Tempo van lijdt onder dijkverzwaring onzekerheid over het zeehavenbeleid Eervol ontslag PZ Zeeuws eetfestijn Kamer wil meer geld wegen naar en in de voor regio PROVINCIALE WATERSTAAT: Spreekuur voor Turkse gastarbeiders rook met Gouden handdruk Geen schouderklopjes Droog BLOEDPLASMA-ACTIE OP DE BEVELANDEN Joegosla vendag in Vlissingen stad streek commentaar BOERSMA OPENT VERBLIJF VOOR GEHANDICAPTEN Wereldbekend Aroma Woensdag 24 november 1971 3 Aan de aandeelhouders van de N.V. PZEM zal in december naar alle waarschijnlijkheid worden voorgesteld, aan de directeur van het bedrijf eervol ontslag te verle nen. Daarbij wordt de aandeelhou ders dan tevens gevraagd, de ver trekkende een „gouden handdruk" te geven. Deze ontwikkeling, welke zich sinds gisteren aftekent, wekt in Zee land meer dan verwondering. Er is ook een duidelijk onbehagen, zeker onder het personeel van de PZEM, dat een andere afloop van de ver schrijvingsaffaire had verwacht. Er worden nu parallellen getrok ken met de zaak van de Haarlemse rechter, die ook de mogelijkheden, welke de wet hem bood om aan strafsancties te ontkomen, uitputtend benutte. Zij begeven zich daarbij niet buiten de wet. Integendeel. Dat hun verzet hen niet populairder maakt, verandert nog niets aan hun recht om zich tot het uiterste te we ren. De raadslieden van de heer Bo- gerd hebben bovendien goede pa pieren. Het dagelijks bestuur van de PZEM heeft het rekenkamerrapport over de verschrijvingen op het be drijf aanvankelijk te luchthartig op gevat. Het bestuur heeft daarvoor geboet door af te treden. Wellicht kan door een langdurig juridisch steekspel of door een on verwachte ontwikkeling, nog een andere afloop worden bewerkstel ligd. De vraag is echter of het wel ver antwoord is deze gecompliceerde zaak nog langer slepende te houden. De PZEM verkeert nu al ruim een jaar in een crisissituatie. Mag en moet men die situatie moedwillig verlengen, alleen omdat daarmee wellicht bereikt kan worden dat het initiatief tot het ontslag weer bij de bestuursorganen komt te liggen? Dat is het dilemma waar de aan deelhouders maandag mee worstel den. Overigens is het duidelijk dat het woord „eervol' in dit geval in juridisch formele zin moet worden opgevat. Het lijkt geruststellend de feite lijke situatie wijst thans na Morgen, donderdag 25 november, Bergen op Zoom 8.14 en 20.45, Hansweert 7.24 en 20.07, Terneuzen 6.54 en 19.38, VLissingen 6.28 en 19.09, Wemeldinge 8.04 en 20.35. Konstanz 263 (pl. 1); Rheinfelden 216 (pl. 9); Straatsburg 226 pl. 34); Plittersdorf 396 (pl. 96); Maxau 440 (pl. 90); Plochingen 131 (- 1) Mannheim 117 (- 4); Steinbach 136 (pl. 6); Mainz 201 (- 17); Bingen 116 (- 10); Kaub 139 (- 7); Trier 330 (pl. 49); Koblenz 158 (- 16) Keulen 130 (pl. 19); Ruhrort 278 (pl. 25); Lobith 878 (pl. 16); Pan nerdense kop 853 (pl. 18); Nijmegen 675 (pl. 22); IJsselkop 821 (pl. 20); Eefde IJssel 322 (pl. 17); Deventer 210 (pl. 10); Monsin 5520 (pl. 76); Borgharen 3987 (pl. 59); Belfeld 1106 (- 26); Grave beneden de sluis 509 (- 1);. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Voornamelijk droog en in de nacht meest lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.- en max.-temp.: 2 tot 7 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 6; min.-temp.: 2 tot 7 graden on der normaal; max.