Landbouwschool Schoondijke telt meer cursisten dan ooit tevoren J. Cornells (76) gaat verder met beschrijven van geschiedenis Koop WZF-terrein weer op lange baan geschoven IN AXEL B. EN W. TERNEUZEN ANTWOORDEN H. DE VRIEND VAN T'70-2000 DIT JAAR BIJNA TWEEDUIZEND HULST St-Eloy gelooft niet erg in Zeeuwse milieuhygiëne Bevestiging domina stad streek De voortreffelijke NOUVEAU oogstjaar 1971 is er! VAN DER HEIJDEN N.V. Telefooncellen in Schoondijke en IJzendijke Brokkeiithaiiffeur liCjlt flinke schade aan Terhole Flinke schade bij aanrijding ZWEMWEDSTRIJDEN VOOR ROWANS Toneel in De Speye te Sas van Gent Hansweert Yerseke Woensdag 24 november 1971 5 (Vart een onzer verslaggevers) AXEL De gemeente Axel krijgt geen rijkssubsidie voor de aankoop van het eoneours-hippique terrein bij de jeugdherberg in Axel. Het belangrijk ste motief daarvoor is volgens burgemeester M. K. van Dijke, dat het terrein slechts van lokale betekenis zou zijn. B. en w. van Axel zijn het daarmee niet eens. Het college is van mening, aldus de burgemeester gistermiddag op de wekelijkse persconferentie, dat het concours-terrein voor Axel en omge ving van grotere betekenis is, dan van rijkswege wordt voorgesteld. Het leent zich voor allerhande mani festaties en er worden regelmatig ook activiteiten ontplooid. De ge meente wilde het terrein kopen van de WZF, de Vereniging van Zeeuwse Fokkers. De vereniging vraagt ongeveer drie ton. B. en w. wilden het terrein kopen met de bedoeling er een definitieve bestem ming als hippisch gebied aan te geven en volgens plan zou het als zodanig bij het recreatiegebied ge trokken worden. Wat het lot van het concours-terrein is als het niet door de gemeente van de WZF wordt overgenomen, is nog niet helemaal duidelijk, maar het valt in ieder geval in het bestemmingsplan van (ADVERTENTIE) 00 Zelfbediening - wijnhandel Gentsestraat 2 Hulst (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE - IJZENDIJKE Sedert kort is het mogelijk vanuit openbare telefooncellen, die staan op de Markt in IJzendijke en de Dorps straat in Schoondijke, automatisch te telefoneren. Met de in deze cellen aanwezige apparatuur kunnen de gebruikers zelf alle gesprekken afwikkelen zonder tussenkomst van een PTT-te- lefoniste. dit recreatiegebied, zodat er bijvoor beeld geen huizen gebouwd mogen worden. Helemaal is de verkoop overigens nog niet van dè baan. Burgemeester Van Dijke heeft gisteren meege deeld, dat indien de gemeente het terrein alsnog wil verwerven, dit nu in ieder geval wel onder andere bepalingen zal moeten gebeuren. Axel is al acht jaar in onderhande ling met de Vereniging Van Zeeuw se Fokkers over deze aankoop, die nog maar steeds niet wil vlotten. Een ander punt, dat op de pers conferentie van dinsdag aan de orde is geweest, is het instructiezwembad van Axel. De stichting verenigde sportfondsenbaden heeft zich bereid getoond om de bouw van een in- structiebad in Axel voor zijn reke ning te willen nemen. Voor de ge meente Axel biedt dit in eerste instantie wel aardige perspectieven, omdat een particuliere stichting een beroep kan doen op de open kapi taalmarkt. Voor de gemeenten is dit niet weggelegd. In dit geval zou het ook voor Axel een oplossing kunnen zijn als er op de begroting plaats was voor het verwachte exploitatie tekort van dit nieuwe zwembad. Vanwege de begrotings-positie van Axel kan er dit niet af, zodat het gemeentebestuur moet afzien van samenwerking met de stichting. „Misschien dat er in de toekomst mogelijkheden te vinden zijn", zo merkte de Axelse burgemeester gis teren op. De heer Van Dijke heeft dinsdag verder nog meegedeeld, dat 5000 vierkante meter grond aan de Rooseveltlaan verkocht zal worden ten behoeve van de bouw van de nieuwe christelijke mavo-school. