PvdA oriënteert zich op toekomstschets REQUIEM VOOR EEN VEERBOOT TISSOT PROTESTANTEN BUNDELEN GEZINSZORG Schoolbegeleiding gecentraliseerd Bezwaar tegen kanaal POLITIEBAZEN WETEN NIETS VAN RANCUNE TIJDENS WERKWEEKEND IN AARDENBURG Douane op jammer stad streek ALTERNATIEVEN Onbestendig hoogwater Kettingbotsing op weg Hoek-Biervliet DRS. WESTERTERP: E10: MEMORANDUM VMZ OVER BAALHOEK: GARANTIE INGRIJPEND Penter bij aanrijding ernstig gewond Vrijdag 19 november 1971 3 TERNEUZEN De man achter het loket van het PSD-kantoortje in Terneuzen, aan wie we een dienst regeling vragen, zegt met een soort galgenhumor: „We hebben d'r nog maar twintig. Voor de dienst Hoe- dekenskerke hoeven we ze niet meer na te bestellen. Wees er maar zuinig op, meneer, straks is dat kaartje misschien wel goud waard". Hoewel de officiële beslissing over het lot van de veerdienst Ter- neuzen-Hoedekenskerke nog niet gevallen is, tekent zo'n opmerking wel de gelaten stemming onder de zestien koppen tellende hezetting van de meest onrendabele kant van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. Een andere PSD-man zegt: „We weten nog niet precies wat ze met ons gaan doen. Er is wel door de directie meegedeeld dat onze ploeg zoveel als mogelijk is over de dien sten Breskens-Vlissingen en Krui- ningen-Perkpolder zal worden ver deeld. Dat betekent, als we straks de ploegendienst op Terneuzen- Hoedekenskerke moeten missen, on geveer tweehonderd gulden per maand aan salaris minder in het handje krijgen. Verder zullen de meesten van ons moeten verhuizen, en dat houdt vrijwel in dat ze een goedkope woning voor een duurdere moeten ruilen. Ook dat betekent vermindering van inkomsten". Aan de steiger wacht de Prins Willem in de wandeling gewoon de Willem genoemd, op zijn eerste passagiers. Drie, vier auto's rijden de primitieve loopplank op en par keren op het achterdek. Een dozen passagiers installeert zich in de sa lons waar het „rooken" verboden is, en de ober nog persoonlijk de soep. bier en limonade rondbrengt. Matroos J. Krijger, met twintig dienstjaren sjouwt met een collega de loopplank binnenboord. Hij zegt: „Het zal wel afgelopen'zijn met de Willem. De Oosterschelde, het zus terschip van de Prins Willem, zal wel niet meer aan bod komen. Wij allemaal hier aan boord vinden het jammer da( de boot uit de vaart wordt genomen. Hier wordt nog lang en echt gevaren, en dat kan je van die grote dubbeldekkers nau welijks zeggen". Intussen is de Willem, achteruit slaand buiten de veerhaven ge draaid, en zwoegt zich door de wit gekopte golven in de richting Hoe- dekenskerke. Het gure weer houdt de meeste passagiers benedendeks. We vragen hoe men over de ko mende opheffing van het veer denkt. Joop van Rooyen, havo-vier-leer- ling op de rijksscholengemeenschap Petrus Hondius in Terneuzen, en woonachtig in Baarland, zegt nog niet te weten hoe het verder moet als hij straks niet meer met het pontje heen en weer kan. „Ik vind het ontzettend rot dat ze deze veer dienst opheffen.. De andere twaalf scholieren die dagelijks van Zuid- Bevel and' naar Terneuzen overste ken denken er net zo over. Het is een redelijke oeververbinding, die in ieder geval beter is dan straks een busdiest tussen Goes en Ter neuzen". In Hoedekenskerke lukt het dooi de straffe noordenwind niet een, twee, drie de Willem aan de stei ger vast te leggen. Café-restaurant De Scheldestroom ligt er verlaten bij. Wat er straks met dit, vooral in het toeristenseizoen drukbezochte etablissement gaat gebeuren