Samengaan met PvdA en PPR krijgt extra nadruk Amerikaans land leger sneller weg uit Vietnam? DERDE MAN NOG SPOORLOOS Toch nog Nobelprijs voor Solzjenitsyn SYNODE GESLOTEN Kleine meerderheid tegen wijding gehuwde mannen 2, fcUlOl KETJEN STOOT TEVEEL ZWAVEL UIT Picasso- vernielers gepakt Machinisten- opleiding weggegooid geld Ontsnapte gevangenen na spectaculaire vlucht aangehouden w stad streek VAN MIE BOEKT OVERWINNING OP CONGRES Halveren ofsluiten MOEDER VAN 4 KINDEREN VOORZITSTER KWESTIE ABORTUS K.NM.G. reageert in open brief AANKONDIGING NIXON VERWACHT Nieuwe cycloon treft kust Oost-Paldstau China TWEE MOTIES RUZIE «■■Hl Draagbare japonnen O, >eux pieced 'ver(jooierS Piratenschip van de ketting aan de ketting HET ZWARTE KORPS Meisjes van 12 jaar Inenting tegen rode hond Maandag 8 november 1971 5 7 MMSOMMMyUIL A HlLu fill AMSTERDAM (ANP) De zwavelzuurfabriek Ketjen in Am sterdam-Noord krijgt geen hinder wetvergunning meer als de hoe veelheid zwaveldioxyde (S02), die het bedrijf uitstoot, niet tot de helft wordt teruggebracht. Dit heeft de afdeling hinderwet van Amsterdam bepaald, naar aan leiding van metingen, die hebben aangetoond dat de hoeveelheden S02 die uit de fabriek komen, het aanvaardbare hebben overschre den. De afdeling hinderwet heeft de directie van het bedrijf gemaand voor het eind van het jaar mee te delen of maatregelen zullen wor den getroffen ter halvering van de S02-emissie. Kan Ketjen hieraan niet tegemoet komen, dan zal ge last worden de zwavelzuurfabriek te sluiten. De direetie van de fabriek is ech ter wel van plan zich bij de eisen van de afdeling hinderwet van de gemeente Amsterdam neer te leg gen. De apparatuur die hiervoor nodig is moet worden geïmpor teerd uit de Verenigde Staten en kost ca. vier miljoen gulden. Deze apparatuur, waarvan de ge schiktheid voor de Amsterdamse fabriek onderzocht wordt, kan ech ter pas over ca. twee jaar klaar zijn. De bouw begint in januari en vergt ongeveer achttien maanden, zo deelde de directeur van Ketjen, de heer Hartman, mee. (Van onze parlementaire redactie) BIDDINGHUIZEN. D'66 heeft op zijn tweedaagse congres in Oostelijk Flevoland duidelijk gekozen voor een voortgaande samen werking met PvdA en PPR. Met dat besluit werd de lijn voortgezet, die al op het februari-congres was uitgestippeld. Vanuit die samen werking wil D'66 proberen te komen tot bundeling van vooruitstre vende krachten uit andere partijen. De tweede kamerfractie zal samen met de fracties van de PvdA en PPR een „model voor parle mentaire samenwerking" moeten gaan ontwerpen. Van de congres sisten steunde 61 percent dit standpunt, dat te boek stond als de „Lijn van Mierlo". mm (Van onze parlementaire redactie) BIDDINGHUIZEN Op het con gres van D'66 in de Flevohof werden zondag enige nieuwe hoofdbestuur ders gekozen. Voorzitster is gewor den de 29-jarige mevrouw R. E. van de Scheer-van Essen uit Aalsmeer. Zij volgt de heer J. Beekmans op. Mevrouw Van de Scheer (getrouwd met een architect en moeder van vier kinderen) is pas ruim~twee jaar lid van D'66. Twee jaar geleden werd zij voorzitster .van de pas op gerichte afdeling Aalsmeer. Al gauw verzorgde zjj het secretariaat van de regio Noord-Holland. Op het congres van vorig jaar december werd zij tot lid van het hoofdbestuur geko zen. Tijdens de verkiezingen van dit jaar leidde zjj het partijbureau. Me vrouw Van der Scheer meent geko zen te zijn „omdat er geen ander beschikbaar was". Zij beschouwt zich een meer „organisatorische dan politieke figuur". Er moest twee keer over de be noeming van mevrouw Van der Scheer worden gestemd, omdat de eerste keer de stemmen