GROENE ZEEP WINT 'T NIET Pakistan kondigt noodtoestand af Benzine nog iets duurder, wegen- belasting minder fors omhoog Helft Nederlandse priesters vindt de pil moreel juist Felle gevechten - eerste vluchtelingen keren terug RADIO DE K0CK Motorschip War ja reddeloos Huisvrouwen in verwarring Verzetsstrijders stelen pruiken Staatsprijs voor Hugo Claus „AAN DE PRAAT" PRAWDA Aantal stakers in W.-Duitsland verdubbeld KAMER STEMT OVER DEKKINGSPLAN VERTROUWEN IN BIESHEUVEL EN DREES NEEMT AF, DEN UYL MEER IN DE GUNST SLECHTS 6% ZEGTONGEOORLOOFD Methoden Schuld Praktijk Amok in fabriek: vijf doden Dievenbende van jongeren opgerold UIT PROTEST GEEN VAKANTIE Echt waar. Rotterdam- Londen v.v. «met BAF vanaf Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 25e Jaargang No. 8709 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven ónder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot V.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - BREDA - ROOSENDAAL - ROTTERDAM „Er is hier geen groene zgep meer te krijgen". Dat vernamen we van de Eindhovense kruide niers in antwoord op onze vraag of zij ook iets merkten van de actie van twee Eindhovense huisvrouwen tegen het gebruik van synthetische wasmiddelen. Maar hun Roosendaalse collega's waren niet minder categorisch in hun antwoord: „Geen synthe tische wasmiddelen Van zo'n actie hebben wij nog nooit ge hoord". En vast staat: de meer derheid der fabrikanten beves tigt eerder de Roosendaalse dan de Eindhovense ervaring'. Zo P. de Gruyter in Den Bosch: „Geen toeneming van de verko pen van soda en groene zeep". Zo de machtige Unilever: „Wij verkopen er geen pak Sunlight zeep méér door". Een beschei den uitzondering vormt de Bre dase Makro, die een toeneming van 10 pet in de omzet van groene zeep heeft geconstateerd. Maar 10 pet van een niet al te spectaculaire hoeveelheid is na tuurlijk niet erg veel. En bo vendien .is de verkoop van syn thetische middelen er niet min der door geworden. Wat wel duidelijk is, is dat de huisvrouwen door alle tegen strijdige adviezen danig in ver warring zijn geraakt. Dat geldt bijvoorbeeld de kans dat de wasmachine door traditionele wasmiddelen kan worden be schadigd. Mevrouw Stuetten- heim van het huishoudelijk voorlichtingscentrum „De Heg ge" te Breda, wacht liever op de uitslag van het onderzoek dat het Nederlands Instituut voor Technisch Huishoudelijk Onderzoek te Nijmegen ver richt. En de afdeling Breda van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft contact op genomen met het wasinstituut van het TNO te Delft over de vraag of men bij wassen met groene zeep en soda vervolgens de wasmachine met azijn zou kunnen uitspoelen. Het wasin stituut raadt dat af: als de wa sautomaat „verlijmde" delen bevat, gaat hij 'er onherroepelijk (Vervolg op pag. 15). ROSARIO, Argentinië (EFE) Een groep verzetsstrijders heeft zestig pruiken gestolen uit een win kel in het hart van de Argentijnse stad Rosario. Precies een maand geleden zijn uit dezelfde winkel eveneens pruiken gestolen. BRUSSEL (ANP) De Vlaamse schrijver Hugo Claus heeft gisteren de driejaarlijkse staatsprijs voor poëzie 1968-1969-1970 gekregen voor zijn bundel „Heer Everzwijn". (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI/RAWALPINDI In Oost-Pakistan, en vooral bij de grens met India, zijn gisteren weer felle gevechten geleverd. Maar nog steeds is de toestand onduidelijk en is er geen sprake van een officiële oorlogsverkla