Stuyt niet afwijzend tegenover gratis pil I Houding India agressiever I De Lachende Derde onder de computers, NIXDORF VERONTRUSTENDE STIJGING ZIEKTEVERZUIM HUPPELENDE HERTEN VOOR KANONLOPEN STRANDJUTTERSDE WAAL St.-EIoy keurt opschorten cao-gesprek af ^y TROEPEN „MOGEN" DE GRENS OVER ^y Valse profeet Gevaar voor Brandt Zestigjarige buschauffeur met 5pensioen' AFWASAUTOMAAT? Honderd man moeten afvloeien Staking in Duitsland zet door binnenland buitenland DIEPGAAND ONDERZOEK NAAR ONTSTELLENDE VERKEERSONVEILIGHEID commentaar ABORTUS GASFORNUIS? gerard de lange CAO-VOORSTAL VERVOERSBONDEN Afdeling Den Helder stelt Laan kandidaat als KVP-voorzitter gerard de lange Drees overlegt over invoering parkeerbelasting WASAUTOMAAT? IN ARNHEM Donderdag 25 november 1971 17 DR. STUYT. De tweemans-fractie van de P P.R. in de Tweede Kamer heeft ach ter zich een club van rond veertig adviseurs. Die „grote" fractie nu heeft de „kleine" geadviseerd straks bij de begrotingsbehandeling van Defensie, tegen de begroting te stemmen. De P.P.R. heeft zich op het laatst gehouden partijcongres opgeworpen tot de profeet van het radicalisme binnen de z.g. progressieve concen tratie. Wat dit inhoudt blijkt nu uit het advies van de „grote" fractie: als dit advies zou worden opgevolgd zou de P.P.R. zich scharen aan de zijde van de P.S.P. en de C.P.N. Er zijn maar weinig mensen in Nederland, die echt warm lopen voor het militaire apparaat. De ver schrikkelijke vernietigingskracht van kernwapens, de waanzin van de hui dige bewapeningswedloop en de la tente angst voor een gewapend con flict; wekken bij het horen van het woord defensie voornamelijk ge voelens van onbehagen. Desondanks onderschrijft de meerderheid van het Nederlandse volk tot nu toe de grote lijnen van het defensiebeleid. Dat defensiebeleid is gericht op de handhaving van het machtseven wicht tussen de vrije Westerse we reld en het communistische blok. Het is een beginsel, waar veel op aan te merken is, dat niet zonder risico is. Maar in de politieke situatie van vandaag bestaat geen andere mogelijkheid tenzij die van de een zijdige ontwapening, d.w.z. van een volledige capitulatie voor de macht hebbers van het Oostblok. Onze Westerse wereld is verre van ideaal, maar wij hebben hier een groot stuk vrijheid. Die vrijheid ruilt geen zinnig mens in voor de terreur van de angst, waarop iedere dictatuur stoelt. Wie een andere keuze propageert is een profeet-op- dwaalspoor, een valse profeet. Tïegeringsleiders, die een succes- ï*- volle buitenlandse politiek voe ren Brandt, Heath en in zekere zin ook Pompidou hebben in het bin nenlandse politieke beleid meestal niet zo'n gelukkige hand. Dat over komt thans de Wesfduitse bondskan selier Willy Brandt, die zich gecon fronteerd ziet met een staalstaking. Ruim honderdduizend mensen heb ben het werk neergelegd; men vreest, dat het er over enkele dagen tegen de twee miljoen zullen zijn. Het conflict tussen, de regering- Brandt en de metaalvakbonden draait om de vraag, hoeveel ruimte er in de kwakkelende Duitse econo mie is voor loonstijgingen. De pro blemen in Duitsland, ofschoon nog niet zo duidelijk zichtbaar, zijn de zelfde als in ons land: te grote prijs stijgingen, te grote loonstijgingen, toenemende inflatie en aan het ein de van de lijn: toenemende werk loosheid. De metaalvakbonden wen sen thans naar de mening van de regering-Brandt te veel en om voor de komende periode paal en perk te stellen is de regering niet door de knieën gegaan voor een staking. Ofschoon West-Duitsland weinig manuren verliest door stakingen (ze ker in vergelijking met landen als