W aterstand -Rij n blijft nog dalen CIPIERS IN GRONINGEN ONGERUST ROTTERDAM „SMEEKT OM REGEN" Confessionelen willen sportkeuring redden Werkloosheid Overval op postkantoor te Loenen Beschamend Staatssecretaris na bezoek De akfie GEEF GEZONDHEID is de negentien miljoen gepasseerd Zelfde rechten en plichten voor woonwagenbewoners binnenland buitenland commentaar CIJFERS SCHONER Geboortebeperking in China Drees: geen landing DC-8 op Welschap EINDHOVENSE HUISVROUWEN „WAS WITTER MET SODA EN GROENE ZEEP" Geen gesprek Oz. redacteuren vrij Klachten Dalende conjunctuur Buit f 30.000 Minister Engels: 4 Zaterdag 6 november 1971 9 11 Het eerste optreden van minister Drees bij de verdediging van de begroting van Verkeer en Water staat in de Tweede Kamer heeft geen grote indruk gemaakt. In de lengte van zijn antwoord zat het niet, want hij sprak nog een uur lan ger dan zijn voorganger minister Bakker, die al drie uur nodig had. Maar die ging dan ook serieus in op ernstige vragen. Bij minister Drees bleef veel, te veel, in het Vage en zelfs zijn verkeers- en vervoersfilo- sofie, schriftelijk met overtuiging ge poneerd, kwam maar matig over. Gebrek aan politieke ervaring en aan redenaarstalent, zowel in de op bouw van een betoog als van spreektrant, staken wel erg af bij wat het parlement tot nu toe bij dit begrotingshoofdstuk gewend was. Kan men dr. Drees echter bestuurs- bekwaamheden niet ontzeggen, ook al zouden die wellicht op Financiën beter tot hun recht komen, bepaald bizar is het gesteld met de nieuwe staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, dr. Kruisinga. Het was een lachwekkende, zij het ook pijnlijke ervaring deze neus-, keel- en oorarts een referaat te horen houden over het binnenvaartreglement of de pi- lotenopleiding. De staatssecretaris klampte zich zienderogen vast aan de door zijn referendarissen vastge stelde tekst en hij mag van geluk spreken dat hij, anders dan de mi nister, niet werd geïnterrumpeerd als gevolg van het gevorderde uur. Onwillekeurig vraagt men zich af welke ambities een man kunnen be zielen, die in zijn eigen beroep zulk een heilzaam werk tegen een ge lijkwaardige honorering zou kunnen doen. Het optreden van de ondanks zijn grote kwaliteiten tussen de wal en het schip gevallen minister Bak ker, die nu weer een gewoon Kamerlid is, is in vergelijking daar mee een toonbeeld van bescheiden heid. Het wil er bij ons niet in dat het gouvernementele potentieel van de huidige politieke meerderheid zo ge ring is dat dergelijke beschamende vertoningen niet vermeden hadden kunnen worden. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De waterstand van de Rijn daalt nog steeds met 2 a 3 centimeter per dag. Tegelijkertijd stijgt het zoutgehalte van het water verder, omdat de Franse kali-mijnen doorgaan met zoutlozingen en de afvallozingen van de industrieën langs de Rijn veel zout be vatten. De Rotterdamse waterleidingmaatschappij zit daarom „om regen te sme ken". Het.drinkwater in de Maasstad voldoet niet meer aan de norm die het bedrijfsleven en de bevolking stellen. De smaak is slecht en de kwaliteit voor bedrijven, die water nodig hebben, is ook niet voldoende. Met regen in ons land is Rotterdam niet direct geholpen. Het moet regenen in het gebied van Moezel, Rijn en zijrivieren. De toestand zal dan direct opklaren. Als gevolg van de lage Rijnafvoe- ren is de invloed van het opdringende zout .uit zee verder landinwaarts merkbaar-geworden. Dit heeft o.a. tot gevolg dat het chloride-gehalte in de Hollandse IJssel tot grote hoogte is gestegen. Rijkswaterstaat heeft twee hoogheemraadschappen al verzocht geen water meer aan de Hollandse IJssel te onttrekken. Voor de water voorziening van Rijnland en Delft- land is overgeschakeld op water uit het AmsterdamRijnkanaal. Ongeveer 500 ménsen hebben ruim 1500 vaten, een enorme hoeveelheid flessen, bierfusten, afgedankte schoe nen, balken, ontwortelde bomen, kin derspeelgoed en andere rommel op gevist. Tussen Lampertheim en Lorchausen in Hessen moesten 101 vrachtwagens rijden om al de rommel