Raad voor arbeidsmarkt komt met 5-jareiiplan B SLUITENDE BEGROTING VOOR TERNE UZEN HUISHOUDBOEKJE MET GROTERE BEDRAGEN IN ANTWOORD OP SGHETS VAN PROVINCIAAL BESTUUR 0 WOLKERS Braakman overweegt prijs verhoging ETI-nota uitstel brug- tunnel- bouw nadelig Middenstand is verdeeld over koopavond Leer velen misten de boot HI-FI 'STEREO stad streek Terneuzen Heikant de nieuwe J RN WOLKERS KLEDING A utobiografie, in woord en beeld, van de schrijver, beeldhouwer en'dichter die de laatste tien jaar bijna onophoudelijk in het nieuws is geweest. Een door zijn onthutsende eerlijkheid aangrijpende beeldroman. 256 blz.; met ca. 500 foto's. Bij elke boekhandel, voor [14,50. Vergadering K. v. K. Z.-Vlaanderen Koewacht Jaarvergadering PvdA - Terneuzen t J Zaterdag 6 november 1971 5 (Var. een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De gemeentebe groting voor 1972 van Terneuzen is sluitend met een post voor „onvoor zien" van f 338.830. B. en w. menen dat nochtans een voorzichtig financi eel beleid geboden is. Gezien de moeilijke economische situatie van ons land mag van de gemeenten wor den verwacht dat <rt>k zij een zekere terughoudendheid op het gebied van de investeringen betrachten, aldus het college in zijn inleiding tot de be. groting. De werking van de financierings wet voor de lagere publiekrechtelij ke lichamen vormt een hinderpaal, die zelfs de uitvoering van dringend noodzakelijke investeringen ten zeer ste bemoeilijkt. Van de post „onvoorzien" is in feite slechts f 137.338 beschikbaar (vorig jaar f215.630,Nieuwe in vesteringen zijn in de begroting niet opgenomen. Volgens b. en w. is de uitvoering van verschillende nieuwe werken budgettair bezien mogelijk. Een andere vraag is of de veriste fi nancieringsmiddelen beschikbaar ko men. De te consolideren kasgeld schuld blijft gehandhaafd op onge veer f 9 miljoen. In het komende begrotingsjaar zul len de plaatselijke belastingverorde ningen worden aangepast ingevolge de herindelingswet 1970. Het plan om de belastingtarieven van de voorma lige gemeenten Biervliet, Hoek en Zaainslag etappe-gewijs aan te pas sen aan die van Terneuzen behoeft voor de uitkomst van de begroting 1972 niet te worden gewijzigd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de begroting 1972 is voor onderhoudskosten en schoonmaakkosten van het nieuwe stadhuis een bedrag van f 94.000 geraamd en voor verlichting en ver warming f 38.800,-. Voor doorstro- mingsbijdragen, verwacht worden 320 verhuizingen, is f 80.000 meer uitgetrokken dan in 1971. Aan reinigingsrechten is f 29.300 meer begroot dan vorig jaar. De gemeentelijke bijdrage aan de ex ploitatie van het Zuidlandtheater is f 55.154,- hoger dan vorig jaar het geval was. Het onderhoud van de sportterreinen nam met f 39.200 en dat van de zwembaden met f 36.000 toe. De begroting van de sociale diensl vertoont een nadelig verschil van f 185.463 ten opzichte van 1971. Voor 1972 wordt verder aan rijksuitke ring voor onderwijsdoeleinden f 237.410 meer verwacht. In vergelij king met 1971 wordt voor 1972 aan salarissen en personeelslasten f 73.786 meer begroot terwijl de kapi- taalslasten f 34.910 gunstiger uitval len dan vorig jaar. Met betrekking tot de uitgaven van de sociale dienst merken b. en w. op dat het aantal aanvragen om financiële bijstand van personen be neden 65 jaar sterk toeneemt. Hier onder bevindt zich een stijgend aan tal z. g. onvolledige gezinnen, die een beroep op de