Hoofdrol voor Siem Vroom Bang voor tweede Noord-Ierland kruip-er-onders... Opvallende boeken DICHT BIJ SLAVERNIJ Onmenselijke troep in Amazonegebied kunst cultuur Keutels en grafiek Virtuoos en pathos Vanavond première van De Filantroop door Globe in Breda Leegheid en emoties Hitler niet dè schurk Binnen ieders bereik RHODESISCHE BISSCHOP: Zweden beperkt wapenexport Milieubeschermers waarschuwen Vrijdag 12 november 1971 15 INTERNATIONALE kunstmani festatie op zaterdag 20 en zondag 21 november in Casino Den Bosch met kunstmarkt en tentoonstelling. Be halve Nederlandse ook Belgische en Duitse kunstenaars verwacht. MENS-AUTO-MAATSCHAPPIJ heet de tentoonstelling in de th Eindhoven; tot 21 november. De re latie tussen deze drie met alle ge volgen van dien, staat er gekleurd op. RUIM 80.000 bezoekers waren op de Antwerpse Boekenbeurs. Er zijn meer boeken verkocht dan ooit. 9 INTERIEUR heet het nieuwe to neelstuk Van Huigo Claus. Een be werking van „Omtrent Deedee" ('63). Vanaf 13 november bij het Amsterdams Toneel. ANNERIE Teulings (keramische plastieken) uit Breda exposeert sa men met Mariann Kraft-Dressler (tekeningen-grafiek) in het nieuwe Exposorium van Amsterdams Vrije universiteit (De Boelelaan). 9 HET bedrijfsleven is onpas ge worden over het „tentoonstellings wezen". Er is teveel; men raakt verzadigd. Dat verzuchtte de secre taris van „Europort". Hij bedoelde de vakbeurzen, want op liet gebied van het echte tentoonstellingswezen (wat een mond-vol) zou het be drijfsleven nog wel eens wat initia tieven kunnen ontplooien. 9DALI is ook bezweken voor de commercie. Hij heeft drie flessen ontworpen voor de Italiaanse drank Rosso Antico. Niet duur: 2500 lire per stuik en 6000 lire voor de drie. Op 30 juni 1972 worden de vormen vernietigd. En dan zal de „echte" handel wel beginnen. Proost. 9 TERRITORIUM van de geniale republiek heet de zaal in het Stede lijk Museum te Amsterdam, waar de Amerikaan Filliou uit Düsseldorf tot 5 december bezig is met het project „Onderzoek dn het Stedelijk". Iedere middag en eventueel 's avonds kunt u bij hem binnenlopen om mee te denken en te doen. 9 TAFELKLEDEN worden onder het motto „Geweven boeket" van 20 november tot 30 januari getoond in het Rijksmuseum te Amsterdam. Dertig stuks uit musea van België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Noorwegen, Nederland, Zweden en Zwitserland. keutels. Alles bij elkaar wel interes sant genoeg om er een kijkje te gaan nemen maar ik lees liever zijn boeken en kijk ook liever naar zijn sculpturen van voor 1960. In het oude paleis aan de Meir te ANTWERPEN, dat internationaal Cultureel Centrum heet, kunt u ook gratis naar binnen lopen. In het kader van de Europialia, met een accent op het Nederlands-Belgisch Kultureel Akkoord, wordt geduren de deze maand ook daar geprofi teerd van het feit dat het museum Kröller-Müller nog steeds gesloten 9 Jan Wolkers. In de galerie van de stadsschouw burg van TILBURG heeft .TAN WOLKERS 34 resultaten opgehan gen van zijn plastisch vermogen ge durende de jaren 1960 tot 1970. Als kind van zijn tijd is Wolkers rond de zestiger jaren ook losgekomen van het realistisch figuratieve. Met metaal, steengruis, verf en goudlak vervaardigt hij dan oppervlakte structuren, die nog sterk doen den ken aan de huid van beelden, zoals hij ze voorheen maakte en waarvan het beeld in Kruiningen een mooi voorbeeld is. Via hout, kunsthars, verf, lucifersdoosjes en andere ge vonden materialen komt hij daarna tot knutselachtige spelletjes om ge leidelijk over te gaan op strakke geometrische vormen, figuraties met bollen, lood en hout, die vaak een bepaalde aantrekkelijkheid hebben. Daar tussendoor wandelen wat pop- artige