DE NEDERLANDSE VOLKS-UNIE: mm Strijd voor sterk gezag met een verdacht woordenboek Bankrovers maken steeds minder buit Het is opvallend stil op de synode CAMEL FILTER AANTAL OVERVALLEN STIJGT WERKWIJZE ZAL NA AFLOOP AAN VEEL KRITIEK BLOOTSTAAN Geld weg na aanhouding Russische cameramensen versliepen zich WERELDBEROEMDE KWALITEIT. binnenland buitenland GEEN GENADE Minder in huis Defensie-rapport in discussie K VP-jongeren bijeen in Breda Tegenstellingen Uitstel ARRESTANT BEKLAAGT ZICH: Zwartboek over het vreemdelingenbeleid Toch bekend Makkelijker Student gedood bij betoging in Venezuela CAMELen CAMELFILTER Gewoon geweldig lekker. Donderdag 28 oktober 1-971 —4 PURMEREND De achtentwintigjarige tegenover ons onder scheidt zich in niets van duizenden van zijn generatiegenoten. Enigzins naar rood zwemend haar, bakkebaarden en snor. Blauwe ogen, slanke gestalte. Rustig pratend. Heeft vrouw en één dochter tje. Autotje voor de deur van het woningwetpakhuis in de in luttele jaren uit het moeras gestampte Purmerendse wijk Wheer- molen, toevluchtsoord voor Amsterdammers voor wie de Bijlmer te duur is. Traditioneel ingerichte woonkamer met één opmerke lijk aspect: de afwezigheid van boeken. In dat kader ontvangt ons de heer Guus Looye, in het dage lijks leven bedrijfsleider van een Amsterdamse bakkerij, in zijn vrije tijd de algemeen se cretaris van de Nederlandse Volks-Unie. Een groepering die door middel van gestencilde publicaties onze belangstelling heeft getrokken. De leidende gedachte daarin: een nationale beweging is noodzaak. En als tweede, daaraan gelijk: links is de pest voor ons land. Daarmee situeert de Nederlandse Volks-Unie zich duidelijk ter rech terzijde, maar wie nu mocht den ken. dat men voor de min of meer gelijkgezinden wat vriendelijker is, komt bedrogen uit. Voor de liberalen en de zeventigers van Drees heeft men geen goed woord over. De heer Looy neemt om de haverklap de termen „volksmislei ding" en „volksbedrog" in de mond als het over de huidige rege ring gaat. Zijn afkeer geldt dan met name DS'70, waarin hij zeer teleurge steld is omdat deze partij ook het regeringscompromis heeft aan vaard. En het is eveneens al gauw duidelijk dat hij steeds zijn hoop heeft gesteld op nieuwe formaties om dan tot de ontdekking te ko men dat ook die niet aan zijn idealen beantwoordden. D'66 heeft bijvoorbeeld zijn sympathie gehad toen Vaii Mierlo het nog had over het laten ontploffen van de be staande partijen. Looy: „Maar nu is hij de bond genoot van de partij van de Ar beid, die juist 't eerst in aanmer king kwam te exploderen". „Waarom die 't eerst?" Looy: „Omdat ze onnederlands is". „Hoe zo?" Looy: „Omdat ze geen steun ver leende aan het voorstel van Jonge ling om in Rijssel een Nederlands cultureel centrum te stichten". „Zoals uit de naam van de groe pering al blijkt, voelt men zich nauw verwant met de Vlaamse strijd, maar anders dan gelijksoor tige voorgangers wil de Neder landse Volksunie de Dietse stam genoten aan de andere kant van onze oostelijke grenzen in één rijk verenigen. „Oost-Friesland, Elten en Tudderen moeten weer Neder lands worden". En in volle ernst voegt Guus Looy eraan toe: „Als de scheuring van België een feit is, kunnen we met Frankrijk misschien tot een ruil komen; Wallonië tegen Frans- Vlaanderen". Looy zet zich natuurlijk stevig af tegen wat hij het „Franse impe rialisme" noemt. Dat minister Luns altijd met de Fransen in de EEG over de strengen heeft gelegen is Looy blijkbaar ontgaan, want zelfs deze bewindsman vindt geen gena de in zijn ogen: „Luns is een francofiel, hij handelde onneder lands". Dat is voor de Nederlandse Volks-Unie een doodzonde, want „het Nederlander-zijn staat bij ons voorop". Het lukt ons overigens niet Looy "tot een nadere omschrijving van de inhoud van dat begrip te bren gen. Wij moeten het doen met zijn belijdenis: „Altijd als ik het Wil helmus hoor, krijg ik een brok