Delta Vissers een in Goes St.-Nicolaas ingehaald EERSTE PAAL SCHOLENCOMPLEX bij NKV zet zich in voor schoon millieu ZLM NEEMT AFSCHEID VAN PRINS VW1200 5999,1 Afscheid van dokter Elenbaar EERSTE BEZOEK GOLD TERNEUZEN E. Yisscher Middelburg overleden Cutterzuiger blokkeerde vaargeul Toon heerst over vossenstad stad streék Gedupeerde wil tegemoetkoming van provincie Vrij zacht OPRICHTER VAN MACHINISTEN- SCHOOL Ondergang van Saeftinge Vechtpartij op carnavalsbal: twee gewonden SMITS uw juwelier Mammoettransport hinderde het verkeer niet Maandag 15 november 1971 .3 Sint-Nicolaas met enige pieten op bezoek bij zieke kinderen. (Van een onzer verslaggevers) GOES In aanwezigheid van een vertegenwoordiging van burgemees ter en wethouders van de gemeente Goes zal de inspectrice van het la ger onderwijs in de inspectie Goes, mevr drs. W.P. Bouwman, woensdag 17 november om kwart over drie de eerste paal slaan van een nieuw scholencomplex. Het betreft hier de omstreden („schoolstrijd Goese polder") scho- lenoombinatie aan de Troelstralaan in de nieuwe wijk „Goese polder" ten noorden van de Goese stadskern. Het complex zal gaan dienen voor basis en kleuter-onderwijs. Indertijd is in principe besloten de diverse „zuilen" in dit gebouw onder te brengen in de vorm van een „op- vangschool", later werd van ver schillende zijden, onder meer door de meerderheid van in een omstre den enquête ondervraagde ouders uit de nieuwbouwwijk, aangedron gen op een andere onderwijstechni sche vorm: de samenwerkings school, Nadat het hoofd,van de afdeling onderwijs van de gemeente Goes in het wijkblad een (volgens de con fessionele schoolbesturen niet objec tief, maar propaganderend) artikel had geschreven over deze schoolme thode, ontbrandde er een twist tussen het r.-k. schoolbestuur, het prot. chr. schoolbestuur, enerzijds, en het ge meentebestuur anderzijds, hetgeen later al gauw de bijnaam „Goese schoolstrijd" kreeg. Een en ander werd bijgepraat. Door de Goeise onderwijswethou der J.H.Roose werd in het wijkblad een nieuw artikel geschreven, en de „partijen" kwamen overeen, de schoolvorm nog eens nader te be zien, daarbij uitdrukkelijk vaststel lende dait in principe het oorspron kelijke genieenJtebeduAt tot stichting van een „opvangschool" (waarbij de scholen afzonderlijk in hetzelfde gebouw onderwijs geven) zou wor den uitgevoerd. Intussen zou met de bouw alvast een aanvang worden .gemaakt. Dit gebeurt dus woensdag aanstaande. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland hebben een brief ontvangen van een inwoner uit Baarland, tevens gemeenteraadslid van de gemeente Borsele, de heer I. A. van Royen. Deze bepleit bij het college een aflopende financiële te gemoetkoming aan de daarvoor in aanmerking komende gevallen van aanwijsbare schade voor zover die veroorzaakt wedt door de opheffing van de veerdienst Hoedekenskerke- Terneuzen. De heer van Royen schrijft in zijn brief dat opheffing van dit veer zander dat daarvoor in de plaaits eien voetgangersverkeer wordt ingesteld, veel mensen, die tot de dagelijkse kern van reizigers behoren, ernstig zal duperen. De zoon van de heer Van Royen bezoekt de rijksscholengemeenschap Petrus Hondius in Tevneuzen. Ver andering van school zal de studies niet ten goede komen, zo meent, de heer Van Royen. Een rechtstreekse busverbinding naar Terneuzen via Perkpolder zal een te hoog aantal reisuren opleve ren zodat er te weinig studietijd over zal blijven. Als enige mogelijk heid blijft ons het huren van een hamer voor onze zoon in Terneuzen over, schrijft de heer Van Royen. Vooruitzichten voor dinsdag If en woensdag, M opgesteld door het K.N.M.I. op droog weer met veel bewolking en vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur; )o procent; kans op een geheel droog itmaal; 80 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 ot 3; min.