opwellingen met beddelakens en veiligheidsspelden en het zou Wolkers niet zijn- het „eerlijk mate riaal" als koeienstront en schapen- is. U krijgt het dus dichter bij huis. Wat? Honderd tekeningen uit dit museum. In enkele zalen is een collectie opgehangen, die de moeite waard is: impressionisme, symbolis me, de Fransen; enfin van alles wat, waar het museum sterk in is. Na men: Toorep, Thorn Prikker, Der kinderen, Maris, Van Gogh, Picasso, Chagall. Een mooie en te begapen collectie. Grafiek grafisch ge zelschap „De Luis" wil de belan stelling voor grafiek en de liandg drukte prent bevorderen. Voor l 120,- per jaar is men lid en beschikt men over een map prenten. In „Achter de stadswal" -boekhandel Mosmans, Markt, te DEN BOSCH is nu tot 28 november een expositie met werk van Ch. Donker, Jaap Hillenius, Toon Jansen, William Kuijk, G. van Rooy, Peter Vos en Dolf Zwerver. Dagelijks van 9 tot 18 uur en zondags van 14 tot 17 uur kan men daar de kwaliteiten van de Luis-werkers in zich opnemen. On der anderen in de Krabbedans te Eindhoven gaat vanavond een expo sitie open van de club „Grafiek 71". Tien bekende grafici werkten mee aan de opzet door het maken van tien prenten (ets,litho,lino of zeef druk). Zo kwam een tentoonstelling tot stand van 100 nieuwe grafische werken. Mogelijkheid bestaat om in te tekenen op een map met 10 pren ten (max. 2 van ieder kunstenaar) voor f400,- (min. f100,- subsidie). Onder de artiesten namen als, Akke Sins R. Vermeer, E. Glastra v. Loon, Doris Becke. Eveneens in Eindhoven tot 21 november in het Van Ahbe- museum nog: „Experiment in gra fiek", van de Gemini Graphic Editi ons Limited. De grafiek-werkplaats Gemini in Los Anveies (Kenneth Tyler experimenteert sedert 1960 met papier lood, aluminiumplaten (in plaats van lithosteen), zeefdruk over offset, driedimensionale objec ten etc. Artistieke én technische kwaliteiten staan voorop. In de ex positie is werk te zien van Albers, Davis. Francis, Johns. Kel'y, Itien- holz, Lichtenstein, Oldenburg, Price, Rauschenberg en Stella. In het POC te Eindhoven moet dan gewezen worden op de eerste expositie van Ruiz Pipó, die tot 28 november blijft; dagelijks van 12 tot 22 uur; toegang gratis. Deze in Pa rijs wonende schilder werd geboren te Granada. Hij is een persoonlijke vriend van Picasso, die hem in 1955 lanceerde in de befaamde Parijse galerie Castel. Hij verwierf o.a. met zijn vele portretten grote faam. In TILBURG vragen ook nog de vol gende exposities aandacht; keramiek van Geert Schreuder en fotografiek van Willem Besters; dagelijks van 12 tot 19 uur en zondags van 14 tot 17 uur in galerie Kokon aan de Nieuwlandstraat. En bij de BKS aan de Spoorlaan heeft Ad Louwinger een aantal roestvrije stalen plastie ken geplaatst, die een bezoek waard zijn. Tot 22 november (dinsdag tot en met zaterdag van 9-12.30 uur en van 2-5 uur; woensdagavond van 7 tot 10 uur en zondags van 2 tot 5 uur). In BREDA gaat De Beyerd door met het „onderhandse" werk van kunstenaars, die van de Beeldende Kunstenaars Regeling (sociale bij stand) gebruik maken, uit de ano nimiteit te halen. Een goede zaak, die aandacht verdient. Het werk van Piet de Schepper (schilderijen) Piet Jonkers (tekeningen) en Mado Schoolmeesters schilderijen), dat vanaf morgen daar te zien zal zijn (t.m. 5 december) is echter wel te koop. De ruige doeken van Mado, de titelloze schilderijen van de ene Piet en de puntige tekeningen van de andere Piet mogen gezien worden. 9 Mado Schoolmeesters. 