AANRANDERS RERECHT Onderzoek naar behoefte aan crematorium NATUURGEBIED IN ZEELAND ERG GOEDKOOP Voorstellen werkgroep veerdienst verworpen De eerste sneeuw is Lawaai om stil van te worden Snelle, directe busverbinding tussen Goes en Terneuzen via Perkpolder Voetgangers veer nu van de baan Forse eisen tegen vadsoon en neef Bijverdienste gedeputeerden had niet bekend mogen worden BOUW VAN TUNNEL ONDER KANAAL NIET OPHOUDEN Koud WEDGWOOD Schlingemann en Boersma in PZEM-bestuur FILMPEDAGOGISCHE LEERGANG IN BREDA n streek i Albert Eggermont G.S. van Zeeland z-oiciuay z.\J nuvemDer ly/i STATEN RUILEN BOOT VOOR BUS (Van een onzer "verslaggevers) MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland heb ben gisteren enigszins verdrietig gestemd besloten de veerdienst Hoedekenskerke-Terneuzen op te heffen. Hiervoor in de plaats komt een snelle, directe busverbinding tussen Goes en Terneuzen, via de veerdienst KruiningenPerkpolder. Deze bus gaat naar gedeputeerde M. van Poelje met vrij grote zekerheid zei te verwachten, in de eerste week van januari rijden. Met betrekking tot het instellen van deze busdienst is al in principe over eenstemming bereikt tussen de provincie, de businaatschappiien AMZ en ZVTM en de verkeersinspectie in Zeeland. Toestemming van de Commissie Vervoer Vergunningen (C.V.V.) moet nog worden verkregen. De verliezen die de busdienst op levert in de periode dat de exploita tie van deze dienst nog niet door een rijksbijdrage wordt gedekt, zullen door de provincies worden betaald. Overigens wijkt het statenbesluit iets af van het voorstel van G.S. die in het ontwerpbesluit al hadden ver meld dat de veerdienst al met ingang van 1 januari 1972 zou gaan verdwij nen. Het amendement van de staten leden D. Huson (ARP), K. Schouten (D '66), J. Vergouwe en R. Hol (bei den PvdA), J. van de Voorde (PPR) en F. Dieleman (SGP) om met op heffen van de veerdienst te wachten tot de bus rijdt, werd door G.S. ovei genomen. Het feit dat de statenleden gisteren unaniem voor een (snelle) busver binding als compensatie voor het ver dwijnen van de veerdienst Hoede kenskerke-Terneuzen hebben geko zen, betekent ook dat het idee om tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen een voetgangersveer in te zetten van de baan is. Geen enkel statenlid voel de er wat voor de verliezen, die ook dit voetgangersveer gaat opleveren, een kwart miljoen per jaar; over en kele jaren een half miljoen) voor re kening van de provincie te laten ko men. De gemeenten, die het meest belang hebben bij het voortbestaan van de veerdienst, hebben al laten weten niet bereid te zijn een gedeelte van de verliezen voor hun rekening te nemen. Het bedrag van 1,7 miljoen gulden dat minister Drees voor de omzetting van het autoveer Hoedekenskerke- Terneuzen in een voetgangersveer door het rijk wilde laten betalen, wil len de Zeeuwse staten graag aanwen den voor het opzetten van de bus dienst. Een verzoek hiertoe hebben G.S. van Zeeland al aan de minister gedaan. De bussen, die de dienst Goes-Ter- neuzen onderhouden, zullen gratis door de veerdienst Kruiningen-Perk- polder worden vervoerd. Dit wist ge deputeerde Van Poelje met vrij grote zekerheid te melden. Aparte tarie- (Van onze correspondente) MIDDELBURG De meervoudi ge raadkamer van de rechtbank te Middelburg kreeg gistermorgen drie mannen te berechten. Twee van hen, de 51-jarige A. de K. uit Goes en diens 20-jarige gelijknamige neef uit Kruiningen werden ervan beschul digd op 12 juli van dit jaar twee minderjarige Brabantse meisjes Ag nes en Ankie op hardhandige wijze in Domburg te hebben aangerand. De zaak werd bij wijze van uitzon dering niet achter