ti ma panty Straks varen tankers door huidige hoofdstraat Yeer Hoedekenskerke - Terneuzen heeft wel bestaansrecht GOES KRIJGT TWEE GEZINSVERVANGENDE TEHUIZEN VOOR GEHANDICAPTEN Verencomité sprak met gedeputeerden Bredanaar illustreerde bekroond boek WERKGROEP SPRAK MET KAMERCOMMISSIE: Wijzigingen in directie NSM Droog en vrij zonnig elke maand 1x f999,99 5x f 100,— plus 100 panty's. Deelname formulier bij elke Tima winkelier (Van een onzer verslaggevers). BREDA Bij gelegenheid van de opening van de Boekenbeurs voor Vlaanderen zal mórgen (vrijdag 29 oktober in Antwerpen) de V.B.V.B.- prijs voor het beste debuterende jeugd- en kinderboek 1970 uitgereikt worden aan de schrijfster Miriam Soeitaert uit Kortrij'k. Het bekroonde boek, „Sprookjes en legenden uit Vietnam", is geïllustreerd door de Bredanaar Ruud Nelissen. De prijs zal uitgereikt worden in het Natio naal Bouwcentrum te Antwerpen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur- Droog en vrij zonnig, met op vele plaatsen nachtvorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 5 tot 9: min.-temp.: 1 tot 5 graden on der normaal; max.-temp.: van onge veer normaal tot 3 graden hoven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent.: kans op een geheel droog etmaa!: 90 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 8: min.-temp.: 0 tot 5 graden on der normaal: max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. waterstanden Konstanz 270 (- 1); Rheinfelden 171 (pi. 2); Straatsburg 140 (- 8); Plittersdorf 278 (- 7); Maxau 326 (- 3); Plochingen 126 (- 5); Mannheim 132 (pl. 2); Steinbach 116 (pl. 2); Mainz 151 (pl. 3); Bingen 6,8 (pl. 1); Kaub 74 (onv); Trier 235 (pl. 10); Koblenz 94 (pl. 15); Keulen 20 (- 7); Ruhrort 182 (- 5); Lobith.792 (- 1); Pannerdense kop 770 (onv); Nij megen 1593 (- 3); IJsselkop 748 (pl. 1); Eefde IJssel 260 (- 14) Deven ter 146 (- 12); Monsin 5444 (- 8); Borgharen 3800 (onv.); Belfeld 1086 (- 13); Grave beneden de sluis 503 (pl. 3). hoogwater Morgen, vrijdag 29 okt. Bergen op Zoom 11.02 en 23.47: Hansweert 10.13 en 23.03; Terneuzen 9.45 en 22.36; Vlissingen 9.19 en 22.06; We- meldinge 10.52 en 23.37. De Scheldedijk slingert zich als een beschermende kraag om het hoopje huizen. Daarachter strekt zich het wijdse zeelandschap uit. Daar ook ontvouwt zich een Schots aan doend landschap. Een groene afgetrapte weide, een versleten raamloze schuur met stof fig gereedschap, spinnerag en verlo pen vistuig als enig decor. De na jaarsstorm fluit een abstract lied door de open balken. Dat alles, ligt gevleid aan de oever van een slik- kerig haventje, dat bij eb droogvalt. Enkele pieren van (.basaltblokken steken als wanhopige tentakels in zee. Doelloze tekenen van vergane glorie. Twee verroeste ankers op de scheiding van land en water. Baalhoek: een afscheid dubbel en dwars waard... Straks zullen in de meest letterlij ke zin van het woord tankers varen door wat nu de hoofdstraat is. Foto's herinneren dan alleen nog maar aan een sprookje, dat werkelijkheid was. maar waarvoor slechts weinigen zich interesseerden. Baalhoek: een ano nieme stip op de kaart. Niet meer dan een woord. Eigenlijk niet eens een dorp. Meer een gehucht of een nederzetting. Het plaatsje is nooit helemaal ont dekt. Wie immers zoekt in zo'n ui terste uithoek van het winderige Zeeuwsch-Vlaamse land? Wie be klimt in het kille najaar een steile Scheldedijk om in stille bewonde ring, gelaten de indruk te verwer ken van de blik op een gebied waar de tijd bleef stilstaan. De gedachten aan de nieuwe toe komst van dit vergeten gebied kun nen je alleen in-triest maken. Of past dat niet meer in deze tijd met een onverzadigbare behoefte aan