af te voeren. De lage waterstand van de Rijn heeft .met, name voor de binnen scheepvaart uiterst onaangename consequenties. De waterstanden zijn aldus woordvoerders „zo abo minabel laag" dat de schepen maar „heel weinig afgeladen kunnen wor den". De schippers kunnen gemiddeld maar voor éénderde hun schip vol laden. De half lege schepen hebben een forse stijging van de vrachtprijs tot gevolg. Een ander gevolg is, dat de schippers zoveel mogelijk andere rivieren gaan opzoeken, wat dan weer tot aanzienlijke, opstoppingen aanlei ding geeft. Bij de (Maas) sluizen bij Grave en Lith bestaan al wachttijden van 3 a 4 dagen. De lage waterstand wordt wellicht het beste geïllustreerd aan de' hand van enkele cijfers die gisteren zijn geregistreerd: De waterstand bij Lo- bith was vrijdag 7,67 meter, tien da gen geleden nog 7,93. Normaal is de gemiddelde stand bij. Lobith 10,30 meter. Aan het bêgin van de IJssel is! de waterstand 1,75 meter (normaal gemiddeld 2,50 meter). Ditis de laat ste 70 jaar niet voorgekomen. Nog een ander cijfer: de waterinvoer van de Rijn bij Lobith is gedaald tot 300 kubieke meter per seconde. Veertien dagen geleden was dit nog ruim 900 kubieke meter en normaal is rond de 2000 kubieke meter. De lage Rijn heeft wel tot prettig gevolg dat de oevers in Duitsland be hoorlijk wat schoner zijn geworden. Tussen Leverkussen en Emmerich aan de Nederlandse grens is gisteren rond 900 kubieke meter vuil met 70 vrachtwagens afgevoerd. (Van onze redactie buitenland) PEKING In de Volksrepubliek China is een campagne van start ge gaan voor geboortebeperking. Een van de propaganda-leuzën is: „Twee kinderen is precies goed, drie is te veel en vier is een fout". De cam pagne gaat o.m. gepaard met sterili satie van mannen en gelegaliseerde abortus. China telt momenteel 750 miljoen tot 850 miljoen mensen. EINDHOVEN De minister van Verkeer en Waterstaat dr. W. Drees, heeft b. en w. van Eindhoven mee gedeeld dat het vliegveld Welschap niet regelmatig zal worden gebruikt voor de landing van DC 8-toestellen. Volgens de minister hebben toestel len vandit type een landingsbaan nodig die een gewicht van honderd ton kan verdragen, terwijl die van Welschap slechts berekend is op ruim 45 ton. B. en w. van Eindhoven had den deze vraag aan de bewindsman voorgelegd nadat het actiecomité „Vliegveld Welschap" hen had ver weten dat'Welschap zou worden ge bruikt voor de landing van de DC-8. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN „Onze was is witter dan van wie ook en wij hebben geen last van kapotte handen", aldus twee Eindhoven- se huisvrouwen, de 44-jarige Mart Vermeulen en de 41-jarige Thea Reynders, die besloten hebben om geen synthetische wasmiddelep meer voor de was en de vaat te gebruiken. Soda en groene zeep, dat zijn de attributen waar de twee mi- iieubezorgde dames gebraik van maken. En zoals de praktijk proeven hebben uitgewezen, niet zonder succes: Mevrouw Vermeulen: „Met soda in de voorwas en groene zeep in de hoofdwas krijg je een vlekkeloos schone was. De vaat kan met een huishoudklopper en de ge wone huishoudzeep worden ge daan. Bovendien is het niet schadelijk voor de was". Het idee is bij de dames ont staan omdat, zoals zij zeggen, „iedereen de mond vol heeft over milieuhygiëne, maar bijna niemand aan de verbetering hiervan daadwerkelijk iets doet, ook de regering niet". Afgelopen weekend stonden mevrouw Vermeulen en me vrouw Reynders met een stand op een vlooienmarkt in Eindho ven. Aanvankelijk waren ze bang dat ze door de andere huis vrouwen uitgelachen zouden worden. De reacties waren ech ter overweldigend. Zij hadden twee kisten groene zeep en so da bij zich, maar als zij er tien hadden gehad waren ze ook uit verkocht geweest. Gesterkt door het succes in Eindhoven willen de dames nu een landelijke ac tie gaan voeren om het gebruik van synthetische wasmiddelen tegen te gaan. r (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Het personeel van het Huis van Bewaring in Groningen is niet gerust op de toekomst. Men vraagt zich af of het met het