Impasse in benoeming directeur Veer se Meer f Nooit van Nixdorf computers gehoord? Geeft mx. sten^typ PASTORALE RAAD NEEMT HET OP VOOR BISSCHOP ERNST Iskaasuittvuislje anti-autoritair? NIEUWE STEMMING NOODZAKELIJK N kadotip Piano akkoord Uniek recreatieproject in Arnemuiden FOREL IN GREVELINGEN Boer moet schade Kieldrecht claimen Koud bender O R F MOGELIJK BEPERKTE SNELHEID OP WESTER- SCHELDE IN MEMORIAM E. VISSCHER COMPUTER 010 149866 Weesdewerk-wijze kies voorde werkwijze streek waterstanden lieetman H. VERCAUTEREN REAGEERT OP C. v. SCHENDEL: Vrouw in woning neergeslagen en ernstig gewond Kapellebrug Donderdag 18 november 1971 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling Het Veerse Meer is er gistermiddag niet in geslaagd een nieuwe directeur te benoemen. Bij twee achtereenvolgende stemmingen kreeg geen van beide kandidaten, de heren J. W. v. d. Graaf en A. Lok, de vereiste tweederde meerderheid der stemmen. Bij de eerste stemming verwierf de heer Lok vijf stemmen, tegen drie voor de heer v. d. Graaf bij twee ont houdingen. Bij de tweede stemming gingen er vijf stemmen naar de heer v. d. Graaf en drie naar de heer Lok. Ook in de tweede ronde werden blan co stemmen uitgebracht. Voorz. M. J. van Poelje had de leden van het algemeen bestuur vooraf gewaar schuwd dat er volgens de procedure regels slechts twee keer gestemd zou kunnen worden. Toen desondanks de vereiste, ^meerderheid aan geen van de twee, in een nevenvertrek wach tende kandidaten toeviel constateerde de heer Van Poelje: „We zitten voor het blok. We zullen ons opnieuw moeten beraden en met een nieuw voorstel bij u komen". Er zal een nieuwe kandidaatstelling moeten plaatsvinden. Een oplossing kan zijn: het voordragen van een drietal kan didaten voor 't directeurschap. In dit geval kan bij herhaalde stemming met een eenvoudige meerderheid van stemmen tot aanstelling van een di recteur worden overgegaan. Een an dere mogelijkheid om uit de impasse te komen kan worden gevonden als op een volgende vergadering van het algemeen bestuur, de twee leden die gisteren afwezig waren, meestemmen. Over een wijziging van het regle ment, dat een tweederde stemmen- meerderheid bij de benoeming van personeel voorschrijft, werd gisteren w*elg esprotten, maar bij nader inzien vond men dit toch niet de juiste op lossing. „Ik weet waarachtig niet waarom in 't reglement bepaald is dat Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opge steld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Koud weer met enkele buien en 's nachts lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 0 tot 5 graden onder ïormaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden onder oormaal. Kans op een droge periode van •ninstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 0 procent. Voor zarer-'ag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: 0 tot 5 graden onder ormaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden- onder ïormaal. Kans op een droge periode van ninstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 10 procent. Morgen, vrijdag 19 november 3ergen op Zoom 4.22 enl6.35 lansweert 3.23 en 15.41 Terneuzen 2.44 en 15.02 /lissingen 2.14 enl4.31 Memeldinge 4.12 en 16.25 Konstanz 258 -1, Rheinfelden 160 nlus 2, Straatsburg 144 plus 10, Plit- ersdorf 271 onv., Maxau 322 plus 6. ^lochingen 132 plus 4, Mannheirr 119 plus 1, Steïnbach 119 plus 3, Vlainz 144 -13, Bingen 52 -2, Kaub >9 -5, Trier 226 plus 2, Koblenz 77 ilus 2, Keulen 13 -7, Ruhort 163 -8, „obith 783 -2, Pannerdense Kop 760 4, Nijmegen 587 plus 2, IJsselkop 736 -1, Eefde IJssel 238 onv., Deven- er 142 plus 12, Monsin 5448 plus 14 ïelfeld 1092 -3, Grave beneden de iluis 502 -2, Borgharen 3845 plus ■5. (ADVERTENTIE) Een zeer persoonlijk kado is een gouden sieraad van de Finse ontwerper Björn Weckström. Elk sieraad is een miniatuur kunstwerkje. Prijzen vanaf 45,-. edelsteenkuridige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel116670 oostzeedijk 155 tel. 122344 t rotterdam de directeur in tegenstelling tot secretaris en penningmeester met tweederde meerderheid van stèmmen moet worden gekozen", zei voorzitter Van Poelje, „maar het zal echt zijn reden