BORUSSIA'S TRAINER„DIT IS TE HARD Zeehaven in Oost- Zeeuwsch- Vlaanderen ïbePA BONT B8B Felle ruzie tussen drie confessionele fracties in Staten BONTMANTELS Rijk neemt NS-verlies 740miljoen- over Auto- en brommer- verzeke ring hoger Gedeputeerde Staten: •vjsa I Opnieuw fraai herfstweertje „ZEBRAPAARDJES" Stoof hijst vat van 525 ton in Zweedse atoomcentrale DE K0CK .."saBSsa** FINS KABINET TREEDT AF Van Dam-van Isselt (70) PZEM- directeur Man van 72 schiet rivaal van 60 dood Aardolie goedkoper ZANDSTORM OP MARS cle MUL Gas- verwarming saucijzebroodjes ene vèrser kan het niet! Liefdesdrama Brussel PELTERIJENHUIS VERMEULEN Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leij endekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 25e Jaargang No. 6688 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. (Van onze sportredactie) GENèVE MöNCHENGLADBACH MILAAN Het besluit dat de disciplinaire commissie van de Europese voetbalunie (UEFA) gis termiddag heeft genomen om de wedstrijd om de Europacup-race voor landskampioenen tussen Bo- russia Mönchengladbach en Inter- nazionale, als gevolg van het be ruchte bierblikincident over te Ia- ten spelen op neutraal terrein, heeft de Europese voetbalwereld danig in beroering gebracht. De uitspraak van de UEFA, die tevens inhield dat Borussia de eerstvolgende thuiswedstrijd in een Europacup toernooi op een afstand van min stens 100 km van het eigen stadion moet spelen en de Duitse titelhou der tevens verplichte een geldboete van 10.000 Zwitserse francs on- geveer 8500 gulden te betalen, heeft een precedent geschapen in de internationale voetbalrecht spraak, dat enerzijds als rechtvaar dig en anderzijds als schokkend wordt ervaren. Vooral in Duitsland (Borussia won die wedstrijd met 71) heerst grote verslagenheid. „Onbegrijpe lijk", mompelde een verbouwe reerde vice-voorzitter Grashoff van de gedupeerde Duitse kampioen. „In geen enkel reglement is deze beslissing verantwoord. Overspelen van een wedstrijd komt in geen enkel artikel voor en wij vragen ons derhalve af of wij beroep kun nen aantekenen tegen deze uit spraak. Deze mogelijkheid zullen we zeker onderzoeken. Je kunt vol gens de reglementen in het uiterste geval een club tot verliezer met 03 verklaren". En trainer Hennes Weisweiler: „Dit is te hard. Dit is onrechtvaar dig. De spelers worden immers ge straft nadat zij een geweldige pres tatie hebben geleverd. Voor de ploeg is dit zonder meer onsportief. Maar ik kan alleen maar hopen, dat wij onze goede vorm houden en dat de spelers komende woensdag, als we de tweede wedstrijd in Mi laan spelen, nog in onze goede vorm zijn en dat daar bewijzen dat Inter niet alleen heeft verloren door het uitvallen van Boninsegna". Geheel tegengesteld is de mening bij Internazionale, die de uitspraak als terecht beschouwd. Een Salo- monsoordeel, noemde Roberto Bo ninsegna, het slachtoffer van het bierblikincident, het en aanvoerder Sandro Mazzola: „Borussia wordt echt niet zwaar gestraft. En dat vind ik redelijk, want de club kan er per slot van rekening ook niets aan doen. Wij kunnen nu beide op- r:euw beginnen. Dat is eerlijk". Artémio Franchi, voorzitter van de Italiaanse voetbalbond, noemde het een moedige en vooral sportie ve beslissing. Het sterkst in zijn uitlatingen was wel Inters vice-voorzitter Pris- co, die de straf nog te licht vond. „Met evenveel recht had men Bo russia kunnen uitsluiten van het toernooi", stelde hij. „De straf had veel zwaarder kunnen en moeten zijn". Dr. Sergio Zorzi, voorzitter van de