BIESBQSCH: litteken van gigantische watersnood AMERONGEN STROOIT NIET MEER BIJ SNEEUW ABN Kasobligaties Handel in kinderen Studio* o.a. Studio Vandaag 550 jaar geleden St. Elisabethsvloed Laat ze maar schuiven Algemene Bank Nederland Kleurloze benen zijn taboe deze winter LibeUe Een veilige spaarvorm met een hoge rente: **ente thans 63/4 - 7% £100,- per stuk binnenland buitenland Drie soorten Aan toonder Voorzitter EHU, prof. Van Hulst, treedt af les colorés uw MP Zelfstandigen biedt meer-veel meer! KOVACS ALBERTI VERDOVING ZONDER NARCOSE MICHEL VAN DER PLAS EARTH and FIRE het radio/tv-magazine van de KRO DonSordog 18 november 1971 ^P»1 I I I. (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van 18 op 19 no vember 1421, vijfhonderd en vijftig jaar geleden dus, werd Nederland getroffen door de grootste natuurramp uit zijn ge schreven geschiedenis. De voor die t|jd rijke Zuidhollandsche Waard werd van twee kanten besprongen door het water: van uit de zee-armen, die pas nu on schadelijk zijn gemaakt, nadat het water het land weer eens overviel in 1953 en vanuit de sterk gezwollen rivieren. Het reusachtige litteken van die ramp, die de geschiedenis in ging onder de naam St.-EIisa- bethsvloed, is tot op dè dag van vandaag nog zichtbaar. En het heeft bijna 550 jaar moe ten duren eer Nederland zich met dat litteken verzoende. Sterker nog: er tenslotte blij mee is ge worden, Nog na de Tweede Wereld oorlog droomde men van een nieuwe Zuidhollandse Waard, een nieuw drooggelegd, rijk landbouw gebied. Nou ja, er zijn altijd na tuurliefhebbers geweest (in die tijd werden ze meestal voorgesteld als halfzacht, gekleed in plus fours, uitgerust met vlindernet en botanische trommel) en daarom wilde men dan wel zo'n 500 hecta ren woeste Biesbosch laten liggen voor de natuurbeschermers. Op de dag' van vandaag hebben we welis waar de Biesbosch tenslotte nog van zijn unieke karakter beroofd door de getijden, (Me er ruim vijf eeuwen lantg betrekkelijk vrij spel hadden, stil te leggen, maar in principe is dat litteken van de St.- Eüsabethsvloed aanvaard als een geliefkoosd recreatie- en natuurge bied en we zijn nu eenmaal nijver en zeer gesteld op meetbaar nut als opslagplaat® voor drink water. Toen de Zuidelijke Neder landen, met als brandpunt Brussel, het meest noordelijk gelegen cul tuurcentrum in West-Europa was geworden, hadden de boeren en vissers in Holland nog maar één feit om op te pochen als zij weer eens werden overdonderd door Bourgondieërs, Brabanders en Vla mingen,: de 1 andaairwinxring. Eeu wenlang' al -duurde dat proces van inpoldering. Stormvloeden maakten van tijd tot tijd het werk onge daan, maai- leerden de Hollanders ook zioh wéér beter te wapenen tegen de verraderlijke aanvallen van het water. Ondanks die eeu wenoude ervaring echter was de waterstaatkundige techniek in de vijftiende eeuw nog sterk onder ontwikkeld al was het dan zo dat deze in Holland echter het meest ontwikkeld was. Later hebben wa terbouwkundigen uitgemaakt dat de kapitale fout die onze dijken- bouwende voorvaderen met de Zuidliollandse Waard hadden ge maakt, doodeenvoudig was dat zij hem veel te vroeg hadden bedijkt. Bovendien was de techniek waar mee dat werk was gebeurd natuur lijk verre van ideaal en wat zeker ook in de Elisabethsnacht een rol speelde: bewaking en onderhoud van de dijken waren niet centraal en bindend geregeld. De Waard, die in véél opzichten sterke gelij kenis had met de huidige Alblas- serwaard, wend herhaaldelijk door Een onbekende middeleeuwse schilder het is aan de Meester van Rhenen toegeschre ven heeft het dramatisch gebeuren vastgelegd voor het nageslacht. Zijn' werkstuk is te zien in de vernieuwde en onlangs heropende