staakten. Bij de tweede stemming kreeg me vrouw Van der Scheer 65 procent der stemmen. Ze vond dit resultaat „niet erg overweldigend". Omdat zij nogal „onplezierig" getroffen was door de gang van zaken, zei me vrouw Van der Scheer zich voorlopig als „waarnemend" te beschouwen en het voorzitterschap voor één jaar te willen bekleden. Op het volgende congres zal zij een definitieve be slissing nemen. Op de foto scheidend voorzitter J. Beekmans in gesprek met de nieuwe voorzitster. VHSSINGEN (ANP) Het hoofd bestuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft zich zaterdag beraden over de protestbrief van 200 artsen over de door het bestuur op gestelde richtlijnen m.b.t. abortus provocatus. Besloten is, dat de voorzitter van de K.N.M.G., prof. dr. Th. Vossenaar, vrijdag a.s. in Medisch Contact na mens het hoofdbestuur op het protest zal reageren met een open brief. Zoals gemeld is een brief aan alle bijna 15.000 Nederlandse artsen ge stuurd met het verzoek het protest mede te ondertekenen. Eenzelfde percentage sprak zich uit tegen het voorstel van het tweede kamerlid mej. Goudsmit om te proberen ook anderen bijvoorbeeld progressieve uit de KVP in de samenwerking te betrekken en vooralsnog de eigen identiteit van D'66 te behouden. Met grote meerderheid werd een voorstel verworpen om bij de vol gende verkiezingen met PvdA en PPR te samen met één kandida tenlijst uit te komen. De discussie over de voortgaande progressieve samenwerking over heerste zowel- zaterdag als zondag de debatten. Uiteindelijk moest worden gekozen tussen de „Lijn van Mierlo" en het standpunt van de „stroming- Goudsmit". Dat gebeurde nadat ook allerlei andere voorstellen in discus sie waren geweest. Ondermeer om op dit congres geen besluit te nemen. Ook was de suggestie gedaan om bin nen een half jaar een werkgroep pro gressieve volkspartij in te stellen. De kamerfracties bleken duidelijk verdeeld. De verschillende standpun ten van Van Mierlo en van mejuffr. Goudsmit hadden allebei aanhangers onder de kamerleden. Langdurig is nog geprobeerd om te proberen de verschillende stromingen nader tot KARATSJI (AFP) Een nieuwe cycloon heeft zaterdag zware schade aangericht in het kustgebied van Oost-Pakistan. Tot dusver is echter geen melding gemaakt van doden. De yvervelwind, die uit de golf van Bengalen kwam, trof het gebied van Tsjittagong en Noachali met windsto ten van 80 tot 140 km per uur. Be halve de ernstige schade aan het ge was zijn vele behuizingen beschadigd en talrijke verbindingen verbroken. Vorig jaar kwamen bij een derge lijke cycloon in Oost-Pakistan onge veer een half miljoen mensen om het leven. De orkaan, die vorige week de In dische provincie Orissa heeft getrof fen, heeft twintig a vijfentwintig dui zend mensen het leven gekost, zo heeft zondag de Indische minister van voorlichting bekendgemaakt. De Chinese minister van buiten landse zaken, Tsji Peng Fei, heeft zondag op een noenmaal ter ere van de Pakistaanse speciale afgevaardig de Bhoetto verklaard, dat India zich „ruw" gemengd heeft in de binnen landse aangelegenheden van Pakis tan. Hij zegde Pakistan steun toe in het geval van buitenlandse agressie. Bhoetto is enkele dagen geleden in Peking aangekomen aan het hoofd van een Pakistaanse burgerlijke en militaire delegatie. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Verwacht wordt dat president Nixon volgende week het einde van de Amerikaanse ge vechtsactiviteiten te land in Vietnam zal afkondigen, zo is gisteren van goed ingelichte zijde vernomen. Amerikaanse funotianairisisen in Saigon is meegedeeld dat de 101-ste luchtlandingsdivisie, de laatst overge bleven Amerikaanse divisie in Indo- China, begin volgend jaar uit de oor logszone zal zijn gehaald. Tegelijker tijd zal het 24-ste legerkorps, het laatst overgebleven Amerikaanse tac tische hoofdkwartier in Vietnam, op non-actief worden gesteld en worden vervangen door een adviescotmimando. De gevechtsJtaak van Australië in Vietnam is gisteren geëindigd met de terugtrekking van 1.100 man Austra lische manschappen uit Noei Dat, dat vijf jaar lang de belangrijkste Austra lische balsiis in Vietnam is geeest. Zuid-Korea zal voor volgend jaar jumi 10.000 militainen uit Zuid-Viet nam terugtrekkenDit is in Seoel en Saigon meegedeeld. (ADVERTENTIE) elkaar te brengen. Daartoe deed on dermeer het eerste kamerlid Wassen- van Schaveren pogingen. Over een door haar ingediende tekst, door poli ticoloog Gruijters te vaag bevonden, staakten de stemmen, zodat dit amen dement was verworpen. De urenlange discussies hadden 2 moties als uitgangspunt. Een. motie van prof. Brinkhorst verving een wat wijdlopig voorstel van het hoofdbe stuur en vroeg om steun voor het tot nog toe gevoerde beleid: streven naar een progressieve volkspartij en tege lijk de samenwerking met PvdA en PPR verder gestalte geven. Wel liet deze motie uitkomen dat de PvdA wel eens wat enthousiaster kan doen in de liefdesbetuigingen. Een voorstel van mej. Goudsmit, ondermeer gesteund door de tweede kamerleden Visser en Engwirda, wil' de een zo groot mogelijke openheid naar andere partijen, waarbijD'66 voorlopig niet te veel van het eigen gezicht verloren laat gaan. Dit voor stel vroeg ook nu al initiatieven te nemen om te bekijken of voor de vol gende verkiezingen een regeerak koord met andere partijen kan wor den aangegaan. Voor mej. Goudsmit was de grote vrees dat als D'66 nu al stevig aan PvdA en PPR gaat vast- klitten het niet zal lukken oim pro gressieve figuren uit de confessionele partijen met name de KVP los te weken. Volgens haar heeft een progressieve volkspartij geen zin, als die alleen het resultaat is van een samengaan van PvdA, D'66 en PPR. „Het gaat erom: wilt u zich opsluiten in de sa menwerking met PvdA en PPR, of wil D"66 zichzelf blijven en zich zo open mogelijk opstellen?" was de vraag die mej. Goudsmit het congres voorlegde. De felheid waarmee de verschillen de standpunten werden verdedigd, ontlokte mr. Van Mierlo de opmer king: ,,Het lijkt erop of we slaande ruzie hebben". Hij zei dat er tussen hem en de aanhang van mej. Goud smit geen enkel verschil van mening bestond over het doel: de progressie ve volkspartij, wel over de procedure die daarnaar moest worden gevolgd. Bij de stroming Goudsmit zag hij „twee angsten": de vrees dat D'66 zich opsluit in een dicht politiek blok; de angst voor verlies van eigen identiteit door saamenwerking met „grote broer" PvdA. Van Mierlo was ervan overtuigd dat beide konden worden voorkomen. Hij zag zich niet als een „super-uit- verkoper" die D'66 uitlevert aan de PvdA. Deze partij barst van allerlei meningen en stromingen, die onder meer hun weerslag vinden in steke lige opmerkingen aan het adres van D'66. Door de samenwerking met de PvdA extra te benadrukken, zou me de steun worden gegeven aan die PvdA'ers die geloven in de samen werking met D'66. WENEN (RTR) Twee van de drie gevangenen, die donder dag in Stein in Neder-Oosten- rijk een vrijgeleide kregen, zijn zaterdag in Wenen door de po litie aangehouden. Zij boden geen verzet toen de politie het huis waar zij hun toevlucht had den gezocht, omsingeld had en de beide mannen naar buiten gegaan waren om met de politie mannen te praten. De derde man is nog steeds