Wapenhandel in handen Grote Vier I GEEN ONTSLAGEN VERWACHT Export redt DAF POLITIE INT PASFOTO'S DODEN BIJ TREIN RAMP Onderzoek in Rijn mond zoethouder r w—Ê—mÊmmm CASTRO OOK NAAR PERU KRITIEK OP SOCIOLOGEN Nog geen fusie ARKA/KABO uitnodiging |van aspa... Proces tegen pater Rutgers in Brazilië PvdA WENST DE ZEEUW SUCCES TOE Tijd dringt Miniem VIEL KINDEREN TEN ONRECHTE OP B.L.0.-SCII00L «al uw kamers i warmte welkom? Daalderop binnenland buitenland commentaar SIRRI-R APPOR T ONZINNIG PROEFSCHRIFTT OVERZEEZIEKTE Voor hersenen gaat geen zee te hoog PROEFSCHRIFT IN EERSTE KAMER ere Woensdag 24 november 1971 13 Tsraël heeft tot nu toe opvallend kalm en merkwaardig gelaten gereageerd op de oorlogszuchtige toespraak van de Egyptische presi dent Sadaf. Toch begint men in Is raël de mogelijkheid van een nieu we oorlog in het Midden-Oosten tussen januari en mei volgend jaar serieus te nemen. Geen enkele Is raëlische leider verwacht namelijk, dat president Sadat vóór het nieuwe jaar kan rekenen op een politieke oplossing in het Midden-Oosten. De vrees is reëel, dat Sadat zijn woor den waar zal moeten maken en dat zou automatisch een nieuwe oorlog betekenen. Waarom heeft Sadat, die tot voor kort een gematigd man leek, die wars zou zijn van geweld, zulke krachtige taal gesproken? Israëlische politici hebben laten doorschemeren, dat Sadat hoe dan ook een ingrijpen van grootmachten wil. Zijn idee zou dit zijn: als ik een nieuwe oorlog be gin, zuilen de grootmachten (Rus land en Amerika) ingrijpen en een politieke oplossing opleggen voor het gehele Midden-Oosten. Zo'n op lossing in Arabische geest is al enkele jaren „de grootste hoop van de Arabieren en de grootste vrees voor de Israëli's", zoals The Guar dian schreef. De Israëli's maken zich overigens geen zorgen over de militaire af loop van een nieuwe oorlog, al zeg gen ze dat het machtsevenwicht in de lucht in hun nadael wordt ver stoord. De onmiddellijke Israëlische zor gen betreffen de implicaties van Amerika's weigering om de levering van Phantom-straalbommenwerpers te hervatten. Meir heeft duidelijk la ten blijken, dat aan die weigering een „geheime afspraak" tussen Mos kou en Washington ten grondslag ligt. Nu Sadat plotseling zo'n krach tige taal uitslaat, wordt het vermoe den uitgesproken, dat ook Cairo in die .afspraak een rol heeft gespeeld. Israels standpunt is bekend: Het gaat niet weg van het Suezkanaal zonder sluitende garanties en het zal geen veroverde gebieden prijs geven zoals in 1958. Er is nog ruimte voor onderhandelingen, maar de tijd dringt. HAMBURG De landen van de Derde Wereld hebben in het afge lopen jaar wapens ter waarde van 1,5 miljoen dollar ontvangen, waarbij de vier grote mogendhe den. de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie. Groot-Brittannië en Frankrijk 90 procent van de leve ranties voor hun rekening namen. Tot deze conclusie komt het inter nationale instituut voor Vredeson derzoek in Stockholm in een giste ren gepubliceerd boek over de wa penhandel met de Derde Wereld. Het is de eerste omvangrijke publicatie over dit thema en omvat 910 pagina's met een nauwgezette boekhouding volgens welke de Verenigde Staten voor de Sovjet- Unie de grootste leveranciers zijn van tanks, gevechtsvliegtuigen en oorlogsschepen. Uit het document, waaraan door vijf wetenschapsmensen vier jaar is gewerkt, blijkt dat het Midden- Oosten en het verre Oosten met Voor de zoveelste maal sinds India en Pakistan (in 1947) onafhan kelijk werden, staan hun legers te genover elkaar. Plaats van Hande ling: de lange grens tussen het al zo zwaar getroffen Oost-Pakistan (1500 km gelegen van West-Pakistan, waar de machthebbers zitten) en India. Pa kistan beschuldigt India van een „massaal offensief", de regering van Indira Gandhi verwerpt deze be schuldiging en zegt juist dat de Westpakistani de agressors zijn. Het is een voor India en Pakistan bekend welles-nietes-spelletje, dat inmiddels al miljarden guldens heeft gekost en nog zal