gemeenschap moe ten doen doordat de kostwinnaar ontbreekt dan wel zich aan de zorg van zijn gezin onttrekt. Ook de groep boven 65 jaar, die in tehuizen wordt opgenomen, neemt meer en meer toe. Bovendien zijn de huren van de nieuwe bejaarden- woningen belangrijk hoger dan tot nu toe gebruikelijk is. Dit zal zeker het geval zijn met de bejaardenflats, die in aanbouw zijn aan het oostelijk bolwerk te Terneuzen. (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) GOES De Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt gaat een eigen 5- jarenplan opstellen. De bedoeling is, dat deze tijdens de januari-ver- gadering besproken en aangeno men wordt en afgestemd wordt op de in februari door de provinciale staten te behandelen (vorige week gepubliceerde) ontwikkelings- schets voor Zeeland. Waar de ideeën van de raad voor de arbeidsmarkt niet overeenkomen met die van de ontwikkelingsschets, zal dit duidelijk worden aangege ven. Op die manier hoopt de Zeeuwse raad nog. een inbreng te kunnen hebben in de definitieve provinciale ontwikkelingsschets. Volgens de raad geeft een plan op middellange termijn vorm aan de eigen doelstelling. Men wil nu een periode van vijf jaar getalmatig zo danig omschrijven dat regionale en nationale beleidsconclusies kun nen worden getrokken, mede als toetsing van beleidsnota's, die zich met ontwikkeling op lange termijn bezighouden. Daarom is het nodig dat werkgevers en werknemers con- struktief meedenken over de facet ten arbeid en economie van het bedrijfsleven. Hierbij zullen verschillende deel gebieden van Zeeland, elk met een eigen karakter, (zoals oost- en west- Zeeuwsch-Vlaanderen, Midden-Zee land, Schouwen-Duiveland en Tho- len-St. Philipsland bijvoorbeeld) een geheel aparte behandeling krijgen. Verschillende commissies (onder wijs, werkgelegenheid, huisvesting etc.) zullen elk over hun deelgebied een eigen rapport uitbrengen, uiter lijk in december, zodat daarna door de centrale plancommissie van de Z. R. A. een totaalplan kan worden opgesteld. De vertegenwoordiger van de werknemers, de NVV-districtsbe- stuurder W. Pel, kwam tijdens de vergadering van gisteren met een alternatief plan. Hij wilde het start punt van de planning niet leggen bij het welvaartsbeleid en de technische mogelijkheden, maar bij het wel zijnsbeleid. „Industrialisatie moet het welzijn niet tot last maar ten dienste zijn". Hij kwam met de gedachte om in plaats van de door het presidium voorgestelde verde ling van Zeeland in drie afzonderlij' ke gebieden tot de vijf hierbovenge- schetste te komen. Hij vond dat het raamwerk van het vijfjarenplan moest worden ge baseerd op de beroepsbevolking, werkgelegenheid, pendel, milieu, werkloosheid in plaats van op de economische groei. „Wij hebben een sterke vrees voor overspanning van de arbeidsmarkt en allerlei daaruit voortvloeiende onplezierige situa ties". Hij stelde voor om'eerst in de 5-jarenplanning een prognose te ma ken van wat Zeeland wil en kan en pas daarna te bezien in hoeverre dit overeenstemt met de ideeën van de overheid. CNV-vertegenwoordiger J. van Pinxteren vulde aan: „Je moet tevo ren je voorwaarden opstellen voor een beleid van de nationale over heid". De vergadering kon hiermee akkoord gaan. Inbraak In de nacht van don derdag op vrijdag werd ingebroken m de huishoudschool aan de Leeu wenlaan. De dieven kwamen via een openstaan raam binnen. In de directiekamer werd het bureau opengebroken en twee geldkistjes