irattsxakiDT/D WINSTDELING WEGGESTEMD Bestuur van KNVB dreigt met aftreden STAM WINT DE „KLEINE SLIM TOUR" Jan Bols en At je Keulen in vorm Eis: inspraak en geen dictatuur Ree in laatste partij winnaar LIQUIDITEIT KANDIDATEN RIE TIMME SCHAAKTITEL Boom lijdt nederlaag tegen Gnas ETAPPEZEGE DENHERTOG WESTBRABANTSE WIELERCLUBS: sport IN 'T KORT VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 15 NOVEMBER 1971 étfM aüt 11 13 VOLLEYBAL De Nederlandse dames-volleybalkampioen Bekker- veld heeft zich in Schwechat ge plaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker. De Limburgse dames wonnen de return wedstrijd tegen de Oostenrijkse kam pioen Blaugeld met 30 (158 157 1512). De eerste ontmoeting had Bekkerveld eveneens met 30 ge wonnen. WIELRENNEN Jan Spetgens is in Tessenderlo (België) als tweede geëindigd in een wielerveldrit over 22,5 km. De wedstrijd werd gewon nen door de Belg Theo Arnauts, die de afstand reed in 1 uur en 50 se conden. Spetgens werd tweede op 15 seconden. Albert Scheffer (Ned.) bezette de derde plaats. Er gingen 56 renners van start. (ADVERTENTIE HELVETIA ONGEVALLEN O (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op de rustig voort kabbelende bondsvergadering, die de KNVB zaterdag in het Haagse con gresgebouw hield, werd plotseling een vlam ontstoken toen de nieuwe voor zitter van de FBO, Herman Choufoer, achter de katheder plaatsnam en het voorstel lanceerde «m het batig saldo over 1970-1971 (f 418.254) en de koerswinst op effecten 268.827) voor winstdeling aan de elubs aan te wenden. De reactie van voorzitter W. M. G. Meuleman was even fel als onver wacht. Hij stelde onomwonden dat de vergadering de consequenties zou moeten aanvaarden ais de door Choufoer gevraagde stemming ten nadele van het bondsstandpunt zou uitvallen. De heren Kernkamp en Stoop trachtten te bemiddelen en verzochten Meuleman aan de stem ming niet de zetels als inzet te ver binden. De voorzitter hield evenwel voet bij stuk. Hij bereikte daarmee dat men de voorzichtigheid in acht nam en liet voorstel met 54 tegen, 40 voor en 2 blanco werd verworpen. De eenstemmigheid in de foto bleek verre te zoeken, want onder andere Sparta, Ajax, PSV en NAC steunden voorzitter Choufoer niet. Men had liever een bestuur dam geld. Voorzitter Meuleman legde ook omstandig uit, waarom hy dit jaar niet tot winstdeling wilde overgaan. „We staan voor een grote operatie: de scheiding van 'amateur- en betaald voetbal, die we per 1 juili 1972 willen realiseren- Dan mogen we niet zo maar gaan uitdelen. Als die splitsing doorgaaf, moetien we gezonde sec ties aimateur- en betaald voefbal heb ben en een gezonde KNVB". De heer Choufoer had verwezen naar hef jaarverslag van de bondsvergade ring 1969, waarin winstdeling was toegezegd. Meuleman: „Mag ik dan verwijzen naar het verslag 1970 waarin duidelijk staat dat dit niet steeds zal kunnen in verband met de liquiditeit." De heer Choufoer wenste toch de stemming, ondanks'het drei gement van de heer Meuleman en de woorden van mr. J. Velders, voor zitter LBA, die tevoren zei dat de amateurs achter het standpunt van het bestuur standen. Meuleman be nadrukte nog eens: „Het bondsbe- stuur wil regeren op de juiste wijze, met zidht op de toekomst. Als we dat niet meer kunnen, zult u een ander bestuur moeten kiezen." Het liep allemaal niet zo'n vaart omdat het voorstel werd afgestemd. In zijn openingswoord had de heer Meuleman gewezen op de spelver- ruwing. „We draaien onze sport de nek om als we dat toelaten", zei hij. „Spelers, trainers en besturen hebben tot taak dit spelen met vuur in te to men." De heer Meuleman meende