Angela Davis op de bres voor de Amerikaanse negers DODENHERDENKING TIJDENS DE KERMIS sjonge-jongeHARTEVEIT j°nge Heikant tweemaal in één week naar kerkhof V ertegenwoordiger HAL bedreigd binnenland buitenland Door ontslagen Indonesiërs papier uw pen Abortus Mentaliteit Te kort schieten Wereldspaardag Dinsdag 2 november 1971 13 (Van onze redactie buitenland) SAN FRANCISCO Het proces tegen de 27-jarige militante Angela Davis, dat gisteren is begonnen, heeft over de hele wereld sterk de aandacht getrokken als „cause célè- bre" van de verhouding tussen blank en zwart in de V.S. Zelfs in die mate, dat veertien Russische ge leerden en rechtsgeleerden vorig jaar een beroep op president Nixon deden, het leven van de verdachte te sparen. Zij kregen daarop de uitnodiging, het proces te komen bijwonen. Bij de zaak, die tot het proces heeft geleid, is Angela Davis niet rechtstreeks betrokken geweest. De aanklacht tegen haar is, dat zij ge zorgd zou hebben voor de wapens waarmee de overval in het gerechts gebouw van San Rafael op 7 augus tus vorig jaar is gepleegd en waar bij de voornaamste dader, de 17- jarige Jonathan Jackson, rechter Ha rold Haley, beklaagde McClain en getuige Christmas werden gedood. Een Amerikaanse wet stelt, dat ieder die medeplichtig is aan een misdaad, in gelijke mate schuldig is als de misdadigers zelf. Jury en rechter staan voor de taak, vast te stellen of Angela Davis willens en wetens de in haar bezit zijnde wapens ter beschikking heeft gesteld voor de overval en daarmee is ondergedoken om aan de justitie te ontkomen, of dat zij onkundig was van het voornemen van haar lijfwacht Jackson en in panische angst is gevlucht toen tot haar door drong dat haar wapens waren ge bruikt en wat de gevolgen voor haar zouden zijn. Tijdens het vooronder zoek heeft zij zelf al verklaard, onschuldig te zijn in de zin van de aanklacht. Op de achtergrond van het proces tegen Angela Davis staan twee za ken die in het proces geen rol spe len maar er wel indirect toe hebben geleid en in de V.S. vele tongen in beroering brachten: de kwestie der „Soledad-broeders" en het ontslag en de daarop volgende herbenoe ming van Angela Davis als lerares wijsbegeerte aan de universiteit van Californië in Los Angeles. De „Soledad-broeders zijn drie ge vangenen van de gevangenis „Scle- dad" in het dal van Salinas bij Monterey, die later naar San Quen- tin werden overgebracht. De voornaamste is George Jack son, oudere broer van Jonathan Jackson die bij de overval van 7 augustus 1970 in het gerechtsgebouw San Quentin de dood vond. George Jackson was in 1960 op 18-jarige leeftijd veroordeeld we gens roof in de tweede graad. Hij had de auto bestuurd waarmee een vriend na een overval op een benzi nestation, die 70 dollar opleverde, en hij zich uit de voeten maakten. Jackson, die van rechtszaken geen verstand had, bekende schuld omdat hem daardoor volgens een slecht rechtskundig advies een heldere straf zou worden gegeven. Hij werd daardoor veroordeeld tot „een jaar tot levenslang". Dit houdt in dat de „parole board", die elk jaar beslist of een gevangene voldoende „aange- ANGELA DAVIS. past" is om hem vrij te laten, tevens de macht heeft die gevangene prak tisch levenslang vast te houden. De vriend die de overval pleegde werd al in 1963 vrijgelaten, George Jackson is tot zijn dood toe niet meer op vrije voeten geweest. Hij werd dit jaar bij een uitbraakpoging doodgeschoten. In de Soledad-gevangenis heersten wrede gewoonten, die yolgens een uitspraak van een Amerikaans ge- genis ëeh boek uit, „Soledad-Bro- den tot'.openlijk verzet". Er veran derde echter niets. In juni 1970 werd George Jackson