Kroonieden in de S.E.R. achter vakbonden BONTMANTELS RUN OP PASPOORTEN Ruim één miljoen te geef V.x. 'jv;r. voor meer dan 10.000 Zeeuwen Zelfmoordplan van Van Sprang MELK CENT DUURDER DE KOCK Zeeuwen boos op provinciale griffie Nog vrijdag- voordeeltje in Brabant Anti-snoep in Hoevelaken Winterweer „De Pelterie" BONT CONFLICT OVER LOON- EN PRIJSREGELS,BLIJFT moet zijn mond houden PELTERIJENHUIS VERMEULEN MINSTENS 1.000,- UFA Zitmeubelindustrie N.V. Marechaussee ontdekte scheermesje tijdens rechtszitting PRIJSVERLAGING SUPERBENZINE de MUL Gas- ver warming Rekenfout W oonkostenvergoeding voor inwonende meerderjarige invaliden EI,F LOKETTEN AFKOOPSOMMEN INVALIDITEITSWET Honderd gulden Weer 20 miljoen voor India en Pakistan Faillissement van Konersman definitief CHINA BEVESTIGT KERNPROEF Verschenen korting op léren bankstellen, die U zelf rechtstreeks in onze fabriek kunt kopen. Ook vandaag geopend. Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. ZEEUW ZATERDAG 20 NOVEMBER 1971 25e Jaargang No. 8706 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot VJn. 11 uur. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De 22-jarige Robert van Sprang, tegen wie acht jaar ge vangenisstraf is geëist wegens het doodschieten van twee Belgische politiemannen, had een scheermesje bij zich toen hij donderdag voor de krijgsraad stond. Men acht het mo gelijk dat hij daarmee zelfmoord heeft willen plegen tijdens de rechtszitting. Het mesje is bij toeval gevonden. De auditeur-militair had opdracht gegeven Van Sprang uitzonderlijk goed te bewaken, omdat men hem als zeer gevaarlijk beschouwt. Om die reden is hij 's morgens voor de rechtszitting grondig gefouilleerd en geboeid tot aan de rechtszaal ge bracht. Nadat hij tijdens de middag pauze „gelucht" was hing hij zijn uniformjasje in de garderobe van het gerechtsgebouw. De comman dant van de marechaussee-bewaking heeft daarna „min of meer uit intuïtie", zoals hij het zelf zegt het jasje nog eens onderzocht. Toen bleek in een binnenzak het scheer mesje te zitten. Dat was beslist niet toevallig. Van Sprang was het zich zeer wel be wust toen dè president van de krijgsraad, die over de vondst was ingelicht, na de zitting langs zijn neus weg Van Sprang vroeg hoe veel mensen in het gerechtsgebouw naar zijn mening met een scheer mesje rondliepen, antwoordde de soldaat zonder aarzelen: „Eén, en dat ben ik". Als reden gaf hij op: „Ik heb altijd een mesje bij me, dat is altijd handig". Van Sprang be vindt zich thans in het huis van be waring te Utrecht, en wordt voort durend scherp gecontroleerd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Melk wordt met ingang van maandag a.s. één cent per liter duurder. Dit is althans het advies, dat het economisch overleg orgaan consumptiemelkohdernemin- gen gisteren heeft gegeven aan de consuinptiemelkbedrijven, die zelf de uiteindelijke beslissing in de hand hebbgn. De prijsverhoging (en het wegval len van heffingen) betekent voor de consumptiemelkindustrie verbetering van 1,6 cent per liter. ROTTERDAM (ANP). De prijs van superbenzine gaat maandag aan staande met 0,3 cent per liter om laag. De gezamenlijke oliemaat schappijen hebben dit gistermiddag in Rotterdam meegedeeld. AAN DE FRANSE Kanaalkust is een 26-jarige Engelsman opgepikt, die niet minder dan negen dagen als schipbreukeling op zee had rondge dreven, nadat zijn jacht onbestuur baar was geworden. (ADVERTENTIES) Philips televisie Philips radio Noordstraat 107. Tel, 01150-4255 TERNEUZEN ■SN BEGRIP VOOS Crkend gasfitte» flooswijkstraat 7-# TERNEUZEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een hernieuwde poging, nu op het niveau van de Sociaal-Economische Raad (SER), om te komen tot centrale afspraken over beperking van loon- en prijsstijgingen in 1972 heeft gisteren schipbreuk geleden. De werkgeversvertegenwoordigers weigerden mee te gaan met de formule, die de leden van de vakbeweging en de onafhankelijke Kroon ieden tezamen steunden. Uiteindelijk lieten de werkgevers vastleggen, dat zij in nieuwe cao's niet meer willen geven dan een compensatie van prijsstijgingen en dan nog achteraf, tervfgl de tegenpartij in de SER een loonstijging bij het begin van een nieuwe cao van 3 pet. plus prijscompensatie na een halfjaar (waarschijnlijk eveneens 3 pet.) ver antwoord achten. De vakbeweging zal deze formule bij de onderhandelingen als norm hanteren. Kroonlid dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank, heeft laten blijken dat er zoiets als een prijsmaatregel moet komen. Tijdens de S.E.R.-vergadering werd gisteren tijdens urenlange de batten geweldig gegoocheld met ge tallen en decimalen, soms ontstond een babylonische spraakverwarring, waarbij men elkaar vroeg waar men het eigenlijk over had, soms was het debat zeer grimmig, mede door ver moeidheidsverschijnselen, maar ook omdat S.E.R.-voorzitter drs. J. W. de Pous bijna tot elke prijs een compro mis wilde bereiken. De discussie werd sterk beheerst door de situatie bij de onderhandelingen over de me- taal-c.a.o. Men werd het slechts eens over de noodzaak van de inflatiebe- strijding. Men Vond unaniem, dat men in etappen moet komen tot een loonkostenstijging van 8 pet. en een prijsstijging van 3 a 4 pet. per jaar. Over het matigingstempo werd men het niet eens. De werkgevers wilden dit streefcijfer in twee jaar bereiken, hoewel dr. Zijlstra hun voorhield, dat het ondenkbaar was, dit op kortere termijn dan drie jaren te effectueren zonder weerstanden en spanningen op te roepen. Vanuit deze laatste opvatting wil den de vakbeweging en de kroonie den de loonkostenstijging volgend jaar beperken tot 12 pet., wat ten opzichte van dit jaar met een stij ging van zeker 14 pet. al een mati ging betekent. Via allerlei ingewik kelde macro-economische berekenin gen zou dit erop neerkomen, dat bij het afsluiten van een nieuw con tract 3 pet. loonsverhoging zou kun nen worden gegeven, na een halfjaar nog eens 3 pet. (aangenomen dat de prijsstijging 6 pet. wordt en de helft ervan zich in het eerste halfjaar vol trekt) en na nog eens een halfjaar weer 3 pet. (maar deze laatste drukt niet meer op de loonkosten van 1972). Omdat de metaal-c.a.o. zo sterk op de achtergrond speelde, moest prof. Van de Beid, kroonlid en directeur van het Centraal Flanbureau, een pijnlijk moment doormaken. In de afgelopen tijd had dit bureau laten weten dat de looneisen van de me taalbonden voor 1972 geen matiging inhielden. Ter vergadering moest hij verklaren, dat zijn bureau, wiens be rekeningen en prognoses steeds groot gezag hebben en het algemene beleid ook dat van de regering sterk beïnvloeden, een rekenfout had ge maakt en dat de vakbondseisen keu rig in de pas liepen met de door de meerderheid van de S.E.R. uitgestip pelde methode. Het kabinet heeft geen nader stand punt bekend gemaakt over de loon- en prijspolitiek. Premier Biesheuvel heeft dit gisteravond (vrijdag) be kend gemaakt na afloop van de weke lijkse ministerraadsvergadering. Er is in het kabinet wel uitgebreid