9 Paganmi was een vreemde vo gel. Zijn „duivelse" vioolspel was aanleiding tot allerlei verdichtsels. Hij wist iedereen te overbluffen met effecten als dubbeltrillers in tertsen en sexten, onmogelijke (in zijn tijd) drie- en viertonige accoorden, na tuurlijke en kunstmatige dubbelfla- geoletten, dooreenstrengeling van spiccato-passages met pizzicati van de linkerhand etc. etc. Hoewel onze hedendaagse viool-virtuozen niet meer voor een kleintje vervaard zijn, is de historische situatie van Paganini toch aanleiding geweest, dat zijn werken slechts ten dele gedrukt werden en uit de belang stelling verdwenen. Voor de liefheb bers van zijn vioolcapriolen is er nu voor het eerst in de geschiedenis een plaat gemaakt van zijn derde vioolconcert; een wereldplaatpremiè- re dus: PAGANINI: CONCERTO PER VIOLINO No 3 (Philips 6500 175 - 24,50, musicasette nr 7300 103 - ƒ25). Verscheen in 1954 de wereldpremière van Paganini's vier de vioolconcert - uitgevoerd door Grumiaux - nu is de vorige maand in de Londense Royal Festival Hall het herontdekte derde vioolconcert (niet meer gespeeld sedert de eerste openbare uitvoering in 1824) weer gespeeld en op deze plaat vastge legd. Een uitmuntende uitvoering door Henryk Szeryng (Edison '71) met het Londens Symponie Orkest o.l.v. Alexander Gibson. „Het moei lijkste concert van alle vijf" zei Szeryng, die zelf de ca denzen schreef. Het is vooral deze vaak razende solo-partij en het raffine- ment van Szeryng die boeiend zijn; veel meer dan de romantische bel- canto-achtige orkestpartituur. Voor liefhebbers van virtuoos vioolspel een plaat om naar uit te zien. 9 „MACBETH" is eigenlijk de eni ge opera van VERDI, waarin deze bewust heeft geprobeerd de veelbe- treden paden van het bel-canto te verlaten en te zoeken naar nieuwe uitingswijzen. Hij heeft dat in vele brieven en aantekeningen duidelijk gemaakt. Zo schreef hij voor lady Macbeth voor dat die rol gezongen moest worden op een wijze, waaruit bleek „dat de hartstocht, de machts wellust het normale handelen over heerst". Hier is dus geen sprake meer van „bel canto" - schone zang - maar van een soort verisme, dat voor Verdi ongekend was. Maar he laas, de componist van Rigoletto kon zich onvoldoende losmaken van de regels der zangkust, die zijn hele oeuvre bepalen en daardoor is Mac beth nooit een erg aansprekende opera geworden. Dat wordt weer eens duidelijk op de integrale uit voering, die onlangs is verschenen (DECCA - SETB 530-2). Er zijn zeer aangrijpende momenten, die worden afgewisseld met holle niets zeggende „opvullers". Datzelfde geldt eigenlijk voor de vertolkers. Fischer-Dieskau als Macbeth laat zich soms zo door de pathos meesle pen, dat het ridicuul wordt, Elena Souliotis mist te veel stemmateriaal om de bedoelingen van Verdi waar te maken, Ghiaurov en Pavarotti doen hun uiterste best, maar schie ten soms te kort. Het Londen Phil harmonic onder Lamberto Gardelli speelt prachtig en ingehouden. Maar dat is dan ook het meest te roemen in deze uitvoering. „Ik heb het gevoel, dat ik er erg veel mee te maken heb. De figuur van Philip raakt me diep. Het is ongelooflijk, dat een jongen van 24 jaar dat allemaal geschreven heeft". Zo reageert Siem Vroom van Zuidelijk Toneel Globe op de hoofdrol, die hij vanavond zal spelen in het stuk „De Filantroop" van Chr. Hampton tijdens de landelijke première ervan in de stadsschouw burg te Breda. Het is zijn eerste hoofdrol bij Globe, waarbij hij nu voor het tweede jaar werkzaam is. Niet alleen hij heeft er. daarom veel mee te maken („bijzonder gelukkig met deze rol in dit geweldige stuk") maar Siem Vroom is ervan overtuigd, dat ook de toeschouwers er veel mee te maken zullen krijgen. „Het stuk dwingt je om mee te denken. Ik ben het eens met de Engelse recensent, die de auteur Hampton de Shaw van deze tijd noemde. In Engeland werd het stuk vorig jaar tot „stuk van het