kosten. Want gevochten langs de grens met Ban- gla Desj is er en het zal nog meer (en op grotere schaal) gebeuren. Het is triest te moeten constateren dat juist twee landen, waar de be volking letterlijk nog van alles te- Iprt komt, zoveel geld verspillen aan gewapende conflicten. Men kan duizend-en-een betere manieren be denken. De oorzaak van het conflict om Oost-Pakistan blijft inmiddels ingrij pen van de Pakistaanse president Jahja Chan na de democratische verkiezingen in de Oost-provincie; de onderdrukking en vervolging van de gekozen leiders (sjeik Moedjib) en de gewelddadige on derdrukking van de bevolking in de uitgezogen provincie. Wat zoals bekend weer leidde tot de vlucht van naar schatting tien miljoen mensen. Het is nauwelijks waarschijnlijk, maar wellicht kan het uitgeholde in stituut van de Verenigde Naties in wezen de enige macht die kan optreden iets uitrichten om een treffen tussen India en Pakistan te voorkomen. De Veiligheidsraad heeft in een eerder conflict (om Kasjmier) een bestand kunnen be reiken. Wellicht het is slechts een minieme hoop. LIMA (AFP) Fidel Castro zal op de terugweg van Chili naar Cuba ook nog Peru "andoen. Dit heeft de Peruaanse minister van Buitenlandse Zaken, Edgardo Mercado, bekendge maakt. Het is niet bekend wanneer de Cu baanse premier in de Peruaanse hoofdstad zal aankomen maar in of ficiële kringen in Lima wordt als da tum 2 december genoemd. elk 37 procent de meeste wapens ontvingen uit de arsenalen van de grote mogendheden. De defensie-uitgaven in de lan den van de Derde Wereld zijn jaarlijks met negen procent geste gen, bijna het dubbele van de stij ging van het bruto-nationaal-nro- dukt. Na Amerika en de Sovjet-Unie komen Groot-Brittannië en Frank rijk op de respectievelijk derde en vierde plaats van de wapenleve ranciers. maar ook Italië, Canada, de Chinese Volksrepubliek, de Duitse Bondsrepubliek, Japan, Zweden en Zwitserland behoren tot de leveranciers van 91 landen van de Derde Wereld. Het Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) regis treert dat alle oorlogen van de afgelopen 20 jaar in de Derde We reld zijn gevoerd. Het SIPRI ziet een gevaar voor uitbreiding tot een derde wereldoorlog van deze loka le oorlogen en wijst erop dat ont wikkelingslanden beschikken over gevechtsvliegtuigen en luchtaf- weerraketten welke ook geschikt zijn voor uitrusting van kernkop pen. O Bij een treinongeluk aan de rand van Rome zijn gisterèn minstens twee mensen om het leven gekomen. Vol gens de politie zijn meer dan twintig mensen gewondvan wie tien ernstig. Over de oorzaak van het ongeluk, een botsing tussen een goederentrein en een uit drie rijtuigen bestaande personentrein, is nog niets bekend. De perso nentrein was op weg van Rome naar Napels. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Het onderzoek dat sociologen in opdracht van de raad van het openbaar lichaam Rijnmond op het ogenblik uitvoeren naar mi- li euziekten van dat gebied vraagt naar de bekende weg. Het wordt alleen maar ingesteld om d'e Rijn- monders zoet te houden. Het recht zich op de resultaten van een tot water- en luchtvervuiling leidend beleid. Het laat dat beleid zelf onbe sproken. Het onderzoek heeft tot doel de Rijnmond-bbvolking te ma nipuleren, zoals vele studies waartoe sociologen zich op 't ogenblik lenen". Dat zeggen vier medewerkers van het sociologisch instituut van de Utrechtse universiteit.' Zij hebben er deskundigen die het Rijnmondon- derzoek uitvoeren over geschreven. Die negeren hun kritiek 'en zetten het onderzoek op de ingeslagen weg voort. „Een troest lachertje", zeggen de vier Utrechters. Want iedereen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ARKA (Alge meen Rooms-Katholieke Ambtcna- renvereniging) en de KABO (Katho lieke Bond van Overheidspersoneel) gaan nauw samenwerken. Aan een fusie valt voorlopig niet te denken, aldus ARKA-voorzitter J. J. Loer akker, gisteren op het ARKA-con- gres in Scheveningen. „Als de loonontwikkeling