overgebracht naar de gevangenis San Quentin ten noorden van San Francisco. Er werden actie-groepen gevormd, waarbij ook de intelligente negerin Angela Davis een rol speel de, ter verdediging van de drie „So- ledad-brothers". George Jackson gaf in de gevan genis en boek uit, „Soledad-Bro- thers", waarin hij zijn belevenissen in briefvorm publiceerde en dat hij aan Angela Davis opdroeg. De jongere broer van George, Jo nathan, was met het lot van George zo begaan dat hij, zich gedwongen voelde tot spectaculair optreden. De gelegenheid daartoe kwam op 7 au gustus 1970. In het gerchtsgebouw van San Francisco, even buiten San Francisco, stond de neger James McClain terecht wegens het neerste ken van een bewaker. Dat was ge beurd tijdens een opstand in de gevangenis van San Quentin, nadat daar een neger was doodgescho ten. Bij het proces waren vier gevan genen als getuigen aanwezig, onder wie Ruchell Magee. Een tweede ge vangene, William Christmas, wacht te in een lokaal er naast. De 17- jarige Jonathan Jackson ging de rechtzaal binnen, trok een revolver en riep „This is it, everybody free," en deelde wapens uit aan be klaagde en getuigen. McClain drukte rechter Harold Haley een jachtge weer met afgezaagde loop in zijn hals, de officier van justitie Gary Thomas en drie vrouwelijke juryle den werden geboeid. Rechter Halev werd gedwongen het hoofd van poli tie op te bellen en te zeggen dat hij en de andere gijzelaars zouden wor den gedood als de politie zou ingrij pen. Overvallers en gijzelaars, négen in totaal, gingeji daarop naar eerï k]aar staand gehuurd busje, waar McClain vrijlating van de Soledad-brothers eiste. Zo niet, dan zouden de gijze laars binnen anderhalf uur worden gedood. Jackson ging aan het stuur zitten, maar stopte na even gereden te hebben en begon met een revol ver te spelen. Op dit moment greep de politie in om de ontvoering te verhinderen, Jackson werd dodelijk gewond, Magee schoot rechter^ Haley een dodelijke lading hagel in het gezicht en beklaagde McClain en getuige Christmas kwamen bii het vuurgevecht eveneens om. Officier van justitie Gary Thomas en een van de drie juryleden werden ge wond. Angela Davis was niet bij deze gebeurtenis aanwezig. Zij was ech ter wel „in de buurt". In ieder geval kocht zij drie uren na het drama een vliegbiljet naar Los Angeles. Twee maanden lang werd er niets meer van haar vernomen. Op 14 oktober werd ze in een motel in New York gearresteerd. Angela, dochter van een pomphou der en een onderwijzeres in Bir mingham (Alabama), onderging in haar beslissende ontwikkelingsja ren de schrik die de negers in deze stad in die tijd van rassenonlusten hadden te verwerken. Zij bleek een uitstekende leerlinge te zijn, studeerde met succes aan de universiteit in Boston, en mocht een jaar naar de Sorbonne in Parijs. Daarna hoorde zij voor het eerst van Herbert Marcuse, wiens leerlin ge zij werd. Ze besloot te gaan studeren aan het instituut voor soci aal onderzoek in Frankfurt (West- Duitsland), leerde snel Duits en dook in Kant en Hegel. Intussen bleef zij in contact met de negers in Amerika en trok zich de ontwikkelingen zo aan dat zij besloot naar huis terug te keren en actief aan de strijd der negers te gaan deelnemen. Onder invloed van Marcuse begon zij de strijd der negers meer en meer te zien vanuit de marxistische gezichtshoek. Zij werd lid van de „Che Loemoemba Club", de „neger cel" van de communistische partij. Toen de afdeling Los Angeles van de universiteit in 1969 een docent in de wijsbegeerte zocht solliciteerde zij en werd zij aangenomen. Zij had als docente zeer veel succes, totdat de rector van een FBI-man vernam