ring. India blijft ontkennen dat troepen Pakistan zijn binnen gevallen, terwijl in Rawalpindi gesproken wordt van een„vij andelijke troepensterkte van honderdduizend man". President Jachja Khan van Pa kistan heeft voor zijn land de nood toestand afgekondigd. In een pro clamatie spreekt hjj echter minder duidelijk over een massale Indiase aanval. „Er bestaat een ernstige noodtoestand nu Pakistan wordt be dreigd door agressie van buitenaf." aldus Khan. Zijn vertegenwoordiger bij de V.N. heeft echter „bevestigd", dat twaalf Indiase divisies Oost-Pakistan in vier sectoren zijn binnengevallen. Overi gens heeft Pakistan nog steeds niet om een spoedzitting van de Veilig heidsraad gevraagd. Beide partijen maakten gisteren melding van luchtgevechten, waarbij enkele toestellen zouden zijn neer gehaald. De Indiase minister van defensie Ram heeft in het parlement ver klaard, dat Oost-Pakistan binnen kort zijn onafhankelijkheid zal heb ben verworven. Dat zou gebeuren, volgens regeringswoordvoerders in New Delhi, door het bevrijdingsleger van Bangla Desh. „De vluchtelingen van Bangla Desh zullen niet terug keren naar het Pakistan van Jachja Khan, maar naar het Bangla Desh van sjeik Moedjiboer Rachman." al dus minister Ram. Jachja Khan op zijn beurt heeft gezegd niet te aarzelen India de oorlog te verklaren, indien dit land de Muchti Bahini (bevrijdingsleger) zou helpen gebieden in Oost-Pakistan te bezetten, Volgens waarnemers in New Delhi is het optreden van de Indiase troe pen aan de grens er op gericht de Pakistani „aan de praat" te houden om zodoende de strijders van Bangla Desh de nodige „bewegingsvrijheid" te geven. Er wordt kennelijk hard gevochten rond Jessore. Er zijn al Pakistaanse vluchtelingen vanuit India teruggekeerd naar „bevriid gebied". De eerste gevolgen van de afge kondigde noodtoestand waren in Rawalpindi gisteren al merkbaar. Zo .werden o.m. vrachtwagens ge vorderd. Ook de mobilisatie van reservisten zal nu bespoedigd wor den. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat Washington in contact staat met de Sovjet-Unie over de mogelijkheden om India en Pakistan tot gematigdheid te kunnen bewegen en een oorlog te vermijden. De Prawda drong gisteren aan op een politieke regeling van het geschil. De Pakistaanse minister van bui tenlandse za-ken, die een bezoek brengt aan West-Duitsland, heeft in Bonn verklaard, dat er wat hem betreft zeker van oorlog sprake is „indién honderdduizend man een land binnenvallen". Naar zijn me ning kan oorlog geen oplossing bie den voor het conflict. „Het kan slechts leiden tot een economische ramp voor beide landen," zei hij. Ongeveer in dezelfde strekking liet zich in New Delhi minister Ram uit. STUTTGART (DPA) Ongeveer 120.000 werknemers zijn gisteren op de tweede stakingsdag in de metaal industrie in staking gegaan. Volgens gegevens van de vakbond „IG Me- tall" is de staking thans tot ongeveer tachtig bedrijven uitgebreid, waar onder Bosch in Stuttgart en BBC in Mannheim. Tot dusver hebben zich .geen incidenten voorgedaan. De werkgeversorganisatie van me taalindustriëlen uit Baden/Württem- berg besloot gisteren dat leden die meer dan 100 arbeiders in dienst hebben, vrijdag tot uitsluiting zullen moeten overgaan „ter afwending en in belang van een verkorting van de staking". Deze kin gevechten tuss jlucht uit een grensplaats, die verwoest is tijdens Pakistaanse troepen. i (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft heel weinig veranderd aan het dekkingsplan, dat de regering het parlement op prinsjesdag had voor gelegd. Na üe stemming gisteren over de lange reeks wetsontwerpen, die op dit plan betrekking heeft, was de belangrijkste wijziging een verdere verhoging van de ben zineaccijns dan de regering had ge dacht, met daartegenover een minder sterke verhoging van de wegenbelas ting, om aldus het hébben van een auto wat minder zwaar te belasten dan het gebruiken ervan. De totale extra-opbrengst verandert daardoor niet, zo heeft minister Drees gisteren nog verklaard. Een ander kamer-initiatief, dat beloond werd, was het invoeren van de accijns op frisdranken in twee etappes (in plaats van in één), wat ook de opbrengst niet aantastte. Tenslote bewerkstelligde de kamer dat aanmaningen duurder worden. De regering had daaraan geen be hoefte, omdat het huidige tarief nog net kostendekkend is. Van de extra inkomsten profiteren dierentuinen en kermisexploitanten, die nu ook onder het 4 procent btw-tarief gaan vallen. Concreet betekent een en ander De opcenten op de motorrijtuigen belasting worden met 50 i.p.v. 60 verhoogd. Dit betekent, dat voor de meest voorkomende personenauto's BIESHEUVEL. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Volgens een N.I.P.O.-enquéte onder 949 Neder landers is het vertrouwen in pre mier Biesheuvel tussen juli en ok tober gedaald van 46 naar 34 pet. en het vertrouwen in oppositieleider Den Uyl (PvdA) gestegen van 15 pet. vorig jaar juni tot 27 pet. in oktober j.l. Het vertrouwen in minister Drees (Verkeer) daalde sinds juli van 31 naar 15 pet. Gedaald in vertrouwen zijn voorts onder meer de ministers Sehmelzer 23-17. Geertsema 16-11, Lardinois 13-10 en Nelissen 12-8. DEN UIJL. Ook het vertrouwen in D'66-Iei- der Van Mierlo bleek sinds vorig jaar juni iets te zijn gedaald: van 21 naar 20 pet. G.P.V.-fractieleider Jongeling klom van 6 naar 10 en C.P.N.-fractieleider Marcus Bakker van 5 naar 7 pet. Boerenleider Koe koek steeg van 3 naar 4 pet. logie en het trurn van de K; in Nijmegen. Dit neerslag van een ruim 800 Neder (tot 800 kg) circa 36 gulden meer moet worden betaald per jaar. Taxi's worden geheel vrijgesteld van opcen ten. Met ingang van 1 januari 1972 wordt op frisdranken een apcijns ge legd van 8,5 cent per liter en vanaf 1 september 1972 van 14,5 cent per liter. De feitelijke prijsverhoging zal sterker zijn, omdat hier nog eens de btw en de wiebeltax die van 3 naar 5% gaat overheen gaat. Uitein delijk zal de verhoging waarschijnlijk uitkomen op circa 21 cent per liter. De kosten van levensonderhoud stij gen er met 0,21 procent door. Buiten deze accijnsheffing blijven dranken als koffie, thee, chocolademelk en vruchtensappen. De benzine-accijns stijgt met 3,75 cent per liter. Ook hier geldt, dat de feitelijke verhoging sterker zal zijn door btw en wiebeltax. De accijns op sigaretten wordt ge wijzigd om binnen de Benelux meet eenheid in de tarieven te brengen. Een pakje van 25 stuks voor 1,75 blijft hierdoor gelijk, 1,60 wordt 1,65, 1,50 en 1,40 worden 1,55, pakjes van 20 stuks voor 1,50 wor den niet duurder. Aanmaningen voor nalatige be lastingbetalers gaan voortaan 2 in plaats van 1 gulden kosten. Een dwangbevel komt op 7,50 in plaats van 5, (Van een van onze verslaggevers) NIJMEGEN Bijna de helft (49%) van de zielzorgers in Nederland vindt het gebruik van de pil als voorbehoedmiddel moreel juist. Daarnaast zegt 27% van hen dat een