„Feestpot" voor nieuw clubhuis KLOETINGE VIERT HET 40-JARIG JUBILEUM MZ NIET OPGEWASSEN TEGEN WILNO-TEAM Studio* o.a. Studio 3 Onderwatersportbond groeit enorm snel Bruse Boys verliest van HVV Stuwende kracht CEES VAN RAAY „WE LEVEN VAN DE GOOD-WEL VAN ANDEREN" biedt meer...veel meer! OLIE VOOR HET VOLK WILLEKEvanAMMELROOIJ TUPAMAROS FIDDLER ON THE ROOF BONTMANTELS sport het radio/tv-magazinevandeKRO UITSLAGEN voor de prijzen van STOFFENMANTELS van 895.- voor 695,- Koop in een speciaalzaak! Donderdag 25 november 1971 (Van onze sportmedewerker) KLOETINGE De grootste zaterdagvoetbalclub in Zeeland (293 leden) bestaat op 28 nov. 40 jaar. Dit betreft dan de voetbalvereni ging „Kloetinge" het vroegere Unitas, dat werd opgericht door de toenmalige predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente in Kloetinge ds. J. A. Kaanis. Unitas dat „Eensgezindheid" betekent, was eigenlijk een onderafdeling van een paar christelijke jeugdvereni gingen. Hiervan moest men per se lid zijn om ook in Unitas te kunnen spelen. „Dat vond ik bepaald kortzichtig van ds. Raams", zegt Piet Hoogstrate, die reeds deel uitmaakte van het eerste bestuur en later dertien jaar de voorzittershamer zou hanteren. Het ebrste bestuur dat werd ge formeerd, bestond uit: ds. J. A. Raams, voorzitter; M. F. de Jonge, secretaris; P. Hoogstrate, penning meester en W. de Braai en M. Herre- bout, commissarissen. Met twaalf ac tieve leden werd gestart op een weiland aan de Kapelse Straatweg. In 1932 sloot men zich aan bij de Christelijke Nederlandse Voetbal bond en ging in competitieverband spelen. Bekende en begaafde spelers uit die dagen waren onder andere Evert Raams, Arjaan Hollestelle, Marien Hterrebout en Marien .de Jonge, Het ledental van Unitas steeg geleidelijk en dat werd er niet min der op toen in 1935 ds. Raams als voorzitter bedankte en Piet Hoog strate zijn plaats innam. Hoogstrate beoogde een zelfstandige sportvere niging, die er nu ook kwam. Onder zijn leiding kwam er tevens een korfbal- en gymnastiekafdeling tot stand. Hoogstrate werd de pionier en de ziel van de gehele Kloetingse sportgemeenschap. Pfct Hoogstrate, nu ere-voorzitter van „Kloetinge" een naamsverandering die men na de oorlog moest toepassen op last van de KNVB geeft volmondig toe, dat hij nog steeds met veel genoegen terugdenkt aan die tijd. Hoogstrate: „Het was een boeiende bn vaak ook fascinerende periode, misschien wel de mooiste uit mijn leven". Hoogstrate, die behalve dertien jaar voorzitter van Unitas ook een tijd lang penningmeester en compe- Piet Hoogstrate. titieleider is geweest van de Zeeuw se korfbalbond, meent dat er mede door de evolutie in de sport momen teel zeer veel wordt gevraagd van bestuur en leiders. Hoogstrate: „Door allerlei excessen is de verant woordelijkheid bijzonder groot ge worden. Een bestuur moet opvoe dend maar tegelijk ook bestraffend kunnen optreden. In mijn tijd had ik met mijn bestuursleden daar wei nig verschil van mening over. Wij stelden dat we een dienende taak hadden. Een gezonde sportbe oefening kwam op de eerste plaats en niet de resultaten. Natuurlijk streefden wij daar wel naar, maar mijn idee is toch dat wb destijds verlies beter accepteerden en incas