China reageert nog niet op toeiating Caféhouder en zijn dochter in arrest „LEGER BENDE" GEPAKT NA OVERVAL George Best gaat best gekleed Op rij-examen slaagt 30% bij eerste keer VRAGEN UIT DS'70 EN VVD OM TAIWAN - WEER - IN VN TE KRIJGEN Enig licht in loon- en pnjs- overleg VOGEL VANGERS PLANNEN TEGEN AANVAL OP SEX- BOETIEKS Geen radio en België t.v. m door staking RADIO 0E K0GK Bromfietser bewusteloos in Terhole MIDDENSTANDERS IN MIDDELBURG MAREN KENNIS MET INBREKERSALARM Huisdieren in 2 miljoen woningen Belgisch blad GELE ROZEN VOOR VORSTIN WACHTEN I.V.M. MOORD OP TON K. BIJ KESSEL Nederlander door Franse vriendin neergeschoten Steekpartij Echt waar. Rotterdam-Londen v.v. Q mH H met BAF vanaf Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. 1945433. VRUE ZEEUW WOENSDAG 27 OKTOBER 1971 25e Jaargang No. 6685 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. II uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Volgens het Bel gische blad „Het Laatste Nieuws" zouden vogelvangers uit de om geving Wuustwezel, Essen en Huijbergen plannen hebben voor een „tegenaanval" in Nederland. Doelwit zouden volgens de krant sexboetieks zijn in Putte èn Roo sendaal en woonwagenkampen in het zuiden van het land. De tegenaanval van de vogel vangers zou gericht zijn tegen de actie van de Vereniging voor Na tuurbehoud, afdeling Roosendaal, afgelopen weekeinde in België." De leden van deze vereniging protesteerden tegen de vangst van vogels, bestemd voor kooien en voor consumptie. Daarbij be vrijdden ze vogels uit de netten, waarbij ze enkele keren in con flict kwamen met Belgische vo gelvangers. Volgens Het Laatste Nieuws liep daarbij één vogel vanger een hersenschudding op. De Nederlanders zouden ook de lokvogels uit hun kooien hebben laten vliegen. (Van een onze verslaggeefsters) NIJMEGEN Een streng militair georganiseerde bende waarvan de leden elkaar aanspraken met „luite nant" en „sergeant" is gisteren in de boomgaarden rond Ochten door de Nijmeegse gemeentepolitie, en de Rijkspolitie Tiel, Ochten, Lienden, Rhenen en district Utrecht, na een felle achtervolgingsjacht gepakt. De bende, bestaande uit drie Zuid- Molukkers en een Nederlander, werd gezocht in verband met een overval op de Nederlandse Midden- standsbank in het winkelcentrum Notenhout in Neerbosch eerder op de middag. De overvallers, een 19- jarige inwoner van Tiel, een 17- jarige Zuid-Molukker uit Nijmegen, een 24-jarige Zuid-Molukker uit Tiel en een Zuid-Molukker die zijn naam en leeftijd niet wenst te zeg gen, wisten met 10.000 te ontko men. Het geld is nog spoorloos Omstreeks het middaguur kwamen twee mannen de bank binnen om Duits geld te wisselen. Toen de cais sière daarop naar achteren ging, schreeuwde een van hen: „Ga lig gen, dit is een overval". Direct daar op versohenen twee andere gebrilde en met pistolen bewapende overval lers. De filiaalhouder, de heer J Scholl, werd door een van hen onder schot gehouden. Van een van de twee cliënten ,die inmiddels ook waren binnengeko men werd de portemonnee afhandig gemaakt. De vrouw kreeg deze ech ter weer ongeopend terug, nadat zii de overvallers had gevraagd waar voor dit allemaal diende. De vrouwelijke personeelsleden werden met de beide cliënten, waar van er een vergezeld werd door haar 5-jarig zoontje, in het toilet opgesloten. De filiaalhouder werd mét een pistool op het hoofd gericht gedwongen de kluis te openen. Toen bleek dat er geen geld in de ■kluis was opgeborgen werden allen •in de kluis opgesloten, met de me dedeling dat zij deze pas na twintig 'minuten mochten verlaten, omdat er ahders geschoten zou worden. De -filiaalhouder heeft later de kluis, met de daarin aanwezige sleutel, van binnenuit kunnen openen. Hii heeft bij buren de overvallers hadden de telefoon onklaar gemaakt direct de politie gealarmeerd. LONDEN (AP) Het Londense blad voor de herenmode „Tailor and Cutter" heeft zijn jaarlijkse tien bestgeklede mannen gekozen. Twee de werd de Amerikaanse zanger en tv-ster Andy Williams. Tot de volgende acht van de tien uitblinkers behoren Engelse edellie den, acteurs en voetbalspelers onder wie Rex Harrison, Alain Delon, Ro bert Morley, Jean Paul Belmondo, George Best, Bobby