dat er zich onder de leraren een communist bevond. Zij sprak niet tegen dat zij communiste was. waarop zij door de regenten van de universiteit werd geschorst. Zij pro testeerde hiertegen voor de rechter, die haar in het gelijk stelde zodat zij daarna weer werd aangesteld. Tijdens de verhitte openlijke de batten over haar ontslag kreeg zij herhaaldelijk dreigbrieven, wat voor haar aanleiding was wapens te ko pen, zich te oefenen in het schieten en slechts uit te gaan onder bescher ming van lijfwachten. Jonathan Jackson was een van deze lijfwach ten. HEIKANT Twee keer per jaar herdenkt de bevolking van een aantal Zeeuwsch-Vlaamse dorpjes zijn doden. Niet de slachtoffers van verre oorlogen, maar gewoon overleden familie leden van generaties terug. De eerste dodenherdenking valt steeds samen met de derde dag van de plaatselijke najaarsker- De traditie gaat terug tot ver in het verleden en waar nu precies de oorsprong ligt, weet eigenlijk niemand. Welicht, dat de dorpe lingen van vroeger het gepast von den om tijdens de kermis de ge neugten van het aardse leven even te vergeten in enkele uren van ernst, waarin de gedachten terug gingen tot gestorven voorouders. In het grensdorpje Heikant is dat ge bruik overgenomen, toen in 1931 de huidige parochie werd ge sticht. De eerste kermis-dodenherden- king van dit jaar is inmiddels voorbij. Die werd vorige week in Heikant gehouden. Honderden mensen trokken naar de begraaft plaats om er bloemen te leggen bij de graven van hun dierbaren. Af gelopen weekend heeft deze cere monie zich herhaald, nu bij de gelegenheid van Allerheiligen-Al- lerzielen. Het was een complete herhaling van wat zich vorige week maandag afspeelde. Er hing een dichte mist over het kerkhof van het Zeeuwsch-Vlaam se vlassersdorp Heikant. Het leek alsof de groene omgeving van wei landen was verzwolgen. Alleen de grafzerken rezen als stille symbo len van het eeuwige leven boven de laaghangende wolken uit. De kermisklanten die het dorp jaarlijks bezoeken, weten waar ze zich aan te houden hebben. Op kermismaandag worden de feeste lijkheden 's morgens onderbroken. Voor de Heikantse bevolking be staan de schiettent en de draaimo len dan even niet; hun gedachten gaan uit naar overleden ouders en gmootouders. Laiter zal' het feest weer in volle hevigheid losbar sten. Dan, plotseling een stille invasie Het is tien uur; het eenvoudige kerkje aan de Hoofdstraat is tot op de laatste plaats gevuld. De pas toor draagt een mis ter nagedach tenis op. Vóórdat de eucharistie viering begon, hebben honderden mensen de graven op het kerkhof bedolven onder witte chrysanten. Tijdens de mis ligt de begraaf plaats er in de najaarsnevel verla ten bij; keurige rijen granieten grafzerken, gemarkeerd door ge harkte paden en omzoomd door een groene heg met herfstdraden. De mist maakt er een macaber beeld van. Overal staan potten en liggen bossen met witte bloemen. Daar tussenin een krans of een brandende kaars. Plastic bloemen op enkele van de zerken vormen een ander uiterste. Geen geluid verstoort de stilte. Zelfs het getjilp van de rtiussen wordt gesmoord in de mist, die Heikant als een mol tondeken omhult. Op de achter grond slechts vaag het geroeze moes van biddende mensen in een stampvolle kerk. Dan, plotseling, een stille- inva sie. Vanuit de brede kerkdeuren trekt een grote groep mensen langs het statige kerkje langzaam naar de daarachtergelegen begraaf plaats. De stoet wordt voorafge gaan door de pastoor en een aantal misdienaars. Na hen volgen hon derden mensen. De massa nadert de dodenakker. Tot aan de poort van hett kerkhof is een gelijkmatig geroezemoes hoorbaar, daarna gaat het