-temp.: 2 tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans on een droge periode van minstens 12 uur 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. hoogwater»;. Moegen, dinsdag 16 nov. Bergen op Zoom 2.35 en 14.49 Hanseert 1.45 en 13.55 Terneuzen 1.12 en 13.22 Vlissingen 0.42 en 12..52 Wemeldinge 2.25 en 14.39. (Van onze sportmedewerker) GOES Tijdens de ledenvergadering van de Federatie Delta Vissers, die zaterdag in de „Prins van Oranje" in Goes werd gehouden, was er maar één kwestie waarover langdurig werd gediscussieerd. Dit betrof een strook vis water bij Dinteloord dat de vereniging „De Schar" uit Stampersgat had gepacht van een particulier. Omdat genoemde vereniging bij de Federatie is aangesloten was het bestuur van Delta Vissers van me ning dat de regionale belangen hier bij duidelijk aan de kamt waren gezet door „De Schar". De vraag rees zelfs of „De Schar" moest wor den geroyeerd. De begroting voor 1972 bleek voor de Federatie niet ongunstig. De me ning van het bestuur was dat men ongeveer een ton nodig zou hebben voor het beschikbare viswater in De Grevelingen (visuitzet en dergelij ke). Hetzelfde bedrag aan subsidie was voor dit jaar beschikbaar ge- stelddoor de overheid en deze gel den kunnen nu worden overgehe veld naar het volgende jaar. De heer J.A. van Hurck, adjunct-directeur van de afdeling visserijen, resorte- rend onder het departement voor landbouw en visserij, gaf tijdens deze vergadering nog eens een dui- (Van onze correspondent) TERNEUZEN In een der zalen van hotel „Rotterdam" te Terneuzen werd zaterdagmorgen de districts- vergadering gehouden van distrikt Zeeland van het Nederlands Katho liek Vakverbond. Deze stond onder leiding van distriktbestuurder de heer S. Stroek uit Rotterdam. Over de steeds toenemende water en luchtvervuiling zei hij dat nog een strenger ingrijpen hiertegen no dig is om zodoende de vervuler geen kans te geven. Overigens gaf hij niet de industrie alleen de schuld, ook wij met z'n allen dragen in een niet geringe mate toe aan milieube derf. Een totale mentaliteitsverande ring is nodig en noodzakelijk. Ook de vakbeweging zal waakzaam moe ten zijn dat er niet wordt beslist over ons en zonder ons. Drs. C. de Schipper uit Middel burg, stafmedewerker van het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland, gaf zijn visie over de onlangs verschenen ontwikkelings- schets voor Zeeland in een causerie: „Hoe zal Zeeland zich in de nabije toekomst ontwikkelen." In bef Sloegebied verwachte spre ker in de komuende jaren meer span ningen op de arbeidsmarkt dan in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar alleen Dow-Chemical nog een beroep zal doen op deze markt. Waf de aan trekking van buitenlandse arbeiders betreft zei hij dat die nodig zijn omdat voor een aantal beroepsgroe pen geen Nederlandse arbeidskrach ten beschikbaar zijn. Na zijn betoog was er geleglenheid tot discussie, waarvan druk gebruik werd gemaakt. delijke uiteenzetting hoe de sport- visserij het best kan floreren. „Nog steeds is er te weinig toe zicht op de viswateren, meende de heer Van Hurck en ondanks de gro te oppervlakte die er bestreken moet worden moeten de diverse in stanties blijven streven naar een effectievere controle". De bestuurs