daaruit ontvreemd met in totaal f 75 Een van de geldkistjes werd opengebroken in de keuken terugge vonden. Glashard contrasteert het landschap bij de steenovens in de buurt van Zaamslag. De onrust gekoppeld aan het vallen van het blad is voorbij. De weergekeerde rust bracht meteen duidelijkheid; het maakt niet uit of we er blij mee zijn. (Van een onzer verslaggevers) GOES Uit het maandoverzicht van de Provincilae Stoombootdiens ten van Zeeland blijkt dat het aan tal dit jaar tot nu toe vervoerde auto's op de veerdienst Hoedekens- kerke-Terneuzen aanzienlijk is ge stegen: van 32.715 vorig jaar septem ber tot 34.021 dit jaar. In de totalen van vervoerde passa- ADVERTENTIE) Hoofdstraat 16 St. Jansteen - Hulst tel 01140-2491 giers en auto's op de Westerschelde- veren zit de gebruikelijke stijging. Opgemerkt zij, dat het aantal op de dienst Kruiningen.Perkpolder ver voerde passagiers voor het eerst in 'n januari-septemberperiode boven de twee miljoen steeg: 2.063.550 tegen over 1.988.899 per eind september vo rig jaar. Het aantal auto's dat aan de kade moest blijven wachten steeg in Hoe- dekenskerke van nul in september vorig jaar tot 27 ditmaal. In Terneu zen was dit een stijging van 8 tot 22. Overigens vertoonden deze maand alle veerdiensten een opmerkelijke stijging van het aantal auto's die de joot hadden gemist: Vlissingen 3524 (2095), Breskens 3708 (3347), Krui- ningen 8378 (5311), Perkpolder 7389 (6941). Sport en dansavond In het verenigingsgebouw te Heikant orga niseert het wielercomité Volharding vanavond (zaterdag) een sport- en dansavond. Van zeven tot negen uur worden hometrainerswedstrij den gehouden. Op de rollen komen onder andere H. Gijsel, Ad. Duyker, en Fr. de Belie. Na het sportgedeelte volgt een dansavond, tot ongeveer twee uur. ELSEVIER (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen houdt woens dag 10 november de algemene ver» gadening. De bijeenkomst in de ver gaderzaal van de kamer begint om half elf. Op de agenda staat onder meer een bespreking van het voor stel van de minister van Verkeer en Waterstaat betreffende de verhoging van de tarieven op de veerdiensten op de Westerschelde. Verder wordt de begroting voor 1972 behandeld. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de ver gadering van het algemeen bestuur van het recreatieschap Braakman, op maandag 8 november zullen voorstellen tot tariefwijzigingen worden ingediend. In de memorie van toelichting wordt erop gewezen dat sedert de totstandkoming de loonkosten met ongeveer 25 procent en de onderhoudskosten met onge veer 35 procent zijn gestegen. Voorgesteld zal worden om voor het verlenen van toegang tot de zonneweide, met daarin begrepen gebruikmaken van de aanwezige ac commodatie voor het zwembad, de sportvelden en kinderspeeltuigen per persoon boven 14 jaar en per dag f 0,70, voor groepen van 25 of meer personen f 0,40 per persoon, per dag. Voor 10 dagen zou het tarief voor ouder dan 14 jaar f 5 moeten bedragen. Seizoenabonnementen, afgehaald voor 15 mei zijn 9 voor het eerste gezinslid of voor een persoon lijk abonnement. Voor het tweede gezinslid f 7,50, voor het derde f 6. Na 15 mei kost eenzelfde abonne ment respectievelijk f 10,50. f 9 voor het tweede gezinslid, f 7,50 voor het derde enz. Voor het kamperen per persoon vanaf 13 jaar per overnachting f 1,25 voor kinderen van drie tot der tien jaar f 0,75. Een caravan met een vloeroppervlak, kleiner dan 16 m2 kost een