speeltuin Jeugd vraa om Onderwijs in verdomhoekje 30% IN BRIEF AAN BURGEMEESTER ASCHOFF VAN TERNEUZEN INVESTERINGSPLAN 1975 TERNEUZEN Boekjes met oude foto's Terneuzen verhoogt subsidies KIND GEWOND BIJ BOTSING AXEL LAAT VERLEDEN OPGRAVEN Scholieren voor gymles naar Zuiddorpe Veel schade bij bakkerijbrand in Westdorpe NAAKTTONEEL „TECHNISCH" ONMOGELIJK ARGENTV SUPER LUX I PHILIPS streek Sint in Sas van Gent Half miljoen voor sanering Buitenweg méér licht op tafel „voor dezelfde stroomkosten" School in Koewacht mag verbouwd worden Hier in het hartje van brabant tonen wij u onze: i exclusieve modellen uit eigen ateliers, veelvoud van bontsoorten, i ruime sortering in bonthoeden en als het beste maar goed genoeg is. TILBURG DEN BOSCH Heuve!straat44 Schapcnmarkt 17-21 Tel. 04250-31620 Tel. 04100- 39125 Woensdag 17 november 1971 (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gisteravond is J.K. uit Terneuzen op de Bellamy- straat met zijn personenauto tegen de achterzijde van een rechts van de weg geparkeerde truck met oplegger gereden. Zijn negenjarig dochtertje werd hierbij vrij ernstig gewond en moest op advies van dokter van Herk, die eerste hulp verleende, naar het Julianaziekenhuis worden gebracht. (Van onze correspondente). SAS VAN GENT Zaterdag zal St. Nicolaas met dertien zwarte pie ten Sas van Gent bezoeken. Om kwart over twee arriveert hij met zijn gevolg per boot aan de Oostka- de. Het harmoniegezelschap De Ver enigde Vrienden en de drumband van Sas van Gent zullen de intocht opluisteren. Om half drie wordt hij ontvangen op het stadhuis, waarna een tocht door de gemeente volgt. In de loop van de volgende week zal de Sint enkele scholen bezoeken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen heeft voor liet dienst jaar 1972 een investeringsplan op gesteld en aan de raad aangebo den. Het plan zal besproken wor den in de vergadering van 16 de cember. Uit het plan blijkt dat voor de aanleg van het ir. Lelypiein te Sluiskil, de vervanging van de bulldozer van openbare werken en de aanleg van een semi-verhard oefenveld in Zaamslag de financie ring is voorzien tot een totaalbe drag van 417.120,-. Hierover zal de raad echter moeten beslissen, maar het college is vooral in zijn nopjes dat het ir. Lelypiein in Sluiskil eindelijk gerealiseerd kan worden. Te lezen valt verder dat voor f 622.734,- aanvragen tot het be schikbaar stellen van financie ringsmiddelen lopen. Hieronder twee ton voor aanleg van wegen en riolering Baljuwlaan en Nieuwe Kerkstraat en verbetering van de Herbert H. Dowweg (60.000,-). Geraamde investeringen tot een bedrag van 349.318,- kunnen niet doorgaan omdat deze door voorlo pige voorzieningen of gewijzigde omstandigheden moeten worden opgeschort. Hieronder vallen het herstel van de afvalwaterleiding (110.000,-), de draineerleiding van de Bosjesweg in Sluiskil en het asfalteren van een gedeelte van dc Axelsestraat in Zaamslag (80.000) De vrijkomende lasten van deze uitgestelde investeringen bedragen in totaal 41.466. Dit bedrag wordt gevoegd bij de post „On voorzien" op de gewone dienst die hiermee uitkomt op 178.804,-. Van dit bedrag onvoorzien, wordt, blijkens het plan, 144.085,- nodig geacht voor het budgetaire dekking van een aantal investerin gen, waarvan zo nodig de financie ringsmiddelen nog moeten worden aangevraagd. Zoals bekend kunnen projecten beneden 25.000,-, in dien de raad deze goedkeurt, zon der meer worden uitgevoerd. Voor projecten boven dit bedrag moeten