strafcommissie, die tot deze op merkelijke uitspraak kwam, had als standpunt: „Wij moesten tot een beslissing komen, aangezien het voor ons onomstotelijk vaststond dat die 71 uitslag niet op een normale manier tot stand was ge komen. Inter was duidelijk bena deeld door het uitvallen van Bo ninsegna. Hij is volgens verklarin gen van scheidsrechter Dorpmans en waarnemer sir Matt Busby aan het hoofd geraakt en als gevolg daarvan was hij verdoofd, zowel tijdens de rust als na de wedstrijd. Wie het bewuste blikje heeft ge worpen heeft voor ons geen rol ge speeld, aangezien Borussia de ver antwoordelijkheid draagt voor de goede gang van zaken op en rond het veld. Dat betekent niet dat de club schuld heeft aan het gebeur de". De commissie heeft door zijn strafmaatregelen een voorbeeld willen stellen in de hoop het steeds toenemende wangedrag op de tri bunes te doen verminderen. Beslis send was volgens dr. Zorzi niet de uitslag van de wedstrijd, maar het feit dat Inter duidelijk benadeeld was door het bierblikincident. In dien Borussia in beroep wil gaan, dan dient dit binnen een week te gebeuren, en zal de UEFA een spe ciale commissie aanwijzen, die dit beroep behandelt. De over te spelen wedstrijd, die op neutraal terrein moet worden gespeeld, is aan Bern toegewezen. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Onrendabele spoor lijnen voor personenvervoer zullen döor de N.S. toch worden gehand haafd. Het rijk vergoedt dan de kos ten daarvan aan de N.S. Dat is 740 miljoen gulden. Het kabinet heeft hiertoe gisteren overeenkomstig een verordening van de EEG besloten. Met betrekking tot het goederen vervoer zullen de openbare dienstver plichtingen echter worden afgeschaft. De N.S. sullen nu overgaan tot een herstructurering van het wagenla- dingvervoer. Men denkt aan een con centratie van dit vervoer in een ge ringer aantal bedieningspunten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bedragen waar voor motorrijtuigen minstens ver. zckerd moeten zijn, gaan per 1 ja nuari aanstaande ojnhoog van 400.000 (het huidige minimum) tot 1 miljoen gulden. Daaruit zal een premiever hoging resulteren van gemiddeld 30 gulden. Voor bromfietsen en andere niet-gekentekende motorrijtuigvn gaat de verhoging pas op 1 maart 1972 in. De ministerraad is gisteren met voorstellen 'hiertoe akkoord gegaan. Volgens premier Biesheuvel is het minimum van 400.000 gulden de laatste tijd niet voldoende gebleken. Deze besluiten staan los van de voorgenomen premieverhogingen we gens gestegen kosten die de verze keraars hebben aangekondigd. Hier over hebben wij in onze editie van 8 oktober uitvoerig geïnformeerd. (ADVERTENTIES) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN MMS BEGRIP VOOm ■rkend casfittM Warme (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er zal op korte termen een 1000 ha groot industrie ën zeehaventerrein moeten komen in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. De nieuwe zeehaven kan, in volgorde van wenselijkheid, komen bij Osse- nisse, Baalhoek of op de Axelse vlakte. Dit is de conclusie, die gedeputeerde staten van Zeeland hebben getrokken uit de gisteren verschenen „Ontwikkelingss' hets 1971". Volgens gedeputeerde staten kan pas na 1935 gedacht worden, aan het realiseren van het plan Sloe II (Borssele-Oost) of het Reimerswaalplan. Gedeputeerde staten willen de volgende stap in de ontwikkeling van de provincie in Zeeuwsch Vlaan deren zetten op grond van vooral de arbeidsmarktgiegevens uit de ontwikke- lingssehets. HELSINKI (DPA) De Finse