ISRAËL WIL STRAAL JAGERS NIET MEER Frankrijk neemt Mirages terug Pakistan: praktisch in grensgebied MARINER-9 DRAAIT ROND MARS winterpot f4.50 Fransen lozen iets minder zout in Rijn Voordelig en Jekker eten? EYSKENS FORMATEUR NIEUW BEEGISCH KABINET SLACHTOFFERS VAN DE DROOGTE wv* CHINEES OMMETJE 'smmsms a Aardse wachter voor planeet Voor 60 mille aan horloges gestolen binnenland buitenland Zes chauffeurs uit Brabant en Zeeland onderscheiden NIET MODERN Mia Versluis begraven Langste tunnel ter wereld Schrijvers abortus protestbrief willen praten met KNMG-bestuur IN OSSENDRECHT Geen voorrang verleend: een dode Drie maanden Russische voordelig uit met NS Gevangenisoproer in Wisconsin Kerkelijke leiders Den Haag: Begrip voor krakers Y Maandag 15 november 1971 (Van onze correspondent) PARIJS Tussen Frankrijk en Israël is in principe overeenstem ming bereikt over de 50 Mirages die Israël gekocht en betaald heeft voor 50 miljoen dollar. Na de zesdaagse oorlog mochten die op bevel van generaal De Gaulle niet worden geleverd. Israël heeft zich bereid verklaard de 50 Mirages te laten waar zij zijn opgeslagen in Frank rijk en het betaalde geld terug te krijgen. <Van onze correspondent) BRUSSEL Koning Boudewijn van België heeft de demissionaire premier Gaston Eyskens een infor matie-opdracht voor een nieuwe re gering gegeven. Het lag in de lijn der verwachtingen dat een lid van de christendemocratische CVP, die ondanks een verlies van 2 piet 67 zetels toch de sterkste partij in de kamer gebleven is, aangewezen zou worden. Het spreekt verder vanzelf dat Eyskens die man is. Hij heeft im mers de vorige, eerst in mei 1972 af- lopende, regeringsperiode slechts on derbroken om door middel van ver vroegde verkiezingen een nieuw man daat en daarmee genoeg tijd te ver krijgen om het regeringsprogramma af te werken. Eyskens zal zijn besprekingen van daag beginnen. Men mag aannemen dat hij op een prolongatie van de rooms-rode CVP-BSP-coalitie mikt bij het aanhouden van het mogelijk geamendeerde oude program. Ove rigens. blijft de verleiding een derde partner mee in de boot te nemen •bijzonder groot, omdat óp dié; wijze een meerderheid van tweederde deel der kamerstemmen behaald zou kun nen worden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Twee vrachtwa genchauffeurs uit Bergen op Zoom, twee uit Halsteren en twee van Zuid- Beveland kregen zaterdagmiddag op een bijeenkomst in de Amsterdamse RAI uit handen van de staatssecre taris dr. R. J. H. Kruisinga van Ver keer en Waterstaat het ereteken „Ridder op de weg". Het w-aren de heren J. A, Otite uit Nieuwdorp, M. J. Raas uit Lewe- dorp, E. Ketelaars en H. F. Klaassen uit Halsteren en A. van Dongen en S. Verbogt uit Bergen op Zoom. Zij hadden het gepresteerd om met hun zware vrachwagens gedurende drie jaar geheel schadevrij te rijden. De staatssecretaris wees erop dat de be roepschauffeur relatief gezien veili ger rijdt dan de doorsnee-automobi list. Dr. Kruisinga hield voorts een pleidooi voor een nauwkeuriger ana lyse van de oorzaken van ongevallen. De voorzitter van „Transvemij", de waarborgmaatschappij die de onder scheiding heeft ingesteld, de heer E. van Donkelaar, wees er op dat jaar- kilometra-ges van 150.000 kilometer per man geen uitzondering zijn, vaak met vrachtauto's van 35 ton en meer besturen, die een waarde van ruim honderdduizend gulden vertegen woordigen. Dit wil echter niet zeggen dat Is raël met een cheque van 50 miljoen dollar zonder meer genoegen zal ne men. In de eerste plaats is het be taalde bedrag veel minder waard dan vier jaar geleden, niet alleen door de toegenomen duurte maar ook door de waardevermindering van de Franse franc. In de tweede plaats heeft Israël in geen vier jaar rente i van zijn 50 miljoen dollar gehad. In de derde plaats zal Israël de vanzelfsprekende voorwaarde stellen dat de 50 Mirages niet door Frank rijk naar het buiten-lamd zullen wor den verkocht en zeker nieit naar de Arabische landen, waardoor de Is raëlische verdediging sterk in het nadeel zou kamen. En tenslotte zal de Israëlische regering weigeren de onderhoudskosten te betalen van de Mirages die vier jaar lan-g. onge bruikt in loodsen hëbben gestaan. De Gaulle heeft zijn opvolger Pompidou wat deze Mirages-5 be treft met een lelijke strop achterge laten. Alleen al de