seerden dan tegenwoordig. In ons clubblad dat aan het eind van de dertiger jaren ging verschijnen ble ven wij dan ook hameren op sporti viteit, homogeniteit en kameraad schap". Pibt Hoogstrate (zelf twee jaar ac tief als doelman) zou heel wat na men van prominente spelers kunnen opnoemen uit de periode dat hij voorzitter was. „Dat zou een hele waslijst worden", merkt hij laconiek op. „Maar laat ik één uitzondering maken wat betreft de doelverdedi- gers. Volgens mij was Kees Deurloo de beste keeper die we ooit onder de lat hfebben gehad". De actie die in zijn gemeente werd gevoerd voor een nieuw sport terrein kwam niet meer tot stand onder de leiding van Hoogstrate die in 1948 naar Kortgene vertrok maar pas in 1953. „Jammer dat ik dit niet meer mocht meemaken, maar hoofdzaak is dat het complex er toch gekomen is", merkt de nu 55-jarige Hoogstrate op, die inmid dels weer in Kloetinge woonachtig is. De voorzittershamer ging door heel wat handen sinds Hoogstrate deze moest overdragen en inmiddels (ADVERTENTIE) in ons nummer van 28 november De sjieke sjeik van Abu Dhabi 80.000 vierkante kilometer fata morgana in de Arabische Golf Interview met de nieuwste nederlandse filmster de stad-guerrillero's van Uruguay Anatevka De filmversie van een top-musical Theo Koomen's wekelijkse sportpagina Abonnementen: Antwoordnummer 93. Amsterdam (zonder postzegel) Telefoon (02150) 4 9141 l Losse nummers 70 cent (Van onze taf eltennismedewerker MIDDELBURG In de Zeeuwse afdelingscompetitie tafeltennis wa ren de afgelopen week de verrassin gen aan de orde van de dag. In de eerste klas had MZ I aan winst op Wilno 1 in Vlissingen voldoende voor het behalen van het kampioen schap, maar het pakte anders uit want Wilno 1 won met 64 het pleit en komt daardoor tot op één punt van de leiders. Piet Martijn had met drie overwinningen het grootste aandeel in de zege. Kersten (MZ) stelde teleur door geen enkele partij te winnen. MZ 2 degradeerde definitief door verlies tegen B. Smash 1. Ook in de Promotie eerste klas viel een verrassing te noteren. Zand 1 ontving Goes 1 en had de bloemen al klaar liggen want een gelijk spel zou voldoende zijn voor de leiders in deze klas. Een vooral furieus spelende Freriks (Zand) zorgde er voor dat hbt feest voorlopig niet doorging want hij sloeg eerst het ongeslagen record van Cas Broerse aan diggelen en won ook nog van Lou Traas en Han Govers. Het werd uiteindelijk 64 voor de thuisclub. Ook St.-Aioysius 4 werd voor de eerste maal voor een voldongen feit gesteld, want het bezoekende MZ 4 kon in Graauw met 46 op beide punten beslag leggen. Goes 3, dat met 37 in Oostburg van ONA 2 won komt nu met één punt minder de Graauwse leiders bedreigen. In de Promotie derde klas werd Big Smash 4 door een 64 zege op Zand 4 onbereikbaar en mag zich kampi oen noemen. Ook het debuterende team van Hoechst stak de vlag uit want het klopte de voornaamste concurrent Croon 2 met forse cijfers (19) en is kampioen van de vier de klas. In de Promotie twbede klas Zeeuwsch-Vlaanderen maakten Hoop 1 en Effect 1 geen fout want beiden wonnen hun duel van respec tievelijk St.