nOl l.F. JACHT OP INBREKER LOOPT DOOD IN WOUW Alfrink bezorgd over legaal maken abortus Biesheuvel voelt nog niets voor ingrijpen VRUCHTEN APERITIEF 2;'5 FDRGSTE RECORD ZOUTGOLF NA STORM ROND DORDRECHT „Roep halt toe aan wilde industrievestigingen op linker Schelde - oever" Namens bisschoppen IIRAUTIGAM: „GROOTSTE PRIJSSTIJGING SINDS MENSENHEUGENIS" Nieuw dieptepunt dollar „Wurger van Delft55 dood gevonden Prof. Heijndrickx op symposium in Gent: HOOGMOED deze week bij ST. NSKOLAASPRÏJZEN LIFA zitrrieubeündustrie N.V. EEN NAAM IN LETTERS „KRANKZINNIG" Aanklacht tegen importeur kikker-kolonie Koninkrijksstatu ut: PSP-motie verworpen Nederland: jammer Directe»»: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieiiwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 25e Jaargang No. 8710 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot van. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) BREDA ROTTERDAM ROOSENDAAL - Een in paniek verkerende inbreker heeft gis teren het politieapparaat van Rotterdam en heel Zuidwest- Nederland handen vol werk bezorgd. Na een ware drijfjacht over een aantal autowegen waarbij de inbreker van auto's verwisselde alsof het klompen waren, wist hij tenslotte in de buurt van Roosendaal (voor lopig) te verdwijnen. (Van een onzer verslaggievers) DEVENTER „Met zeer vele medeburgers in Nederland ma ken de bisschoppen zich bezorgd over een eventuele legalisering van de abortus. Indien eerbied voor alle menselijk leven niet met de grootste zorgvuldigheid wordt gehanteerd, ontstaat het gevaar dat men ertoe komt, met een be roep op onvolwaardigheid, nutte loosheid, menselijk leven te eli mineren. Het verleden moet ons hier waakzaam maken". Aldus kardinaal Alfrink gisteren in zijn toespraak ter opening van het nieuwe Katholieke Verpleeghuis in Deventer. Wijzend op de eigen rechten van het ongeboren leven verwierp hij de stelling, dat een moeder over het leven van het ongeboren kind zou kunnen beschikken met een beroep op eigen recht alleen. De kardinaal zei letterfdjk: „Eerbied voor het menselijk leven is een fundamenteel element van menselij ke en christelijke cultuur. Natuur lijk weet ik, dat ook de christelijke samenleving in de loop der eeuwen te kort is geschoten in de praktische realisering van dit principe. Door de vele oorlogen, door de doodstraf, enz. Ook christelijke cultuur is een gegeven dat in de ontwikkeling van de menselijke samenleving stap voor stap voorwaarts gaat. Maar als we zouden toelaten dat jaarlijks duizendei en duizenden 'begonnen, maar nog niet voldragen menselijke levens vernietigd wor den, zouden we voorzichtig moeten zijn met een veroordeling van de vroegere samenleving. Wanneer we ons terecht met verontwaardiging keren tegen het oorlogsgeweld dat zoveel slachtoffers vraagt, tegen ge welddadigheden in het verkeer en tegen de doodstraf, kan men dan tegelijkertijd de vernietiging van honderdduizenden beginnende men senlevens accepteren 7" De kardinaal vervolgde: „Wanneer wij, die misschien in onze hoog moed menen aan de minder ont wikkelde aardbewoners de weg te moeten wijzen, zo weinig eerbied tonen voor menselijk leven, moeten we dan niet vrezen, dat de mens heid ertoe zal komen de onbeschrij felijke rampen te ontketenen waar toe de techniek de mogelijkheid biedt Dit a®® hjkt nogal pessimistisch, maar toch zou men zich moeten afvragen of onze westerse cultuur niet te kort schiet in de eerbiediging van menselijk leven-en of we niet hypocriet zijn, als we in woorden die eerbied verkondigen, ma-ar met terdaad anders handelen. Het lijkt me dat we in- de beoordeling van het menselijk handelen, in