in m'n keel". Geen taial dus die herinnert aan de tijd dat de heer Looy zichzelf als een provo beschouwde. „Wat mij daarin aantrok was het verzet tegen het establishment. Dat drijft ons bij de Volks-Unie ook". Waarom hebt u met Provo ge broken?" „Omdat ze gebruikt worden door machten die het op de ondermij ning van de Nederlandse volks kracht voorzien hebben. Al die ac ties, al dat drukwerk, de levens wijze van sommige provo's, dat kon tooh alleen maar van buiten af worden gefinancierd", zegt Looy. Zelf blijft hij overigens zwijg zaam over het aantal leden van de Volks-Unie. We horen alleen dat de „beweging" een randstedelijk accent heeft, relatief veel leden in Brabant, telt, maar dat de eerste aanhanger in Zeeland nog moet worden gevonden. Een ander hoofdpunt uit het Volks-Unie programma is het stre ven naar een krachtige regering „die een Praktisch, Efficiënt en Sociaal Bewind kan voeren" (de hoofdletters zijn van de Volks- Unie). Gevraagd naar een detaille ring van die doelstelling, verwijst Looy ons naar een schriftuur van een juridisch adviseur mr. F. Zoet mulder. Dat begint met een wat dubbelzinnige passage: „Een com promis tussen het in onze kring levende verlangen naar een krach tige regering en de politieke - misschien zelfs strafechterlijke - onmogelijkheid ons tegen de parle mentaire democratie te keren". Verderop heet 't dat „de Staten- generaal gehandhaafd moeten wor den uit eerbied voor een vijfhon derdjarige traditie". Over de wijze van verkiezing wordt niet gerept, maar veel zal de volksvertegen woordiging onder een Volksunie bewind niet in de melk hebben te brokkelen, want „de Koning en de door Hem benoemde minister-pre sident krijgen een absoluut veto- reoht". De Eerste-Kamer wordt vervangen door een college a la de Sociaal-Economische Raad, wat aan een corporatief stelsel doet denken. Dat mr. Zoetmulder niet schroomt ook in ander opzicht te rug te grijpen op politieke filoso fieën uit de dertiger en veertiger jaren kan men afleiden uit zijn GUUS LOOY „Gedachten over een sociaal-econo misch program voor de Volks- Unie: „de boerenstand wordt daar in geschetst als „drager van gezon de tradities en als bewaarder en doorgever van de erfmassa van een volk". Het Plan-Mansholt wordt in die gedachtengang afge wezen als „strijdig met de ideolo gie van het volksnationalisme en ontmaskerd als een weloverwogen poging tot ontworteling en massi ficatie van de Europese volken". In dezelfde categorie valt de opmer king dat „de poliepachtige uitbrei ding van het grootwinkelbedrijf aan banden moet worden gelegd" en dat „voor de co-operatie in de consumentensfeer geen plaats meer is". Mr. Zoetmulder is niet de enige juridische adviseur van de Volks- Unie; mr. H. F. Heierman, die ook banden met de Boerenpartij onder houdt, is de andere. Gevraagd naar de overige bestuursleden van de „beweging" horen we dat de Am sterdamse electrotechnicus Wim Ettema voorzitter is en dat men veel steun ontvangt van een als „vijftigjarige journaliste en Bal kan-specialiste" omschreven me vrouw E. Kokkoris-Syriër, die een verdieping van haar huis als bu reau aan de Volks-Unie ter be schikking stelt. De algemeen-secretaris verweert zich tegen de aantijging in sommi ge publikaties dat hij een neo fascist zou zijn. Zijn woordkeus geeft overigens wel aanleiding tot dat misverstand: uitdrukkingen als „het veroveren van de macht", „volkse cultuur", „Cultuurkamer" (door hem bepleit om de subsidie aanvragen van kunstenaars te be oordelen), „volksvreemde elemen ten" en dergelijke liggen hem in de mond. bestorven als had hij gisteren nog „Volk en Vaderland" gelezen. Maar op z'n tafel ligt al leen het Nieuws van de Dag. JOOP BARTMAN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Steeds vaker dit jaar klinken de met veel drei ging geladen woorden: „Stop, dit is een overval". Steeds vaker ne men met pistolen gewapende mannen banken tot doelwit om