CAMEL FILTER Frisdrankindustrie vreest schokeffect Straf 'Alarm'- redacteuren bevestigd Procenten of centen in nieuwe c.a.o.'s I Je^elUd Prof. div Wieberdink emigreert Het meest gedronken merkbier in de Euromarkt. WERELDBEROEMDE KWALITEIT. hoofdpijn... helpt Jenkins toch herkozen Extra accijns nadelig voor omzet Mr. Brokx voorgedragen dagelijks bestuur RVP PPR-kamcrlid wil interpellatie over vrijheid van meningsuiting in leger A ei V Uitzonderings toestand in Thailand Zware rokers rijden slecht binnenland buitenland CAMEL en CAMEL FILTER Gewoon geweldig lekker. NIEUWE BRUG IN BRUGGE 14 CENTIMETER DOORGEZAKT Prijzendebat volgende week Israël houdt vast aan onbeperkt bestand HMG: „TERECHT" INTREKKING PREMIE- SPAARPLAN Donderdag 18 november 1971 13 \7 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De looncommissie van het overlegorgaan van de vak centrales zit voor een probleem. Deze commissie wil n.l. nagaan, of het mo. gelijk is voor alle bedrijfstakken bij de lopende en komende onderhan delingen over nieuwe c.a.o.'s één lijn aan te houden: of een voor iedereen gelijk bedrag, of een procentuele verhoging. Iedere bedrijfstak is ove rigens vrij in zijn keuze. De drie werknemersorganisaties in het agrarisch bedrijf en de voedings- en genotmiddelenindustrie zullen bij de komende c.a.o.-onderhandelingen de reële inkomensverbetering opei sen in de vorm van een voor iedereen gelijk bedrag, n.l. 450 gulden. De be treffende bonden zijn de A.V.B. (NV,V), de A.G.V. (NKV) en de C.B.A.T. (CNV). De A.V.B. had zijn standpunt eerder vastgelegd in een resolutie, waaraan het bestuur zich gebonden acht. De werknemersorganisaties die partij zijn bij de c.a.o. voor de me taalnijverheid (klein metaal) willen een reële verbetering van het inko men van drie procent, exclusief uit breiding vakantie en arbeidstijdver korting, maar met andere verbete ringen in de secundaire sfeer. Die voorstellen dienen uit te gaan van een contract voor drie jaar. De klein- metaalmensen passen zich dus gro tendeels aan bij de wensen van hun broertjes in de groot-metaal. De hele metaalnijverheid (werkgevers en werknemers) gaat zich overigens op 23 november ber.aden hoe deze tak een effectieve bijdrage kan leve ren aan de gewenst geachte mati ging van de looneisen in het kader van een ombuiging van de inflatie. De drie werknemersorganisaties ir de textielindustrie tenslotte hebben voorstellen ingediend voor een meer jarige c.a.o., die op 1 januari moet ingaan. De uitgangspunten van deze c.a.o. voor de 70.000 arbeidskrachten van de produktiesector in de textiel industrie en dè 60.000 arbeidskrach ten van de produktiesector in de confectie-industrie, wijken betrekke lijk weinig af van die van de klein- nietaal. Wel hecht de textiel aan een minimumvakantie van twintig dagen (i.p.v. drie weken) en en verhoging van de vakantietoeslag, maar dan geleidelijk, tot acht procent van het jaarinkomen. Een groep zwemsters kijkt wat mistroostig naar de enorme hoeveel heid dode vis op het strand, van Rio de Janeiro. De vissterfte werd ver oorzaakt door een verstopt kanaal tussen lagune en de oceaan, de hoge temperatuur en het .doordringen van rioolwater in de lagune waaraan het bewuste strandgedeelte is gelegen. Van zwemmen kwam niets. (Van onze correspondent) LONDEN Roy Jenkins, gewezen Labourminister van financiën, en sterke voorstander van Britse toetre ding tot de EEG, is gisteren herkozen als plaatsvervangend-leider van de parlementaire Labourfractie. Zijn meerderheid op de enige nog over blijvende tegen-kandidaat, Michael Foot (uiterst links) bedroeg evenwel slechts 14 stemmen. Jenkins' overwinning weerspiegelt de sterke