iavona haarversteviger Oü Beton-bombardement op de Oosterschelde Volgende week proef met helikopter MILIEU GROTEN IN GENT BIJEEN Sasse buurtbewoners overwegen weigering kijkgeld te betalen ROELS KREEG NUL OP REKEST Jeugd kent provinciaal bestuur niet goed Opstandige ex-soldaat uit Goes opnieuw voor rechter Reactie actie-comité Hoe breed? haar vlug uit model? stad streek commentaar Expositie in Uilenspiegel Vorst Snelle verlichting ven pijn in spieren en gewrichten HUMEURIG DOOR SLECHTE SPIJS VERTERING? CARTERS Romantisch gezicht op Hoechst SILO STOORT T.V,-ONTVANGS hoo Woensdag 10 november 1971 3 1 /£"~N mild en normaal v.a. VJ T Er zijn studies gaande over de aanleg van groengordels rond grote industriële concentraties in Zuidwest-Nederland als het Sloe, en Moerdijkgebied. Men zegt, dat die groengordels de burger zouden beschermen tegen de luchtvervui ling. Is dat ,wel zo? Vaststaat alleen dat de groengordel rond een in dustriegebied een nuttig psycholo gisch effect heeft. Grote mammoet- bedrijven met rokende schoorstenen worden minder schrikaanjagend als ze door bossen zoveel mogelijk aan het oog onttrokken worden. Wat niet ziet, wat niet deert. Er zijn echter geen. door weten schappelijk onderzoek gestaafde ge gevens beschikbaar over het reële anti-vervuilingseffect van deze groengordels. Anders gezegd: nie mand schijnt nog het antwoord te kennen op de vraag of de groengor del bij Moerdijk en het Sioe nu 3, 5 of misschien wel 30 km breed moet zijn om milieuvervuiling te kunnen opvangen. En dat blijft het belang rijkste. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT In Galerie Uilenspiegel, Noordweststraat 13, te Sas van Gent is de expositie van Joop Dam uit4 Biezelinge geopend. Deze uit Haarlem afkomstige kun stenaar, die sinds enige jaren in Zeeland aan de Biezelinge Ham woonachtig is, heeft zich altijd door de natuur laten inspireren. Hij brengt in Sas van Gent dertig aquarellen, tekeningen en houtgra vures. Joop Dam, die aan de voet van de zeedijk woont, en dagelijks de vloedlijn van de Westerscheïde aanschouwt, heeft op zijn eigen wij ze de vloedlijn, en hierdoor de ver vuiling van dit water vastgelegd, waarbij om een hoekje nog wel een vleugje romantiek komt kijken. Vóór deze tentoonstelling, waar van het meeste nog niet eerder ge publiceerd is, heeft Joop Dam dit jaar in Kloosterzande, Middelburg, Kortgene en Bergen op Zoom geëx poseerd. De tentoonstelling loopt tot elf december en is naast de normale openingsuren in de week van 29 november tot vijf december van 14 tot 21 uur geopend. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Overwegend droog, perioden met zon en in de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 6; min.-temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: van on geveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 3; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn peumatische pijnen, jspit, zenuwpij nen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt Sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de liuid doordringend, werkt Alge- sal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder opper vlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reu matische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats vooreen durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand licbt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. «n drog. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het rijksinsti tuut voor natuurbeheer te Leersum, en het instituut voor dierkunde, deel uitmakend van de Rijksuniversiteit te Gent, organiseren op 24 november een zogeheten „Interdiciplinair Sym posium" onder de titel „De Gouden Delta". Problemen van milieubeheer wor den op het symposium door niet minder dan dertien deskundige sprekers, vanuit alle denkbare ge zichtshoeken bekeken. De dag wordt besloten met een discussie en een plenaire vergadering van de discus siegroepen. Het probleem van het milieube heer wordt benaderd vanuit de pla nologische, de economische, de ste- debouwkundige, de toxicologische, de vegetatieve, de juridische, de po litieke, de sociologische, de pedago gische en de informatieve hoek. Een uiteenzetting over wat met milieu beheer, „ecologie" wordit bedoeld, wordt gegeven door prof. dr. J. Hu- ble van de faculteit der wetenschap pen van de Gentse Alma Mater. Andere inleiders zijn: dr. M.J Adriani, drs. J.A. v.d. Ven, dr. F. de Soet. ir. Th. Deelstra, prof. dr. apr. A. Heyndrickx, dr. ir. B. Beeftink, prof. dr. L.P. Suetens, drs. B. v.d. Lek, drs. W. Prove, dr. E. Standaert, dr. G. Persoone en prof. dr. D.J. Kuenen. De inleiding tot de studie dag wordt uitgesproken door dr. H. Geysels van de Gentse Universi teit. - (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft definitief besloten binnenkort, naar alle waarschijnlijkheid al volgende week, bij het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde tussen Schouwen en Noord-Beve land, proeven te nemen om betonblokken, die bij de afsluiting in 1978 van de Oosterschelde zullen worden gebruikt, te storten met behulp van een helikopter. De proef wordt nu genomen, omdat in het komen de halfjaar de beslissing zal moeten vallen hoe de Oosterschelde zal worden gedicht: met caissons of door het storten van betonblokken niet een kabelbaan of door een helikopter, of een combinatie van verschillende methoden. Bij wijze van proei zal ten westen van het werkeiland Neeltje Jans een vierhonderd meter in zee stekende strekdam worden gemaakt. De twee en een halve ton wegende betonblok ken zullen met drie, en misschien wel vier stuks tegelijk door de heli kopter in zee worden „gedropt". De helikopter, die daarvoor zal worden gebruikt, is een z.g. Sikorsky Skycrane, die door KLM-Noordzee Helikopters zal worden gevlogen en die de Sikox-sky in bruikleen heeft gekregen van het Amerikaanse leger in Duitsland. De helikopter is gis termiddag op Schiphol aangekomen. Het vliegtuig moet voor de proef ge reed worden gemaakt en met name zal een elektronische uitrusting wor den gemonteerd om de plaatsbepa ling van het „droppen" nauwkeurig te kunnen bepalen. De proef, het aanleggen van de dam dus, zal ongeveer drie a vier weken in beslag nemen. De kosten liggen twee en een halve ton hoger dan wanneer de dam, die toch moet worden aangelegd, door middel van een hijskraan zou worden aangelegd maar, zo zegt rijkswaterstaat: de kost gaat voor de baat uit. Als de proef achter de rug is zal de gehele sluiting van de Ooster schelde in studie worden genomen en dan zal ook moeten worden be paald op welke manier dit zal ge beuren, aldus ir. P. H. van der Wee- Ie, hoofdingenieur van rijkswater staat .en gelast met de Haringvliet- werk'orr. (ADVERTENTIE) Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. PILLETJES Import Benelux: N.V. Odol Company Amsterdam (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Mr. H. Beerling uit Rotterdam heeft dinsdagmiddag op nieuw ontslag van rechtsvervolging bepleit voor de 20-jarige Goesenaar Hugo J. P., die voor de tweede keer voor de Bredase politierechter stond omdat hij zich, opgeroepen voor de keuring voor militaire dienst, niet gehouden had aan de aanwijzingen, die hem door ambtenaren van de indelingsraad te Breda werden gege ven. De politierechter, mr. L. v. d. Plas, zal, op verzoek van mr. Beer ling, over een week schriftelijk von nis wijzen. De officier van justitie mr. K. Thijssen eiste 60,of 12 flagfehi' - -< .Hugo P., diea)s.