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Toen de autobe stuurder H.J.M.B. uit Terneuzen over de Axelsestraat reed kwam een auto met hoge snelheid op hem af gereden. B. kon hem nog gedeelte lijk ontwijken, maar dat zijn auto aan de achterzijde schade opliep kon hij niet voorkomen. De andere auto mobilist reed in razende vaart rich ting Axel waarbij hij op een voet- gangersoversteekplaats mevrouw Van B. met een snelle sprong de niets ontziende automobilist op het nippertje kon ontwijken. Aan garage Voet reed hij rechtdoor in plaats van de bocht te nemen ten gevolge waarvan zijn auto tegen een berm verhoging terecht kwam, een ver keersbord en een lichtmast waren geramd. De bestuurder bleek bij de aanhouding door de politie de En gelsman C.F. te zijn die dronken achter het stuur zat. Hij werd ter ontnuchtering meegenomen naar het bureau. Zijn auto liep flinke schade op. (ADVERTENTIE) voor een goede bril oi uurwerk HET ADRES (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG —In het laatste nummer van St.-Eloy, de metaal bedrijf sbond van het; NKV, wordt een kretisch commentaar geleverd op het rapport van de Rijksplanologi sche commissie over de ontwikke ling van Zuidwest-Nederland. Onder de kop „Midden-Deltagebied van Zeeland moet schoon blijven maar het zal wel een mooie wens blijven" schrijft St.-Eloy: „Wij zijn slechts ten dele geluk kig met de opmerkingen van de Rijksplanologische Oommissie. Posi tief is, dat men duidelijk de recrea tieve functie van Zeeland ziet. Ne gatief is, dat men onvoldoende wijst op het gegeven, dat deze recreatieve functie belangrijk in ge vaar is. Men kan nu wel een gebied tegen industrialisering behoeden, maar kan dit moeilijk lucht- en water- schoon houden als de omringende gebieden industrieën herbergen, die duidelijk vervuilen. De hoge fa briekspijpen, die men bijvoorbeeld in het Rijnmdndgehied aantreft, ver minderen de mogelijke luchtvervui ling ter plaatse, maar zorgen er wel voor dat deze vervuiling ergens an ders neerkomt, en wel óók in het aangrenzende Zeeland. Zeeland is dus mede een vuilnisbak van de Nederlandse industrie. Bij de keuze van nieuwe indus trieën, die zich rond het geplande recreatiegebied in Zeeland vestigen, moet men uitgaan van schone indus trieën. Het Midden-Deltagebied in Zeeland kan pas een echt recreatie gebied worden als men het omrin gende gebied milieu-hygiënisch on der de duim heeft. De commissie ziet de Hoeksewaard als een oplos sing voor het woon- en werkpro bleem in het Rotterdamse gebied. Men denkt hierbij aan basisindus trieën. Wij vinden een basin- dustrie een onjuiste en ontactische keus voor de Hoeksewaard. Onjuist, omdat men dan weer een nieuw klein-Rotterdam gaat creëren. Ontactisch, omdat men belangrijke industrieën in een deel van het land gaat vestigen, dat er minder behoef te aan heeft dan andere delen. Leve een recreatiegebied Zeeland. Maar laten we er wel voor zorgen, dat het ook een recreatiegebied wordt en blijft. Om ons welzijn". Het blad voegt een paar foto's van Hoechst en Péehiney aan zijn betoog toe. Wie de bladzijde omslaat, treft een stevige personeelsadvertentie aan. Van Pechiney. Kaarten Aan de kaartwedstrijd in „De Kraai" hebben 56 personen deelgenomen. De uitslag is als volgt: 1 W. Lemsen-J. Moorthamer, 2 A. Herman-H. Freyser, 3 P.. de Maat-L. Brand, 4 R. v. d. Brande-J. Bracke, 5 P. Crombeen-A. Plasschaert. Burgerlijke stand Onder trouwd: A. Esseling en J. Fruy- tier. (Van een onzer verslaggevers! SCHOONDIJKE Hoewel de landbouwscholen steen en been klagen dat hun leerlingental steeds meer terugloopt doet zich bij de landbouwpraktjjkschool „Prins Willem" te Schoondijke het omgekeerde verschijnsel voor. Dit jaar is het aantal cursisten aan dit hoofdzakelijk op de prak tijk gerichte onderwijs de twee duizend dicht genaderd- Een ontwikkeling ten goede die .literaard de directeur 'van de school, ir. J. Roest bijzonder deugd doet. Toch is hij niet helemaal tevreden over de mate van belangstelling die de landbouwschool geniet in kringen waar men beter zou moeten weten. Ir. Roest: „Nog te veel werkgevers en werknemers in de landbouw, landbouwscholen en dergelijke we ten te weinig wat in in onze school te koop is. Eigenlijk zijn wij niet eens een school in de gewone bete kenis van het woord. Klassikaal on derwijs kennen we niet. Onze cur sisten worden in groepjes van