is voor de exploitant een open vraag. „We weten het echt nog niet. We zullen wel zien als het zover is. Misschien gaat het veer toch wel niet weg Nautisch inspecteur J. N. Adriaan- sen van de PSD in Vlissingen houdt de boot liever af als wij hem vragen of e,r geen alternatieve mogelijkheid is om het veer Terneuzen-Hoede- kenskerke in een of andere vorm te handhaven. „Als autoveer zeker niet, dat is een uitgemaakte zaak. Óf er toch nog voor voetgangers en bromfietsers een overzetgelegenheid z,al blijven is een kwestie, waarover Provinciale Staten zullen moeten beslissen. In ieder geval kan dat niet meer gebeuren met de Prins Willem. Die heeft zijn tijd gehad. Hij zal wel verkocht worden". Het lot van de Willem is dus be zegeld. Hij zal met dezelfde trouw en gedegenheid, waarmee hij 37 PSD-dienstjaren volmaakte, ook zijn laatste vaarten slijten. Tot we op een dag zullen zeggen: „Nou tabé dan, Willem.Voorgoed. G. v. BERKEL. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het belang van de ontwikkelingsschets Zeeland- 1971 is, dat hij kan bijdragen tot een focussering van het zeehaven- beleid. Vormde de inhoud van „het groene boekje", dat alom in het Deltagebied geschikte zeehaventerreinen aanwees, een soort lichtbak de ontwikkelingsschets kan beschouwd worden als een schijnwer per een spotlight. Dit is de mening van drs. M. C. Verburg, direc teur van het ETI voor Zeeland en een van de samenstellers van de ontwikkelingsschets. Drs. Verburg behoort tot de groep van vijf forumleden, die tijdens een door de PvdA-Zeeland ceoreaniseerd werkweekend in het van Eeghenliuis te Aardenburg (26 en 27 november a.s.) de ontwikkelingsschets door middel van een aantal stellingen ter discussie zullen stellen. De andere forumleden zijn: het Eerste Kamerlid en Rijnmondbewo ner H. Versloot, de bioloog W. J. Wolff, schepen B. Cools (planolo gie), uit Antwerpen, en de heer W. Pel, districtsbestuurder vam het NVV in Zeeland. Het weekend wordt in bij zonderheden voorbereid dooi- de werkgroep „milieu" van het gewestbestuur van de Zeeuwse PvdA. Er worden, zo zegt de leider van de werkgroep, de heer P. de Nooy- er, tussen de vijftig en honderd deelnemers verwacht. „Zij zijn niet alleen uit Zeeland afkomstig", aldus vult de gewestvoorzitter A.P. Schou- wenaair aan. „Wij hebben ook men sen uit Rotterdam, Brabant en Bel gië uitgenodigd als deelnemers aan het weekend. Een van de belan grijkste doelstellingen die wij na streven is, dat de PvdA-statenfrac- tie, die praktisch voltallig op het weekend zal verschijnen, tot een zo breed mogelijke oriëntatie komt, met het oog op de statenvergadering die aan de ontwikkelingsschets wordt gewijd. Het is een praktische vorm van het contact kiezer-gekoze- Volgens drs. Verburg leent de ont wikkelingsschets zich zeer goed voor een procedure zoals de PvdA nu gaat volgen. „Het stuk biedt een aantal alternatieve mogelijkheden", zegt de ETI-directeur. „De keuze van het meest geschikte alternatief is in laatste instantie een politieke zaak. Het is daarom van belang dat de schets, geplaatst tegen de achter grond van de milieuhygiëne, de ar beidsmarktpolitiek, de ruimtelijke ordening en de ontwikkelingen in België, door de verschillende afge vaardigden in staten en gemeentera den wordt besproken, samen met zoveel mogelijk anderen". Er worden dan ook vele niet PvdA-leden op het weekend ver- Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. Aanhoudend onbestendig en tamelijk koud. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 12 uiur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp. omstreeks normaal; max. temp.: 0 tot 4 giaden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. iüi wacht. Ook de in Zeeland opereren de actiegroepen (Baalhoek, Wereld winkel Aluminiumcomité e.d.) zijn uitgenodigd. Over de Belgische interesse Mj een discussie over de ontwikkelings schets Zeeland merkt drs. Verburg op: „Soms krijg ik de indruk dat de Belgen ten opzichte van de Neder landers in een andere fase leven en handelen. Zij zitten als het ware nog in de gedachtenwereld van het Groene Boekje". „Contact met de Belgen is van groot belang", zo zegt de heer A. van Overbeeke, lid van provinciale staten voor de PvdA. Maar ook voor het gewestbestuur van de PvdA, dat onlangs een herstructurering heeft ondergaan, waardoor nauwer kan wordien aangesloten op actuele poli tieke activiteiten, is het moeilijk om geregelde contacten met de Belgen tot stand te brengen. Het weekend in het van Eeghenhuis wordt dan ook beschouwd als een geschikte mogelijkheid voor het leggen van duurzame contacten met onze zuider buren. Van onze correspondent) TERNEUZEN Donderdagavond zijn op de provincialeweg Hoek-Bier vliet vijf personenauto's (van H. B. uit Terneuzen, G. P. de G. uit St.- Jansteen, mevr. C. P.-A. uit Terneu zen, mej. J. Th. uit Axel en M. G. van P. uit Terneuzen) op elkaar ge botst doordat een auto een zijweg in reed en de op korte afstand volgende auto plotseling moest stoppen. Mej. Th. uit Axel werd aan haar rechter knie gewond, mevr. K. een inzittende van een der auto's liep een shock op. Beiden werden na behandeling door dokter Kalkman naar het Juli- anaziekenhuis in Terneuzen ge bracht. Morgen, zaterdag 20 november: Ber gen op Zoom 4.58 en 17.08, Hans- weert 3.59 en 16.19, Terneuzen 3.21 en 15.40, Vlissingen 2.51 en 15.09, Wemeldinge 4.48 en 16.58. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Staatssecretaris drs. Th. Westerterp van Buitenlandse Zaken vindt het erg jammer dat op de nieuwe weg van Breda naar Ant werpen, die begin volgend jaar offi cieel geopend wordt, nog douane gestationeerd moet worden. De staatssecretaris zei dit gisteren op de Benelux-studie-dag, die in het Turfschip te Breda werd gehou den. „Het gaat hier om een maatregel die maar een jaartje duurt, in janua ri '73 zullen namelijk alle formali teiten aan de grens zijn verdwenen. Dat is tenminste overeengekomen" aldus staatssecretaris Westerterp. (ADVERTENTIE) Tissot-dealers en service over de gehele wereld Tissot Super T12 Electronisch- duikerhorloge. Super-waterdicht. Met datum. Edelstaal f 450,- (Van een onzer verslaggevers) GOES Nog voor het eind van dit jaar zal het protestants-christelijk maatschappelijk werk en de gezinszorg van dezelfde gezindte op Zuid- en Noord-Beveland onder een organisatiedak worden gebracht. De verschillende plaatselijke en regionale instellingen op beide gebieden vergaderen mo menteel nog over toetreding tot de nieuwe organisatie. De huidige instellingen op het ge bied van de gezinsverzorging hebben bijna alle besloten tot toetreding. Op het gebied van het maatschappelijk werk is er al een overkoepelende organisatie: de federatie van protes- tantschristelijke instellingen voor maatschappelijk werk in Noord- en Zuid-Beveland. Hierbij zijn ook in stellingen van gezinszorg aangeslo ten, maar tot nu toe slechts admi nistratief. Enkele instellingen op het gebied van gezinsverzorging zouden, naar verluid, niet willen toetreden tot de nieuwe