Schlingemann en Boersma in raad van bestuur PZEM □ES Smokkelprins overweegt aanklacht tegen Rotterdamse politieman PIe*V« Muziekexperiment in Middelburg Voordracht G.S.-Zeeland Borsele wijst G.S. terecht over veren PSYCHIA TRISCH ZIEKENHUIS WAARSCHIJN LIJK NAAR GOES SCHENKING TERECHT Belgische firma bouwt brug over Schelde-Rijiikanaal stad streek ok 6eg/e<) Oud-Terneuzenaar hoogleraar aan TH waterstander» hoog wafer rook met Wereldbekend Aroma Vrijdag 12 november 1971 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. J. F. G. Schlingemann en mr. J. P. Boersma zullen waarschijnlijk de nieuwe leden van het dagelijks bestuur van de n.v. Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij worden. Zij zullen in de vacatures in het dagelijks bestuur van de PZEM, die zijn ontstaan door het aftreden van de heren M. van Poelje en A. Kaland (voor. zitter) moeten gaan voorzien. G.S. van Zeeland hebben als twee kandidaten voor beide functies de heren A. L. van Geesbergen en J. van den Bos voor gedragen. De te voeren procedure komt er op neer dat de gedeputeerde Schlin-" gemann (VVD), en Boersma (PvdA) eerst in de raad van be stuur van de n.v. PZEM zitting ne men, waarna door deze raad uit haar midden een college van dagelijkse bestuurders zal worden gekozen. Dit zijn altijd twee leden van Gedepu teerde Staten van Zeeland. De keuze van een voorzitter is nog niet aan de orde, doch er wordt serieus rekening mee gehouden dat dit de heer Boersma zal worden. 1 De provinciale staten van Zeeland, die eigen vertegenwoordigers in de algemene vergadering van aandeel houders van de PZEM hebben, ont vingen gisteren een voorstel van G.S. waarin hun werd gevraagd om een voordracht op te stellen waarin mr. Schlingemann en mr. Boersma de nummers een zijn, en de heren Van Geesbergen en Van den Bos de nummers tw-ee. De raad van bestuur van de n.v. PZEM zal, nadat de twee vakante G.S.-plaatsen weer zijn bezet overgaan tot de vorming van een geheel nieuw dagelijks bestuur. Alle (ADVERTENTIE) 7fac/të/zpeté vraag kleurenbrochure dealerlijst aart bij Biha Harderwijk DEN HAAG Ir. C. W. J. van Koppen is benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der werk tuigbouwkunde van de technische hogeschool Eindhoven om onderwijs te geven in de warmtetechniek. Prof. Van Koppen is in 1927 gebo ren te Terneuzen en is sedert 1965 aan het centraal laboratorium (che misch) van D. S. M. in Geleen verbonden. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Aanvankelijk nog koud, later regen en stijging van tempera tuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 7; min.- en max.-temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.- en max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent; kans op een geheel droog et- Morgen, zaterdag 13 nov. Bergen op Zoom 0.09 en 12.37, Hansweert 11.40, Terneuzen 11.13 en 23.49, Vlis- singen 10.47 en 23.19, Wemeldinge 12.27. Konstanz 263 pl 1, Rheinfelden 177 onv., Straatsburg^ 160 - 10, Maxau 352 pl 40, Plochingen 136 pl 8, Manheim 129 pl 22, Stembach 113 - 6, Mainz 138 pl 1, Bingen 52 pl 3, Kaub 63 pl 3, Trier 229 - 4, Koblenz 68 pl 3, Keulen 5 pl 2, Ruhrort 155 - 4, Lobith 764 - 3, Pannerdense kop 744 - 4, Nijmegen 568 - 1, IJsselkop 718 - 3, Eefde IJssel 238 - 2, Deven ter 130 - 3, Monsin 5454 pl 10, Borgharen 3800 onv, Belfeld 1098 pil sluis 499 - 1. zittende leden van dit bestuur, het laatst van allen de heer A. Kaland, hebben hun lUiictie ter beschikking gesteld, als gevolg van de zoge naamde PZEM-affaire. De definitieve voordracht voor be noeming van de heren Schlingemann en Boersma wordt opgemaakt in de statenvergadering van negentien no vember. Bij die gelegenheid zullen de staten hun eigen vertegenwoordi gers in de algemene aandeelhouders vergadering van de PZEM mandaat verstrekken, om de beide bovenge noemde gedeputeerden in de raad van bestuur op te nemen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het gemeente bestuur van Borsele heeft hoffelijk, doch niet minder duidelijk, gepro testeerd tegen een mededeling van het college van G.S. van Zeeland, dat „de betrokken gemeenten niet in staat zijn of bereid waren bij te dragen in de exploitatiekosten van de veerdienst Hoedekenskerke-ï'er- neuzen". B. en