verkiezing leverde geen moeilijkhe den op. In de plaats van de heer De Boer die naar elders vertrok werd gekozen de heer A. Hoogesteger uit Halsferen die zijn benoeming accep teerde. In verband met de gunstige begro. ting kon de contributie evenals vo rig jaar gehandhaafd blijven op f 3,- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Sint Nicolaas heeft zaterdagmiddag voet op Zeeuwsch-Vlaamse bodem gezet. Voor het eerst sedert een reeks van jaren gebeurde dit in Terneuzen, niet in de omgeving van de Axclse dam, maar aan de aanlegsteiger van de provinciale stoombootdiensten aan de Scheldekade. Een paar duizend kinderen en hun ouders zwaaiden uitbundig met vlaggetjes toen om twee uur precies de goedheiligman en tientallen knechten voet aan Temeuzense wal zetten. Daarvoor was een welkom voorafgegaan in de vorm van luid- klinkende misthoorns van diverse gemeerd liggende schepen. Het schip van de sint werd voorafgegaan door een boot iian de rijkspolitie te water en een van de havendienst. Op de steiger stond de trouwe schimmel reeds op zijn bejaarde berijder te wachten De sint werd vergezeld van gijn huisorkest, daf een puik stuk sinter klaasmuziek in dixielandstijl ten ge hore gaf. Na zijn aankomst, waarbij de sint werd welkom geheten door een ontvangstcomité bestaande uit de heren F. vain Glansbeek en K. Willemsen, begaf het gezelschap zich richting Markt waar, in de aldaar opgestelde kiosk de hoge gast uit Spanje werd toegesproken. Namens het handelscentrum Ter neuzen richtte de heer J. den Toon der zich tot de kindervriend. Hij wees hem op de diverse veranderin gen welke sedert het laatste bezoek van Sint Nicolaas wiren voltrokken. „Wij hebben een heuse promenade gekregen en vele nieuwe zaken zijn geopend of bestaande verbouwd cn heropend". Daarna heette de eerste burger van Terneuzen, burgemeester J. C. Aschoff de goedheiligman wel kom in Terneuzen. Na dit officiële gedeelte begon de eigenlijke intocht van de sint. Voor afgegaan door de Temeuzense har monie en de drumband Irene en veel lieftallige majorettes trok de stoet door Terneuzen, waarbij ette lijke kilo's pepernoten werden rond gestrooid. Zoals ieder jaar werd ook zater dag Het zieke kind niet vergeten. Nadat de stoet ontbonden was bracht Sint Nicolaas met een klein gevolg een bezoek aan de kinderaf deling van het Julianaziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers). GOES De ZLM, de maatschap pij ter bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant, houdt maandag 6 december haar algemene vergade ring in,De Prins van Oranje" te Goes. De vergadering begint om 14.00 uur. Op het programma staat onder meer het afscheid van ir. J. Prins als voorzitter, de vaststelling van de begroting, een voorstel tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement en een inleiding door ir. C.S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité over het onderwerp „De Ne derlandse landbouw in 1972 en 1973". De toespraak van Sint-Nicolaas, (ADVERTENTIE) v.a p.v. tilburg - bastianen ginnekenweg 25 breda tel. 01600-22488 (Van onzecorre spondent) ZAAMSLAG Dokter Elenbaas en mevrouw Elenbaas-Schipper heb ben zaterdag definitief afscheid ge nomen van de bevolking van Zaamsiag. Zij deden dit met een zeer druk bezochte ontvangst in het Nederlands hervormde verenigings gebouw „De Rank" aan de Zaag- straat. Na afloop hiervan werden ruim600 handtekeningen in het re ceptiealbum geteld, maar het werke lijke aantal - vooral de oudere men sen vergaten te tekenen - lag op merkelijk hoger. Tientallen bloemstukken