gesloten deuren behandeld, vanwege de preventieve werking die ervan zou kunnen uit gaan. Om deze reden ook werden de beide Brabantse meisjes als getuige opgeroepen. De vader van de jongeman T. de "Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 2 tot 7 graden on der normaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: '20 procent. Konstanz 257 onv„ Rheinfelden 179 plus 20, Straatsburg 150 plus 22, Plittersdorf 26 plus 11, Maxau 317 plus 1, Plochingen 129 - 1, Mann heim 125 plus 2, Stelnbach 138 plus 18, Mainz 163 plus 17, Bingen 72 plus 13, Kaub 83 plus 11, Trier 267 plus 41, Koblenz 97 plus 22, Keulen 25 plus 13, Ruhrort 197 plus 30, Lobith 800 plus 22, Pannerdense Kop 774 plus 19, Nijmegen 594 plus 12, IJsselkop 746 plus 14, Eefde IJssel 252 plus 2, Deventer 142 onv., Monsin 5468 plus 26, Borgha ren 3861 plus 61, Belfeld 1103 plus II, Grave beneden de sluis 503 plus 3. Bergen op Zoom 5.31 en 17.42 Hansweert 4.36 en 16.57 Terneuzen 3.59 en 16.19 Vlissingen 3.30 en 1A49 Wemeldinge 5.21 en 17 32 Maandag 22 november Bergen op Zoom 6.06 en 13.20 Hansweert 5.15 en 17.38 Terneuzen 4.38 en 17.90 Vlissingen 4.10 en 1631 Wemeldinge 5.56 en 1810 ven voor passagiers vanuit Zuid-Be veland of vanuit Zeeuwsch-Vlaande- ren, zullen niet worden ingevoerd. Wel kunnen scholieren reductie krij gen. Het besluit om de veerdienst Hoe dekenskerke-Terneuzen op te heffen werd door de Zeeuwse staten met al gemene stemmen genomen. In feite had men gezien de nadelige exploita- tiecijfers en de weigering van de mi nister nog langer deze tekorten te fi nancieren, geen keus. De provincie kan de verliezen niet uit eigen zak bijpassen, en ook de belanghebbende gemeenten hebben geen geld en zin om de verliezen voor hun rekening te nemen. Gedeputeerde Van Poelje stelde dat aan de belangen van het personeel zoveel mogelijk aandacht wordt be steed. Onder meer komt er een over gangsregeling waardoor het gemis van een onregelmatigheidstoeslag (waarmee in sommige gevallen f150 per persoon per maand is gemoeid) op een bepaalde manier wordt ge compenseerd. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG De voorstellen van de werkgroep tot behoud van de veerdienst Hoedekenskerke-Ter neuzen om door het inzetten van de veerboot Dordrecht deze veerdienst te laten voortbestaan, zijn gisteren door de Zeeuwse statenleden als „e- conomisch onhaalbaar" verworpen. Ondanks het feit dat er waardering was voor de inzet van de werk groep, was er ook kritiek voor de wijze waarop dat geuit is. Gedeputeerde M. van Poelje zei hierover: „Het is jammer dat de werkgroep geen serieus werk heeft geleverd en geen enkele bijdrage heeft geleverd voor een werkelijke oplossing. Met de voorstellen van de werkgroep -is niets te beginnen. Het is namelijk onmogelijk tussen Hoe- dekenskerke en Terneuzen een auto- veerdienst in stand te houden". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commissaris van de koningin in Zeeland, de heer J. van Aartsen, zei gisteren tijdens de vergadering van Provinciale Sta ten bezwaar te hebben tegen het ver strekken van een lijst aan de staten leden waarop de nevenfuncties van de gedeputeerden staan vermeld. De statenleden J. Roodenburg (D'66) en dr. E. Prins (PvdA) had den om een dergelijke lijst gevraagd. De heer Roodenburg voerde aan dat bij een opeenhoping van functies de besluitvorming wel eens een door zichtige zaak kan worden. Het voor stel van de heer Roodenburg om de gedeputeerden voortaan voor het bij wonen Van statenvergaderingen voortaan slechts de helft van het presentiegeld der statenleden te ge ven, werd met de provinciewet in de hand door gedeputeerde J. van den Bos, van tafel geveegd. „We moesten eigenlijk smartegeld krijgen", merkte gedeputeerde mr. J. Sehlinge- mann ten aanzien van dit presentie geld op. J ,Et - t. urmtfr ln grote delen van ons land is gisteren de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. Het zuidwesten heeft een aan zienlijk deel van de witte nattigheid te verwerken gekregen, hetgeen niet tot ieders vreugde zal zijn geweest. (ADVERTENTIE) KORTE NIEUWSTR. 