onderhoudskosten van de opgeslagen toestellen worden geschat op 3 miljoen per jaar. Be taald door de vliegtuigbouwer Das sault die dit bedrag zal proberen te verhalen op de Franse regering aan gezien De Gaulle opdracht gaf tot het wapenembargo. Als de Franse regering de 50 toestellen niet mag exporteren zullen zij -gebruikt moe ten worden door het Franse leger, maar het is de vraag of het leger dat wil. Een toestel dat vier jaar geleden ge-bouwd Werd is niet mo dern meer -en zeker niet opgewassen tegen de nieuwste Russische militai re toestellen. De Israëlische regering die wat-'sneMe- vliegtuigen betreft niet uétsluitienidi aangewezen is op Frankrijk, maar ook Amerika (Phan toms en Skyhaiwks) achter de hand heeft is allang tot die conclusie ge komen. Vandaar haar beslissing: geef ons het geld maar terug en hou de verouderde Mirages zelf. EDE (ANP) Zaterdag rond het middaguur is Mia Versluis op de al gemene begraafplaats te Ede ter aar de besteld. Haar ouders en haar verloofde en ongeveer 200 belangstellenden bege leidden haar naar de laatste rust plaats. Het meisje is woensdag over leden, nadat ze als gevolg van een hieloperatie vijfeneenhalf jaar buiten bewustzijn was geweest. De laatste tijd zijn honder den olifanten in het Tsavo na tionale park in Kenia omgeko men van de dorst. Er zijn geen tekenen die er op wijzen dat het binnen afzienbare tijd gaat rege nen, zodat gevreesd moet wor den dat nog meer olifanten en rinocerossen het slachtoffer van droogte zullen worden. De gie ren waren er wel snel bij raineASfrrA nntoi;.- - - •- oxnvy NAKODATA (AFP) Op het Ja panse eiland Hokkaide zijn zondag de werkzaamheden begonnen voor de aanleg van een 54,2 km lange tun nel, waarvan 23,3 km onder de zee, die dit noordelijke eiland zal verbin den met het hoofdeiland Honsjoe. Het werk dat 200 miljard yen (1,9 miljard gulden) gaat kosten, moet in 1977 klaar zijn. Een treinreis van Tokio naar Sap poro door de langste tunnel ter we reld duurt dan nog slechts 5 uur en 50 minuten. Nu doet men er nog ruim 19 uur over. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Een stuurgroep, ge vormd door twaalf van de artsen die het initiatief hebben genomen tot de protestbrief ove-r de abortus richtlijnen van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst, meent dat de open brief van dit bestuur, van vorige week, de standpunten nog niet dichter bij Hkaar heeft gebracht. Makr de groep 3 er wel over verheugd, dat het hoofdbestuur heeft gesteld dat de on derhavige problematiek nog niet is uitgekristalliseerd. De protesterende artsen zullen dan ook graag ingaan op de uitnodiging tot een nadere ge- dachtenwisseling. Zaterdagavond hadden 1885 artsen het protst ondertekend. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/NEW DELHI De Pakistaanse minister van buiten landse zaken, sultan Mohammed Chan, vindt de toestand aan de grens tussen India en Pakistan neerkomen op een oorlogstoestand. In een gesprek met verslaggevers tijdens een bezoek aan de Pakis taanse delegatie bij de V.N. zei Chan, dat de Indiërs met mortieren en artillerie schieten en tanks hebben gebruikt. De minister, die onlangs Peking heeft bezocht, zei dat China cate gorisch heeft verklaard Pakistan te zullen helpen als het wordt aan gevallen. Ook de Verenigde Staten vrezen voor een spoedig Uitbreken van een oorlog tussen India en Pakistan. Aan deze twee landen is dringend ver zocht uiterste zelfbeheersing te be trachten. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, William Rogers, voegde hieraan toe dat zijn land zich veel zorgen maakt over de militaire concentraties aan weerszijden van de grens tussen India en Pakistan. Drie Pakistaanse straalgevechts- vliegtuigen zijn zondag het Indiase luchtruim in de noordelijke deelstaat Kasjmir binnengedrongen, zo heeft het Indiase persbureau United News meegedeeld. Een van de in Frankrijk gebouwde Mirage-straaljagers werd door toe stellen van de' Indiase luchtmacht naar Pakistan teruggejaagd, aldus het persbureau. De twee andere Paki staanse vliegtuigen werden door luchtafweergeschut onder vuur ge nomen, maar niet getroffen. Verleden week heeft een Indiase regeringswoordvoerder de beschuldi ging geuit dat Pakistaanse gevechts vliegtuigen in het oostelijke grensge bied het Indiase luchtruim binnen drongen en