organisatie. Hierbij zou een gedeelte van het dorp Yerseke be trokken zijn. voorzover het de recht zinnige gereformeerde kerk „gerefor meerde gemeenten" betreft. De- ko mende weken zulen de laatste rayons wa-ar men nog niet over aamsluiting beslist heeft, hun eindvergadering houden. B'ij de rayons en instellingen op het gebied van de prot.chr. gezins zorg bevinden zich ook „interker kelijke" organisaties. Het betreft hier evenwel slechts protestant- christelijke interkerkelijkheid. De rooms-katholieke instellingen op bei de gebieden zjjn (nog) niet betrok ken bij de krachtenbundeling. Deze week heeft de regio-instelling voor gezinszorg in Waarde, Rilland-Bath en Krabbendijke besloten tot toe treding. De opzet van .de hergroe pering is. te komen tot een efficiën ter (niet meer langs elkaar heen werken), economischer (goedkoper werkend, hogere subsidie krijgend) en bestuurbaarder maatschappelijk en gezinsverzorgend werk. Konstanz 257 - 1, Rheinfelden 159 - 1, Straatsburg 128 - 16, Plitters dorf 255 - 16, Maxau 316 - 6 Ploohingen 130 - 2, Mannheim 123 plus 4, Steinbach 120 plus 1, Mainz 146 plus 2, Bingen 59 plus 1, Kaub 72 plus 3, Trier 226 onv., Koblenz 75 - 2, Keulen 12 - 1, Ruhrort 167 plus 4, Lobith 778 - 5, Pannerdense Kop 755 - 5, Nijmegen 582 - 5, IJsselkop 732 - 4, Èefde IJssel 250 plus 12, Deventer 142 onv., Monsin 5442 - 6, Borgharen 3800 - 45, Belfeld 1092 onv., Grave beneden de sluis 500 - 2. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het praktische werk van de stichting Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland onder gaat een belangrijke wijziging. Beslo ten is, het werk van de schoolbege leidingsdienst en dat van de school adviesdienst te integreren. De school adviesdienst is een nieuw orgaan van het RPC. Binnenkort wordt begonnen met bet aanwerven van medewerkers voor deze schooladviesdienst. De integra tieplannen, waartoe het bestuur van de stichting heeft besloten, zullen verlopen volgens de reeds aan de schoolsituatie ontsproten beleidslij nen. Dat wil zeggen, aldus het be stuur in 'n verklaring, dat de school adviesdienst aparte medewerkers zal krijgen voor respectievelijk openbaar, protestants-christelijk en rooms-ka- tholiek onderwijs. Een soortgelijke opzet vindt men bij de schoolbegelei dingsdienst. De integratie van deze werkvormen komt tot stand, doordat de medewer kers van de drie richtingen in staf besprekingen, evaluatie van activitei ten. gezamenlijke planning enzo voorts, voortdurend voeling met elk aar kunnen houden. Op deze wijze wordt, rekening houdend met het driezuilenstelsel in het onderwijs, de doelstelling van het pedagogisch cen trum optimaal nagestreefd, aldus het bestuur. Deze doelstelling luidt: pe dagogische hulp te verlenen ten be hoeve van het onderwijs van alle ge zindten in Zeeland. Als in bepaalde gevallen de nu ge kozen werkwijze op sommige scho ten moeilijkheden zou ontmoeten, dan zal het bestuur van de stichting met de betrokken school naar eien oplossing zoeken, aldus heeft het be tuur verklaard. Verder is besloten tot het in het le ven roepen van een adviesgroep, wier Voornaamste taak het zal zijn om vanuit het onderwijsveld aan het be stuur beleidsadviezen te geven. Deze groep laat de reeds bestaande con tacten met hoofdenkringen en con tactgroepen volledig in stand. Er wordt een kléine commissie gevormd om een reglement voor de nieuwe adviesgroep samen te stellen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland heeft een memorandum aan de Tweede