-Aloy 6 met 010 en RWS 2 met 37. Goes 4 werd eveneens kampioen in de Promotib tweede klas doordat Zand' 2 tegen Goes 5 een punt verspeelde en Goes 4 zelf tegen Wilno 3 geen fout maakte (0—10). le klas: MZ 2 - B. Smash 1 46, ONA 1 - Wilno 2 5—5, Wilno 1 - MZ 1 64, Prom. lb klas: Pzem 1 - MZ 3 5—5, Goes 2 - B. Smash 2 8— 2, Zand 1 - Goes 1 6—4, 2e klas: MZ 5 - B. Smash 3 5—5, ONA 2 - Goes 3 37, St.-Aloy 4 - MZ 4 46, Prom. 2e klas: Goes 5 - Zand 2 5 5, Croon 1 - MZ 6 46, Wilno 3 - Goes 4 0—10, MZ 8 - Goes 7 4—6, Zand 3 - MZ 7 73, Prom. 3e klas: B. Smash 4 - Zand 4 64, 4e klas: Croon 2 hoechst 19, Goes 8 - MZ 10 10—0. Zeeuwsch-Vlaanderen: Prom 2e klas: Hoop 1 - St.-Aloy 6 100, RWS 2 - Effect 1 3—7, St.-Aloy 6 - RWS 1 1—9, 4e klas A: St.-Aloy 7 - Effect 3 3—7, St.-Aloy 7 - STV 2 82, 4e klas B: Effect 2 - Sluiskil 46, Atac 2 - Effect 4 8—2. was ook de gymnastiek en korfbal afdeling geliquideerd. Maar „Kloe tinge" kreeg toch weer een stuwen de kracht voor de vereniging en dit werd de tegenwoordige secretaris Kees Biomaard. Blomaard, die reeds van 1952 tot 1956 als zodanig optrad en in 1959 terugkwam op zijn post, ontwikkelde zich in de loop der jaren als de centrale figuur bij Kloetinge, al wil hij daar zelf niets van weten. Zijn capaciteiten reiken ver en zijn verdiensten voor zijn vereniging zijn dan ook uniek. Kloetinge heeft nu sinds mei van dit jaar ook een damesafdbling. Be halve het damesteam nemen ook zes senioren- en acht juniorenelftallen aan de competitie deel. Het „eerste" van Kloetinge moest na drie jaar in de vierde klas van de KNVB te hebben gespeeld na hbt laatste sei zoen terug naar de eerste klas van het afdelingsvoetbal. De mannen van trainer Jan Meulmeester doen het daar tot nu toe uitstekend behoren tot de titelkandidaten. Feest in verband mbt dit 40-jarig bestaan wordt er bij Kloetinge niet gevierd. Het gereserveerde „potje" daarvqor wordt besteed voor de bouw van een nieuw clubhuis. Voor zitter Wim Roosdorp en zijn mede bestuursleden doen dit jubileum dan ook af met een receptie in Amicitia op vrijdag 3 december van 7 tot 9 uur. (Van een voetbalmedewerker) TERNEUZEN Óndanks de alge hele afgelasting van het zaterdaga- mateurvoetbal is er toch een compe titiewedstrijd gespeeld in Hulst. HVV Al speelde tegen Bruse Boys Al en won met 41. Het afgelastingsbericht had de be trokkenen te laat bereikt en daar door waren de bezoekers van HW Al al onderweg vanuit Bruinisse. In Hulst heeft men toen in overleg met de vereniging Bruse Boys toch be sloten de wedstrijd (het veld in Hulst was al 'eerder goedgekeurd) te laten doorgaan met bovengenoemd resultaat en dat leverde de volgende stand op in de hoofdklas van de juniorencompetitie van de KNVB afdeling Zeeland: Tern. Boys Al 1222, Arnemuiden Al 1221, Axel Al 1218, Vlissingen Al 12 17, Goes Al 12—16, HVV Al 13—U, Vogelwaarde Al 1310, Terneuzen Al 128, Zierikzee Al 2049, Bru se Boys Al 137, Zeeland Sport Al 136, Middelburg Al 115. (ADVERTENTIES) Lange pers p. met nerts st. kraag Deskundig advies. Volledige garantie. Eigen atelier. Nieuwe Binnenweg 178 Rotterdam (bij 's-Gravendijkwai) Tel. 362185 VrtJd«g«»ond tot S uur gtoptmf Cees van Raay (geheel rechts) geeft aanwijzingen aan enkele leden van de nationale selectie tijdens de centrale training in het natuurbad Het Ei in Breda. (Van onze