en ande re geschenken werden het scheiden de dokterspaar ter hand gesteld, en het waren zeker niet alleen inwo ners van de kom Zaamsiag, maar ook velen uit Vogelwaarde die naar „De Rank" gekomen waren om „hun dokter' en diens echtgenote, mis schien voor de laatste keer de hand te drukken. Met het vertrek van dokter Elen baas, die 68 jaar is, en van een verdiende rust gaat genieten, verliest Zaamsiag een van haar sympatiekste en meest geziene ingezetenen. Vooral bij de wat oudere inwoners genoot hij een schier grenzeloos ver trouwen, en zeker niet ten onrechte. Tevens is nu een einde gekomen aan een zeer lange ambtsperiode waarin hij als arts te Zaamsiag werkzaam was. Dokter Elenbaas vestigde zich in september 1929 te Zaamsiag- kort na zijn aankomst in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op ruim 83- jarige leeftijd is zaterdagavond in het ziekenhuis te Middelburg over leden de heer Eilert Visscher, oud- directeur van de technische en ma- chinistenschool in Middelburg en een van de markante figuren in de Zeeuwse hoofdstad. De heer Visscher is degene ge weest aan wie het te danken was dat direct na de bevrijding 75 ge schoolde scheepswerktuigkundigen die door hem zowel legaal als ille gaal waren opgeleid, gereed stonden om hun collega's, die de barre oor logsjaren op zee hadden meege maakt, af te lossen. De jaren van de eerste wereldoor- (Van onze correspondent) HULST Onder grote belangstel ling hield de heer P. Brand, in het kader van de tentoonstelling, het Land van Saeftinge", in de zaal van de openbare bibliotheek te Hulst een lezing over: de geschiedenis van het verdronken Land van Saeftin ge. De heer Brand zei dat de oudste gegevens over Saeftinge dateren uit het jaar 821. Bij de grote water vloed van 1175 is een dorp Saeftin ge, aan de linkeroever van de Schel de geheel verdronken. De eerste concrete gegevens komen van de Cistereiënser monniken van ter Dui nen en ter Doest, die rond 1200 het gebied zijn binnengetrokken. Door de ligging van Saeftinge op de hoek tussen Schelde en de Bonte vond door getijdiestromingen een grote aanslibbing plaats, teTwijl het ge bied ook bloot stond aan watervloe den en stormen. De landstreek had toen veel te lijden van overstromin gen. Tijdens de allerheiligenvloed in 1570 liep het grootste deel onder water en vier jaar later sloeg de zee opnieuw toe. In 1584 ging Saeftinge geheel ten onder. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een cutterzuiger heeft afgelopen weekeinde ongeveer honderd binnenschippers in een zij arm van de Schelde bij Gent in staat van alarm gebracht. De zuiger, die bij de plaats Gave re op ongeveer 10 kilometer van Gent bezig is met het recht trekken van de Schelde raakte door een manoeuvreerfout in de nieuwe vaar geul waardoor 'n grote hoeveelheid zand in de vaargeul werd gedepo neerd en dreigde een honderdtal binnenschepen droog te zetten. Een aantal schippers waarschuwde de kapitein van de cutterzuiger, die daarna aan het werk toog om het zand weer uit de vaargeul weg te halen. Zaterdagmorgen was de door gang op dit deel van de Schelde hersteld. (Van onze correspondent) RILLAND De heer C. Coore- mans is zaterdagavond bij een bal, dat georganiseerd werd in verband met de elfde van de elfde, door de carnavalsvereniging De Grote Slok ln het Dorpshuis te Rilland mishan deld door de 21-jarige uit Rilland afkomstige B. in de Wey. De heer Cooremans liep hierbij verwondingen op aan het gelaat. Het incident ontstond doordat de 21-jari- ge knaap weigerde de entree voor het bal te betalen. Hierop werd hem de toegang tot de zaal ontzegd. Hij was hierover zo verbolgen dat nadat hij eenmaal buitengewerkt was en de toegangsdeur was gesloten, hij de ruit van de toegangsdeur insloeg. Hij moest met een slagaderlijke bloeding overgebracht worden naar het St.