Wij kunnen alleen maar dankbaar zijn voor komst koningspaar" UTRECHTSE ACTIE REDT BOS INVALLEN OP GROTE SCHAAL IN Z.-AFRIKA Bouquet WILLY BRANDT AAN VOORAVOND STAATSBEZOEK Succes voor werkgroep „Amelisweerd" llMSETS Si]ï])lIlD=2(BfflW Van veiligheidspolitie „IK GA IN IEDER GEVAL DOOR" IEDEREEN WAS ER, BEHALVE DE JARIGE Laat u zich voor 35 cent maar eens geur i g onthalen 99 Nog geen besluit over tabakshandel binnenland buitenland INDRUK Hoe bestaat het IN ENGELAND LIGT KORTSTE HOOFDSTRAAT VAN DE WERELD DOCUMENTEN BOEKEN Kruidendokter failliet Groot volksfeest voor Picasso MH wéÊÊ Ar*T n p Dinsdag 26 oktober 1971 11 I Mr. J. G. de Beus is sinds 1968, zoals dai kleurrijk heet, Harer Majesteits ambassadeur in Bonn en ai ruim een kwart eeuw in diplomatieke dienst. De resolute diplomaat met een gezon de dosis eerzucht heeft op talrijke respectabele plaatsen in de wereld hoogtepunten in zijn carrière be leefd. Het Nederlandse staatsbezoek naar Duitsland is er een van. pi een exclusief interview zegt hij in zijn riante werkkamer met uit zicht op de herfstige Rijn: „Van officiële Duitse zijde heeft men heel erg enthousiast op het komen de bezoek gereageerd. Dat geldt vooral ook voor Gustav Heine- mann, die er persoonlijk veel aan dacht aam besteed heeft. Hij is zelf op alle plaatsen, die door de ko ningin bezocht worden, gaan kij ken om er zeker van te zijn dat ze overal goed ontvangen wordt. Deze zorg vindt vooral zijn oorsprong in de persoonlijke vriendschap, die er tussen de beide echtparen is ont staan. Wat de Duitse pers betreft is er nog niet veel aandacht aan besteed. Daarom heb je er ook nog geen graadmeter voor met wat voor gevoelens de bevolking het bezoek tegenmoet ziet. De waarde van het bezoek ligt volgens de Nederlandse ambassa deur vooral op het menselijke vlak. „De politieke banden zijn al zo nauw. Beter kan het eigenlijk niet. Dat komt natuurlijk ook door de intensieve samenwerking in de EEG, de WEU, de NAVO en alle mogelijke andere organisaties. Wat de beide volkeren betreft denk ik dat de betrekkingen tussen de bel de landen nog meer zullen gaan leven. Het enige wolkje aan de hemel was de smeerpijp in Gro ningen, maar de gemoederen zijn na de laatste verklaringen van mi nister Drees erg bedaard. Over de vervuiling van de Rijn heeft Nederland geen klachten We schuiven elkaar niet de schuld in de schoenen „Nee. Ook op dat gebied geven de Duitsers alle medewerking. Overigens bestaat er voor dit pro bleem al een Nederlands-Duitse commissie, waarin nauw wordt sa mengewerkt. Natuurlijk moet er op dit gebied nog een massa ge daan worden". (Van onze correspondent) BONN „Wij Duitsers kunnen er alleen maar dankbaar voor zijn, dat deze bladzijde door de Nederlanders omgeslagen wordt". Dit zegt kanselier Willy Brandt aan de vooravond van het staats bezoek dat koningin Juliana en prins Bernhard vanaf vandaag vier dagen lang aan de Bondsrepubliek ^aan brengen. Met deze uitspraak doelde Brandt op „het historische boek van de be trekkingen tussen beide landen" en zinspeelde hiermee duidelijk op hetgeen de Duitsers Nederland tij dens de oorlog hebben aangedaan. In een persoonlijk gesprek in zijn kanselarij aan de Rijn, het „Palais Sdhaumburg" werden wij door hem in plaats van door Gustav Heinemann, de eigenlijke „tegen speler" van de koningin ontvan gen. De president moet zich we gens zijn oogoperatie nog steeds zeer in acht nemen. Gevraagd naar de zin van het staatsbezoek zei de kanselier: „Wij hebben gelukkig geen bilaterale problemen. Regeringen hebben na tuurlijk altijd wel wat te bespre ken, maar dat zijn in ons geval geen 