Tweede Kamer valt over uitlating prins Bernhard OPPOSITIEGEEN HOGER VEERTARIEF Vloedgolf: mogelijk 50.000 doden Nobelprijzen natuur- en scheikunde RftMO DE K0CK Zeeuwse zaken in Tweede Kamerdebat P. v. d. A. WIL AUTO'S NAAR GEBRUIK BELASTEN Niet meer geld voor woningbouw Dagelijks bestuur KYP wil Th. Laan als partijvoorzitter Bejaarden oord nog geen paradijs voor bewoners Gabor en Herzberg Mercurius: zaterdag- mid dagsluiting winkels mogelijk ONGERUST Baalhoek Oosterschelde Moord op Marokkaan in Utrecht: man aangehouden Voorzitters van Feijenoord en Ajax gaan toeschouwers tot kalmte manen Ruim 52 miljoen reisvergoeding ambtenaren Verdachte in het hol van de leeuwgepakt Staatssecretaris Van Veenendaal: Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. WOENSDAG ,3 NOVEMBER 1971 1 25e Jaargang No. 8691 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redde lie) DEN HAAG De gedachten over „een nieuw democratisch stelsel", die prins Bernhard heeft geuit in een interview met „N.R.C.-Handelsblad" zijn bij de regerings- en oppositiepar tijen in de Tweede Kamer niet goed gevallen. STOCKHOLM De academie van wetenschappen in Stockholm heeft de Nobelprijs 1971 voor na tuurkunde toegekend aan de Brit se professor Dennis Gabor, die in 1900 in Hongarije is geboren. De Nobelprijs voor chemie even eens groot 450.000 Zweedse kro nen of f 300.000,gaat naar de Canadees Gerhard Herzberg, die in 1904 in Hamburg is geboren. Prof Gabor krijgt zijn prijs voor de uitvinding en ontwikkeling van de holografische methode, de driedi mensionale weergave van een twee dimensionaal beeld. Het is een ma nier van afbeelden in twee fasen. Toepassingsgebieden zijn momentop namen van snel verlopende proces sen in grote ruimtediepten, waarbij de normale fotografie het laat afwe ten, microscopie, opslag, codering en verwerking van gegevens, ruimtelij ke afbeelding van stromingsproces sen in gassen en vloeistoffen en het meten van deformatie van elastische voorwerpen. Behalve met licht zijn ook hologrammen vervaardigd met microgolven en met geluidsgolven, waardoor belangrijke mogelijkheden voor de medische wetenschap zijn geschapen. De scheikundige prof. Herzberg, die sinds 1935 in Canada woont en verbonden is aan de National Re search Council of Canada in Ottawa, heeft een grote bijdrage geleverd dot het onderkennen van de elektro nenstructuur en geometrie bij mole culen. Zijn laboratorium in Ottawa heeft onder deze dynamische leiding een unieke positie veroverd als cen trum voor moleculaire spectrosco pie. AMSTERDAM (ANP). De bij het NVV aangesloten algemene bond Mercurius (41.000 leden) blijft de koopavond een verwerpelijke zaak vinden. Maar als er dan toch een koopavond moet komen, moet de slui ting van de winkels op zaterdagmid dag mogelijk zijn. Dat kan zonder schade voor klanten en ondernemers, zoals is aangetoond in Duitsland, Oostenrijk, Denemarken en Zweden. Dit zei dinsdagochtend de voorzit ter van Mercurius de heer C. Z. de Vries, bij de opening van het drie jaarlijkse congres van zijn organisatie in Amsterdam. DERTIG a VIJFENDERTIG aute's zijn zwaar tot zeer zwaar beschadigd bij een reeks kettingbotsingen op de rijksweg 13 tussen Delft en Rijswijk. (ADVERTENTIE) Philips televisie Philips radio i"1"1"' De fractieleiders van de vijf re geringspartijen en van PvdA en D '66 hebben gezamenlijk aan pre mier Biesheuvel gevraagd uit te spreken, dat hij betreurt dat deze uitspraken gedaan zijn. Zjj vragen ook of de premier meent dat het door de prins aangeduide „nieuw democratisch stelsel" afwijkt van de grondslag van onze parlemen taire democratie. De PSP-Tweede-Kamerleden Wie- benga en Van der Spek hebben de premier in aparte vragen gevraagd of hij de prins wil wijzen op het „on aanvaardbare karakter" van zijn uit latingen. Ook willen zij weten wat de premier zich voorstelt te doen om herhalingen te voorkomen. De PSP-ers vragen de premier voorts of hij de mening deelt dat de uitlatingen van de prins onder de mi nisteriële verantwoordelijkheid val len. Ook willen zij weten of de pre mier