gevangeniswezen in Nederland wel de goede kant opgaat. De opstandige gedetineerden spoten schuimblussers leeg door ka potgeslagen ruitjes, zoals we hier aan de achterzijde van het gebouw zien. Dat heeft staatssecretaris mr. J. H. Grosheide van Justitie vrijdag in Groningen meegedeeld na gesprek ken met onder andere het gevange nispersoneel over het oproer van de gedetineerden. Volgens het personeel van het Huis van Bewaring zijn de regels niet duidelijk genoeg. Toepassing ervan kan daardoor moeilijkheden geven. Staatssecretaris Grosheide heeft be loofd dat hij binnenkort naar Gro ningen zal terugkomen om deze pro blematiek te bespreken. Hij heeft direct na het geruchtma kende oproer een commissie van onderzoek in het leven geroepen. Als voorzitter is benoemd de vice- president van het Gerechtshof in Leeuwarden, mr. J. J. Woltman. Binnen enkele dagen hoopt de be windsman de commissie compleet te hebben, zodat de leden met hun werk kunnen starten. Van hen kon de bewindsman niet vernemen wat de gedetineerden tot de opstand dreef. Met de gevange nen heeft mr. Grosheide niet ge sproken. Dat kon ook niet omdat een aantal van de rebellen nog steeds op het hoofdbureau van poli tie in Groningen is ondergebracht. Volgens de staatssecretaris zou een dergelijk gesprek ook geen zin heb ben gehad, omdat de opstandelingen geen redenen voor hun gedrag heb. ben geformuleerd. Bovendien bleken de gedetineerden onderling verdeeld over de opstand. Hij leidt dit af van het afzijdig blijven van de groep oudere gedetineerden. De Ravage na de opstand in de Groningse gevangenis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grote confes sionele partijen in de Tweede Kamer, KVP, ARP, en CHÜ, willen de sport keuring redden. Ze willen een wij ziging in de CRM-begroting, waar door de federatie van bureaus voor medische sportkeuring toch nog 20 mille subsidie krijgt. De confessione len willen ook de sportorganisaties vijf ton meer subsidie geven. Het benodigde geld willen ze bezuingen op andere posten van de CRM-begro- ting, die volgende week in de Twee de Kamer wordt besproken. De federatie van keuringsbureaus beschikt voor het lopende jaar over ruim 170 mille. Van dat geld wordt ongeveer 13 mille gebruikt om het apparaat draaiende te houden, de rest van het geld wordt besteed aan een subsidie van 50 cent op elke LONDEN In hoger beroep zijn gisteren de vonnissen tegen drie re dacteuren van het Londense under- ground-blad Oz nietig verklaard. In een sterk aangevochten proces waren drie van hen tot langere gevangenis straffen veroordeeld wegens publi. catie van vermeende „obscene beel den". keuring In het kader van het profijt beginsel wil CRM-minister Enigels echter volgend jaar de federatie geen enkele subsidie meer geven. Mr. J. Scholten (ARP. een van de indieners van de amandementen) wil die 50 cent per keuring wel laten schieten. De gekeurde betaalt nu al zelf ongeveer zes gulden, en Schol ten heeft niet de indruk dat het keuren gevaar loopt als de gekeurde twee kwartjes meer moet betalen. De 20 mille, die de confessionelen nog willen geven aan de sportkeu ring, is dan ook bestemd voor de apparaatskosten. De confessionelen willen het be nodigde geld halen uit vermindering van de begrotingsposten voor onder zoek op gebied van volksontwikke ling en recreatie en van maatschap pelijke ontwikkeling (opbouwwerk e.d.). Mr. Scholten ziet in dat door verlaging van deze posten eigenlijk wordt beknot op een beter toekom stig beleid. Maar er moest een keuze worden gedaan. Scholten kondigde aan dat de con fessionelen volgende week bij de be spreking van de CRM-begroting met klem aan de minister en staatsse cretaris Vonhoff zullen vragen om nu gauw te komen met de subsidie regeling voor training en technisch kader, met na-me jeugdsportleiders. (ADVERTENTIE) .GEPASSEERD! Dat rs voorliet BesiuurvanMemïsaraden aan allen dank tezeggen, die ziefi hebben ingezet om de akfie tot een groot succes te maken. De gedachten gaan dan eerst naar de leiding van AVRO-televisie en -radio, tfie twee jaar lang met