AANMANING DUURDER; KADASTERTARIEF OMHOOG Belasting op fris in etappes SINISTER SOLDATENSPEL EIGEN CAMPING VOOR WINTERSPORTVISSERS Wie nog geen vaataf wasmachine heeft, kan er best mee wachten Melkprijs moet op ongelukkig moment omhoog Prijsschieten bij Oranje- Luxemburg Onderwijzer in militaire dienst hele schoolklas naar huis deze week bij HOMBURG WE STARTEN WEER UFA Zitmeubelindustrie N.V. Suggestie recreatieschap Het Veerse Meer": Leven duurder door hogere landbouwprijzen NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN: KINDEREN IN PHILIPPINE GEDUPEERD Hotte houding vwik volgend jaar bij ruitteelt verboden Belastingschuld Sigaretten Politie uit Knokke en Brugge gaat Nederlanders harder aanpakken KAMERLEDEN VRAGEN NAAR PROEVEN OP GEVANGENEN Zwaar weer eist mensenlevens op zee ZUIVELBOND: SCHAARSTE I Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx loofdredacteur: L. Leijendekker tedactie- en administratie-adres: iieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; ier maand 4,80. Losse nummers 15 cent, nclusief 4% B.T.W. lironummer 1114111. .n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, teigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW DONDERDAG 18 NOVEMBER 1971 25e Jaargang No. 8704 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief -4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. (Van een onzer verslaggevers) VEERE Wellicht komt er aan het Veerse Meer een wintercam ping voor sportvissers. Het recrea tieschap Het Veerse Meer zal de provinciale Zeeuwse V.V.V. vragen of daartoe mogelijkheden zijn. Een en ander is een gevolg van de bestuursvergadering van dit re creatieschap, waar voorzitter Van Poelje inging op de suggestie van de heer A. van Geesbergen, die had opgemerkt: „Het aantal georgani seerde sportvissers steekt het aan tal KNVB-leden naar de kroon. Het is zeker zinvol als b.v. tijdens de zomermaanden via een enquête op de Zeeuwse campings naar een be hoefte aan een sportvissers-winter camping wordt geïnformeerd". De heer Van Geesbergen zette nader uiteen, dat het, naar zijn me ning, bij een wintercamping ergens aan het Veerse Meer zou moeten blijven. De heer Van Poelje vulde aan: „De betrokken campinghouder zal enkele speciale voorzieningen moeten treffen. Exploitatie van zo'n wintercamping is overigens alleen aantrekkelijk bij een redelijke be zetting". De heer Van Geesbergen op zijn beurt: „In gevallen waar gemeen telijke verordeningen het parkeren buiten het zomerseizoen verbieden, is wijziging van zulke verordenin gen mogelijk". Het gaat er dus op lijken, dat wintersportvissers niet meer in de kou hoeven te staan. STRAATSBURG (ANP). Verhoging van de landbouwprij zen in de zes EEG-landen met gemiddeld acht procent zal lei-, den tot een stijging van de kos ten van levensonderhoud met 1 a 1,6 procent. Dit heeft de vice- voorzitter van de Europese Com missie, dr. S. L. Mansholt, giste ren in het Europese Parlement meegedeeld Dr. Mansholt had eerder laten doorschemeren dat de Europese Commissie de ministerraad sou voorstellen, de landbouwprijzen voor het seizoen 1972/1973 niet met twee a drie procent, maar globaal met acht procent (moge lijk voor sommige produkten in twee jaar) te verhogen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is niet onge woon als 60% van het afwasmid- del, dat in vaatwasmachines wordt gebruikt, fosfaat is. Wie zo'n ma chine nog niet heeft kan er het best nog even over denken, voor er een aan te schaffen. Afwassen met de hand onder stromend heet water gaat snel en kost weinig. En de afwasmiddelen voor het afwas sen met de hand bevatten géén fosfaten. Aldus de Stichting Insti tuut voor Huishoudtechnisch Ad vies