zich op een gemakkelijke, maar riskante wijze te verrijken. Veel baat hebben ze daar niet bij, want G5 procent van de bankovervallen eindigt met de arrestatie van de daders. „Het aantal overvallen is inder daad nogal fors toegenomen", zegt de heer E. C. Muns, voorlichtings functionaris van de Bankiersvereni ging in Amsterdam. „Maar een op gaande lijn valt er niet in te ont dekken. Daarvoor zou je gegevens over meerdere jaren moeten hebben. Mocht er een lijn in te ontdekken zijn, dan is die erg grillig". Niet alleen het aantal bankoverval len is dit jaar fors gestegen, ook de gemiddelde „opbrengst" per overval steeg, tenminste als je de tot nu toe bekende cijfers voor 1971 (en die gaan maar over de eerste vier maanden) nader beschouwd. Niettemin bestaat de indruk, dat de opbrengsten per overval de laatste tijd aanmerkelijk zijn gedaald. Wer den eerst nog bedragen genoemd die in de tienduizenden guldens liepen, de laatste weken wordt bij banko vervallen vrijwel niet mieer gestolen dan maximaal 10.000 gulden. Een overval in Nijmegen van dinsdag middag (overigens de tweede in een week tijd) leverde maar tien mille op, terwijl de overval in St.-Ontho- nis ook dinsdag „maar" vijf duizend 'gulden opbracht. Steekt' daar wat achter? „Die in druk heb ik niet", zegt inspecteur C. Kant van de Arnhemse gemeentepo litie, „Een mogelijke verklaring zou kunnen zijn, dat alleen de bijkanto ren worden overvallen, waar men gewoonlijk minder geld in huis heeft". Of worden er misschien lagere be dragen genoemd dan er in feite weg (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Het defensierapport van het Tweede-Kamerlid voor de KVP, generaai-majoor b.d. J. van Eisen, zal onderwerp van discussie zijn tij dens een bijeenkomst van KVI*-jon geren op 30 oktober in Breda. Het rapport veroorzaakte destijds de no dige deining en ontlokte ook aan de oppositie positieve reacties. Een opmerkelijke noot uit het rap port is, dat gestreefd moet worden naar gelijke lasten voor iedere jonge man uit de oproepbare leeftijdsklasse, In principe, zo stelt Van Elzen, moe ten allen worden opgeroepen die goedgekeurd zijn. Volgens hem zal ook de keuring moeten worden her zien, zodat voor eenvoudige functies ook zij in aanmerking komen die tot nu toe worden afgekeurd. De jongerenraad, die zich in het al gemeen zal bezinnen op de nieuwste ontwikkelingen in het denken over de defensieproblematiek wordt vanaf 's middags twee uur in hotel Cosmo polite gehouden. (Van onze speciale verslaggever) ROME Het is opvallend stil geworden op de synode. De mara thonzittingen met hun eindeloze woordenvloed die op den duur langs iedereen heen ging, zijn voorbij. Het wachten is op de teksten die ter stemming worden voorgelegd. De behandeling van de rechtvaardigheid in de wereld heeft aan de synode geen nieuw elan kunnen geven. Het was eenvoudig te veel, na het al zeer ingewikkelde thema van het pries terschap een nog complexer pro bleem aan te pakken. De energie was uitgeput, de bisschoppen besef ten dat zij moe waren, zij misten de veerkracht zich nog een keer geheel en al te concentreren. Bovendien stonden zij onder de druk van het vooruitzicht aan hun priesters nau welijks een verhelderend woord te kunnen zeggen. Overigens is de discussie over de gerechtigheid nog niet afgerond. De z.g. circuli minores (taalgroepen) beraadslagen tot en met vanmorgen. Zij hebben echter de grootste moeite op het probleen vat te krijgen. Het zelfde euvel waaraan heel de synode mank gaat, openbaart zieh ook hier weer: de ondoelmatige werkwijze. Er was geen handleiding gegeven van scherpe richtvragen. Nu zoekt iedere groep zijn eigen weg. Over haast hebben enkele nog praatpapie ren laten opstellen, maar voordat die in vertaling aan de andere groepen kunnen worden doorgespeeld, is de tijd goeddeels voorbij. De bisschop pen voelen zich overvraagd. Intussen doet een werkgroep be staande uit de