de gehele staf aan de voorbereiding van deze aktie heeft gewerkt Wij danken Willem Duys, die met grote bezieling de TV-uitzending heeft geleid. Wij verheugen ons erover dat uit een opinie-onderzoek is gebleken dat meer dan 4 miljoen kijkers boven de 12 jaar deTV-uitzending hebben gevolgd en de uitzending van goed tot zeer goed hebben gekwalifioeerd. Wij danken de N.O.S., P.T.T., gemeente-giro Amsterdam enl.B.M.,die door een technisch perfekte organisatie de avond van de 14e eeptemberiot een gebeurtenis hebben gemaak Wij danken de bioscopen voor de gratis reclame. Wij danken de kruideniers, drogisten, ziekenhuizen, bejaardencentra en gevangenis sen, die hun medewerking hebben gegeven de gelden in te zamelen. Wij danken alle hoofdredakties van dag-, week- radio-, vak- en huis- aan-huie-biaden.diespontaan een journalist hebben uitgezonden om in de Derde Wereld een ooggetuige-verslag te maken van de hulp, die Memisaverleent Wij danken alle organisaties, omroepen en partikuliere personen, die zich op een of andere wijze hebben ingezet deze aktië te doen slagen. Wij danken het Koninklijk Huis, de Overheid en alle Nederlanders, die een gift hebben willen geven voor de lijdende medemens. Wij zijn verheugd, dat - na aanvankelijke kritiek- zowel de Nederlandse Missieraad als de Nederlandse Zendingsraad in een N gemeenschappelij k communiqué met waardering konstateren dat bij de besteding van de door Memisa ontvangen gelden door het Bestuur van Memisa ernstige aandacht zal worden gegeven aan aanvragen en gezichtspunten van andere instellingen, die betrokken zijn op medische arbeid in de Derde Wereld. Wij nodigen hierbij deze instel lingen uit, zo spoedig mogelijk, ons hun aanvragen op medisch gebied ten behoeve van gehandicapten kenbaarte maken. Memisa hoopt, dat ook andere organisaties steeds de aandacht van het Nederlandse Volkzullen blijven vestigen op de onrechtvaardigheid in de wereld, waardoor de gehandicapte mens lijdt en achterblijft in ontwikkeling. Memisa zat - zoveel in haar vermogen ligt - blijven werken voor de zieke en gehandicapte mens in de Derde Wereld, daarin gesterkt door de steun vanU allen en geïnspireerd door het Evangelie. Dat op het leven in het huis van bewaring te Groningen wat is aan te merken, werd overigens door direc' teur H. Nieboer wel erkend, 's Rijks koffie, die er wordt geschonken, schijnt niet van de beste kwaliteit te zijn. Het personeel drinkt deze koffie liever niet en verzorgt voor zichzelf via de personeelsvereniging betere koffie uit eigen beurs. De gedetineerden moeten voor een fles je cola 42 cent betalen, terwijl zij als maximum-loon voor het werk in de werkplaats per week f 4.50 kun nen, verdienen. Daarvan moeten zij ook hun sigaretten betalen. Omdat zij zich in preventieve hechtenis be vinden en nog trecht moeten staan mogen zij van bezoekende familiele den niets aannemen vanwege het gevaar voor communicatie. Intussen heeft het PvdA-kamerlid Roethof staatssecretaris Grosheide gevraagd de Kamer onverwijld in te lichten over de omstandigheden die tot de opstand hebben geleid. Hij wil in het bijzonder een verklaring voor het feit, dat het in enkele weken nu al binnen drie inrichtin gen van Justitie tot ernstige moei lijkheden is gekomen. „Goede morgen, Barend. Leuk je weer eens te zien". „Goede morgen, hoogheid". „Sherry?" „Liever appelsap. Nou ja, om maar meteen eh We moeten het even hebben over dat in nee maar, wat een leuk maskertje staat daar. Uit Nieuw-Guinea?" „Nee, Ba linees houtsnijwerk. Onlangs van Soeharto gekregen. Ik heb kelders vol van dat spul, je mag er best een uitzoeken". „Graag. Waar wilde ik het ook weer over hebben. Even denken. O ja, dat interv „Hou op, hou op, praat me er niet van". „Nou ja, ik wou alleen maar zeg gen, ik zit natuurlijk met die Ka mervragen, hè". Afijn, na een stuk of drie appel sapjes was de zaak beklonken. BetreurenNou ]a, als 't moet. O.k. dan. Ach, doe ook maar. Ik bemoei me trouwens niet \met bin nenlandse politiek. Ik intereseer me er niet eens voor. Nu dan maar een sherry?" „Graag