Moore, Lord Snowdon en, hij werd nummer ze ven, de 76 jaar oude hertog van Windsor. Met een bos ;ele rozen begroette de Westduitse ^resident dr. Gustav Heinemann gistermorgen koningin Juliana aan het begin van het vier dagen durende staatsbezoek. Voor een uitgebreid verslag zie elders in dit blad. DEN HAAG (ANP) Van de ih 1970 bijna 855.000 door het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen geëxamineerde kandidaten, was ongeveer 65 procent in de leeftijd van 18 tot 29 jaar. Van de in totaal 893.772 personen, die een aanvraag voOr een rij examen hebben ingediend, was 46,7 procent vrouwen. Dit staat in liet jaarverslag van de stichting C.B.R., die dit jaar voor het eerst een jaarverslag heeft gepubliceerd. Uit het verslag blijkt verder, dat gemiddeld 70 procent het examen twee of meer keren moet afleggen, rond 30 procent slaagt dus bij de eerste keer. Vanuit 57 oproepplaatsen in het land zijn 437 examinatoren werkzaam. Tijdens de rijexamens in 1970 hebben zich 894 aanrijdingen voorgedaan (943 een jaar tevoren). Gemiddeld blijven zes kandidaten per jaar dood tijdens het rijexamen. Ook komt het voor, dat nerveuze kandidaten hun zenuwen op de examinatoren trachten af te reageren: zo werd er één met vn kapstok bedreigd, een ander werd in de vinger gebeten en een derde werd letterlijk bij de neus genomen. Wanneer eenmaal alle rijschoolinstructeurs het Vamordiploma (thans 3900 van de 6090) zullen hebben behaald, verwacht de directie van het C.B.R. een stijging van het aantal eerste keer geslaagden, aldus het jaarverslag. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Er is weer enig licht gekomen in het loon-prqs- gesprek, zo vinden de voorzitters van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties. Zij hebben gistermiddag de draad van het overleg over het in 1972 te voeren loon- en prijsbeleid weer op genomen, nadat hun loondeskundigen in een speciale commissie van de Stichting van de Arbeid vorige week zo'n geweldige kloof tussen de we derzijdse standpunten hadden moe ten constateren, dat van een volledige breuk kon worden gesproken. „De kwaliteit van ons nader gesprek was van dien aard, dat het zin heeft het overleg voort te zetten", zo werd na afloop verklaard. De voortzetting zal hedenavond zijn. Intussen is men zo bezorgd over de levenskansen van het „couveusekind je", dat men het raadzaam vindt een diep stilzwijgen te betrachten over hetgeen tot dusver werd bereikt in het voorzittersoverleg, dat gisteren van 2 tot ruim 5 uur duurde. „We hebben geen afgerond gesprek gevoerd, er was meer sprake van een verkennende bespreking", aldus NVV-voorzitter Ter Heide. Benadrukt werd, dat op geen der punten concrete afspraken zijn ge maakt. De toelaatbare loonstijging zou zelfs niet aan de orde zijn ge weest gistermiddag en aangezien dit punt doorwerkt in de andere onder werpen, zou dit de reden zijn, dat men zich nog op niets heeft vastge prikt. Men hoopt vanavond wel tot wat concreter mededelingen te kun nen komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In (of bij) meer dan twee miljoen Nederlandse woningen worden miljoenen huisdieren gehou den, variërend van honden en katten via vissen tot reptielen. Het NIPO heeft dit vastgesteld via een enquête. 56 pet gaf he!t bezit van één of meer huisdieren op, gemiddeld meer dan anderhalf per gezin, dus bijvoor beeld hond en kat, zangvogels en vissien. Van de ondervraagden meldde 22 pet het bezit van (één of meer) hon den, 21 pet zangvogels (parkieten, kanaries enaovoort), 15 procient kat ten, 13 pet vissen (aquarium), 6 pet hamsters, marmotten, witte muizen e.d., 4 pot konijnen, 3 pet kippen, een dien, gaimzien e.d., 2 pet duiven, 1 pet ponies, geiten, paarden e.d., 1 pet schildpadden, hagedissen e.d. Hoeang Hoea, genoemd als eerste Chinese man in de V.N. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De geschiedenis van de Verenigde Naties is gisteren een nieuwe fase ingegaan met de vervanging van Taiwan door Peking als vertegenwoordiger van China in de algemene vergadering van de Veiligheids raad. Maar bijna een hele dag na de beslissende 'stem ming in de vergadering hadden de leiders van de Volksrepubliek China alleen nog maar met een formele bevestiging gereageerd op de boodschap van secretaris-generaal Oe Thant dat Peking was binnengehaald en Taiwan was uitgestoten. De grote slag die met 76 stemmen voor, 35 tegen cn 17 onthoudingen was toegebracht aan de poging van de Veren-: de Staten Taiwan voor uitsluiting te behoeden, leidde tot een nijdige uitval van de Amerikaanse ambas sadeur George Bush die de stemming verwoordde met de opmerking: „Dit ogenblik van schande". Maar minis ter van buitenlandse zaken William Rogers zei later in Washington dat de uitstoting van Taiwan weliswaar scha de toebrengt aan de Verenigde Naties maar dat Amerika buigt voor de wii van de meerderheid. Hij sprak trou wens ook zijn voldoening uit over de toelating van Peking. „Met enige aarzeling, met wat pro blemen en wat moeilijkheden heeft Nederland meegewerkt aan de stap tot toelating van de Chinese Volks republiek tot de Verenigde Naties". Dit zei gisteren minister Sehmelzer van buitenlandse zaken in een eerste reactie op het besluit van de algeme ne vergadering van de V.N. om de Volksrepubliek China tot deze volke renorganisatie toe te laten. De be windsman herinnerde er verder aan dat de regering reeds had besloten om voor de Albanese resolutie te stemmen (waarin deze toelating wordt gevraagd). Een van de groot ste problemen vond hij dat Taiwan bleef zeggen héél China te vertegen woordigen. De Kamerleden Fors (DS'70) cn Berkhouwer (VVD) hebben minister president Biesheuvel en minister Sehmelzer (buitenlandse zaken) in middels gevraagd, of de regering be reid is te bevorderen dat, wanneer een regering van Taiwan zulks wil, Taiwan als nieuw zelfstandig lid wordt toegelaten tot de Verenigde Naties. Er gaan al geruchten dat de eerste vertegenwoordiger van Peking de huidige ambassadeur van China in Canada zal zijn. Deze ambassadeur, Hoeaiig-Hoea genaamd, schijnt een briljant tacticus te zijn en heeft een grote rol gespeeld bij het aanknopen van diplomatieke betrekkingen niet alleen met Canada maar ook met an dere landen. Onmiddellijk na de stemming tele grafeerde Oe Thant naar Peking en de gedelegeerden stonden ongeduldig te wachten op het teken van de Chinese leiders dat zij de uitnodi ging om hun zetel in te nemen ac cepteerden. Ze werden aangemoedigd dioor een wenk van minister Tsji Peng-Fei in Peking dat China de kwestie van het zenden van een delegatie naar New York in over weging had genomen. Terwijl het wachten nu dus is op de delegatie van Peking, zijn de ver tegenwoordigers van Taiwan al bezig hun bagage te pakken oin naar huis terug te keren. De nationalistisch- Chinese minister van buitenlandse zaken Tsjoe Sjoe-Kai liep aan het hoofd van zijn delegatie de verga dering uit kort voor de definitieve stemming die in uitstoting resul teerde. DE AFGELOPEN weken zijn in Athene zevenendertig personen ge arresteerd. Drieëndertig van hen be horen tot de communistische partij, volgens het ministerie van binnen landse zaken. DE ZANGERES Ilonka Biluska is aan de Vrije Universiteit in Amster dam geslaagd voor het kandidaats examen Engels. De zangeres vol bracht haar studie in drie en een half jaar. BRUSSEL (AP) De Belgische radio en televisie zijn gisteren de ether uitgegaan als gevolg van een staking, die werd gehouden uit soli dariteit met twee technici, die gister avond „wilden gaan staken" en als gevolg daarvan bedreigd werden met ontslag. De leden van de CGSP wensen ho gere salarissen. GISTERMIDDAG is de heer Th. M. Hazelkamp als nieuw lid van de Tweede Kamer beëdigd. Hij vullt de vacature op die is ontstaan door het vertrek van oud-minister Luns. DE WESTDUITSE Vrije Democraten hebben op hun congres in Freiburg Karl Hermann Flach, een 42-jarige journalist, tot secretaris-generaal ge kozen. Hij kreeg 345 van de 348 stemmen. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Iel. 01150-4255 TERNEUZEN Grote vreugde hier in de banken van de Albanese en Tanzaniaanse V.N.