afdeling Nederlandse Geschiedenis van het Rijks museum. Het bestaat uit twee panelen. De Èlisabethsvloed maakte diepe indruk op de tijdgenoten. Het dramatische beeld van vluch tende burgers, verjaagd vee, watergeweld, afgeladen bootjes en verzwolgen land verschilt niet wezenlijk met de verschrikkingen die in 1953 bij de Watersnood zijn gefotografeerd. De schilder Reeft zich geplaatst op een denkbeeldig punt ten westen van Dordt. Bovenaan- rechts op het rechterpaneel (hier afgebeeld) is ket gat bij Wieldrecht te herkennen. overstromingen geteisterd, maar door een samenspel van omstan digheden was het die 18e novem ber veel erger dan ooit tevoren. Een westerstorm hoopte het wa ter op in de riviermonden en zee armen. Ook op de rivieren zeil' was het zeer hoog water. Van twee kanten brak hét zich een weg dooi de dijken. Bij Wieldrecht in het westen en bij Werkendam in het noordoosten. Tussen Dordrecht __-r- op zichzelf slechts een klein eiland en Geertruidenberg ontstond een geweldig meer. Maas en Waal vonden daar door heen een gemakkelijkere en snel lere weg naar de zee en spoelden energiek het veen weg om daarna meteen te beginnen aan het „op bouwwerk", dat tenslotte zou re sulteren in het Nationaal Natuur park de Biesbosch. Want de stro men vormden slib en uiteindelijk dus weer land. Ook begon men weer met nieuwe inpolderingen. Al in 1460 werd er een dijk gelegd aan de westkant van het Land van Altena. Daarna volgt de eerste nieuwe herovering op het water: de polder „Oud-Bonaventura" bij Zevenbergen. Nieuwe polders kómen er ook weer ten noorden van de Lang straat. Maar voorspoedig' ging dat werk niet Want in die jaren zaten de Nederlanden midden in de Hoekse en Kabeljauwse twisten en de gebieden rond de verdronken Zuidhollandse Waard werden her haaldelijk geteisterd door oorlogen. Pas in de zeventiende eeuw begin nen de inpolderingen bij Dordrecht om de stad, aan welks fundamen ten de golven knagen, wat meer ruimte te geven. Langs de hele Hollandse, Friese en Zeeuwse kust luidden die nacht de stormklokken. Het moet. in dè •avonduren al,'een angstaanjagende storm zijn geweest. Boeren en pol derjongens reppen zich naar de dijken. Maar die zijn niet te hou den. Onder hen vallen de eerste van de duizenden doden. Alle dor pen tussen Dordt en Geertruiden berg worden weggevaagd. Drieën twintig voor goed... (er zijn ook an dere cijfers. A. J. van der Aa geeft in zijn befaamde Aardrijkskundig Woordenboek (1840) het aantal van 34). Craijenstein, Cruyskerke, Annekerke, Almonde, Standhailen, Tolloysen, Almsvoet... het zijn zo maar enkele namen. Naar schatting honderdduizend mensen verdrinken of komen om van kou en honger op de boven het water uitstekende daken van hun huizen en boerderijen. Er wa ren nog geen helikopters en motor boten voor snelle reddingen. De overlevenden zijn tot de bedelstaf vervallen. Zij hebben niets meer dan de natte vodden waarmee zij zich tegen de koude proberen te beschermen. De kloosters gaan open om hen onderdak te bieden. De armzali gen. Wie zal er zorgen voor de wezen en de weduwen? Trouwens: ook de mannen hebben het moei lijk genoeg en niet weinigen me- nep hun to.evlueht .je rnoeten zoe- ,ken tot roof als middel van .be staan. Het Land van Altena weet er van mee te praten-. Wie trok zich het lot aan van de slachtoffers? Niet Jan Zonder Ge nade, Jacoba van Beieren of Jan van Brabant. Die hadden het veel te druk met hun politieke twisten. Bladerend door de bepaald niet overvloedig aanwezige geschriften over de St.