voortvluchtig. Zaterdagmorgen hadden ze de laatste twee gijzelaars vrijgela ten. De politie vond in een sur veillance-auto een geboeide po litieman en een eveneens ge boeide burger. Een vrouw was door de ge wapende gedetineerden al eer der in de nacht in vrijheid ge steld nadat zij een bedrag van ongeveer 7000 gulden hadden ontvangen en de verzekering hadden gekregen, dat zij onge hinderd uit Wenen^zouden kun nen vertrekken. De mannen waren donderdag tezamen met nog een ander ont snapt uit de gevangenis van Stein aan de Donau, waarbij zij drie mensen in gijzeling namen. De derde ontsnapte is verdwe nen, maar de andere twee doken in Wenen op waar zij opnieuw gijzelaars namen. Op de foto de twee ontsnapte gevangenen met de gegijzelde politieman in een patrouille wagen. MADRID (DPA) De Spaanse po litie heeft zaterdag acht jongemannen gearesteerd, die vrijdag in een ge bouw in Madrid waar eien tentoonstel ling van werken van Picasso wordt gehouden, 24 gravures van de mees ter hadden vernield. De jongelui, die lid zijn van een „Commando voor de strijd tegen het Marxisme" hadden na hun wandaad vlugschriften achtergelaten, waarin Picosso om zijn linkse sympathieën wordt aangevallen. Na een vrouwelijke suppoost en een bezoeker overmeesterd te hebben ver nielden die jongelui etsen, litho's, gouaches en dergelijke van de Spaan se schilder, die tentoongesteld zijn ter gelegenheid van zijn negentigste verjaardag. De waarde van het ver nielde bedraagt ruim vijf miljoen gul dien. ALEXANDER SOLZJEN1TSYE dan maar in Moskou STOCKHOLM (AFP) De Russi- he schrijver Alexander Solzjenitsyn in op de Zweedse ambassade in oskou de medaille en de oorkonde, rhorend bij de Nobelprijs voor let- rkunde, die hem vorig jaar is toe- ïkend, in ontvangst komen nemen it zal waarschijnlijk begin volgend ar gebeuren. Dit heeft hef ministerie van Buiten- ndse Zaken in Stockholm geant- oord oip aen recente brief van de se- ■etaris van de Zweedse academie, ie de Nobelprijs toekent. Volgiens het ninisterie staat niets een uitreiking op de ambassade in de weg. Solzjenitsyn, die bij de autoriteiten van zijn land in ongenade is gevallen, liet vorig jaar weten dat hij niet naar Stockholm kon komen, „omdialt hij vreesde diat hij niet meer naar zijn land zou kunnen terugkeren". Hij verweet later de Zweedse ambassa deur in Moskou Gunnar Jarring, dat deze geweigerd zou hebhen een prijs uitreiking in zijn ambassade te orga niseren. Daarna verklaarde premier Paime, dat aen dergelijke eeremonie niet zonder instemming en medewer king van de Sowjet-autoriteiten kan worden georganiseerd. Gezien de po sitie van de schrijver was het zijns inziens daarom beter met de uitrei king te wachten, een standpunt dat Solzjenitsyn zou delen. De schrijver zal nu kunnen bepa len of hij met de datum en de vorm van de ceremonie akkoord gaat. De secretaris van de academie, Karl Rag nar Gierow, heeft zich bereid ver klaard te allen tijde naar Moskou te gaan. Het aan de Nobelprijs verbon den geldbedrag wan ruim 200.000 gulden is al op aen bankrekening ten name van Solzjenitsyn in Zwitserland overgeschreven. ROME (KNP) De derde na conciliaire synode van katholieke bis schoppen heeft als resultaat opgele verd de zekerheid, dat de grote meer derheid van bisschoppen uit de wes terse kerk het met de paus eens is dat het verplichte priestercelibaat ge handhaafd moet blijven. Maar deze grote eensgezindheid geldt niet wat het vraagstuk betreft, of er gehuwde, rijpere mannen, met toestemming en volgens door de paus gestelde regels, tot priester gewijd kunnen worden. Dit laatste punt is zaterdag door stemming aan de uitspraak