re gering onder leiding van premier Karjalsinen is gisteren afgetreden, na dat geen overeenstemming kon wor den bereikt over het bed»g van de landbouwsubsidies. De coalitieregering bestond uit de twee grootste partijen de sociaal democraten en de agrariërs alsme de de Zweedse volkspartij en de li beralen. Zij was op 15 juli 1970 ge vormd. FRANK COPPOLA, ejen van de grote Mafia-leiders, is in zijn woning Si de omgeving van Rome door de politie gearresteerd. Er wordlen nog meer arrestaties van belangrijke Mafia-ledlen verwacht. (ADVERTENTIES) Hofland Rotterdam 7.V. Electronica Beveiliging tegen in braak, brand en overval volgens de nieuwste Amerikaanse methoden. Vraag vrijblijvend uitvoerige inlichtin gen en/of demonstratie bij onze adviseur voor Zuid-Nederland: J. Bremer, Willebrordstr. 9, Tete- ringen, tel. 01618-769 (tot 23 uur) 79 exclusieve modellen naar eigen atelier-ontwterp Speciale prijs NERTS PUMFEN iiuui ciyun BREDA Ginnekenweg 35 Tel. 3 68 34 ROOSENDAAL Molenstraat 43 Tel. 3 75 03 nu in aluminium pak geroosterd brood Varopa van de warme bakkers uit Tilburg Uit de prognose in de ontwikke- lingsschets, hebben GS een aantal beleidslijnen ontwikkeld, wasrwer provinciale Staitien van Zeeland zich nog moeten uitspreken. Dit zijn de voornaamste: Aanmoediging van vestiging van begeleidende industrieën en- van een stuwende dienstensector. Handhaving van de investerings premies voor de vestiging en uit breiding van zeehavleninduatrieën, mede uit concurrent-overwegingen met België. Handhaving van de omtwikkelings- kernien Goes, Zierdkzee en St. Maar tensdijk. Afronding, door autonome groei van het aomptex Sloe-I. Den zeevaartkanaal naar Waarde wordt in verband meit het Reimers waalplan niet aanvaardbaar geacht. Indien het nationale beleid een sterkere expansie dan de door Zee land gewenste nodig maakt, dam zal het rijk een groter deel van de kosten voor ontsluiting en infrastructuur voor zijn rekening moeten mensen. Geen vliegveld van nationaal for maat in Zeeland. Versterking van de stedelijke ge- biecüen in Zeeland, waarbij speciale aandacht uitgaat naar de „dubbel stad" op Walcheren. Voor het plat teland staan GS voortzetting van het tatdusver gevoerde beleid voor. GS rekenen af met de gedachte, dat met het aanleggen van wegen in de noord-zuid richting door de delta, tegelijkertijd de grondslag wordt ge legd voor een industriële ontwikke ling langs deze wegjen. Waar nodig moeten afzonderlijke wegen worden aangelegd, bv: Vlissingen-Rotterdam, of Terneuzen-Rotterdam, ook al pas sen deze wegen niet in de zogenaam de „hoefijzerconceptie" van de twee de nota inzake de ruimtelijke orde ning of het „paarse hoek". Op krate termijn moet, mede met het oog op de recreatie, dte verbin ding Rottendiaim-Zierikzee elen vier- strooks-uitvoerimg krijgen. Hen logische doortrekking van de vaste oeververbinding over de Wes- tersdheMe wordt gezien in een ver keersweg, die noordelijk via Tholen naar de Rotterdamse agglomeratie loopt. (Zie ook pa (Van onze weerkundige medewerker) OOK DE TOTAALCIJFERS van de oktobermaand zijn gunstig uitgeval len met een gemiddeld bovennor male temperatuur en opvallend weinig neerslag. Deze gunstige lijn duurt ook dit weekeinde voort, want een hogedrukgehied blijft het weer voornamelijk bepalen. Een zwak frontje kan ons uit het zuidwesten bereiken met wat be wolking, maar neerslag wordt er voorlopig niet verwacht. De wind is van oost tot zuid en zuidwest gedraaid en gaat weer iets warmere lucht aanvoeren van 13 a 14 graden. Weliswaar niet