bevolkingscentra bescho ten. DE PYTHON „Seba" is onopgemerkt uit zijn kooi in de Parijse „Jardin des Plantes" verdwenen. Er zit een gat in zijn kooi. Aangenomen wordt dat de slang, die een lengte heeft van 3,5 meter, door iemand is gesto len. Het Pakistaanse leger heeft bekend gemaakt dat het 101 Indiase soldaten heeft gedood, toen Indiase eenheden gedekt door artilleriebeschietingen, op verschillende punten de grens met Pakistan overstaken. (Van een onzer verslaggevers) OSSENDRECHT De 20-jarige mej. C.M.A. Blom uit Bergen op Zoom is zaterdag bij een verkeers ongeluk in Ossendrecht om het leven gekomen. Zij zat naast de bestuurder van een auto, die op liet kruispunt Moiendreef-Vrijheidsstraat geen voorrang verleende aan een van rechts komende auto, waardoor een botsing ontstond. De 20-jarige Schendeielorz uit Eindhoven is op de Knegtselweg te Veldhoven door een personenauto gegrepen, en om het leven gekomen. De bestuurder van de personenauto ramde na het ongeluk odk no'g een voor hem rijdende personenwagen. Bij ongelukken elders in het land kwamen nog eens zeven weggebrui kers om het leven. PASADENA De Amerikaanse sonde Mariner-9 heeft gisteren de eerste foto van dichtbij van Mars naar de aarde gezonden, nadat het ruimtevoertuig gisternacht in een baan rond Mars was gekomen. Op de foto stond bijna niets. Alleen een zwakke lichtvlek waar men niets van kan maken, ook met de computer niet. De foto is met een telelens ge nomen boven de bevroren zuid pool van de planeet- Meer resul taat wordt verwacht van de foto's die met een groothoeklens wor den genomen. Overigens weet men in het ruimtevaartcentrum te Pa sadena niet in hoeverre de beel den worden beïnvloed door de stofstorm die al zeven weken op Mars woedt, maar nu iets lijkt te gaan afnemen. De Mariner-9 voerde zijn rem- manoeuvre volgens plan uit en kwam zo in een baan rond Mars. De sonde werd daarmee het eerste door mensenhand gemaakte voor werp dat in een baan rond een andere planeet gebracht is. Ver wacht wordt dat de foto's en pei lingen van de instrumenten samen met de gegevens die de twee Russische Mars-vaartuigen zullen opleveren, de kennis van de pla neet uitermate zullen verrijken. De remmanoeuvre was de climax van een reis van bijna 4.000 mil joen kilometer, die op 30 mei op kaap-Kennedy was begonnen. Er was een serie delicate manoeuvres aan voorafgegaan om het ruimte vaartuig precies in de gewenste richting te brengen. Er volgen nu ten minste drie maanden van waarnemingen van de planeet totdat deze „achter de zon verdwijnt". Wanneer Mars er weer achter vandaan komt zullen de waarnemingen tot minstens een jaar lang worden voortgezet, wanneei dat althans mogelijk blijft. De baan van de Mariner-9 komt praktisch overeen met de bere kende. Ook zijn de zonnepanelen ontvouwd die onmisbaar zijn voor de levering van de nodige elek trische energie. Van de twee televisiecamera's aan boord kan er een zoals reeds gemeld oppervlaktedetails waarnemen ter grootte van een voetbalveld. De oppervlakte van Mars zal voor ongeveer 70 pro cent in kaart worden gebracht. De temperaturen op de planeet en de samenstelling van de damnkring essentieel voor het vormen van leven zullen worden onder, zocht. Evenals bet magnetische veld. Er worden ook betere foto's verwacht van beide manen. Pho- bos en Deimos, die op de beste foto's tot dusver slechts als lich tende puntjes te zien zijn- Twee aanmerkelijk zwaardere Russische ruimtesondes, de Mars-2 en Mars-3 zullen tussen 20 en 29 november bij de planeet aanko men. Onder een in januari geslo ten bilateraal akkoord zullen de VS en de Sovjet-Unie per telex snel de technische gegevens uit wisselen die door de drie ruimte vaartuigen worden uitgezonden. Nasa-Ieid»rs achten het mogeliik dat de Sovjet-Unie een zachte landing op de planeet op het oog heeft. (ADVERTENTIE) Vraag naar de Voor slechts inclusief een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de meeste stations restaurants. EINDHOVEN (ANP) In de nacht van zaterdag on zondag heeft de Eindhovense politie een zestal jongelui gearresteerd, die vermoede lijk voor f 60.000,- aan horloges uit het centraal magazijn van V. en D. aan de Kanaaldijk-Zuid hadden ont vreemd. In het magazijn hadden zij boven dien vernielingen voor naar schatting f 10.000,- aangericht. GREEN BAY In de