sportredactie) BREDA „Ik heb gevoetbald en ik was voorbestemd een goeie te worden. Maar daarna ben ik gaan hockeyen, volleybal heb ik beoefend, waterpolo en zwemmen. Maar geen van deze sporten heeft mij voorgoed kunnen boeien. Tot dat ik hiermee in aanraking kwam." Hij wijst in het ijskoude water van het Bredase natuurbad Het Ei, waarin schimmige mensen gedaanten in het rimpelende groe ne water spiegelen. Zwarte ge daanten met reuzen-eendevoeten, die als dolfijnen in het kille nat wegschieten. „Duiken," zegt Cees van Raaij enthousiast. „Onderwa tersport. Dat is het voor mij ge worden. Sinds ik er een jaar of zes geleden tegenaan liep, ben ik er steeds gekker van geworden. Het is de enige sport, die me is blijven boeien en ik weet zeker dat-ie me nooit meer los zal laten...." Het- was afgelopen zaterdag. Te gen een uur .of tien. Toen iedereen de centrale verwarming voluit liet draaien, zich genoeglijk voor het haardvuur koesterde of wegdook in een duffelse jas, stonden zij er in hun zwembroekie. Hun asem nevelde. Snel verborgen zij hun kippevel onder een zwarte rubbe ren huid. Een grote duikersbril, een paar zwemvliezen, snorkel en dan hup... De plons in het water gaat gepaard met een kreet, die beantwoord aan de ijskoude tem peratuur van het water. „Ja", grin nikt Cees van Raay. „Daar komt niemand onderuit. Je hebt welis waar zogenaamde droge duikers- pakken, maar wij hebben natte. Dat wil zeggen dat er een laagje water tussen je huid en het pak komt. Dat dient voor isolatie. En je kunt begrijpen dat je een kreet slaakt op het moment dat dat kou- we water in je pak dringt en langs je warme huid glijdt. Maar dat is maar even hoor, daar raak je zo aan gewend." Even later is hij druk in de weer. Cees geeft training. Naast hoofdtrainer van de Bredase duik- vereniging Argonauta is hij name lijk sinds kort ook trainer van de Nederlandse Onderwatersport Bond, wat betreft het onderdeel lange afstand zwemmen. „Het is maar een kleine selectie hier", wijst op het tiental perso nen, dat de strijd met de elemen ten heeft aangebonden. „Carla Wolker daar, het enige vrouwelij ke lid. Ze is zestien jaar en komt elke zaterdagmorgen om half vijf vanuit Enschede om hier in Breda de centrale training bij te wonen. Ze is Nederlands kampioene bij de dames en ontzettend ambitieus. Dat meisje heeft een enorme wed strijdinstelling. En dan heb je ver der Wim van Praat en Leen Breu- kel van Triton, die nationaal kam- pioens is, Van Bemmel junior van Argonauta en Van der Zee en Van der Veer, allebei van Orka Den Helder. Die selectie, aangevuld met enkele talenten van onze ei gen vereniging, volgt hier elke za terdagmorgen van 1012 een apar te training". Cees van Raay is ervan over tuigd dat het onderwaterzwemmen, een snel opkomende sport in wed strijdverband, binnenkort zal wor den opgenomen bij de Olympische Spelen. „Nog niet in München", zegt hij, maar wel daarna. Ik pro beer nu de Nederlandse ploeg zo hoog mogelijk te brengen. Dat is niet zo gemakkelijk. Kijk, de on- derwatersportverenigingen schieten links en rechts uit de grond - of liever gezegd uit het water - en dat groeit zo enorm snel dat de betrekkelijk kleine bond nog niet voldoende financiële mogelijkhe den heeft