nog meer industrie, welvaart, geld, en auto's? Baalhoek: vaarwel... (ADVERTENTIE) geschikt Er zijn al Tima panty's vanaf f 1.93 j Donderdag 28 oktober 1971 BAALHOEK IS AFSCHEID i i* (Van onze Haasse redacteur) DEN HAAG De veerdienst HoedekenskerkeTerneuzen moet blijven bestaan en worden verbe terd. vooral nu minister dr. W. Drees heeft laten doorschemeren, dat er voorlopig nog geen uitzicht is op een vaste oeververbinding over de Westersclielde. Dat is de conclu sie van de werkgroep „verbetering veer HoedekenskerkeTerneuzen", die gisteren in Den Haag de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat heeft ingelicht over haar standpunt. Bij die gelegenheid heeft de werkgroep zich nadrukkelijk gedis tantieerd van de conclusie van het ETI voor Zeeland, dat er onvoldoen de vervoersaanbod voor dit veer zou zijn. Als deze veerdienst wordt uit gerust met grotere boten en boven dien frequenter gaat varen dan zul len ongetwijfeld meer automobilis ten er gebruik van maken, aldus woordvoerder C. van Woerkom. De heer Van Woerkom herinnerde de leden van de commissie aan een brief van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, waarin werd gesteld dat handhaving van de veer haven in Terneuzen net zo duur is als het aanleggen van een nieuwe veerhaven in Ellewoutsedijk (waar naar het veer verplaatst zal moeten worden). De werkgroep bracht de kamer commissie verder op de hoogte van het feit, dat de provinciale veer dienst drie reserve-boten heeft lig gen (zgn. kopladers), die bruikbaar zouden zijn op de dienst Hoedekens kerkeTerneuzen. Verbetering van de dienst vergtdus niet per sé een investering van nieuwe boten. Het kamerlid W.P.G. Assmann (KVP) liet doorschemeren de in druk te hebben dat niet „heel Zee land" achter de bctie van de werk groep staat. Hij vroeg in hoeverre de actie werd gesteund en wilde ook weten of er eventueel de bereidheid bestaat hogere veertarieven te beta len. Woordvoerder Van Woerkom, die er eerder al op had gewezen dat de werkgroep 3069 handtekeningen voor behoud en verbetering van het veer had aangeboden aan GS van Zeeland, zei inderdaad niet namens heel Zeeland te kunnen praten, maar in ieder geval wel namens de Zak van Zuid-Bevland en Zeeuwsch-Vlaan deren. Dat het veer Hoedekenskerke Terneuzen wel kan vervallen zodra de beide andere veren volledig ge outilleerd zijn (ook een door de overheid gehanteerd argument voor de opheffing) verwierp de heer Van „bl'/j Woerkom. „Ons veer", zo zei hij, „blijft een functie vervullen, zelfs na de totstandkoming van de vaste verbinding, omdat de transporteurs van gevaarlijke stoffen (afkomstig var. Péchiney en Hoechst) toch nooit via de tunnel-brug-combinatie mo gen rijden. In dat verband vroeg drs. M. Dijkstra (D'66) of de werkgroep al een standpunt had gehoord van bei de industrieën, een vraag die de' woordvoerder van de werkgroep ontkennend moest beantwoorden. Ook op de vraag van het kamerlid P. Roels (PvdA) hoeveel mensen het veer HoedekenskerkeTer neuzen nu echt niet kunnen missen bleef de heer Van Woerkom het antwoord schuldig. (Van een onzer verslaggevers) GOES Twee gezinsvervangende tehuizen, respectievelijk voor licha melijk en voor geestelijk gehandi capten, zullen binnen enkele jaren verrijzen in de nieuwe Goese wijk „Zuid". Het gaat hier om twee ver schillende projecten van twee ver schillende initiatiefnemers, zij het met onderlinge coördinatie. Lichamelijk gehandicapten van wie de ouders of reeds overleden zijn, of te oud om het kind nog te verzorgen, konden tot nu toe vrijwel niet in eZeland terecht. Een enquê te, waarbij de sociale werkplaats De Betro (de Bevelanden en Tholen) in Goes en de dependance op Tholen