tekenen te bespeuren dat de passieve recreatie zich zou verplaatsen vain de zomdagimilddiag naar vrijdagavond en/ of zaterdagmiddag. Ten aanzien van de structuurwijziging deelde hij me de dat het rapport van de structuur- commissie niet aanvaardbaar was voor de stuurgroep, maar dat de scheiding amateur-betaald voetbal er beslist moet komen. In maart 1972 zal een buitengewone vergadering worden uitgeschreven, waarin zo veel mogelijk details over deze kwestie zullen bekend zijn. Indien de regle- mentscommissie per 1 juli nog niet gereed mocht zijn met het omvang rijke .werk, zal toch de scheiding op financieel gebied worden doorge voerd1. De contributieverhoging (senioren naar 4,50, junioren naar 2, werd hij acclamatie aangenomen- Van de aftredende bestuursleden Boele Beugel (na 25 jaar), Noud v. d. Ven en Wiel Hanssen werden de eerste twee tot bondsridder geslagen, welke onderscheiding ook Toon Martens, directeur KNVB-sportcentrum Zeist, en deel viel. Over de opvolging ontstonden noeilijkheden. De heren Brokx en lastermans werden gekozen, maar ARNHEM (ANP) Rie Timmer lit Beverwijk is zaterdag in Arnhem Nederlands kampioene schaken ge worden door de vijfde partij van de leslissingstweekamp tegen Ada van der Giessen uit Rotterdam te winne». De stand kwam daardoor op 41 in het voordeel van mevrouw Tim mer, een beslissende voorsprong. Beide speelsters eindigden in het in oktober gehouden nationale kampioenschap op de eerste plaats. Rie Timmer is de opvolgster van Cor- ry Vreeken. TURNEN PSV heeft in de sporthal De Vang in Zaandam het Nederlands verenigingskampioen schap voor turners behaald. De Eind- hovenaren verzamelden 154,60 pun ten. St. Mauritius, dat vorig jaar de titel veroverde, werd nu tweede met 155,50 punt. over de plaats voor Noud v. d. Ven wend mien het niet eiens. Kandidaten waren mr. Hogewoning en mr. Tripels. De Nederlandse Ka tholieke Sportfederatie had per tele gram de kandidatuur van mr. Tripels in verband met de nag steeds gel dende fusiebepalingen v. d. Ven had een 'kwaliteitszetel voor de NKS nog eens dringend onderstreept. De heer Roxs (secretaris MVV) noemde het onelegant en eenzijdig verbreken van een overeenkomst in dien men zich niet aan de fusiebe palingen zou houden. De -heer Meule man zegde toe deze kwestie nader te onderzoeken en te bespreken. Ondanks het pleidooi van de heer Van Marie, voorzitter sectie ama teurvoetbal, bleef het transfenbedrag voor amateurs gehandhaagd op S 3000,en werd het niet tien mille, zoals het voorstel luidde. De afge vaardigden van de amateurs waren voor, de betalende clubs uiteraard tegen- Bondsvoorzitter Meulemans (rechts), die fel in opspraak kwam tegen het voorstel tot winstdeling voor de clubs, reikt hier de bondsmedaille van de KNVB uit aan Ajax-voorzitter Jaap van Praag. ROTTERDAM (ANP) Op listige wijze heeft Zaanse Cees Stam zater dagavond in het Rotterdamse sport paleis de kleine Tour de France ge wonnen. Met nog 2500 meter voor de boeg in de derde en laatste etappe (20 km) sloop hij naar voren, ge bruik makend van bet feit dat het rennersveld door premiesprints uit gewaaierd was over bijna de gehele lengte van de baan. Een korte felle sprint volgde en Stam had de ex- kopgroep, bestaande uit Piet de Wit, Roger Pingeon, Graeme Gilmore en Jan Janssen op een ronde gezet, wel ke voorsprong hij in de laatste tien ronden moeiteloos verdedigde. Jan Janssen (links) werd vierde in het eindklassement van de „kleine Tour de France" (rechts) een etappe op zijn naam wist te brengen. terwijl Piet de Wit De 29 coureurs onder wie Tourwin naars Aimar, Pingeon en Janssen en tweevoudig „runner-up" Zoetemelk, die