om al die mensen vol doende op t evangen en te begelei den. Wat dat betreft zou een spon sor wel idtaal zijn. Zeker voor de topselectie, die in Europees ver band aan minstens zes van de ne gen wedstrijden moet gaan deelne men, wil men meestrijden om de Europese titel". Die Europese titel is, zo vertelt Cees van Raaij, voorlopig zeker niet haalbaar voor de Nederlandse equipe, zelfs niet voor andere Westeuropese landen. Dat blijkt een puur Russische aangelegenheid te zijn. „Die mannen zijn wel zo geperfectioneerd", zegt Cees be wonderend", dat is enorm. Die hebben duikpakken en zwemvlie zen, die helemaal aan elke persoon zijn aangepast, aan zijn lengte, zijn proporties, zijn spierkracht. On voorstelbaar is dat dan ook, hoe hard die kerels gaan. Neem maar een voorbeeld. Hier, wijst hij op een papier, dat uit zijn binnenzak tevoorschijn komt. „Dat was 7 no vember in Parijs. Internationale strijd om de Bouclé de ia Marne. Snelste Nederlander Leen Breukel. 10 km. 200 m in 2 uur 13. De snelste Rus, Krasnykov, was liefst 35 minuten sneller! Nee, als wij ooit de Europese titel willen halen kunnen we enkel maar hopen dat de Russen eens ooit in elkaar klappen...." Hij beschrijft de superperfectie achter het ijzeren gordijn en ver zucht: „Zover zijn wij nog lang niet. Het is zelfs de vraag of wij ooit zover zullen komen. Daartoe ontbreekt het ons, als kleine bond, aan de nodige financiële middelen. Nu leven we van de good-will van anderen. Dank zij de gemeente Breda - wij hebben een goeie sa menwerking met de heer Van de Brink, directeur van de gemeente lijke sportbaden - kunnen we nu over Het Ei beschikken. Maar ik weet zeker dat we met een spon sor - en dat hoeft geen kapitalen te kosten - de eerste echt. professi oneel geleide onderwatersportclub zouden kunnen hebben". Hij geeft zijn aanwijzingen en dan opeens - plons - daar schieten ze weer weg vlak onder het opper vlak van het koude groene water. „Dat deert je niet", Cees van Raaij schudt het hoofd. „Het water is hier tien graden. Natuurlijk kun je er niet lang inblijven. Maar wij blijven doorgaan. Ook in de win ter, al willen we dan wel iets warmer zitten. Kijk, het water is je vriend geworden. 's-Zomers zijn we veel in de Oosterschelde. Ook om te duiken. Ideaal is het daar. Jammer, bijzonder jammer dat ze daar alles aan het afsluiten zijn. Het zal best economisch zijn, maar het heeft ook veel nadelen. Ik weet nog niet of het wel zo goed is. De Grevelingen - we zijn daar veel geweest - prachtige natuur - prachtige onderwaterflora en - fauna. En nu Walging en spijt klinken in zijn stem, verontwaardiging en mede lijden. „Binnen een week het was afgestorven. Troosteloos. Net een afgebrand bos. Alleen enkele krabben en sommige anemonen hebben zich kunnen aanpassen aan de grote verandering. De rest zag je gewoon sterven, machteloos. Je zag liet wegkwijnen. Als versuft. Dat was erger dan oorlog. Het was een sluipende dood". Hij vertelt hoe het was, nog niet zo lang geleden. Hoe hij genoten heeft, hoe hij gefascineerd raakte door het leven, dat nu dood is. „Als alles, als alle leven daar eens had kunnen schreeuwen Het was een sluipende dood JO SIMONS. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7