Ruim 1,5 miljoen schade bij DOW Bestemmingsplan van Laureyne in raad Sas van Gent COMMISSIE GAAT AKKOORD MET INVOERING PLASTIC HUISVl ILZAKKEN Aantrekkelijk programma van Zeeuws Orkest OORZAAK BRAND: OPERATOR LIET KRAAN OPEN STAAN Nauwelijks bezwaar tegen 2e naftakraker Axel moet naar nieuwe vuilnisbelt uitwijken Regionale werkgroep peuterspeelzalen vergadert in Goes Hedendaags toneel trok weinig belangstelling stad streek OVER ZES MAANDEN BEJAARDE BIJ OVERSTEKEN AANGEREDEN Sint-Nicolaas kwam in Axel per trein aan Jaarlijkse uitvoering Volharding Brug in Sas van Gent voor verkeer gesloten Biljartwedstrijd tussen bejaarden uit Kapelle en Driewegen Kijkdag in Vlissings politiebureau Nieuw-Namen In Axel Honderd gulden en antiek gestolen in Souburg Graauw examens Dinsdag 23 november 1971 5 4 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tegen de bouw en instandhouding van de tweede naftakraker van Dow Chemical in Terneuzen zijn geen mondelinge bezwaren binnen gekomen. Er was slechts een schriftelijk bezwaar ontvangen van de heer P. Rooze, een bewoner van de Nieuw-Neuzenpolder. In diens korte bezwaarschrift uitte hij de vrees dat hij hinder van het geluid en van de stank zou kun nen ondervinden, veroorzaakt door de tweede naftakraker. Op de hinderwetszitting in het Ter- neuzense stadhuis was een staf van deskundigen van Dow Che mical verschenen om eventuele bezwaarden te informeren over de werkwijze van de nieuwe naftakraker en de maatregelen die genomen zijn om hinder door geluid en stank te voorkomen. Aangezien er niemand aanwezig was om hun toelichtingen aan te horen keerden de Dow-stafleden onverrichterzake naar hun be drijf terug. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Als gevolg van de brand die zondag middag in een van de achttien fornuizen van de naftakraker van Dow Chemical uitbrak is de produktie van ethyleen ten minste een halve dag gestaakt. De schade aan de installatie en aan hedrijfsproduktie wordt op tenminste anderhalf mil joen gulden geraamd. Bij Dow kon men gisteren niet zeg gen wanneer het door brand ver woeste fornuis hersteld zal zijn. De oorzaak van de brand was een men selijke fout. Hoewel de orders luid den dat alle aftapkranen van de naf takraker in verband met sehoon- maakwerkzaamheden gesloten moes ten zijn heeft een van de operators, die tot de drie gewonden behoort, verzuimd een aftapkraan dicht te draaien. Daaruit vloeiende nafta (een soort benzine) woei door de wind tegen het warme fornuis aan en kwam daardoor tot ontbranding. Van de drie gewonden is de Engels man T. Greenhow er het ergst aan toe. Hij is met tweedegraads ver brandingen in het Elisabeths Zieken huis te Sluiskil opgenomen. Op het ogenblik is men bij Dow Chemical bezig met het opstarten van de zeventien in tact gebleven nafta- fornuizen. Drs. W. Kerckhaert, hoofd van de financiële en bedrijfseconomische af deling van Dow Chemical, yertelde dat de brand in het bedrijf wat om vang en gevolgen betreft de grootste is die tot dusver in het Terneuzense chemische bedrijf heeft plaatsgevon- (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag avond half acht te Sas van Gent, komt onder meer naar voren, de aankoop van gronden in het bsgtemmingsplan-Laureyne van de heren J. Wieland uit Axel en E. van Voren uit Philippine. De overdracht kan geschieden op basis van de gegevens neergelegd in het advies van de stichting adviesbureau onroerende zaken te Rotterdam. De gronden zijn nu voor 235.974 in totaal getaxeerd, vorige keer was dit 57.219 hoger. Verder zal wethouder Gars- kamp, die deel uitmaakt als bestuurslid van het borgstellingsfonds, en mo menteel aftredend bestuurslid is, per één januari a.s. weer herkozen worden voor de komende drie jaar. Aan de stichting Concordia te Westdorpe wil de gemeenite de bijbe horende conciërgewoning verkopen. 