Nieuwe professor wil snoepbelasting BEUNHAAS BRENGT KLAD IN DIEREN HANDEL (Nog) geen EEC-wet over fluoridering Bouquet Leuvense studenten eisen aftreden politiecommissaris Laat u zich voor 35 cent maar eens geurig onthalen orisiHR Handelaren willen scharrelaar de pas afsnijden binnenland buitenland ONDERZOEK FLUORIDE Kruideniers papier oor uw pen Kunstenaars JJJJUUU- ■Uleiiinf Dinsdag 23 november 1971 15 -22 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Vrije Uni versiteit heeft als eerste een hoog leraar die zich volledig bezig zal houden met de sociale en preven tieve tandheelkunde. Prof. dr. B. Houwink, 41 jaar en tot voor kort hoofd van de TNO-werkgroep voor tand- en mondziekten, heeft op dracht gekregen aan de VU onder wijs en onderzoek te organiseren in een richting waarvan volgens hem zelfs veel tandartsen nog niet weten waar het eigenlijk om gaat. In zijn inaugurele rede verduide lijkt de nieuwe hoogleraar 't eerste deel van zijn leeropdracht met een definitie uit 1903. Sociale tandheel kunde is volgens deze beschrijving een vak dat zich bezig houdt met de algemene gezondheidstoestand van de gebitten, het bekend maken van de gebreken, het aangeven van de weg om die gebreken te verhelpen en het met kracht aan dringen om verbeteringen te reali seren. Preventieve tandheelkunde is vol gens prof. Houwink een ongeluk kig anglikanisme, dat beter ver vangen kan worden door bijvoor beeld mondhygiëne. Het samengaan van deze twee specialismen illus treert hij met „de unieke werking van fluor". De preventieve tand heelkunde heeft volgens de Am sterdamse hoogleraar aangetoond dat fluoridering van het drinkwa ter helpt om gebitten gaaf te hou den, de sociale tandheelkunde moet nu zorgen dat deze fluoride ring overal wordt doorgevoerd. Sociale tandheelkunde impliceert een samenhang tussen de tandheel kunde en de sociale wetenschap pen (o.a. sociologie en psycholo gie). Geeft dit geen communicatie problemen? Prof. Houwink: „We hebben nog maar weinig ervaring met sociologen. De socioloog die hier aan de afdeling sociale ge neeskunde is verbonden, geeft nu voor onze studenten college socio logie. Later hopen we zelf een andragoog aan te kunnen stellen. Natuurlijk moeten we ons aan elk aar aanpassen. Je hoort nu onder de tandartsen nog wel eens het grapje: praatjes vullen geen gaat jes, maar dat gaat wel voorbij. We werken op onze afdeling voorna melijk met jonge mensen die bo vendien veel met patiënten om moeten gaan. Daarom verwacht ik dat de meer psychologische aspec ten van de sociale tandheelkunde vrij gemakkelijk in de opleiding verwerkt zullen kunnen worden. Op het ogenblik moeten we nog veel improviseren, waardoor er wel eens roofbouw op de kleine groep medewerkers gedaan wordt. We moeten zelf nog leren om de niet-tandheelkundige aspecten van dit vak onder de knie te krijgen. Er bestond tot nu toe in Nederiand geen opleiding in de sociale tand heelkunde". Op het bureau van professor Houwink ligt een van de basis-studieboeken in de sociologie. Het opzetten van een nieuwe stu dierichting impliceert niet alleen dat er studenten opgeleid moeten worden, maar dat betekent ook dat er wetenschappelijk onderzoek moet worden verricht. Ook op dit terrein moet er volgens prof. Houwink voorlopig worden geïmproviseerd, want er is in Ne derland nog nauwelijks systema tisch onderzoek verricht naar de meer sociale aspecten van de tand heelkunde. Er zijn wel enkele en thousiaste mensen geweest die wat gegevens hebben verzameld, maar eigenlijk staat deze nieuwe rich ting toch nog voor een onontgon nen terrein. Om maar ergens te beginnen is een van de medewerkers van prof. Houwink gestart met een analyse van de behandelingsbehoefte onder het VU-personeel. Verder is men begonnen met een onderzoek naar de