jaar" uitgeroepen". arme leegheid bij degenen die niet werkelijk geëngageerd zijn bij deze maatschappij, maar daar wel enorm over lullen". „Hampton heeft briljante dialogen geschreven, met woordspelingen, anagrammen e.d. Henk Rigters heeft deze knap vertaald. Ja, als je het Terwijl Servaes van Eijk het haarstukje past, dat Siem Vroon het uiterlijk van een wat naieve jonge filosoof moet geven, lopen Henk Molenberg en Femke Boersma bin nen om afspraken te maken. Met Pleuni Touw, Agaath Meulenbroek, Pim Peters en Titus Muizelaar ma ken zij de cast vol, die deze week in de schouwburg lange dagen maakte om, onder leiding van regis seur Adrian Brian, het stuk goed op de planken te krijgen. Samen vor men zij een gezelschap uit de zoge naamde jonge (Engelse) inteligentsi- a, overgoten met een bourgeoisie- estaiblishment-saus. Blasé en zelfge noegzaam zijn ze uitsluitend bezig met hun eigen probleempjes, terwijl ze de maatschappelijke problemen rondom zich inkapselen in stan daardreacties en clichés. „De enige, die integer reageert ls Philip", vertelt Philip-Siem Vroom. „Op de conventionele, quasi-emotio- nele codes ten aanzien van de meest verschrikkelijke dingen in de we reld, stelt hij een authentieke reac tie. Deze reactie van Philip maakt wel emoties los bij die zelfgenoegza me leegheid van de anderen. Ja zeker, ik geloof dat Hampton met dit stuk een boodschap heeft, name lijk het signaleren van een gevoels- Stem Vroom en Pleuni Touw in De Filantroop. stuk leest, krijg je de indruk dat het een praatstuk is, maar Hampton heeft erg veel gevoel voor toneel. Hij heeft telkens weer sterke effec ten achter de hand, die de aandacht gespannen houden. De vele inter mezzi met klassieke muziek tekenen het sophisticated milieu en zijn bo vendien ironischbedoeld. Over de andere effecten praat ik nu liever nog niet", aldus Siem Vroom. Met een dodelijke verrassing opent dit stuk dat via een ddn- ner-party, die Philip aan de voora vond van zijn huwelijk voor een paar vrienden geeft uitloopt op een „romantische" mislukking aan alle kanten, waarbij iedereen uitge rekend met de verkeerde partner in bed belandt en waarbij de jonge filantroop zelf de dupe wordt van zijn buitengewone „menslievend heid". Zo omschrijft Globe zelf de inhoud van het verhaal. Maar de teneur ervan is belangrijker dan het verhaal. „Hampton choqueert in de tekst af en toe met opzet", voegt Siem Vroom eraan toe. Siem Vroom, man uit de Beem- ster, was na de toneelschool van Maastricht eerst twee jaar bij Ton Lutz Werkzaam bij het Nieuw Rot terdams Toneel. „Daarna werkte ik twaalf jaar bij Theater", vertelt hij, „maar heb altijd het verlangen ge had weer onder Lutz te gaan spelen, want ik ben gek van zijn regie". Zo stond hij vorig jaar voor het eerst bij Globe in Kortsluiting, Othello en de Hertogin van Malfy. Nu mag hij zijn talent bewijzen in The Philan- tropist, dat in augustus '70 zijn pre mière beleefde en nu al ruim een jaar in het Londense Mayfair-thea- tre gaat. Hopelijk kan Globe een verlengstuk maken aan dit Engelse succes. HENK EGBERS STREVEN: „Als zovele mensen on tevreden zijn met, zich gefrustreerd en belazerd voelen door de t.v., zich schizofreen voelen ten opzichte van de t.v., dan komt dat minder door het medium zelf, dan door hun onte vredenheid, frustratie, schizofrenie, ten opzichte van de maatschappij. Van 't medium zijn zij 't geluk gaan verwachten, dat ziij in de maatschap pij zo ontzaglijk moeilijk te pakiken krijgen.. Moeilijk is het niet om in te zien wat er zou moeten veranderen.' het medium, zoals de maatschappij, zou moeten dienen om de kwaliteit van het bestaan (en dus niet van de programma's!) te verhogen. Dat ver onderstelt een