concrete individuele gevallen het belang van de menselijke samenleving moeten laten meespreken. En dat geldt ze ker bij zulike fundamentele zaken als het recht op het leven, dat in de menselijke samenleving een broos bestaan leidt". De inbreker, wiens identiteit nog steeds niet bekend is, hield uren lang de Rotterdamse hoofdagent van politie J. van Hattem (29) in gijzeling. Met een revolver in de rug werd de politieman gedwongen als een razende rond te rijden op de wegen tussen Rotterdam, Breda en Oosterhout. Na een uur of vijf slaagde de hoofdagent er tenslotte in, een ge vecht met de inbreker te forceren en te ontsnappen. Dat gebeurde midden in Dorst, in een file van voor stoplichten wachtende auto's. De inbreker en zijn gijzelaar zaten toen in de Ford Capri van de heer F. v. d. Muysenberg uit Ulvenhout, die kort tevoren in de hossen hij Seters uit zijn auto was gezet. De Capri was intussen de derde auto waarvan de inbreker zich had bediend. De eerste was een Simca van een Rotterdamse journalist- Vervolgens „confiskeerde" de in breker sen Opel Kadett van een Rotterdammer die op het punt stond naar zijn werk te gaan. Daarna volgde bij Dorst de Capri. Toen de hoofdagent, voorwendend dat hij in de buik gewond was, uit de Capri rolde, verliet ook de inbreker deze auto in paniek en sprintte naar de in tegenoverge stelde richting wachtende file en dwong daar de bestuurder van een Duitse witte Mercedes hem aan boord te nemen. Hoofdagent Van De auto van de Rotterdamse journalist, zoals hij werd gevonden: met vier kogelgaten en een verbrijzelde achterruit. 4 Gijzelaar-agent J. van Hattem. Hattem, die dat zag, nam de Capri en achtervolgde de Mercedes om het nummer op te nemen, waarna hij zich naar het bureau van de Oosterhoutse gemeentepolitie begaf. Daar kreeg hij eindelijk zijn ontbijt en kon hij bijkomen van de doorstane emoties. In Oosterhout was de politie in middels ook op de hoogte van de Capri-roof en bovendien vond men in de Seterse bossen de Opel Kadett (met stukgeschoten voorruit) waar mee het tweetal uit Rotterdam was gekomen. De Duitse Mercedes werd terug gevonden. bij Wouw. De inbreker had de Duitse bestuurder plotseling gedwongen te stoppen en was daar op, te voet, het veld in gevlucht. Ook de Mercedes werd voor nader onderzoek naar het politiebureau te Oosterhout gebracht. Daar ver scheen tenslotte ook de bestuurder er van. Het was allemaal begonnen ais een routinezaakje. Om vUf uur gistermorgen vernam de Rotter damse politie dat werd ingebroken bjj een Shell-pompstation op het Rotterdamse Zuidplein. De dader werd op heterdaad betrapt en gaf zich, onder het mompelen van de woorden „pech gehad" gewillig aan de politie over. Daarmee leek de zaak achter de rug. Hoofdagent Van Hattem echter besloot nog even het pompstation binnen te gaan om daar een kijkje te nemen. Daar ontdekte hij een tweede inbreker die uiterst nerveus deed. De hoofdagent, die zijn wapen in de hand had, stak dit in zijn holster om de man te kalmeren, maar dat pakte anders uit. Plotseling name lijk duwde de inbreker de agent ook een wapen onder de neus. Hoofdagent Van Hattem werd ont wapend en met de revolver in de rug gedwongen naar huiten te gaan. Een poging van de inbreker om er met de agent als gijzelaar per politieauto van door te gaan mislukte. Het tweetal wandelde verder. Er vielen wat schoten. Op de Dordtselaan hield de ont voerder de Simca van de Rotter damse journalist Stolk aan. De journalist werd gedwongen de agent zowel als de inbreker in zijn auto te nemen. Maar inmiddels hadden toegeschoten politiewagens een cordon rond de Simca gevormd. De heer Stolk werd daarop ge