invloed van zwangerschap op het ontstaan van cariés en het voor komen van valse tanden en kie zen". Als een belangrijk onderdeel van de sociale tandheelkunde ziet de nieuwe hoogleraar de organisatie van de tandverzorging. Hij bepleit bijvoorbeeld de opleiding van schooltandverzorgsters die onder toezicht van een tandarts eenvou dige gaatjes bij kinderen kunnen vullen. De buitenlandse ervaringen met dit soort hulpkrachten schijnen uitstekend te zijn. Op den duur zouden deze schooltandverzorgsters een deel van het werk van de schooltandarts kunnen overnemen, waarmee dan een belangrijk pro bleem van de Nederlandse tand heelkunde het tandartsentekort een heel eind bestreden zou zijn. Prof. dr. B. Houwink acht het onjuist om in dit „schrikbarende tekort aan curatieve hulp" liet hoofdprobleem te zien. Dat zou een denkfout zijn. Een veel belangrij ker aspect van de tandheelkunde is volgens hem de preventie (het voorkomen) van tandbederf. Daar mee zijn we dan aangeland op het stokpaardje van prof. Houwink. Hij is veertien jaar werkzaam ge weest in het onderzoek naar de fluoridering van drinkwater. Tijdens zijn TNO-tijd heeft prof. Houwink meegewerkt aan het flu- orideringsonderzoek in Tiel en C!u- lemborg en de ervaringen die hij daar heeft opgedaan vormen een hechte basis waarop toekomstig onderzoek kan voortbouwen. Hij praat graag en enthousiast over het werk dat in deze Betuwse gemeen ten is verricht. De tegenstanders van fluoridering voeren vaak aan dat men meer zal gaan snoepen als het water gefluorideerd is omdat dan toch alles geoorloofd is. Dit is blijkens de ervaringen in Tiel niet waar. Volgens prof. Houwink gaat men juist minder snoepen als het water gefluorideerd is om een goed gebit goed te houden. Een ander interessant resultaat van het werk in Tiel is volgens hem de ontdekking dat nog slechts 60% van de moeders in dit stadje weet wat fluoridering is. Het landelijk gemiddelde is ongeveer 53%. Daaruit blijkt volgens prof. Hou wink dat men kennelijk geen last heeft van deze toevoeging van flu oride aan het drinkwater. Dat men zich kennelijk ook niet interesseert voor dit fel omstreden procédé acht hij geen bezwaar. In zijn oratie noemt prof. Houwink de werking van het fluoride de belangrijkste vinding op het ge bied van de preventieve tandheel kunde en in de toekomst blikkend ziet hij de fluoridering van het drinkwater in het hele land als een van de voorwaarden van een goede tandverzorging. De nieuwe Amsterdamse hoogle raar heeft begrip voor de bezwa ren die men aanvoert tegen de gebruiksdrang („het enige goede argument tégen") maar daar staan zoveel argumenten tegenover dat dit argument zijns inziens wegvalt. Fluortabletten, gefluorideerde tandpasta, tafeizoutfluoridering e.d. vormen volgens hem geen reëel al ternatief, omdat de mate van be scherming door deze middelen slechts een fractie zou zijn van die van gefluorideerd drinkwater. Gekoppeld aan deze fluoridering ou prof. Houwink graag een snoep belasting zien als logisch vervolg van de accijnzen op tabak en alco holhoudende dranken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/TILBURG In de Biesbosch is een aantal schildpadden uitgezet door een handelaar die er geen weg mee wist. De dieren kwamen alle om. In Den Haag werd bij een detailhandel een aantal flamin go's voor de verkoop aangetroffen. Terwijl de verkoop van deze dieren verboden is. Aan de Duitse grens werd een vrachtwagen aangehouden waarin honden werden vervoerd. Het voertuig bleek letter lijk volgepropt te zitten met de dieren, waarvan sommige al waren overleden en andere bewusteloos. De heer R. Wagner van Dibevo (de landelijke organisatie van speciaalzaken in dierenbenodigd heden en -voeders) erkent grif dat met het meeste gemak een zeer uitgebreide lijst kan