Engeland, Amerika, Frankrijk en Italië), komt de huidige staalstaking op een voor Brandt zëer ongelegen ogenblik. De stakers zijn namelijk de men sen die Brandt in de regering heb ben gestemd en hem ook tot dusver gesteund hebben in zijn progressie ve politiek. Er hoeft maar weinig te gebeuren of de mannen, die Brandt door dik en dun vertrouwden, zul len van hem een „zwarte Piet" pro beren te maken. Nog nooit is een „zwarte Piet" nieuwe verkiezingen succesvol door gekomen. Brandt hoeft maar te rade te gaan bij zijn socialistische com pagnon Harold Wilson, om te weten te komen, welke gevaren hem thans bedreigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieu-hygië- ne) staat „niet onwelwillend tegenover opneming van anti-concep tiemiddelen in het ziekenfondspakket". De minister heeft dit gister middag in de Tweede Kamer meegedeeld bij de behandeling van zijn begroting voor 1972: De regering staat positief tegenover het gebruik van geboorteregelendc middelen, aldus de minister. Hij noemde de kostcnkwestic van de pil in het ziekenhuispakket wel belangrijk, maar niet van doorslaggevende betekenis. DEN HAAG <ANP) „Als je de flora en de fauna wilt bescher men, moet je juist zoveel mogelijk schietterrcinen aanleggen". Deze uitspraak heeft kolonel ir. H. Doup gedaan in een artikel „natuurbe scherming met granaten" in het maandblad „legerkoerier" van de koninklijke landmacht. Juist omdat schietterreinen afgesloten gebieden zijn tieren de beesten er volgens kolonel Doup, voorzitter van een proefnemingscommissie, welig. In „Oldebroek" huppelen soms hele roedels herten voor de kanonlopen langs, zodat ijlings met schieten gestopt moet worden, vertelt kolo nel Doup. Als het een open gebied zou zijn' waar iedereen maar vrij kon rondlopen, zou het er zijns inziens niet zo goed voorstaan met de hertenstand. Volgens kolonel Doup zijn onderzoekers tot de con clusie gekomen, dat zowel broed- vogels als „overzómeraars" zich normaal en rustig gedragen terwijl er geschoten wordt. Er zou geen enkele maal verstoring van een broedgeval geconstateerd zijn. Zo spoedig mogelijk zal over deze zaak verder worden gesproken in een openbare vergadering van de ka. mercommissies voor volksgezondheid en voor sociale zaken. Met de opne ming van de pil in het ziekenfonds pakket is een bedrag van 14 miljoen gelden gemoeid. De mededelingen van de minister kwamen bij de Kamer als positief over. De minister wilde niet verder gaan in zijn toezegging, omdat deze graag zou zien dat de kamercommis sie voor volksgezondheid eerst de voor- en nadelen op basis van het advies van de ziekenfondsraad gron dig bekijkt. De socialist Lamberts vond de me dedeling van minister Stuyt voldoen de om nog geen motie in te dienen waarin wordt gevraagd de anticon ceptiepil in het ziekenfondspakket op te nemen. Zonodig zal hij de motie in de commissievergadering aan de orde stellen. Wel vond dr. Lamberts dat er nu genoeg over deze zaak was gepraat. Minister Stuyt ging niet in op wat van de kant van de kamerleden over abortus was gezegd, omdat een bre dere discussie zal volgen bij de be handeling van de wetswijziging inza. ke abortus. Half december zal het betrokken wetsontwerp klaar zijn. De minister deelde mee dat de staatscommissie ter bestudering van een te voeren bevolkingspolitiek nog deze week zal worden ingesteld. Pro fessor Muntendam, hoogleraar in Lei den en oud-directeur-generaal Volks gezondheid, wordt voorzitter. Over de toeneming van het ziekte verzuim zei de minister dat sprake is van alarmerende cijfers. Het arbeids verzuim laat een verontrustende stij ging zien. Ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van de volksgezondheid zei de minister dat twee aspecten hem met zorg vervulden: 1. de vermindering van de waarde ring voor het menselijk leven; 2. de sterke toeneming van de kos ten van de gezondheidszorg. Het rijden onder invloed van ster ke drank of medicamenten en het nemen van ontoelaatbare risico's in het verkeer is in zekere zin een uiting van onvoldoende waardering voor de waarde van het leven der medemen sen. Dr. Stuyt deelde mee dat een diep gaand onderzoek zal worden inge steld naar de „ontstellende cijfers" van de verkeersonveiligheid. Bijna 4000 doden per jaar in het verkeer en 10.000 gewonden, dat is een ontstel lende zaak waarbij wij ons niet mo- UTRECHT (ANP) Het alge meen bestuur van „St.-Eloy" heeft in zijn gisteren gehouden vergade ring het bestuursbeleid met betrek king tot het opschorten van de cao onderhandelingen door de metaalbe- drijfsbond NVV afgekeurd. Het algemeen bestuur meent dat deze gang van zaken de belangen van de leden zal schaden. Het vindt de actie van de NW-bond ook niet bevorderlijk voor de ook door St.- Eloy gewenste samenwerking. Het algemeen bestuur gaat uit van de verwachting dat herhaling zal uit blijven. gen neerleggen, zei de minister. Over de sterke kostenstijging in de gezondheidszorg zei dr. Stuyt dat die voor een belangrijk deel het gevolg is van de loonontwikkeling. Van de totale kosten wordt er aan 64 pet. bepaald door de tonen. Het aantal invaliden neemt nog steeds toe. De minister achtte het dringend noodzakelijk dat vroegtij dig de oorzaken van invaliditeit wor den opgespoord, temeer omdat voor een aantal gevallen van invaliditeit nog geen bevredigende verklaring is te vinden. Minister Stuyt zei de Ka mer dat het rapport van de commis sie Baan over het druggebruik bin nen enkele weken klaar zal zijn. De oppositie in de Tweede Kamer heeft bij minister Stuyt een pakket eisen op tafel gelegd waarin om een krachtiger beleid tegen de milieu vervuiling wordt gevraagd. De oppo sitie heeft een motie ingediend om de ministerveel ruimere bevoegheden te geven en hem te belasten inet de coördinatie van het gehele beleid ten behoeve van het milieubeheer. (ADVERTENTIE) Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak Karnemelkstraat 6 Breda tel. 01600-31948 Rotterdam Den Haag f Utrecht Breda (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI/KARATSJI Na mens de Indiase regering is gisteren verklaard, dat de troepen van zijn land nu bevel hebben gekregen dat. In het belang van de landsverdedi ging, zij Pakistaans grondgebied mo gen betreden, wanneer en waar dan ook. Het bevel dat men de grens van Pakistan mag overschrijden, is ge gaan naar alle commandanten te velde. De meer agressieve houding van India ten aanzien van het conflict met Pakistan was gistermorgen al duidelijk geworden toen premier Gandhi een korte toespraak tot het parlement hield, die met veel in stemming werd ontvangen.' Zij had toen gezegd dat het niet in de bedoeling van haar land lag een openlijk conflict met Pakistan te beginnen „en dat te dien einde wij onze strijdkrachten opdracht hebben gegeven de grenzen niet te overschrijden behalve in i geval van zelfverdediging." Daarvoor had de opdracht tot de troepen geluid dat deze zich niet op buitenlands grondgebied mochten be geven, onder welke omstandigheden dan ook. Maar een woordvoerder van de Indiase regering heeft toegegeven, dat Indiase tanks afgelopen zondag over de grens met Oost-Pakistan zijn gereden. In Pakistan moeten alle officieren, zowel in actieve dienst als reservis ten, zich zo spoedig mogelijk bij hun onderdeel melden. De