Politie is daders bankoverval Hulst op het spoor r I/tbeUe Watertarieven in Zeeland opnieuw omhoog CAMEL FILTER P. Brand: laat oude grenspalen staan waar ze horen Provinciebegroting in teken van milieuhygiëne Kans op regen Kleurloze benen zijn taboe deze winter PORION NOVUM: CENTRALE ONTHARDING WERELDBEROEMDE KWALITEIT. 10 streek s 1HM commentaar Motie I Motie ii les colorés BELGIË „STEELT" NEDERLANDS WATER Frans vlootbezoek aan Vlissingen Donderdag 11 november 1971 Yan een motie wordt veronder steld, dat zij het gevoelen van een vergadering of van een mensen menigte, duidelijk en ondubbelzin nig tot uitdrukking brengt. Zij is een „teken van beweging". Door toevoe ging van slechts een letter verkrijgt men het woord „emotie", dat van dezelfde familie is. De motie van de week in Zeeland was de zogeheten motie-Lockefeer in de staten van Zeeland, die sub tiel gebruikt in de Tweede Kamer naar men mag aannemen ertoe heeft bijgedragen, dat er tussen G.S. van Zeeland en minister Drees nog na der kan worden onderhandeld over de besteding van een bedrag van 1,7 miljoen, dat de rijksoverheid gaat besparen op de ten dode ge doemde veerdienst Terneuzen-Hoe- dekenskerke. In dat opzicht is de motie over de veertarieven een nuttig werk stuk geweest. Drukte de motie- Lockefeer nu ook het gevoelen van de Zeeuwse staten en van de Zeeuwse, speciaal in dit geval de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking uit Wij betwijfelen dat in hoge mate. Als is de motie-Lockefeer allesbe halve een verklaring van „geen be zwaar" tegen hogere veertarieven zij ontbeert toch de tot verbitte ring uitgroeiende verontwaardiging van een gewest, dat steeds zwaar dere heffingen moet betalen om tot Nederland te kunnen blijven beho- .,reru< J;| isuaid Die verbittering wordt merkwaar digerwijze niet zo zeer duidelijk uit de schriftelijkeresultaten van de statenvergadering, maar wel uit de discussies daaromheen: uit de brie ven van gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen en van belangengroe pen, zoals de Zeeuwse Kamers van Koophandel en de N.C.B.-Hulst. Zij blijkt ook uit de ongewone ter minologie die in verband met tarie- venkwestie opeens in Zeeland gang baar begint te worden. Deze culmineert in een uitspraak van de B.P.-afgevaardigde in de sta ten van Zeeland, de heer De Waal, die de Zeeuwsqh-Vlamingen noem de: „Gediscrimineerde mensen, de negers van Nederland". De uit spraak werd hem terecht hoogst kwalijk genomen, en feitelijk is zij ook onjuist, maar de emotie die er achter schuilging is oprecht. Van deze emotie en van die van andere Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Toenemende kans op regen en stijging van temperatuur, vooral in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.- en max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.- en max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Konstanz 262 pl. 2, Rheinfelden 167 pl. 4, Straatsburg 170 pl. 46; Plitters- dorf 276 pl. 21; Maxau 312 pl. 8; Plochingen 128 pl. 6; Mannheim 107 pl. 6; Steinbach 119 pl. 3; Mainz 137 ■onv.; Bingen 49 -1; Kaub 60 onv.; Trier 233 pl. 7; Koblenz 65 pl. 3; Keulen 3 -3; Ruhrort 159 -2; Lobith 767 -1; Pannerdense kop 748 pl. 1 Nijmegen 569 pl. 2; IJsselkop 721 pl. 1; Eefde IJssel 240 pl. 6; Deven ter 133 pl. 3; Monsin 5444 pl. 16; Borgharen 3800 -45; Belfeld 1089 pl. 2; Grave beneden de sluis 500 onv.. Morgen, vrijdag 12 nov.: Bergen op Zoom 11.27, Hansweert 10.42 en 23.19, Terneuzen 10.15 en 22.51, Vlissingen 9.49 en 22.21, Wemeldin ge 11.17 en 23.59. statenleden vindt men in het stuk dat Provinciale Staten tenslotte naar Den Haag hebben gestuurd, niet veel terug. De vertaling van het gevoelen der staten aangaande de veertarie ven ligt in dit ene woord „neen!". De motie-Roels, die dit „neen duidelijk liet horen, heeft het om allerlei overwegingen betreffende de onderhandelingspositie van G.S. tegenover minister Drees, en omdat de parlementaire levenskansen ge ring bleken te zijn, niet gehaald. Haar zij zei wel waar het op stond. Daarom alleen al hadden we dat stuk graag in de Kamer zien belan den. Bovendien stond P.v.d.A.