21 HULST Telef. 2478 3538 b.g.g. 2209 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met grote stem- menmeerderheid hebben Provinciale «Staten gisteren aan hun vertegen woordigers in de aandeelhoudersver gadering van de n.v. PZEM bindend mandaat verstrekt om de opengeval len plaatsen in de raad van bestuur te doen bezetten door de heren mr. J. Schlingeman (VVD) en mr. J, Boersma (PvdA). Beiden zijn lid van het college van G.S. van Zeeland. De verwachting is dat de heer Schlingemann. na in het degelijks bestuur van de PZEM te zijn geko zen, een procedure die binnenkort plaatsvindt commerciële en tech nische zaken zal gaun behartigen als voorzitter van het dagelijks be stuur. De behartiging van de per soneelsbelangen van de PZEM, waar toe behoort het deelnemen aan het georganiseerd overleg als voorzitter, zal waarschijnlijk toevallen aan mr. Boersma. De raad van bestuur van de n.v. PZEM kan op korte termijn weer geheel worden aangevuld. De vertegenwoordigers van de Zeeuw se gemeenten zullen, als de betrok ken colleges de voordracht volgen, worden: mr. van der Beid, burge meestér van Sluis, en de heer J. Smit, wethouder van Vlissingen. De heer W. Huson (Terneuzen) blijft voorlopig tot december aan en zal dan zijn zetel ter beschikking stel len. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN B. en w. van Vlissingen voeren met het college van b. en w. van Goes en Middelburg besprekingen over de mogelijke stichting van een crematorium in Zeeland. Dit delen b. en w. van Vlissingen mee in antwoord op vragen welke van uit de raad van Vlissingen, ter voorbereiding van de begrotingsbehandeling, zijn gesteld. Hoewel b. en w. naar zij zeggen, deze zaak voortdurend in het oog blijven houden, vrezen zij toch dat het nog wel lang zal duren eer er een cremato rium in Zeeland tot stand komt. Het landelijk percentage crematies ligt op 12, zo delen zij aan de raad mee. In Zeeland wordt niet meer dan 2 procent van de overledenen ge cremeerd. Op grond van deze cijfers menen b. en w. dat zij niet het initiatief tot stichting van een crematorium moeten nemen. K. had de meisjes, die in Zeeland kampeerden en die wilden uitgaan in Renesse een lift aangeboden. Hij zette de meisjes af en sprak met ze af dat hij ze op de terugweg weer mee zou nemen. Hetgeen geschied de. Op de terugweg echter pikte hij zijn zoon en broer op, die zoals afgesproken langs de kant van de weg zaten te wachten. Er ontstond een wilde vrijpartij, die eindigde in een aanranding van de beide meis jes in de bosjes langs de kant van de weg. De meisjes zouden zich volgens hun verklaring krachtig verzet hebben en gegild. „Onzin", zeiden de mannen, ze namen geld van ons aan en daarna gingen ze vrijwillig mee". Tegen vader K. die volgens de officier van justitie als supervisor rondgegaan was over het slagveld eiste de officier van justitie vier maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf omdat deze de zaak zou hebben uitgelokt en bovendien had hij de meisjes aan hun lot overgela ten. De 51-jarige broer had nog meer op zijn kerfstok. Hij had een nu inmiddels 16-jarig Goes meisje mis bruikt en haar aan een vervalst aanvraagformulier voor een paspoort geholpen. Met dat document had hij