meent „dat suggesties als deze in strijd zijn met letter en geest van onze grondwet en met de door het geldend staatsrecht vastgelegde be voegdheidsverhoudingen van koning en Staiten-Generaal". De gewraakte uitlatingen van de prins betroffen diens antwoord of hij in de Nederlandse binnenlandse po litiek geïnteresseerd was. Het ant woord van de prins luidde „Nee, goddank niet. Als ik daaraan begon zou ik me vermoedelijk erge ren. Al die 33 jaar die ik nu in Ne derland ben heb ik gezegd: ik bemoei me er niet mee. Alleen heb ik een keer uit medelijden met aille rege ringen die het moeilijk hebben met hun parlementen tegen een minis ter-president gezegd: „Waarom ma ken jullie niet een nieuw democra tisch stelsel?" Daarin zou de rege ring voor een of twee jaar plein pou- voir van de kamer moeten vragen voor alles, behalve misschien een buitenlands verdrag dat geratificeerd moet worden. Na die twee jaar komt dan de regering in de kamer en zegt: dat en dat hebben we gedaan en dat en dat niet. Willen jullie dat we aan blijven of moeten we aftreden? In zo'n systeem kan een regering echt werken en hoeft zij niet de helft van de tijd te besteden aan het antwoor den op vragen van kamerleden. Dit is mijn enige commentaar op de bin nenlandse politiek. Ik geloof trou- wens dat praktisch hetzelfde geldt voor elke regering, in Frankrijk, Duitsland enz. Mijn idee zou het de mocratische systeem kunnen verbete ren, al is het een beetje idealistisch en te naief uitgedacht. Dit laatste hb ik tenminste destijds als antwoord ge kregen". Zie ook commentaar elders in dit blad). Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Prof. J. van der Hoeven, hoog leraar staatsrecht aan de universiteit van Amsterdam, zei gisteravond in de NCRV-actualiteitenrubriek Hier en Nu, naar aanleiding van de uit spraken van prins Bernhard: „Als zulke uitspraken van de prins een gewoonte zouden gaan worden, zou ik zeer ongerust zijn". Volgens de hoogleraar heeft prins Bernhard in het interview eigenlijk niet veel anders gedaan dan herinne ren aan een gesprek, dat hij eens met een minister-president heeft ge had. P- minister-president heeft de prins naïef en idealistisch ge noemd. „Ik moet zeggen, een beleef de minister-president", aldus prof. Van der Hoeven. ARP-fractievoorzitter in de Twee de Kamer Aantjes, die ook in Hiel en Nu verscheen, verklaarde niet erg gelukkig te zijn met de uitspraken van de prins. De prins is geen rege rend vorst, aldus de ARP-fractielei- der, maai- leden van het koninklijk huis vallen ook onder de ministeriële verantwoordelijkheid. De heer Aan tjes zei dat het soms moeilijk is te zeggen waar er privé-uitspraken in het geding zijn en waar het om staatsrechtelijke zaken gaat. TEGEN DE hulpbisschop van Ma drid, mgr. Ramon Echarren, heeft de rechtse organisatie „Bewakers van Christus Koning" een aanklacht in gediend omdat hij zich schuldig ge maakt zou hebben aan subversieve activiteiten en fraude met staatsgel den. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De oppositie wil dat de regering het komende jaar drie miljoen gulden neertelt als bij drage in de exploitatiekosten van de Westerscheldeveren. Deze wens is neergelegd in een amendement, dat gisteravond werd ingediend tij dens de behandeling van de begro ting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer. Het Zeeuwse PvdA-kamerlid Peter Roels is de eerste ondertekenaar van dit amen dement, waarover waarschijnlijk donderdag of volgende week dins dag wordt gestemd. Het vermogen van de rijksbijdra ge in de veren-exploitatie is nodig, aldus het amendement, om te be werkstelligen dat de economische ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaan- deren niet nadelig wordt beïnvloed ten opzichte van de rest van het land. Aanneming van het amende ment zou betekenen, dat de tarie ven van de Westerscheldeveren niet verhoogd hoeven te worden. De re- geringsbijdrage zou dan 34,8 miljoen gulden bedragen in plaats van 31,8 miljoen. Eveneens heeft de heer Roels de oppositie (PvdA, D '66 en PPR) een amendement