Westduitse ambassade in Pa kistan heeft de evacuatie van West- Indira Gandhi. duitsers uit de bedreigde grensge bieden gelast. Ook andere landen hebben dergelijke maatregelen geno men. De Pakistaanse regering heeft gis teren een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad gezonden, waarin zij de raad in kennis stelt van de „Indiase agressie" tegen Pakistan. Pakistan heeft nog niet verzocht om een bijeenkomst van de raad. Een militaire woordvoerder in Kara,tsji deelde mee dat Indiase troe pen nu in vijf gebieden Oost-Pa- kistan van alle kanten aanvallen. „Ik geloof niet in een oorlog tus sen India en Pakistan", zei de nieu we ambassadeur van India bij zijn aankomst op Schiphol. „Mijn land heeft al problemen genoeg. We wil len er niet nog meer. Op het ogen blik zijn er schermutselingen en in cidenten aan de grenzen, maar ik ge loof niet dat die zullen uitgroeien tot een werkelijke oorlog. Dat wil Pakistan al evenmin als wij". UTRECHT (ANP) Medezeg genschap, de dienst- en rusttijden, de pensioenen en het personeelsbe leid zijn zaken, die bijzondere na druk hebben gekregen in de voor stellen, die de drie vervoersbonden deze week bij de KNVTO hebben ingediend voor een nieuwe, tweeja rige cao voor de autohusdienstonder- nemingen. De pensioenvoorzieningen in het streekvervoer lopen uiteen van heel goed tot zeer slecht. De bonden willen nu, dat in alle ondernemin gen eenzelfde premie (20 procent) op tafel komt. Omdat de functie van autobus chauffeur „slijtend" is, stellen de honden voor. chauffeurs die 60 jaar worden zonder dat hun inkomen erop achteruit gaat over te plaat sen in een andere functie. Als her plaatsing niet mogelijk is. moet aan de chauffeur ontslag worden ver leend met recht op een uitktring van 80 procent van het inkomen tot het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. DEN HELDER De afdeling Den Helder van de K.V.P. heeft gedepu teerde Th. Laan kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de K.V.P. Honderdvijftig schoolkinderen uit Lent zijn gisteren op hun vrije woensdagmiddag als onbe taalde werkkrachten in dienst getreden van rijkswaterstaat, die bezig is met een schoon maakbeurt van de uiterwaarden langs de Waal bij Nijmegen. Als beloning werden zij, toen de eerste container met afval was gevuld, getrakteerd op cho colademelk. Rijkswaterstaat heeft deze hele week gereser veerd voor het vergaren van aangespoeld vuil langs de ri vierkant. Er worden gemiddeld vier containers vuil per dag op gehaald. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Eerst prij's vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak Karnemelkstraat 6 Breda tel. 01600-31948 Rotterdam I Den Haag Utrecht Breda Vraag nu wat dat voor uw bedrijfswelzijn kan betekenen aan •Nixdorf in Rotterdam. Nixdorf Computer N.V. CJ iVl PUTcR 010-149866 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) voert op dit moment druk overleg met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten over de invoering van een parkeerbelasting. Het ziet er naar uit dat het over leg op zeer korte termijn zal zijn afgerond. Dat zou betekenen dat nog in het komend voorjaar nieuwe par- kebrmaatregelen van kracht worden in de randstad en in enkele andere gebieden van ons land (Nijmegen. Arnhem, Gouda en Utrecht). Men is van plan de auomobilisten in de gelegenheid te stellen voor een vast bedrag (enkele honderden guldens) per jaar een vaste parkeer plaats te huren. Eerst prijsvragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak Karnemelkstraat 6 Breda tel. 01600-31948 ARNHEM (ANP) Het groot handelsbedrijf Helders van der