wel hebben gehad". Ook bij hernieuwde stemming zullen de twee blanco stemmen waarschijnlijk blan co blijven. Zij zijn afkomstig van de gemeente Goes. Deze gemeente is, zo als wethouder J. P. Lindenbergh, gis teren uiteenzette, van mening dat de directeursfunctie een full-time-job moet zijn, met een overeenkomstig salaris. Goes is bereid zijn aandeel in de meerkosten die gemoeid zijn met de aanstelling van een full time-di- recteur, bij te dragen, aldus de heer Lindenbergh. De twee kandidaten voor de direc teursfunctie, die nu nog wordt be kleed door de heer H. P. Huysman, zijn afkomstig uit de maritieme we reld. De heer v. d. Graaf is oud-com mandant maritieme middelen in Vlis- singen, en onlangs met functioneel leeftijdsontslag gezonden. De andere kandidaat, de heer Lok, is directeur van de Belgisch-Nederlandse mijnbe- strijdingsschool, een NAVO-instituut, in Ostende. Ook hij geniet weldra pensioen. Beide kandidaten zijn vroe ge vijftigers. Het salaris dat hun in het vooruitzicht is gesteld beloopt rond f 20.000 per jaar, alles inbegre pen. (ADVERTENTIE) „Een piano? Daar ko men wij niet aan toe". Mag Bender-K&D voor zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 2600 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit waarBender-K&D volledig achter kan staan.- En dan niet van een merk want keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken). Het moet dus wel vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. kettnerfitduwaer deskundig in klank (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN De gemeente Arnemuiden en de Nederlandse Jeugdherbergcentralc hebben een overeenkomst gesloten voor de bouw van een jeugdherberg op het grond gebied van de gemeente- De jeugd herberg zal, gezien de toenemende belangstelling van de jeugd voor de waterrecreatie, worden gerealiseerd in het project Oranjeplaat, dat al grotendeels gereed is. Op een plaats aan liet Veerse Meer, waar tien jaar geleden eb en vloed nog vrij spel hadden, is aan de oevers van een jachthaven inet 345 ligplaatsen, een groot recreatie terrein beschikbaar. Het meet zo'n veertig hectare. De jeugdherberg die onderdeel van het totale project gaat uitmaken, zal een capaciteit van 125 bedden krij gen, welk aantal kan worden opge voerd tot 200. Er wordt ook gedacht aan het afschaffen van een dertig zeilboten. Er zullen overigens ook speciale zeilkampen worden georga niseerd, waar de jongeren het zeilen kunnen leren en beoefenen. Een soortgelijke jeugdherberg aan het Sneekermeer blijkt, aldus de NJHC, in een grote behoefte te voorzien. Een ander nieuw element in het project-Oranjeplaat is de komst van een watersportcamping, een stukje particulier initiatief van een Goese- naar, die op een terrein van onge veer tien hectare een camping in richt die de toepasselijke naam „De Witte Raaf" draagt. Het grondplan voor dit speciaal op de watersport gerichte kampeerterrein, is cirkel vormig. De segmenten van de cirkel worden gevuld door caravan- en tentterreinen. afgewisseld m©t open ruimten. Aan een zijde ligt „De Witte Raaf" aan een kreek. Nieuw is ook dat de sanitaire blokken op de camping met aardgas zullen worden verwarmd. Voorstu dies worden gemaakt voor de aanleg van een tennisbaan en een rol- schaatsbaan. De camping zal tot de modernste in ons land gaan beho ren. De aanwezigheid van een maxi- markt, een kampwinkel met een praktisch compleet assortiment arti kelen, is een van de voorzieningen waarmee „De Witte Raaf" zijn naam waardig hoopt te zijn. (ADVERTENTIE) Uitgelezen kans om nu een keer niets-dan-goeds te vernemen van Nixdorf in Rotterdam - Nixdorf Computer N.V. Minister Lordinois (midden achter de ketel) helpt, een handje om forel uit te zetten. BRUINISSE (ANP) Het ligt in de bedoeling dat een vispaspoort wordt ingesteld waardoor het moge lijk wordt dat de bij de „Federatie van Deltavissers", de „Briclse Maas federatie" en de „Maasfederatie" aangesloten sportvissers in eikaars water kunnen vissen. Minister Lardinois (visserij) zei dit gistermiddag bij het uitzetten van de eerste van ongeveer honder duizend forellen voor de sportvis- serij in het Grevelingenmeer. Het ministerie heeft hiervoor f 100.000,- beschikbaar