overnachting f 1,25 en voor groter dan 16 m2 f 1,75. Een tent kleiner dan vier' m2 kost per nacht 0.75 en voor meer dan vier m2 f 1,25. Een hond kost (mits aangelijnd) voor elke nacht f 1,25. Voor een caravan of tent van 16 m2 met inbegrip van echtpaar en twee kinderen van 3 tot 13 jaar, of een oudere betaalt men per seizoen f 235, voor meer dan 16 m2 wordt dit f 285. (Van een onzer verslaggevers) GOES Tfistel van de vaste Westerscheldeverbinding zou in structureel opzicht zeer nadelig zijn, onder meer in verband met het interne goederenvervoer tus sen de zeehavens, de uitwisseling op de arbeidsmarkt en de interna tionale arbeidsverdeling.. De aanleg van een tweede lucht haven in Zuidwest-Nederland zal on der meer de spanning op de arbeids markt zeer vergroten, gezien de vele andere arbeidsverslindende projecten (Rotterdam, Antwerpen, Moerdijk, ScheldeRijnverbinding, Sloe, enz.). De sterke relatieve daling van het landbouwinkomen ten opzichte van andere inkomensgroepen baart zor gen, temeer waar het landbouwgebied als grote groene zone exploitabel moet blijven. Aldus het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland in een discussienota voor de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt, die hierover in zijn volgende vergadering een stand punt zal innemen. De nota bevat een serie kanttekeningen met betrekking tot Zeeland,gezien in het licht van de recente regeringsstukken. Het open middengebied vereist een sterke kern (Zierikzee), waarvoor een regionaal beleid nodig is. Op het scholenplan van de regering ontbreekt een H.E.A.O.-opleiding, die voor het woonklimaat in een provincie zonder universiteit zeer belangrijk is. Op lan ge termijn is een integrale leraren opleiding nodig. De door de minister indertijd beloofde experimenteerscho- len zijn hier nog niet. Voorts beschikken verschillende bü de industrialisatie en recreatie sterk betrokken gemeenten over onvol doende financiële draagkracht om de zeer snelle ontwikkeling bij te hou den. Zo vindt de ETI-nota het jammer dat Goes, St.-Maartensdijk en Zierik zee buiten de investeringspremies gaan vallen, terwijl Vlissingen en Terneuzen (zij het niet officieel) wèl bevoordeeld kunnen worden. Voor de vijf Zeeuwse kernen worden geen premies meer ter beschikking gesteld voor industrievestiging en -uitbrei ding. „Voor Goes is de kans op toe leveringsbedrijven ongunstig gewor den. Zierikzee heeft bescheiden ves tigingen nodig om tot de voorziene kern in het open middengebied uit te groeien. St.-Maartensdijk moet ver sterkt worden om de zeer grote uit- waartse en lange-afstandspendel op Tholen op te vangen. - Voor de zeehavens Vlissingen-Oost en Terneuzen mag worden verwacht dat speciale rijkspremiëring mogelijk blijft ten overstaan van de internatio nale concurrentie". De nota „De ontwikkeling van Zuidwest-Nederland" van de rijks planologische dienst en de recente ontwikkelingsschets voor Zeeland komen ten aanzien van de industria lisatie tot bescheidener ramingen dan de studies van enkele jaren geleden, aldus de ETI-discussienota. Dit ligt mede in de lijn van de memorie van toelichting op de begroting van Ec. Zaken voor 1972, waar gesteld wordt dat de verbetering van het leefmilieu een nieuwe afzonderlijke doelstelling van het sociaal-economische beleid js geworden. De tot 1985 geraamde zeehaventer- rein-aanlegbehoefte van 1000 hectare is voor Zeeland niet nodig maar wel voor de nationale groei. Dit