algemeen oordeel hierover niet mo gelijk is, terwijl 17% de Pil als voorbehoedmiddel in het algemeen moreel bezwaarlijk vindt, maar soms geoorloofd.. Slechts 6% van ia. Nederlandse zielzorgers vindt hul gebruik van de pil dis voorbehoed middel in zich en dus altijd onge oorloofd. Dit blijkt uit het gisteren gepubli ceerde rapport „De zielzorger en Humanae Vitae", uitgebracht door het Instituut voor Toegepaste Socio- Graaf C en- Universiteit t vormt de ■zoek onder zielzorgers inzake geboor- conclusie van het rapport is, dat de opvattingen onder de zielzorgers in Nederland in belangrijke mate afwijken van da standpunten in die pauselijke ency cliek „Humanae Vitaie". De puibtika- tie van de gegevens van dit onder zoek, dat reeds in 1969 heeft plaats gevonden, is aanzienlijk vertraagd door het feit, dat dit Nederlandse onderzoek d eel uitmaakt van een vergelijkend onderzoek ondier ziel zorgers in Columbia, de Verenigde Staten en Nederland, dat in op dracht van de Population Council in de Verenigde Staiten is ingesteld Het wachten was op de internatio naal vergelijkende Amerikaanse pu- tolikatie, die pas onlangs is versche nen. De opvattingen onder de Nederland se zielzorgers over de objectieve moraliteit van de geboorteregeling verschillen naai- methode. Van de totale onthouding zegt 5% dat ze in zich en dus altijd ongeoorloofd is, 37% dat ze in het algemeen moreel juist is- Periodieke onthouding wordt door 1% van de Nederlandse priesters altijd afgewezen, door 74% moreel juist genoemd. Coïtus inter- ruptus wordt door de Nederlandse zielzorgers als volgt beoordeeld: al tijd ongeoörloofd 9%, moreel jui?t 20%. Condoom, ring of baarmoeder- kaïpje. altijd ongeooiiofd 12%, m- reel juist 28%. Het gebruik van de pil na die bevalling: altijd ongeoor loofd 2%, moreel juist 59%, het gebruik van de pil om de cyclus 'te reguleren: altijd ongeoorloofd 3" moreel juist 79%. Het gebruik van de pil als voorbehoedmiddel: altijd ongeoorloofd 6% (moreel juist 49%. Het spiraaltje: altijd ongeoorloofd 12%, moreel juist 22%. Sterilisatie en abortus provocates wordt d'oor praktisch niemand van de Nederlandse zielzorgers zonder meer aanvaardbaar geacht. Wel meent 38% dat abortus op medische (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN indicatie geoorloofd is, terwijl daar enboven 38% abortus ooik op psychi sche of sociale indicatie moreel juist Overigens bestaat er grote overeen stemming in de opvattingen over de zg. subjectieve moraliteit, d.w.z. de zedelijke schuld van de betrokken echtgenoten. Slechts 1% van de ziel zorgers spreekt van ernstige zedelij ke schuld, 71 aoht helemaal geen rzedelijke schuld aanwezig. De opvattingen over de geboortere geling hangen enigszins samen met die over huwelijk en sexuaiiteit en met de opvattingen over kerk, leer gezag en -ambt- Priesters met een meer traiditoneel kerk- en arnhts- beeld wijzen het gebruik van voor behoedmiddelen wel meer af. maar onder de priesters met meer moder ne opvattingen zijn er toch velen die zich t.a.v. d-e geboortregeling gereserveerd opstellen. Ook de leef tijd speelt mee. Van de priesters onder de 50 jaar neemt 22% een duidelijk afwijzend standpunt in t.a.v. voorbehoedmiddelen tegen 51% van de ouderen. Overigens blijkt dat de Nederlandse zielzorger maar vrij zelden om ad vies wordt gevraagd over de geboor teregeling. Bij slechts 16% van hen is dat regelmatig, dat is een- of tweemaal per maand, het gevah Ruim 80% van hen