-Joannaziekenhuis te Goes. (ADVERTENTIE) Lapidé gouden CL.F.ever 1 schakelarmband geheel massief nu 69,— Nieuwe Haagdijk 29 Breda log bracht Visscher op zee door. Hij doorliep alle rangen en verliet de maatschappij als hoofdwerktuigkun dige. In 1919 vestigde hij zich in Middelburg, waar hij was benoemd tot leraar in de technische vakken aan de toen nog jonge ambachts school. Aan deze school werden ook de technische opleidingen gegeven voor de Java-China-Japan lijn. Het is aan de heer Visscher en zijn nooit afla tend ijveren voor „zijn" opleiding te danken geweest dat de Middelburg se ambachtsschool in 1923 de volle dige opleiding tot scheepswerktuig- kundige kon gaan verzorgen. De eerste cursus telde veertien leerlin gen. In de bloeitijd waren het er soms niet minder dan 125. Er waren jaren dat honderd pro eent van de Middelburgse kandida ten voor het staatsexamen slaagde. Het landelijk gemiddelde lag des tijds in de buurt van de 28%. In de jaren van de tweede wereld oorlog begon Visscher onverdroten met het vormen van scheepswerk tuigkundigen voor de koopvaardij. Zij vormden de aflossing van de wacht ter zee en hebben daardoor onschatbaar veel kunnen bijdragen aan het herstel van de handelsvaart eh van de Nederlandse economie. In 1946 werd de heer Visscher be- .noemd tot directeur van de techni sche en maehinistenschool, welke door zijn toedoen uitgroeide tot een streekschool, waar tal van speciale cursussen werden gegeven. Donderdag wordt de heer Visscher begraven. De h. mis van requiem vangt aan om elf uur in de paro chiekerk van Middelburg. (Van onze correspondent) GOES Het mammoettransport van Goes naar Kats van een kraak- kolom voor de BP-raffinaderij aan Europoort van KKF uit Goes is geheel volgens plan verlopen. De kraker was 8.60 breed en 44 meter lang, terwijl het gehele transport met voor- en achtertrekker 67 nieter in beslag nam. Het verkeer heeft geen noemenswaardige hinder on dervonden van dit extra grote tran sport. De n. v. PZEM heeft wel enige lichtmasten nabij Kats moeten schuinzetten om omver rijden hier van te voorkomen. (Van onzecorres pondent) HULST Prins Toon den eerste (ln het dagelijks leven Antoon Bies- broeck) is herkozen tot prins carna val van Hulst. Hiermee is een eind gekomen aan de spanning in de „Vossenstad" over de nieuwe prins carnaval. Prins Toon dene erste en de raad van elf werden zaterdagavond, op het prinsenba, in de Koning van Engeland, aan de vossen en vossin- nekens voorgesteld. Het is in het „vossenhol" een gezellige boel ge worden en ook de belangstellinr waszeer groot. Tot ongeveer kwar voor elf werd er gedanst op muziek van het dansorkest the Manhatten Boys Om kwart voor elf kwamen de majorettengroep „de dansmariekes" en de boerenhofkapel „de kallesaai en" de z aal binnen. Na een show vande dansmariekes kwam dan het grote moment dat prins Toon den eerste werd gepresenteerd. Hetprins enbal werd luister bijge zet door een bezoek van prins „Krabbejanus" van de stadscarna- valvereniging „de Merwekrabbers" uitDordr echt, vergezeldv an de boe- renkapel, de Merwekrabbers". Prins Krabbejanus deedzijn intrede geze ten op een kunstschaap dat van binnen bier bleek te bevatten. Beidt prinsen wisselden onderscheidingei uit.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3