strijdt met elkaar. Daarmee zit elk advies- en beleidsorgaan in Zeeland in zijn maag," aldus het E.T.I. „De ontwik keling van het leefmilieu moet ook als ontwikkeling van produktie be schouwd worden. In Zeeland moeten wij de groei van de fysieke en stede lijke leefbaarheid stellen tegenover de nationale groeibehoefte. De steden in Zeeland zijn ver onder-geoutilleerd. Het aandeel van Zeeland en zijn zee havens in de nationale economie wordt gezocht in een synthese tussen eisen en beperkingen die de economi sche groei stelit aan het milieu.zowel in fysische als in stedelijke zin." Schieting In café H. Vliegher te Koewacht houdt de schuttersso- ciëteit de Safarivrienden zondagmid dag een binnenschieting. Aanvang drie uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ruim een jaar na dat in Terneuzen een wekelijkse koopavond, de vrijdagavond, werd ingesteld zijn de meningen van de belanghebbenden over deze extra- winkelopening nog steeds verdeeld. Naast een groep winkeliers die de koopavond zonder meer een succes noemt, zijn er ook neringdoenden voor wie de koopavond op een te leurstelling is uitgelopen. De heer J. Kemper, bestuurslid van het Handelscentrum Terneuzen, stelt voorop dat een koopavond be schouwd moet worden als 'n extra dienstverlening aan het publiek. „Over het algemeen hoor ik van mijn collega-middenstanders zeer gunsti ge reacties over de koopavond. Ook van de zijde van de consument heb ik niet anders dan positieve geluiden gehoord". De heer J. de Maat (sportartikelen) aan de Axelsestraat zegt: „Ik geloof dat de koopavond nog geen burger recht heeft verkregen. Er zijn nog tal van mensen die niet weten dat er in Terneuzen vrijdags een koopavond is. Je zou zo'n koopavond eigenlijk in iedere plaats moeten hebben. Op het ogenblik zie ik de voordelen van een koopavond nog niet zitten. In ieder geval heb ik het in mijn totale omzet nog niet kunnen merken. Je moet het ook meer zien als een extra service aan het publiek". De heer H. Buck (speelgoed) aan de Van Vlooswijkstraat is van me ning dat de meeste middenstanders aan de koopavond meedoen omdat ze niet op anderen achter willen blijven. „Ik ben er na zes maanden mee op gehouden. Voor mij zijn de koop avonden op een flop uitgelopen", zegt de heer J. P. Tazelaar (radio, t.v. en grammofoonplaten) aan de Noordstraat - promenade onomwon den. Hij ziet veel meer in een ver schuiving van de openings- en slui tingstijd van de winkels (bijvoor beeld om tien uur open en 's avonds om zeven uur dicht). Ik geloof dat volgens dat systeem men meer men sen een dienst bewijst dan met een enkele koopavond in da week". HUISARTSEN Aardenburg en Oostburg, Dokter M. Rijk, Oude Kerkstraat 2 te Aar denburg, tel. 01177-1466. Axel, Dokter Kok, tel. 01155- 555. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendij- ke, Dokter Van der Pas te IJzendij- ke, tel. 01176-366. Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande, Dokter Beek te Zuidzan- de. tel. 01170-2424. Borssele en Nieuwdorp c.a., De praktijk van dokter Gelderblom wordt waargenomen door dokter Ki- viet, Tel. 01105-203. Clinge, St.