worden opgesteld van gevallen waarin de dierenverkopers er niet zo fraai opstaan. „En het zal in de toekomst nog wel veel erger worden ook", zegt hij met een zekere berusting, „want dan krijgen de beunhazen nog veel meer kansen." De beunhazen. De mannen die de klad brengen in de dierenhandel. Want het merendeel van de geval len waarbij dieren de dupe worden van een „minder goede behande ling", zoals de heer Wagner het eufemistisch omschrijft, is volgens hem van hèn afkomstig. „En dan wordt er weer op de dierenhandel in zijn totaliteit ge scholden," zegt de heer Wagner, „iedereen die van zijn poes of hond houdt staat onmiddellijk op zijn achterste benen als in het nieuws komt dat honden en poezen als voorwerpen zijn behandeld. Dat er altijd wel kaf onder het koren zit, daar wordt aan voorbij gegaan. Het zijn werkelijk de uit zonderingen die het image bepa len." De Dibevo was tot nog toe een organisatie van speciaalzaken. Maar nu zijn ook de groothandels en in- en exporteurs van levende dieren bij de organisatie betrok ken. Het besluit daartoe is in Til burg gevallen. Als motief wordt opgegeven in een gisteren uitgege ven verklaring: „Zij (de groothan delaren-red.) willen hun belangen en daarmee ook die van de onder hun hoede zijnde dieren, welke belangen de laatste tijd in diskre diet zijn gebracht hetgeen ook' niet bevorderlijk is voor het wel zijn van de dieren gezamenlijk gaan behartigen." Onmiddellijk is een werkgroep ge vormd, die vandaag al voor de eerste keer bij elkaar zal komen. Deze werkgroep heeft tot taak paal en perk te stellen aan de slechte behandeling van dieren door de handel. Zij zal zich onder meer op korte termijn tot het mi nisterie van CRM wenden, waaron der de dierenbescherming ressor teert. „Want we zijn de stroom van pu- blikaties van de laatste jaren over wantoestanden, waarbij met de he le handel in levend dieren de vloer werd aangeveegd, beu" stelt de heer Wagner. De vrees die hij uitnpreekt, dat in de toekomst de situatie waar schijnlijk nog veel erger wordt wanneer niets verandert, stoelt de heer Wagner op het feit dat in 1972 de vestigingswet detailhandel van kracht wordt. De heer Wagner: „Onder die nieu we wet kan straks de eerste de beste groenteboer vogeltjes en marmotjes, en weet ik wat al niet meer gaan verkopen. Nu nog niet, omdat onze handel momenteel on der blokbesluiten valt. Maar straks is een vestigingsvergunning vol doende. Nou, ik zie de schoenlap pers al als bijverdienste papegaai en verkopen. Dat wordt één ellen de. Een kruidenier mag, bijvoor beeld alles van zijn suiker weten, hij weet waarschijnlijk niets van de Zeeuwse kleivinkjes. Misschien nog niet eens de naam. En hij zal ze wel mogen verkopen. Nee, dat wordt een ellende." Dan ontstaat in de detailhandel eenzelfde situatie als nu bij de groothandel bestaat, zegt de heer Wagner: „Voor verkoop als detail list moet je aan een aantal bepa lingen voldoen. Maar iedereen kan een groothandel beginnen. Jij ook. Je kunt er vanavond nog eentje oprichten. Vind je het dan gek dat zich excessen voordoen Die ex cessen worden dan omgeslagen over de hele handel. Je kunt ge woon op je vingers natellen wat er gaat gebeuren als de beunhazerij zich ook over de detailhandel uit breidt." Het aantal beunhazen in de dieren handel is, zegt de heer Wagner, niet bekend. „Maar je kunt er donder op zeggen dat het er ver vloekt veel zijn. Je hebt de kleine beunhazen. De mensen die er 's avonds wat bij knoeien. Die zelf visjes kweken of zo. Waarvan er de nodige dood gaan. Is »het niet tijdens het opgroeien, dan wel tij dens het transport. Maar er zijn ook grote beunhazen. Die met vrachtwagens vol honden werken en zo." De heer Wagner hoopt dat de toe treding van de groothandelaren een eerste stap is in de richting van een