'Voorgesteld wordt tot de verkoop voor een bedrag van 5.000 te be sluiten. Voorts is er een vaststellingsbesluit houdiende de capaciteit van het woon- (Van een onzer verslaggevers) AXEL Over zes maanden zal de gemeentelijke vuilnisbelt in Axel vol zijn. Daarom wordt nu al uitge keken naar een andere mogelijkheid om het vuil te storten. Er zijn twee mogelijkheden, zo zei gisteravond wethouder Dieleman in de gehouden commissievergadering in het Axelse raadhuis. Ten eerste kan - tegen betaling - hoogstwaarschijnlijk gebruik wor den gemaakt van de intercommunale vuilnisstortplaats in Walsoorden Ten tweede heeft de gemeente Ter- neuzen plannen een zeer moderne vuilnisbelt in te richten nabij de Kraag. „De afvoer is in ieder geval ook over zs maanden verzekerd", aldus de heer Dieleman, die aanstip te dat het volstorten van een kreek gat niet strookt met de moderne opvattingen over de inrichting van leen vuilnisbelt. „Ook de intercom munale zal binnen afzienbare tijd een nieuwe belt moeten inrichten, en wel zodanig dat de omgeving - inclusief het grondwater - niet ver vuild worden. Gekeken zal dan wor den welke oplossing de goedkoopste is. De Terneuzense of zelf een nieu we belt aanleggen", zo zei hij. wagenkamp te Sas van Gent. De oude wet liet toe dat er buiten de wagens van kermisexploitanten, we genbouwers, wonimgnoodgevallen etc. 10 woonwagens mochten staan. Met de nieuwe woonwageniwet wil men dit aantal handhaven. In de raads vergadering van 25 mei jl. werd de goedkeuring verleend voor het ga randeren van de betaling van rente en aflossing van een docxr de stich ting Concordia te sluiten geldlening van 70.000,Nu vindt er een kleine wijziging in de omschrijving van dit voorstel plaats. GS hebben per brief verzocht enkele voorkomen de woorden te schrappen. Voorts vindt de voorlopige vast stelling van het bedrag per uitgave enzovoorts voor het openbaar lager onderwijs over 1970 plaats. De rege ring heeft besloten de salarissen van het rijkspersoneel per 1 januari 1971 met 3 prooent, 1 april 1971 met I procent en per 1 juli met 4% pro oent te verhogen. Dit in verband met het loop- en prijsbeleid. Nu zal deze wijziging van de bezoldigingsveror dening behandeld worden, alsmede is er een wijziging van de bezoldigings verordening 1970 doordat de staats secretaris van Binnenlandse Zaken, nog het één en ander op te merken had. Er wordt een besluit behandeld van de herziening salarissen vanaf 1969 tot en met juli 1971 van de gemeente secretarissen in gemeenten tot en met 10.000 inwoners. Er is een vaststelling van het alge meen kasgeldbesluit voor het jaar 1972. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 89-jarige voetganger J.B. uit Middelburg werd aan de Rouaansekade in Mid delburg aangereden door de brom fietser A.M. uit Middelburg. De be jaarde stak plotseling over. B. liep daarbij hoofdletsel op en moest per ambulance worden overgebracht naar het Gasthuis te Middelburg den. „De brand is eigenlijk het ge volg van een toevallige samenloop van omstandigheden. Vooral de ster ke wind heeft daarbij een belangrij ke rol gespeeld. Daardoor is de naf ta, die uit de open aftapkraan stroom de, tegen het verhitte fornuis aange blazen. Bij windstil weer of minder sterke wind zou dit vermoedelijk nooit zijn gebeurd". Drs. Kerckhaert zei verder dat de opstelling van de kraakinstallatie er borg voor staat dat geen andere vi tale gedeelten van het reusachtige complex bij het uitbreken van brand in een van de fornuizen gevaar lopen. Bovendien is het personeel er spe ciaal voor opgeleid om bij dit soort ongevallen de vuurhaard snel en af doende te lokaliseren. De heer Kerckhaert sprak vol lof over de wijze waarop operators, de bedrijfsbrandweer en de medische dienst van Dow zich hebben ingezet om de schade aan mensen en instal laties tot een minimum te beperken. Twee van de lichtgewonde perso neelsleden hebben intussen hun werk hervat. De heer Kerckhaert wist niet of het beschadigde fornuis geheel of ge deeltelijk vernieuwd zal moeten wor den. „Wij stellen daar op het ogen blik een onderzoek naar in. De aan schaf van