De man heeft zich getooid met de mantel der grote vermoeidheid, die veelgeplaag de hooggeplaatste dragers van ontzaglijke verantwoordelijk heden zo wel gesneden om het gemeenlijk te dikke lijf valt. Ilij neemt omzichtig zijn bril van het dan ineens hele klei ne neusje en wrijft zijn ogen uit. Bril weer, dan kijkt hij o- ver de zaalmenigte heen naar een einder waar hij onaange naam verrast de uitslag van de aanstaande verkiezingen lijkt te lezen. Telkens als hji een van de plaatselijke partij gangers met handdruk be groet schiet zijn gezicht als de weerlicht in een glimlach die meteen, maar dan langzaam, ook weei begint te wijken. B(j een nieuwe handdruk keert de gipsen glimlach vief als de tong van een kameleon op zijn schreden terug. De trans pirerende lokale partijbaas gaat blootsvoets door het va gevuur als hij de spreker in leidt In een hartverwarmend coureurkesvlaams. Onderwijl steekt de nu zeer aanstaande spreker een pil in zijn mond en stuurt er een slok water achter aaii. De dunne zaal knikt begrijpend. Een leven voor de partij. brouwerijen bami of nasi Nasi en bami niet meer te stuiten gouden tijd alles Maagschap Crisis België kiest een nieuw parlement Brooddronken Zwijger Beloning Zaterdag 6 november 1971' Foto Anton Werker. Door HENNY GROOTVELD. Uit is goed voor U. Samen gezellig naar de Chinees, bami of nasi eten. Maar Nederland komt Chi nezen tekort om ons allen aan het bami- of nasi-eten te houden. Nederland heeft nieuwe Chinezen nodig om de bevolking zan het eten te houden. De onvoor stelbare hoeveelheden nasi en bami gaan erin als koek. Want „de Chinees" is de zoe te inval geworden van in tijd nood geraakte huismoeders, haastige zakenmensen en smulpapen .Alleen heeft hij één probleem: Hü komt han den tekort om de rjjsistroom in goede banen te leiden. Wij Nederlanders zijn onge schikt om bij te springen. Dat zou zoiets als surrogaat zijn. We kennen de Chinese keuken niet en de taal geeft nog veel meer moeilijkheden. Vandaar dat de Bond van Chinese Restauranthouders deze maand met de autoriteiten besprekin gen gaat voeren over werk vergunning voor een nieuwe lichting Chinezen; Het zouden er zo'n 500 moeten zijn. „Bijna elk restaurant komt één man tekort", verklaart de 62-jarige Lauw Oen Soen uit Den Haag. Hij is de bondsse- cretaris en heeft zijn kantoor aan de Jan van Nassaustraat. Een wat kale kamer op de be nedenverdieping met aan de „Chinese muur" als pronkstuk van de bond een ingelijste goedkeuringsbrief van konin gin Juliana. Het aantal Chi nese restaurants in Neder land ligt volgens hem tussen de 600 en 700 en er komen er jaarlijks tussen de 50 en 70 bij. Vooral buiten de rand stad. Een van de gebieden waar zich een „Chinese invasie" vol trekt, is Zuid-Nederland. Veel nieuwe restaurants en geen geklaag over bedrijfssluitin gen. Volgens secretaris Lauw - de Chinezen zetten hun ach ternaam voorop - is dat ver schijnsel eenvoudig te verkla ren. Er zit namelijk een bier luchtje aan. Nederlands bier brouwerijen voeren een be wuste politiek om het aantal Chinese restaurants uit te brei den. Als inspecteurs een ge schikt plekje vinden, zoeken ze een Chinees op, die voor zichzelf wil beginnen. Van de bier-baronnen krijgt hij veer tig tot vijftig procent van het startkapitaal. En als hij zelf.i over ongeveer f 15.000 be schikt, zit het voor de toe komst wel goed. Net als de meeste andere Chinezen 5n Nederland zal hij goede zaken doen. Voor de bierbrouwerijen snijdt het mes aan twee kan ten. Ze hebben een veilige geldbelegging en een nieuwe klant. Want het Chinese eten maakt de kelen dorstig. In goed draaiende Chinese res taurants wordt vaak meer b'iei- getapt dan in menig café. Secretaris Lauw - via de handel in Nederland neerge streken - fungeert als de vter- trouwensman van de Chinezen in Nederland. Hij probeert zijn landgenoten langs legale weg naar de restaurants