geluid over in een zacht gefluister, dat verstomt als ieder zijn plaatsje achter de zerken heeft ingenomen. Er volgt een doodse stilte, slechts doorbroken door de stem van de pastoor, die een gebed aankondigt. Weldra bidt iedereen mee. Het eind van een Weesgegroet is tevens het slot van de herdenking en iedereen begint de begraaf plaats wéér te verlaten. Veel jon geren breken ter plaatse met de traditie en de ongeschreven wet van de stille eerbied. Vanuit enke le hoeken dringt het geluid van onderdrukt gegiechel en openlijk gelach door. Bekenden ontmoeten elkaar na lange tijd weer tussen de grafzerken. Er worden handen geschud, lucifers lichten op en gloeiende punten van sigaren en sigaretten verdrijven de gedachten aan de kou. De mist trekt op. Er zijn nu gaten gevallen in de stoet parochi anen, die het kerkhof verlaten. Ze nemen dezelfde weg terug, maar laten nu de kerk links liggen en De café's vullen zich snel O Bloemen en een pint steken de weg over. Tegenover het kille kerkgebouw lonken verschil lende warme dorpskroegen. De deuren staan wagenwijd open en binnen zijn brandende kachels zichtbaar. De cafés vullen zich snel. Weldra is er geen plaas meer vrij. Er komt pils op tafel, niemand bestelt koffie. Een kwartiertje na de stille tocht schalt de eerste „Bloody Marry" uit de jukebox. Flarden van vrolijke gesprekken en feest muziek dringen door tot de poort van het kerkhof. Enkele tien tallen meters verder sluimert de kermis nog. Vanavond zullen de attracties weer op volle toeren draaien en rollen de guldens voor de laatste keer. Op het kerkhof blijven witte chrysanten, de kaar sen, de kransen en de plastic na- maakbloemen als stille getuigen achter. De paden moeten opnieuw geharkt worden.... TON VELIND. ROTTERDAM (ANP) De der tien Indonesiërs, die door de Hol land Amerika Lijn wegens opruiing van het overige personeel aan boord van het passagierschip de „Rotter dam" waren ontslagen, hebben, zo meldt het Franse persbureau A. F, P., de vertegenwoordiger van de scheepvaartmaatschappij in Djakar ta, de heer Van Vulfen bedreigd. Zij eisten hun achterstallig salaris. De heer Van Vulfen heeft van het hoofdkantoor in Rotterdam daarvoor inmiddels toestemming gekregen. De Indonesische zeelui, die op 23 sep tember in Rotterdam hadden aange monsterd, waren ihet het schip ver trokken naar het Caribische gebied. De „Rotterdam" zou daar cruise- vaarten maken. De eerste cruise moest worden geannuleerd, omdat het 360 man tellende Indonesische personeel in staking ging. Het betrof een loonconflict. De Indonesiërs eis ten meer geld vdor het overwerk, dat zij deden. In overleg met de Indonesische vakbond besloot de H. A. L. de dertien oproerkraaiers te ontslaan en naar huis terug te sturen. Terugge komen in hun land klaagden de Indonesiërs erover, dat zij in New York onder politiebegeleiding met het geweer in de aanslag naar de luchthaven waren overgebracht, vanwaar zij op 22 oktober op het vliegtuig naar Djakarta werden ge zet. In Djakarta aangekomen zouden zij, volgens AFP, de H. A. L.-verte- genwoordiger met een stukgeslagen fles hebben bedreigd en hebben uit gescholden. Zij eisten het geld op, dat zij naar hun mening nog tegoed hadden. EEN JONGE Molukker, die vorige week dinsdag samen met drie kor nuiten heeft deelgenomen aan een gewapende roofoverval in Nijmegen, heeft de politie aangewezen, waar het koffertje met de buit van f 10.000 is gebleven. (ADVERTENTIES) BREDA Brieven <oor aezt ruonek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor- d&n afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Fubljcatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met iiv troud, c.q. strekking. Waar bleef het openlijk protest van het R.K. Episcopaat inzake de NVSH-uitzending van zondagavond 31 okt. jl? De bisschoppen hebben de morele plicht in te gaan tegen deze afschuwelijke misdaad, die in strijd is met het 5e Gebod, de goede zeden, schending van de openbare eerbaarheid, aantasting van de eer bied voor het moederschap en het menselijk leven. BREDA. PH. M. GIES-V.D. JEENSTRATEN. Volgens het A.N.P.