een nieuw fornuis vergt ruim een miljoen gulden". (Van een onzer verslaggevers) AXEL Anders dan gebruikelijk heeft Sint-Nicolaas zijn feestelijke intocht in Axel gedaan, namelijk per (kermis)trein. Duizenden Axe laars waren op de been om de kindervriend te verwelkomen. De winkeliersvereniging „Streekcer. trum Axel" had de blijde inkomst tot in de puntjes voorbereid. Nadat de sint en zijn knechten bij de Nieuwedijk waren aangekomen, maakte het Spaanse gezelschap be geleid door de muziekvereniging Hosanna een rondrit door het ooste lijke deel van de stad. Om drie uur werd Sint-Nicolaas op het bordes van het raadhuis officieel ontvangen door burgemeester Van Dijke en diens echtgenote. De burgemeester brachi in een korte toespraak dank en waardering aan de winkeliersvereni ging, die voor een feestverlichting in het stadscentrum heeft gezorgd. Sint- Nicolaas bood mevrouw Van Dijke een mand mandarijnen aan. die zij later weer ten geschenke gaf aan de bewoners van het bejaardencentrum De Vuursche, welk centrum de sint bij zijn rit door het westelijk dee) van Axel bezocht. (Van onze sportmedewerker) GOES De jaarlijkse uitvoering van de sportvereniging „Volharding" trok grote belangstelling. De vereni ging, die bijna 500 leden telt, bood de toeschouwers een fraaie show, waarbij alle afdelingen van kleuters tot senioren waren betrokken. Het programma omvatte een 23-tal demonstraties, met ondier 'andere oe feningen op muziek, kastspringen, lange mat, brug, balk, mini-trampo line, volksdans, handbal en basket bal. Vooral met het optreden van de seléctiegroep (turnen) onder leiding van Benny Weststrate maakte „Vol harding" een goede) beurt. Mede dank zij de accommodatie in de Goese sporthal kon alles in vlot tempo worden afgewerkt. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Morgenoch tend (woensdag) is de brug te Sas van Gent van negen tot twaalf uur gesloten voor het verkeer. Dit van wege werkzaamheden. Het verkeer zal dan worden omgeleid over de brug te Sluiskil. (Van onze correspondent) KAPELLE - De biljartclub van bejaarden uit Driewegen heeft dezer dagen in De Vroone een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld te gen die uit Kapelle. De uitslag was: J. v.d. Guchte - P. Bruynzeel 6039, F. Meneere - A. Toolens 1967, Daleman - J. v.d. Velde 2136, Van Doorn - Paarde- koper 27—40, F. de Meye - M. Gelok 2217, J. Goetheer - P. San- dee 1124, Van Weele - L. Wille- boer 2124,e Vhery-yL91v oeao boer 2124, Verheye - Lavooy 19 28, J. Kole - J. Kievit 26—20. Ook de bejaarden uit Goes en Ka pelle hebben tegen elkaar een bil jartwedstrijd gespeeld. Deze eindig de in het voordeel van Kapelle. (Van onze correspondent) GOES Op 25 november zal in het wijkgebouw De Pit in Goes- Zuid een bijeenkomst van de regio nale werkgroep peuterspeelzalen Zeeland-West-Brabant gehouden worden. Mevrouw Planteydt-Witmans zal een inleiding houden over de be- stuursveranderingen, contributies en herindeling van de regio. Mevrouw Boersma-Hofman van het bureau opvoedingsvoorlichting zal haar functie toelichten en dieper ingaan op spel- en liedjesmogelijkheden met peuters. Daarna zal mej. Valk enige ideeën geven over peutergym- nastiek. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Zaterdag a.s. houdt de Vlissingse politie een kijk dag in het bureau, achterkant Mo lenstraat 1. De bedoeling is dat eventuele eigenaars van gevonden fietsen en bromfietsen daarheen ko men om hun vermiste eigendom op te halen. Het bureau is daarvoor van negen tot twaalf uur geopend. Burgerlijke stand Geboren: Mariska dochter van J. Kerkhaert- De Bont- Bij de naftakraker van Dow Chemical in Terneuzen achtergrond sta at een afvalbak voor oud ijzer. Deze stond er echter al voor de brand in de kraker (Van een onzer verslaggevers) AXEL In zijn gisteravond gehouden openbare vergadering heeft de commissie Gemeentebedrijven uit de raad van Axel zich akkoord verklaard met een voorstel om binnenkort het gebruik van piastic