zuivering van de dieren handel: „Wij willen de beunhazen uitsluiten. Je kunt pas lid van onze vereniging worden via een vrij scherpe ballotage. Hopenlijk kunnen we zo de scharrelaars de pas afsnijden. Als dat niet helpt, weet ik het niet meer. Dan weet ik alleen dat er iets moet gebeu ren. Maar wat, dat mag Joost we ten." DEN HAAG (ANP) Van afzet- moeilijkheden in West-Duitsland van levensmiddelen die bereid zijn met gefluorideerd drinkwater is nog geen geval bekend. Minister Stuyt (Volksgezondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op de vragen van het Kamerlid Van Rossum (SGP). Ook is niet bekend, of er in de Bondsre publiek strenger toezicht zal komen op de import van Nederlandse le vensmiddelen. Zoals gemeld, is de fluioridering van het drinkwater in Duitsland niet toegestaan. Minister Stuyt zegt, dat, het hem niet ter beoordeling staat, of deze toestand in de toe komst gehandhaafd zal blijven. In het antwoord is een overzicht opgenomen van de fluoriderimg van het drinkwater in de EEG-landen en enkele andere ons omringende lan den. In Frankrijk is de fluoridering niet toegestaan. Overeenkomstig be palingen mag het drinkwater maxi- maaal een miügram fluor bevatten. Italië kent geen wet welke fluoridie- ring van drinkwater voorschrijft, toestaat dan wel verbiedt. In enkele gemeenten wordt fluoridering ter bestrijding van tandcaries bij wijze van experiment toegepast. In België is bepaald, dat water ondrinkbaar is geworden, indien het 1,5 mg fluor bevat. Overigens wordt in twee verschillende streken van België bij wijze van proef water gefluorideerd. In Luxemburg, aldus blijkt uit het overzicht, mag het drinkwater niet meer dan 1,5 mg. fluor per liter bevatten. Een hoger fluor „gehalte wordt geacht schadelijk te zijn voor de gezond heid. Zoals bekend wordt in ons land het fluorgehalte bij de drink- waterfluoriderin-g op maximaal 1.1 mg per liter gebracht. Uit het overzicht blijkt voorts, dat in Engeland een aanbeveling is uit gegaan om over te gaan tot fluoride- riiig van het drinkwater. In Ierland bij alle waterleidingbedrijven fluori dering wordt toegepast en in Dene marken deze toevoeging aan het wa ter is verboden. In Noorwegen ten slotte heeft een commissie van des kundigen fluoridering van het drink water aanbevolen. In hoeverre in het kader van de EEG de wettelijke bepalingen zullen worden geharmo niseerd valt thans niet te voorzien,, aldus minister Stuyt in zijn ant woord.. BRUSSEL (ANP) Een aantal studentenorganisaties in Leuven heeft een motie gepubliceerd waarin het aftreden van de Leuvense poli tiecommissaris geëist wordt. De ver bondsraad van het Katholiek Vlaams Studentenverbond heeft zich inmid dels afkeurend uitgelaten over de „toenemende repressie" in België. Volgens deze raad is er met de politie in België wat mis. Aanleiding" tot deze eis is de dood, vorige week, van een Leuvense stu dent. De 21-jarige Romain Cools werd neergeschoten toen hij in een studentenkantine een speelautomaat openbrak. Hij was ongewapend en vluchtte meteen toen hij ontdekt werd, maar werd door een schot in de slaap gedood. Een van de agenten die hem betrapten had gevuurd. De studenten in Leuven zijn woe dend. Ze vragen het hoofd van de politiecommissaris omdat ze hem verantwoordelijk stellen voor de „verscherping en brutalisering" van het politieoptreden tegen de Leu vense bevolking. „Hij heeft doelbe wust een harder optreden van zijn korps door-gedrukt zodat er een kli maat is ontstaan waarin een moord mogelijk werd", aldus de studen ten. Van Romain Cools was bekend dat hij leed aan kleptomanie. Zijn collega-studenten hadden hem juist het beheer over de bar in de kantine gegeven om hem op nieuw zelfvertrouwen te geven. Die avond woonde Cools met zijn ver loofde een voorstelling van