„beroep „schoon maker" opgaf, was op 30 maart van dit jaar ter keuring voor militaire dienst opgeroepen. Hij verscheen keurig op tijd bij de indelingsraad aan de Fellenoordstraat te Breda, maar begon in de kantine pamflet ten uit te delen aan jongelui die, zoals hij, voor keuring waren opge roepen. Twee burgerambtenaren van de raad hadden hem gesommeerd met de verspreiding van pamfletten op te houden en Hugo had die aanwijzing aan zijn laars gelapt. Al discussiërend met de ambtenaren, was hij doorgegaan met pamfletten uitdelen, waarop hij was beetgepakt en in een kamer gezet, waar hij zich niet bepaald vriendelijk over het leger en het militaire apparaat in het algemeen had uitgelaten. In juni van dit jaar heeft Hugo P. reeds terechtgestaan, maar toen werd de dagvaardiging nietig ver klaard voor wat betreft het zich niet gedragen naar gegeven aanwijzingen en was hij voor het zich beledigend uitlaten over het leger vrijgespro ken. Dat laatste deed in de nieuwe dagvaarding niet meer ter zake. In eerste instantie bepleitte zijn raads man mr. Beerling niet ontvankeiijk- verklaring van de officier van justi tie en, zo de officier van justitie wel ontvankelijk zou worden verklaard, ontslag van rechtsvervolging. Mr. Beerling achtte nl. de door de amb tenaren gegeven aanwijzingen onno dig voor een goed verloop van de keuring. „De keuringen worden door het al of niet uitdelen van pamflet ten niet in de war gestuurd", was zijn oordeel. Hij vond, dat zijn cliënt een redelijk middel voor een redelijk doel: het geven van voor lichting aan adspirant-militairen, had aangewend. Dat laatste was mr. Thijssen niet met hem eens. „Wan neer verdachte meent de recruten iets te zeggen te hebben dan heeft hij daartoe alle gelegenheid, maar dan wel buiten de kazerne", aldus mr. Thijssen. Hugo P. is inmiddels voor militaire dienst afgekeurd. De Sykorsky Skycrane Helikopter die 7000 betonblokken in de Oosterschelde gaat deponeren tilt hier bij wijze van proef even een houten huis op. (Van een-onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Buurtvereni ging De Marolle in Sas van Gent heeft een brief geschreven aan het college van burgemeester en wet houders in die gemeente, waarin men wijst op de hinder die veel t.v.-bezitters in de Noordstraat, Noordweststraat, Zuidweststraat, Brandputstraat en Kloosterlaan nog steeds ondervinden van de nieuwe silo van de suikerunie. De brief was voor het Sasse ge meentebestuur aanleiding de sto ringsdienst van PTT aan te sporen op korte termijn metingen dienaan gaande in Sas van Gent te verrich ten. Zoals bekend kon eind augustus door het staatsbedrijf niet gemeten worden omdat bij de toen in aan bouw zijnde silo een grote werk kraan stond. Die kon ook van in vloed zijn op de t.v.-ontvangst. „Veertien dagen geleden", aldus de heer L. Burin, voorzitter van „De Marolle", „is die kraan wegge haald maar het beeld was er niet op verbeterd. Er zijn mensen die een zesdubbel beeld ontvangen". Overigens ondervindt niet ieder een hinder van de silo, aldus loco- burgemeester W. H. M. Colsen, die zei dit frappant te vindien. „De zaak is niet zo simpel als die op het eerste gezicht lijkt, maar we laten het er toch niet zonder meer bij zitten". In dit verband weer dhr Colsen erop dat aan de suikerunie voor de silo een tijdelijke hinderwetver gunning is verstrekt, die nog dit jaar afloopt. Het met in gsrapport van PTT zal, indien permanente hinder door de silo wordt vastgesteld, een aantal aanbevelingen bevatten om deze hinder weg te nemen. Deze aanbe velingen zulten ais voorwaarden in de aan het bedrijf te verlenen hin derwetvergunning worden opgeno men. De mensen die indertijd be zwaarschriften tegen de silobouw hebben ingediend krijgen