Beroep op mede werking PZEM werkers GROTE RAVAGE BIJ BRAND IN HEIKANT Willem, word wakker! Vlassers in moeilijkheden Open brief aan minister Drees Vandaag begint het nieuwe Wereldspaar Sparen altijd verstandig en handig sa Veerdiensten gestaakt WATERLEIDINGMAATSCHAPPIJ STOPT GEMEENSCHAPPELIJKE WATERZUIVERING REGELING VOOR VLASSERS Staten praten over veertarieven Weekends voor gehandicapten streek WN.-DIRECTEUR Gertrud von le Fort overleden Zacht herfstweer hoogwater interveko nv PvdA - Zeeland praat over ontwikkelings- schets Jaarvergaderingen Axelse Kruisverenigingen Minister Drees: geen uitspraak over Baalhoek Opzij, opzij het schooltje komt voorbij KVP-Zeeland teleur gesteld over situatie in prov staten Dinsdag 2 november 1971 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens een bij eenkomst in het personeelsgebouw van de n.v. PZEM te Middelburg heeft de tijdelijke directeur van het provinciale energiebedrijf ir. J. van Dam van Isselt gistermiddag kennis gemaakt met het personeel. Na een uiteenzetting te hebben gegeven over zijn loopbaan bij diverse maatschap pijen, die zich met de energieopwek king, transport en verkoop bezig houden, zei de interim-directeur-bij zonder veel prijs te stellen op goede, intermenselijke verhoudingen binnen het bedrijf. Daarin paste, naar hij zei, een goede verstandhouding met de ambtenarenorganisaties. De heer Van Dam van Isselt stu deerde in 1925 af. Hij begon zijn oopbaan in het bedrijfsleven bij de Stroomverkoopmaatsehappij Lim burg, die later is opgegaan in de 'rovinciale Limburgse Elektriciteits- naatschappij. Gedurende enkele ja- •en was de heer Van Dam van Isselt lirecteur voor de energievoorziening n Nederland, waarna hij in dienst trad van de Gevu, het gaselektrici- teits- en vervoerbedrijf van de stad Utrecht, waar hij hoofddirecteur werd. Tevens was hij mede-direc teur van de n.v. Pegus, het stroom- opwekkingsbedrijf in Utrecht. De Gevu is een distributiebedrijf. In i 1963 trad de heer Van Dam van Is selt in dienst van de Gas Unie. De tijdelijke directeur verontschul digde zich gisteren bij voorbaat voor de omstandigheid dat hij niet in staat was om in de korte tijd dat hij oij de PZEM werkzaam zal zijn, met edere medewerker kennis te maken. Hij deed een beroep op het voltal- lige personeel om van harte mee te werken aan het herstel van een ge- zonde sfeer in het bedrijf. De 68-jarige ir. Van Dam van Is selt maakte op de aanwezige een evenwichtige en vitale indruk. Er was even hilariteit, toen hij opmerkte dat hij sinds zijn p'eiisionerin'g in een landhuis te Bergen op Zoom wooiit.' De bijeenkomst werd bijgewoond door het voltallige personeel van de vestiging Middelburg van de n.v. PZEM. Van de vestigingen elders in Zeeland waren deputaties aanwe zig. Om praktische redenen heeft men afgezien van een bijeenkomst met het voltallige (ruim 900 man tellende) PZEM-personeel. De tijd dat de heer Van Dam van Isselt als directeur op de n.v. PZEM werkzaam zal zijn, bedraagt naar wij vernemen minimaal drie maanden en maximaal een jaar. MüNCHEN (DPA). De Duitse - schrijfster Gertrud von Le Fort is maandag in Oberstdorl (Beieren) overleden in de leeftijd van 95 jaar. Ze was al enige tijd bedi gerig. In haar veelal mystieke werk heeft Gertrud von Le Fort de eenzaamheid en angst van de moderne mens van uit een diepe religiositeit vorm ge geven. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur aanhoudend droog en tamelijk zacht herfstweer. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max. temp.: 0 tot 4 gra den boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal; max. temp.: 0 tot 4 gra den boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. - "s waterstanden Konstanz 265-2, Rheinfelden 161 onv., Straatsburg 120-6, Plittersdorf 258-3, Maxau 310-8, Plochingen 133 onv., Mannheim 118 pi. 1, Steinbach 115 pi. 3, Mainz 148 pl. 3, Bingen 58-2, Kaub 66 onv., Trier 227 pl. 1, Koblenz 74-1, Keulen 12-3, Ruhrort 163-4, Lobith 772-4, Pannerdense Kop 750-4, Nijmegen 575-4, IJssel- kop 728-5, Eefde IJssel 248-2, De- venter 137 onv., Borgharen 3800-20, Belfeld 1092 pl. 5, Grave beneden de sluis 500-1. -rrj-rrr Ld (ADVERTENTIE) mNu de köttgen-jumbo kopen omdat hij beter is tijdelijk 10% korting ploeg straat 108 breda tel.55850 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dc zaterdag ge publiceerde ontwikkelingsschets Zee- land-1971 vormt het belangrijkste on derwerp van een open conferentie, welke de P.v.d.A., gewest Zeeland, op vrijdag 26 en zaterdag 27 november in het Van Eeghenhuis te Aarden burg organiseert. (Van onze correspondent). AXEL De afdeling Axel van het Wit-Gele Kruis houdt op don derdag 4 november in het Gezellen- huis haar algemene ledenvergade ring, die om 19.30 uur begint. De afdeling Axel van het Rode Kruis belegt op diezelfde avond een bui tengewone ledenvergadering in het Groene Kruisgebouw aan de Ooster straat; aanvang 20.30 uur. Onderwerp: wijziging van de statu ten. (Van een onzer verslaggevers) HEIKANT Een uitslaande brand heeft maandagmorgen een hangar van de familie De Bleyser aan de Magdalenastraat voor een belangrijk deel in de as gelegd. De schade beloopt enkele tientallen duizenden guldens. De oorzaak is niet bekend. De Arand in de deels van golf. platen opgetrokken schuur werd gis termorgen om 4.00 uur ontdekt door mevrouw De Bleyser. Ze waarschuw de de brandweer van Sint Jansteen, die ondanks de mist, enkele minu ten later ter plaatse was. Van de grote hangar was toen evenwel niets te redden. In de schuur lagen onder meer jutezakken opgeslagen, die alle in het vuur verloren gingen. De brandweer kon volstaan met het voorkomen van uitbreiding. Tot zes uur gistermiddag zijn brandweerlieden in touw geweest rond de plaats van de brand en toen rond dit tijdstip de laatste spuitgast vertrok, waren de vlammen nog steeds niet gedoofd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Naar de oor zaak wordt door de politie een on derzoek ingesteld. De foto geeft een beeld van de ravage. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister dr. W. Drees heeft zich naar hij zelf zegt in antwoord op Kamervragen niet uitgesproken voor een binnen dijks Baalhoekkanaal. Volgens de mi nister hebben journalisten zijn woor den onjuist geïnterpreteerd. De be windsman zegt dat niet met zoveel woorden, maar zijn antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid drs. W. R. V. Dusarduijn (KVP) komt er wel op neer. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Terwijl de kinderen slapen verdwijnt een school van zijn plaats. Deze bij na sprookjesachtige toestand doet zich voor in Oost-Souburg, waar gisternacht een aanvang is gemaakt met de „verhuizing" van een complete noodkleuter- school. De lokalen van de kleuter school worden, als zware trans porten, vervoerd naar Paauwen- burg en West-Souburg. Dit werd mogelijk doordat het nieuwe scholencomplex voor het open baar basis- en kleuteronderwijs aan de Middelburgsestraat voor gebruik gereed is gekomen. De bewoners van de M. A. van der Puttestraat te Oost-Souburg heb ben van gemeentewege het ver zoek gekregen hun auto's in de nachten van 2, 3 en 4 november niet voor hun woningen te par keren. Er is een tijdelijk par keerverbod ingesteld, onder het motto: Opzij, opzij, het schooltje komt voorbij Men heeft den boer zijn hof verbrand Zijn vrouw en os vermoord, Dan spande de boer zichzelf voor de ploeg Maar de boer hij ploegde voort". Deze woorden van Werumeus Buning en mijn sympathie voor de Zeeuwsch-Vlamingen in het bij- zonder dwingen mij om onze ge achte minister van Verheer en wa terstaat en zijn adviseurs eens op het volgende, te wijzenv. Iedere automobilist die het Noordzeekanaal over wil steken heeft hiervoor de volgende moge lijkheden. De sluizen in IJ muiden, twee dag en nacht varende ponten plus tunnels bij Velzen. Een dag én nacht varende pont bij Buiten huizenTwee ponten bij Hembrug plus tunnel4 ponten over het IJ plus tunnel. Alles Gratis! Uitge zonderd de IJ-ponten. Dit is een noodzakelijkheid om de geweldige verkeersstroom als gevolg