Geen subsidie voor nieuwe vormings internaten Rapport oproer spoedig klaar Siciliaan bekent moord op drie meisjes „Ondanks honger en ziekte kunnen de kinderen nog lachen, daar moest ik om huilen Plan-Van Dam Salto Voorzichtig binnenland buitenland Kardinaal Alfrink „WIE KAN ER NU IN ROME NEDER- LANDS LEZEN?" commentaar éi INCIDENT Vrijheid duurde maar heel even H. FIEVET Er zijn veel meer slachtoffers van hartziekten Confrontatie wil orthodoxen organiseren KBV-VOORZITTER: Een procentje minder loon is 250 miljoen meer winst Bonderdag 11 november 1971 13 SCHIPHOL ANP) „Deze wereldreis treeft mij een goed beeld van wat Unicef Heeft gedaan in al die jaren sinds ik 17 jaar geleden mi.jn eerste reis voor dit fonds maakte en toont mij hoe het werk van deze organisatie zich heeft uitgebreid." Met deze woorden begon Danny Kaye gistermiddag na aankomst uit Oslo op Schiphol zijn persconferentie. De Amerikaanse komiek zal in Den Haag de officiële viering bijwonen van het 25-jarig bestaan van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Op zijn wereldreis ter gelegenheid van dit jubileum heeft „de am bassadeur" van Unicef reeds bezoeken gebracht aan oa, India, Japan, de Filippijnen, Hongkong, Thailand, Italië, Frankrijk en Zweden. Een onvermoeibare Danny Kaye als het gaat om Unicef. Hij ver klaart vol overtuiging „ondanks datgene wat Unicef heeft gedaan, is het niet genoeg" en antwoordt op de vraag of hij niet het gevoel heeft dat hij tegen de bierkaai vecht „als ik dat dacht, hield ik er meteen mee op. Het gaat er om hoe je vecht". Grote foto's van zwaar ondervoede kinderen illustreren zijn bezoek aan India, waar hij over vertelt: „Het is afschuwelijk, wat je daar ziet. Ondanks hun ziekten en honger kunnen ze nog lachen, daar moest ik om huilen. Hoe je dat probleem moet oplossen, weet ik niet, tk ben geen politicus. Ik weet alleen dat de kinderen altijd de slachtoffers zijn van de rampen, waarvan ze niets weten en waaraan ze niets kunnen doen." Danny Kaye. SCHIPHOL (ANP) „Ik weet alleen dat er moeilijkheden zijn". Aldus beantwoordde kardinaal Al frink gistermiddag op Schiphol bij zijn terugkeer uit Rome een vraag over de bezwaren, die Rome heeft tegen de godsdienstcursus aan de katholieke middelbare scholen li> Brabant. „Misschien 'wordt er op de cursus in Rome aanmerking gemaakt", al dus de kardinaal. „Misschien ge beurt dat terecht, misschien niet te recht, dat weet ik niet. Als er be paalde onderdelen van deze cursus laten we zeggen niet helemaal cor rect zouden zijn, dan zullen onze bisschoppen geen bezwaar hebben om dit te wijzigen. Of misschien kunnen ze hun gesprekspartners overtuigen dat het niet zo is. Ver geet niet: het is een Nederlands boek. Wie kan er nu in Rome Ne derlands lezen? Men heeft daarom zijn informatie van anderen en kan nog geen eigen oordeel vellen. Het is mogelijk, dat die informatie slechts van de Confrontatie-groep afkomstig is, maar daar weet ik niets van". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er komt volgend jaar geen subsidie van CRM voor nieuwe internaten voor vormingswerk. Dat zei staatssecretaris Von- hoff gisteren in de Tweede Kamer bij de bespreking van de CRM- begroting. Ook voor het centrum Kapellerput (Brabant) is geen geld beschikbaar. .'.'..."Si)'-'..!)!!: T~ ""U- .g.'-wë'-Vi 12 De regering heeft op" een stag- vaardige manier ingehaakt op het plan van ex-schaduwminister Van Dam (P.v.d.A.), om door mid del van een geringe „heffing'' op ieders inkomen een half procent de sociale woningbouw een duw in de goede richting te geven. Als de Nederlandse bevolking 250 miljoen op tafel wil leggen, wil de regering daar nog eens hetzelfde bedrag bij doen. Zowel het voorstel van de heer Van Dam als de reactie erop van het kabinet-Biesheuvel kan men als sociaal voelend Nederlander alleen maar toejuichen, ofschoon er natuurlijk een aantal praktische moeilijkheden aan zitten, die men niet mag bagatelliseren. Hoe dan ook: het is een plan dat ieders aandacht moet hebben, al was het alleen maar omdat de nood nog altijd beschamend groot is. Wat ons op de eerste plaats be nieuwt zijn daarom niet de techni sche discussies die over het plan zullen losbranden, maar de politieke debatten die het zal losslaan. Want, laten we er niet omheen draaien, de heer Van Dam is een P.v.d.A.