een zo warme zondag als vorige week, maar toch voor eind oktober een aangename temperatuur. Het laat zich aanzien dat ook no vember met dit overwegend droge en gunstige herfstweer zal starten. liIZB BRUSSEL (ANP) Een 72-jarige man heeft gisteren in een van de buitenwijken van Brussel zijn 60- jarige rivaal in de liefde met revol verschoten gedood en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Het slachtoffer van deze aanslag overleed tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis. De dader over leed onmiddellijk. De 72-jarige man en zijn 60-jarige slachtoffer waren beiden verliefd op dezelfde vrouw. De oudere man wachtte vrijdag zijn rivaal op voor diens huis. Toen de 60-jarige met zijn vriendin naar buiten kwam, vuurde de 72-jarige op hem en zijn vriendin. De vrouw werd niet ge wond. Harry Mills, eigenaar van een boerderij in het Amerikaanse Burns had een zebra en een paar Welsh pony's binnen een omheining van zijn boerderij gezet in de hoop dat de die ren zouden gaan paren. Moeder Na tuur deed ook hier trouw haar werk, en het resultaat is een aantal welge schapen pony's met de strepen van een zebra. (Zie foto onder). ROTTERDAM (ANP) De prijs van autogasolie aan de pomp wordt per 1 november, maandag, 0,3 cent per liter lager. Petroleum, gasolie, huisbrandolie 1 en 2 en dunne stookolie worden met ingang van dezelfde datum 0,30 per 100 liter goedkoper. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een complete breuk tussen de drie tot dusver broederlijk optrekkende fracties van KVP, AR en CHU in de Zeeuwse provinciale staten is de zoveelste staart van de PZEM-affaire. KVP- fractievoorzitter Dusarduyn en de CH-fractie hebben gisteren laten we ten „voorlopig geen politieke con tacten te kunnen onderhouden" met de AR-fractie vanwege de houding van deze laatste fractie t.o.v. gede puteerde Kaland. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen is vandaag de benoeming te verwachten van de heer A. van Dam- Van Isselt te Utrecht, als tijdelijk di recteur van de N.V. PZEM. De heer Van Dam-Van Isselt is 70 jaar oud. Totdat hij op 65-jarige leeftijd werd gepensioneerd, maakte hij deel uit van de directie van de Gasunie. Hij aanvaardde zijn functie bij de Gasunie op 63-jarige leeftijd. Daar voor was hij directeur van de N.V. GEVU, het gemeentelijk elektrici teitsbedrijf van Utrecht, De heer Van Dam-Van Isselt zal zijn functie te Middelburg op de kortst mogelijke termijn aanvaarden. In politiek Zeeland heeft intussen het laatste bedrijf van de PZEM- affaire, dat maandag jongstleden in de Staten van deze provincie werd opgevoerd, beroering teweegge bracht. De voorzitter van de ICVP-Staten- fractie, de heer W. Dusarduyn, heeft de fractie van de ARP laten weten dat de directe politieke contacten tussen de KVP- en de AR-fractie, en met name zijn voorzitter, voorlopig zullen worden verbroken. De reden hiervan is, aldus drs. Du sarduyn, dat de voorzitter van de AR-Statenfractie, de heer J. van Bennekom, zelfs de algemeen gel dende normen van minimaal politiek verkeer niet in acht heeft genomen. Het is, zoals wij dinsdag jongstle den al schreven, de heer Van Benne kom hoogst kwalijk genomen, dat hij zonder ruggespraak met de andere confessionele fracties in de Staten van Zeeland, in overleg is getreden met de fractie van de PvdA met het doei de PZEM-impasse, in het bijzonder door het op zijn post blij ven van de CHU-gedeputeerde A. Kaland te doorbreken. De CHU-statenfractie heeft een brief van gelijke strekking als die van de heer