-temp.: 1 tot 7 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Steenbergen als de plaats waar een tweede nationale luchthaven de min ste bezwaren ontmoet maar dat is het niet. Ook die „minste bezwaren" kunnen het leefklimaat van een goed deel van West-Brabant en Zee land verpesten. Nu een nieuwe commissie (uit het overlegorgaan zeehavepontwikke- ling Zuidwest-Nederland) gaat stu deren op de meest geschikte plaats voor de aanleg van een tweede Schiphol, kan het nuttig zijn nog eens duidelijk ons standpunt te for muleren. En dat standpunt luidt: alvorens er enige beslissing genomen kan worden moet de bevolking van het betrokken gebied gelegenheid krij gen om zich uit te spreken. Bij deze inspraak mag onder geen beding ge manipuleerd worden. Die inspraak dient te geschieden op basis van een gedegen feitenkennis omtrent de ge volgen voor alle aspecten van het leefklimaat. -In het verleden zijn bij dit soort beslissingen kritische vragen te ge makkelijk met geruststellende schou derklopjes opgelost. Het lijkt ons bij zonder onwaarschijnlijk dat zulke bedotterij in deze vliegveldkwestie succes zal hebben. (Van een onzer verslaggevers) GOES Alle inwoners van Goes ontvangen donderdag van de afde ling West-Zuid-Beveland van het Rode Kruis een circulaire met een bloedgroepkaart, via welke men zich kan opgeven voor een bloedplasma- schenking. Het Rode Kruis, dat in Midden-Zeeland verlegen zit r bloedplasma, houdt in verband hier mee op 8 februari een plasma avond. in het Bergzichtziekenhuis in Goes. Die avond zullen 300 vrijwilli gers worden uitgenodigd voor een kleine „aderlating". „We komen nu eens niet om geld maar om iets „in natura" dat we hard nodig hebben, bloed", aldus een van de organisatoren van de actie, de heer J.A. de Graaf. „Als men zich opgeeft, hofeft dat helemaal niet blijvend te zijn. Het kan wel: men kan zich ook opgeven als do nor. Maar in dit geval .gaat hot primair om een eenmalige bloed- schenking." Zeeuwen vanaf de leef tijd van 18 jaar kunnen zich vrijdag en zaterdag aanstaande opgeven door de bloedgroepkaart in te leve ren bij winkelders in Goes, die te herkennen zijn aan een rode kruis- vlag aan de gevel. Hetis voor het eerst, dat op de Bevelanden zo'n grootscheepse plas ma-actie wordt gehouden. Totaal worden 6.500 circulaires met kaarten verstuurd. Diegene die niet in staat is, zijn kaart aan de hierboven aan gegeven winkelier-s af tb geven, kan hem ongefrankeerd per post verstu ren naar J.A. de Graaf. Kastanjelaan 130. Goes. i (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Van de 165 ki. lometer zeewering welke in Zeeland bij hst einde der Deltawerken ver beterd moeten zijn, zijn er thans ongeveer zeventig kilometer gereed. In het bijna afgelopen jaar kwamen er ongeveer zeven kilometer bij, na melijk 2,5 kilometer ten oosten van Hoofdplaat, een ongeveer gelijke af stand ten oosten van Waarde en twee kilometer ten oosten van Ter- neuzen. Intussen blijft de opmerking in het zojuist verschenen verslag over 1970 over de Zeeweringen van Pro vinciale Waterstaat geldig dat de versterking der dijken weliswaar niet onbevredigend verloopt, maar dat het tempo toch zal moeten wor. den opgevoerd als deze verbeterin gen tegelijkertijd met de overige Deltawerken gereed moeten zijn. Gezien de door Minister Drees van Verkeer en Waterstaat aange kondigde temporiseringen is het trouwens twijfelachtig geworden of de zeeweringen aan de kust wel in 1978, tegelijk met de afsluiting van de Oosterschelde, gereed zullen zijn. Tot nu toe is aan dat onderdeel het minste gedaan, terwijl het werk zeer ingewikkeld is. Van de in het verslag voorkomen de projecten noemen we hier de stagnatie welke is opgetreden in de verbetering van de dijkvakken van de Calamiteuze Borsselepolder en de polder