van de bisschoppen onderworpen en had tot resultaat, dat in positieve en nega tieve vorm gesteld, 107 bisschoppen wijdingen van gehuwden afwezen, maar 87 ervoor waren (met twee ont houdingen en twee ongeldige stem men). Dit betekent 54 procent tegen gehuwde mannen, 45 procent voor. Maar dit punt behelsde slechts een deel van de voorstellen en adviezen over het priesterambt, welke de bis schoppensynode na wekenlang be raad de paus hebben aangeboden. Het advies in zijn geheel is met aan zienlijke meerderheid van de biS' schoppen vastgesteld. Waarbij men - stemmend in stukken en brokken steeds kwam tot een meerderheid va riërend van 190 tot 169. Bij het afsluiten van de synode hebben voorzitter kardinaal Duval en ook de paus zelf in verschillende toonaarden nog eens duidelijk bena drukt, dat dit stuk en ook dat over de rechtvaardigheid in de wereld niet meer zijn dan adviezen aan de paus. Deze zelf zal er ooit een offi ciële uitspraak van kunnen maken. Hoe de paus zelf denkt over het advies over de rechtvaardigheid in de wereld bleek uit zijn sluitingstoe- spraak. Hij zei, dat sinds Populorum Progressio eigenlijk niets nieuws naar voren gebracht was, wel veel praktische punten. Maar hij spoorde tegelijk iedereen aan dit probleem te blijven overdenken en te bestuderen. En vooral nu ook het goede voor beeld gaan geven. De stemming zelf over het stuk: rechtvaardigheid in de wereld, kreeg ook een overweldigende meerderheid; hoewel ook hier per onderdeel werd gestemd, beliep de meerderheid al tijd tussen de 174 en de 161. (ADVERTENTIE) tot maat 56 SCHEVENINGEN De Me- bo I het bevoorradingsschip van de piraat Radio Nordsee International, dat in Schevenin- gen ligt is van de ketting aan de ketting gegaan. Ongeveer een maand geleden liet de Wassenaarse ingenieur P. Heerema beslag leggen op het schip. Hij kreeg nog om en na bij de f 200.000,- van de Zwit serse eigenaren van Radio Nord see. Vorige week werd deze schuld voldaan en zou de ketting uit de schroef van het schip gehaald kunnen worden. Dit werd even wel belet door het Rotterdamse sleepbedrijf Smit, dat liet weten nog ongeveer f 25.000,- te goed te hebben van de Zwitsers Meis ter en Bollier. Voor de deur waarder reden om de ketting te laten zitten. Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 Breda hoek van Coothplein Telefoon 01600- 34965 's maandags de gehele dag gesloten UTRECHT (ANP) De vakver eniging „Het Zwarte Korps" een ster ke categorale bond van machineper- soneel in de water-, wegen-, utili teitsbouw, vreest dat de circa 20.000,die gemoeid is met de op leiding van elke nieuweling in deze sector, via de machinistenschool in Ede weggegooid geld is als de werk gelegenheid in de wegenbouw verder afneemt. Een groot deel van de voor elke nieuwe machinist benodigde 20 mille wordt door het rijk gesubsi dieerd De jonge machinisten zullen evenwel werk vinden in een andere bedrijfstak, aldus de heer A. Schaap man, voorzitter van „Het Zwarte Korps" zaterdag op de 25e jaarver gadering van deze organisatie in Utrecht. (Van een onzer verslaggevrs) DEN HAAG Meisjes van twaalf jaar zullen worden ingeënt tegen „rode hond". Met de inenting wordt in de zomer van het volgend jaar be gonnen. De inenting ;wordt niet verplicht gesteld. Wel zullen huis aan huis briewen worden verspreid, waarin wordt verzocht meisjes van twaalf jaar aan te melden voor' vaccinatie. Zoals bekend kan het besmet zijn met rode hond gevaar opleveren voor zwangere vrouwen, waardoor- kinde nen met afwijkingen kunnen worden geboren (doofheid, blindheid, hart ziekten).

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5