ingediend, dat de temporisering van de werken met betrekking tot het afdammen van de Oosterschelde beoogt. In plaats van de door de regering voorgestelde 113 miljoen gulden zou volgend jaar slechts 95,8 miljoen gulden voor de Oosterscheldewerken moeten wor den uitgetrokken. Door temporise ring van dit project wordt ruimte geschapen, aldus een toelichting op de voorgestelde wetswijziging, voor een wezenlijke discussie over de mi lieu-aspecten van de afdamming. Wat de veertarieven betreft merk te de heer Roels tijdens de begro tingsdiscussie nog op, dat de veren noodzakelijke verlengstukken van de rijkswegen zijn. Het gebruik er van is voor Zeeuwsch-Vlaandercn de enige mogelijkheid om via Ne derlands gebied andere delen van Zeeland en Nederland te bereiken. De heer Roels zei het te betreuren dat de minister geen antwoord heeft willen geven op de vragen van de kamerleden W. P. G. Assmann en drs. A. A. M. Verdijk over hel Rei- merswaalplan. Welke strijdigheid met het staatsbelang is aan te tonen om de beantwoording achterwege te laten, aldus de Zeeuwse afgevaar digde. Het Baalhoekkanaal noemde de heer Roels al zeer belangrijk om de zaak zelf. Ook is van groot belang of de bewindsman nu al dan niei in Brussel zijn voorkeur voor een bin nendijks tracé heeft laten blijken. Het zou wat voorbarig zijn geweest, maar met een dergelijke definitieve standpuntbepaling ten gunste van een binnendijks tracé, zou de minis ter de mening van de PvdA en de PPR in de Zeeuwse staten honore ren, namelijk het in tact houden van het verdronken Land van Saef- tinge. De lieer Roels vroeg de minister vervolgens of deze aandacht wil be steden aan de gevolgen van de bochtafsnijding in het Nauw van Bath. Daardoor zal het verontrei nigde Scheldewater vanuit België verder en sneller in de Westerschel- de doordringen, zo vreesde de Zeeuwse afgevaardigde, die de mi nister vroeg het uiterste te doen om in een met België te sluiten over eenkomst sanctiebepaiingen tegen verontreiniging van de Westerschel- de door Belgische industrieën op te nemen. In het kader van de Scheldever- vuiling vroeg de heer Roels de mi nister ook of deze bereid is maatre gelen te nemen die het lozen van ongezuiverd afvalwater van West- Brabant naar Waarde onmogelijk maken. Over de Oosterschelde-afdam ming werd ook gesproken door me vrouw A. Groensmit-van der Kallen (KVP). Zij wees er op, dat de door oud-minister Bakker toegezegde studie over voors en tegens van de afsluiting nog niet is verschenen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG„Wij staan achter de verkeersfilosofie van de minister, maar wij* Jljn tegen de wijze waarop hij het autogebruik wil verminderen. Hij zoekt de lastenverzwaring te veel bij het autobezit en niet bij het ge bruik. Wij willen niet de kleine be zitter, maar de grote gebruiker be lasten." Aldus de verkeers- en vervoers- specialist van de Partij van de Arbeid, drs. Ed. van Thijn, dinsdagavond in de Tweede Kamer over de politiek van minister Drees van Verkeer en Waterstaat. Een bromfietsbelasting noemde spreker onaanvaardbaar om dat deze de laagste welstandsklasse zou treffen. Zowel de sprekers namens Partij van de Arbeid, WD als DS'70 noem den de PTT-verhogingen redelijk, maar ir. Oele (PvdA) en de heer Pors (DS'70) braken een lans voor een posttarief dat de kranten en tijd schriften enig soelaas zou bieden, al waren zij het met de liberale heer Koning eens dat een voorkeurstarief in feite ais subsidiepost bij het depar tement van CRM thuishoort. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft dinsdag alle voorstellen van de oppositie op het gebied van de volks huisvesting verworpen. De voorstel len om volgend jaar 2500 woning wetwoningen mear te bouwen en belangrijk meer geld uit te trekken voor aanvullende huursubsidies en woningverbetering kregen alleen de steun van de PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN. De motie waarin van de regering werd gevraagd met spoed een wetsontwerp voor een huurbelasting in te dienen kreeg ook de steun van de SGP len Jac. de Jonig. Een motie waarin de oppositie vroeg om wet telijke maatregelen tegen langdurige leegstand van woningen kreeg de stemmen van PvdA, D'66, PPR, CPN en mr. Geelkerken (AR). Moties om de huurharmonisatie voor woningen van gemeenten en bouwverenigingen later in te voeren, alsmede om meer gesubsidieerde huurwoningen te bou wen kregen eveneens alleen de steun van de oppositiepartijen. UTRECHT (ANP) De Utrechtse politie heeft in verband met de moord op de 44-jarige Marokkaan B. Rachid een I8-jarige los arbeider uit Utrecht in verzekerde bewaring gesteld. De politie zegt dat „zijn gedragingen tij dens het verhoor zodanig zijn dat er aanleiding is hem voorlopig in bewa ring te stellen". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM/AMSTERDAM Zowel Ajax als Feijenoord zijn opgeschrikt door de zware straf fen, die de UEFA heeft uitge deeld naar aanleiding van de recente incidenten tijdens Euro pacupwedstrijden. Ajax-voorzit- ter Jaap van Praag zal vlak voor de wedstrijd van vanavond te gen Olympique een beroep doen op het publiek zich rustig te ge dragen en excessen te voorko men. „Wij moeten zorgen", zegt hij, „dat het Nederlandse voethal een goede naam houdt in heel Europa. Ik hoop maar dat de mensen naar me zullen luiste ren, al heb ik daar wei het no dige vertrouwen in". Feijenoord- voorzitter Guus Couwenberg is eveneens van plan een toespraak te houden tot het publiek. „We zullen geen bijzondere maatre gelen treffen", zegt hij. „Het is toch onmogelijk de toeschou wers allemaal te fouilleren, maar misschien kunnen wij ertoe over gaan dranken in plastic-verpak king te verkopen. We moeten le ren leven met de problemen van de tribunes. Wij kunnen alleen maar proberen alles zo goed mo gelijk op te vangen. Ik krijg na melijk sterk de indruk dat de UEFA bij de bepaling van de strafmaat over wat de afgelopen weken op de velden is gebeurd rekening heeft gehouden met de veiligheidsmaatregelen, die de clubs zelf hadden genomen. Je kunt natuurlijk veel doen, maar je houdt natuurlijk altijd de kans van een gek op de tribune". De neger-artieste Angela Davis balde haar vuist (groet van de Black Power Beweging) toen zij gisteren de rechtszaal van San Rafael (Cali- fornië) werd binnengeleid. Het pro ces tegen haar is opnieuw uitgesteld. DEN HAAG (ANP) Het jaar lijkse bedrag aan reiskostenvergoe dingen aan rijksambtenaren (inclu sief militairen), dat besteed wordt aan andere dan openbare vervoer middelen, wordt voor wat betreft dienstreizen geschat op 45.000.000,- en op 7.500.000,- voor wat betreft woon-werkverkeer, in totaal dus op 52.500.000,-. Minister Geertsema (Binnenlandse Zakqn) heeft dit aan de Tweede Ka mer meegedeeld in antwoord op vra gen van de kamerleden Engwirda en De Goede (beiden D'66). In dat ant woord wordt meegedeeld, dat het niet-realiseerbaar is een gemiddelde en voor alle groepen van belangheb benden gelijke vergoeding te verle nen voor een dienstreis of een reis woon-werkverkeer. Dit zou enerzijds leiden tot onbillijkheden en ander zijds tot ongewenste voordelen, aldus de minister. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI Een correspondent van het Indiase persbureau United News heeft gisteren gemeld dat de reusachtige vloedgolf die vrijdag het gebied rond de Golf van Bengalen heeft getroffen aan wellicht 50.000 mensen het leven heeft gekost. Twee miljoen mensen zouden nog worden vermist. De correspondent, die terugkeerde van een reis door de zwaarst-ge troffen gebieden, zei dat daar ge vreesd wordt dat tenminste 10.000 gezinnen in de natuurramp zijn om gekomen. In een uitzending van radio New Delhi werd inmiddels gemeld dat het aantal slachtoffers 25.000 bedroeg, hoewel het officiële dodental slechts op 6000 mensen gesteld is. Ooggetuigen zeiden dat in veel rivieren lijken dreven en dat ook de velden bezaaid lagen met stoffelijke overschotten van slachtoffers. Func tionarissen waarschuwden dat slechts een massale inentingsactie het uit breken van een cholera-epidemie zou kunnen voorkomen. De stichtingen M3ensen in nood/ Caritas in Den Bosch en