Kamer gezonden inzake de aanleg van het Baalhoekkanaal en de af snijding van het Nauw van Bath, Het memorandum, dat een groot aantal bezwaren tegen het project, vraagt aan de Kamer om het Neder lands-Belgische tractaat inzake de aanleg van het Baalhoekkanaal en afsnijding van de Bocht van Bath niet te ratificeren, alvorens de be- volking van Oost-Zeeuwsch~Vla.an~ deren door middel van een inspraak en bezwarenprocedure haar wensen omtrent de toekomst van dit gebied tot uiting heeft kunnen brengen. Het memorandum stelt, dat met de uitvoering van het Baalhoekplan, in tegenstelling tot beweringen van Nederlandse zijde, geen Belgische belangen gediend worden, althans niet duurzaam. In elk geval staat vast dat er Ne derlandse belangen zullen worden geschaad: in het bijzonder de be langen van de bevolking in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Het zal niet altijd mogelijk zijn, aldus het memo randum, deze schade te verhalen of zelfs maar in geld te waarderen. Mogelijkheden tot compensatie zijn nauwelijks voorhanden. Wat de tot dusver gevolgde pro cedure rond het Baalhoekplan be treft, merkt het memoiandum op: de garanties die de wet op de ruim telijke ordening de bevolking biedt, zijn in dit geval buitenspel gezet. Er was geen gelegenheid bezwaren in te brengen tegen de aanleg van het kanaal.als zodanig. Het feit dat er wel een inspraakprocedure op gang is gebracht met betrekking tot de tracékeuze, wordt door een groot deel van de bevolking gezien als een manoeuvre de aandacht af te leiden van de kernvraag: moet er wel zo'n kanaal komen? Enkele bezwaren die tegen het project worden aangevoerd zijn, dat er een mogelijkheid bestaat dat de afdamming \'an de Oosterschelde, door het verleggen van de stromin gen langs de Zeeuwse kust, verzan ding in de monding van de Wester- schelde zal veroorzaken. Of het mo gelijk zal zijn de Westerschelde zo ver uit te diepen dat schepen van grote diepgang ongehinderd Antwer pen kunnen bereiken, wordt door de VMZ ten zeerste betwijfeld. In elk geval ziet zij wel dat er een ingrijpende wijziging zal ko men als gevolg van de zich noord waarts uitbreidende industrie, in de sociale structuur van het tot nu toe geheel agrarische Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen-Oost. De gevolgen van een dergelijke plotselinge breuk met de huidige structuur, zijn aldus de VMZ nog niet te overzien. Bovendien blijkt nergens uit dat er in dit ge bied behoefte bestaat aan uitbrei ding van de werkgelegenheid. Aldus het memorandum, dat ver der opmerkt dat de bewoners van Hulst, Graauw, Clinge en Nieuw- Namen ernstige overlast te vrezen hebben van luchtverontreinigende stoffen, die door de nieuwe chemi sche en petrochemische bedrijven op de Antwerpse linker Scheldeoever zullen worden uitgestoten. De in de Belgische plannen opgenomen groen- zone van vijfhonderd meter wordt veel te smal genoemd om effectief te kunnen zijn. Ook wordt een lans gebroken voor de betekenis van het Land van Saef- tinge, waarvan zelfs bij de aanleg van een buitendijks kanaal vijfhon derd hectare verloren zal gaan. Het memorandum besluit met de opmerking dat de bevolking van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en alle andere betrokkenen de kans moeten krijgen bezwaren tegen de onder havige plannen in te brengen, al vorens er een onherroepelijke be slissing valt. O) de geruchten over harde acties van de rijkswacht nu waar zijn c' met, het lijkt raadzaam dat de Nederlanders in België met name uitkijken voor