-man en het kabinet-Biesheu vel is van een andere kleur. En het bloed kruipt over het algemeen toch waar het niet gaan kan. We zouden het een trieste zaak vinden als de komende weken zou blijken dat mèn overwegingen van politiek-propagandistische aard in de gesprekken rond het plan-Van Dam- Biesheuvel zwaarder zou laten we gen dan strikt objectieve argumen ten. Dat zou namelijk spelen zijn met de nood van duizenden Nederlan ders en zoiets is zelfs in de verkie- zinstijd immoreel. Drs. Voogd van de P.v.d.A. heeft deze week in de Tweede Ka mer voor de zoveelste keer een mo tie ingediend, waarin eén ^pensioen regeling" voor joodse oorlogsslacht offers wordt gevraagd. De pen sioenregeling zou de (ongunstiger) rijksgroepregeling in het kader van de Algemene Bijstandswet moeten vervangen. Een gelijkluidende motie is er in het vorige kabinet doorgestemd, maar de toenmalige minister op C.R.M. weigerde er uitvoering aan te geven. Onder toenmalige voor stemmers bevonden zich de heer Vonhoff (toen Kamerlid voor de V.V.D., thans staatssecretaris op C.R.M.) en mevrouw Van Veenen- daal-Meggelen (toen Kamerlid voor DS'70, thans eveneens staatssecreta ris op C.R.M.). De motie-Voogd in het huidige C.R.M.-debat is gevolgd door een motie van dr. Baruch (DS'70) na mens de regeringspartijen. De heer Vophoff en mevrouw Van Veenendaal hebben op voorhand la ten weten, dat zij geen enkele be hoefte hebben aan een motie met betrekking tot de jpodse oorlogs slachtoffers. Wat men al niet voor een salto's moet maken om staats secretaris te worden. Een centraal antennesysteem is een mooi technisch ding. Geen mastenwoud meer boven de woon wijken, wat het stads- en land- schapsschoon zo bederft. ■Geen gefoeter meer binnenska mers omdat die aardige Vlaamse omroepster ergens schuilgaat achter een onneembare muur. CAS lost immers alles op; het straatbeeld, de ongestoorde ont vangst en kan, als het even wil, ook nog de roem van de lokale voor aanstaanden bevorderen. Centrale antennes worden ge ëxploiteerd door een centrale maat schappij, de CASEMA. Als alle plan nen doorgaan zullen er zeker CASE- MA-aandelen verkrijgbaar zijn. Be halve de prioriteitsaandelen, want die blijven in handen van de NO- ZEMA. Wie is de NOZEMA Dat is de n.v. Nederlandse Zender-Maatschap pij, waarin de staat der Nederlan den en de vier traditionele omroep verenigingen om de groene tafel zitten. Staat en omroeporganisaties (de oude vier, niet de TROS en de VPRO en de Evangelische Omroep natuur lijk helemaal niet), maken dus de dienst uit in de CASEMA. Zullen gaan bepalen welke programma's we mogen zien en horen. Voor de radio is dat geen pro bleem, daarmee kan men ook zon der antenne horen wat men wil. Voor de televisie ligt het anders, want privé-antennes zullen geleide lijk aan worden verboden (zijn het nu al vaak) en daarmee wordt de eigen programmakeuze beperkt tot de officiële. Voor het moment is dat allemaal niet zo hevig. Westduitse en Belgi sche programma's zullen zeker wor den doorgegeven, in principe zelfs „onverkort". Maar er kunnen andere tijden ko men, waarin minder ruimhartige overheden willen uitmaken wat hun burgers mogen zien of niet. En die hebben dan, technisch en juridisch, geen mogelijkheid meer zichzelf te redden. Enige voorzichtigheid is dunk( ons dus wel geboden bij het om armen van dit staaltje van technisch vernuft. De informatiekraan gaat, als ze eenmaal toegedraaid is, niet van zelf weer open. Voor 1973 en volgende jaren is volgens de staatssecretaris een keuze mogelijk tussen één of meer interna ten voor vormingswerk, of meer geld voor vormingswerk op plaatselijk nieveau. Allebei tegelijk kan niet. Overigen® meende Vonh.off dat er interrtateri voor VorffllAj^weti ge noeg zij,n. Toen de staatssecretaris dit laatste zei sprong het Kamerlid Kleasteriee (KVP) boos naar voren. „Die bewering is onhoudbaar, zeker wat betreft Brabant. Mag