omschakeling van het gebruiksproces", aldus Eric de Kuy- per in „Beeld-spraak". Verder o.a. L, Bartalis: Drie jaren na augustus 1968 (Tsjechoslowakije bereid de door Moskou opgedrongen politiek te aanvaarden); Hams Hermans; Het grootstadsprobleem in Amerika en R. Hotz: Alexander Solsjenitzyn, christelijk profeet in Rusland (Stre ven; postbus 233, Den Bosch). HOLLANDS MAANDBLAD-287: „Het bezwaar van de onmogelijk heid van echte verbeteringen binnen de bestaande orde staat in een op- merkelijke relatie tot de verelen- dungstheorie, die opnieuw opgeld doet. Het is niet alleen onmogelijk om binnen de bestaande orde de woningnood en de achteruitstelling van de vrouw te verhelpen, het is ook ongewenst, omdat men daarmee de woningzoekende en de vrouw zou verliezen als bondgenoot in de strijd tegen de maatschappelijk orde. Zo lang men zeker weet, dat een actie tegen woningnood geen succes zal hebben, moet zo'n actie gesteund worden maar aan een beleid dat werkelijk gericht zou zijn op de opheffing van de woningnood, dient een revolutionair geen medewerking te verlenen. Bij sommigen is niet Hitler of Stalin, maar Keynes de grote schurk van de dertiger jaren, omdat die het instrumentarium heeft aangedragen waarmee de ondergang van het kapitalisme voorkomen is", aldus P. Bordewdjk in „De crisis van het reformisme". Verder o.a. R. v. Amerongen: Bakt de warme bak ker ook gamma? (wat is een gym nasium gamma?) en literaire bijdra gen van o.a. Guus Kuijer, Gerrit Komrij, H. Wegener, A. Teister en K. Soudijn (Hollands Maandblad, Nobelstraat 27, Den Haag). ATTAK NUMMER NUL: Een nieuw tijdschrift met informatie over opbouwwerk, cultureel werk en sociale actie. Bedoeld voor be roepskrachten (buurthuizen b.v.), (vrijwillige) bestuursleden en de duizenden vrijwillige medewerkers. Discussiestof en informatie van ac tiegroepen, wijk- en buurtraden, be wonerscomités etc. „In de sector Samenlevingsopbouw heeft CRM een halt toegeroepen aan ongeveer 150 nieuwe initiatieven, die aan sub sidie toe waren. Het ligt voor de hand, dat ze langzaam doodbloeden", staat o.a. te lezen in een commen taar op de CRM-begroting. Bij de informatieve stukken o.a. aandacht voor een nieuw idee vormingswerk West-Brabant. (Attak, postbus 14029, Utrecht). Wanneer u onlangs via de VPRO- tv de film met- en over M.C. ESCHER gezien heeft bent u onge twijfeld (weer) onder de indruk gekomen van het „wereldvreemde" en knappe grafische werk van deze wereldbefaamde artiest. Begin de cember komt er een boek over hem uit: DE WERELDEN VAN M.C. ESCHER. Dit boek mag worden be schouwd als het meest complete overzicht van zijn oeuvre. Als „Boek van 'de Maand" komt het binnen ieders bereik, want van 10 december tot en met 8 januari kost het 12,50; daarna ƒ22,50. Zolang de voorraad strekt. Er komen 50.000 exemplaren. Het boek bevat 64 pa gina's tekst, 8 pagina's kleurafbeel dingen en 192 pagina's zwart-wit illustraties. De eerste proeven van dit boek zien er goed uit, zodat het een kostbaar bezit voor velen kan worden. „Een meervoudig wereldbeeld op gevat als orde en als uitdaging tot een zoeken naar nieuwe logische samenhangen tussen de verschijnse len, gecombineerd met een samen- gaan van structuur en verhaal, is de oorzaak van Eschers grote roem bij beoefenaar van de wetenschappen en bij een zeer groot publiek, dat in het algemeen zich niet zo interes seert voor wat als typisch moderne kunst geldt", schrijft drs. J. Locher, onder wiens redactie dit boek uit komt bij Meulenhoff International n.v. Bijna iedereen kent wel die razend knappe prenten, die je in de war brengen door hun vertekend perspectivische beelden en aaneen- schakeling van ruimten. Wisselwer kingen tussen