-bericht, waar van U melding maakte in De Stem van 27 oktober 1971, is mej. mr. Goudsmit (D'66) van oordeel, dat er de laatste jaren bij het departement van justitie nogal wat oud-militairen zijn benoemd. Zij vindt het vreemd, zelfs ongewenst, dat op hoge posten klusjes militairen" zitten. Militai ren, zo zegt zij, hebben een andere benaderingswijze en een andere mentaliteit dan de gemiddelde Ne derlander. Zo, dat weten wij dan weerlEen dergelijke uitdrukkings wijze hadden wij van mej.mr.- Goudsmit, die toch tijdens haar op leidingstij d wel geleerd is in woord en geschrift de nodige zorgvuldig heid te betrachten, niet verwacht. Oud-militairen, omgeacht de rang welke zij hebben bekleed, zijn nor male staatsburgers en als zodanig benoembaar in openbare dienst. Zij zijn geen militair meer en de betite ling „klusjes-militairen" is dan ook precies zo fout als wij, van onze kant zouden stellen, dat juristen die tot het Kamerlidmaatschap geroepen zijn „klusjes-juristen" zouden zijn. Mej.Goudsmit generaliseert als zij stelt, dat een militair een andere mentaliteit zou bezitten dan de ge middelde Nederlander. Zij geeft er daardoor blijk van een mentaliteit te bezitten die blijkbaar alleen aan sommige politici voorbehouden schijnt te zijnwalgelijk! BREDA L. NIHOT Adjudant-Onderofficier- Administrateur. van de kinderen die het basisonder wijs bezoeken, niet in staat zijn de lessen te volgen. Deze Uitkomst toe gepast op b.v. de Bredase situatie leidit tot de conclusie dat voor de ongeveer 14.000 kinderen die het basisonderwijs in de stad Breda be zoeken - de randgemeenten laten we even buiten beschouwing - zo'n vier en een half duizend plaatsen voor buitengewoon lager onderwijs, naast de al bestaande, gecreëerd moeten worden. Nou ja! Maar d'r stond wel: „Ba sisonderwijs schiet te kort". Zou het misschien zo zijn, dat de professor het allemaal toch een beetje anders, genuanceerder gezegd heeft dan wat er in de krant stond? Want daar las ik: „Basisonderwijs schiet te kort." JAC. ROS Geweldig! Het stond vanmorgen in de krant: „Basisonderwijs schiet te kort" Enorm! Daar gaan we dan. Al die onder wijzers en onderwijzeressen van de basisschool, die iedere dag weer ge woon hun best' doen om kinderen te begrijpen, op te vangien en te bege leiden op hun weg naar invoeging in de consumptiemaatschappij. En, let wel, een hooggeleerde dame had het gezegd: Basisonderwijs schiet te kort". Tenminste zo stond het in de krant. Volgens een onderzoek in Twente, zo zegt professor Bladergroen - en wie zou aan de deskundigheid van deze autoriteit twijfelen - 33 pet. (vervolg zie kolom hiernaast) Elke nieuwe spaarder krijgt van de NMB eenkadootje ËJ U tiiag kiezen: of een leuke toverspaarpot of. vijf gulden extra op uw spaarrekening als u bij de NMB gaat sparen met een minimum inleg van 25,-. Dit geldt voor de dagen rondom wereldspaardag, van 20 oktober t/m 12 november, 't Is trouwens altijd goed sparen bij de NMB. Hoe langer u spaart, hoe meer rente. Bij een van de ruim 360 NMB gWlEl vestigingen kunt u alle inlichtingen krijgen over de verschillende NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK mogelijkheden.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9