Seth Gaaikema bij in de Stadsschouw burg. Donderdagsavonds praatte hij met zijn verloofde en wat vrienden na op zijn kamer. Hij bracht zijn verloofde thuis en heeft op de te rugweg waarschijnlijk ingebroken in de kantine. (ADVERTENTIE) 100®/» puur tabak Brie\>ei< <uoi jezfc ruonek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzoi.aering zal van deze regel wor den afqeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eera is met in houd, c.q. strekking. Enige dagen geleden zijn er enke le artikelen in dit blad verschenen waar ik graag op in wil haken. Zelf ben ik kunstschilder en dichter en als zodanig meen ik dat ik recht van spreken heb. Allereerst wil ik dan steiten dat niet iedere kunstenaar is die zich kunstenaar noemt. Zeker 95 procent van de moderne kunstwer ken is moderne kitsch. Heel veel zich kunstschilders noemende personen kunnen niet schilderen, ze klodde ren maar wat. Zeker, ik weet uit ervaring hoe fijn het is als je voor je ezel staat met palet en kwast in je handen om dan eens lekker je uit te leven op het doek, eens lekker aan te klodderen, maar dat mag een genot zijn, maar is geen kunst. Je doet dan iets wat een kleuter ook kan doen en graag doet. Zo is het ook met dichters. Er zijn maar heel weinig dichters in ons land over. De ouderen sterven uit en wat zich thans dichter noemt is het meestal niet. Zo kan iedereen het. De kunstenaars van thans geven duidelijk het culturele verval te zien na een periode van grote bloei, zoals na de gouden eeuw ook een periode van verval intrad. Dat deze lieden met overheids steun in het leven gehouden moeten worden is betreurenswaardig. Als een boer of winkelier het niet hou den kan houdt hij er mee op en gaat hij werk zoeken. Vele mensen wor den omgeschoold en zo moet een „kunstenaar", die geen kans ziet zijn brood te verdienen zich ook om laten scholen in plaats van te gaan bedelen bij de bijstand. Als hij zijn werk niet kwijt kan dan is dat een bewijs dat de maat schappij daar geen behoefte aan heeft. Een echte kunstenaar kan zijn werk wel kwijt. Er is voor hem werk genoeg. Als ik alleen maar denk dat het ontwerpen van verpak kingsmateriaal, folders en dergelijke in hoofdzaak gedaan wordt door buitenlanders. Onze „kunstenaars" voelen niets voor dat werk, ze doen of dat te min is, maar de werkelijk heid is dat ze het niet kunnen, omdiat ze geen kunstenaars zijn, maar het zich alleen maar verbeel den. Als een kunstenaar een gewone baan neemt en dan zijn kunst in zijn vrije tijd beoefent kan hij daar een behoorlijke bijverdienste aan hebben. De kunstacademies moeten dan avondscholen worden. Nu zijn zij opleidingsinstituten voor bij standtrekkers. Het is toch waarlijk te gek dat de overheid eerst de opleiding subsidieert en daarna de werkverschaffing of bijstand geeft. Wat wel moet gebeuren is dat men een kunstenaar die exposeert, daar voor behoorlijk moet betalen! Bo vendien moeten veel meer mogelijk heden geschapen worden voor expo sitie. De kunstenaarsverenigingen zullen daar meer werk van moeten maken en de overheid zal daarbij moeten helpen". GILZE SIKKE A. HELLINGWERF (ADVERTENTIE) Het embleem van de Apollo 15. Het laatste in de serie van 'tien. U krijgt hem bij elk Shell-station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter ben zine of 2 liter Shellina. Pre- mix. Kom naar Shell en plak ook deze laatste sticker op de gratis verzameiaffiche. Nu gratis Apollo-stickers Eers'te maanlanding op LP. Het historische overzicht van hoogtepunten uit de ruimte vaart-historie tot en met de maanlanding van de Apollo 11. Met het originele televisie commentaar van Henk Ter- lingen. En dat op een Philips LP voor slechts f 4,98. Bij Shell, zo lang de voorraad strekt. WWD1371"

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9