van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. De Stich ting spreekt over de verwarring, die momenteel bestaat rondom de wasmiddelen. „Zelfs toen enkele jaren geleden de wasmiddelenfabrikanten over eengekomen waren dat het wasac- tieve bestanddeel in de wasmidde len voortaan biologisch dat wil zeggen door bacteriewerking af te breken zou zijn, hebben zij hier slechts op onopvallende wijze ruchtbaarheid aan gegeven. Dat gebeurde door een enkel persbe richt en door het afdrukken van een embleem op de verpakking." Die afbreekbaarheid maakt dat de grote hoeveelheden schuim die in beken en rivieren ontstonden toen de wasmiddelen nog niet afbreek baar waren verleden tijd zijn. Er is echter nog een ander be standdeel van de wasmiddelen, dat wél problemen oplevert. Om te bereiken, dat er geen neerslag ont staat van kalkzouten op wasgoed en verwarmingselement worden fosfaten aan de wasmiddelen toe gevoegd die met het harde calcium en magnesium in het water ver bindingen vormen die niet neer slaan, maar in oplossing blijven. De meeste wasmiddelen voor de ge- zinswas bevatten 30-40% fosfaten. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE Sinds giste renmiddag heeft een klas van dertig leerlingen van de r.-k. lagere school in Philippine (Zeeuwsch-Vlaanderen) vrij voor onbepaalde tijd. Hun on derwijzer, de 22-jarige heer H. Sarneel, is namelijk voor de vervulling van zijn militaire dienstplicht opgeroepen hoewel allerlei instanties hemel en aar de hebben bewogen om vrijstel ling voor de onderwijzer te krij gen. Telefoontjes, brieven en ande re verzoeken aan het ministerie van Onderwijs in Den Haag, De fensie en de schoolinspectie mochten niet baten. De heer Sarneel die al tweemaal uitstel van militaire dienst heeft gekre gen moest zich gisteren bij zijn legeronderdeel vervoegen. De Aloysiusschool waar de heer Sarneel een deel van de derde klas en de hele vierde klas on der zijn hoede had, is door het vertrek van de leerkracht ern stig gedupeerd. De school telt zes klassen, maar slechts vier onderwijzers, van wie er nu een is weggeval len. Noodgedwongen wordt nu elke dag een klas van dertig kinderen ontheven van de leer plicht- Elke dag is er ook een ande re groep kinderen die thuis mag blijven. Pastoor R. Buijsse, de voorzit ter van het plaatselijk schoolbe stuur, zegt met enige bitterheid: „We kunnen niet anders. Wc hebben al vele advertenties ge plaatst waarin we om een tijde lijke vervanger van de heer Sarneel vroegen, maar niemand heeft wat van zich laten ho ren. We hebben 1 het mogelijke gedaan om langer uitstel voor de heer Sarneel te verkrijgen. Alles is op niets uitgelopen. Je staat volslagen machteloos. Je bokst kansloos tegen de afwij zende houding van allerlei in stanties op. En hier in Philip pine waar je toch al heel moei lijk onderwijzers naar toe krijgt sta je machteloos. Het is heel erg dat de kinderen de dupe worden van die botte houding van de verantwoordelijke instanties": >EN HAAG (ANP) Het gebruik an kwik-houdende stoffen in de ruitteelt zal in 1972 niet meer zijn oegestaan. Dat heeft minister Stuyt (Milieuhygiëne en Volksgezondheid) in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Nooteboom (D'66) leegedeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Schol ten (Belastingen) heeft er geen bezwaar tegen de accijns op frisdranken in twee fasen in te voeren, als de opbrengst in 1972 maar gelijk blijft. Prompt hebben de regeringspartijen het voorstel gedaan op 1 janu ari de accijns te bepalen op 8,5 cent per liter en op 1 september op 14,5 cent in plaats van 14,5 cent op 1 april. De staatssecretaris heeft ook geen bezwaar gemaakt tegen het oppositievoorstel om belasting betalingsaanmaningen twee gulden te laten kosten