Ellewoutsdijk als gevolg van de onzekrheid over het toekomstige zeehavenbeleid. Ook in 1971 werd daarover nog geen uitsluitsel ver kregen, zodat de opmerking van Prov. Waterstaat dat de veiligstelling van het achtergelegen gebied het zeer gewenst maakt dat spoedig een uitspraak over het te voeren haven- beleid wordt gedaan. Een ander project dat is blijven liggen als gevolg van de onzeker heid over een toekomstige beslissing betreft het indijken van de buiten dijkse pol'ders van de polders Kruis, Kleine Molen en Melo in het Hul ster Ambacht. Hier werd de aanbe steding uitgesteld wegens de plan nen voor het Baalhoekkanaal. Een getal tot slot: Volgens een globale schatting van de waarne mend hoofdingenieur-directeur van Provinciale Waterstaat, ir. A. M. de Graauw, fvardt er jaarlijks vijf tot tien miljoen gulden aan de zeewe ringen verwerkt. De bijdragen der waterschappen in de kosten van de waterkeringen belopen negen ton, met de Brede Watering van Zuid- Beveland aan de kop met ruim f 232.000,-. Het Vrije van Sluis draagt bijna f 180.000,- bij, Hulster Am bacht 27 mille, de Braakmanpolders ruim vijf en Alexander Amacht vier mille. (Van een onzer verslaggevers) AXEL 'Op 14 december om zeven uur 's avonds wordt in Axel het eerste spreekuur voor Turkse gastarbeiders gehouden. Dat gebeurt in het Gezellenhuis aan de Wal- straat, dat door de gemeente hier voor speciaal wordt gehuurd Op dit spreekuur, waarvan per keer naar schatting twintig Turkse gastarbeiders gebruik' zulten maken, zijn steeds de gemeentelijk maat schappelijk werker en een vertegen woordiger van het gewestelijk ar beidsbureau aanwezig. Met ingang van januari zal het spreekuur één keer in de veertien dagen worden gehouden. Gekozen is voor het Ge zellenhuis, omdat dit een voor de Turken vertrouwde omgeving is in verband met hun godsdienstoefenin gen, die ze hier houden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Eervol ontslag, vergezeld van een vol jaar salaris wordt als de enige mogelijkheid be schouwd om ir. T. Bogerd, de direc teur van de N.V. PZEM, zonder ver zet zijnerzijds tot heengaan te bewe gen. De financiële consequenties van een en ander kunnen globaal op an derhalve ton worden geraamd. De algemene vergadering van aan deelhouders vajf de N.V. PZEM heeft maandagavond drie mogelijke alter natieven om uit de huidige impasse te geraken, besproken. Ondanks ver zet van een grote minderheid, werd tenslotte het alternatief van een eer vol ontslag praktisch op de voor waarden welke door de directeur zelf worden gedicteerd als de meest reële mogelijkheid beschouwd om aan deze geschiedenis snel een eind te maken. In december wordt op nieuw een aandeelhoudersvergade ring gehouden.. Dan zullen de aan deelhouders zich definitief uitspre ken over een intussen in de finesses uitgewerkt voorstel met betrekking tot de directeur. De raadsman van het PZEM-bestuur, mr. J. J. van der Weel en de raadslieden van de heer Bogerd, mr. C. A. van Haren en mr. N. W. A. Brinkman zullen de condi ties waaronder het ontslag kan wor den verleend, in onderling overleg uitwerken. Op het hoofdkantoor van de PZEM te Middelburg werfi de verklaring welke het bestuur later over deze kwestie heeft uitgegeven, gisteren druk besproken. Het ongenoegen was onmiskenbaar. Uit vroegere notities en voorstellen van de directeur, heeft het PZEM-bestuur kunnen afleiden, dat het verlenen van een eervol ont slag, vergezeld van de zogenaamde „gouden 'handdruk" de enige manier is om het dienstverband van de heer Bogerd te beëindigen, zonder dat de