-Jansteen en Koewacht, Dokter Melchers. Driewegen, Hoedekenskerke, 's- Heerenhoek en Ovezande, De prak tijk van de huisartsen J. Kole, H. Zwartelé en S. Wöstman wordt tot maandagochtend 8 uur waargenomen door dokter J. Geldof, Korteweg 23 te Driewegen, tel. 01195-275. Goes, Dokter J. v.d. Feen, Oost singel 118, tel. 5003. Hansweert, Krabbendijke, Krui- ningen en Rllland-Bath, Dokter C. Donker te Krabbendijke, tel. 01134- 1544. Heinkenszand, 's-Heer Arendsker- ke en Wolphaartsdijk, Dokter A. Vos te Wolphaartsdijk, tel. 01198- 231. Hulst, Dokter W. Gielen, tel. 2969. Kloosterzande, Dokter Ter Burg. Middelburg, Dokter H. Delfos, Rouaansekaai 11, tel. 2637 (zater-, dag) en dokter J. Dominicus, Dam 55, tel. 2830 (zondag). Sas van Gent e.o., Dokter F. Puy- laert, Oostkade 19, tel. 1366. Terneuzen, Dokter P. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, tel. 01150-2324 (van zaterdag 8 uur tot zondag 24 uur). Vlissingen, Dokter G. de Greef, tel. 2121 (tot zaterdag 24 uur) en dokter E. Kant, tel. 3987 (van zater dag 24 uur tot zondag 24 uur). Breskens en Groede, Dokter Jan sen te Groede, tel. 01171-366. TANDARTSEN O.Z. Vlaanderen, Tandarts G. Ver meulen, Herengracht 13 te Terneu zen, tel. 01150-2004. (Zaterdag van 10-10.30 uur en van 18-18.30 uur, zondag van 12-12.30 uur). W.Z. Vlaanderen, Tandarts A. van Herk te Oostburg (Zaterdag en zon dag van 12-12.30 uur). Walcheren, Tandarts A. Oort, To- bagolaan 6 te Vlissingen, tel. 01184- 4390 (Zaterdag van 9-10 uur, zondag van 11-12 uur). Z. en N. Beveland, Tandarts A. Laumen, Clara's Pad 71 te Hein kenszand, tel. 01106-1288, (Zaterdag en zondag van 9-10 uur). DIERENARTSEN Axle en Zaamslag, Dokter J. de Haas te Zaamslag, tel. 01153-366. N. en Z. Beveland, Dokter G. Boneschanscher te Kruiningen, tel. 01130-1233. W.Z. Vlaanderen, Dokter H. v.d. Vijver te IJzendijke, tel. 01176- 388. WIJKVERPLEGING Groot Axel, Zr. M. Geensen, Bachstraat 61 te Axel, tel. 01155- 2145. Ellewoutsdljk e.o„ Zr. J. Bolier, Elenbaasstraat 2 te 's-Heer Arends- kerke, Tel. 01106-1303. Sas van Gent, Zr. Van Dorselaer, Beneluxstraat 128, tel. 01158-1916. Terneuzen, Zr. Vermeulen, Den nenstraat 7, tel. 3829. Hulst en Hontenisse, Zr. Martina, tel. 01140-3223. Hoek, Sluiskil en Philippine, Zr. Bouwens te Hoek, tel. 01154-274. Aardenburg, Cadzand, Oostburg, Sluis, Zr. Jansen, v. Uffordweg 41 te Oostburg. Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, Schoondijke en IJzen dijke, Zr. Burger te Schoondijke, tel. 01173-367. APOTHEKEN Goes, Goese apotheek, tel. 7104. Middelburg, Apotheek W. Hum- melen, Markt 69, tel. 2134. Terneuzen, Apotheek Hamann, tel. 2060. Vlissingen, Apotheek J. v.d. San- de, Badhuisstraat 22-24, tel. 2066. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De afdeling Ter neuzen van de Partij van de Arbeid houdt op dinsdag 9 november m lunchroom Van Assche haar jaarver gadering. Op de agende staan o.m. de bespreking van het beleid van de raadsfractie, het verslag door de se cretaris van de fractie en een rond vraag over punten die voor dc frac tie van belang zijn. Over het onderwerp: „Socialisme nu" zullen tijdens de vergadering gespreksgroepen worden gevormd en zullen op plaatselijk niveau ge sprekken worden gehouden met ver tegenwoordigers van de PvdA, D'66 en PPR. De acht thans zittende bestuursle den zijn herkiesbaar, met dien ver stande dat mevrouw A. Bijl-Van Donk wel herkiesbaar is als gewoon bestuurslid, maar niet meer als pen- ningmeesteresse. Voor de functie van penningmeester is kandidaat, de heer Th. v. d. Spiegel. Het bestuur stelt zich voor het aantal met twee leden uit te breiden vooral ook in verband met het contact met de Jongeren. Kandidaten hiervoor zijn de heren C. Jansen en H. Geense. 4 ■r

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2