synodevoorzitters, de algemene secretaris, de 12 verslag gevers van de taalgroepen en enke le adviseurs verwoede pogingen, vrijdag over het priesterschap een tekst klaar te krijgen die alsnog het gezicht van de synode enigszins kan redden. Wat naar buiten uitlekt, is alleen dat het werk moeizaam ver loopt en dat de tegenstellingen van tijd tot tijd hoog oplopen. Niemand, binnen noch buiten de synode, weet wat er uit de bus komt en waarover een mening wordt gevraagd. Het is ook wel ondoenlijk op grond van de gevoerde besprekingen een bevredigend resultaat te berei ken. Ondanks het feit dat van alle kanten bij hoog en bij laag is beweerd dat de celibaatswet slechts een secundaire kwestie vormt die de kern niet raakt, is dit punt allesbe heersend gebleken. De synode is in dezelfde fout vervallen als destijds het Nederlands pastoraal concilie. Geïsoleerde aandacht voor deze kwestie voert nu eenmaal op een dood spoor. Alleen een behandeling in bredere context kan de impasse doorbreken. Er moet al een wonder gebeuren, wil men nog, in welke richting ook, tot een tweederde meerderheid komen. En deze twee derde meerderheid is voor een syno debesluit vereist. moesten worden afgewerkt, maken vruchtbaar beraad onmogelijk. Men wordt beziggehouden op een wijze dat zoveel moet gebeuren dat nie mand het verwerken kan. In feite gebeurt er dan helemaal niets. DRS. R. V. D. HEUVEL O.S.B. Oncontroleerbare geruchten willen dat een aantal bisschoppen moeite doen uitstel van de stemming te bereiken, b.v. tot het komende voor jaar. De synode kan dan nog eens rustig overwegen wat men allemaal heeft gehoord, onderling en met het achterland overleg plegen en even tueel zijn standpunt herzien. Het moet wel gezegd worden dat de leiding van de synode opnieuw een bewijs van zijn onbekwaamheid heeft gegeven door aan te kondigen dat vrijdagmorgen de teksten wor den uitgereikt en zaterdagmorgen de stemming plaatsvindt. Ondertussen gaat men luisteren naar de verslagen van de taalgroe pen over de gerechtigheid. De bis schoppen hebben dan net een halve dag, en misschien wel minder, om de tekst te bsstuderen en hun amende menten, in het Latijn, op te stellen. Onderling overleg is zo bij voorbaat uitgesloten. Blijft men hierbij, dan komt er een veelheid aan vluchtig klaar gemaakte amendementen die de verwarring ten top voeren. Een ding Is zeker. De werkwijze zal na afloop aan heftige kritiek blootstaan. Overladen dagprogram ma's zoals die tijdens deze zitting DEN HAAG (ANP) De rijks récherche heeft een onderzoek inge steld naar de klacht van de heer G. Buitelaar uit Den Haag tegen de Haagse politie. De man zegt, dat hiy zaterdagmor gen vroeg, na enkele uren op een politiebureau in Den Haag te hebben vastgezeten, van zijn aan de politie afgegeven geld f 2400 te weinig heeft teruggekregen en dat de politie dat geld heeft achtergehouden. De heer Buitelaar, eigenaar van enkele tapijtzaken had zo zegt h;j bij zijn aanhouding bijna f 8800 op zak. Hij was aangehouden in ver band met een schietpartij waar hij achteraf niets mee te maken bleek te hebben. De Haagse politie heeft zelf direct een onderzoek ingesteld en is daar bij tot de conclusie gekomen, dat de heer Buitelaar ongelijk heeft. Voor een zo objectief mogelijk on derzoek van de klacht heeft de Haagse politie de zaak verder m handen gegeven van de rijks recherche. AMSTERDAM (ANP) „De politie beslist vaak op eigen houtje dat vreemdelingen geen verblijfsver gunning nodig hebben, door hun eenvoudig geen aanvraagformulier voor zo'n vergunning uit te reiken." Dait is volgens Release-medewerker Arnold Alons uit Amsterdam een van de conclusies, die kunnen wor den getrokken uit het bijeengebrachte materiaal voor een „zwartboek over het vreemdelingenbeleid", dat mo menteel in voorbereiding is. De heer Alons is lid van de werkgroep die dat zwartboek moet samenstellen. zijn? De banken hebben tenslotte vo rig jaar de