met haar naar Schotland willen gaan om daar te trouwen. Tegen hem eiste de officier tien maanden voor de verkrachting onder, zoals de officier rekwireerde, weerzinwek kende omstandigheden en nog eens drie maanden voor het misbruiken van het meisje uit Goes. De jongste man van het gezel schap moest zich naast de aanran ding ook nog verantwoorden voor een diefstal van f 600 bij zijn werk gever. Tegen hem luidde de eis 10 maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf voor de verkrachting en een maand onvoorwaardelijk voor de diefstal. Tijdens zijn requisitor legde de officier van justitie verband tussen deze en nog zeven andere gevallen van aanranding op Zuid-Beveland in 1969 en 1970. De manier waarop dit was gebeurd vertoonde volgens hem bijzonder veel gelijkenis met de ze ven voorgaande aanrandingen. In al le gevallen spraken de aanranders gebroken Nederlands en plakten ze de meisjes die nietsvermoedend van catechesatie of van school kwamen zwart plakband over de ogen. De officier moest deze zaak echter laten rusten omdat niet genoeg bewijsma teriaal kon worden aangevoerd. De drie mannen werden verdedigd dioor mr. Brinkman uit Middelburg en mr. Oomen uit Roosendaal De uit spraak volgt over 14 dagen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provincie Zeeland behoort tot de zuinigste provin cies in ons land als het gaat om de subsidiëring van de provinciale organisa ties voor natuur- en landschapsbescherming. Zeeland, zal als gevolg van een voorstel van gs, dat gisteren door provinciale staten werd overgeno men, aan de stichting „Het Zeeuws Landschap" een bedrag van f 15, per hectare bijdragen in de kosten van beheer en begeleiding van na tuurgebieden in de provincie. AR-fractievoorzitter Van Benne- kom vergeleek dat bedrag met de subsidies welke andere provincies geven: Noord-Holland, Drente en Utrecht f 50,- per heotare, Noord- Brabant f 90,- en Limburg f 75, Alleen Groningen komt met zijn landschapssubsidie in de buurt van Zeeland: f 22,- per hectare. De heer Van Bennekom wees op de speciale zorg welke bijvoorbeeld het natuurgebied Het Zwin in Zeeuwsch-Vlaanderen van node heeft en op de kosten van toezicht en hegeleiding. Gedeputeerde van Geesbergen had een eenvoudig ver-veer: „Het Zeeuws Landschap heeft om niet meer dan f 15,. per hectare als bijdrage in de beheerskosten ge vraagd. Als het Zeeuws Landschap kan aantonen, dat er een hogere subsidie moet komen, dan ben ik graag bereid dat nog eens met het bestuur door te praten", zei de heer Van Geesbergen, „waarna ik bij de staten met een voorstel zal ko men". AMSTERDAM Zaterdag 8 jan begint in Breda een filmpedagogische leergang, georganiseerd door de Stichting Verenigd Nederlands Film' instituut (VNFI) in Amsterdam. De leergang is opgezet als training voor onderwijzers, leraren, jeugd- en vowningsieiders en, culhturele werkers, die zich in hun werk met film- len televisievorming willen gaan bezighouden. Ook gevorderde stu denten van pedagogische acdemies sociale akademies en lerenoplei dingen kunnen tot de cursus worden toegelaten. De leergang vormt de onderbouw van een filmpedagogische opleiding en omvat de volgende vakken: film geschiedenis, filmanalyse, sociologi sche en psydhologisohe aspecten van film en televisie, evenals een metho dische terreinverkenning. Ook wordt er als eerste kennismaking met de apparatuur en de expressiemiddelen door de deelnemers een klein filmpje gemaakt. De leergang wordt op 12 zaterdagen van elk 6 lesuren gege ven. Wie daarna met goed gevolg een tentamen heeft afgelegd, kan deelnemen aan een werkweek, die volgend jaar zomer wordt gehouden in een vormingscentrum en