HERENTNERING AAN GALGENVELD VAN TOKIO BLIJFT NA ELF JAAR ONAFHANKELIJKHEID HULP VAN PARIJS NOG ONMISBAAR Tsjaad ergert zich niet aan Fransen met3litteltoisal,75 indezaakvan Sinterklaas HEMA t nu 39,75 nu 8,75 nu 17,50 ,a°"75 nui2,75 „Martelaren" Hardvochtig REGIMES VERBETERING 'Als een kind straks met z'n verlanglijstje gaat komen, sta je als sint vaak voor problemen. Reesbaan. Poppewagen. Die grote kadoos wil je ze graag geven. Maar 't moet betaalbaar blijven nietwaar? Vandaar dat wij juist nü een aantal van dié kinderwensen zo voordelig mogelijk brengen. Tot en met 6 november a.s. zelfs met extra voordeel! Dat heeft voor u als sint bovendien het voordeel dat u nog alle keuze hebt. En lekker rustig kunt winkelen! Donderdag 28 oktober 1971 4 TOKIO (AP) De Soegamo- gevangienis, waar de Japanse oor logsleiders gevangen hebben ge zeten en terechtgesteld zijn, is veroordeeld om aan de slopers ten offer te vallen. De plaats ervan zal worden in genomen door een woningcom plex en winkelcentrum dat 236 miljoen dollar zal kosten en in 1975 klaar moet zijn. Maar om de toekomstige genera ties in de gelegenheid te stellen na te denken over het oorlogsverleden van Japan zal een hoek van het gevangenisterrein waar de terecht stellingen hebben plaatsgehad, in stand worden gehouden als een her inneringspark. De enige herinneringen aan het verleden zijn vijf verhogingen van beton, waarop vroeger vijf galgen stonden aan de middelste waarvan naar sommigen zeggen gene raal Hideko Tojo, de oorlogspremier van Japan, twee dagen voor het kerstfeest van 1948 is opgehangen. De Japanse maatschappij voor Stadsontwikkeling, die de gevange nis voor 17,7 miljoen dollar heeft gekocht van de Japanse regering, is voornemens de oppervlakte van de gevangenistuin tienmaal zo groot te maken, haar aantrekkelijk te maken door tuinarchitectuur en de drie me ter hoge gevangenismuur naar bene den te halen. De regering zal de koop-penningen gebruiken om nieu we gevangenissen te bouwen. In het geheel hebben de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten. 60 van de 4200 bewoners van Soegamo te rechtgesteld met de galgen van de gevangenis. De meeste anderen, die eveneens door een internationaal tri bunaal voor oorlogsmisdaden schul dig zijn bevonden, hebben gevange nisstraffen gekregen en zij die nog zaten toen de gevangenis in 1952 aan Japan werd teruggegeven, heb ben algehele amnestie gekregen. Tojo, die geprobeerd heeft zelf moord te plegen toen Amerikaanse soldaten naar zijn huis kwamen om hem te arresteren, werd als de grootste misdadiger beschouwd. Hij werd met zes anderen opgehangen, allen leden van de hiërarchie die Japan in de tweede wereldoorlog heeft gestort. De anderen waren: generaal Kenji Doihara (65), gewe zen minister van oorlog, die eens de „Lawrence van Mandsjoerije" werd genoemd en een van de voornaamste figuren was in het incident van de Marco Polo-brug dat tot de oorlog met China leidde. Koki Hirota (70), ex-premier en minister van buiten landse zaken, lt.kolonel Seishjiro Itagaki (63), commanderend officier in het Kwangtoeng-leger, dat in Mandsjoerije en China vocht, Heita- ro Kimoera (60), Tojo's plaatsver vanger in het ministerie van oorlog, Iwane Matsoei (70), opperbevelheb ber van de Japanse strijdkrachten die wreedheden hebben gepleegd in Nanking en generaal Akira Moeto (56), chef van het bureau voor mili taire zaken. De tijd van hun terechtstelling kort na middernacht werd ge heim gehouden ter voorkoming van onlusten van de zijde der Japanners, onder wie er waren die de zeven Meer beschouwden als