-Elisabethsvloed trek je onwillekeurig vergelijkingen met de stormramp van 1953. Hoe ver schrikkelijk die ook was, je ont komt toch niet aan de conclusie dat de slachtoffers uiteraard de overlevende berooiden er in 1421 heel wat slechter aan toe waren dan die van 1953. Geen tijd om naar terug te ver langen, al was het water dat de Zuidhollandse Waard met zijn wel varende boerendorpen wegvaagde wél puur en schoon (ADVERTENTIE) looptijd 3 jaar, rente 6%% looptijd 4 jaar, rente 7% looptijd 5 jaar, rente 7% De ABN Kasobligaties luiden aan toonder en,zijn voorzien van jaarcoupons. Vaste aflossings- en coupondag 1 december ABN Kasobligaties verkrijgbaar bij alle kantoren van de (Van een oneer verslaggevers) AMERONGEN Als niet teveel mensen met gebroken ledematen in het ziekenhuis belanden en als er geen onwaarschijnlijk groot aantal auto's tot schroot gereden wordt, zal de gemeente Amerongen na de ko mende winter het strooizout uit de jaarlijkse begrotingen kunnen schrappen. Jhr. mr. O. R. van den Bosch, burgemeester van Ameron gen, heeft alle leden van zijn ge meenteraad gewonnen voor het plan voortaan alleen nog maar de door gaande wegen met pekel te bestrooi en bij sneeuwval. De burgemeester ging niet over één nacht ijs. In februari van dit jaar polste hij de mening van zijn me deregeerders over dit idee. Na een massale bijval en het trots constate ren dat dit nou daadwerkelijk „iets aan de milieuverontreiniging doen" was, won men adviezen in bij de ANWB, Rijkswaterstaat, de Neder landse Vereniging tegen Water-, Bo dem- en Luchtverontreiniging, Pro vinciale Waterstaat de Stichting Wer tenschappelijk Verkeersonderzoek en de Landbouw Hogeschool te Wa geningen. De laatste liet weten: Hoe minder er gestrooid wordt, hoe beter, maar de ANWB denkt er anders over. „Die zeggen: „De verkeersveiligheid staat voorop, strooien dus", aldus een licht verontwaardigde woord voerder van de gemeente Ameron gen, „men voert doodleuk aan dat er jaarlijks veertien miljoen ton zout ons land binnenkomt via de sluizen bij IJmuiden en de Rijn en dat die 485.000 ton strooizout er heus nog wel bij kunnen". In Amerongen is men toen zelf nagegaan wat de nadelen van het pekelen zijn. Aan een bepaalde straat bleken jonge bomen steeds maar dood te gaan. Een onderzoek van de Nederlandse Heide Maat schappij toonde aan dat de oorzaak hiervan gaslekken en grondverzil ting waren. „Niet meer strooien", zei de gemeente, cüe erop rekent dat de bevolking de meeste Ameron- gers wonen nou eenmaal niet aan doorgaande wegen het gebrek (ADVERTENTIE) aan zout compenseert met het op brengen van begrip. Zand en grint als vervanging van zout wil de gemeente niet; deze stoffen verstoppen de riolering en moeten na de dooi opgeveegd wor den. „Voor de zekerheid", laat men in het dorpje aan de Rijn geruststel lend weten, „hebben we dit jaar nog de normale hoeveelheid zout inge slagen, 270 ton, maar we hopen er van over te hou-den." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Gelderse gede puteerde baron mr. van Verschuer wordt genoeand als mogelijke opvolger van prof. dr. Van Hulst als voorzit ter van de CHU, die op medisch advies het voorzitterschap zal neer leggen. Dat gebeurt waarschijnlijk tijdens de op 29 april a.s. te houden algemene vergadering van de CHU. Prof. Van Hulst acht het onmogelijk om het partijvoorzitterschap te blij ven combineren met zijn hoogleraar schap. Hij wi] wel zijn zetel in de eerste Kamer blijven bezetten. Vol gens sommigen moet het besluit van prof. Van Hulst ook gezien wordien tegen de achtergrond van de kritiek op de slechte verkiezingsresultaten van de CHU. Het CHU-kamerlid Kikkert heeft zelfs enige maanden geleden vanwege deze slechte resul taten in het openbaar het aftreden geëist van prof. Van Hulst en van de toenmalige lijsttrekkerfractie voorzitter Udi-n-k, die later minister van Volkshuisvesting werd. (ADVERTENTIE) Libelle