structuren en motie ven. In dit boek schrijft drs. C. Broos over Escher, wetenschap en functie; M. Escher zelf over: Onein- digneidsbenadering; prof. G. Locher over: Structurele sensatie; prof. H. Coxeter over: Eschers werk en de wiskunde en Bruno Ernst over: Prentententoonstelling. Het boek is een goed voorbeeld van de wijze waarop mooie en interessante zaken voor velen opengesteld kunnen wor den. Sedert de tv-serie van het boek „De klop op de deur", kent prac- tisch iedereen de naam Ina Boudier- Bakker. Dat boek schreef ze in 1930, terwijl ze in de vorige eeuw al debuteerde, onder de initialen I.B., met het boekje „VAN AMSTER DAM NAAR LONDEN". Maar dat boekje, dat indertijd bij A.W. Bruna verscheen, zal wel niemand kennen. Deze uitgever heeft er nu een fasci- mile-herdruk van verzorgd. Zelfs zo echt, dat de reuk ervan laat vermoe den, dat Bruna zijn zolders leegge pakt heeft. „Voor de coupé" heette de serie „treinboekjes", waarin dit debuut verscheen. Afgesloten door een reclame voor Van Rijns mosterd worden 47 pagina's gevuld met een nu praetisch onleesbaar verhaal over een zekere Hester en onbeschaamde schelmen. Ook de prijs „10 cents" is op de omslag, vol reclame, afge drukt. De uitgever hanteert nu ech ter een ander indexcijfer, zodat we er twee gulden voor betalen. Maar in 1896 kostten de aardappels ook nog anderhalve cent de kilo. „Van Amsterdam naar Londen" is nu een anecdotisch boekje, meer niet. Een uitgeversstunt onder het motto „75 jaar pocketboeken". Voor mensen, die het oude nog graag koesteren. eindredactie henk egbers SALISBURY (KNP). In een inter view met het Duitse persbureau KNA heeft mgr. Raymond Lamont, voorzitter van de Rhodesische bis schoppenconferentie, gezegd „bang te zijn d at in Rhodesië de tegenstel lingen tussen de zwarte en blanke bevolking zo hoog zul'en op np-m c' er een situatie als in Noord-lerland ontstaat. Mgr. Lamont, een fel bestrijder van het racistische bewind van lan Smith, heeft geen bezwaar tegen een eventueel bezoek van de Britse minister van buitenlandse zaken, sir Alec. Douglas-Home, maar voegde daaraan toe, dat een akkoord tussen Engeland en Rhodesië in ieder geval moet stoelen op een absolute gerech tigheid voor alle burgers van Rhodo- sië, zwart of blank. Wanneer aan deze voorwaarde niet voldaan wordt, wil mgr. Lamont zijn geweldloze acties tegen het be wind van Ian Smith verscherpt voort zetten. „Wanneer de Afrikanen in Rhodesië de handen ineen slaan, dan kunnen zij door bijvoorbeeld een al gemene staking de economie van het land volledig ontwrichten", aldus de Rhodesische bisschop. De ideologie van de Rhodesische regering, zo besluitmgr. Lamont, is en blijft onverenigbaar met de christelijke opvattingen. Om deze reden hebben de Rhodesische bis- schoppien besloten en persoonlijk ben ik daar erg blij mee om niet meer met de regering te onderhan delen, maar hun eigen weg te gaan. Wat de gevolgen daarvan zijn. moeten we maar even afwachten. Het Britse lagerhuis heeft de ver lenging met een jaar van de in 1966 door Engeland tegen Rhodesië uitge vaardigde economische sancties goedgekeurd. (ADVERTENTIE) Het besluit is zonder stemming genomen. Verscheidene afgevaardig den van de conservatieve regerings partij, die aanvankelijk voor verzach ting van de boycot waren, hebben hun houding gewijzigd nadat zij van de reis van minister van buitenland se zaken, sir Alec Douglas-Home naar Rhodesië in kennis werden ge steld De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteravond verklaard, dat er belangrijke vooruitgang is geboekt bij het zoeken naar een oplossing voor het Brits-Rhodesische geschil over de onafhankelijkheid van Rho desië. Tegelijkertijd