ja. Dank je. Ge zondheid!" Proost, dat vind ik ook. Op de doordraver van de week, z.k.h. En nu moet ik toch wel naarstig overgaan tot het memoreren van een opmerkelijke stap van mijn zeer na staande vriendin, dat mag ik wel zeggen, ja, Anneke Kessel. Idealen, vrienden, die de mensheid en vooral de kleine man verder helpen, zijn nogal zeldzaam onder volwassenen. Maar daarom des te kostbaarder. En het is spijtig als je moet ervaren dat die idealen in de club van geestver wanten aan het tanen zijn. Maarhoud moed. Zoals d'aloude Ovidius reeds sprak: Voor de moed ls geen weg onbegaanbaar. En dan zijn er toch altijd weer boze mensen. Een lezer van het Antwerpse blad De Gazet van Ant werpen heeft in een ingezonden brief zijn verontwaardiging gelucht over wat hij noemt „een schrijnende reclamespot" van een zoetige fa briek, waarin een bekende toneel speler Belgische bonbons aan prijst. (Vervolg van pagina 1) Bij Werkspoor-Amsterdam moeten van de 2400 man er voor het einde van dit jaar nog 400 afvloeien, waar van honderd door het natuurlijk ver loop. Het is een gevolg van een reor ganisatie en herstructurering, die binnen twee jaar moet zijn voltooid. Ook de European Project Group van ICI de nieuwbouwgroep die belast is met de uitvoering van ICI's investeringen in nieuwe fabrieken op het vasteland van West-Europa gaat mensen ontslaan. Wanneer het bedrijf eenmaal gevestigd is in Brus sel wat gepland is voor medio 1973 zal het aantal medewerkers 150 minder bedragen dan de huidige totale bezetting (275 personeelsleden van wie 225 in Rozenburg en 50 in Oestringen). Uit de werkloosheidscijfers blijkt, dat er, in vergelijking met een jaar geleden, 21.300 mannen en 3300 vrou wen méér werkloos zijn. Het aantal is nu 52.000 mannen en 14.100 vrou wen. De toeneming van de werkloosheid is in het zuiden iets groter dan el ders. De meeste werklozen zijn te vinden in het westen (42,3 procent). Dan volgen het zuiden (27,3 procent), het oosten (16,5 procent) en het noor den (13,9 procent). Van het totaal aantal werklozen zijn 19.1 procent bouwvakkers. Een jaar geleden vormden de bouwvakkers 15,7 pro cent van het totaal. Eind oktober waren 62.400 vaca tures voor mannen en 28.800 voor vrouwen bij de arbeidsbureaus ge registreerd. Dit betekent bij de man nen een daling met 9500 ten opzichte van september en een daling met 33.700 vergeleken met een jaar ge leden. De schrijver zegt dat de heer Van Duinhoven „een lange tirade in de meest platte Vlaamse dialecten ten beste wordt gegeven, waarna hij er in „beschaafd Hollands" aan toe voegt dat ze in België allemaal zo spreken". Ja ja, mijnheer, reclame spot! Waarmee ik de week wens te besluiten wat deze kolom betreft. Een prettig, knus, gezellig, creatief, zonnig weekeinde. Dat wens ik u. En de speciale groenten van 'An neke MERIJN (Van onze redactie binnenland) LOENEN a.d. VECHT Drie mannen hebben gistermorgen even na tien uur f 30.000,buitgemaakt bij een overval op het postkantoor in Loenen a.d. Vecht. Twee gewapende overvallers stap ten het postkantoor binnen en som meerden de waarnemend kantoor houder, die op dat moment alleen aanwezig was, in een hoek te gaan staan. De derde overvaller bleef buiten in een BMW 1800 wachten. Die auto is later even buiten Loenen teruggevonden. De overvallers wa ren van een donker type in de leef tijd van ongeveer 25 jaar. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het is de bedoeling de bijstandswet zo toe te passen, dat woonwagenbewoners dezelfde rech ten, maar ook dezelfde plichten heb ben als andere inwoners. Met name betreft dit de plicht om zelf in het onderhoud te voorzien. Min. Engels (CRM) heeft dat laten weten aan de CRM-Kamercommissie. Er zijn aanvullende aanwijzingen in overweging, die betrekking hebben op de wijze van indiening en afhan deling van aanvragen en op bepalin gen dat voor de aanschaf van een woonwagen, en reparatie of aanschaf van vervoermiddelen in de eerste plaats naar gewone financierings middelen moet worden omgezien.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9