oorlogsslacht offers dan als oorlogsmisdadigers. Binnen enkele uren na hun dood werden de zeven terechtgestelden heimelijk gecremeerd in het naburi ge Yokohama en een deel van hun as werd door vrienden verborgen. Tot heden wordt deze as bewaard in urnen op de top van de berg Sanga- ne in Midden-Japan, onder een enorm gedenkteken, waarop te lezen staat: „Graven van de zeven marte laren". Verwanten van de zeven en van anderen die in Soegamo zijn opge hangen, bezoeken van tijd tot tijd de berg Sangane en de plaats waar de galgen van de gevangenis hebben gestaan met bloemen en wierook om voor hun overleden verwanten te bidden. „Eens", aldus de 47-jarige bouwvakarbeider Tosjio Soezoeki, „heb ik mevrouw Tojo op het gal genveld gezien, terwijl we bezig waren met het sloopwerk. Ze bad en ik was zeer ontroerd". mer, toen de laatste bewoners, een handvol linkse studenten, zijn over gebracht naar andere gevangenissen. Het leven in Soegamo was, volgens voormalige oorlogsmisdadigers, streng maar niet hardvochtig. Er waren basebgll- en basketballploe- gen. Een gevangenisweekblad, films op zaterdagavond en zelfs een mu ziekkorps, bestaande uit gevange nen, die hun mede-gevangenen amu sement verschaften. Tojo en andere „zware" jongens woonden in individuele cellen met een oppervlakte van ongeveer acht vierkante meter. Elke cel had een wastafel en de gevangenen konden geregeld baden, gewoonlijk onder het waakzaam oog van de Ameri kaanse militaire politie. De destijds 64-jarige Tojo uitte volgens getuigen eens de klacht: „Bewaking in een gevangenis, alle maal goed en wel, maar die moet niet worden uitgestrekt tot een toi let of een bad". Maar Soezoeki is met vele Japan ners van mening, dat Soegamo geen nut meer heeft en dat de aanwezig heid ervan alleen de economische ontwikkeling in een overbevolkt district van Tokio, waar woonruimte schaars is, belemmert. Soegamo, 35 jaar geleden gebouwd, heeft dienst gedaan als gevangenis tot deze zo- Met grote verslagenheid ontvingen wij de droeve tijding dat door een noodlottig ongeval is over leden, onze trouwe en zeer gewaardeerde mede werkster, mejuffrouw TANNY VERMUë in de leeftijd van bijna 27 jaar. Wij zullen haar steeds in herinnering houden. Fa. Lagaay Beestenmarkt 14, Goes. FORT LAMY (AP) Ofschoon de Middenafrikaanse republiek Tsjaad in 1960 onr nkelijk van Frankrijk is geworden, wordt het hele leven er behe t door de Fransen, van bistros en hotels tot de geheime dienst en het leger. Evenals vele Afrikaanse koloniën van Frankrijk heeft Tsjaad elf jaar geleden zijn vrijheid gekregen van generaal De Gaulle, terwijl het land nog onontwikkeld was. Het grootste gedeelte van de 3,7 mil joen inwoners bestaat nu nóg uit analfabeten en de regering is voor het voortbestaan van het land volkomen afhankelijk van Parijs. ,t ."li t r.- En Tombalbaye, de gematigde 53- telecommundcatienet voor de verde diging van Afrika, dat Tsjaad met Senegal, de Ivoorkust, Gabon, de Centraal-Afrikaanse Republiek en Madagaskar verbindt. De Franse strijdkrachten zijn strategisch ge plaatst op de kruispunten van Afri ka om voor de pro-Westerse landen van het voormalige Franse koloniale imperium op te treden als „politie macht". Tsjaad is misschien econo misch niet belangrijk, maar Ivoor kust, Senegal, Gabon en het naburi ge Niger met uranium zijn dat wei. a di jarige president van het land, weet dat... om iets te noemen: zijn ver armd land heeft grote moeilijkheden met een zes jaar oude opstand van zwervende Islamitische stammen in het noorden die het zelf niet de baas kan. Een ander probleem is, dat