door promotor Charles Ruys wa ren gecontracteerd, hebben de 2500 toeschouwers een boeiend schouw spel te zien gegeven. Vooral de lange, beminnelijke Roger Pingeon maakte duidelijk dat hij, in tegenstelling tot Lucien Aimar, niet alleen voor de show naar Ahoy was gekomen. Hal verwege de eerste etappe (10 km) voegde hij zich bij vluchter Piet de Wit en maakte aldus een voorsprong van een ronde mogelijk. Tot 7 kilo meter na het begin van de laatste rit was Pingeon, door zich telkens weer aan het hoofd van het peloton te plaatsen, elke aanval af te slaan. Toen echter het veld verbrokkelde door een aantal premiesprints, raak te lange Roger het overzicht kwijt. Achtereenvolgens Cees Stam, Nor man Hill, Graeme Gilmore profiteer den daarvan om op gelijke hoogte met Pingeon en De Wit te komen. Waarna Stam, op 12 ronden van de finish, gebruik maakte van het feit dat de „groten" het te druk hadden met elkaar in de gaten te houden. In de revanche van het wereldkam pioenschap der amateurstayers heeft Bert Boom, brons in Varese, de in de regenboogtrui geklede Westduitser Horst Gnas niet kunnen verslaan. Met name in de eerste manche vorm den Gnas en zijn gangmaker Bruno Walrave zo'n perfecte eenheid, dat Boom/Stakenburg er eenvoudigweg niet aan te pas kwam. Zelfs werd Boom in de eerste rit derde achter Gnas en de furieuze Groninger Nico Been. Toen was het in de tweede manche al heel makkelijk voor de wereldkampioen. Voor de eindover winning had hij genoeg aan een twee de plaats, waardoor Bert Boom als eerste de eindstreep mocht passeren. Eindklassement Kleine Tour: 1. Stam 12 pnt.; op 1 ronde: 2. De Wit 21 pnt.; 3. Pingeon 15 pnt.; 4. Janssen 14 pnt.; 5. Gilmore 8 pnt. Eindklassement stayers: 1. Gnas 3 pnt.; 2. Boom 4 pnt.; 3. Been 6 pnt.; 4. Niemeyer 7 pnt. ASSEN (ANP) Jan Bols en Atje Keulen-Deelstra hebben het best „overzomerd". Dit bleek zaterdag avond tijdens de nationale schaats wedstrijden, die ter gelegenheid van de opening van het nieuwe kunstijs stadion „Drenthe" in Assen werden gehouden. Zowel Bols ais Atje Keu len won beide afstanden. De Friezin kwam twee keer tot een nieuwe baanrecordtijd. Jan Bols' grootste rivaal was zijn prwdneiegenoot Harm Kuipers. De lange rijder uit Norg verraste met een tijd van 41.8 seconde op de 500 meter, slechts eenitniende seconde langzamer dan het kernploeglid. Het rechtstreekse duel tussen beide Drenten op de 1500 meter leverde weer een zege op voor Bols, maar weer bleef Kuipers weinig achter: 2.09,2 tegen 2.10,0. Goede tijden voor Nederlandse begrippen, mogelijk ge maakt door ijs van uitstekende kwa liteit. Ronnie Nooitgedagt toonde voorts reeds een goede vorm met - tijidien van 42.2 en 2.11.5. De snelste sprdnttijid van de avond kwam van Jan Bazen. Met zijn 41.4 was hij 0.4 seconde sneller dan de Fries Marten Hoekstra. Op de 1000 meter moest het tweetal voorrang verlenen aan Palsma en Valentijn. Bij de dames verscheen de com plete „ontlbomdieh" kernploeg aan de start. Atje Keulen-Deelstra won in een voortreffelijke stijl onbe dreigd de 500 meter in de zeer goede tijd van 45.9 seconden, een volle se conde sneller dan de 46.9, die Annie van Dailsen in de openingsrit had „gezet". De Drentse Marrie Willeims maakte een goede indruk door even snel te zijn als Trijnie Rep: 47.5. Rieneke Demming reed voor haar doen een zeer goede 500 meter (48) en bleef o-p de dubbele afstand maar weinig op winnares Atje Keulen achter: 1.35.8 tegen 1.35.2, Stien Baas-Kaiser schaatste onopvallend naar tijdien van 48.5 en 1.38,4. Cees Stam: slimme winnaar in de Ahoy-hal. AUTOSPORT In Tilburg en om geving is de laatste wedstrijd in