in plaats van een gulden thans. Minister Nelissen heeft gezegd dat hij binnen niet al te lange tijd de ka dastertarieven zal verhogen en op een wat langere termijn het aantal trek kingen van de staatsloterij wil verhogen, beide maatregelen dienen om meer geld in de staatskas te krijgen. De mededelingen werden gisteren in de Tweede Kamer gedaan, toen de bewindslieden van het ministerie van Financiën de beschouwingen over het dekkingsplan en de daarmee verband houdende belastingvoorstel len beantwoordden. Alles wees erop, dat de fasering van de frisdranken- accijns en de verhoging van de aan- maningskosten de enige wijzigingen in het dekkingsplan zullen worden, als volgende week alle voorstellen in stemming komen. De bewindslieden betoogden, dat zij bij het verhogen van diverse be lastingen een zodanige keuze hadden gemaakt, dat er geen óf weinig in vloed van zou uitgaan op de prijzen en daardoor op de lonen. Hoewel de conjunctuur aarzelingen vertoont, is er altijd nog sprake van overbeste- ding en dat maakt het verhogen van de wiebeltax tot 5 pet. alleszins ver antwoord, te meer omdat het Plan bureau zelfs bij een hogere wiebeltax voortdurende overbesteding ver wacht. Door de b.t.w. buiten de wie beltax te houden, ontgaat men een effect op de prijzen. De „prijs" hier voor is dan weer wel, dat de fris dranken extra belast moeten wor den. Minister Nelissen zei voorts in een reactie op een motie van de socia list Vondeling, dat hij wel mogelijk heden zag om de tarieven voor ka dastrale verrichtingen te verhogen en zelfs dat dit noodzakelijk zal wor den. Uitbreidingen van het aantal trekkingen van de staatsloterij wilde hij eveneens wel, maar dit pas op wat langere termijn. Onder-minister Scholten wilde in de komende jaren geleidelijk kramen tot een geleidelijke drukverlegging van de directe belastingen naar de indirecte (bijvoorbeeld van loonbe lasting naar omzetbelasting), maar in dit opzicht moet voorzichtig wor den gemanoeuvreerd omdat deze ver anderingen in internationaal verband moeten passen. Er wordt immers ge streefd naar harmonisatie der belas tingen, met name in Beneluxverband. De staatssecretaris zei voorts, dat het beperken van het aantal termij nen, waarin men zijn belastingschuld mag voldoen, een verlichting van de druk op het fiscale apparaat bete kent. Dit apparaat heeft de grenzen van zijn capaciteit bereikt, wat vol gens de heer Scholten wel goed in het oog moet worden gehouden als men wetten wil veranderen. De in voering van accijns op frisdranken is in dit verband geen bezwaar, omdat het een eenvoudige manoeuvre kan zijn. Hij beloofde, dat hij de ver koop van water in kleinverpakking buiten de accijns en buiten het 14- pct. b.t.w.-tarief zal houden, mits duidelijk blijkt dat het gaat om zui ver drinkwater (op de verpakking). Voorkomen moet worden dat men met bronwater e.d. de fiscus gaat omzeilen. Staatssecretaris Scholten wilde niet meegaan met de suggestie van de oppositie om de sigarettenaccijns op een andere wijze te verschuiven dan hijzelf had voorgesteld. Met het regeringsvoorstel heeft de industrie ingestemd. Dit komt erop neer, dat een pakje van 1,40 (25 stuks) straks 1,55 gaat kosten en een pakje van 1,75 niet duurder wordt. Een pakje van een daalder wordt vijf cent duurder. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Politiemannen uit de Belgische plaatsen Brug ge en Knokke hebben gisteren laten weten, dat ze in de toe komst strenger zullen optreden tegen Nederlanders. Zij zullen dat doen om te protesteren tegen wat zij noemen de „belachelijk lage strafeis" tegen de Neder landse militair Van Sprang, die in Arnhem terecht staat wegens moord op twee politieagenten in Knokke. „In Nederland hecht men blijkbaar niet veel waarde aan het leven van Belgische politie mannen, aldus zeiden agenten gisteren. Wij zullen nu de Ne derlanders eens laten voelen dat er bij ons strengere wetten bestaan". De boze reactie van de agen ten - verspreid o.a. via „ver broederingen van politieagen ten" in geheel West-VIaanderen - spruiten gedeeltelijk voort uit een misverstand. In België kent men geen ter beschikking stel ling van de regering, en de agen ten vrezen, dat Van Sprang, de moordenaar van hun collega's reeds binnen een paar jaar op vrije voeten zou lopen. Bevelhebbers van de politie in Brugge en Knokke zeiden gis teren dat ze officieel niets van een actie wisten, en dat er door hen zeker geen opdracht in die zin was gegeven. De actie, waar van ze natuurlijk wel op de hoogte zijn, gaat volledig uit van de manschappen. Tenminste één politieagent zei dat hij de actie zeker niet kan goedkeuren, maar hij zal niet ingrijpen. De Belgische volksvertegen woordiger Levaux, burgemeester van Cheratte, bij Luik, heeft namens de politiemannen in zijn gemeente een open brief gezon den aan de Belgische minister van justitie, Vranckx. In die brief protesteert de burgemees. ter tegen de eis van acht jaar gevangenisstraf die tegen Van Sprang werd gevorderd. „Het spreekt vanzelf", aldus Levaux in zijn brief, „dat zoveel lank moedigheid tegenover soortgelij ke misdadigers eerder het ban ditisme zal aanmoedigen dan de samenleving tegen de misdaad beschermen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CHU-kamerle- den Tilanus en Van der Mei vinden dat de regering duidelijkheid moet brengen in de vraag of er ooit in Nederlandse gevangenissen genees middelen zijn uitgeprobeerd op ge detineerden. Ze hebben over deze zaak schriftelijke vragen gesteld aan de minister Van Agt (Justitie) en Stuyt (Volksgezondheid)- Aanleiding voor de kamervragen is 'n mededeling die 'n vertegenwoordiger van AKZO zou hebben gedaan in Zweden over proeven met genees middelen in gevangenissen. De me- dedeling werd overigens door woord voerders van AKZO in Nederland te gengesproken. „Wij hebben geen enkele aanwijzi- ging dat dergelijke proeven hebben i iiii.Tiiil i plaatsgehad, anders dan de berich ten over de AKZO-man in Zweden", aldus drs. Tilanus, „maar wjj vinden dat er duidelijkheid hierover moet komen voor het publiek. Wij hopen en verwachten dan ook een negatief antwoord op onze vagen". Een van de vragen is of bij de proeven vermindering van de straf' lijd in het vooruitzicht is gesteld en in hoeverre dit vrijwillig gebeurt. De Kamerleden vinden dat de ministers hun afkeuring moeten uitspreken over de koppeling van verblijf in een dwanggemeensehap en het ne men van proeven met geneesmidde len. (Van onze redactie binnenland). IJMUIDEN De politie te IJmul- den vreest, dat vier Zweden (twee volwassenen en twee kinderen) ver dronken zijn, toen him jacht, de Stromdahl, op de Noordzee ver» gi"g- Bij de pieren van IJmuiden zijn stukken hout, kleding, kinderklomp- jes, bussen koffie en papieren aan gespoeld. Men legt verband tussen deze gevonden voorwerken en nood seinen, die dinsdagavond op Texel werden opgevangen. Toen is daar, zonder resultaat, de reddingsboot uitgevaren. Gisteren heeft een Neptune van de Konink lijke Marine meegeholpen bij een grootscheepse speurtocht op de Noordzee, weer zonder succes. Op de gevonden paperassen kwam de naam Stromdahl voor, met Umlaut. Aangezien de Deense en Noorse taal de umlaut niet kent (wel de o met een streepje erdoor), neemt men voorlopig aan, dat het een Zweeds jacht betreft. Voorts is bij zwaar weer gisteren tussen hét Deense eiland Bornholm en de zuidkust van Zweden de vrachtboot Brise I uit Hamburg va rende onder Cyprische vlag gezon ken. Van de tien opvarenden wer- dien er drie met een helikopter ge red. Een lijik is .geborgen. Ze* man schappen zijn vermist. Twee Cambodjaanse knaapjes, die als het Nederlandse kinderen waren geweest nog op de lagere school zouden hebben gezeten, oefe nen zich in het soldaatje spelen. Al leen: het spel is voor hen grimmige werkelijkheid van alle dag. Maar wie weet dragen ze de maarschalkstaf- al in de ransel, dan zijn ze over een paar jaar wereldnieuws. Als ze het beleven mogen. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Het Nederlands elftal heeft woensdagavond te Eind hoven de laatste wedstrijd voor groep 7 van de voorronden voor het toer nooi om het Europees kampioenschap tegen Luxemburg met 80 gewon nen. Bij de rust leidde Nederland reeds met 50. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Cruyff (3, 16 cn 60e min.), Keizer (6), Phalplatz (14), Hulshoff (37), Hoekema (52) en Israël (83). Er waren 17.500 toeschouwers. (ADVERTENTIES) 350 granu225 169 spaar mee voor gratis feestpakketten (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De melkprijs moet omhoog omdat anders de voorziening in melk en melkpro- dukten in gevaar komt, niet om dat de zuivelindustrie kostenstij gingen heeft die moeten worden doorberekend. Dit zei drs. R. Zijl stra, voorzitter van de zuivelbond FNZ, gisteren in Den Haag op een persconferentie. De FNZ overkoepelt een aantal co- operatieve zuivelfabrieken die samen 85 pet. van de Nederlandse melk ver werken. Nog deze week stelt de bond voor de aangeslotenen het prijsadvies op. Zijlstra kon nog niet zeggen wel ke verhoging zal worden geadviseerd, maar wel dat het minstens twee cent per liter zal zijn en hoogstens drie cent. Overigens zjjn daarna de on dernemingen nog geheel vrij zelf een beslissing te nemen. Een prijsverho ging zal maandag a.s. ingaan. In een jaar tijd,, aldus Zijlstra, is de zuivelmarkt omgeslagen van over schotten (boterberg) naar schaarste. Kaas, boter en mager melkpoeder zijn zo sterk in prijs gestegen, dat de zuivelfabrieken aan het verwerken van melk tot kaas, boter en poeder thans meer kunnen verdienen dan aan verwerking tot consumptiemelk, pap, yoghurt en dergelijke. Zonder verhoging van de melkprijs zou over het gehele jaar 1971 het verschil in „grondstofwaarde" (of zuivelwaarde) oplopen tot anderhal ve cent per liter door de boer gele verde grondstofmelk. Het gevaar dreigt dat de industrie minder con sumptiemelk gaat produceren om meer duur te verkopen kaas, poeder en ook boter te kunnen afzetten. Om dit te voorkomen wordt de melkprijs verhoogd. Overigens kan de overheid de fabrieken verplichten consump tiemelk te leveren, wanneer de melk- voorziening gevaar dreigt. Zijlstra betreurde het dat de veran dering in de marktsituatie juist komt op een moment dat de regering de grootste moeite heeft met bestrijding van de inflatie. Vandaar dat de zui velindustrie de prijs niet met vier cent verhoogt, zoals was voorgere kend door het produktschap van zui vel. Het schap vergaderde eveneens gisteren. De FNZ ziet wel wat in het voorstel van Sake van der Ploeg (NVV-agrarische werknemers) om de melkprijs in het westen van het land met drie cent, en in de rest van het land met twee cent te verhogen. Nog meer ziet de FNZ in een prijsverschil tussen zomer en winter. Zomers ge ven de koeien veel meer melk en is de grondstofwaarde lager dan 's win ters. Dat zou in de verkoopprijs van consumptiemelkprodukten tot uiting moeten komen. Na onze vorige succesvolle aktie hebben we 6 weken nodig gehad om nieuwe voorraden te maken. Verkrijgbaar vanaf 19 NOVEMBER Oost Havendijk 13 - ROOSENDAAL - Tel.01650 - 37970

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1