afspraak gemaakt bij bankovervallen helemaal geen be dragen meer te noemen. „Die erva ring hebben we niet", zegt inspec teur Kant, „Ik geloof niet, dat de banken lager taxeren dan er gesto len wordt. Als wij een bedrag noe men, is dat ook inderdaad gestolen. Zoveel vertrouwen moet u wel in de politie hebben." De heer Muns van de Bankiersjvereniging weer: „Die afspraak om geen bedragen meer te noemen is inderdaad gemaakt. In principe geldt die afspraak ook nog steeds". Maar in de praktijk blijkt daar toch niets van terecht te komen; steeds weer worden de bedragen toch be kend. „Maar het is nog steeds de bedoeling, dat die bedragen niet ge noemd worden", houdt de heer Muns vol. „Maar zoveel factoren spelen daarbij een rol: de politie deelt het altijd wel mee. als er een overval is. is de pers er ook altijd snel bij. Maar als de kas later wordt opgemaakt blijkt vaak, dat het fei telijk gestolen bedrag groter of klei ner is dan het aanvankelijk genoem de bedrag. Maar we blijven er naar streven om naar buiten zo weinig mogelijk bedragen te noemen". TORONTO (Reuter) Drie Rus sische cameramensen, die de reis van Sovjet-premier Kostygin mee maken, hebben zich in Canada ver slapen en hebben het vliegtuig ge mist waarmee zij naar Cuba zouden vertrekken. Een woordvoerder van het Cana dese ministerie van buitenlandse za ken deelde mee, dat die drie de bus voor journalisten naar het vliegveld van Toronto misten, vanwaar zij met Kosygin naar Cuba zouden reizen. Canadese functionarissen reden hen toen met grote snelheid door het drukke verkeer naar het vliegveld. Het feit, dat de Russische pers attaché aan boord van het Aeroflot- vliegtuig op de hoogte was gesteld van de vertraging, mocht niet baten. De cameramensen arriveerden op het vliegveld toen het Russische vliegtuig juist opsteeg. De Canadese woordvoerder wei gerde de namen van de drie lang slapers bekend te maken. „Ik denk dat zij het al moeilijk genoeg heb ben," zei hij. De drie vertrokken daarop met een speciale vlucht van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaat schappij naar Cuba. (ADVERTENTIE) In de regel worden toch vooral bij kantoren op de korrel genomen. „Althans", zegt de heer Muns, „de bankkantoren in kleine plaatsen, stille wijken, waar de overvaller makkelijk en snel weg kan komen." „De bijkantoren zijn makkelijker te bewerken", beweert adjudant Geert- sen van de Nijmeegse gemeentepoli tie. „Niet dat het met een mindere beveiliging heeft te maken, maar de overvaller loopt er minder risico; minder personeel, minder publiek, minder pottekijkers. En die bijkan toren zijn ook makkelijker bereik baar." De heer Muns: „De beveiliging op bijkantoren is zeker niet minder. We hebben er een heel programma voor opgemaakt en dat zijn we nu aan het uitwerken. Op iedere balie van alle bankkantoren (zo'n 7.000) komt pantserglas en alle kantoren worden uitgerust met een stil-alarm- systeem. Het vergt alleen nogal wat tijd om het af te werken. Niet alleen kost het een hoop geld 200 miljoen gulden maar ook de leve ring van het glas en de apparatuur kost veel tijd. CARACAS (AFP) Bij een pro- testbetoging tegen de reorganisatie van de centrale universiteit van Ve nezuela in Caracas is een student gedood door een kogel in het ge zicht. Een politieman werd door een steen gewond. Op bijna a'lle middelbare scholen in de hoofdstad hebben die leerlingen de klaslokalen verlaten en demon straties georganiseerd. De deelne mers aan een protestmars gooiden stenen naar de auto van de minister van buitenlandse zaken, Calvani, en staken een ander voertuig in brand. De politie heeft de betogers ver spreid. Er zijn tal van arrestaties verricht. DAVID OISTRACH, de beroemde Russische violist, heeft geen toestem ming gekregen voor een concertreis door Engeland. Oorzaak: de uitwij zing van 105 Russische functionaris sen uit Engeland.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 19