te krijgén. En eenmaal in Nederland kun nen ze steeds bij hem terecht. de tweede wereldoorlog be gonnen is. Nu vinden veel Ne derlanders „de Chinees" een alternatief vooé de broodjes zaak. Choy ziet al» geheim voor het Chinese succes de goede waar die wordt voorgescho teld. „En na één keer lekker éten wordt dat doorverteld". Volgens hem is de markt nog lang niet verzadigd. Hij kan het in ieder geval niet aan zijn bedrijfsinkomsten merken en zijn collega's evenmin. Nieuwe restaurants zullen - meent Choy - deconcurren tie niet verscherpen, Neder land moet niet rekenen op laris te hebben. Vaak is de afspraak dat er alleen zak geld en eten wordt gegeven gedurende de eerste tijd". Zestig procent van de Ne derlanders eet of haalt in een Chinees restaurant bami of nasi goreng. De andere ge rechten op de spijskaart vol vreemde namen staan beslist op de achtergrond. „Maar", zegt Choy, „er is niets geheim zinnigs aan. Het zijn bijna al lemaal vlees- ,kip- of vis schotels. Je kunt kiezen: ge bakken of gebraden. We kun nen alle kanten uit. Tot in dertig, veertig soorten". Tot onze geruststelling ho ren wé van Choy, dat wij China geeft ons te eten „Ons doel is het helpen van de overzee-Chinezen. We geven ze een handje. In de begintijd is dat erg belangrijk, omdat ze de Nederlandse taal niet ken nen. Dat is het moeilijkste probleem. In Den Haag had den we kortgeleden tramme lant met een nieuw restau rant. De buren klaagden over luchtverontreiniging door de keuken. Drie keer was er een inspecteur van de gemeente geweest, maar het hielp niets. Toen hebben ze mij erbij ge haald. De zaak is nu opge lost; Want rik kon mijn land genoten vertellen dat ze van de inspecteur de keukendeur dicht moesten houden. Dat hadden ze eerst niet begre pen". Eén v»n de succesvolle Chinezen in Nederland ls de 51-jarige Choy Tsi Chien. Hij heeft twee restaurants. Eén in Rotterdam en één in Den Haag. Als bestuurslid van dc bond vertelt hij dat de gou den tijd voor* de Chinezen na een nasi-oorlog, als de nieuwe lichting voet aan wal heeft gezet. Trouwens, de meeste nieu welingen zuHen familieleden zijn van Chinezen, die al ja ren in Nederland verblijven. Van hen hoeft niet verwacht te worden dat ze met eigen familie in de concurrentieslag zullen gaan. Het streven is er op gericht om het vak te leren bij een geroutineerde Chinees en daarna uit te zwermen over het land. Choy Tsi Chien ziet in het personeel in Chinese restau rants ook een aanzet tot suc ces. „De eigenaar en de an dere Chinezen doen alles, als het moet. De kok is niet alleen kok ér» hetzelfde geldt voor de baas en de kelner. Als er schoongemaakt moet worden, doen ze het ook. Een werk nemer is bij ons één dag in de week vrij en een baas niet één dag. Als er een zaak be gonnen wordt,; hepft niet iedereen 'di/Octzijnri/olle sa- Nederlanders geen onverza digbare mensen zijn. We eten in de Chinese restaurants niets meer dan bijvoorbeeld Duitsers, Engelsen of Chinezen zelf. Hij vindt ons verder fij ne mensen, die niet aan ras sendiscriminatie doen. Het,verhaal dat vanuit het Haagse regeringscentrum eens wantrouwend gekeken is naar al die Chinezen - ongeveer 5000 - in Nederland, omdat er spionnen bij zouden kunnen zijn, is volgens secretaris Lauw lariekoek. „Het kan ook niet. De Chinezen zijn in Nederland om te werken. De politiek in teresseert ze niet". Lauw en Choy willen daarom geen re actie geven op de toetreding van China tot de Verenigde Naties. Ze zijn happiger op culinai re onderwerpen. „Als Ik een dag uit ga", vertelt Choy, „dan eet ik in een Nederlands restaurant. Meestal een goeie biefstuk, tong, karbonade of erwtensoep. Dat is eens wat ander*. Iets aparts. En gebak ken aardappelen vind' ik ook erg lekker". Tekst JAN WINTRAECKEN. Morgen op de dag des Heren, op de nog steeds enige officiële rustdag gaat België naar de stem bus om een nieuw parle