vindt trouwens dat zij op dit gebied geen taak hebben en dat het geweten van de echtgenoten doorslag-gevend moet zijn, ook al" komen zij in conflict met de officiële leer. (Van onze correspondent) STAVENISSE Tijdens de storm van zondag is, naar gisteren pas bleek, in de Oosterschelde ter hoog te van de Witte Tonnenvleije, het Nederlandse 155 ton metende motor schip Warja ten gevolge van het feit dat de motor was afgeslagen, roer loos geworden en tegen de basalt keien van de dijk aangeslagen. De schipper, de 18-jarige L. van de B. uit Vlaardingen, kon van de ver drinkingsdood worden gered door de surveillancewagen van de rijkspoli tie, die,de enige opvarende met een lijn van boord heeft weten te halen. Het schip was geladen met 135 ton cement en onderweg van Antwer pen naar Oud-Beijerland. Direct was ter plaatse de Anjo van Muller. Deze kon niet handelend optreden in verband met de hoge zeegang. Later zijn experts van de N.V. Muller aan boord gegaan om te trachten het schip te behouden. Eveneens arriveerden de Cobie M en En Avant 15. Enkele malen heeft men getracht het schip vlot te trek ken. Gistermiddag is echter duide lijk komen vast te staan dat het schip als verloren moet worden be schouwd. Het gehele vlak van het 155 ton metende schip is opengere ten, terwijl het cement zo hard ge worden is als beton. Naar ons van welingelichte zijde werd medegedeeld heeft de verze keringsmaatschappij opdracht gege ven aan een bergingsmaatschappij het schip voor eigen risico te ber gen. v- BALTIMORE (DPA) Een 29 jarige man heeft in een fabriek in de Amerikaanse stad Baltimore (Maryland) vijf arbeiders neer geschoten. De dader, een in de fabriek wer kende neger, was volgens de politie met een pistool en een halfautoma- tisch geweer in de aanslag het ge bouw binnen gerend en had wille keurig op zijn collega's geschoten. Over het motief van zijn diaad is niets bekend. EINDHOVEN (ANP) Een bende bestaande uit woonwagenbewoners, die de laatste maanden in Noord-Bra bant minstens honderd diefstallen heeft gepleegd waarde van de buit pl.m. ƒ.250.000,is opgerold. Dit gebeurde door de Eindhovense re cherche, in samenwerking met ande re politiekorpsen en de rijkspolitie. Begin deze week zijn zes jonge mannen uit Eindhoven en twee uit Breda aangehouden. De diefstallen werden in verschillende combina ties gepleegd in Brabant, in textiel fabrieken, uit auto's die met textiel waren geladen en uit winkels. Be halve uit textiel bestond de buit uit vuurwapens, sigaretten, staal en ko per. Gestolen auto's werden ontdaan van hetgeen van hun gading was en daarna in brand gestoken. STADSKANAAL (ANP) Om te voorkomen dat de werkende jongelui, die een partiele cursus aan de school volgen, tijdens de kerstvakantie van liun leid(st)ers hun lesdagen gewoon in het bedrijf moeten doorwerken hebben directie en staf van de stichting „Bedrjjfsjeugd de Kanaalstreek" in Nieuw Buinen besloten geen vakantie te nemen. Zij willen daarmee protesteren tegen de „discriminatie" van de partieel leerplichtige jeugd ten opzichte van de normaal schoolgaande jeugd. Voor de eerste groep is geen vakantie in de wet geregeld. De leid(st)ers van de stichting zijn van plan net zo lang met hun actie door te gaan, tot gelijkstelling van de twee categorieën leerplichtigen is bereikt. BRITISH AlRrtRRIES •159. Inlichtingen: Air Agencies Holland N.V. tel.010*282993 a of Uw reisbureau.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1