Oecume nische hulp aan kerken en vluchte lingen in Utrecht hebben dinsdag hun gironummers opengesteld voor giften ten behoeve van de slacht offers van de stormvloed. De stich tingen hebben zelf elk een bedrag van f 5000 beschikbaar gesteld. SUSTEREN-VENLO De verdach te van de twee roofovervallen in Venlo en Susteren, de 29-jarige woonwagenbewoner M. E., is aange houden in het hol van de leeuw: het Paleis van Justitie te Maastricht. Daar meldde hij zich omdat hij nog enkele boeten en een korte vrij heidsstraf tegoed had. De Rijkspolitie vermoedt dat E. zich naar het hol van de leeuw heeft begeven, omdat de politie hem op diverse plaatsen heel dicht op de hielen zat. Zo wist hij enkele weken geleden tijdens een grote actie van de politie bij het woonwagenkamp in Berg en Terblijt de dans op het nippertje te ontspringen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de KVP heeft gisteravond de waarnemend partijvoorziter Th. Laan als nieuwe partijvoorzitter aan heb partijbestuur voorgedragen. Als vice-voorzitter staat op de voordracht het oud-tweede kamerlid mej Truus Kok, thans voorzitster van de Raad van Arbeid te Venlo. die nu reeds vlce-voorzitster is. Het partijbestuur komt vrijdag a.s. bijeen om op zijn beurt een voordracht te maken voor de partijraad, die op 27 november definitieve beslissingen neemt. Voor de overige plaatsen in het nieuwe dagelijkse bestuur heeft het huidige dagelijks bestuur de volgende personen voorgedragen: mr. J. G. A. Janssen, de huidige penningmeester, de heer G. Z. de Vos, wethouder te Rotterdam, drs. M. J. J. van Amelsvoort, tweede kamerlid en mr. G. P. H. Brokx, lid van Gedeputeerde Staten van Brabant. De KVP-iongeren zullen uit hun kirng ook nog een kandidaat voor het dagelijks bestuur voordragen. De belangrijkste tegenkandidaat van de heer Th. Laan voor het partijvoor zitterschap is ir. De Zeeuw uit Gelderland, die lid van de Eerste Kamer is. Overeenkomstig de verwachting heeft het dagelijks bestuur aan de heer Laan de voorkeur gegeven. In het partijbestuur beschikt ir. De Zeeuw echter over betere papieren. Verwacht wordt dat hij daar een spannende nek-aan- nek-race met de heer Laan zal voeren. Ipip ^!M)ijii Mevrouw Van Veenendaal: ontoelaatbare inbreuk op privacy bejaarden (Van een onzer verslaggevers) OUDENBOSCH. Ondanks een al op gang gekomen mentali teitsverandering, wordt nog steeds een ontoelaatbare inbreuk gemaakt op de privacy van een groot aantal bejaarden in onze maatschappij. De klachten stro men nog steeds binnenlij de provincie en het ministerie. In een aantal gevallen wordt door directies en besturen van inrich tingen voor bejaarden ontactisch en neerbuigend opgetreden tegen de bewoners. Er worden veran deringen doorgevoerd in het in terne beleid zonder dat de be woiiers worden ingelicht of ge raadpleegd. Een mentaliteitsver andering ten goede zet door, maar is nog lang niet volvoerd." Dat zei de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, mevrouw S. van Veenendaalvan Meggelen gis termiddag bij de officiële ope ning van het bejaardencentrum „De Zellebergen" in Oudenbosch. De staatssecretaris van CRM meende dat niet terecht kritiek werd geleverd op de in veel bejaardencentra al bestaan de bewonerscommissies. Zij acht dergelijke commissies van veel nut. Zij vindt het een gelukkig gegeven dat in provinciale veror deningen van tien Nederlandse provincies de instelling van be wonerscommissies verplicht wordt gesteld. „Het is niet de bedoeling dat die commissies als klachtenbu reaus fungeren, maar dat ze als een kanaal voor de bewoners die nen om een actieve en positieve bijdrage aan de samenleving in het tehuis te leveren," aldus me vrouw Van Veenendaal. (ADVERTENTIE) Onze kollekcies hebben reeds vele talen gesproken. Maar omdat we veel exporteren hoefc u nog niet naar New-York, Wenen of Parijs, Hier in het hartje van brabant tonen wij u onze: exclusieve modellen uit eigen ateliers, veelvoud van bontsoorten, 9 ruime sortering In bonthoeden en sjawls. 4

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1