in het bedrijfsleven dat meebrengt is de ARKA bereid te aanvaarden dat de overheid als werkgeefster voor haar werknemers deze loonontwikkeling volgt. Dat is de logische consequentie van voortzetting van het trendbeleid", aldus de heer J. J. Loerakker. (ADVERTENTIE) Dit is uw belang: dat op uw kantoor alles perfekt loopt. Daar hangen uw resultaten van af. Een gesprek bij ons aan de werktafel over uw organisatie en over de hulpmiddelen kantoor meubelen, machines, systemen, en kantoorartikelen, brengt u op frisse ideeën. Enongeacht of u een klein of een groot bedrijf hebt: yvij zijn geïnteresseerd en nergens te groot voor...! Belt u eens voor'een afspraak. ASPA-BREDA NV Steenen Hoofd 14 Telefoon (01600)22541* zaandam leiden delft breda dordrecht den bosch utrecht enschede (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Ondanks het feit dat DAF in ons land met terug lopende afzetten van personenauto's te maken heeft en met een scherpe daling van de verkoop van vrachtwagens is men bij DAF niet pessimistisch over de gang van zaken. De export van personenauto's neemt namelijk met de maand toe. De nieuwe president van het DAF-concern, de heer Martien van Doorne, (39) verklaarde gisteren tegenover een verslaggever van onze krant volgend jaar in zijn bedrijf beslist geen ontslagen te verwachten gezien de plannen om de huidige produktie van S3.000 personenauto's in 1972 op te voeren tot 97.000. De heer Van Doorne zei dat tal van bedrijven door de dalende con junctuur wachten met het kopen van een vrachtwagen. Dat merken all autof abrieken. Tengevolge hiervan zijn de levertijden bij DAF van vrachtwagens die eerst te lang waren, gehalveerd. „En dat vind ik gunstig", aldus de heer Van Doorne. „Het gaat DAF altijd nog goed. Vooral de export naar Engeland en Duitsland ontwikkelt zich sterk. In '70 exporteerden we 5.000 personen auto's naar Engeland, dit jaar 10.000. Duitsland nam vorig jaar 11.500 per sonenauto's af, dit jaar 16.000". Ernstige zorgen maakt de nieuwe president van DAF zich over de mo netaire situatie in de EEG. „De gul den zweeft, de mark zweeft en van daag weten we niet welke prijs we morgen moeten rekenen. Nederland zou hier een krachtig standpunt moe ten innemen. Dat is helaas nu niet het geval", aldius de heer Van Door ne. Van groot belang vond hij heit ook dat er in alle Europese landen gelij ke eisen vor de auto komen. De nieuwe president van het DAF- concern is van mening dat men in Nederland de recessie ten spijt op moet passen voor paniek. Met „het gaat toch zo slecht" geweeklaag is niets en niemand gebaat. De heer Vain Doorne vindt wel dat men nu ernst moet maken met het doorbre ken van de inflatiespiraal. „Als men zegt: we moeten lonen en prijzen be teugelen, maar laten we dat pas in 1973 goed doen, dan pakt men de za ken niet juist aan". Of DAF, naar voorbeeld van de bedrijfswagens, plannen heeft om op het gebied van de prsonenwagens met andere automobielfabrieken' te gaan samenwerken antwoordt de heer Van Doorne: „Er is geen sprake van dat we een fusie aangaan, maar als er een mogelijkheid zou zijn om de expansie van DAF door samen werking te vergroten, zullen we die mogelijkheid zeker aangrijpen". De maatregelen van minister Drees (Verkeer en Waterstaat) om de per sonenauto nog zwaardier te belasten teli gunste van het openbaar ver voer, vindit de heer Van Doorne on juist. „Ik vind het daarom niet juist, omdat de minister dit doet in de stellige verwachting dat er ook in de toekomst massaal met personen auto's gereden zal wordlen. Een tijde lijke overmatige belasting van de auto om bijvoorbeeld voor de v,egen- bouw meer geld te krijgen zou nie mand verwerpen, maar dat is niet het geval. Ik vind het ook onzinnig om op dit moment in ons land steden af te sluiten als -er geen alternatief is". De heer Van Doorne vertelde dat DAF aan nieuwe modellen personen auto's en trucks werkt. Wanneer deze in die produktie komen kon hij niet zeggen. BRASILIA (KNP) De militaire