Wall n.v. met vestigingen in Arnhem, Rotterdam-Coolhaven en Spijkenis- se, gaat zijn personeelsbestand met ruim 100 werknemers verminde ren. Volgens de algemeen directeur G. Gadet zal de inkrimping zich gro tendeels voltrekken in de hoofdves tiging Arnhem, waar 350 mensen werken. Het is de bedoeling, dat het Arnhemse distributiebedrijf wordt geconcentreerd in Spijkenisse. Binnen het raam van de verdere definitieve sanering van „Tricot best" n.v. zullen nog vijftig mede werkers ontslagen moeten worden. STUTTGART (DPA) In de me taalindustrie van Noord-Württem- berg/Noord-Baden zetten ongeveer 120.000 arbeiders de staking voort. Volgens de vakbond „IG Metall" zijn evenals dinsdag weer circa 80 bedrijven bij de staking betrokken. In acht ondernemingen heeft ook administratief personeel het werk neergelegd. Waarnemers zijn van oordeel dat het conflict zich zal gaan toespitsen nu het verbond van metaalindustrië len tot uitsluiting besloten heeft. De uitsluiting wordt van kracht in de nacht van donderdag op vrijdag. Het administratieve personeel valt er buiten. Volgens een voorlopige raming zullen door de uitsluiting ongeveer 380.000 arbeiders getroffen worden. Weliswaar vindt de opening van de vaste tentoonstelling die de „Club van Rome" in Rotterdam wil openen pas volgend voorjaar plaats, maar toch al aandacht s.v.p. De Ro meinse club houdt zich. zoals be kend bezig met „de onderlinge sa menhang van de verscheidene pro blemen waarmee de mensheid ge confronteerd wordt". En dat zijn, zoals ook al bekend, o.a. bevolkings explosie, het opraken van grondstof fen, de voedselproduktie, de milieu vervuiling. Kort gezegd, de club van Rome wil zijn bezigheden etaleren en dat uitgerekend in Rotterdam, de „vuil ste stad vaant laand". Bezoek alleen met gasmaskers. Ons dierbaar prinselijk paar, Claus en Beatrix, heeft een nieuwe particuliere secretaresse: mejuf frouw Mary Elisabeth Tiele. Tot mijn genoegen heeft mejuffrouw Tiele cursussen in New York en Parijs (Sorbonne) gevolgd. Vervol gens behaalde ze het diploma steno typen. Aldus meldde het Algemeen Nederlands Persbureel. „Heb Jezus elk moment van de dag bij je. Draag het horloge van de man, die het water bedaarde, om' je pols. Slechts 19.95 dollar". Indien u ^vermoedt dat dit een Amerikaanse reclametekst is, dan kan ik u feliciteren: u hebt gelijk. Op deze wijze probeert namelijk een Amerikaans bedrijf polshorloges aan de man te brengen, waarvan de wijzerplaat de kleurige beeltenis laat zien van een glimlachende Je zus (lang haar - kort haar? PS: Van Agt heeft géén haarstukje). En Jezus staat er gekleurd op: „De gelijkenis van Onze Heiland is beeldig mooi weergegeven in kar mijnrood, aardebruin, hemelsblauw, zonnegeel, gitzwart en zalmroze en dat tegen een zacht-ifitte achter grond". U ziet het, kosten noch moeite zijn gespaard. De Jezus-horloges ontstonden in de breinen van de heren Clorfene en Lockert, nadat ze een rubberen Boeddha-beeldje onder ogen hadden gekregen. Maar dat piepte dan ook. Het horloge kan kapot. Uit een groepje scholieren die juist hun rapport hebben meegekre gen: „Als mijn vader het mijne ziet denkt hij dat het z'n totoformulier is. Met al die tweetjes en drie tjes". -A En een ander: „Ik denk dat mijn vader mij honderd gulden zal ge ven". Vriendje: „Met zulke cij fers?" De ander: „Ja, om een nieuw rap port te kopen". Vaders van Nederland, strijkt over uwe harten. Een cijfer is ook maar een cijfer. Groetjes. MER1JN F. C. TERBORGH (dr. R. Flaes) is de Constantijn-Huygensprijs toege kend voor zijn gehele literaire oeu vre. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13