-man Roels daar nu met zijn amendement, wat ook een ,,neen" tegen hogere veertarieven liet horen, niet weinig voor schut. Zeeland is nu in het stadium van wonden likken, waarbij verwijten tot de K.V.P. (de initiatiefnemer tot de speciale statenvergadering en de schepper van de gematigde motie) worden gericht. Het zal allemaal wel aan de bit tere nasmaak van de statenvergade ring van maandag te wijten zijn, en nog meer aan het bedroevende re sultaat van het Kamerdebat, dat de volksvertegenwoordigers van Zee land elkaar nog in de haren zitten. Zo blijkt, dat de onrustgevoelens zich naar binnen beginnen te keren. Jammer, want zij horen thuis op hef departement van Verkeer en Water staat. (ADVERTENTIE) Libelle bezocht voor u de laatste Parijse modeshows. En stemde daar de nieuwe panty-collectie op af. Les Colorés. Als u ze ziet draagt u deze winter alleen maar I collection. fQm van (Van een onzer verslaggevers) GOES/HUIJBERGEN België be ïnvloedt nog steeds de waterwinge bieden van Nederland. Hoewel deze (nadelige) situatie al jarenlang door de Watermij. Zeeland onder de aan dacht van de Nederlandse en via hen de Belgische autoriteiten is gebracht, is er nog steeds geen internationale of bilaterale regeling getroffen. Tijdens een persconferentie giste ren in Goes vertelde de directeur van de W.M.Z., ir. P. Stoter dat de Zeeuwse waterwingebieden in St.- Jansteen en Huijbergen sterk beïn vloed worden door de naburige ont trekking van water door België, dat daarmee vlak over de grens (maar in feite ondergronds onder Neder lands gebied) pas veel later is be gonnen dan de W.M.Z. met zijn wa terwinning in die gebieden van start ging. Op Nederlands rijksniveau is toegezegd om in verband met het ontbreken van enigerlei overeen komst met België op dit terrein, con tact op te nemen met de Belgische autoriteiten. (Van een onzer verslaggevers^ HULST De rijkspolitie van Hulst en de districtsrecherche zijn de daders van de roofoverval op de Nederlandsche Credietbank in Hulst op het spoor. Er is zowel in België als Nederland een ver zoek om opsporing van twee bo kende Belgische onderwercldfigu- ren uitgegaan. Hun namen wor den in verband gebracht met d« gewapende overval- In het belang van het onderzoek en ih afwachting van verdere ont wikkelingen, heeft de politie nog geen gedetailleerde informatie wil len geven over de vermoedelijke daders. Er zijn ook nog geen nadere mededelingen gedaan over het ver loop van het intensieve onderzoek, waarbij nu ook Interpol is ingescha keld. Wel wordt duidelijk, dat het net rond de twee beruchte Belgische misdadigers aangeduid als „zware jongens" steeds nauwer wordt. Uit vrees voor eventuele repressail- les uit de onderwereld of onver hoedse manoeuvres wordt voorlopig nog alle stilzwijgen bewaard om trent de identiteit van de mannen, die er op 19 augustus in Hulst, vandoor gingen met twee ton. De gewapende roofoverval op het filiaal van de credietvank is inmid dels de geschiedenis ingegaan als een van de grootste in de laatste jaren. Onmiddellijk na de overval werd duidelijk, dat de sporen naar België leidden. In Sint Niklaas werd een dag later bij het station de Citroën teruggevonden, waarvan tij dens de overval gebruik werd ge maakt. De wagen was leeg, had valse kentekenplaten en bleek enige weken tevoren in Brussel gestolen te zijn. In samenwerking met poli- tieinstanties in de Belgische grens streek is het onderzoek in volle kracht voortgezet. Behalve de Belgi sche justitie waren daarbij de re cherche van de Hulster politie en districtsrechercheur adjudant J. Boeye betrokken. De afgelopen dagen werd duide lijk, dat de sporen naar verschillen de adressen in. Vlaanderen en Ant werpen liepen. Afgelopen zaterdag morgen Is in alle vroegte op deze plaatsen tegelijkertijd een inval ge daan. De huiszoekingen leverden de politie onder meer wapens en mini- tie op. Volgens adjudant A. van Hoven van de politie in Hulst staat zo goed als zeker vast, wie de overval op hun naam hebben staan. Het is niet bekend waar de gezochte mannen zich op dit moment ophouden, maar er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat ze zijn uitgewe ken. Daarom is een beroep gedaan op de organisatie van Interpol. Via de politie-telexen zijn inmiddels alle belangrijke politieposten op de hoogte gebracht. Overal 'wordt uitge keken naar de twee onderwereldfi guren, waarop het onderzoekteam een oogje heeft laten vallen. AdjudantVan Hoven toonde zich woensdag uitermate tevreden over de samenwerking met de Belgische justitie. „We hebben werkelijk alle medewerking gekregen, die we no dig hadden. Alle lof voor de Belgi sche politie. Men is ons zeer goed behulpzaam geweest. De misdaad houdt niet op bij de landsgrenzen, maar datzelfde kan men ook zeggen van dit grootscheepse onderzoek", aldus de adjudant. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Franse twee de divisie kust-patrouillevaartuigen zal van vrijdag tot en met zondag (maandag vertrek) een bezoek brengen aan de marinebasis Vlissin gen. Het betreft hier de Franse ma. rinesehepen „l'Etourdi", „l'Attentif" en „l'Adroit", met een totale beman ning van 48 koppen. Vrijdagochtend zal omstreeks half acht een loods aan boord gaan van het vlaggeschip „l'Etourdi", waarpa het eskader om negen uur de Vlis- singse buitenhaven zal binnenvaren. Na enige bezoeken en andere forma liteiten over en weer zal om half twee een voetbalwedstrijd tussen de teams van de Vlissingse marineka zerne en de bezoekende schepen worden gehouden, 's Avonds wordt voor de officieren een cocktailparty gehouden in de loungeroom van de marinebasis. Zaterdag zullen de Fransen een bustocht maken over Walcheren en de Bevelanden, hetgeen zondag her haald zal worden langs een andere route. (ADVERTENTIE) Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde beehtkracht ip ELK materiaal, droog ofvoobtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet. zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: stoppen, plamuren, herstellen van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.65, 2 kg ƒ15.30, 6 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artlkelen verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. De antieke kerstpaal op de voorgrond steekt tot aan de kop in de grond. (Van een onzer verslaggevers) HULST' „Ik zou er graag een pleidooi voor willen houden om alle grens palen in Zeeuwsch-Vlaanderen te laten staan, waar ze op dit moment staan. Het heeft geen zin om die dingen weg te halen of om ze op te graven. Dat is historisch niet verantwoord. Ze horen ook niet in een museum thuis". Dit zegt voorzitter P. Brand van de oudheidkundige kring de „Vier ambachten". De Hulster voorzitter (tevens wethouder) heeft de afgelo pen jaren met veel zorg en enige 'ergernis gèCÓnstHteétd, dirt et-'fihfial wat oude grenspalen zijn verdwe- 'hen. 'Veel rijn"'er g'èsnëÜ'Vé'ldbMder het geweld van het niodërh'é ver keer. anderen vielen ten offer aan vandalisme. Verschillende grenspa len werden door goedwillende men sen uitgegraven en geconserveerd voor het nageslacht, maar met deze methode is de heer Brand het niet eens Hij zou veel liever zien dat alle authentieke, grenspalen werden gelokaliseerd en in kaart gebracht. Het gaat in Zeeuwsch-Vlaanderen aleen al om honderden grenspalen en paaltjes. Het totale aantal is zelfs niet bekend, de identiteit over het algemeen wel. Er zijn zo onder meer palen te vinden die de vroegere scheidingen aangeven tus sen de gebieden van Hulster en Axeler ambacht, van Hulst en de Baronie van St. Jansteen en het -verschil tussen keizerbcdem en—sta tenbodem. Over het algemeen is jfrécies: békend" omf 'lVat voor 'griéHS- aanduidingen het gakt, omdat dit er meestal opstaat. In Zeeuwsch-Vlaanderen bevinden zich ook nog tal van functionele grenspalen. Ze geven de loop van de landsgrens tussen België, en Neder land aan. Bij de grenspost De Klin- ge moet zich bijvoorbeeld nog zo'n paal bevinden. De oorspronkelijke stond gruwelijk in de weg voor het verkeer en is daarom onder het straatoppervlak verdwenen, volgens een douaneambtenaar. Een simpele steen markeert de plaats waar de paal in de grond zit en die steen heeft de functie overgenomen- (Van een onzer verslaggeversj MIDDELBURG Niet minder dan 21 vragen over 4e milieuhygiëne, die in verband met de voorbereiding van de begrotingsvergadering van de Zeeuwse staten zijn