positie, die hij bekleedt in de rangen van de Labourpartij. Hij is een leider, die nog een belangrijke rol zal spelen. De uiterst linkse so cialisten zijn er niet in geslaagd om Jenkins op de achtergrond te drin gen wegens z'n onverzettelijke pro Europese houding. Dit feit zou La- bourleider Wilson, die zich momen teel in Ulster bevindt, tegelijk ver heugen en verontrusten. Er komt wellicht een tijd waarin Jenkins naar Labours toppositie zal dingen. (ADVERTENTIE) v (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De frisdrankin- dustirie vreest een schokeffect als gevolg van de invoering van accijn zen op alcoholvrije dranken. Dat werd duidelijk op een woensdag morgen gehouden vergadering van het bedrijfschap voor frisdranken in Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE Een enige maan den geleden geopende brug over de Gentse vaart in de rondweg van het Belgische Brugge, is voor alle verkeer gesloten, ter wijl schepen niet meer onder de brug door mogen varen. Metin gen hebben uitgewezen dat het brugdek veertien centimeter is doorgezakt en deskundigen vre zen dat als de brug niet gauw wordt afgebroken, dat niet meer hoeft, omdat hij dan ingestort zal zijn. De bijzonder fraaie brug hij loopt in een bocht over een rechtgetrokken arm van het ka naal heeft 3,5 miljoen gulden gekost. Dat was aanmerkelijk goedkoper dan de eerste plannen van het studiebureau dat door het ministerie van Openbare Werken hiertoe was uitgenodigd. Een aannemer echter kwam met een goedkopere variant, die door de overheid werd aanvaard. Nu neemt men aan dat er ergens toch een foutje in de berekenin gen is geslopen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP-partijraad krijgt op 27 november a.s. de volgen de voordracht voor een nieuw dage lijks bestuur voorgelegd: voorzitter dr. ir. De Zeeuw, vice-voorziter Th. Laan en mej. T. Kok, leden de heren Van Amcisvoort (Tweede Kamerlid), Derks (voorzitter KVP-Limburg), mr. G. Ph. Brokx (Gedeputeerde in Noord-Brabant), A. Hubbcn (Lim burgs vakbondsbestuurder) en Nuy- ens (voorzitter KVP-jongeren). De partijraad krijgt ook een 'vóór- dracht voor de samenstelling van de begeleidingscommissie bij de bespre kingen tussen KVP, AR en CHL. Voorgedragen worden: de nieuwe partijvoorzitter (De Zeeuw), de frac tievoorzitter (Veringa, waarnemend Andriessen), prof. Steenkamp (voor zitter), jongerenvoorzitter Nuyens, drs. De Bruyn. Deze eerste vijf personen vormen de afvaardiging naar de contactraad. En voorts de heren dr. Couwenberg, Kusters, Van der Gun, Wuest, G. Mertens (Eerste Kamerlid), H. Noo- tenboom (Tweede Kamerlid), mej. dr. Klompé, prof. Violet, P. Beugels en mevrouw Gardeniers. Voorzitter Verwey rekende uit dat de door de regering voorgestelde invoering van iVz cent accijns op één liter limonade in de praktijk neerkomt op een prijsstijging van 2D tot 22 cent. Als het plan van de regering om de accijns op frisdranken per 1 april in te voeren door het parlement wordt aanvaard, gaat één liter limo nade die nu 89 cent kost onder invloed van de accijnsinvoering, de wiebeltax en de btw 1,10 kos ten. Het schokeffekt waar de frisdran kenindustrie bang voor is komt neer op de vrees dat de huisvrouw een voudig weg weigert om de duurdere frisdranken nog langer te kopen. Nu al houdt men rekening met een omzetdaling bij de frisdrankindus trie voor 1972 van 20 procent t.O.v de geplande omz.ct voor 1972. De gehele acciins-operatie moet de regering 65 miljoen gulden voor 1972 opleveren. (Van onze parlementaire redac tie). DEN HAAG Het interpellatie debat in de Tweede Kamer over de Jongste prijsontwikkeling wordt vol gende weck woensdag gehouden. Mevrouw Brautigam (PvdA) heeft daarvoor woensdag toestemming ge kregen van de hele Kamer. Van de kant van regeringspartijen werd gevraagd het gesprek tussen Kamer en minister Langman (Eco nomische Zaken) over de prijzen te houden bij de begrotingsbehandeling van Economische Zaken, of in elk geval na het gesprek tussen regering en Stichting van de Arbeid (werk gevers, werknemers) over lonen en prijzen. Maar mevrouw Brautigam wilde liever niet wachten. Het ge sprek tussen stichting en regering vindt hoogst waarschijnlijk al vol gende week dinsdag plaats. Vrijdag vergadert de SER over lonen en prijzen aan de hand van het deskun digenrapport van Kroonleden. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft woensdag in het parlement gezegd dat Israël bij een eventuele overeenkomst voor hero pening van het Suezkanaal vast houdt aan de eis voor een onbe perkte wapenstilstand en er niet mee zal instemmen dat Egyptische militairen op de oostelijke kanaaloe ver worden gelegerd. Egypte is bereid drie miljoen mensenlevens te offeren om Israël te verdrijven uit de bezette Arabi sche gebieden. Dit heeft mohamed Abdel Salam el Zayyat, eerste se cretaris van de Arabische socialisti sche unie, gezegd op een bijeen komst van het centrale partijcomi té. Ook de Egyptische minister van oorlog Sadek heeft gezegd dat het Midden-Oosten snel op weg is naar een nieuwe oorlog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het PPR-Kamerlid dr. B. de Gaay Fortman wil Defensie-minister De Koster interpelleren over de vrijheid van me ningsuiting in het leger. Vanmiddag zal de Tweede Kamer beslissen of zij deze interpellatie zal toestaan. Aanleiding tot het verzoek, zo zei de heer De Gaay Fortman gisteren, is de uitspraak van het Hoog Militair Gerechtshof in de zaak Dona-Schul, die ieder drie maanden „Nieuwer- sluis" hebben gekregen, omdat zij in het WDM-blad Alarm-8 kritiek op hun commandant hadden geuit. De heer Fortman vindt, dat de minister van Defensie onmiddellijk een einde moet maken aan het krijgstuchtelijke optreden van commandanten tegen publikaties van aan hun gezag on derworpen militairen. Het bestuur van de VVDM rea geerde zeer geprikkeld op# de beslis sing vap het H.M.G.: „Dit is grote waanzin. Men is volkomen voorbij gegaan aan het feit dat Nieuwer- sluis niet is bedoeld voor omvor ming van meningen. Er is grote verslagenheid bij ieder die enigszins op de hoogte is van deze zaak. Nieu- wersluis is niet bedoeld als indoctri natiekamp, hoewel het er wel op be gint te lijken". Het VVDM-bcstuur zal maandag op de algemene verga dering voorstellen om het georgani seerde overleg met het ministerie van Defensie op te schorten, omdat „gebleken is dat punten die in dit overleg worden besproken, zoals de vrijheid van meningsuiting, ook door het H.M.G. taboe worden verklaard voor de afdelingen van de VVDM". Maandag zal ook beslist worden welke acties de VVDM gaat nemen, Gedacht wordt aan een maxs-op- Nieuwersluis. De VVDM heeft ook besloten de wedde van de beide dienstplichtigen, die in Nieuwersluis 95 cent per dag krijgen uitgekeerd, door te betalen. Omdat Hans Dona nog maar twee maanden moet die nen, betekent zijn straf van drie maanden voor hem dat hij één maand moet „nadienen". Het H.M.G., zo bleek uit het von nis gistermorgen, vindt de inhoud van de artikelen in Alarm-8 on-, krijgstuchtelijk en de vier redacteu ren zijn „terecht gestraft door hun commandant". Het H.M.G. bekortte wel de straf van Wim Schul van vier tot drie maanden Nieuwersluis. De andere drie redacteuren (Dona, Ger Ostermeier vijf dagen ver zwaard en Jelle IJlstra drie da gen verzwaard behielden hun straf. Het H.M.G. stelde dat de vier „geprobeerd hebben de krijgstucht te ondermijnen" en dat mag niet vol gens het H.M.G. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp tot intrek king van de algemene premiespaar- wet (premie spaarplan) ingediend. De intrekking is overeengekomen in het regeerakkoord. Daarbij is verwe zen naar een van de maatregelen om te komen tot evenwichtiger inko mens- en vermogensverhoudingen, de invoering van fiscale faciliteiten voor het spaarloon. De regering stelt voor om het pre. mie spaarplan met ingang van 1 jan uari 1972 in te trekken. Besparingen die na die datum zijn verricht, zullen dan niet meer kunnen worden gepre mieerd. De besparingen vóór deze da tum zullen normaal voor premie in aanmerking komen, d.w.z. dat de spaarpreniies ovep, de besparingen, verricht in de jaren 1967 tot en met 1971, zullen worden uitbetaald in de jaren 1972 tot en met 1976. De spaarpremies over 1966 moeten uiterlijk 31 december van dit jaar zijn aangevraagd. UTRECHT De Utrechtse hart chirurg prof. dr- J. Wieberdink ver trekt begin december naar Nieuw- Zeeland, waar hij op verzoek voorlopig voor een half jaar zal mee werken aan een uitbreiding van de hartchirurgie en onderzoek op dit gebied in het kader van een nieuwe medische faculteit in Christchurch. Rond professor Wieberdink heeft (ADVERTENTIE) zich een conflict afgespeeld, dat ein digde doordait hij begin dit jaar ont slag nam ais hoofd van de cardio- chirurgische afdeling van het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. De voorzitter van het ziekenhuis, prof. dr. I. Diepenhorst, had hem in april 1970 een operatiestop opgelegd, op grond van een verondersteld hoog sterftecijfer van zijn patiënten. Het rapport dat hierover door een sp jciaal daartoe ingestelde commissie aan de toenmalige minister van On derwijs en Wetenschappen is aange boden, werd nimmer openbaar ge maakt. BANGKOK (DPA/RTR) In Thailand heeft de minderheidsrege ring van premier Thanon Kittikats- jorn woensdag na afkondiging van de uitzonderingstoetand de macht volledig in handen genomen. De aan het bewind zijnde partij van de revolutie van premier Kit tikatsjorn wordt door de strijdkrach ten gesteund. Premier Kittikatsjorn die de rang van veldmaarschalk heeft, is tevens opperbevelhebber van de strijdkrachten. In een via de radio verspreide verklaring van de partij van de re volutie wordt gezegt dat regering en parlement ontbonden zijn. De grond wet is buiten werking gesteld. De partij van de revolutie heeft bij de jongste verkiezingen in 1969 maar 75 van de 219 parlementszetels ver overd. Over de achtergrond van de politieke ontwikkeling die tot de crisis heeft gelèïd, tast mén nog 'in het duister. In de officiële verklaring wordt gezegd dat de „instellingen van Thailand" behouden moeten blijven. Politieke waarnemers maken hieruit op dat de functie van de Thailandse monarchie onaangetast bl'ijft. Uit de officiële verklaring meent men ook te kunnen concluderen dat premier Kittikatsjorn de macht vast in han den heeft en de volledige steun van de strijdkrachten geniet. Bijeenkomsten van meer dan vijf personen zijn verboden. Vöor troe penbewegingen moet de partij van de revolutie toestemming geven. BRISBANE (Rtr.). Zware rokers zijn gewaarschuwd zich te bezinnen op het autorijden. Dit gebeurde op de jaarvergadering van de Australische automobiel club. Het hoofd van de controle dienst voor luchtvervuilingGil pin, verklaarde, dat bij iemand die twintig of meer sigaretten per dag rookt, het gezichts- en beoordelingsvermogen schadelijk beïnvloed worden. De campagnes voor veiligheid op de weg zijn geconcentreerd op alcoholgebruik en schenken geen aandacht aan de rokende