betrokken waren naast sociale con tact-instanties, wees uit dat in het. werkgebied van de Betho in 75 ge vallen behoefte was aan een gezins vervangend tehuis. Men verwacht bovendien nog een geruime groei van dit aantal. De bouw vaal de unit voor 25 ■geestelijk gehandicapten zal naar verwacht al zeer binnenkort worden begonnen. De aktie is al gepasseerd en het werk is reeds aanbesteed. Het gebouw zal worden neergezet, achter de dagverblijven voor geeste lijk gehandicapten die naast dp kerk in Goes-Zuid sinds kort in aanbouw zijn. Zowel dagverblijven als „ge zinsvervangend tehuis" zijn projec ten van de stichting Philadelphia. Men hoopt een en ander binn.en twee j aar op te kunnen leveren. Hetzelfde geldt voor de unit van 25 lichamelijk gehandicapten, die naar alle waarschijnlijkheid op een nu in optie verkregen stuk grond tussen service-flat De Schakel en verpleegtehuis Maria Ter Weel zal worden gebouwd. Hiermee is men nu ook al in het „notarieel stadium" gekomen. Het laatste project is niet in han den van Philadelphia maar van een stichting in oprichting, waarvan het bestuur zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers van diverse be langhebbenden, zoals de bond voor ouders van spastische kinderen en de sociale werkplaats. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL De bedrijfsdirecteur van de Nederlandse Stikstof Maat schappij n.v. te Sluiskil, ir. V. Gena, zal per 1 januari a.s. het bedrijf ver laten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij zal worden opgevolgd door de huidige onderdirecteur, de heer S. Martorana. Ir. J. Zeegers, eveneens onderdi recteur van het bedrijf, is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot com mercieel directeur, met als stand plaats het hoofdkantoor te Brussel. Ir. V. Bizzotto, eveneens, verbon den aan het Sluiskilse bedrijf, is met ingang van dezelfde datum benoemd tot technisch onderdirecteur. Op het hoofdkantoor te Brussel verlaat de administratief directeur, de heer P. Kranz, de onderneming per 1 janua ri, wegens het 'bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Hij zal wor den opgevolgd door de heer S. Costa- magna. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het dagelijks bestuur van het actiecomité Westerscheldeveren Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in Zo- merlust te Axel een onderhoud gehad met de leden van GS van Zeeland, de heren M. van Poelje en mr. J. Sehlingemann. Onderwerp van gesprek was de be spreking, die het comité onlangs heeft gehad met minister Drees in Den Haag over de in het vooruitzicht ge stelde verhoging van de veertarieven en de mogelijke invoering van een nachtdienst op de Westersehelde. Aan het gesprek met de gedeputeerden namen van de zijde van het veren comité deel, de "heren W. Warnier, J. Scheerders, W. van Avermatte en C. van Aerde. Zoals bekend hebben gedeputeerde staten van Zeeland vandaag (donderdag) in Den Haag een onderhoud met minister Drees, waarbij enkele voor Zeeland uiterst belangrijke kwesties aan de orde zul len komen zoals de vaste-oeverver- binding, het Baalhoekkanaal en de veertarieven. WAARD (Van een onzer verslaggevers) BAALHOEK Een lange smalle straat, niet meer dan een geasfal teerd karrespoor. Twee rijen huisjes links en rechts. Ze leunen ver moeid tegen elkaar. Sommige witgepleisterd en statig, andere grauw en vervallen: ze hebben betere tijden gekend. Heb je geluk, dan kom je er een verdwaalde wandelaar tegen of een eenzame boer. Bij min der geluk moet je het doen met een kip als enig levend wezen of een schuchtere hond. Een paradijs van rust en vrede. De naam: Baalhoek.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3