het overal door het land omgeven Tsjaad waarschijnlijk het meest waardeloze stuk land is op het Afrikaanse con tinent. Het bestaat zo wat voor de helft uit woestijngebied. Er zijn geen exploiteerbare na tuurlijke rijkdommen ontdekt, waar mee de opbouw van het land gefi nancierd zou kunnen worden. De meeste inwoners van Tsjaad schij nen zich niiet te ergeren aan het feit dat na 60 jaar koloniaal bestuur de Fransen er nog altijd zijn. De heer sende klasse heeft 'een grote dosis Franse cultuur in zich opgenomen en is even gelukkig met Beaujolais, de Franse keuken en de nieuwste romans uit Parijs als de inwoners van Marseille en Lyon. En wat er nog aan wrevel mocht bestaan wordt grotendeels getemperd door het feit dat het land de Fransen nog lang niet missen kan. De opstand van de felle Toubou- krij'gers in de woestenijen van Tibe- sti in het noorden van Tsjaad was twee jaar geleden zo uit de hand ge lopen dat Frarnse troepen werden ge roepen om het slecht geoefende le ger van Tsjaad en het permanente Franse garnizoen in Fort Lamy te steunen. De laatste van deze troepen 1500 geharde manschappen van het vreemdelingenlegioen, marine mannen en eenheden van de lucht macht ter ondersteuning zijn in juni van dit jaar teruggetrokken. Volgens de Franse commandant te Fort Lamy, generaal Edouard Corte- dalleas, is de opstand bedwongen, maar niet geheel bezworen. M'eer dan 30 Fransen verloren het le ven. Nog steeds verblijven in het per manente garnizoen in de hoofdstad ongeveer 700 manschappen van de luchtmacht en 700 marinemennen benevens 600 officieren en onderof ficieren van het Franse leger, die de leiding hebben van de 8000 man sterke veiligheidstroepen van Tsjaad. Economisch is Tsjaad er niet beter aan toe dan militair. Frankrijk be heerst niet allen de handel van het land, maar draagt elk jaar bijna de helft van de begroting van het land (48 miljoen dollar) bij. De Fransen leveren ook techni sche bijstand en benodigdheden, subsidiëren de produktie van katoen van slechte kwaliteit en achter een front van functionarissen van Tsjaad zelf werken ongeveer 450 Franse technici. Bovendien voeren de Fransen sinds 1969 een programma uit tot reorganisatie en verbetering van de administratie van de regering, hand in hand met militaire pacificatie. Corrupte bestuursambtenaren, vooral in de noordelijke centrale en oostelijke sectoren van Tsjaad heb ben bijgedragen tot verhaasting van de opstand der stammen, die traditi oneel tegen elke regering zijn en in het bijzonder tegen het door christen- animisten beheerste regime van ICENTR. AFRIKA-: Tombalbaye. De Franse gemeenschap van onge veer 6000 zielen te Fort Lamy be heerst zo goed als de hele handel en industrie. Twee van de drie banken in de hoofdstad bjv. zijn Frans ei gendom en zelfs het geld van Tsjaad wordt evenals dat van vele van de Frans sprekende landen in Afri ka gedrukt in Frankrijk. „Daadloosheid, gewoonte en tradi tie houden de Fransen in Tsjaad", zei een niet-Franse waarnemer, „en een paar humanitaire gevoelens". Er zijn andere redenen waarom Frank rijk geld, mensenlevens en arbeids krachten werpt in wat een Frans man „een bodemloze put" noemde. Het in 1960 gevormde Franse gar nizoen is het hart van het Franse De verdragen die Frankrijk met de meeste van zijn voormalige kolo niën heeft gesloten bepaalden dat Franse troepen kunnen worden ont boden om binnenlandse opstanden of agressie van buiten af te kunnen onderdrukken, zulks op grond van de overweging, dat indien men een opstand in Tsjaad niet onderdruk deze dissidenten in andere landen kan aansporen