overschrijding van de maximumsnelheid. (Van een onzer verslaggevers) KNOKKE Zowel de politieautoriteiten van Brugge als die van Knokke ontkennen resoluut, dat er in deze plaatsen sprake is van harde acties tegen Nederlanders m verband met de kwestie-Van Sprang. Volgens politiecom missaris V. Hongenaert uit Knokke, is het ondenkbaar, dat zijn onderge schikten hun woede over de milde eis tegen Robert van Sprang op deze wijze zullen afreageren. Een gesprek met politiemensen van het korps in Knokke maakt duidelijk, dat het ongenoegen over de naar Belgische maatstaven - lage eis en de kritiek op de Nederlandse justitie bijzonder groot zijn. De politiecom missaris van Knokke wil dit niet openlijk toegeven en hij geeft daar voor zelf al het excuus: het komt niet overeen met zijn waardigheid om het Nederlandse recht te heke len. „Bovendien", aldus de commissaris, „is er nog geen reden tot kritiek om dat het vonnis nog niet is geveld". Het is duidelijk, dat van de definitie ve uitspraak in de zaak Van Sprang, zijn mening over de Nederlandse rechtsorde zal afhangen. Hongenaert geeft er blijk van niet goed te weten wat in de eis tegen Robert van Sprang de „ter beschikking stelling van de regering" precies betekent. Omstandig vertelt hij nu, dat het niet op zijn weg ligt om commentaar te geven op de werkwijze van de Ne derlandse justitie. Dat zou onhoffe lijk zijn, zo meent de politieman, wie de gastvrije ontvangst in de rechts zaal in Arnhem nog vers in het ge heugen ligt. Uit zijn betoog blijkt toch wel. dat hij enige moeite heeft met de lage eis. Datzelfde geldt ook voor zijn mannen. ,Neen", vertelt hij, „ik geloof niet dat ze hun verbittering afreageren op uw landgenoten. Dat zijn mannen. „Neen", vertelt hij, „ik tuchtreglement' De spanning en de verontwaardi ging in België is evenwel voelbaar en het kan niet anders of die span ning moet zich op de hoofden van „Ollanders" ontladen, ook al verze kert commissaris Hongenaert, dat zijn mannen daaraan niet zullen mee doen. Hij geeft even later eerlijk toe, dat hij daarvoor geen enkele garantie heeft, omdat hetgeen in de buiten dienst op patrouilles zich afspeelt zich aan zijn aandacht onttrekt. Tenzij het de spuigaten uitloopt. Politiecommissaris Hongenaert denkt genuanceerd over de rechtszaak in Nederland. „Je kunt een land niei verantwoordelijk stellen voor wat een enkeling doet", merkt hij op, verder alle vragen omzeilend hoe zijn man nen hebben gereageerd, toen hij ze de uitslag meedeelde. Even latei- blijkt, dat verschillende van hen erg emotioneel hebben gereageerd. „Maar dat was de emotie van het moment. Nu is dat gezakt. Er is geen sprake meer van rancune tegen Nederland". Een politieman in Brugge: „Als Var Sprang dezelfde nacht in België aan gehouden was, had hij grote kans ge lopen ter plaatse doodgeschoten tt worden. Geen mens, die de sfeer var, dat moment heeft geproefd, zal dit ontkennen". Misschien dat deze uit spraak iets meer zegt over de fana tieke woede van veel Belgen op di! moment. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De tweejarige C Laport, afkomstig uit Vlissingen. stak gistermiddag plotseling de rij baan over van de Badhuisstraat. De jongen verscheen tussen twee gepar keerd staande auto's ineens op het wegdek. Een taxi, bestuurd door Vlissingen, kon een aan rijding niet voorkomen. Het kind moest per ambulance met ernstige hoofdwonden overgebracht worden naar het Bethesdaziekenhuté te Vlis singen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3