dwongen uit te stappen en de politiemannen te zeggen dat hoofd agent Van Hattem doodgeschoten zou worden als men niet opzij ging. De politie trok zich terug. Korte tijd later werd de Simca gesigna leerd in de huurt van Gouda. Een wachtmeester van de rijkspolitie achtervolgde de wagen en werd daarbij onder vuur genomen. De >uw *0 U «et voet tukpfMW aHmtmih «rbda ewmsT 0.3O:aoent yy«B Morcedes De route die de inbreker heeft genomen. wachtmeester vuurde terug. Inmiddels was het hoofdagent Van Hattem duidelijk geworden dat hij te doen had met een uiterst zenuwachtige, paniekerige ontvoer der, die zo onhandig met zijn schietwapen zat te manoevreren dat hij zich op een bepaald moment door de vingertop schoot. De voor ruit van de Simca sneuvelde daar bij ook. Agent Van -Hattem, zich bewust van het grote gevaar waarin hij kwam te verkeren telkens ais de achtervolgers zijn ontvoerder te dicht naderden, beduidde de achter volgende wachtmeester de jacht te staken. Met vier kogelgaten en een stuk geschoten voorruit daverde de Simca terug naar Rotterdam.... (Vervolg op pagina 3) AMSTERDAM Op de valuta markt is gisteren de koers van de dollar ingezakt tot een nieuw diep tepunt. Bij de opening van de markt stond de gulden ten opzichte van de dollar op f3.3125, maar bij sluiting was de prijs gedaald tot f3.2975. Ten opzichte van de vroegere dol larkoers van f3.62 is de gulden nu met ruim 9 pet. gerevalueerd. (ADVERTENTIES) (ZWARTE KIP) cassis, perziken, kersen met tik fles-399 -3211- spaar mee voor gratis feestpakketten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering weigert (vooralsnog) in te grijpen in de loon- en prijsontwikkeling, maar heeft de mogelijkheid hiertoe „geenszins uitgesloten". Dat heeft premier Biesheuvel gisteren in de Eerste Kamer- duidelijk gemaakt. „Met de mogelijkheid tot ingrijpen moet uiterst zorgvuldig worden om gesprongen, het moet alleen gebeu ren als het vrij algemeen onontkoom baar wordt geacht. Het overgrote deel van het bedrijfsleven en de regering menen dat de voorwaarden voor ef fectief ingrijpen niet aanwezig zijn", aldus de premier. Biesheuvel gaf toe dat er nog geen sprake is van afzwakking van het sterke tempo der prijsstijgingen. Hij vond het echter prematuur te bewe ren dat die afzwakking niet nog zal optreden. Intussen liet minister Langman van Economische Zaken de Tweede Kamer weten, dat een aantal ramin gen voor het volgend jaar ongunsti ger geworden is dan op' Prinsjesdag werd gedacht. De prijsontwikkeling voor 1972 zal, gezien het verloop van de prijzen niet gunstiger uitkomen dan de macro- economische verkenningen voor het volgend jaar aangeven, aldus de mi nister in zijn antwoord op schrifte lijke vragen van de PvdA-kaimerle- den. Die verkenningen raamden o.m. voor de particuliere consumptie een prijsstijging van 7 procent. Ook de werkeloosheid zal hoger oplopen dan verwacht, vermoedt Langman. „We maken de grootste prijsstijging mee sinds mensenheugenis. Het is een bizarre situatie. In een land met een prijzenwet, die de regering de be voegdheid geeft in te grijpen als ze kan vermoeden dat de prijzen te hoog Geef eens een prachtige ribcord t.v.-fauteuil cadeau voor slechts 295,Tevens ruime sortering 2-zits bankjes en losse fauteuils, zowel modern als klassiek. Ook financieringsmogelijkheden. Oost Havendijk 13 ROOSENDAAL TEL. 01650-37970 van „A tot Z" Koninklijke Droste kwaliteit oplopen, gebeurt niets. Er gebeurt niets, zelfs al valt er niets meer te vermoeden en de zekerheid bestaat dat in de eerste tien maanden van dit jaar de prijzen al gestegen zijn tot boven het voor geheel 1971 geraam de peil". Aldus heeft het kamerlid mevrouw G. Brautigam (PvdA) gisteravond in de Tweede Kamer gezegd tijdens haar interpellatie van minister Lang man van Economische Zaken over de recente prijsstijgingen. De interpella tie mondde uit in het reeds aange kondigde verzoek aan de regering zo snel mogelijk een algemene prijzen- beschikking uit te vaardigen, waarin het verboden wordt goederen en diensten aan te bieden tegen hogere dan door de regering aan te geven prijzen. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De Vereniging Voor Natuurbehoud WN in Roo sendaal heeft bij de officier van jus titie in Breda een klacht gedepo neerd tegen de heer A. de Leeuw uit Rijsoord, die gistermorgen in 't Waaltje, een klein water nabij Rijsoord, 2000 Bulgaarse kikers heeft uitgezet om de teruglopende kikker stand op te peppen. De Roosendaler Jans, bestuurslid van de WN, noem de deze affaire „krankzinnig en triest". Volgens de heer Jans heeft het mi nisterie van CRM de heer De Leeuw ervan proberen te weerhouden zijn plan uit te voeren. Het ministerie zou hem erop hebben gewezen dat de affaire voor hem vervelende ge- vlgen zou kunnen hebben. Dr. Hilenius van het Instituut voor Taxonomische Zoölogie in Amster dam heeft vooraf eveneens gewaar schuwd tegen het invoeren van Bul gaarse kikkers in Nederland. De kik kers hier hebben z.i. geen overle vingskans omdat ze medio oktober aan hun winterslaap zijn begonnen. De heer De Leeuw, die de import- kikers gistermorgen met behulp van de Rijsoordse jeugd heeft losgelaten, bestrijdt dit. Volgens hem kunnen de Bulgaarse kikkers zelfs een vorst van 20 graden doostaan. GRONINGEN (ANP) Precies een jaar nadat hij in Delft de 21- jarige Ada Lansbergen-Hölscher ver moordde, heeft de „wurger van Delft", de 25-jarige Hans K. zich in het rijksasiel dr. S. van Mesdag in Groningen, aldus de politie, van het leven beroofd. De man werd gister morgen dood in zijn cel aangetroffen. Hoe hij zich van het leven heeft beroofd kon nog niet worden meege deeld. Er waren geen uiterlijke teke nen die in een bepaalde richting wij zen. Misdrijf wordt uitgesloten ge acht. Hans K. verbleef sinds begin september in het asiel in Groningen. DEN HAAG (ANP) Dc Twee de Kamer heeft gistermiddag de door de fractie van de PSP inge diende motie over beëindiging van het statuut voor het koninkrijk der Nederlanden verworpen. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Het waterleiding bedrijf in Dordrecht heeft alarm ge slagen over een grote zoutgolf die maandag Nederland is binnenge drongen als gevolg van de storm in het weekeinde. Op verschillende meetpunten in de omgeving van Dordercht werden zoutgehalten ge meten, die ruim drie keer zo hoog waren als tijdens de watersnood ramp van 1953 Bij een normale afvoer van het Rijnwater bedraagt het zoutgehalte van het rivierwater rond Dordrecht gemiddeld 150 tot 200 milligram zout per liter. Maandag werd aan de Zwijndrechtse oever van de Oude Maas een gehalte van 3514 milligram gemeten. In 1953 was het gehalte daar ongeveer 1000 milligram per li ter. Op een punt ter hoogte van 's Gravendeel in de Dordtse Kil werd maandag een gehalte van 1656 milligram gemeten. Het Dordtse waterleidingbedrijf heeft de inlaat van haar drinkwater bekken afgesloten en gebruikt op het ogenblik haar reservevoorraad. Gisteren was het zoutgehalte weer aanzienlijk gedaald, al bleef het nog ver boven het gemiddelde. Het wa terleidingbedrijf beschikt niet over cijfers uit het weekeinde, toen de storm op haar hoogtepunt was. IN WEST-SUMATRA zijn zeventien opvarenden van een, motorboot ver dronken toen deze óp het Meer van Singkarak omsloeg. IN HONGKONG wordt de afgelopen