ge praat over de aanstaande interpella tie van het socialistische kamerlid Gerda Brautigam over de prijzen. Zoals bekend zal deze interpellatie woensdag in de Tweede Kamer wor den gehouden. Dan zal minister Lang- man (Ec. Zaken) de visie van de re gering toelichten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft op voorstel van de staatssecre taris mevrouw Van Veenendaal (CRM) een wijziging goedgekeurd van de tijdelijke rijksgroepsregeling voor mindervaliden. Deze wijziging betreft het toekennen van 'n woon kostenvergoeding aan bij hun ouders inwonende, meerderjarige invaliden. Deze rijksgroepsregeling die steunt op de algemene bijstandswet kende tot nu toe deze woonkos tenvergoeding niet. Van deze nieu we regeling zullen naar schatting ruim 9000 personen gebruik gaan maken. De totale kosten -zullen jaar lijks 6,5 miljoen gulden bedragen. In de rijksbegrotingen voor 1971 en 1972 werd daarmee reeds rekening gehouden. DEN HAAG (ANP) Aan de ge vangenispredikant ds. A. Bongenaar te Groningen is geen „spreekverbod" opgelegd. Minister-president Biesfleu- vel heeft dit gisteravond meegedeeld, na afloop van het wekelijks kabinets beraad. Wel is de betrokken predi kant het dringend verzoek gedaan om zich van verdere uitlatingen te onthouden, aldus de premier. Het wordt, hangende het ondez-zoek naar de oorzaken van de recente moeilijkheden in de Groninger ge vangenis, van belang geacht dat alle betrokkenen zich van verdere mede delingen onthouden, aldus de mede deling van de minister-president. 500 vindt li in onze speciaalzaak. BONTHOEDEN NERTSCOLLIERS VISMARKTSTRAAT 17-19 - BREDA - TEL. 01Ó00-35230 (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL/TERNEUZEN De voor maandag hij verrassing aangekondigde verhoging (f 17.50) van de rijksleges op paspoorten heeft vrijdag een ware stormloop op de loketten van de afdeling be volking der gemeenten tot gevolg gehad. Lange rijen wachtenden en ambtenaren die, over het algemeen met assistentie van overige afdelin gen, de werkzaamheden nauwelijks aankonden, bepaalden gisteren het beeld in de gemeentehuizen. Echter de prijsbewuste Zeeuwen, die gisteren ook nog voor de oude prijs een paspoort wilden aanvra gen, zagen zich voor een onaan gename verrassing geplaatst. In Zeeland moesten de meeste ge meenten, op last van de provinciale griffie, de nieuwe prijs in rekening brengen. Velen betaalden zichtbaar teleurgesteld, de nieuwe prijs, an deren hadden hun paspoort toen niet meer nodig. De pronvinciale griffie kreeg een, telefonisch bom bardement te verwerken van boze mensen met de vraag waarom de nieuwe prijs betaald moest worden, terwijl de paspoortaanvrage tijdig was ingediend. Een woordvoerder van de provinciale griffie hierover: „Wij hebben opdracht van het mi nisterie van buitenlandse zaken ge kregen om alle paspoortaanvragen met ingang van 22 november te verhogen. Dat houdt in dat de aan vragen die gisteren gedaan zijn pas maandag op ons bureau komen en moet dus de nieuwe prijs berekend worden. Dit geldt niet voor Alid* delburg en Vlissingen, omdat deze gemeenten de aanvragen gisteren nog op de griffie hebben laten be zorgen. Het spijt ons voor al die mensen, maar wij kunnen het ook niét helpen". In de provincie Npord-Brabant heeft men hierover duidelijk an ders gedacht. Hier stelde men zich op het standpunt dat voor mensen die op tijd hun aanvraag hebben ingediend ook de oude prijs be rekend moest worden. Velen hpb- ben van dit „vrijdagvoordeeltje" gebruik gemaakt. Bij de