financieringsmiddelen worden aan gevraagd. Op dit verlanglijstje prijken b.v. ie aanschaf van zeven noodlokalen voor het onderwijs (450.000,-), bouw van een tweeklassige kleu terschool in plan-Noord (317.000,-), bouw zevenklassige opvangschool voor basisonderwijs eveneens in plan-Noord (953.000,-) en de bouw van een gymnastieklokaal ook in Noord (440.000,-). In de opsom ming van deze plannen ontbreken ook sportvoorzieningen niet, zoals voorzieningen aan de tennisbaan Hoek (7000,-), klecdaccommodatie sportvelden Terneuzen (25.000,-), aanleg verlichting oefenterrein Spui (5.00C.-). Voor de aanleg van speelgelegenheden is 80 mille ge raamd. De grootste lijst van het plan echter omvat investeringen welke in portefeuille móeten blijven, een soort verlanglijst dus. Uitschieters hierop zijn de doortrekking Roton- de-mr. F.J. Haarmanweg voor een half miljoen, en veel onderwijs voorzieningen, zoals de uitbreiding chr. school Sluiskil, houw r-lt school en hervormde school in Hof Zeldenrust en opvangkleuterschool in Katspoider. De zwembaden in Hoek en Sluiskil zullen voorlopig ook nog wensdromen blijven, evenals oefenterrein (semi-ver hard) in Hoek, Terneuzen, Sluis kil. De springkuii in Zaamslag zal er ook binnenkort niet zijn. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG-SAS VAN GENT De Europese Bibliotheek uit Zalt- bommel is al enige jaren bezig met de uitgave van een serie boekjes met oude ansichten uit één bepaalde plaats. In deze serie zijn nu ook deeltjes verschenen van de Zeeuwsch-VIaamse plaatsen Aarden burg en Sas van Gent Het boekje over Sas van Gent (prijs ƒ13,90) is van een inleiding en onderschriften voorzien door Rob,. Slock; in het boekje over Aar denburg (prijs 16.90) is dat ge beurd door G.A.C. van Voren. Beide boekjes zijn weer voortreffelijk uit gevoerd met bijzonder interessante prentbriefkaarten en uitgebreide verduidelijkingen^ Voor oudere in woners van de twee plaatsen zijn de twee boekjes een terugblik op een soms wel, soms niet, herkenbaar ver leden en de jongere lezer kan zich verbazen over de grote veranderin gen die het stadsbeeld hebben on dergaan. De bovenste ansicht is een foto van De Kaai in Aardenburg om streeks 1907. Rechts ziet men hel logement De Roode Leeuw, nu ho- tel-caüé-restaurant De Roode Leeuw en daarnaast de vroegere smidse van De Rijcke. Op de plaats van dc keiweg in de richting van Draaiburg liep vroeger de haven in de richting van het Zwin. Op de achtergrond is de Havendijk nog zichtbaar, die in de dertiger jaren in het kader van de werkverschaffing werd afgegra ven. Vooraan ziet men (heel klein) een hondekar met twee honden. De foto onder is een gezicht vanaf „de eerste brug" in Sas van Gent op de Markt, Weststraat en Molenberg. De katholieke pastorie is al ge bouwd op de Hoek Markt-West- straat, maar de kerk en op de ande re hoek staat er nog niet. Het hoek huis met het uithangbord was het café van „Manse Warrels", nu de winkel van de fa. Vervaet. Links op de hoek staat nu de Middenstands- bank. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Verscheidene sul sidies die de gemeente aan veren; gingen en instellingen verstrekt, zul len, volgens de begroting voor 197 moeten worden verhoogd. Voor d, stichting Terneuzense schouwburg subsidie voor het voorbije jaar ge raamd op f 59.125,is dc bijdragen bijna verdubbeld voor het komende jaar. De stichting verenigde openbare leeszaal en bibliotheek werd in 1971 f 88.475,toegekend, dit wordt voor 1972 verhoogd tot f 96.961,Ook het open bejaardenwerk krijgt een for se verhoging van f67,913,naar f 83,508,Hierbij wordt aangete kend dat onder invloed van het werk van de stichting open bejaardenwerk te Terneuzen, dit werk nog steeds in omvang en intensiteit toeneemt. De rijksbijdrage is verhoogd van 45 pro cent tot 80 procent, i.e. van f 30.980, tot f59.914,—. Het varenseentrum kanaalzone, dat in 1971 f9.500,kreeg toegewezen, zal in 1972 f 13.000,ontvangen. Het rijk, de stichting Zeemanswelzijn en de plaatselijke stichting subsidiëren 80 procent van het exploitatietekort. Voor rekening van de gemeente Ter neuzen blijft de overige 20 procent. De gemeente Sas van Gent levert 8,5 procent in de bijdrage van de gemeente Terneuzen. De bijdrage voor diverse verenigingen zullen worden verhoogd van f1350,— tot f 1850,De subsidie aan de kruis verenigingen wordt verhoogd van f51.534,— tot f53.833,— De voetbalvereniging Spui ziel haar subsidie voor het volgend jaai verminderen van f 100, naar f 88,— Zaamslag krijgt f235— in plaats van f205,in 1971 en voor dc kadervorming van sportleiders stelt het gemeentebestuur voor hèt bedrag van f 750,dat in 1971 werd bé- schikbaar gesteld, te verhogen to, f 1000,De bijzondere sportactivi teiten, waarvan steeds meer gebrui) wordt, gemaakt voor voetbaltoernooi en, wielerwedstrijden e.d. werd ii 1971 f500,beschikbaar gesteld, het geen men wil verhogen tot f2.000, De voetbalvereniging Hoek zou voo 1972 f210,— krijgen in plaats var f175,in 1971. Voor de schoolsport dag stelt het gemeentebestuur ziel voor het in 1971 toegestane bedra; van 1500,— tot f 1800,te verhogen. Onze kollekties hebben reeds vele talen gesproken. Maar omdat we veel exporteren hoeft u nog niet naar New-York, Wenen of Parijs. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De speeltuinnood in de oude binnenstad van Terneu zen is hoog gestegen. Dat blijkt uit een brief die zestig kinderen uit de oude stadskern hebben geschreven aan burgemeester J. C. Aschoff. De brief luidt: geachte burgemeester, Ik hoop dat u het goed zult lezen.- Wij zouden u willen vragen of u in de oude buurt een speeltuin wilt bouwen. Want we moeten altijd op straat spelen of binnen zitten. In de nieuwe buurt is wel een speeltuin. Daar hebben wij al enkele keren geprobeerd binnen te komen. Maar dan moet je een oranje band hebben en je kunt er ge-en krijigien als je hier niet in de buurt woont. In de oude buurt is er niets, alleen de straat, altijd op de straat spelen is ook niet leuk. Daarom vragen wij nogmaals: wilt u astublieft een speeltuin in de pude buurt bou wen. Het dringende verzoekschrift was persoonlijk ondertekend door zestig kinderen uit de Noordstraat en om geving. Het nijpende tekort aan speelruimte voor de jeugd in de binnenstad was dezer dagen onder werp van gesprek tijdens de hoor zitting van de afdeling jeugdzaken in het politiebureau. Zoals wij berichtten werden ver schillende ideeën aangedragen voor het maken van een speeltuin, kleu terhoekjes en een rolschaatsbaan in de binnenstad. Het oude gemeente huis werd genoemd als toekomstig speelhuis .voor de wat oudere jeugd. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op een terrein aan het Kennedyplcin in Axel, waar vroeger het containerbedrijf van de Kraker heeft gestaan, zal een oudheidkundig bodemonderzoek onder leiding van ir. Trimpe Burger, worden verricht. Het Axelse gemeentebestuur heeft hiervoor toestemming verleend. Het terreingedeelte aan 't Kennedyplein behoort tot de oudste historische plekken van Axel. Het is niet onmo gelijk dat bij het bodemonderzoek belangwekkende overblijfselen van een nederzetting uit het stenen tijd perk aan het licht worden gebracht. Men hoopt ih de bodem gegevens te vinden van de middeleeuwse grote markt, die destijds omsloten was door de Koestraat, Slijkstraat en Ooster straat. De vondsten zouden van groot belang kunnen zijn voor de geschied schrijving van de vroegste bewoners van Axel. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeente Axel heeft van het ministerie van volkshuisves ting'en ruimtelijke ordening een bij drage van f 550.000 ontvangen voor de uitvoering van het saneringsplan buitenweg-oost. Genoemd bedrag dat tachtig procent uitmaakt van de to tale kosten van het saneringsplan zal besteed worden aan de aankoop en sanering van bestaande woningen aan de Buitenweg. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De r.-k. lagere school aan de Walstraat in Axel zal er bij de onderwijsinspectie op aandringen hiervoor een urgentieverklaring af te geven. In afwachting van de realisering van het gymnastieklokaal zullen de leerlingen bij wijze van noodoplos sing gebruik kunnen maken van het gymnastieklokaal in Zuiddorpe, waar voor de onderwijsinspectie toestem ming moet verlenen. Ook al is de school in het £>ezit van een urgentieverklaring dan nog zal het van het beschikbaar zijn van de nodige financieringsmiddelen afhan gen of de gymzaal voor de school aan de Walstraat gebouwd zal kunnen worden. (Van onze correspondent) WESTDORPE Door tot nog toe onbekende oorzaak is brand uitge broken in de bakkerij van de fami lie A. dc Krijger, aan de Graafjans dijk te Westdorpe. Een paar kinderen van het gezin Krijger lagen al in bed, toen een zusje eveneens wilde gaan slapen bemerkte zij een enorme rookmassa. Ternauwernood konden de kinderen nog worden gered, want enkele ogenblikken later was er een grote vlammenzee. Brandweerlieden heb ben de brand binnen een uur kun nen bedwingen. Het nablussen verg de meer tijd. De schade loopt in de duizenden guldeng. (ADVERTENTIE) 'CVan een onzer verslaggevers) AXEL De slepende ruimte nood van de r.-k. lagere school in Koewacht zal spoedig tot het verle den behoren. Het gemeentebestuur van Axel heeft het schoolbestuur toe stemming gegeven tot verbouwing van de school over te gaan. De ge meente heeft hiervoor f,425.000 be schikbaar gesteld. (Van ouze correspondente SAS VAN GENT Voorzitter M.L. Remery van cultureel centrum De Spevje heeft het toneelstuk „Zeii's de bloemen worden geboeid" afgewezen. De Gentse toneelgroep Arena wilde dit stuk in dc maand december opvoeren. In Gent mocht het stuk van de Spaanse auteur Arrabal, waar in naast kritiek tegen het regime van Franco ook enkele naaktscè- zoals hij zegt om technische rede den. De Gentse toneelgroep klopte bij De Speye aan om de ruim vier duizend Belgen, die in de voorver koop reeds kaarten gekocht hadden niet teleur te stellen. De heer Reme ry heeft zijn besluit niet genomen, omdat hij het niet eens zou zijn met de strekking van het stuk, maar zoals hij zegt om technische red- nen. Het cultureel centrum is name lijk al volgeboekt voor andere acti viteiten. In de Katspoider, een van Ter- neuzens stadsuitbreidingen, heeft de jeugd nog ruimte genoeg om te spe len. Van wat oude planken en stok ken is al gauw een eigen „home" ge timmerd. Een fijnere speelruimte iS er niet. De kinderen in de oude bin nenstad zijn heel wat minder bevoor recht.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2