rechtbank in de Braziliaanse hoofd stad Brasilia heeft een proces aange spannen tegen pater R. Rutgers msc wegens subversieve activiteiten. UTRECHT (ANP) Van zee ziekte is bekend, dat men er doodziek van kan zijn, maar dat na enige tijd gewenning optreedt aan de bewegingen van het schip in zee. De Tilburgse keel-, neus- cn oogarts H. Festen heeft dit verschijnsel onderzocht, waarhij hij tot de conclusie kwam dat ergens in de hersenen wanneer het evenwichtsorgaan abnormaal wordt geprikkeld zoals op een schip op zee, een mechanisme wordt opgebouwd of in werking gezet, dat na enige tijd de bewe gingen compenseert. Dr. Festen, die gistermiddag aan de rijksuniversiteit te Utrecht op dit onderzoek is ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde, noemt dit mecha nisme „patronencentrum". Uit het proefschrift blijkt, dat al verschijnselen bekend waren die in de richting van zo'n patronencentrum wezen. Aan het einde van de zeereis moet men ook weer wennen aan de vaste wal. De aan boord opge nomen en in een patroon vast gelegde beweging van het schip moet dan weer worden vervan gen door een ander patroon, dat van vaste grond onder de voeten. IN EEN TELEGRAM aan minister president Biesheuvel hebben b. en w. van de Zuidlimburgsc gemeente Eijsden hun instemming betuigd met de protesten tegen de plannen tot vestiging van een raffinaderij in het Belgische Ternaaien. (Van onze correspondent) HENGELO De politie heeft te allen tijde toegang tot gegevens, die opgeslagen zijn in gemeente-ar chieven. Ze maakt daar ook gere geld gebruik van. Met deze consta tering wordt veel van het lawaai weggenomen over berichten die melding maken van het feit dat een aantal gemeenten drie pasfo to's vragen bij aanvraag van een paspoort, waarvan eentje direct verdwijnt in het archief van de plaatselijke politie. Prof. G. Zoutendijk (VVD) heeft in de Eerste Kamer vragen over deze affaire gesteld aan de minis ters Van Agt en Geertsema. Naar zijn mening zijn er in Nederland 80 gemeenten die drie foto's vra gen in plaats van de voorgeschre ven twee. Overigens, wanneer een femeente er twee vraagt, komt wanneer dat nodig mocht blijken die tweede foto de politie ook tvel onder ogen. Bij de provinciale griffie in Zwolle waar het pas- poort-rumoer ontstond wordt toe gegeven dat de politie inderdaad regelmatig gebruik maakt van de paspoortenregistratie, wanneer men een foto nodig heeft. Zwolle is een van die gemeenten waar de ambtenaren van de afde ling bevolking drie in plaats van twee pasfoto's vragen. Eentje er van gaat naar de politie, eentje blijft achter in de paspoortenregi stratie en de ander komt in het paspoort terecht. Hoofdinspecteur .1. Pruis van de Zwolse politie: „Dit gebeurt al ja ren. De behoefte is ontstaan door dat wij foto-materiaal wilden heb ben dat wij in geval van bijvoor beeld vermissing van personen, zouden kunnen gebruiken bij de opsporing". Zwolse raadsleden willen hebben dat de politie alle pasfoto's aan de burgerij teruggeeft. weet al lang wat precies de ziekte is waaraan de Rijnmond -lijdt. Het stinkt in d'e Rijnmond. De bevolking heeft er last van. De woningsituatie in de Rijnmond is slecht. Ook daarvan heeft de bevol king last. Dat zijn bekende gege vens. Het is volkomen onzinnig om nu te gaan uitzoeken of de bevol king meer (of minder) last heeft van de stank dan van de slechte huisvestingstoestanden. Men moet onderzeteken hoe het mogelijk is ge weest dat die slechte toestanden konden ontstaan en wat er de oor zaak van is dat die toestanden nog steeds verergeren, aldus de vier Utrechtse sociologen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Mejuffrouw M. Geen- sen promoveert vrijdag tot doctor in de sociale wetenschappen aan de universiteit van Amsterdam. In sa menwerking met het Instiuut voor Arbeidsvraagstukke van de Katho lieke Hogeschool te Tilburg maakte zij een proefschrift over „Prestaties van moeilijk lerende kinderen". Het betreft een onderzoek van geestelijk gehandicapte