ment te kiezen. U heeft er natuurlijk niets van ge merkt, maar ook bij onze dierbare zuiderburen kent men een verkiezingsstrijd, een stukje onvervalste fol klore vol ernstige en hu moristische trekjes. Onzp Brusselse correspondent Jan Wintraecken, heeft zo zijn eigen mening over het zuidelijk stembusgeheuren. Omdat oppertacticus Gaston Eyskens, premier en professor in de macro-economie, het te recht wijselijk oordeelde de kiezers niet nog net. vóór de verkiezingen in mei 1972 op te zadelen met de consequenties en met de laatste tn zwaarste loodjes van zijn bezig bewind, moeten .de Belgen op zondag 7 november ter stembus om 'n nieuwe volksvertegenwoor diging aan te wijzen. De be geestering der bevolking kent grenzen. De verkiezingsverga deringen worden voornamelijk bezocht door partijleden plus maagschap en door lieden die bij zonnig weer in de parken op de banken zitten en bij ge beurlijke brand vooraan staan. Onze man heeft zich intus sen verheven, is naar het ge stoelte geschreden en heeft aldaar het woord gegrepen. Met de rust en de bedaard heid van de geroutineerde po litieke kunstenmaker. Hij schuift om te beginnen welhaast fluisterend een paar vragen dé zaal in, die als een slak haar huis het juiste ant woord mee torsen. Mag hij bij zijn gehoor even informeren hoeveel twee maal twee is? Juist, dat had hij ook gedacht, vier dus. Mag hij ook even in formeren welke partij het meest bijgedragen heeft niet alleen (zijn stem klimt nu e- ven, hij wipt vanuit lichte spreidstand nauw merkbaar op en neer. en zijn linker duim verdwijnt in het arms gat van zijn vest) tot de socia le vooruitgang van 511e Belgen, maar van de Vlaamse Belg in het bijzonder? Het ge hoor is het met hem eens, dat hij die prestatie en die ten koste van bloed en tranen be vochte vooruitgang als uit gangspunt neemt voor een korte uiteenzetting waarin hij vanuit de historie het heden en vanuit het heden de toe komst zal belichten. De man graaft dan een geslagen half uur de lijken op van volledig onbelangrijke en dan ook ver geten partijfiguren. Hij zet zè wat wazig tegen de muur en tooit ze met platte pet en rode halsdoek. Als de spreker eindelijk vol uithaalt en met i tijn embouchure de lof van de knekelgangers uittrompet, vaart er een huiverinkje door de zaal, die niet ziet hoe de opgegravenen schalks mei hun dode ogen knippen. België is op weg naar zijn negentiende na-oorlogse rege ring en ofschoon er volgens de kandidaten voor de zetels im mense belangen op het spel daan. komt het volk niet in beweging. Slechts de extre misten van het voornamelijk Brusselse „Front Démocrati- que Francophone" leggen eni ge ijver aan de dag, maar zijn bij gebrek aan echo tot verba zing van de Turkse gastarbei ders gedwongen brooddronken door verlaten straten te trek ken. By de verkiezingen voor de gemeente raden in 1970 kwam dot in 1964 in het leven geroepen FDF te Brussel als grote overwinnaar uit de strijd. Het FDF vormt in de Brusselse agglomeratie de lijk, werken politieke extre misten die de rede overwon nen, onderworpen en ver vormd hebben altijd op de lachspieren van hen die nog niet zo ver zijn. Het FDF is meer een sekte dan een poli tieke partij. Hun spreker in de bovenzaal van een Brussels spijshuis floot van opwinding ofschoon hij zonder mi- Franse santenkraam. De zaal zag wit van heilige toorn en zong na afloop een Marseillaise die tot in Rou- baix te horen moet zijn ge weest. Wie hier wat verkiezings vergaderingen aflooptwat r.n>: r,~ een sterkste partij en het benieuwt zeer of deze „fransdolle" Brus selaars er in slagen hun suc ces te bevestigen nu het niet om de gemeenteraden maar om de nationale kamer-raden gaat. De vermoeide man met bril op kleine neus maakte on danks zijn later op de avond hevige bemoeienissen steeds de indruk de kracht van een morsdode rode vulkaan aan te prijzen. Dat ligt anders bij de „fransdolle" Brusselse FDF- ers in wier cuiotte het feu sa- cré brandt. Ofschoon gevaar crofoon en bijbehorende luid spreker optrad. Zijn stem sloeg niet gewoon over, maar ving op gezette tijden te flui ten aan. Het komische effect ging telkens onder in een ver lossend applaus dat gestart werd op teken van potige zaalruimers met Vlaamse na men, Vlaamse koppen en de tongval van ene Beulemans. De spreker werd niet in de weg gestaan door argumenten want beperkte zich tot aantij gingen. Hij veegde de vloer aan met de Vlaamse imperia listen en floot de lof van de Franse cultuur, de Franse po litiek, het Franse volk, de Franse keuken en de hele folders leestjde binnenlandse politieke lotgevallen van het Belgische volk bespiedt-, die vraagt zich af hoe lang de parlementaire democratie irj deze vorm nog te leven heeft. In België staat de crisis mans hoog in de straten. Het par lement is niet meer dan een protocollaire farce, die zich tegen de tijd dat er weer eens gestemd moet worden opblaast tot levensgevaarlijke dikte Als de kiezers, voor een groot deel tegen heug en meug,-hun plicht hebben gedaan, .laat de volksvertegenwoordiging een geweldige wind en brengt zich daarmee terug tot haar echte, te verwaarlozen proportie. Het gaat niet goed met de Bel gische christendemocraten. De CVP bezette in 1946 92 Kamer zetels, in 1949 105, in 1950 108, in 1954 95, in 1958 nog eens 104, maar in 1961 96, in 1965 nog slechts 77 en in 1968 werd met 63 zetels een dieptepunt ge scoord. Met de socialisten gaat ihet, getuige de volgende cor responderende cijfers niet veel beter 66, 66, 73, 82, 80, 84, 64 en 59. In de gang der liberalen daarentegen zit muziek: 16, 29, 20, 24, 20, 20, 48 en 47. De com munisten daalden in al die ja ren af van 23 naar 5 zetels en de Vlaamse Volksunie klom naar 20 zetels in 1968. Opvallend is' de oprechtheid, mdar ook de strenge gezapig heid van de Belgische chris tendemocraten. Hun avondlijke spreker betrad de zaal'met de unitaire heiligenschijn boven het kalend hoofd, maar dat hinderde hem niet later in de avond de Vlaamse nationalist int te hangen. Maar dan toch weei zodanig afgeremd, dat het ongeloofwaardig klonk. Het koninkrijk België is de unitaire status ontgroeid en op weg naar een federalistische, maar de unitaire partijen hebben daar blijkbaar nog geen weet van. Zij verbruiken hun ener gie aan het ophouden van de unitaire stand, waarvan ieder een weet dat het theater is. Maar die overtuiging vervaagt in de zaal als de spreker in alle ernst vrijwel alle proble men stuk voor stuk bij de kop pakt en oplost. Hij doet daar bij telkens een beroep op de christelijke beginselen en draagt steevast encyclieken aan. Hij is een honorabel man en representeert een partij die Gód en gezag vrezend fier achteruit, gaat. Als christendemocraten (C. V.P.) en socialisten .(B.S.P.) weer over een meerderheid in kamer - en senaat komen te beschikken, zal de regering Van Gaston Eyskens (ha Wil lem van Oranje de grootste Zwijger der Lage Landen) be houdens enkele wijzigingen worden gecontinueerd. Ander- ,maal rooms-rood onder Eys kens als de C.V.P. de grootste partij blijft, rood-rooms onder Simonet als de socialisten de spurt zouden winnen. Aan an- 'ere wiskundige mogelijkhe den wordt nog niet gedacht. Big Brother V.D.B. (Vanden Boeynants) Van de C.V.P. is outsider. Als hij in Brussel het F.D.F. verslaat zal hij naar de macht grijpen. De verkiezings- - slag wordt trouwens in Brus sel en nergens anders gesla gen. Brussel is het ongewenste kind van Vlaamse leeuw en Waalse haan. Hoofdstad van Europa, hoofdpijn van België. „Aurore" heet de zaal. Si monet treedt binnen. Brillant professor, burgemeester van Anderlecht, Kamerlid voor de BSP, rose licht in de rode duis ternis. Henri Simonet is zo scherp als een scheer- en zo lang als een slagersmes. Don ker costuum, zware bril in mager gezicht. Een