gevangenis van Green Bay, in de Amerikaanse staat Wisconsin, is door nog onbeken de oorzaak oproer uitgebroken. Van de 780 gevangenen (tussen de 16 - 30 jaar) die er verblijven, hielden enkelen zich afzijdig door zich op te sluiten in de sportzaal. De bewakers probeerden zich met gebruik van traangas tegen de gevangenen te ver zetten, wat na enkele uren gelukte. Vijf bewakers moesten zich voor lichte verwondingen laten verzorgen. Volgens gevangenisdirecteur Don Quatsoe werden verscheidene bran den gesticht en vele ramen aan dig gelen geslagen. Een ochtendwandelingetje op Madison Avenue in New York van drie leden de Chinese afvaardiging naar de Verenigde Naties. Liftks de leider van de delegatieTsjao Koean-Hoea. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aanhoudend protest tegen de zoutlozing door Franse kalimijnen in de Elzas in het beetje water dat de Rijn nog bevat, begint reuitaat af te werpen. De Fransen lozen iets minder, hoewel dat in ons land nog niet merkbaar is. „De regering heeft op alle niveaus de Franse regering gevraagd het lo zen te laten beperken", aldus pre mier Biesheuvel. Minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken heeft geen gelegenheid voorbij laten gaan om er weer over te beginnen, zo gauw hij zijn Franse collega Schumann tegen kwam. Ook in Rome, waar de minis ters van buitenlandse zaken verga derden, hebben Schumann en Schmelzer over de Rijn gesproken. De Nederlandse regering is bereid mee te betalen aan de onkosten die de Fransen moeten maken wanneer het zoutafval moet worden opgesla gen. Maar Biesheuvel wilde geen enkel bedrag noemen, om de Neder landse onderhandelingspositie niet te ondermijnen. De ministerraad heeft besloten dat het lozen van vuil op wateren in Ne derland die van het rijk zijn, duurder wo-rdt. Toen in januari jl. de wet verontreiniging oppervlaktewater werd vastgesteld, werd het tarief vastgesteld op 2 gulden per inwoner equivalent afvalwater- Vanaf 1 ja nuari wordt dat 5 gulden. Voor 1973 wordt gedacht aan 9 gulden. De op brengst van de heffing wordt ge bruikt voor de bouw van vijftien zui veringsinstallaties. DEN HAAG (KNP) De hoog ste vertegenwoordigers van de gere formeerde, Nederlandse hervormde- en rooms-katholieke kerk hebben ge zamenlijk een verklaring opgesteld, waarin zij hun sympathie tot uit drukking brengen met de opstellers van het manifest tegen de woning nood. Verschillende ondertekenaars van het manifest, onder wie artsen, pasto res, dominees en maatschappelijk werkers, hebben zaterdag hun nood kreet kracht bijgezet door het kra ken van een huis aan de Van Speijk- straat in Den Haag. De onderteke naars van de verklaring van zondag schrijven, dat het manifest terecht zegt dat de wet de nood moet bre ken: „Wij kunnen er begrip voor op brengen, dat de oproep kracht werd bijgezet door het kraken van een huis, deze inbreuk op de wet kan noodzakelijk zijn". EEN 22-JARIGE Franse lasser uit Rotterdam is zaterdag door de Rot terdamse politie in een huis aange houden. De lasser, verdacht van dief stal, had vrijdagmiddag kans gezien na zijn voorgeleiding bij de offi cier van justitie de benen te nemen. DE PRAAGSE predikant J. Dus en drie medewerkers van de Tsjechische protestantse broedergemeente zijn dezer dagen gearresteerd, nadat huis zoeking bij hen was gedaan. EEN FELLE brand heeft zondagoch tend het opleidingscentrum voor cir cusartiesten bij Orense, in het noord westen van Spanje, verwoest. BISSCHOP Anba Sjenouda, een 48- jarige hoogleraar in de theologie, is zondag geins.talleerd als de 117e paus van de Koptisch-orthodoxe kerk in Egypte. PRESIDENT SOEHARTO heeft kle ding ter waarde van 100.000 roepiali geschonken voor de papoea's op west-Irian. DE VEERPONT over de Lek in Wijk bij Duurstede is voor twee weken uit de vaart genomen. Dit staat in verband met reparatiewerkzaamhe den aan de veerstoepen. SKI-TROEPEN, helikopters en leger voertuigen worden naar het bergge bied van centraal-Marokko gebracht om de duizenden dorpelingen te hel pen die door de uitzonderlijke hevige sneeuwval zijn geisoleerd. EEN BANKOVERVALLER in de Ita liaanse stad Turijn heeft per ongeluk een handlanger neergeschoten. De ongelukkige die juist de buit binnen had overleed na de aankomst in het ziekenhuis.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5