dagen een ongewoon hoge graad van radioactiviteit gemeten, die afkom stig zou zijn van de jongste Chinese kernproef. (Van een onzer verslaggevers) GENT „Wij moeten een halt toeroepen aan verdere wilde vesti gingen van industrieën op de Ant werpse linker Schelde-oever. Eerst dient er een grondige studie te wor den gemaakt over de gevolgen van voortgaande industrialisatie voor het milieu. Gaat men in het huidige tempo door met wilde inplantingen van fabrieken, dan is het over een jaar of vier te Iaat om nog iets tegen de gevolgen te ondernemen. Het probleem dat zich in Antwerpen aandient, doet zich ook voor bij Gent/Terneuzen en bij Zeebrugge." Deze mededeling van prof. dr. A. Heijndrickx van de rijksuniversiteit te Gent, bleef gisteren een tijd lang als een onweerswolk hangen boven het aan de „Gouden Delta" gewijde symposium dat in de rijksuniversiteit van Gent plaatsvond. Prof. Heijndrickx was de enige op het symposium, die het meest tot de verbeelding sprekende onderdeel van de milieuproblematiek de giftigheid wan industriële en andere afgassen onder handen nam. De elf andere inleiders behandelden meer theoretische aspecten. In zijn totaliteit kwam het symposium tot een brede visie op de ecologie de leer vam het leefklimaat. Het was de eerste maal, dat aan enige universiteit in de Benelux het on derwerp „milieu in de Delta" vanuit zoveel verschillende wetenschappe lijke disciplines werd behandeld. Prof. Heijndrickx speelde op ac tuele kwesties in. De ontoereikend heid van de Belgische milieuwet geving bijvoorbeeld, die sinds 1964 slechts een uitvoeringsbesluit (waar om het tenslotte gaat) heeft opge leverd en dan nog met betrekking tot huisbrand. Hij laakte ook de in Nederland op de helling staande wetgeving in zake de luchtverontreiniging. „De Nederlanders streven .naar de soort wetgeving, die België momenteel kent, jammer, maar het is hun zaak....", aldus de inleider, die de Belgische voorbeelden noemde van vestigingen die tot stand kwamen zonder bouwvergunning en vervol gens in bedrijf werden genomen zonder exploitatievergunning. „De elektriciteitscentrale te Kallo draait al sinds mei vain dit jaar zonder zo'n exploitatievergunning," zei hij. Volgens prof. Heijndrickx zijn er zowel voor het gebied bij Antwerpen als voor Gent-Terneuzen reken modellen in de maak, die aangeven waar en wanneer de overheid moet ingrijpen als de luchtverontreiniging de toelaatbaar geachte drempel waarden overschrijdt. „Beter zou het zijn," aldus deze inleider, „als men toestanden waarin zulke ingrepen noodzakelijk worden, zou weten te voorkomen." Onder luid gelach vain een over volle collegezaal merkte hij op: „Wij moeten van de staat iets verwach ten....." Hij hoopte, dat er bij koninklijk besluit dat zou dan het tweede op milieugebied zijn tolerantie- indices voor luchtverontreiniging zou den worden gegeven, welke men aan de industrieën kan opleggen. „Maar er is haast geboden," merkte hij op, „anders is het te laat." In zijn inleidend woord had dr. H. Gijssels (Gent) reeds opgemerkt, dat de milieuwetgeving in Nederland en België mank gaat of zelfs geheel ontbreekt. De beide landien konden naar zijn mening op het gebied van de wetgeving een voorbeeld voor het zich industrialiserende Europa zijn. Prof. dr. L. P. Suetens (Leuven) werkte de juridische en staatsrechte lijke aspecten van deze kwestie na der uit. De keuze gaat in feite tussen een aantal raamwetten op milieu gebied en een codex voor milieu beheer, waaraan de verspreide weis teksten op milieugebied kunnen worden getoetst, zo stelde hij vast. (Zie ook pagina 3)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1