de serie om het Nederlands kampioen schap betrouwbaarheidsritten gere- d'en, de KNAC-herfsttocht. De over winning ging naar de equipe Dost/ Tamarinof (Zwolle) met een DAF 55 M, die tevens beslag legde op de na tionale titel. CUERNAVACA (ANP) Fedor den Hertog heeft in de Ronde van Mexico weer voor het nodige vuur. werk gezorgd. In de dertiende etappe, die een Nederlandse aangelegenheid werd, versloeg hij Piet van Katwijk op de meet. Gisteren in de veertien de etappe streed Den Hertog weer in de voorste gelederen, maar werd „slechts" tweede achter de Italiaan Mario Corti, die de leiding in het algemeen klassement behield. De uitslagen zijn: 13e etappe: 1. Den Hertog (Ned) 172 km in 4.21.11, 2 Van Katwijk (Ned) 4.21.21, 3 Matinez (Cuba) 4.22.50, 4 Corti (It) 4.23.00, 5 Vazguez (Mex) z.t., 6 Keileners (Ned) z.t. Het grote pe loton kwam in 4.32.24 over de eind streep. 14e etappe: 1 Maxio Corti (It.) 3.29.20, 2 Fedor den Hertog (Ned.) 3.29.30, 3 Wim Keileners (Ned.) 3.29.40, 4 Sabas Cervantes (Mex.) 3.29.52, 5 Arnulfo Gonzales (Mex.) 3.29.58, 6 Frans van Looy (Belg.) 3.30.51. Algemeen klassement: 1 Mario Corti (It.) 45.26.30, 2 Fedor den Hertog (Ned.) 45.29.27, 3 Aldo Arencibia (Cuba) 45.30.42, 4 Gustav de Cauter (Belg.) 45.31.42. (Van onze sportredactie) BREDA De brief, die de zeven Westbrabantse wielerverenigingen naar alle bij de KNWU aangesloten elubs gaan sturen (zie de voorpagina van onze sportbijlage), is tot stand gekomen na een vergadering in St.-Wiilebrord. Daar troffen de zeven elkaar in hun problemen en ze kwamen tot een ge zamenlijk schrijven, dat met de volgende inhoud de deur uitging: Geachte bestuursleden. Op een in ons district gehouden vergadering tussen de aangesloten vereni gingen is het navolgende overeengekomen: De Sportcommissie te verzoeken een vergadering te beleggen tussen alle aangesloten verenigingen (dit is inmiddels 5 jaar geleden) om de gehele situatie in de wielersport te bespreken. Zij zijn van oordeel in een democratisch land te leven en eisen ook, al kan het misschien niet voor 100%, een bepaalde inspraak. Is het thans niet zo, dat alle voorschriften éénzijdig worden uitgevaardigd, terwijl er met verenigingen, organisaties e.d. geen rekening gehouden wordt of deze voorschriften resp. maatregelen voor de mensen die de wielersport moeten „maken" aanvaardbaar zijn. Wijn zijn het er over eens dat in diverse districten de problemen anders kunnen liggen, doch met overleg is een „opbouw" mogelijk en niet met z.g. dictatoriaal optreden. Is het u bekend, dat in Zeeland en Brabant diverse sponsors zich inmiddels hebben teruggetrokken (Limfa, Victoria, ADZ, v. d. Bergh, KrinkelsDe lasten die deze sponsors werden voorgelegd waren voor hen niet meer accep tabel en hierdoor zijn er weer een groot aantal renners gedupeerd. Is het u bekend, dat er in Nederland een vereniging van sponsors is? Als dit zo is, waarom hebben wij, als officiële aangesloten verenigingen dan geen reglementen van deze vereniging ontvangen? Moeten wij er niet voor waken, dat deze ev. vereniging straks de dienst gaat uitmaken? Is het waar dat deze sponsorsclub nu al de dienst uitmaakt bij de sportcommissie? Is het u bekend, dat er in Nederland een totaal verkeerd beeld van spon sering is ontstaan? Bekijk alle landen van Europa, daar worden verenigingen financieel geholpen. Dit bevordert het verenigingsleven en de opvang van adspiranten tot profs onder een goede leiding (het bestuur). Waar zijn nu onze verenigingen welke amateurs in de een of andere ploeg hebben? Op deze manier zal het mogelijk zijn méér sponsors aan te trekken, waar méér verenigingen en dus