tot pogingen om regi mes omver te werpen die Frankrijk thans vriendschappelijk gezind zijn. Sommige Afrikaanse staatshoofden delen de vrees van Frankrijk, dat in Afriika als de Fransen hun troepen terugtrokken een machtsvacuüm zou ontstaan een onrustbarende ge dachte voor sommigen, die penetra tie van de Russen of de Chinezen op het continent vrezen. Sentiment speelt ook een rol, want Tsjaad is tenslotte het eerste Afrikaanse gebied geweest, dat zich gedurende de tweede wereldoorlog aanstoot bij de vrije Franse troepen van De Gaulle en later het begin punt werd voor een opmars door de Sahara van de Fransen om zich te verenigen met de Engelsen in Noo-rd-Afrdka, het sein voor Frank rijke hernieuwde deelneming aan de oorlog tegen Duitsland, En dan is er misschien een zeker schuldgevoel omdat de Fransen Tsj'aad zo lang verstoken hebben gelaten van meer onderwijs en economische hulp. Waarom Tsjaad de Fransen duldt Is heel eenvoudig verklaard door president Tombelbaye, miet de woor den: „Tsjaad is een arm land. Ik herhaal, een arm land". Daardoor komt het dan, dat, a-ls men op het postkantoor van Fort Lamy een tele foongids of iets anders koopt, op de kwitantie nog altijd staat: „Republi- que Franqaise". AXEL De Halle, 20 uur: Zoek de vrouw Inleiding met discussie door Har riet Freezer. GOES Grand, 20 uur: Wat zien ik? 18 j- Museum v. N.- en Z.-Bev., „Wat Zeeland voor mij betekent", inlei ding door Hans Warren. MIDDELBURG City, 20 uur: Topa-z 14 j. ROTTERDAM De Doelen (grote zaal), 20.15 uur Rotterdams Pbilharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart. Solist: Radu Lupu (piano). Hofplein Theater, 20.15 uur: „Twee op de wip", blij spel met Willeke Alberti en Jeroen Krabbé. Piccolo Theater, 20.15 uur: „De Fysici" van Friedrich Dürren- matt door de Noorder Compagnie. Schouwburg, 20.15 uur: „Liefde half om half" door het Nieuw Rotter dams Toneel. Museum Boymans-van Beuningen, schilderijen, objecten, rayografieën, foto's en tekeningen van Man Ray (t.m. 5 nov.). SAS VAN GENT Galerie Uilenspiegel, expositie schilderijen en gouaches van Dirk Jan Ribbeling. Iedere dag van 14-18 uur, vlrijd. van 14-21 uur (t.m. 30 okt,). terneuzen Grote Kerk, 20 uur: Orgelconcert door Jan J. van de Berg, organist van de Nieuwe Kerk te Delft. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Jacht op Willy Boy 14 j. westdorpe Kunsth. Thoutzaerte, Singel 45, expositie Paul Citroen, schilderijen, tekeningen etc. (t.m. 9 nov.). Werkd. van 9-18 uur, zond. 14-18 uur, ma. gesloten. antwerpen Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Car men. Antwerpse Sportpaleis, 20 uur: Wiener Eisrevue. Kon, Museum voor Schone Kun sten, expositie Magisch Realisme in Nederland (Raoul Hynckes, Pyke Koch, Carel Willink), t.m. 13 nov. Di. t.m. zond. van 10-18 uur, ma. gesloten. gent Kon. Opera, 20 uur: Ri- deau de Gaud: Spaans ballet. Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: De Spaanse Brabander". Museum voor Schone Kunsten, ex positie Edgar Tijtgat 1879-1957 (t.m. 31 okt.). Dagelijks van 10-12.30 en van 14-18 uur. Heden overleed vrij plotseling voorzien van de H. Sacramenten der zieken in het St.-Liduina-zie- kenhuis te Hulst mijn lieve echtgenoot, onze broer, oom en neef, de heer GUSTAAF ALFONS VAN BROECK echtgenoot van Alice Bolssens in de leeftijd van 66 jaar. Uit aller naam, A. van Broeck-Bolssens Clinge, 27 oktober 1971 Klinkerstraat 5. De begrafenis waarbij Ued. wordt uitgenodigd zal plaatsvinden op zaterdag 30 oktober a.s. om 10.00 uur. Rozenkransgebed vrijdagavond om 19.30 uur in de kerk van de H. Henricus te Clinge. Zij, die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Heden overleed de heer PETRUS JOHANNES WILLEMS, geboren 28 juli 1888, te Middelburg De uitvaartdienst zal plaatsvinden zaterdag a.s. 30 oktober om 10.00 uur in de parochiekerk van de H. H. Martelaren van Gorkum te Bergen op Zoom, waarna begra fenis op de r.