w. van Borsele vinden deze voorstelling van zaken niet juist. „In de zorg voor de veerverbindingen hebben de gèmeenten in Zeeland nimmer een taak gehad", zegt het college van b. en w. „Momenteel hebben ze die taak evenmin. Het zou een novum in de Zeeuwse ge schiedenis zijn, als de gemeenten financiële medewerking aan de in standhouding van veerdiensten zou den verlenen. Deze diensten maken van oudsher een zorg van de provin- oie uit". Het Borselse college betreurt het dat G.S. in hun voorlichting aan de provinciale staten over de veer dienst Hoedekenskerke-Terneuzen, het licht niet op de werkelijke zienswijze van de gemeenten heb ben laten schijnen. „De gemeenten zijn niet financieel aansprakelijk voor de instandhouding van het in- terinsulaire vervoer", menen b. en w. van Borsele. „Het gaat dan ook niet zozeer om ons al dan niet bereid zijn, maar om de financiële onmogelijkheid van steunverlening", aldus luidt het in een brief die dooi de gemeente Borsele aan G.S. is gezonden. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES Er komt definitief een psychiatrisch ziekenhuis in Zeeland. Volgende week woensdagavond zal de stichting „Psychiatrisch ziekenhuis voor Zeeland" officieel van start gaan door het passeren van de stichtings akte en de installatie van het bestuur. De officiële plechtigheid vindt plaats in de bestuurskamer van het streekziekenhuis Bergzicht in Goes. Men heeft goede hoop, dat de plan nen, waarover wij geruime tijd gele den reedis sehrevien en die voorzien in een spoedige bouw van een psy chiatrisch ziekenhuis, waarschijnlijk in Goes, binnenkort tot uitvoering te kunnien overgaan. Door de vereniging tot christelijke verzorging van geest-es- en zenuw ziekten in Zeeland zijn in het bestuur benoemd: J1. P. Balkeniende te Ka- pelle, J. C. Kram en P. G. Vermaire te Kapelle, J. Germing te Goes, mr C. Pijl Hogeweg te Krabbèndijke, R. J. Seheele te Wisgenkerke, P. Ver- hage in Koudekerke en drs. P. C. G. Vroegop te OostbuTg. Door de katholieke raad voor maat schappelijk werik in Zeeland zijn in het bestuur benoemd: i-r. J. Cornelis- 3en te Oost-Souburg, mejuffrouw dr. J. van Enigelen te Sluiskil, mr. E. N. J. H. de Rechter te Hulst en G. H. E. M. van Waes te 's Gravenpolder. Door de stichting Verpleeg- en rust huizen in Zeeland is mejuffrouw dr. A. H. Bakker te Middelburg benoemd, door de Kon. Ned. Mij ter Bevorde ring der Geneeskunde dr. J. D. van Scheijien te Middelburg en door het. Zeeuws instituut voor geestelijke vofllkggezomdheid ds. H. M. Straling te Goes. (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE De verlo ren schenking van de Boeren leenbank in Schoondijke heeft wel degelijk een bestemming gekregen. De heer A. ter Mote, wethouder van de toenmalige gemeente IJzendijke, heeft het ongeruste oud-bestuurslid van de Boerenleenbank verteld, dat de schenking (een verrassing tijdens de opening van het bankgebouw) is besteed aan de verlichting van de sportvelden m IJzendijke. DEN HAAG (ANP) De Belgi sche firma N.V. Metaalwerkhuizen v/h Nobels-Peelman te St. Niklaas heeft voor bijna tweeënhalf miljoen gulden de opdracht gekregen de sta len bovenbouw van de brug over de toekomstige Schelde-Rijnverbinding bij de Slaakdam te leveren en te monteren. De brug zal de wegverbinding naar St. Philipsland en via hef veer over het Zijpe naar Schouwen-Dui- velamd, die door het graven van het kanaal verloren gaat, weer moeten herstelden. De brug krijgt drie over spanningen, waarvan de hoofdover spanning een lengte heeft van 140 meter. Deze brug wordt voorzien van een licibt betonnen rijdek. Naar verwachting kan de montage van de bovenbouw op 1 augustus 1972 beginnen. De brug zal in het najaar van 1973 voltooid moeten zijn, aldus het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Grave beneden de (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zaterdag wordt in de Concert- en Gehoorzaal, Stn- gelstraat 13 in Middelburg onder de titel „STEK" een bijzonder experi ment op het gebied van de amateu ristische muziek gehouden, waaraan wordt deelgenomen door een aantal Zeeuwse muziekepsembles, waaron der de popgroepen „Beautiful Ida ho" eh „Devil's Workchop" uit Mid delburg, het Zeeuws Jeugdorkest, basisensembles van de Zeeuwse Mu ziekschool, de Christelijke muziek vereniging „Onda" uit Nieuw- en Sint-Joosland en het Middelburgs Mannenkoor. Het muziekexperiment gaat uit van de redactie van de N.O.S.