gemeente Breda bijvoorbeeld had men giste ren om 13.00 uur, toen de loketten dichtgingen ongeveer zo'n vierhon derd aanvragen moeten verwerken. Normaal verwerkt de afdeling bevolking zo'n 20 tot 25 aanvragen. Sinds de aankondiging van de ver hoging is het aantal sterk opge lopen. De laatste twee maanden lag het aantal aanvragen op vijltig tot zestig. Ook in Roosendaal heeft men een overweldigende drukte moeten verwerken. Een van de ambtenaren hierover: „Ik heb de indruk dat de Nederlandse staat niet veel zal verdienen aan de ver-, hoging. Zoveel aanvragen hebben wij de afgelopen weken en vooral vandaag moeten verwerken". Ook in de grote steden heeft men op de gemeentehuizen een run op de paspoortloketten moeten door staan. In Den Haag was men ge. noodzaakt om nog elf loketten open te stellen om de drukte een beetje te kunnen opvangen. Velen hadden er zelfs een parkeerbon voor over doordat ze hun wagen kriskras had den neergezet op plaatsen waar dit verboden was. Blijkbaar hadden ze uitgerekend dat ze met een pas poort voor de oude prijs toch nog goedkoper uit zouden zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bij de Raad van Arbeid in Middelburg staat nog een bedrag van ruim 1 miljoen gulden open, waarop naar schatting tien- tot twaalfduizend Zeeuwse werknemers recht hebben. Ze hebben dit geld zelf „gespaard" door tot 1964 rentezegels te plakken in het kader van de invaliditeitswet. Het bedrag van 1 miljoen bestaat uit het op deze mhnier opgepotte geld plus een rente, waarvan de grootte varieert al naar gelang de leeftijd. De invaliditeitswet is inmiddels achterhaald door de Wet op de Ar beidsongeschiktheid en gedeeltelijk ook door de Bijstandswet. Om die re den ook behoort het plakken van ren tezegels sinds 1964 tot het verleden en komt iedereen, die tot dat moment zegels geplakt heeft in aanmerking voor terugbetaling van 'de geïnves teerde centen. De afkoopsom kan be schouwd worden als „uitgesteld" loon. Het betreft/dus een meevaller tje waarop de betrokkenen het volste recht hebben. Na 1964 zijn er verschillende publi caties geweest, waarin alle voorma lige rentezegel-plakkers werden op geroepen het geld terug te vorderen. Duizenden mensen reageerden daar op, maar een zeer belangrijke cate gorie liet niets van zich horen. De Raad van Arbeid heeft zelf al pogin gen gedaan om de rechthebbenden op te sporen. Die pogingen moesten gestaakt worden omdat zij een te zware belasting voor het ambtelijk apparaat vormden. Bovendien begon nen ook de gemeenten te protesteren, waarvan verschillende er regelmatig middels de bevolkingsregisters wer den geraadpleegd om daar achter de verblijfplaats van de gezochte arbei ders te komen. De Raad van Arbeid verdeen. de 12.000 mensen die men nu nog zoekt in verschillende categorieën. Van een grote groep heeft mien de indruk, dat men niet weet recht te hebben op het geld. Velen van hen zijn niet op de hoogte van het feit dat er door hun werkgever is geplakt. Helemaal ver klaarbaar is dat niet omdat ze via de Raad toch regelmatig op de hoogte wei-den gehouden van het gespaarde bedrag. Daarnaast blijkt er een grote groep te zijn die niet de moeite neemt om het geld op te vorderen. Volgens de Raad van Arbeid zijn daarbij zelfs mensen, die zich om bedragen van enkele honderden guldens niet schij nen te bekommeren. Gemiddeld gaat het om een bedrag van 100 gulden per persoon. Ook die werknemers die inmiddels verhuisd zijn naar het buitenland hebben recht op terugbetaling, even als