waarschuwde hij dat hij nu niet optimistischer is over de kansen op een regeling dan in het. verleden. Smith zei dit in een rede voor de Rhodesische radio en televisie ter gelegenheid van de zesde verjaardag van de Rhodesische onafhankelijk heid, die op 11 november 1965 een zijdig door Salisbury werd uitgeroe pen. Het bezoek van de Britse mi nister Alex Douglas Home volgende week noemde hij een „belangrijke stap in de goede richting". STOCKHOLM (DPA) De Zweedse wapenfabrieken mogen in het vervolg in beginsel geen wapens meer aan het buitenland leveren. Dit staat in een wetsontwerp dat gisteren bij het parlement is inge diend. Er worden alleen bepaalde uitzon deringen gemaakt als deze export in het belang van de produktiecapaci- teit van de wapenfabrieken of de Zweedse strijdkrachten is. Naar ge bieden of landen waar een politieke crisis dreigt of bestaat, mogen onder geen enkele voorwaarde wapens worden gezonden. TOKIO (RTR) Deskundigen op het gebied van de milieubescher ming uit vier grote wereldsteden hebben gisteren de waarschuwing laten horen, dat als de vervuiling van het milieu niet wSrdt bedwon gen, de mensheid zal worden weg gevaagd door „een stroom van afval stoffen, vervuild water, rook, giftige gassen en radio-actieve straling". Deze opwekkende woorden zijn te lezen in een verklaring, die milieu beschermers uit Londen, New York, Chicago en Tokio na afloop van een vierdaagse conferentie in de Japanse hoofdstad hebben uitgegeven. RIO DE JANEIRO (KNP) Grote ontginningsmaatschappijen, die met behulp van staatsgelden, het Amazonegebied in Brazilië openleggen, maken er een on menselijke troep van. Zij houden geen enkele rekening met de rechten der Indianen en de ande re bewoners. Integendeel. Met steekpenningen kopen zij de au toriteiten om, zodat deze met de maatschappijen heulen en beide ogen dichtknijpen, wanneer de wet met voeten wordt getre den, In een rapport van 123 pagina's brengt bisschop Pedro Casaldali- ga van Sao Felix in het Amazo negebied een hitter verslag uit van de situatie, zoals die de laat ste jaren gegroeid is. Hij heeft zijn rapport voorgelegd aan de regionale bisschoppenconferentie in Belem, De omstandigheden, waarin de mensen in dit 5 miljoen vierkan te kilometer grote gebied moe ten leven, zijn afschuwelijk, zo schrijft hij. Het rapport is in feite een bijtende beschuldiging aan het adres Van de maatschappijen, van de corrupte ambtenaren en van de inefficiënte of onverschillige federale instanties. De ambtena ren van de nationale stichting voor Indianen zijn niet voor hun taak berekend. De bisschop be schuldigt hen ervan, dat zij de Indiaanse cultuur in het Amazo negebied vernietigen. De gezondheidstoestand in het Amazonegebied „is een tragisch probleem, dat geen oplossing kent voor 80% der inwoners". De boeren die bij de ontgin- ningsmaatschappijen in dienst zijn moeten volgens het rapport werken in omstandigheden, die dicht bij slavernij staan. De over eenkomsten worden mondeling aangegaan en meestal door de werkgevers geschonden. De bisschop staaft zijn rapport met namen en feiten. Hij eindigt met de opmerking: „Ik hoop dat de christenen met ietsje schaam tegevoel niet zo gemeen zullen zijn om dit rapport „staatsonder- mijnend" te noemen, want het klaagt alom bekende en gedocu menteerde feiten aan". (ADVERTENTIE) die dekens van AaBe. Waar je na 'n drukke dag 'n lange nacht onderkruipt. Warm, veilig, geborgen. Dekens van zuiver scheerwol; dus goed isolerend en ventilerend. In dolie dessins en klinkende kleuren. Ongelooflijk behaaglijk! Kruip er maar eens onder onder die dekens van AaBe! een veilig idee't is van AaBe 11

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13