gesteld, maken duidelijk dat de zorg over het leefkli maat in Zeeland groot is. Ook buiten het verband van het hoofdstuk „volks gezondheid" waar de milieuvragen thuishoren, treft men het thema milieu- ..hygiëne in verschillende toonzettingen in de 190 begrotingsvragen van de statenleden aan. „Wordt er ai een totaaloverzicht van de milieuverontreiniging in Zee land opgesteld en wordt er .onder zoek verricht naar de eventuele, cu mulerende effecten van diverse uit stoten in bepaalde gebieden?", zo luidt een van de vele vragen. Elders leest men ongerustheid, zo als hier: „Hoe raken de chemische bedrijven in ons gewest hun chemisch afval kwijt?" Moet Zeeland, wat de zuivering van het afvalwater betreft, geen spe ciale „zuiveringschappen" in het le ven roepen, in plaats van deze taak toe te vertrouwen aan de waterschap pen?, aldus een andere op het leef klimaat gerichte vraag. Andere statenleden willen weten: „Zal een afgesloten Oosterschelde net zulke stankeffecten teweegbrengen als nu de Roode Vaart en de Donge?" Ook de nasleep van de PZEM-af- faire is merkbaar. „Moeten de porte feuilles van industrialisatie, energie voorziening en milieubeheer niet in handen van verschillende gedepu teerden gegeven worden?", zo wordt geïnformeerd. Het welzijn: „Wat is de visie van het provinciale opbouworgaan op de toekomstige ontwikkeling van Zee land en is er sprake van een contro verse omtrent de hoofdlijnen, tussen dit orgaan en GS?", aldus een vraag omtrent dit onderwerp. Ietwat wrang wordt opgemerkt, dat de tweede sociaal-culturele ont- wikkelingsschets van de provincie nog maar steeds uitblijft. „Wat on derneemt het college anders, dan het alsmaar aanvoeren van excuses of het zich verschuilen achter luchtkas telen?", klinkt het wat wrang. Een andere vraag zinspeelt op de mogelijkheid, dat de industrialisatie in Zeeland onnodig wordt afgeremd onder invloed van pressiegroepen. In andere vragen wordt de schaalver groting aangeroerd. Sommige staten leden zouden graag zien, dat de kruisverenigingen in Zeeland tot de stichting van een nieuwe organisatie zouden komen. Anderen pleiten voor het fuseren van de twee vormings centra in de provincie. Verschillende vragen getuigen van ongerustheidover de situatie op de Westerscheldeveren. „Wat kunnen wij nu al doen om te voorkomen, dat in 1975 lange wachttijden op het tra ject Vlissingen - Breskens ontstaan, door het ontbreken van een derde dubbeldekker? Hoe moet op den duur het extra vervoer worden opgevan gen. Kan de verloren gegane dienst Terneuzen - Hoedekenskerke worden gecompenseerd door een autobussnel- dienst Terneuzen-, via Perkpolder naar Goes?" om maar een een handjevol vragen over dit onderwerp te noemen. In een der vragen wordt gesugge reerd, dat Zeeland en de Zeeuwse gemeenten momenteel minder ge wild zijn bij solliciterend overheids personeel. „Hoe komt dat, en kan dat getij worden gekeerd", zo informeert men. In een vraag wordt aangedron gen op instelling van een streekcom- missie Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, om de inspraak met betrekking tot het streekplan te structureren. Een andere: „Hebben de kleine kernen nog een levenskans in Zeeland? Is 'sHeerenhoek met zijn nieuwe be stemmingsplan aan definitieve af ronding van zijn uitbreidingen toe gekomen?" Zo wisselen de vragen elkaar in bonte volgorde af, bladzijde na blad zijde. Voor de begrotingszitting van de Zeeuwse staten eind december aanstaande, zullen GS van Zeeland moeten antwoorden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het gemiddelde Zeeuwse gezin gaat de komende tien jaar gemiddeld een tientje per jaar meer uitgeven aan watergebruik dan het jaar ervoor. De Watermij Zeeland heeft gisteren in een adver tentie in de dagbladen en in een brief aan de aandeelhoudersgemeen ten aangekondigd, de watertarieven per 1 januari 1972 met gemiddeld 9 procent te verhogen: 10 procent benoorden de Westerschelde, 4 pro cent voor de bemeterde gebrikers beneduen dat „water" (dezen heb ben daar namelijk sinds de fusie van waterleidingbedrijven nog steeds een relatief hoog tarief) en 9 procent voor de onbemeterde aansluitin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De