allen een afschrift van de uit te geven hin derwetvergunning, zodat zijzelf kunnen controleren of de daarin be vatte voorwaarden worden nage leefd. Mocht een en ander niet naar de zin van de buurtvereniging geschie den dan zal men zich bezinnen op andere wegen, aldus voorzitter Burin. Ih dit verband merkte hij op dat overwogen wordt om en bloc te weigeren nog langer kijkgeld te be talen. (vervolg van pagina 1) PvdA-woordvoerder P. A. Roels herinnerde eveneens aan de motie van de Zeeuwse staten. Deze motie is, zo merkte hij op, tegen beter weten in tot stand gekomen, want feitelijk waren de staten tegen elke verhoging van de tarieven. Kritiek op zijn amendement dat de daarin voorgestelde drie miljoen extra niet gedekt zouden zijn. wees de heer Roels van de hand door te wijzen op de alternatieve begroting van de op positie. Ook de heer Roels ging in op de 1,7 miljoen gulden, die de vorige minister had toegezegd als eenmalige bijdrage voor het nieuwe voetveer. „Handhaaft de nieuwe mi nister die toezegging?", zo vroeg hij. In zijn antwoord bevestigde de minister dat, er aan toevoegend dat die toezegging is gedaan voor de „nabije toekomst". Hij achtte het in principe niet onmogelijk dat de veertarieven enigszins gematigd zouden kunnen worden als die 1,7 miljoen niet benut zouden worden voor de aanleg van een voetveer. „Ik weet echter niet of de provincie bereid is van dat voetveer af te zien", aldus Drees. Over de derde dubbeldekker zei de minister, dat het hier niet uit sluitend gaat om de simpele aanschaf van een nieuwe boot, maar tevens om een nieuwe walaccommodatie bij Vlissingen en Breskens en dat is voor Vlissingen, iinet het spoorweg station vlak in de buurt geen een voudige planologische zaak. „Ik kan dan ook geen tijdschema aangeven wat deze zaak betreft", aldus Drees. Behalve het veren-amendement had de heer Roels ook een amende ment ingediend op de begrotingspost ten behoeve van de Deltawerken. Dit bedrag van ruim 100 miljoen zou tot 95,8 miljoen gulden verlaagd moeten worden om de werken aan de Oosterschelde te temporiseren. De Kamer verwierp ook dit amende ment, weer met de regeringspartijen tegen. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Het actiecomité Westerscheldeveren in Zeeuwsch- Vlaanderen is uiterst teleurgesteld over het feit dat de begroting van Ver keer en Waterstaat ongewijzigd door de Tweede Kamer is aangenomen. Dit houdt onder meer in dat de voorgenomen verhoging van de tarieven voor de veerdiensten over de Westerscheïde met 36 pet. doorgaat. „Dit valt ontzettend tegen", aldus de woordvoerder van dit comité, de heer Scheerders uit Stoppeldijk. „Wij hadden van al onze acties toch wel een bepaald effect verwacht. Niet, dat de gehele verhoging ongedaan ge maakt zou worden, maar toch dat men ons iets tegemoet zou zijn gekomen". Vanavond gaat het actiecomité zich in hotel Centrum te Hulst beraden over eventuele volgende stappen, die men nu nog kan ondernemen. „Wat we nog kunnen doen, weet ik zo direct niet. Wél weet ik dat het gros van het bestuur alleen democratische acties wil en wij gaan beslist geen wilde acties ontketenen". Aldus de heer Scheerders. Behalve over de vaststelling van de begroting door de Tweede Kamer is de heer Scheerders ook teleurgesteld over de houding van Provinciale Staten van Zeeland. „Waarom heeft men geen motie aangenomen dat men zonder meer tegen de verhoging van de veertarieven was?", zo zei hij. „Het effect in Den Haag was misschien niet zo groot geweest maar de Zeeuwse bevolking had dan kunnen zien dat Provinciale Staten achter hen staat. Maar die kans hebben ze voorbij laten gaan. De verdeeldheid van de Zeeuwse staten is maandag weer eens duidedlijk naar voren gekomen." (ADVERTENTIE) voordeelflakon