kinderen, 10- en 13-jarigen. Eén van de conclusies die mej. Geensen trekt is, dat een deel van deze kinderen ten om-echte op een blo-school is geplaatst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvUA-fractielcider Broeksz heeft gisteren in de Eerste Kamer zijn mede-senator dr. ir. Do Zeeuw alle succes toegewenst bij zijn pogingen om als toekomstig K.V.P. voorzitter de lijn van zijn partij en van anderen om te huigen. Broeksz noemde dat „in het belang van het Nederlandse volk". Als de heer De Zeeuw slaagt dan is volgens de heer Broeksz voor de K.V.P. de tijd rijp om met P.v.d.A. en D'66 te onderhandelen over het afsluiten van een regeerakkoord vóél de verkiezingen. Het is niet zo dat wij niet met confessionele partijen zouden willen samenwerken, aldus de heer Broeksz. „wij willen alleen niet met conserva tieven samenwerken". Gut, gut, welke bolleboos de bolle wangen opzette cm ons continent te overspoelen met draaiende val- en rukwinden tot orkaankracht, zal eeuwig in de boezem van het ge heimzinnige verborgen blijven, maar een feit is dat de bolleboos geen bolle wangen meer heeft; ergo, de wind is afgenomen tot wat stoere zeelieden een stijve bries plegen te noemen. En dat allemaal in één zin met 57 woorden. Te lang derhalve. Nu een stukje uit de bekende Gazet van Antwerpen, dat wij u niet willen onthouden, maar waar menigeen (wij incluis) moeite mee heeft gehad om het ook werkelijk zo op dit krantenpapier te zetten. Zoals het daar stond: „Wanneer de ekonomisch zwakke iets wil kopen om zijn huis te ver sieren betaalt hij 25 percent BTW, laar wabbeer de ejibiluscg sterje eeb jybstwerj jiiot vab bkulwebde waarde if abtuej viir wuhb verzale- kubg betaakt guh skecgts 6 oer- ceb t". Begrijpt u wel. Een Indiase vrouw inmiddels, die door een rechtbank in het Zuiden gelse Bromley schuldig was bevon den aan een winkeldiefstal ter waarde van vier gulden kon nS af loop van de zaak met een netto winst van 52 gulden naar huis gaan. ir Weliswaar was ze veroordeeld tot het betalen van een schadevergoe ding van een knaak, maar haar man had 54,50 verdiend door tijdens het proces als tolk op te treden. De verdachte vrouw verstond en sprak maar weinig Engels. Geld stinkt niet, als er maar op staat hoeveel het is. Opnieuw berichten uit het buiten land, ditmaal Joegoslavië. Niet één avond lang heeft de dorpsjeugd van Rajac (Oost-Servië) zich bij het op windende ritme van de muziek in de nieuwe disco-club kunnen amu seren. ir Toen de openingsavond het hoog tepunt bereikte, stormden boze moe ders en grootmoeders - met stokken bewapend - naar binnen en dreven de jongelui uiteen. „De meisjes moeten thuis blijven en handwer ken. Pas ais ze getrouwd zijn, kun nen ze doen en laten wat ze willen", verklaarde de woordvoerster van de oudere generaties, waarop zij de disco-club sloten. ■is De burgemeester staat echter aan Üe kant van de jongelui en wil de club behouden. Maar of hij zijn besluit zal kunnen uitvoeren, is nog de vraag. li- De man is namelijk getrouwd. En staat onder zware druk van het vrouwvolk bij hem in huis. Verder hoop ik dat het gezonde verstand in India en Pakistan zal zegevieren, hoewel ik er een hard hoofd in heb. ■ir Sluiten we heden met de speciale groeten (het moet maar weer eens een keer)' aan Gert (van Hermien). Julia, Hermien (van Gert), Kees, Corry (van de Rekels) en de Rekels (van Corry). Over en uit. MERIJN. (ADVERTENTIE) Warmte waar u maar wilt en zodra u maar will. In een wip.Want Daalderop plaatradialoren zijn niet gevuld mei water of olie. Beginnen daardoor meiéén na hei aanzeilen heerlijke warmie uil ie stralen. De ideale warmtebron voor studeer- en hobbyverirek. Voor logeer- en kinderkamer. Voor alle vertrekken, die niei doorlopend, maar wel vaak inééns warm moeien zijn. Vast le monteren of verplaatsbaar (op pooijes of wieltjes). Al vanaf ƒ89,-.. Geen bedrag om siraks kou voor ie lijden, vindl u niei? plaatradialoren

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9