vier opgeleid door een instructeur. Des gewenst kunnen de cursisten bij ons logeren. Men kan kiezen tussen een cursus die slechts een dag duurt tot een opleiding die zeven maanden in beslag neemt. We hebben cursisten van veertien jaar oud, maar ook dio de 60 gepasseerd zijn." aldus ir. Roest. De cursisten kunnen zelf bepalen welke opleiding zij willen volgen. Daarnaast zijn er vaste cursuspro gramma's die opleiden voor een offi cieel diploma. Zeer veel belangstel ling bestaat voor de cursus booglas- sen, zowel voor beginners als voor gevorderden. De vier cursussen voor de komende winter zijn geheel vol geboekt. De landbouwpraktijkschool in Schoondijke - een van de twee die ons land telt - beschikt over een uitgebreid landbouwmachinepark van de ^nieuwste typen, een eigen perceel grond van 18 hectare en twee werkloodsen waarin met trek kers, ploegen en andere machines geoefend kan worden als de weers omstandigheden dit buiten niet toe laten. Onder meer kan een kunstma tige regenbui ontlast worden om de grond het juiste vochtgehalte te ge ven. „De deelneming aan de cursussen is niet beperkt tot werknemers in de landbouw. Iedere belangstellende is welkom, mannen zowel als vrou wen. De cursussen beginnen op maandagochtend en eindigen vrij dagmiddag. Onder de cursisten heb ben we ook militairen die opgeleid willen worden voor het diploma vakbekwaamheid landbouwmechani satie." Onder de deelnemers aan de cur sussen van de landbouwpraktijk school mist ir. Roest een groep, die in het bijzonder profijt zouden trek ken van de opleidingsmogelijkheden in Schoondijke. „Dat zijn de vrijwil ligers die uitgezonden worden naar de ontwikkelingslanden. Nog mooier zou het zijn indien de mensen uit deze landen, die later een leidingge vende functie willen vervullen, naar de landbouwpraktijkscholen in Ne derland worden gestuurd om hier de nodige praktijkervaring met aller hande landbouwwerktuigen op te doen", aldus ir. Roest. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Dinsdagmor gen ontstond er flinke schade op de kruising Calandstraat - Paul Krügerdreef te Sas van Gent bij een botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto. De botsing ont stond toen de bestuurster A. H. uit Boekhoute (B) geen vrije doorgang verleende aan de vrachtwagen, die bestuurd werd door R. A. van P. uit Ekswaard (B). (Van onze correspondent) AARDENBURG Op 12 decem ber zal domina H. Valk worden bevestigd als predikante van de Ne derlands Hervormde Gemeente Aar denburg en Sint Kruis. Bevestiger is professor A-R. Hulst, hoogleraar aan de Rijks Universiteit van Utrecht. De dienst waarin Domina Volk ook haar intrede doet, wordt gehouden in de St. Baafskerk en begint 's mi-ldags om half drie. Na afloop van de dienst is er om ongeveer vier uur een receptie in de Gereformeerde straat. Ontmoetingskerk aan de Sassen- straat. IJZENDIJKE Enkele dagen geleden kwam de naam van de heer J. Ch. Comelis in het nieuws omdat het eerste deel van zijn boek „IJzendijke, oud en nieuw" werd aangeboden aan de burgemeester van Oostburg, een korte plechtigheid die echter uit liep op een hulde aan de heer Cornells, die secretaris is van de Heemkundige Kring en oud- hoofd van de r.-k. lagere school te IJzendijke. Behalve veertig lijfelijke klem kinderen heeft de heer Cornelis, die zijn 76 jaren met ere draagt, ook enkele geestelijke kinderen, die in druk verschenen onder ds titels „Honderd ja»ar r.-k. kerk te IJzendijke", „Geschiedenis van Philippine", „Geschiedenis van Hoofdplaat", „Ons eigen landje" (Zeeuwsoh-Vlaamjderen voor de jeugd), „Ochtendschemering en Middaglicht" en „Geschiedkundi ge verhalen". Daaraan voegde hij kortelings zijn jongste geestes kind toe, het lijvige, door de uitgeverij Pieters te Oostburg on der de typografische leiding van mevr. Claessens te Terneuzen en met steun van het „Anjerfonds Zeeland" en de gemeente Oost- burg verzorgde boekwerk „IJzen dijke, oud en nieuw". De ver schijning van dit 250 bladzijden dikke en voortreffelijk verzorgde standaardwerk over IJzendijke was aanleiding tot een bezoek aan