lmisvuilzakken in te In eerste instantie bleek de heer Den Doelder er niet' zo gelukkig mee te zijn- Hij vond het een halve 'maatregel, omdat zijns inziens geen oplossing was gevonden voor de af voer van bedrijfsvuil, dat volgens de ontwerp-vero-rdening voor zover mo gelijk ook in plastic zakken mag worden aangeboden. Wethouder Dieleman wees de heer Den Doelder erop dat naast de zak ken ook gebundeld vuil mag worden aangeboden, dat dan op een andere dag dan het huisvuil zal worden opgehaald. De suggestie van de heer Den Doelder containers te gaan ge bruiken was volgens de wethouder niet uitvoerbaar, omdat de huidige vuilniswagens geen systeem hebben om containers te verwerken. „Mis schien als er een nieuwe vuilniswa gen komt, dan is het te doen" Bovendien mogen dan de bedrijven zelf beslissen of zijn containers wil len gebruiken of niet, „maar tot op heden heeft ons nog geen aanvraag voor een container bereikt", aldus de heer Dieleman. De gemeente-opzichter, de heer Blommaert wees op de tijdsbespa ring die het werken met plastic zakken met zich brengt. Ook stipte hij aan dat voor die plastic zakken een speciale scheurinstallatie op de auto's moet worden aangebracht, waardoor grote pakken niet ver werkt kunnen worden) Dit is de reden waarom grof vuil apart wordt opgehaald. Als voordeel noemde hij verder dat iemand die nu een vuil nisemmer in gebruik heeft in tot-aal 66 liter huisvuil plus een pak grof vuil mag meegeven. In de nieuwe verordening mogen 5 zakken met een gezamenlijke inhoud van 200 liter worden aangeboden per week. „De dienstverlening wordt behoor lijk uitgebreid", zo stelde hij. Uiteindelijk kon de gehele com missie zich met het voorstel vereni gingen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Zeeuws Orkest maakt deze weken onder leiding van zijn vaste dirigent Jan Out een kleine concerttournee door Zeeland, welke begon in de concertzaal te Zierikzee. Vervolgens gaf het orkest het concert op twee achtereenvol gende avonden in de concert- en gehoorzaal te Middelburg, telkens voor een tot de laatste stoel bezet huis. Deze week wordt de tournee beslóten met nog eens twee concer ten: donderdagavond te Vlissingen in het Scheldekwartier op uitnodi ging van de personeelsvereniging van de Kon. Mij De Schelde en vrijdagavond te Goes in de nieuwe Nederlands hervormde kerk „Op de hoogte" in plan-Zuid. Met dit concert wordt het inte- •ieur van dit moderne kerkgebouw icproefd op zijn z.g. multi-functio- naliteit ofwel zijn geschiktheid voor meervoudig gebruik. Maar niet al leen hierom kan een bezoek aan dit concert van harte worden aanbevo len. Want afgaande op het door mij bijgewoonde tweede concert in Mid delburg staat Vlissingen en Goes een briljant en feestelijk muziekge- beuren te wachten, dat geen enkele melodisch en romantisch ingestelde muziekminnaar zich zal mogen laten ontgaan. Het hoogtepunt in dit concert vormt wel de uitvoering van het tweede celloconcert in b-klein van Antonin Dvorak met als solist de eerste solocellist van het Amster dams Concertgebouworkest, Tibor de Machula; Dvorak componeerde dit concert op de finale van het slotdeel na, tijdens zijn tweede ver blijf in Amerika in de jaren 1894- 1895 (de beroemde symphonie „Uit de Nieuwe Wereld" werd gecompo neerd tijdens het eerste verblijf in Amerika in 1893). Het werd en is nog steeds een geliefd repertoire stuk voor 's werelds beroemdste cel listen, waaronder ook „onze" Tibor de Machula, overigens Hongaar van origine, met al een wereldomspan nend solistisch optreden achter de rug, voor hij de eerste cellolejssenaaë van het Convertgebouworkest kwam bezetten. De Machula's spel was in dit ro mantische, sterk door de Slavische volksmuziek beïnvloede werk zon der meer magistraal van allure. On dersteund door een fabelachtige techniek was dit spel van een zin- derend-robuste kracht. Deze per soonlijke sonoorklinkende interpre tatie werd door een geïnspireerd en zeer vakkundig door Jan Out geleid