gesteld naast de f 20.000,- die de .Deltafederatie' er zelf aan besteedt. „In deze tijd van nood zakelijke bezuinigingen wordt niet bezuinigd op de sport visserij, opdat straks tienduizenden mensen recrea tief bezig kunnen zijn tegen betrek kelijk weinig kosten", aldus de vis serij-minister. De bewindsman herinnerde aan de schade die door de afsluiting van de Grevelingen is toegebracht aan de mossel- en oestercultuur. Hij wees in dit verban^ op de nieuwe moge lijkheden voor de beroepsvisserij, die op het Grevelingenmeer paling mag vangen, terwijl de sportvissers alleen schubvis mogen ophalen. De minister deponeerde ter hoogte van Brouwershaven enkele bekkens spartelende forellen in het zilte nat. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG In het nieuwe vaarreglement voor de Westerscliel- de zal naar alle waarschijnlijkheid ook een voorschrift over een maxi- mum-vaarsnelbeid worden opgeno men. Dat wordt althans overwogen, zo deelt minister dr. W. Drees (ver keer en waterstaat) mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid H. Pors DS '70). Over de nieuwe voorschriften is overleg gaande met België, zo blijkt verder uit dit antwoord, waarin de minister er op wijst dat de huidige voorschriften geen maximum vaair- snelheid noemen. De heer Pors had zijn vragen gesteld naar aanleiding van het on geluk op 18 oktober, toen de Noorse tanker Haftor zo snel door de Wes- terschelde voer, dat de kettingen van twee dokken van de scheeps werf gebroeders De Klerk afknap ten. Daarbij ontsnapten vijf werfar- beiders ternauwernood aan de dood. Over de vraag welke maatregel tegen de gezagvoerder van de Haf tor genomen zijn zegt de bewinds man dat deze zaak in onderzoek is bij de justitie. (ADVERTENTIE) uw eigen inzetbureau voor tijdelijke kantoorkrachten sinds 1947 Joris Helleputtestraat 15 Breda Tel. 01600-48516 (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Verontwaardigd heeft de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Breda gisteren de aantijgingen van met name Con frontatie tegen bisschop Ernst van dc hand gewezen en zijn vertrouwen in Je bisschop uitgesproken. Dit ge beurde in een resolutie, die met 58 stemmen voor, en een onthouding werd aangenomen. De verontwaardiging gold de klach ten uit Nederlandse behoudende ka tholieke kringen over de catecheti- sche cursus, die op de 25 OMO-scho- len in Brabant wordt gegeven. Van uit Rome werd hierover, zoals be kend, opheldering gevraagd aan de bisschoppen Ernst en Bluyssen, die over deze kwestie volgende week in Rome gaainf praten. De DPR, die gisteren in Etten- Leur zijn halfjaarlijkse vergadering hield, zegt in de resolutie ondermeer verontwaardigd te zijn „over de ver dachtmaking in publikaties van ui' terst-reehtse groeperingen binnen de katholieke gemeenschap in Neder land", De opstellers van de resolutie, wezen in dit verband op passages in de laatste nummers van het blad Confrontatie, waarin bisschop Ernst is aangevallen. Tenslotte zegt de re solutie: „Werken aan onderlinge op bouw is belangrijker dan onderlinge afbraak". Bisschop Ernst leidde de verga dering, die zich de hele dag heeft beziggehouden 'met de jeugd, in met een pleidooi voor meer ruimte en kansen voor de jongerenkerk. Nadat "iij had geconstateerd dat de kerk de jeugd nodig heeft, maar ook de bewegingen onder jongeren kan on dersteunen, stelde hij dart de scha kel, dl: vroeger keiik en jeugd ver bond, de jonge priester „in de na bije toekomst zal gaan ontbreken". Én hij vervolgde: „Ook al verwach ten we dat deze later zal terugkeren, we mogen er niet op rekenen voor d. eerstkomende tijd, waarin toch de relatie met de jeugd van groot belang is, zowel voor de jonge men sen als voor de kerk zelf. Door het ontbreken van een jonge gene ratie althans op ruime schaal in het kerkelijk ambt, komt de lei ding in kerkelijke zaken meer in handen van ouderen dan in het ver leden het geval was". Daarom vond de bisschop het no dig dat de kerk steeds meer gedra gen wondt door de gelovigen. Voor de huidige prieatengeneratie ziet hij als taak „een brug te vormen naar een nieuwe toekomst" en te „bemid delen, om samen 'met jóngeren en ouderen ruimte te scheppen