van de gigantische industriële groei in het westen te kunnen verwer ken. Maar dat dit westen zich zo heeft kunnen ontwikkelen is mede voor een zeer groot deel te danken aan de 80.000 boerengezinnen in Nederland. Het goedkope voedselpakket voor de zeer gewaardeerde en ge- k respecteerde industriearbeider, kon samengesteld worden door de lijd zaamheid van de onderbetaalde boer. Een voorbeeld. Tien jaar geleden krijgt de boer fl. 0,35 voor een kilo tarwe. De bakker krijgt voor een brood van 1000 gram fl. 0,68. Nu krijgt de bakker (gelukkig) fl. 1,23 voor dit brood en de boer krijgt voor zijn zelfde kilo tarwe fl. 0,38! Ook u meneer de minister en al Uw ambtenaren met hun hoge, vaste, pensioenzekere salarissen, hun emolumenten, onkostenver goedingen, spaarregelingen waarop zij soWls tot 40 procent korting krijgen, profiteerden en profiteren hiervan. Als „Uw" kinderen naar school moeten - en met „Uw" be doel ik de kinderen in het westen, worden zij of door Pa of Ma per auto gebracht en anders kunnen zij praktisch op iedere hoek van de straat in bus of tram stappen. Onze Zeeuwsch-Vlaamse jongens en meisjes moeten vaak uren! per dag fietsen om op de plaats van bestemming te komen. Ik zal maar geen dramatisch beeld ophangen van regen, sneeuw, hagel, mist en ijzel. Streekvervoer in Zeeuwsch- Vlaanderen is gewoon een bittere grap. Per bus van Aardenburg naar Axel plm. 50 km. duurt ruim 2% uur. De afgelopen zes maanden be taalde ik aan boot, brug en tolgeld, om van Zeeuwsch-Vlaanderen naar het westen te gaan rond fl. 1680,-. Nu zwijg ik maar over wegenbe lasting en 4000 liter benzine. Als u het noodzakelijk vindt dat de bustarieven omhoog moeten haalt u het dan bij die instanties die in de loop der jaren hun enor me winsten, hun arbeidrust, hun grote ontwikkeling konden realise ren mede dank zij de Zeeuwsh- Vlamingen. Ik heb mij niet aange sloten bij de protesttocht naar Den Haag,- omdat ik van mening ben dat de openbare weg en zeker de autosnelwegen onder geen voor waarde misbruikt mogen worden voor welke actie dan ook. De ervaring leert, dat juist die mensen, die dag en nacht voor ons klaar staan en over onze veiligheid waken, politie, pontpersoneel en waterstaatmensen de dupe zijn. Maar de ervaring heeft mij ook geleerd, dat als de Zeeuwsch-Vla mingen „de kont tegen de kist aangooien er hele vreemde dingen kunnen gebeuren. Ik nodig U uit om op kosten van Rijkswaterstaat met Uw belang rijkste adviseurs een dagje naar Zeeuwsch-Vlaanderen te komen. We hebben fantastische restauran- ten en de lekkerste biefstuk van de hele wereld. Het wordt de dag van Uw leven. We zullen zorgen dat U de laatste boot niet mist! Het zou toch te dwaas zijn, dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen een telofoonbrigade gaat vormen om net zo lang dag en nacht hoofd ambtenaren van Waterstaat te bel len, tot zij allemaal knettergek gil len: „Willem, word wakker!" AARDENBURG J. VAN JELGERHIM (ADVERTENTIE) Wereldspaardag hebben we achter de rug-, maar daaraan hebben we echt niet genoeg. Sparen is gewoon 'n kwestie van het hele jaar door regelmatig wat opzij leggen. Het moet een soort gewoonte worden waar je verder niet bij stilstaat. En zo ongemerkt kweek je dan 'n appeltje voor de dorst. Wat u moet doen is even een briefkaartje sturen aan. Wereldspaardag, antwoordnummer 51 in Den Haag. (Postzegel plakken hoeft niet) Gewoon op de achterkant schrijven: „Ik wil meer weten". En het komt in de buseen handig boekje met tips over belastingvrije spaarpremies etc. Niet langer wachten. Meteen doen. Piïblikatie van het Ministerie van Sociale Zaken. (Van onze correspondent) BRESKENS Dc mist is er ook nu weer het gevolg van geweest dat vele veerdiensten over de Wester- schelde moesten worden gestaakt. Gistermorgen om vijf uur kwam reeds de eerste melding, dat de dienst Breskens-Vlissingen en Hoedekens- kerke-Terneuzen waren gestaakt. Kruiningen-Perkpolder heeft enkele reizen niet kunnen varen. Tegen de middag werden alle diensten weer hervat. Nabij de Vlakköbrug op rijksweg 58 heeft een kop-staartbotsing plaats gevonden tussen drie personenauto's, respectievelijk bestuurd door D. uit Breda, B. uit Middelburg en V. uit Almkerk. De botsing ontstond in dichte mist. De auto van B. werd zeer zwaar beschadigd. Die van V. kreeg zware schade aan de kap, en de auto van D. werd aan de achterzijde bescha digd. Morgen woensdag 3 nov. Ber gen op Zoom 3.32 en 15.51, Hans- weert 2.49 en 14.58, Temeuzen 2.10 en 14.17, Vlissingen 1.38 en 13.47, Wemeldinge 3.22 en 15.41. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLEBRUG De waterlei dingmaatschappij Zeeland heeft een aantal vlassers in de omgeving van het waterwingebied bij Kapellebrug laten weten, de samenwerking voor de zuivering van rootwater met in gang van volgend jaar niet meer te zullen voortzetten. In 1956 zijn er tussen de maatschappij en de be trokken vlassers afspraken gemaakt voor de zuivering van het afvalwa ter, omdat dit anders het waterwin gebied bedreigde. Het gaat om de vlassersbedrijven in Heikant en Sint Jansteen, waar van het afvalwater onder normale omstandigheden naar Kapellebrug zou afvloeien. Onderzoekingen heb ben in 1956 uitgewezen, dat dit af valwater na verloop van lange tijd een ernstige bedreiging zou kunnen gaan vormen voor de drinkwater bronnen in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Daarom liet de waterleidingmij in samenwerking met de vlassers- bedrijven een speciaal afvoersys teem aanleggen. Het afvalwater van alle bedrijven werd daarlangs op een centraal punt verzameld en daar gezuiverd, alvorens het de wa terlopen weer inging. Dat gebeurt nog steeds. De waterleidingmaat schappij heeft evenwel laten weten deze afspraken na 1 januari niet meer te zullen nakomen. Waarschijnlijk zal met ingang van die datum de financiële medewer king worden stopgezet. De speciale maatregelen worden namelijk nog steeds voor een deel door het water leidingbedrijf betaald. De vlassers dragen 15 gulden per rootbak per jaar bij en dc bijdrage van de ge meente is 8000 gulden. Wat voor de waterleidingmij de argumenten zijn om er mee te stop pen is bij de betrokken vlassers niet bekend. Binnenkort hebben ze daar over een bespreking. Een woord voerder van het waterleidingbedrijf in Goes heeft gisteren desgevraagd meegedeeld, dat men heeft ontdekt, dat de concentratie van het afvalwa ter een even grote bedreiging vormt als de afzonderlijke lozing van de betroken bedrijven in de richting van het waterwingebied. Dc betrokken bedrijven aan vankelijk vijf, nu nog maar drie dreigen hierdoor in grote moeilijk heden te komen De beslissing van de waterleidingmij zal in ieder ge val financiële repercussies hebben, Det betrokken vlassers hopen het systeem te mogen blijven gebrui ken, maar verwachten dan wel ge heel voor de financiële gevolgen te moeten opdraaien. Men zal waar schijnlijk ook niet anders kunnen. De afspraken met het waterleiding bedrijf zijn indertijd gemaakt onder voorwaarde, dat de vlassers de wa terlopen waarlangs ze tot dat mo ment loosden zouden dempen. Voor een belangrijk deel is dat gebeurd. Terug naar de oude situatie kunnen ze dus volgens een mededeling van een van hen, niet. Als men gedwon gen wordt tot kostbare ingrepen, dan zou dit het einde wel eens kun nen betekenen van de drie nog func tionerende bedrijven, zo heeft een van de vlassers laten weten. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLEBRUG De Waterlei dingmaatschappij Zeeland is bereid om met de vlassers, die gedupeerd worden door de beslissing van de maatschappij, om het waterzuive- ringssysteem voor rootwater af te stoten, naar een oplossing te zoeken. Dit heeft een woordvoerder gister middag meegedeeld. Het gaat vol gens de waterleidingsmaatschappij om vijf vlasserijen, waarvan er nog slechts drie in volle werking zijn. Een van de bedrijven valt officieel buiten het waterwingebied en kan zijn afvalwater naar believe weer op waterlopen ongezuiverd gaan lo zen. Een tweede bedrijf staat net op de grens van het waterwingebied. Het waterleidingbedrijf heeft