Zeeuws Orkest ondersteund. Met stijgende bewondering hebben wij geluisterd en genoten van de talrij ke voortreffelijk uitgevoerde solo passages in hout en koper, waarbij wij met name solofluitist Dick Boon willen noemen voor zijn excellente bijdragen. In het slotdeel solieëerde concertmeester Frams-Carel Adriaan- se op hoog niveau in het samenspel met Dc Machula. Het publiek uitte zijn dank en waardering voor deze magistrale vertolking met een minu ten durende ovatie. De Machula werd tot vijfmaal toe op het podium teruggeroepen. Dit onvergetelijk musiceren was voorafgegaan door enkele voortref felijke prestaties van het energiek en vakkundig door Jan Out geleide orkest in de uitvoeringen van het vierde Brandenburgs Concert van Joh. Seb. Bach en de Pulcinellasuite van Igor Strawinsky. In het Bran denburgs Concert solieerdon vier or kestleden, en wel Dick Boon en Annemarie de Beer, dit keer op blokfluit, mr, Frans-Carel Adriaan- se, viool en mr. Mariet Adriaanse- Quint, clavecimbel, met veel succes. Niet minder geestdriftig reageerde het publiek op Strawinsky's geestige „bewerking" van de stijlvolle dans muziek van de zestiende eeuwse beroemde operacomponist Giovanni Battista Pergolesi. Kort samengevat: een aantrekke lijk programma, voortreffelijk uitge voerd, waarvoor hulde aan Tibor de Machula, Jan Out en Het Zeeuws Orkest. MIDDELBURG Misschien had men het niet in de krant moeten zetten, dat er een „moeilijk" toneel stuk zou komen in de Middelburgse schouwburg. Feit was, dat we zel den een zó bedroevende opkomst van het publiek hebben meegemaakt als bij de opvoering door „Theater" van „De rit over het Bodenmcer". Ook het gezelschap zelf vond het kennelijk erg moeilijk (of was dat alleen maar, omdat het aan provinci- aaltjes vertoond moest worden?), want men had besloten, eerst twin tig minuten te spelen, daarna pauze te geven, en dan weer van voren af aan te beginnen. Het publiek kon er dan een beetje inkomen! Daarnaast werd aan ieder nog een foldertje verstrekt om te vertellen, hoe het allemaal ..zat, .terwijl dat voor een gulden in het programma allemaal nog eens dunnetjes overgedaan werd. Waarmee dan toch wel grote lijks tekort wordt geschoten in ge loof aan de kracht van modern to neel, óf de overtuiging wordt gede monstreerd, dat men optreedt voor 'n. verzameling lichtelijk imbecielen. Gewoon erg jammer. Het was, dachten wij, allemaal niet nodig ge weest. Misschien hadden we dan van het begin tot het eind zeer geboeid kunnen kijken en luisteren, terwijl er nu duidelijk hier en daar „dode plekken" optraden. Toch blijft het even jammer, dat zo wei nig mensen dit over het algemeen uitstekende hedendaagse toneel on dergaan hebben. Er waren prachtige vertolkingen van Edmond Classen, Bernhard Droog, Sjoukje Hooymaay- er en Josée Ruiter. Het „vervreem dingseffect" was af en toe zonder meer beklemmend, terwijl dat ook in het toneelbeeld van de regisseur Jochen Neuhaus prachtig tot uiting kwam. Qua spel in ieder geval een goede beurt van Theater, die heel wat meer belangstelling verdiend had. A. H. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in het café van de heer J. Jacobsen aan de Kanaalstraat te Souburg. Men heeft zich toegang verschaft door een openstaande deur aan de achterzijde van het pand. Uit een der laden van het buffet wordt 100,- vermist. Eveneens werd ingebroken in de Becussiusstraat bij de alleen wonen de 82-jarige man J. S. Hier heeft men zich toegang verschaft door een keukenraampje te forceren. Vermist vorden vijf antieke tafelmessen. Schieting Aan de schieting in café „Emiel" te Zandberg hebben 30 schutters deelgenomen. De uitslag was als volgt: hoge vogel: A. Roels, Graauw le zijvogel: P. Strobbe, Hulst; 2e zijvogel: P. Totte, Graauw; neeste aantal kleine vogels (7 stuks): A. Delforge, Graauw. UTRECHT Geslaagd aan de Rijksuniversiteit van Utrecht voor kandidaats wiskunde Van Maaren uitRilland-Bath.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2