ik u om cijfers vragen? U bent toch ook ze ker blij met de groeiende belangstel ling voor cursussen in het vormings centra"? aldus Kleisterlee, die bij eerdere gelegenheden al blijk heeft gegeven over het vormingswerk van mening te verschillen met Vonhoff, toen deze nog WD-Kamerlid was. Staatssecretaris Vonhoff heeft voorts meegedeeld, dat hij bereid :s om op de begroting van CRM een bedrag van 500.000 te reserveren als extra-subsidie voor de landelijke jeugdorganisaties, de overkoepelende organisaties van jeugd- en jongeren werk. De regering gaat een toeslag hef fen op de STER-reclame om daar mee de kranten te helpen. Gedacht wordt aan een extra heffing van vijf procent. Op jaarbasis brengt dat ongeveer 5 miljoen gulden op. Dit geld zal worden gestopt in het op te richten bedrijfsfonds voor de pqrs. samen met de 'vijf miljoen die de kranten volgend jaar nog uit de STER-pot tegoed hebben. Bij de Kamer ligt een motie van Wilbers (D'66) om 20 miljoen over heidsgeld udt te trekken voor onmid dellijke steun aan de dagbladen. Door de toezegging van Engels lijkt deze motie geen meerderheid te zul len halen. De STER-opbrengst steeg van 54 min in 1967 tot 111,2 min in 1970. Voor 1971 wórdt een op brengst van 127 min verwacht. Minister Engels vindt uitbreiding van de zendtijd van radio en t.v. in de komende jaren erg onwaarschijn lijk, gezien het geld dat dat zou gaan kosten. Ook een nieuwe uitbreiding van de zendtijd van Hilversum 3 ligt volgens de minister niet voor de hand. Minister Engels (CRM) wilde gis termiddag niet ingaan op 28 amen dementen van de oppositiepartijen, PvdA, D'66 en PPR. De oppositie plannen willen geld van andere be grotingen afhalen en op de CRM- begnoting opvoeren voor verschillen de posten. In kan, redeneerde En- Igels, als individuele minister niet tornen^ aan het totaal van de rijks begroting of aan de verdeling van de pot over de verschillende departe menten, dus hoef ik nu ook niets over de amendementen te zeggen. De oppositie was het daarmee niet eens. De techniek van de „alternatie ve begroting" vereist nu eenmaal, dat sommige voorstellen op meerdere departementale begrotingen betrek king hebben. De houding van Engels torpedeert het systeem van alterna tief begroten. Maar minister-presi dent Biesheuvel heeft gezegd dat hij het juist zeer op prijs stelt als de oppositie in alternatieve begrotingen meedenkt, aldus mr. Vrolijk (PvdA). Uiteindelijk nam minister Engels weer het woord en zei, dat het niet rijn bedoeling was dat niet gesproken kon worden over de beleidsvisie, die de oppositie aan haar voorstellen ten grondslag heeft gelegd. (Van onze correspondent) MARSALA De 30-jarige Mi- cliele Vinei uit Marsala op Sicilië heeft bekend op 21 oktober drie meisjes, onder wie de 9-jarige Antonella Valenti, te hebben ont voerd en later vermoord. Antonella en de zusjes Ninfa en Virginia Marchese (zeven en negen jaar) waren door Vinei na school tijd in zijn auto meegenomen. Het verminkte lijkje van Antonella werd vijf dagen later gevonden in een oud schoolgebouw. Michele Vinci had, volgens zijn zeggen, in een café een drankje ge bruikt, waardoor „zijn geest om floerst" was geraakt. Hij verklaarde niet meer te weten wat er precies is gebeurd. Volgens zijn advocaat is Vinei geestelijk gestoord. De politie heeft nu ook de lijken gevonden van de twee zusjes. Ze werden aangetroffen op de bodem van een 30 meter diepe steengroe ve, die vol water stond. De beklaagde heeft de meisjes volgens de politie levend in de poel gegooid ongeveer een half uur na dat hij hen had ontvoerd. Vinci, die op een paar honderd meter afstand van de woning van de zusjes Marchese woonde, was een van de energiekste vrijwilligers die de politie bijstond bjj het zoe ken naar de slachtoffers. Op een avond, toen het zoeken ophield wegens de invallende duis ter, was hij zelfs naar het huis van de twee zusjes gegaan om de wan hopige ouders wat op te beuren. Hij is beschuldigd van ontvoe ring, meervoudige moord en het mismaken en verbergen van een menselijk lichaam. Volgens de openbare aanklager, Terranova, was Vinei „bezeten" ge worden van Antonella, een „lang en mooi meisjes", nadat hij ontdekt had dat de tante van Antonella met wie hij was getrouwd, geen kinde ren kon krijgen. De drievoudige moordenaar wordt hier door de politie wegge leid. De zusjes Marchese zijn min of meer bij toeval bij het drama be trokken geraakt, omdat zij zich in het gezelschap van Antonella be vonden toen Vinei deze wilde gaan ontvoeren. DEN HAAG (ANP) De onder zoekcommissie, die een duidelijk beeld moet verkrijgen van de oor zaken die hebben geleid tot de on geregeldheden in het Groningse huis van bewaring zal snel met een rap port komen, zo heeft staatssecretaris mr. J. H. Grosheide van justitie aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor justitie beloofd. Het Tweede Kamerlid mej. mr. A. Goudsmit heeft dit na afloop van de vergadering van de commissie mee gedeeld. Zij zei te verwachten dat het rapport over „een paar maanden op z'n hoogst" klaar zal zijn. DORDRECHT (ANP) Uit het huis van bewaring in Dordrecht zijn gistermorgen om acht uur twee ge detineerden ontsnapt. Het waren de 24-jarige K. M. G. en de 26-jarige J. de G„ die beiden worden verdacht van inbraak. Het tweetal wist te vluchten via de poort van de werkplaats, die, nadat een lid van het personeel was binnengelaten, wel gegrendeld, maar per abuis niet op slot gedaan was. De politie vond G. een half uur na zijn ontsnapping. Hij ging ge willig mee. Zijn maat werd op het toilet van een woning in de Bark- straat aangetroffen, waar de politie naar toe was gegaan in de verwach ting hem daar wel te zullen vinden. Na hevig verzet geboden te hebben, ging ook hij weer achter slot en grendel. LEIDERS VAN DE beweging voor gelijke burgerrechten in de V.S. heb ben een onderzoek gevraagd naar de bewering, dat opperrechter Relin quist lid is geweest van de uiterst rechtse John Birch Society. (ADVERTENTIE) Zij kreeg uit het „zeer heldere" verslag van de staatssecretaris over de gebeurtenissen van 4 november jl. de indruk, dat de autoriteiten en de politie tijdens de opstand zeer goed hebben gereageerd. Bij de berichtgeving over de op stand in het Groningse huis van be waring is volgens de Nederlands Christelijke Bond van Overheidsper soneel veel te weinig aandacht ge schonken aan de situatie van het per soneel. „In de pers, doch vooral via de ra dio (VPRO) is de positie van de ge detineerden in het huis van bewaring te Groningen zo afgeschilderd, dat het er de schijn van heeft dat een onmenselijk straf regime wel tot uit spattingen moét leiden als oproer en gijzelen van bewakers", aldus de bond in het jongste nummer van het weekblad „Het Orgaan". „Dat integendeel de veel te snelle omschakeling naar wat men noemt de bejegening van gedetineerden dezen de mogelijkheid biedt tot sta kingen, onlusten en nu weer tot het kort-en-klein-slaan van interieur eri brandstichting, daaraan gaat men blijkbaar maar voorbij". „Geen woord is te lezen of te ho ren over de onmogelijk zware taak die op het personeel rust", stelt de NCBO. Wanneer er sprake van is, dat iets moet worden verbeterd, dan is dat bepaald de positie van het per soneel, meent de bond. (Van een onzer redacteuren) BREDA De Nederlandse Hart patiëntenvereniging heeft bij monde van haar voorzitter, de Bredenaar !H. S. Fievet, de Gezondheidsraad verweten Onjuiste cijfers te hebben verschaft over het aantal patiënten van hart- en vaatziekten In ons land. De Gezondheidsraad heeft bij een begin deze week aangekondigde actie om het publiek meer informatie te verschaffen over het probleem van de hart- en vaatziekten meegedeeld, dat er jaarlijks 24.000 mensen hier aan overlijden, waarvan 15.000 man nen en 9.000 vrouwen. Volgens de Hartpatiënten vereniging zijn dit er echter in 1969 44.754 geweest. Van dit aantal stierven 14.000 mannen en 8.095 vrouwen aan zogenaamde coro naire hartziekten, -infarcten etc. In 1971 zijn dit er respectievelijk 46.672, 15.048 en 8.615. De Hartpatiëntenver- eniiging vreest dat als de minister zich door dit advies van de Gezond heidsraad laat leiden de achterstand op het gebied van hart- en vaatziek ten nog groter zal word,en, dan zij reeds is. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (KNP) Dc in Confrontatie verenigde orthodoxe katholieken in Nederland achten nu de tijd rijp „om een nationale ortho doxc priesteraaad te vormen en pa rallcl daarmee een orthodoxe natio nale lekenraad". „Beiden zouden dan de orthodoxie aan de basis dienen te versterken" Dit schrijft de heer J. Bongaarts in het novembernummer van Confron tatie, dat nu aan zijn zevende jaar gang begint. Confrontatie is van me ning dat de Nederlandse bisschop pen „in zeer veel gevallen hun or thodoxe plicht niet doen" en conclu deert daaruit dat de bisschoppen van Nederland alleen maar „legaal zijn, omdat ze nog niet zijn afge zet". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Katholieke Bond van Vervoerspersoneel heeft althans één toezegging van minister Drees tijdens het Kamerdebat over de be groting van Vrkeer en Waterstaat positief gewaardeerd, namelijk diens verklaring, dat met de uitgetrokken rijksbijdrage van zestig miljoen voor het streekvervoer het laatste woord niet is gezegd. Maar verder had de voorzitter van de KBV, de heer A. F. Jentjens, wei nig uitgewerkte zaken in het open- baar-vervoersbeleid van de nieuwe minister kunnien herkennen. Uiteraard was een groot deel van de rede welke de heer Jentjens gis- tenen voor de Bondsraadsvergadering van de KBV hield gewijd aan de huidige impasse in de loononderhan delingen. „De tegenstellingen tussen werkgever en werknemers zijn gro ter dan een procent meer of minder. Overigens betekent zo'n procentje minder 250 miljoen gulden meer winst in het bedrijfsleven. We hebben al een hele tijd achter de rug, maar we hebben ook nog een hele tijd voor de boeg. Daar valt verder weinig op af te dingen op deze (vroege? maar in ieder geval) kille tot koude morgen. Al moet gezegd worden dat de tijd die we voor de boeg hebben tamelijk kort is, als we althans de „club van Rome" geloven. Dat is een groep (bet?)weters die' zegt dat we nog maar zo'n 30 jaar hebben te gaan. Nou is dat ook weer niet zo'n nieuw geluid, maar van zo'n groep van een brede samenstelling wel een opmerkelijk. Enfin, dat hebben we niet zo lang geleden al uitvoerig in dit dagblad kunnen melden. Jezus had vermoedelijk kort haar en geen lange haardos met een scheiding in het midden, zoals hij meestal wordt uitgebeeld. Deze me ning heeft dr. Dino Pieraccioni ver kondigd. Hij wil daarmee een Ro meinse pastoor van repliek dienen, volgens wie Jezus zoniet de eerste hippie, dan toch de eerste „capello- ni" (langharige) was. Men beschikt over geen enkele authentieke afbeelding van Jezus", zo merkt bijbelvaste Pieraccioni op. „Maar Paulus, die met de leerlingen van Jezus leefde, schreef dat het niet hoort dat een man lang haar draagt (Corinthe 11,14 voor de lief hebbers). Het is meer dan waar schijnlijk dat hij niet zo gesproken zou hebben, als Jezus géén kort haar had gehad", aldus de conclusie van Pieraccioni. We trachten u op de hoogte te houden van de ilengte van Jezus' haardos. Gisteren gehoord, van de VARA- radio tijdens een uitzending over „Hoe reageert u uw agressie af" van een Amsterdammer: „Als ik tijdens het eten kwaad word, zet ik mijn vrouw mijn bord op haar hoofd. Ik moet dan zo lachen dat mijn boze bui gelijk over is". En: „Ik heb ook een keer mijn bord tegen het behang gegooid, maar toen moest ik het hele huis opnieuw behangen". Een sterke was ook deze: „Is dit een rechtstreekse uitzending?" Het 'antwoord luidde bevestigend. „Ik sta hier bij de melkboer te bellen. Ik zal maar gauw opschieten, dan kan ik mezelf nog over de radio ho ren!" Dat is nou typisch Amsterdamse logica. In oktober hebben wij, Neder lands volk, 153 miljoen gulden spaargeld gebracht naar de Rijks postspaarbank. Vorig jaar was dat slechts 143 mijloen gulden. De Noren houden hun poot stijf bij de EEG-onderhandelingen. Nou hebben ze het klimaat ook wel mee. En wij tegen, want de ellende begint weer en het dreigt een harde winter te worden als u het mij vraagt. Vraag het dus maar niet. MERIJN. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9