-radi- orubriek „Inzet", een programma over amateurisctische muziekbeoefe ning. De redactie van dit program ma wordt gevormd door Harmke Pijpers, Hans Onno van den Berg en de componist-dirigent Bernard van Beurden. Het N.O.S.-muziekexperiment in Middelburg bes(aat uit een work shop, 's middags, en een uitvoering 's avonds. De workshop, die om 14.00 uur in de Concert- en Gehoorzaal begint, wordt het laatste halfuur (van 16.45 tot 17.15 uur) recht streeks uitgezonden in de radioru briek „Inzet". De deelnemende en sembles studeren tijdens de work shops het z.g. verrassingsstuk „De Algemene Vergadering" in, dat spe ciaal voor het experiment „STEK" is geschreven door Bernard van Beurden. De repetities, waaraan ook het publiek kan meedoen, worden geleid door de eigen dirigenten en door de redactie van „Inzet". De toegang is vrij. De uitvoering 's avonds begint om 20.00 uur, eveneens in de Concert en Gehoorzaal. De toegangsprijs hiervoor bedraagt 1,-. Op deze avond voeren de deelnemende en sembles elk het eveneens door Ber nard van Beurden geschreven stuk „De Notulen" uit, dat zij in de voorafgaande weken hebben kunnen instuderen. Vervolgens speelt elk ensemble een werk uit het eigen repertoire. Na de pauze volgt het gezamenlijk door alle deelnemers uit te voeren „De'Algemene Verga dering", dat evenals „De Notulen" grafisch genoteerd is. Ook bij de uitvoering' van dit stuk zal het pu- bliek direct worsen betrokken. Van de gehele uitvoering, die onder lei ding staat van Peter Jense, worden door de N.O.S.-radio opnamen ge maakt, die in de rubriek „Inzet" van zaterdag 20 november worden uitge zonden. Muzikaal leider van de uit voering van „STEK", is Peter Jense, dirigent van het Zeeuws Jeugdor kest. Harmke Pijpers (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL-ROTTERDAM-ZEL- ZATE Roman H„ de Zeeuwsch- Vlaamse „smokkelprins", overweegt een aanklacht in te dienen tegen de Rotterdamse hoofdinspecteur Van der Giessen. Half mei werd H. op verzoek van de Rotterdamse politie aangehouden en Voor verhoor over gebracht naar Rotterdam. Na een maand werd hij weer op vrije voe ten gesteld. De Rotterdamse hoofdinspecteur verklaarde toen dat H. in eerste instantie was aangehouden voor „Rotterdamse zaken". Dit nu wordt, aldus mr. J. Strengers, advocaar van Roman H. door de smokkelprins be streden, omdat men in Rotterdam gelijk begon met het horen van H. inzake Belgische aangelegenheden. Zaken die hij heeft kunnen weerleg gen, aldus H. „Mijn cliënt overweegt de aan klacht in te dienen zodra de Belgi sche zaken in Rotterdam gesepo neerd zijn, iets wat ik binnen twee weken verwacht", aldus mr. Stren gers. De seponering in Rotterdam zal voor de Belgische advocaat mr. A. Ryckaert aanleiding en voor waarde zijn om, op verzoek van H„ een procedure aanhangig te maken bij het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg. H. is in België voor diverse zaken veroor deeld tot zo'n kleine acht jaar. De cassatiemogelijkheden in België zijn uitgeput en H. wil bij het Europese hof aanvoeren dat het hem als bui tenlander onmogelijk -is gemaakt zich-te verdedigen tegen de tenlas teleggingen. Het probleem is dat in België een verdachte, die terechtstaat voor fei ten waarop gevangenisstraffen staan, in persoon voor de rechter moet verschijnen. Is die straf langer dan zes maanden dan kan de verdachte zelfs direct worden aangehouden. Verschijnt een verdachte niet voor de rechter dan mag ook zijn advo caat niet pleiten. „Automatisch vol gen dan zwaardere straffen omdat verlichtende omstandigheden niet aangevoerd kunnen worden", aldus mr. Ryckaert. „Overigens geldt dit niet alleen voor buitenlanders, zoals sommigen menen, maar evengoed voor ons, Belgen". Roman H. heeft zich wel willen verdedigen in België, echter op voorwaarde dat hem een vrijgeleide zou worden verstrekt. Dit is in het kader van de Belgische wetgeving echter een onmogelijkheid. (ADVERTENTIE) Leef met plezier Rook de échte Pall Mali Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3