voor een jonge kerk". In de ochtenduren werden de pro blemen rond de kerk en jeugd be sproken in acht gespreksgroepen overeenkomstig de al eerder in deze krant gemelde indeling van de jon- gerenproblematiek die de brochure „Jeugd en Jongeren" aangeeft- In de plenaire vergadering 's middags werden de kernpunten uit deze groepsdiscussies besproken, waarbij men echter nauwelijks tot eenslui dende en concrete uitspraken of be sluiten kwam. Een voorstel bracht hert tot motie en deze betrof de ge constateerde achterstelling van veel jonigerenkorem ten opzichte van de traditionele kerkkoren, In de motie, die met 62 stemmen voor werd aan genomen, vraagt de DPR aan de pas tores, kerkbesturen en parochiera den in het kleine bisdom Breda „in hun financiële begrotingen van de uitgaven voor de kerk de post jon gerenkoor, liturgische werkgroep en kerkelijke actiegroep op te nemen" Behalve voor liturgisch werkzame groepen jongeren wil de DPR dus ook steun uit de parochiekas voor actiegroepen, die zich buiten het kerkgebouw, zij het wel kerkelijk georiënteerd, ergens voor inzetten. Een ander voorstel dat bij handop steken ter verdere uitwerking werd doorverwezen naar het Diocesaan Onderwijscentrum, was dat iedere katholieke school een profiel zou op stellen van zichzelf als katholieke school, zodat ouders, leerlingen en (solliciterende) docenten zouden we ten waar ze aan toe zijn, zodat, bo vendien de schoolgemeenschap zich bezint op zijn christelijk karakter en voorts in schoolverband meer aan dacht zou kunnen worden besteed aan de volwassenencatechese (van de ouders n.l.). (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN Voorzitter H. Vercauteren van de ruilverkavc- lingscommissie Kieldrecht verwijt de directeur-secretaris van de NCB, ir. C. van Schendel een negatieve instelling inzake het probleem van de schadevergoeding aan landbou wers, die nu al maanden lang wach ten op uitvoering van de ruilverka- velingswerken in het noordelijke blok. Deze werken zijn opgeschort met het oog op de toekomstige tracé- bepaling van het Baalhoek-kanaal. Ir. Van Schendel heeft de gedupeerde landbouwers de illusie ontnomen, dat ze voor de door het uitstel geleden schade, kunnen rekenen op vergoeding. Volgens de secretaris van de NCB is die kans erg klein. Voor de landbouwers in dit gebied is deze mededeling als een donder slag bij heldere hemel gekomen, omdat ze eerder het advies hebben gekregen om nauwkeurig de aange .richte schade door het uitstel bij te houden, zodat later eventueel een claim kan worden ingediend. Bij wie dat zou moeten gebeuren is er nooit bijgezegd. Ruilv-erkavelin-gs voorzitter V ercau- teren heeft woensdag desgevraagd meegedeeld dat de uitlatingen van Ir. Van Schendel hem zijn tegenge vallen. "Zo'n reactie is bevreem dend", aldus de voorzitter, „want je zou van de heer Van Schendel toch verwachten dat hij opkomt voor de belangen van de boeren." Gevreesd wordt, dat de heer Van Schendel het met zijn uitspraken over de kleine kans van schadevergoeding, het wel bij het rechte eind heeft. Hij wordt als lid van de cultuur technische commissie beschouwd als een van de best geïnformeerde mensen op dit gebied. De heer Vercauteren:,, Er is de betrokken landbouwers nooit defini tief gezegd dat ze vergoeding zou den krijgen voor de extra-kosten, veroorzaakt 'doör' het Uitstel.' Ir. Geuze heeft hun wel geadviseerd te zijner tijd de rekening te presente ren." Ook 'ir. Geuze liet in het midden bij wie dat zou moeten ge beuren. Voorzitter Vercauteren vindt dat de boeren in getroffen noordelij ke polders een - zij het schrale - troost hebben. De rekeningen van de schade zullen straks niet bij de cul tuur technische commissie gepresen teerd moeten worden, maar bij de. genen die verantwoordelijk zijn voor de aanleg van het Baalhoekka- naal, Deze mensen zijn naar de me ning van de N-ieuw-Narnense voor zitter ook indirect verantwoordelijk voor het uitstel. Het gaat er nu maar om de instantie te vinden, waarin deze verantwoordelijke figu ren zijn samengebracht. AMSTELVEEN (ANP) De 67- jarige mevrouw Nordmeijer is woensdagmiddag omstreeks kwart voor drie in haar woning aan de Groen van Prinstererlaan in Am stelveen