toege zegd er voor te zorgen, dat dit bedrijf ontheffing krijgt en daarmee de toestemming om het rootwater eveneens langs sloten af te voe ren. De overige drie bedrijven kunnen gebruik blijven maken van het zui- verings systeem, maar moeten de ex ploitatie daarvan op eigen kosten voortzetten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commissaris der koningin in Zeeland heeft giste ren gevolg gegeven aan de wens van dertien leden van provinciale staten om een buitengewone vergadering van de staten van Zeeland te wijden aan hét vraagstuk van de veerta rieven. De vergadering wordt, zoals de dertien statenleden onder aanvoering van drs. W. Lockef eer (KVP) hadden gevraagd, op maandag 3 november gehouden. Het aanvangsuur is be paald op 14.30 uur. In de loop van de ze week zullen G.S. de staten een no titie inzaken de tariefkwestie toe zenden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het dagelijks be stuur van de KVP kring Zeeland heeft in een brief aan het provinci aal comité van de Anti-Revolutio- naire Partij zijn grote teleurstelling uitgesproken over de huidige poli tieke situatie in de staten van Zee land aangaande samenwerking tus sen de AR-fractie enerzijds en die van de KVP en CHU anderzijds. Het kringbestuur van de KVP wil de eigen verantwoordelijkheid van KVP-statenfractie niet in discussie 6tellen„ „We spreken echter onze oprechte hoop uit, dat de huidige situatie geen repercussies zal heb ben op de tot dusverre goede sa menwerking in de afdelingen en de diverse gemeenteraden", aldus de brief aan het provinciaal comité van de ARP. Het kringbestuur van de KVP spreekt de verwachting uit dat van AR-zijde al het mogelijke gedaan zal worden om de samenwerking in de staten, in het belang van Zee land, zo spoedig mogelijk te herstel len. De brief is ondertekend door de heren W. H. A. van Alphen en C. Steenbakker, resp. voorzitter en se cretaris van de KVP kring Zee land. Zoals bekend hebben de fracties van de KVP en CHU in de Zeeuwse staten besloten voorlopig niet meer samen te werken met de AR-fractie. Dit naar aanleiding van de houding van de AR-fractievoorzitter J. A. van Bennekom in de PZEM-affaire. De heer Van Bennekom zou volgens de KVP en CHU buiten deze frac ties om contact 'hebben opgenomen met de PvdA-fractie in de Zeeuwse staten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Sedert enkele jaren worden op „Het Zilveren Schor" te Arnemuiden zomerweken georganiseerd voor lichamelijk ge handicapten en niet-gehandieapte jongeren uit Zeeland en Brabant. De deelnemers aan deze zomerwekeh zingen en spelen, beoefenen sporten en leren al doende hun eigen en el- kaars mogelijkheden beter kennen. Van belang is vooral, dat er contac ten worden gelegd, die nog lang na de zomerweken blijven bestaan en worden onderhouden door correspon dentie en bijeenkomsten. De ervaringen met de zomerweken zijn zodanig, dat de Zeeuwse stich ting voor revalidatie en „Het Zilve ren Schor" het plan hebben opgevat om ook voor gehandicapten van 20 tot 40 jaar ontmoetingsbijeenkomsten te organiseren. Voorlopig werd er al lereerst aan de vorm van het „con tactweekend" gedacht. Wat er tij dens deze weekends zal en kan won den ondernomen, moet in de eerste plaats door de deelnemers zelf wor den bepaald. Zij kunnen eigen erva.- ringen uitwisselen en nieuwe ideeën opdoen. Misschien, aldus de initia tiefnemers, kunnen er ook plannen worden gemaakt om te komen tot bepaalde voorzieningen voor gehan dicapten die men in Zeeland nog mist. Op 20 en 21 november wordt alp eerste verkenning een weekend ge organiseerd, waar lichamelijk gehan dicapten van 20 tot 40 jaar uit Zee land (eventueel met begeleiders) welkom zijn. Wel zal aan bepaalde medische verpleegkundige voorwaar den moeten worden voldaan. Voor lopig wordt gedacht aan een maxif mum aantal deelnemers van 20. Belangstellenden kunnen zich mel den bij de Zeeuwse stichting voor revalidatie in Middelburg of bü Het Zilveren Schor te Arnemuiden.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3