de schrijver, die zich sinds enkele maanden met zijn vrouw heeft teruggetrokken in het vriendelijke bejaardencentrum van IJzendijke. U beschouwt dit boek waar schijnlijk wel als uw levenswerk?, vroegen wij. Ja, zo kunt u het wel zeggen, zegt de heer Comelis en zijn ogen achter de briüleglazen be ginnen te fonkelen. Ik heb er tenslotte dertig jaar aan gewerkt Deirtig jaar lang ben ik bezig geweest met het verzamelen van gegevens, uit het archief van IJ zendijke, de archieven van Mid delburg, Gent, Brugge, noem maar op. Maar mijn werk als schoolhoofd liet me niet toe aan de uitwerking van het verzamel de materiaal te beginnen. Ik zei altijd maar tegen mezelf: als ik gepensioneerd ben, ga ik aan het schrijven. En zo is het ook ge beurd en ik ben blij dat ik het nog heb kunnen doen en dat het nu in druk versohenen is. Vond u direct een uitgever? O nee, ik heb het eerst gepro beerd bij een plaatselijke druk kerij, toen kwam ik terecht btj de Fa. Pieters en die heeft het met steun van het Anjerfonds en van de gemeente Oostburg nu gerealiseerd. In een oplage van 500 exemplaren. Hoe bent u tot het schrijven van boeken over de historie van West-Zeeuwsch-Vlaandereti gsko men? Ja, mijn historische belangstel ling voor de streek is eigenlijk eerst goed ontwaakt toen ik bij het honderdjarig bestaan van de r.-k. kerk te IJzendijke opdracht kreeg een parochiële geschiedenis te schrijven. Door het bestuderen van die kleinere geschiedenis kwam een bredere belangstelling voor de historie van IJzendijke en de streek en toen ben doorgegaan. Maar twee van mijn boeken, die al in druk waren bij de toenmalige firma Bronswijk in Oostburg, zijn door de oorlog verloren gegaan en dus nooit ver schenen. En laat u het bij dit levens werk of hebt u nog plannen voor de toekomst? Plannetjes, zegt de heer Corne lls. De Europese Bibliotheek te Zaltbommel heeft me uitgenodigd een boekje „IJzendijke in oude ansichtkaarten" samen te stellen. Dat ga ik wel doen. En dan is zo goed als klaar een boek „Hofste den van West-Zeeuwsch-Vlaande ren", waar ik naast andere mede werkers de hofsteden rond IJzen dijke en Hoofdplaat behandeld heb, maar dat is muziek voor een verdere toekomst. Voorlopig ben Ik blij dat „IJzendijke" er nu eindelijk is, ik heb er dertig jaar om zo te zeggen naar toegeleefd en daar ligt het nu- WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) GOES Scouting Oostburg orga niseerde dinsdag de Gewestelijke Zwemwedstrijden voor Rowans (jongens 14-18) van het Gewest Zee land van de Katholieke Verken- De winnaars waren: 50 meter schoolslag: Rudy Ivens, Sluiskil 41,5. 50 meter vrije slag: Frans de Millia- no, Oostburg 38.3. 50 meter rugslag: Frits van Hecke, Sas van Gent 47.6. 4x25 meter estafette: R.A. 177 Sas van Gent 1.13.4. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Vanavond (woensdag) wordt in De Speije te Sas van Gent het toneelstuk „Wacht tol het donker is" opgevoerd, waarin onder anderen meespelen Wil van Seist, Jan Blazer en Simone Roos- kens. Dit toneelstuk naar de thriller van Frederik Knott „Wait until dark" wordt geregisseerd door Luc Lutz. Het toneelstuk werd vertaald door Karei van Eijck. Dit ia de eerste toneelavond in Sas van Gent. in het kader van de aktie „Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen". Vrouwenvereniging De her vormde vrouwenvereniging te Hans weert heeft in de consistorie van de Nederlands hervormde kerk haar novemberbijeenkomst gehouden. Een kort woord van welkom werd ge sproken door de presidente me vrouw A. van de Lelie-Van Esterik die daarna overging tot meditatie over Titus 3 vers 1 tot 15. Daarna gaf zij het woord aan de heer De Jager, directeur van de kinderzorg in Middelburg. Hij vertelde iets over de grote zorgen en de historie die kinderzorg in haar 65-jarig be staan als stichting heeft doorge maakt. Hij wees op de problemen op de dag van vandaag voor de pedagogen. Met samenzang werd de vergadering besloten. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het college van b. en w. heeft aan de raad een bericht gezonden met betrekking tot een brief die het college begin no vember j.l. van het raadslid, de heer H. de Vriend (T'70-2000) had ont vangen. In die brief verweet de heer de Vriend het college dat het, ondanks de herhaalde verzoeken van het ministerie van Sociale Zaken om een lijst van werken voor het wer- kenbestand op te stellen, zodat bij toenemende werkloosheid op korte termijn extra gelden aan Terneuzen zouden kunnen verstrekt voor uit voering van urgente werken, hier aan geen gevolg was gegeven. De briefschrijver heeft in diezelf de brief het college een aantal vra gen hierover gesteld en onder meer gevraagd waarom er maar wordt aangemodderd met nu eens een wenkje hier en dan eens een werkje daar. De brief besloot 'met de vraag of b. en w- bereid waren op korte termijn een urgentielijst aan de raad op te stellen en een lijst met het werkenbestand in te dienen bij het Ministerie van Sociale Zaken. Het college heeft hierop thans geant woord dat - na een bespreking in juli j.l. enkele weken geleden - verzocht is enkele objecten voor te dragen in het kader van het wer kenbestand voor aanvullende wer ken. Deze lijst wordt thans opge steld. Daarbij zal volgens b. en w. rekening gehouden worden met het overzicht van investeringen die de raadsleden werden toegezonden bij de aanbieding van de ontwerp-be- grotingen 1972. Zodra de objectenlijst gereed is zal deze ter inzage van de raadsle den worden gelegd. Klasseschieting De handboog vereniging "Diana" hield de tweede klasseschieting van dit seizoen op de liggende wippen bij de heer J. v.d. Blieck. Voor de sehieting was een goede belangstelling, n.l. 76 schut ters van 18 verenigingen. Uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel; L. de Frou van Kloosterzande. 1ste zij- voigel; Wim de Jonge Wz van A.D.L.M- uit Kwadendamme. 2de zijvogel; A. Clairijs van A.D.L.M. uit Kwadendamme. late bovenka!; E. Engels van Eendracht uit Vlissingen. 2de bovemkal; W. Geys van Sonamus uit Heinkenszand. 1ste onderkalSj. v. Eijckeren van Vrije-Schutters uit 's-Heenenhoek, 2de onderkal, P. Rijk van Vios ui 's-Heerenhoek. 1ste klep; C.D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme. 2de klep; G. Geeve van Diana uit Yerseke. 3de klep; J. Rijk van Eensgezindheid uit 's- Heerenhoek. 4de klep; A. de Jonge- Rijk van Willem Teil uit Ovezande. De vliegende vogelprijzen waren voor H. v. Stee van Diana uit Yerse ke en A. C'arijs van ADLM. uit Kwadendamme. Meeste kleine vo gels; F.J. Ossewaarde van Doel naar I t'ger uit Wolphaiartsdijk, vijf stuks- Uitslag van de tweede wip. 1ste hoofd vogel; L. de Kraker van Wil lem-Teil uit Kapelle. 2de hoofdvo gel; E. Rentmeester van Willem-Teil uit Ovezande, 1ste zij vogel; Jac. Vermuë van Jacoba van Beienen uit Goes. 2de zij vogel; Sj. de Jonge van ADLM. uit Kwadendatome. 3de zij- vogel; A. v. Zunderen van Spes- Nostra uit Ovezande. 4de zijvogel; P. Steketee van Diana uit Yerseke. lste kal; W. Voet van Soranus uit Heinkenszand- 2de kal; C. v.d. Pias- se van Diana uit Yerseke. 3de kal; Sj. de Jonge van ADLM. uit Kwa dendamme. 4de kal; J. Rijk van Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek. Meeste kleine vogels; William Voet van Soranus uit Heinkenszand, vier vogels. Vogeltentoonstelling In het ver enigingsgebouw „De Haven" werd door de vereniging van vogelliefheb bers „Inter Scaidis" een tentoonstel ling gehouden. Keurmeesters voor de kanaries waren de heren Van Nunen en Broekhoven, voor de tro pische vogels de heer Selders. Bij de kanaries werden de volgende prijzen behaald: kampioen J. Tram per Kruiningen; le prijzen P. San ders Hansweert en C. van Stee, 2e prijs P. Sanders, 3e prijzen C. v. Stee, P- Sanders 5 x; le prijs open klasse A. v. Stee. Tropische vogels: kampioen J. v. d. Plasse, le prijzen H. Schouwenaar en J. v. d. Plasse, 2e prijs J. v. d. Plasse, H. v. Stee, F Schouwenaars 4 x, 3e prijs J- Verschuure 3 x, H. v. Stee, L. Zuyd- wegt, H. Schouwenaar 2 x, Jac. v. d. Plasse, C. BoIier, F. Sanderse; le prijs open klasse J. v. d. Plasse.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2