tarieven zullen de komende tien jaar tussen de 5 (Zeeuwsch-Vlaanderen) en 10 (rest van Zeeland) procent stijgen, afgezien nog van de geldontwaardingsfactor. de Ir. P. Stoter, direkteur van W.M.Z. wees er gisteren i Goes op, dat water nog steeds een van de goedkoopste dranken is in Nederland (0,1 cent per liter..) maar dat men niettemin zuinigheid met het water moet betrachten, „wij zijn helemaal niet gebaat bij een grotere afzet, want dan gaan de kosten weer omhoog en zal de gebruiker dit weer moeten betalen". Het water is in Zeeland overigens nog steeds re latief duur in vergelijking met an dere gebieden (Zeeuwsch-Vlaande ren is zelfs verreweg het duurste tariefgebied..), maar op de lange duur zit een landelijke tariefsnivel lering er volgens ir. Stoter wel in. De factoren die de tarieven in Zeeland extra ongunstig beïnvloe den, zijn de lange aanvoerlijnen (naar West-Brabant), het vele „in gekochte" water en zee-armen-bar- rieres Het grootgebruikerstarief zal in Zeeland met 10 y 11 procent stijgen. Vorig jaar stegen de tarie ven van de kleingebruikers (in het algemeen: gezinnen) en grootgebrui kers (in het algemeen: bedrijven) respectievelijk met 10 en 5 pro cent. De nieuwe tariefsverhoging is tweeledig: een normale doorbereke ning van gestegen kosten en, voor midden- en noord-Zeeland, een tweede stap in de richting van de gelijkschakeling aan de Zeeuwsch- Vlaamse tarieven. De grootverbrui kerstarieven waren per 1 jan. 1971 al gelijkgeschakeld. De prijzen in de kleinverbruiksector zullen vóór 1980 moeten zijn gelijkgetrokken. Boven dien zal ook het verschil tussen bemeterde en onbemeterde aanslui ting in Zeeuwsch-Vlaanderen nog moeten worden weggewerkt in die periode. Van de totaal 110.000 aan- sluitingeiwin Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er nog 20.000 niet bemeterd. In Zeeland doet zich de extreme situatie voor dat veel leidingen moe ten worden vervangen doordat de, zoals ir. Stoter het uitdrukte, „de hele provincie overhoop wordt ge haald". Allerlei werken van rijks waterstaat, (industrieterreinen, we gen, kanalen, havens, tunnels), en waterschappen, vormen rechtmatige overheidsdaden en die moeten nu door de watergebruikers medebe- taald worden. Op landelijk niveau heeft de vereniging van waterbe drijven in Nederland wel geageerd tegen deze vooral in Zeeland uitzon derlijke situatie maar het heeft geen „zoden aande dijk" gezet. De verschuiving naar de hogere Inkoopkosten is het gevolg van het afsluiten van een overeenkomst met de N.V. Waterleiding Maatschappij Noord-West-Brabant tot levering van grotere hoeveelheden. Ook heeft deze maatschappij hiertoe een nieuw pompstation moeten bouwen bij Schijf ter vervanging van Seppe. Een belangrijk novum hierbij is, dat het gewonnen grondwater in Schijf centraal zal worden onthard. Voor d ewaterverbruikers in Zee land zal dit, door vermenging van het „Schijf-water" met het eigen, winwater uit St. Jansteen en Huij bergen aanzienlijke besparingen ge ven op zeèpverbruik, gebruik van „onthardingsmiddelen" en onder houdskosten van bijvoorbeeld gey sers en wasmachines, omdat bij ont hard water veel minder ketelsteen vrijkom Ir. Stoter waarschuwde overigens tegen het in zwang rakende in hui zen te installeren onthardingsappa- raat, dat niet alleen geen enkele zin heeft en vaak als statussymbool wordt aangeschaft, maar bovendien gevaarlijk kan zijn voor de gezond heid. Uitzonderingen (zoals tandart sen) daargelaten. Wil men in een gebied met hard water een onthar- dingsapparaat aanschaffen dan doet men er goed aan, eerst eens te informeren bij de W.M.Z. Zuid-Beveland zal een gebied worden met uitgesproken zacht wa ter, Walcheren blijft (in de Kop) hard, Zeeuwsch-Vlaanderen zal van hard voortaan matig hard worden. Ook het gemeentelijk waterbedrijf van Middelburg zal van de „zacht heid" van de .M.Z. kunnen profi teren voorzover het geen water uit de duinen bij oranjezon betreft. Met de centrale ontharding, die in de loop van volgend jaar zijn beslag zal krijgen, levert men "bovendien een belangrijke bijdrage aan de milieu bescherming. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3