voor 10 behandelingen 3.50 Konstanz 260 Rheinfelder 163 (pi. 9); Straatsburg 124 (pi. 12); Plittersdorf 255 (pl. 8); Maxau 304 (pi. 8); Plochingen 122 (- 8) Mann heim 101 (- 2); Steinbach 116 (pl. 1); Mainz 137 (- 2) Bingen 50 (pl. 1); Kaub 60 (- 2) Trier 226 (pl. 2)- Koblenz 62 (onv.); Keulen 6 (pl. 2), Ruhrort 161 (pl. 6); Lobith 768 (pl. 7); Pannerdense kop 747 (pl. 6) Nijmegen 567 (pl. 5); IJsselkop 720 (pl. 3); Eelde IJssel 234 (onv.); Deventer 130 (onv.); Monsin 5460 (pl 10); Borgharen 3845 (pl. 25); Belfeld 1087 (- 5); Grave beneden de sluis 500 (onv.). HOOGWATER Morgen, donderdag 11 nov. Bergen op Zoom 10.11 en 22.57; Hansweert 9.34 en 22.12 Terneuzen 9.07 en 21.43; Vlissingen 8.42 en 21.14 We- meldinge 10.01 en 22.47. Op de tentoonstelling van foto-amateurs in het Cultureel Centrum te IJzendijke springt vooral deze plaat van J- P. Hoogestegen in het oog. Het betreft hier een romantische visie op de fabriek van Hoechst. De expositie i$ itaQ geopend tot 27 november, dagelijks van 10 tot. 12 en van 2 tot 4 uur. In de weekends alk?#» 'x apondn en bovendien vrijdagavond van zeven tot half negen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse schooljeugd heeft grote belangstel ling voor de activiteiten van het provinciaal bestuur en de provin ciale diensten. De inrichting en or ganisatie van het provinciaal be stuur interesseren deze jeugd echter veel minder. De behoefte aan in formatie richt zich dan ook vooral op de actuele zaken welke in de provincie aan de orde zijn: plannen, en de te verwachten ontwikkelin gen op uiteenlopend gebied. De voorlichting over deze kwestie zal vooral moeten geschieden met be hulp van op het oog en het oor af gestemde middt 'en van overdracht. Dit is een van de conclusies tij dens een bespreking welke de pro vinciale onderwijscommissie dezer dagen in het statenzaalcomplex te Middelburg heeft gevoerd met di recteuren en leraren voor scholen van voortgezet onderwijs, en ver tegenwoordigers van de Zeeuwse vormingsinstituten. De bijeenkomst die werd geleid door de voorzitter van de provinciale onderwijscom missie, gedeputeerde 3. van den Bos had ten doel om in het onder wijs meer aandacht te vragen voor betekenis, functie en taken van „de provincie". Als gevolg van de invoering van de mammoetwet is het vak „staats inrichting" ondergebracht bij ge schiedenis of maatschappijleer. De mogelijkheid bestaat nu, dat er daardoor minder dan voorheen aan dacht wordt geschonken aan het functioneren van ons staatsbestel, waarin de provincie haar eigen plaats inneemt. Gedeputeerde Van den Bos merkte in zijn openings woord op, dat er nauwelijks reac ties zijn gekomen van de scholen, die vorig jaar de provinciale uit gave „Boekje open over het provin ciaal bestuur" hebben ontvangen. Het aantal in de boekwinkels ver kochte exemplaren is evenmin groot geweest. Deze geringe animo was aanleiding tot een informatief ge sprek met de onderwijsvertegen- woordlgers. De heer Van den Bos ga' drie suggesties om de belangstelling van de jeugd voor „de provincie" op te vijzelen. De scholieren zouden de statenvergadering kunnen bijwo nen, zij zouden op het provinciehuis aan een discussie kunnen deelne men, terwijl het onderwerp „de pro vincie" ook onderdeel van een der algemeen vormende vakken op de scholen zou kunnen zijn. De onderwijscommissie zal de resultaten van het informatieve ge sprek in voorstellen aan de gedepu teerde staten doen. De veronderstel ling lijkt gewettigd, dat als de jeugd meer met Zeeuwse onderwer pen in aanraking wordt gebracht, de belangstelling voor de bestuur lijke, staatsrechtelijke en juridische achtergronden van „de province" zal toenemen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3