ze in beroep gaat. De beroepsproce dure, zo overwogen ,-het bestuur en een meerderheid van de aandeelhou ders, zou. opnieuw maanden van uit stel vergen. In deze tijd zou het fei telijke vacuüm aan de top van de PZEM, waarmomenteel ir. J. van Dam van Isselt als tijdelijk directeur de teugels in handen heeft, voortdu ren. In een persverklaring liet het bestuur weten, dat het belang van het bedrijf en het spoedig herstel van de rust. in en om deze zaak in de overwegingen hebben meegespeeld. De mening van de aandéelhouders over de te volgen koers varieert van afkeurend tot gematigd waarderend. De ietwat penibele situatie is ont staan, doordat het vroegere dagelijks bestuur in zijn eerste beslissing naar aanleiding van het rekenkamerrap port, handhaving van de heer Bogerd voorstelde een suggestie die bin nen enkele dagen werd herroepen, toen bleek dat het rekenkamerrap port de justitie aanleiding gaf tot een vooronderzoek op de N.V. PZEM. Zoals men zich herinnert ging het bij dit vooronderzoek, dat intussen is opgevolgd door een onderzoek van wege de rijksrecherche, om de vraag of de heer Bogerd opdracht heeft ge geven tot het verschrijven van dien sten en leveranties van de PZEM ten behoeve van zijn bungalowbouw in Domburg. De rijksrecherche heeft haar on derzoek in deze zaak nog niet vol tooid. Ook wordt nog hard gewerkt aan een onderzoek naar bedrijfsorganisa tie en de personele verhoudingen op de PZEM. Dit onderzoek wordt ver richt door het onafhankelijke, op dit terrein gespecialiseerde bureau Le- bon uit Zaltbommel. In januari zal dit bureau waarschijnlijk rapporte ren. (Zie ook commentaar). Zeven Zeeuwse ch'ejkoks in de starthouding m de k euken van de salon voor gastronomie te Brugge, waar ze een banket voor ruim tweehonderd gasten aanrichtten. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE Zeven gerenommeerde keukenmeesters uit Zeeland hebben er op de Hollandse dag van de zesde Salon voor Gastronomie en Toerisme te Brugge voor gezorgd dat ons land in het internationale gezelschap van koks uitstekend was vertegenwoor digd. Meer dan tweehonderd fijn proevers zaten aan het uit negen gangen bestaande banket aan dat de Zeeuwse chefkoks na zeven uur inge spannen arbeid op de talrijke tafels brachten. Het was voor het eerst dat de af deling Zeeland van de Nederlandse club voor chefkoks acte de presence gaf op de befaamde gastronomische jaarbeurs te Brugge. Nadat de Bel gen op de culinaire show in Vlissin- gen in maart van dit jaar goed voor de dag kwamen wilden de Zeeuwse chefkoks niet achterblijven. De heer P. A. E. Haak, voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de Ne derlandse club van chefkoks, is het niet eens met de opvatting dat de Nederlander geen geld en tijd meer over zou hebben voor een goed diner. „Mijn ervaring is juist dat de publie ke belangstelling voor een goedver zorgd diner stijgt. Het is natuurlijk heel wat anders dan zomaar een etentje dat vliegensvlug klaar ge maakt en verorberd moet worden. Dat is ook de waarde van deze ban ketten die niet alleen vakmensen maar ook een groot publiek trekken". Het banket waarmee de Zeeuwse keukenmeesters veel culinaire eer in legden was als volgt opgebouwd: sherry als aperitief, hors d'oeuvre van een cocktail van Zeeuwse mos selen, garnalen, tong en een Cana dese saus, een voorgerecht van hel dere soep met kip, kervel, komkom mer en rode en groiene paprika, zee- tongfilets met krab, haantjes, hoen tjes, aspergepunten, vermengd met (Van onze haagse redacteur) DEN HAAG Met grote meer derheid (alleen de KVP-fractie stemde op vier man na tegen) heeft de Tweede Kamer zich gisteren uit gesproken voor de motie - Dijkstra, waarin de regering wordt gevraagd nog meer te bezuinigen op de we genbouw in de randstad ten gunste van wegenaanleg in de regio- Deze verrassende uitslag werd mogelijk gemaakt door de oppositie, die de motie op het laatste moment ontkop pelde van het eveneens door haar ingedient. alternatief wegenplan. Tegen dat alternatieve wegenplan rees verzet omdat daarin bezuinigin gen werden voorgesteld op wegen, die weliswaar in de randstad liggen, maar deel uitmalken van doorgaande verbindingen met de regio. Onder meer werd voorgesteld te bezuini gen op het wegvak Rotterdam-Dor drecht (de tunnel bij Zwijndrecht) in rijksweg 16, de belangrijke ver bindingsweg tussen randstad en West-Brabant. Alleen binnen de KVP-fractie bleven ook na het los koppelen van motie en gewijzigd uitvoeringsplan bezwaren tegen de motie bestaan, omdat zo zei woordvoerder ir. P. A. M. Cornelis- sen de motie nu helemaal een sprong in het duister wordt. Hij noemde het een onjuiste 'gang van zaken een uitspraak te doen over prioriteiten in de wegenbouw zonder exact aan te geven hoe het moet. Van de KVP-fractie stemden uitein delijk alleen de heren A. Krosse, F. Fievez, B. Hermsen en J. van Eisen voor de motie-Dijkstra. Minister dr. W. Drees van verkeer en waterstaat noemde de motie overbodig, omdat in het uitvoerings- programma in feite al is verwezen lijkt wat de Kamer wü: bezuinigin gen in de randstad ten gunste van de regio De bezuinigingen slaan voor zestig procent op de randst-ad en voor slechts veertig procent on de buitengewesten zed hij. Hij wees op het gevaar van nog verdergaande bezuinigingen in de randstad. Daarbij zullen ongetwij feld ook verbindingen met de regio zoals rijksweg 16 het moeten ontgel den. Een motie van de heer Schakel (ARP) die beoogt bezuinigingen in het westen aa-n te brengen ten gun ste van het noorden haalde het in de Kanier niet, omdat de meerderheid van mening was, dat de motie-Dijk stra zich al impliciet ten gunste van bet noorden uitspreekt. nouilly prat (een soort aperitief), de hoofdschotel met kalfszadel opge diend met champignons, paprika, Franse boontjes, selderij, tomaten en krielaardappelen waarna een ver rassingsgebak uit Walcheren bestaan de uit met roomijs -gevulde soezen, kersen en likeür. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - BORSELE De initiatiefgroep buitenlandse werkne mers Vlissingen houdt voor het eerst in haar korte bestaan een speciale Joegoslavische dag voor Joegoslaven uit Zeeland en West-Brabant- Zaterdag 27 november start het gezelschap om 10.00 uur 's morgens bij het „Scheldekwartier" in de Scheldestad voor een rondrit langs de Deltawerken. Om 14.00 uur is er een voetbalwedstrijd en om 16.00 uur een handbalmatch. Deze sporte venementen vinden plaats in het „Sportkompleks Vlissingen". Om 20.00 uur begint een avondvullend programma met: film, volksdansen en zelf dansen op „muziek van disc- jockey's. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Planologie gedepu teerde mr J.P. Boersma zal op vrij dag 3 december om 11 uur de nieu we dagverblijven door geestelijk ge handicapten aan de Deltastraat te Zierikzee openen. Het project, dat mede ontstaan is vanuit kringen van de centrale werkplaats in Zierikzee, is geënta meerd door de stichting dagverblij ven Schouwen-Duiveland, te Zierik zee. (ADVERTENTIE) PIe»ve Leef met plezier Rook de échte Pall Mali Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3