Dusarduyn, ondertekend door de voorzitter de heer C. van. der Peyl, aan de AR-fractie gezup- d-en. „Het standpunt van de AR- fractie, met name van afin voorzitter, alsmede uw houding ten opzfmte van de CH-gedeputeerde en onze fractie, hebben ons zodanig gegriefd dat een gemeenschappelijk optrek ken met uw fractie in de naaste toekomst niet mogelijk is." zo heet het in een brief van de CH-fractia- voorzitter „Wij hebben besloten geen poli tieke contacten meer met uw fractie te onderhouden," zo vervolgt de brief, die aan het slot de hoop uitr spreekt dat het incident geen blij vende verstoring van de verhoudin gen za] veroorzaken. Naar de heer Van der Peyl ons verklaarde, zijn de KVP en de CHU in nauw overleg tot een veroordeling van het AR-fractiebeleid gekomen. Vooral het feit dat de heer Van Ben nekom zich niet wenste te confor meren aan twee democratisch geno men beslissingen ten aanzien van de heer Kaland, heeft kwaad bloed gezet. Daarnaast wordt hem verwe ten dat hij de contacten met de andere confessionele fracties geweld heeft aangedaan door op eigen houtje te gaan onderhandelen met de fractie van de PvdA. WASHINGTON (DPA) Een zware zandstorm, die nu al twee we ken op Mars raast, dreigt de waarne ming van de rode planeet door dc Amerikaanse Mariner-9 minstens voorlopig onmogelijk te maken. Op 13 november komt het ruimte vaartuig, dat op 30 mei van Kaap Kennedy was vertrokken, in een baan om mars, om daar met twee televisie camera's 70 procent van de opper vlakte te fotograferen. De Mariner zal zijn opdracht wel kunnen uitvoe ren, want hij blijft 90 dagen zenden. vindt u in onze speciaalzaak VISMARKTSTRAAT 17-19 BREDA - TELEFOON 01600-35230 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Stoof Breda n.v. bouwt op het ogenblik aan een gigantische bok, die in februari 1972 een nucleair vat zal moeten hijsen van 525 ton. Dat gaat gebeuren in de atoomcentrale te Ringhals (Zweden), ongeveer 60 km boven Göthenborg. De hok wordt geconstrueerd in samenwerking met het ingenieursbureau Snellen uit Breda. Voor de firma Stoof, zojuist gefusioneerd met de n.v. Mammoet betekent dit Zweedse karwei een opdracht van ongeveer anderhalf miljoen guld-- De Zweedse atoomcentrale is de eerste van een serie van acht, die in Europa gebouwd zal worden. Hoewel men met recht en reden mag veronderstellen, dat geen transportbedrijf in Europa een dergelijke gigantische hijskraan „in voorraad" zal hebben, bestaat er geen enkele zekerheid dat Stoof Breda ook zal worden uitgenodigd om het zware hijs- en transportwerk voor de zeven, anderen te verrichten. „Dat is het risico van het vak," aldus de heer Jos Stoof, adjunct-directeur van de Bredase firma. „Het is een geweldige onder neming/' zegt hij, „geweldig spannend vooral, want het vergt niet alleen uitgekiende con structies, maar er zit ook een heel stuk orga nisatie aan vast. Het nucleaire vat van 525 ton dat wij moeten plaatsen, wordt op het ogenblik in Japan gebouwd. Het heeft "een diameter van 7 Va meter, bij 20 meter lengte. Het wordt per schip naar Europa getranspor teerd, waarheen precies weten we nog niet, maar in die haven begint onze verantwoor delijkheid voor het volledige transport naar Ringhals, waar men voor dit zaakje een speciale haven heeft aangelegd." „Op het terrein van de atoomcentrale heb ben we een staalconstructie van 35 meter hoogte opgezet, waarop de bok van 12 meter wordt geplaatst en dan moet het gebeuren: het vat in de centrale plaatsen." I 4 V 1

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1