de renners mee gebaat zullen zijn. Ook het amateurisme zal hier erg mee gebaat zijn. (Wat zal het I.O.C. zeggen als het hun goed bekend was hoe het hier thans gaat?) Kunt u, niet alleen in Nederland, maar in geheel West-Europa een sport organisatie noemen, die rechtstreeks (dus via bond of club) amateur sportlui sponsert (behalve de KNWU Was de K.N.W.U. vele jaren geleden niet van plan om de voorzitters van de verenigingen „gewoon" lid te maken van de K.N.W.U.? Op deze manier kunnen we wat medezeggenschap krijgen. Deze en nog vele andere punten zijn het bespreken waard. Denkt u niet, dat wij met overleg met sportcommissie en K.N.W.U. tot een gezonde bond kunnen komen? Of moeten wij zo door gaan en steeds maar zien dat de z.g. „wilde bonden" hun gang maar gaan lot afbraak van de georganiseerde wielersport? Wij somden hier enkele gegevens op, er zijn er echter nog veel meer en ook u worstelt met problemen. Wat wij voorstellen is het volgende: Vraagt ook u een bespreking met K.N.W.U. (sportcommissie) op korte termijn deze bijeenkomst te beleggen en brengt uw problemen mee. Doet het spoedig. De aangesloten wielerverenigingen van Brabant: W.V. „Zuid-West-Hoek" W.V. „Roosendaal" W.V. FortunaW.V. Sportief W.V. „W.W.V." W.V. „Breda" WV. „De Pedaalridders" AMSTERDAM (ANP) Lands kampioen Hans Ree, internationaal meester, heeft zaterdag de twee kamp tegen grootmeester Jan Hein Donner met 414314 op zijn naam gebracht. Niet alleen bevestigde Ree hiermee, dat hij werkelijk onze nationale topspeler is, bovendien stelde hij het eerste bord in verte genwoordigende Nederlandse teams ter discussie. Sedert jaren geldt namelijk de wet, dat de drager van de titel „grootmeester" bord 1 bezet, onge acht wie in dat jaar kampioen van Nederland is. Het lijkt de vraag, of in de toekomst deze formule nog te handhaven valt. Als de KNSB zou besluiten Ree tot eerste man van het nationale team te benoemen, zou een ieder daarmee schaaktech- nisch vrede kunnen hebben. In de beslissende partij, die weer in het restaurant van het Olympisch Stadion werd gespeeld, opende Ree met 1. c4, een speelwijze, die hij zelden toepast. Er kwam een ko- nings-indische opening uit de bus, waarin Donner een systeem koos, dat van het standpunt van de theorie uit nogal dubieus is. Ree kreeg spoedig overwicht en besliste de partij binnen de eerste 5 uur speeltijd. Wethouder Polak reikte, wegens ziekte van burgemeester Samkal- den, de prijzen uit. De winnaar ont ving 2.000,-, de verliezer 1.000,-. Het verloop van de 8ste en laat ste partij: Wit: Ree - zwart: Donner; ko- nings-indisch. 1. c2-c4, pg8-f6; 2. pgl-f3, g7-g6; 3. g2-g3, lf8-g74. Ifl-g2, 0-0; 5. 0-0, d7-d6; 6. pbl-c3, e7-e5; 7. d2-d4, Hans Ree in' actie tijdens zijn laatste partij in de tweekamp tegen Donner, die hij wist te winnen, hetgeen hem tevens de eindzege bezorgde. pb8-d7; 8. b2-b3, tf8-e8; 9. ddl-c2, c7-c6; 10. tfl-dl, e5-e4: 11. pf3-g5, e4-e3; 12. f2xe3, pf6-g5; 13. e3-e4, pd7-f8; 14. pg5-f3, dd8-e7; 15. h2-h3, pg4-f6; 16. e2-e3, Ig7-h6; 17. dc2-e2, pf6xe4; 18. pc3xe4, de7xe4; 19. pf3- e5, de4-f5; 20. tdl-fl, df5-e6; 21. pe5xf7, Ih6xe3f; 22. Iclxe3, de6xe3f; 23. de2xe3, te8xe3; 24. kgl-h2, te3- d3; 25. d4-d5, c6xd5; 26. c4xd5, b7- b6; 27. pf7-d6, Ic8-a6; 28. tfl-f2,. ta8- d8; 29. pd6-f7, td8xd5; 30. Ig2xd5, td3xd5; 31. tal-el, td5-d7; 32. pf7- h6f, kg8-g7; 33. tel-e8, kg7xh6; 34. te8xf8, td5-dl; 35. tf8-f7, ta6-b5; 36. g3-g4, Ib5-c6; 37. h3-h4, a7-a5; 38. tf7-c7, Ic6-d5; 39. kh2-g3, tdl-d3f; 40. kg3-f4, Id5-g8; 41. kf4-e4, td3-d8; 42. tfl-f6, td8-b8; 43. ta7-a6, zwart geeft op.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11