bezocht voor u de laatste Parijse modeshows. En stemde daar de nieuwe panty-collectie op af. Les Colorés. Als u ze ziet draagt u deze winter alleen maar I collection. van DE ITALIAANSE spoorwegen hebben N.S. per telegram laten we- tert, dat ze niet kunnen garanderen dat het .internationaal reizigers- en goederenverkeer naar en van Italië het komende weekeinde normaal kan worden afgewikkeld. Rriovon voot aeze rubriek movftM talige naam «n «dras wordm mrtdoritkgmd. Mf publicatie zullen deze vermeld worden. IWHi Wi hoge uitzondering zei ven deze regel wer den afgeweken. Naam en adrea z^n den hij de redactie bekend. Publicatie van brieven Werkort of onverkort) betekent niet dw de redactie het in alle gevallen eens Is wet in houd. e.g. strekking. Wanneer de heer Biesheuvel een maatregel gaat nemen v-oor de mid denstand, dan dient hij toch ook rekening te houden met die midden standers die de laatsfé jaren gesa neerd zijn. Het zijn en blijven toch middenstanders al werden ze dooi de economische ontwikkelingen ge dwongen aan de sanering in deze bedrijfstak deel te nemen. De uitke ring die deze groep van ex-midden standers uit dien hoofde ontvangt, wordt echter onvoldoende aangepast aan de prijsontwikkeling. Het is noodzakelijk dat men deze kwestie ook eens nader beziet. Wellicht kan deze aanpassing tegelijk met hel door Biesheuvel in het vooruitzicht gestelde pensioen voor de midden standers worden ingevoerd. BREDA H. VAN DEN HEUVEL, DE BRITSE actrice Dame Gladys Cooper is dinsdagnacht op 82-jarige leeftijd in haar slaap overleden. Da me Gladys kwam voor het eerst op de planken in 1906 en beëindigde haar carrière na 55 jaar tijdens wel ke zij zowel in Engeland als ln de Verenigde Staten ook filmrollen vertolkte. DE POLITIE in Rotterdam heeft in twee boekwinkels in de Maasstad 150 „witte" grammofoonplaten en music assettes in beslag genomen. (Van onze redactie buitenland) MANILLA/JACKSONVILLE Op diverse plaatsen in de wereld blijkt nog handel in kinderen te bestaan. Gevallen die van gisteren dateren: Ma nilla op de Filippijnen en Jacksonville in het Amerikaanse Florida. De politie van Manilla heeft een man aangehouden, die heeft bekend zeker 17 kinderen van twee tot zeven jaar te hebben ontvoerd en op het platteland te hebben verkocht. De arrestant, Ernesto Tiegue, verklaarde dat zijn vrouw medeplichtig is, waarna de politie een opsporingsbevel tegen haar uitvaardigde. Tigue, die, te oordelen naar zijn tatoeëringen, lid is van een grote bende in de staats gevangenissen, heeft niet gezegd aan wie hii de kinderen heeft verkocht en wat voor prijs hij ervoor heeft gekregen. Hij heeft enige gevangenisstraffen wegiens diefstal achter de rug. Het geval in Jacksonville betreft de arrestatie van twee mannen van resp. 37 en 22 jaar, die onderhandelden over de verkoop van twee kinderen voor de som van 7.000 dollar plus een tweedehands auto. Een van de mannen was enkele weken geleden in contact gekomen met een echtpaar, waaraan hij had voorgesteld een jongetje van twee en een meisje van drie jaar te verkopen. Het echtpaar had de politie gewaarschuwd, die op het afgesproken uur aanwezig was op de plaats van onderhandeling. (ADVERTENTIE) in ons nummer van 21 november Exclusief gesprek met Mickek' opvolger De jongens dragen hem op handen Een leven in beeld 'Tenore Napolitano' Fan van Ajax, wielergek, visser Veel liefs uit China Verbluffende resultaten van acupunctuur Nederlands süksesvolste tekstschrijver 'Ik weet eigenlijk niet wat allemaal nog taboe is' Vier jongens en een meisje Pas drie jaar oud, tweede op de hitparade Abonnementen: Antwoordnummer 93, Amsterdam i Losse nummers 70 cent *-s

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11