-k. be graafplaats aldaar. Bergen op Zoom, 27 ok tober 1971. Dubbelstraat 20. Deze bekendmaking ge schiedt door onbekend heid van naaste familie door de maatschappelijk werkster, mej. A. Ham- mann, welke eventueel nadere inlichtingen kan verstrekkenDubbel straat 63, tel. 01640- 33196, Bergen op Zoom. Dankbetuiging Voor de vele blijken van deelneming, die wij moch ten ondervinden bij het overlijden van mijn gelief de vrouw, onze moeder en grootmoeder ALBERTINA MARIA MAAS betuigen wij onze welge meende en hartelijke dank. J. A. Peersman kinderen en kleinkinderen. Graauw, oktober 1971. Zeestraat 4. Uw advertentie-campagm» in deze krant overbrugt voor een belangrijk deel de dure afstand tussen uw zaak en uw klanten op voordelige wjjze. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling, bloe- men en cadeaus, die wij ontvingen van onze fa- milie, vrienden en kennissen bij ons huwelijk, betuigen wij onze hartelijke dank. W. Nachtegaal - Audenaerd. 1 Heikant, Vlasstraat 23. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling en me deleven bij het overlijden van mijn geliefde vrouw, onze moeder, behuwdmoeder en oma, betuigen wij onze hartelijke dank. Westdorpe De Heer Harold Kerckhaert Terneuzen De Heer en Mevrouw Wim Kerckhaert-van Loy en kind Maaseik (B.) De Heer en Mevrouw Guus Timmermans-Kerckhaert en kinderen Westdorpe De Heer en Mevrouw Rudi Kerckhaert-de Winne en kinderen Westdorpe, oktober 1971. f DANKBETUIGING Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke/ 'dank aan de-buurt, vrienden en bekenden, voor) de vele cadeaus, bloemen en gelukwensen, die wij mochten ontvangen bij ons gouden huwelijksfeest. E. d'Hooghe - v. d. Velde/ kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Nieuw-Namen, oktober 1971. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van deelneming, die wij mochten ondervinden bij het overlijden van mijn inniggeliefde dochter en onze lieve zus KITTY DE JONGE betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam Mevr. de Jonge - Imbens Hulst, „Blaauwe Hoeve", oktober 1971. Lieve Knt Poppewagen 'n Hele mooie grote mét matrasje, verchroomde spatborden en een kap die omhoog en omlaag kan. Hij is inklapbaar. In 't rood, licht blauw, donkerblauw of groen, van 44,75 Wegenbouw-set Een bulldozer en een vrachtwagen, alle twee met aanhanger, plus een bouwtrëin met drie wagens. Ook nog met werklieden. Alles van oersterk plastik, van 9,75 Reesbaan Een echte Superspeedway met handbediende versnellers. Compleet met 2 wagens en 'n rondenteller. Om sportieve wedstrijden te houden, van 19,75 Antotransporter Werkt op batterijen; laadbrug en-klep zijn elektrisch te bedienen. Kan links, rechts, voor- en achteruit. En er zitten t/m 6 november mgkfmrn gratis 3 metalen auto's, bij. 5 Theetafel met serviesje Op wieltjes die alle kanten op kunnen. Uitneembaar zodat 't bovenblad gelijk ook dienblad is. Oranje Of groen, 't Serviesje is van plastik. Voor 4 poppenmoedertjes: kop en schotels, theepot, melkkan, suikerpot, servetjes en lepeltjes Gooclieldoos Uw kind laat konijnen verdwijnen en iedereen stom-ver-"" baasd staan. Grote döós ineit 35 truuks. Met handleiding om 't zo te leren, van 8,75 i:

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 4