- delegaties toen Taiwan eruit en China erin gestemd waren. Bij de pijl de Albanese man, die de beroemde resolutie indiende. (Van onze correspondent) TERHOLE Een passerende bromfietser heeft in de nabijheid van de Driesprong langs de Hulsterweg in Terhole op het fietspad een brom fietsbestuurder in bewusteloze toe stand naast zijn voertuig gevonden. Blijkens de rijwielsporen was de bromfietser, die later de 16-jarige E. V. uit Heikant bleek te zijn. naast het fietspad terecht gekomen en ver volgens tegen een boom gebotst. Dok ter Terburg achtte overbrenging naar het ziekenhuis in Huist noodzakelijk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Een legertje re chercheurs van de Haagse politie heeft gistel-middag een inval gedaan in een woning te Den Haag en de 41- jarige caféhouder F.J.S. en zijn 20- jarige dochter, mevrouw B. M.-S. ge arresteerd. Beiden worden ervan ver dacht iets te maken te hebben met de moord op de 20-jarige gedetineer de Ton K. uit Den Haag, die zaterdag doorzeefd met kogels in Kessel (Lim burg) werd aangetroffen. De aanhouding van de caféhouder is waarschijnlijk een gevolg van het feit dat het slachtoffer een ring droeg, wahrop de initialen F.J.S. voor komen. Voorts zouden enkele getui gen te Kessel hebben verklaard op de ochtend van de moord een grijze VW-bestelbus vlakbij de Nederlands/ Duitse grens te hebben zien rijden. De caféhouder blijkt ook in het bezit van een dergelijke bus, alleen is deze wit. Bovendien is vast komen te staan (Van onze Parijse correspondent) ROUEN In Rouen is maandag avond de 28-jarige Nederlander Kon rad Slagt door zijn Franse vriendin Antoinette Oge, 29 jaar, met vier kogels doodgeschoten. Slagt woonde sedert enkele jaren samen met Antoinette, die in een voorstad van Rouen een café had. dat Ton K. een regelmatige bezoeker was van zijn café aan de Trekweg, dat in de nacht van 12 op 13 oktober volledig afbrandde, toen daar een benzinebom naar binnen werd gewor pen. Ton was inderdaad een goede klant van ons, geeft de vrouw van de caféhouder, mevrouw R. S.-L. toe. Mevrouw S. vindt het volkomen waanzin dat haar man in verband met deze moordzaak is gearresteerd. „Hij kan er helemaal niets mee te maken hebben, want hij was op de ochtend van de moord gewoon thuis", zegt ze. Dan doet mevrouw S., volkomen overstuur, verhaal over de afgelopen drie maanden waarin haar man vijf maal op het politiebureau belandde. „Het begon allemaal met een fikse steekpartij na een ruzie tussen mijn man en paar figuren uit de onderwe reld. Mijn man kreeg een steekwond in de hand en lag'hiervoor toen tien dagen in het ziekenhuis. Op een avond na de vechtpartij werden de ruiten van de auto van een van deze lieden ingegooid. Mijn man werd hiervan verdacht en drie dagen vootr verhoor opgesloten. Hij was nog maar net vrij of we werden in een nacht na sluitingstijd van het café opge wacht door drie mannen en met een bijl bedreigd. De Haagse recherche kwam toén aan de deur, maai- zei hieraan niets te kunnen doen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Twee avonden achtereen hebben enkele tientallen winkeliers uit de Middelburgse bin nenstad op het hoofdbureau van po litie kennis kunnen maken met een inbrekersalarm, dat door de n.v. Phi lips in de handel word. gebracht. Door middel van demonstraties werd de belangstellende middenstan ders getoond hoe gevoelig het alarm apparaat reageert en hoe het moet worden gebruikt. De opkomst van be langstellenden was groter dan men had verwacht. De commissaris van politie te Mid delburg, dr. D van Ooyen, gaf aan het begin van de demonstratie door een Philips expert, een uiteenzetting over de problemen welke de politie ontmoet bij de misdaadbestrijding. Het aantal inbraken en insluipingen wordt gestadig groter, terwijl het per centage opgeloste misdrijven even ge stadig daalt. Door een verdere verbe tering van de misdaadpreventie kan wellicht aan deze ongewenste ontwik keling een halt worden toegeroepen, zo zei dr. Van Ooyen. Het alarmapparaat wordt door de politie beschouwt als een welkome inbreng der elektronische industrie bij de strijd die de politie tegen de economische criminaliteit voert, al dus dr. Van Ooyen die het ook van groot belang achtte dat het alarmap- paraa, tegen een betaalbare prijs (nog geen 400,op de markt wordt ge bracht. (ADVERTENTIE) F" Mapr i BftmsHAtnfeAtuiS TIJ59,- Inlichtingen: Air Agencies Holland N.V. tel.010-2829 93 of Uw reisbureau.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1