weduwen of kinderen van over leden rentezegel-plakkers. De een voudigste manier om er achter te ko men of men recht op terugbetaling heeft is om een aanvraagformulier- naar de Raad van Arbeid in Middel burg te sturen. Die formulieren zijn by alle postkantoren te krijgen. Een brief of briefkaart aan de Raad vol staat eveneens. Alle aanvragers krij gen volgens een woordvoerder be richt, ongeacht ze wel of niet in aan merking komen. DEN HAAG (ANP) Minister Boertien Ontwikkelingssamenwer king) heeft een nieuwe gift van 20 miljoen beschikbaar gesteld voor hulp aan de slachtoffers in India en Pakistan. De totale regeringsbijdrage voor hulp aan de slachtoffers in deze twee landen is daarmee gestegen tot 37,6 miljoen. (Van een onzer verslaggevers) HOEVELAKEN. In Hoeve laken krijgen de kinderen in winkels en supermarkten geen snoepjes meer wanneer ze bood schappen doen voor hun ouders. Op kleuter- en lagere scholen in Hoevelaken trakteren kinderen, wanneer ze jarig zijn, niet lan ger op snoep maar op stukjes kaas, fruit of worteltjes. Het is in deze Utrechtse ge meente (15.000 inwoners) zover gekomen door een actie van de Junior Kamer, een serviceclub, die zich onder meer tot taak stelt projecten van algemeen be lang aan te pakken. Het idee is drie maanden ge leden geboren nadat de interna tionale Junior Kamer (500.000 leden in 85 landen) het actiemot to „Het accent op de Jeugd" had gelanceerd. De Junior Kamer be naderde middenstand en school besturen met het verzoek een eind te maken aan de snoepjes- uitdelerij. Zowel in de winkels als op d escliolen werd alle me dewerking toegezegd. De Junior Kamer wil de actie nu uitbrei den tot Leusden en Amersfoort. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Gisteren heeft de faillesementskamer van de Am sterdamse Rechtbank het faillisse ment uitgesproken over het in grote moeilijkheden verkerende Amster damse damesconfectiebedrijf Koners- mann n.v. (500 man personeel). (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Het komende novem- berweekeinde zorgt er voor dat de winterjas er aan te p^p komt. Koude lucht uit Scandinavië is vrij snel naar ons land uitgestroomd. Dit na een depressie met langdurige regen val, waarbij ook in onze omgeving vrijdagmorgen ongeveer dertig milli meter neerslag werd gemeten. Daar na volgden enkele buien, plaatselijk met sneeuw en onweer. De luchtdruk is snel gaan stijgen en de wind is af genomen, met als gevolg in de nacht lichte, plaatselijk matige vorst. Deze vorst kan in de komende nachten nog iets toenemen, en plaatselijk 6 tot 9 graden gaan bedragen. Het is waarschijnlijk dat dit voor november winterse weertype de eerste drie tot vier dagen zal aanhouden. PEKING (AFP) Het persbu reau „Nieuw Chiina" bevestigt, dat op 18 november in China een kern proef is verricht. Dit geschiedde in het westen van China, aldus het Chinese Persbureau. LEUVENSE studenten eisen een on middellijk en streng onderzoek tegen een politieman, die in de stad een student heeft doodgeschoten, toen deze tdijens een inbraak werd- be trapt. (ADVERTENTIES) Missaal voor Zondagen en Fees ten in het jaar 1972. De officiële teksten dus tijdig vóór 28 no vember verkrijgbaar bij de boekhandel a 10, Uitgave J. H. Gottmer, postbus 555 Haarlem. 'n voornaam St.-Nicolaas* geschenk I Exclusieve modellen naar sissn fllslisr-gnman? BREDA Ginnekenweg 35 Tel. 3 68 34 ROOSENDAAL iaT.i 1 -re nt OM HmmKjk 13 ROOSENDAAL Telefoon 01650 - 3797U

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1