aan ver volgcursussen filmstudie en filmex pressie. Inlichtingen bij het Verenigd Ne derlands Filminstituut, Overtoom 301. Amsterdam-W„ Telefoon (0 20) 18.43.52. GOES De Vereniging Milieu hygiëne Zeeland heeft een experi mentele geluid-beeld-montage sa mengesteld over de miüeuverpes- ting in Zeeland. Met afwisselend dynamisch-kakofonische en teder- poëtische muziek van de enige ja ren geleden overleden componist Varése worden dia's van VMZ- leden en gesproken teksten tot een „milieu" samengevoegd dat op de aanwezigen onvermijdelijk een schok-effect heeft. In de dia's worden hartverscheu rende staaltjes gegeven, hoever de milieuvernietiging op sommige plaatsen in Zeeland al- is gevor derd. Door burgers achteloos ge stort afval, 4oo>r landbouwvergif ten, onkruid, en insektenverdel- gingsntiddelen omgekomen vogels (bij bosjes),, door waterverontrei niging gestorven lotgenoten, vuil, vuile lucht, vuile industrie en kranteberichten tonen samen met waarschuwende pamfletten van ge renommeerde organisaties (Euro pese Beweging, Verenigde Naties) de ingrijpende tegenstellingen in Zeéland: wat mood was en soms nog is, mooi zelfs om stil van te worden, tegenover datgene dat le lijk is geworden, of lelijk van zichzelf is, gevaarlijk, dodelijk en om eveneens stil van te worden. Of om lawaaierig van te worden. Zoals Varése die in 1926 in zijn compositie eveneens met tegenstel lingen tussen stil-poëtisch en schetterend lawaaierig wilde maken over de verwildering van Ameri ka. De V.M.Z. gelooft niet in een onafwendbare catastrofe. „Wij, alle V.M.Z.-leden, alle burgers, moeten ons steentje bijdragen om anti- fatalistisch, met inzet en optimis me, het tij keren". Zij wil lawaai maken, tamtam, om mensen te overreden eveneens lawaai te gaan maken. De milieucompositie is daarom op aanvraag beschikbaar voor au toriteiten, scholen, en alle andere belangstellende groeperingen of in stellingen. MAARTEN KERSTEN. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van GS van Zeeland heeft er b(j minister Drees (Verkeer en Wa terstaat) op aangedrongen, de werken voor de tunnel onder het kanaal voor Zuid-Beveland, in de huidige bezuinigingsrage, niet te temperiseren. „De Vlaker-brug, welke door de toekomstige verkeers- en treintunnel moet worden vervangen, is een gro te flessehals in de noordpzuidver- binding", verklaarde gedeputeerde mr. F. Schlingemann gisteren in de vergadering van provinciale staten van Zeeland. Het provinciaal bestuur zou dan ook liever zien, dat als dan toch bij de werken aan rijksweg 58 moet worden getemporiseerd, niet de tun nel, maar dan desnoods bepaalde aansluitende weggedeelten onder de bezuiniging zouden worden ge bracht. Minister Drees heeft het col lege wat dit aangaat, nog geen toe zeggingen gedaan, zo vertelde mr. Schlingemann. De tunnelbouw kwam ter sprake in verband met een voorstel voor een provinciale bijdrage volgens de wet „Bescherming Waterstaatswer ken in Oorlogstijd" voor de aanleg van een binnendijk bij Schdore. Dit werk wordt in 'samenhang met de tunnelbouw gerealiseerd. De bij de tunnelbouw vrijkomende specie zal in het dijklichaam worden ver werkt. De heer Filius (PvdA) informeer de of bij vertraging in de tunnel bouw, de kosten van dijkaanleg, we gens steeds stijgende loonkosten, niet belangrijk duurder zouden gaan uitvallen. Mr. Schlingemann: „Als de kosten voor de provincie (f 75.000,-) be langrijk hoger zouden uitvallen door uitstel van de werken, dan zal er opnieuw moeten worden onderhan deld. De bijdragen van het rijk en van het waterschap zullen dan over eenkomstig moeten worden ver hoogd".

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3