rijder, aldus Gilpin. Een roker aan het stuur ademt meer koolmonoxyde in van zijn sigaret dan van zijn auto. Uit een bloedproef was ge bleken, dat bij een roker die werd blootgesteld aan het maxi mum aanvaardbare gehalte kool monoxyde in de lucht, het ge zichtsvermogen slechter was dan bij een niet-roker. Gilpin zei met zijn waarschuwing alleen te doelen op kettingrokers, die twintig tot dertig sigaretten per dag roken. Hebt u daar wel eens over nage dacht? Over Sinterklaas en zo. En al die dure dingen, kado's of kadoos heet dat tegenwoordig in de folders. Vreselijk veel geld kost het alle maal. Maar het wordt je ook wel met de paplepel ingegeven. Wel eens hierover nagedacht: Sinterklaas Kapoen, poen, poen, poen, poentje? Afijn, het moet, bezuiniging, loon matiging en belastingverhoging ten spijt. Waarom ook, dat merken we volgend jaar wel. Én begin nou niet over die ontwikkelingslanden te zeuren, daar hebben we pas nog voor gegeven, voor de Memisa, weet je wel. Goed zo, da's. dan een pak van m'n hart. Ja, want j.e denkt toch even als je al dat lekkers weer gaat kopen en inpakken en berijmen en weggeven en dankjewel en kusje krijgen, je denkt dan toch even aan die mensen in India en in Afrika en in Zuid-Amerika en zo. Maar we hebben pas gegeven, dan kunnen ze er daar wel weer even tegen. En dan die folders, hè. Zaaaaaaaa- aaalig om in te neuzen. Hebt u er ook zoveel in de bus gekregen? Alles is er „fijn", en „gezellig" en op de speciale jongerenpagina's ..lekker gek". Vooral die bijschriften bij de plaatjes (tussen haakjes: alle maal kleurendruk, hoe kunnen ze het, hè) die bijschriften ja, kostelijk om door te snuffelen, snoezig. Hier is er eentje: „Hoe kom je op het idee! Franse smeedijzeren soep lepel getransformeerd tot een sfeervolle wandverlichting". Jawel, het staat er! ,En deze. mannen, speciaal voor 11: ..Denim (da's een stofje, zegt mijn vrouw) herenschort, zo'n gezellig sloofmodel. Sluit met ketting." In een andere folder zag ik: „Stadstas". Wat het is mag de hemel weten, geef mij maar zo'n gezellige plattelandstas. In wekkers is ook een enorme variatie ontstaan. Je hebt natuurlijk 'de "gewone, ëif ile versterkte, u weet 'wel, met twee bellen er bovenop. Vogr wie dat nog te weinig is, kennen vooral eenzame kamerbewo ners het effectieve gebruik van het bord. Men plaatse een keihard af gaande wekker op een gewoon bord, en u wordt gegarandeerd te bestem der ure wakker. Zij het in een hel van oorverdovend lawaai, maar dat is uw zaak. Nu heb ik een klein filosofietje betreffende het ontwaken. Ten prin cipale vind ik het wakker worden, of beter het uit bed stappen in vroege ochtendlijke stonden een kwestie van moed. Opstaan is onte genzeggelijk de eerste moedige daad van de dag. (Op tijd naar bed gaan 's avonds is meestal pas de tweede, maar doorgaans komt het daar niet eens van). Sommige mensen zijn daar anders in, maar ik vind mezelf elke mor gen erg moedig als ik er weer uit ben. Edoch, nu lees ik in zo'n fol der: een elektrische sluimerwekker, die na 5 a 10 minuten doordoezelen opnieuw zoemt." En dan deze met „praktische 24- uur-insteiling. Eenmaal instellen is voldoende om dagelijks op hetzelfde uur gewekt te worden. Voor het uitslapen in de weekends is een speciale druktoets ontworpen...." Een uitgeslapen ontwerper, maar ik blijf me liever moedig voelen en doordoezelen doe ik zolang als ik dat ZELF wil. Goedemorgen! MERIJN. DE ROTTERDAMSE recherche Is er na een langdurig onderzoek in geslaagd 11 mensen aan te houden, die ervan worden verdacht 28 inbra ken en 40 winkeldiefstallen te heb ben gepleegd. (ADVERTENTIE) C.'

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9