door een onbekende man neergeslagen en ernstig aan het hoofd gewond. In zorgwekkende toe stand werd zij in het VU-ziekenhuis opgenomen. Het slachtoffer tyerd ge vonden door een buurvrouw, die haar had horen gillen. Het motief van de aanvaler is nog niet bekend. Uit de woning wordt niets vermist. (ADVERTENTIE) MIDDELBURG Vandaag f wordt in Middelburg de heer E. Visscher, in leven directeur van de technische school en van de opleiding voor scheeps- werktuigkundigen te Middel burg, ten grave gedragen. Een van zijn oud-leerlingen geeft in het hierna volgende, een karakterschets van de heer Visscher, aan wie honderden mensen, behalve hun techni sche vorming, ook een onver gankelijk stuk geestelijke vor ming, te danken hebben. Toen hij op 17 juli 1953 af scheid nam, kwam er als het ware een stuk levenswerk naar hem terug. De leerlingen van voorheen kwamen hem nu de hand drukken als vrienden, waarvan er zeer velen waren, die tot hoge functies bij ver schillende scheepvaartmaat schappijen waren opgeklommen. Daaronder waren er, die door de heer Visscher tijdens de oor logsjaren, soms kiandestien, wa ren opgeleid. Zij behoorden tot de groep van 76 scheepswerk- tuigkundigen die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog de plaatsen aan boord van de geha vende Nederlandse koopvaardij vloot konden innemen, ter af lossing van hun collega's, die soms vijf jaar lang him familie niet meer hadden gezien. Middelburg en in niet minde re mate Vlissingen, eren in de heer Visscher ook de man die i de gemeenschap grote diensten I heeft bewezen in zijn functie bij de Middelburgse brandweer. Hij heeft als zodanig voor opga ven gestaan, die alles eisten van zijn moed, zijn volharding en zijn improvisatietalent. Ik noem: 17 mei 1940, een dag waarop 550 panden in de Mid delburgse binnenstad door oor logsgeweld werden verwoest. Onder die panden bevonden zich monumenten als bef stad huis, de abdijgebouwen, kerken en andere. Hoe zwaar de oor logsschade ook was, het is mede aan het kleine aantal dapperen van destijds te danken geweest, dat er na 1945 op geslaagde wijze met de herbouw van het Middelburgse centrum kon wor den begonnen. De technische kennis van de heer Visscher strekte niet al leen de brandweer en de school tot voordeel, maar kwam via de vele gespecialiseerde technische cursussen waartoe de heer Vis scher de stoot gaf, of waaraan hij zijn krachten schonk, de Zeeuwse samenleving ten goe de. De heer Visscher was een man van karakter, zeker niet] altijd gemakkelijk voor ieder een, maar door zijn grote stand vastigheid, gepaard aan een diep en een levend geloof, een opvoeder die zelf een voorbeeld was. Hij was leraar bij gratie van een soort natuurtalent. De jeugd had zijn hart. Daaraan gaf hij alles wat in zijn vermo gen lag en dat was veel. Hij was ook een trouw en diepgelovig mens, die in de na oorlogse jaren zeker zijn pro blemen heeft gehad met de ver nieuwingen op kerkelijk- en onderwijsgebied. Zijn geloof en zijn vertrouwen in het goede in de mens bleven echter onwan kelbaar. Zijn harmonisch huwe lijksleven met een vrouw, die hem als geen ander begreep, was een van zijn sterkste inspi ratiebronnen. Met zeer velen, vooral ook vrienden en oud-leerlingen, her denken wij hem met diepe ge negenheid, bijzondere dank baarheid en groot respect. Moge zijn innigste levenswens be stemming en vervulling vinden in de verborgenheid van de Va der waarin hij zo voorbeeldig geloofde". C. L. K. Bezoek Sint Op zaterdag 27 november zal Sint Nicolaas een be zoek brengen aan Kapellebrug. Om 14 uur arriveert hij op de Roskam, waar hij door de muziekvereniging St. Jan uit Sint Jansteen zal worden opgewacht. Hierna zal een rondgang worden gemaakt, waarna om half vier de Sint de kinderen zal ontvan gen in een schoollokaal om hen een cadeautje uit te reiken. We dachten van wel, ja. Kaas uit 't vuistje is tenslotte tegen de autoriteit van Het Recept. Men neme zus en zoveel, m'n laars. 'Men nerr.e' en da's dan ook precies alles. Men neemt een brok kaas. Uit. Zo dik en zo dun, zo recht en zo scheef als u maar wilt. Vrijheid blijheid en geen baas boven kaas behalve uzelf!

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3