late socia list en een redelijke franco phone Brusselaar die behoor-? lijk Nederlands spreekt. Zijn Frans is van goeden huize. Geen. aantekeningen en toch een taal die meteen in druk kan. Simonet is de enige Brus selaar die tegen francophone Brusselaars kan zeggen dat „het Vlaamse gevaar" niet existent is. Hij weeft een tapijt van argumenten en bouwt zijn redenering telkens opnieuw van voren af aan op. Niemand merkt dat hij les staat te ge ven. Hij gebruikt telkens an dere en steeds betere beelden. Hij geeft de lachers hun voer en zijn concurrent Leburton (vooizitter van de BSP) krijgt zo nu en dan een aai om de steeds roder wordende oren. Simonet is formidabel. Een tot het volk afgedaalde intellec tueel. Een insider roept hem iets toe. Simonet vraagt om een herhaling en spreekt de roeper aan met „mon ami". Mon ami zegt dat Simonet êen geheim verbond heeft geslo ten met Vanden Boeynants. „Neen", zegt Henri Simonet, „er bevinden zich nooit twee mannetjeskrokodillen in een en dezelfde poel". De zaal geeft hem de beloning die hij verdient. De spreker neemt een biertje. Leunt daarbij met zijn rechter-elle- boog op het buffet. Hij heeft het over voetbal eh dus over Anaerlecht. Maar hij blijft ook in deze rol een hoofse man. Deze krokodil is de grootste viiand van het FDF. In zijn Anderlechtse poel is hij de baas. maar Brussel is. groter dan Anderlecht en Brussel is niet langer heel België. Lebur ton staat ook aan het buffet, maar spreekt te luid en draagt een te duur costuum. Hij geeft bovendien een rondje en dat is er helemaal naast. Op zondag 7 november bouwt België nadrukkelijk lusteloos zijn zoveelste parlement. Dat wordt weer rooms-rood met een FDF-steekvlam in het Brusselse. Hoe meer er verandert hoe meer alles bij hetzelfde blijft. Frans spreekwoord. Muziek is vrolijk, lucht hartig en ontspannend, of ernstig. Maar nooit „licht". Dat zeg je van een meisje, dat zich op straat aanbiedt. Robert Stolz Anneke Grönloh is het voorbeeld van proberen ster te zijn. Opdirken als een mannequin en bewe ginkjes bij de liedjes. Cor- rie-Brokken-idee. Stop maar een gulden in de automaat en ze doet het weer. Pierre Kartner, smart - lappenkoning. Beter bekend als vader Abraham. Als je vroeger in het water viel, verzoop je. Als je er tegenwoordig invalt, los je op Het establishment lijkt niets anders dan paarde- middelen te kennen tegen het gebruik van drugs. Ivan Girordin, Franse priester, die de eerste commune tegen drugs oprichtte. Door ons zijn de mensen er achter gekomen, dat ze niet aan de deur moeten kopen en dat een wasmachine niet altijd een wasmachine is.- - Wim Bosboom, rubriekschef van Koning Klant. Aanvankelijk moest Jason King zo'n dertien-in-het- dozijn - detective worden met een keurig opgescho ren hoofd. Peter Wyngarde over zijn eigen tv-creatie Jason King. Alles wat men ovêr nik heeft geschreven, strookt niet met de waarheid. Pablo Picasso, schilder. Eerlijk gezegd waren onze voorvaderen domkoppen, die zich te lang met zak ken graan en schaapsvel len hebben beziggehouden. Zoon van een voormalig Perzisch grootgrond bezitter. Volkswagen is zo slecht,, dat hij de bossa nova kan dansen. Ralph Nader, samensteller van het rapport, waarin de VW de gevaarlijkste auto wordt gedoopt. Hoe kan een artiest trouw zijn aan een vrouw als hij onder de indruk is van een zich constant vernieuwen de liefde? Kahlil Gibran, dichter-denker Ik- ben een beetje Uitgeke ken op de windekinderen en dé boerénlandnevéls. De lunchbordje op Spest- dijk zijn weer gewassen, de /kogelvrije auto stfat 'Weer in de garage en prfmier Biesheuvel kan wéét uit zijn' schuilhoek1 té voor schijn komen. Martine Bijh-éhngeres V»v. Als wij op het bomijs blij ven schaatsen en niets aan de morele basis doen, dan houden wij het niet. Philip van Tijn. GPV-kamerlid P. Jongeling

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7