'meningsverschillen. Ik wil proberen de zin van het bezoek bescheiden te formuleren: we ver heugen er ons in elk geval zeer op. De bevolking en de regering be schouwen dit als een gebeurtenis van belang. De poldtiek-historische betekenis ligt hierin dat wij wat de vorm betreft een bladzijde om slaan van het boek van de betrek kingen tussen beide landen en wij Duitsers kunnen er alleen maar dankbaar voor zijn, dat deze blad zijde door de Nederlanders wordt Willy Brandt is duidelijk over de schok heen, die hem de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede heeft bezorgd. Maar zoals meestal het geval is, maakt hij een gespannen in druk. Hij wil nu eenmaal steeds het beste wat in hem zit, geven. Er verschijnt een glimlach op zijn vermoeide gezicht: „Misschien heb ik de prijs wel als inleiding op het Nederlandse staatsbezoek gekre gen. Ik heb van uw premier Bies heuvel en van mr. Luns gelukste legrammen met de beste wensen voor mijn verdere werk gekre gen". Wanneer Brandt zich verontschul digt dat niet Heinemann, maar hij zelf ons ontvangt, zegt hij: „Het gaat de president heel goed. Hij draagt een bijzondere bril met een heel Mein gaatje in het midden. Nu kan hij alleen maar rechtuit kijken. Dat heeft ook consequen ties voor zijn veiligheidsmensen, die er een heel andere taak bij hebben gekregen. Ze moeten hem namelijk nu niet alleen bewaken, maar ook nog alle mogelijke docu menten voorlezen. De president verheugt zich zeer over de komst van uw vorstenpaar, want hij is nog steeds diep onder de indruk van zijn eigen bezoek aan Nederland en weet het bijzon der te waarderen dat de tegenvisi te zo spoedig mogelijk plaatsvindt. Ik geloof dat er ondanks datgene wat er tussen onze beide volkeren plaatsgevonden heeft en wat niet uitgevaagd kan worden dat zal door de tijd en door onze handel wijzen moeten geschieden er toch enge verhoudingen zijn ont staan. Dat geldt niet alleen voor de regeringen, voor de economie of de culturele betrekkingen, maar ook voor de jongere generatie, die heel andere contacten heeft opgebouwd dan vroeger mogelijk waren". Vindt u dat het tijd wordt niet meer over het verleden te praten". Met een nadenkendq blik op zijn bewegende handen kijkend zegt de man, die in Warschau een knieval voor het monument van de nazi slachtoffers maakte: „Ik ben nooit een voorstander geweest van de therapie gras over een zaak te laten groeien. Zelfs het feit dat er voor onze betrekkingen geheel an dere voorwaarden zijn geschapen vervangt niet de noodzaak van het houden van discussies. Ik ben te gen het terzijde schuiven van be paalde zaken en daarom moeten we het verleden er in betrekken, want dat is een deel van de ge schiedenis, dat we niet van ons af kunnen werpen". Op de vraag wat hij ervan denkt dat de koningin in Hamburg een krans ter ere van de Nederlandse slachtoffers zal leggen, antwoordt Brandt: „Dat waardeer ik zeer, want zo iets ligt toch voor de hand en behoort tot de meest natuurlij ke dingen. Dat geldt voor alle staatshoofden, die liier een bezoek kamen brengen". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „De werkgroep Ame lisweerd heeft duidelijk gemaakt dat het mogelijk is een overheidsbe- slissing terug te schroeven. Boven dien is het weer eens duidelijk ge worden dat de overheid niet altijd en overal zorgvuldig te werk gaat met haar planning", aldus de heer Hans Sleurink te Utrecht, één van de medewerkers van de werkgroep Amelisweerd- In een monster-zitting (van tien uur) besloot de Utrechtse gemeente raad (met 29 tegen 14) het ontwerp- tracé voor Rijksweg 27 yam rijkswa terstaat te laten vallen. De meerder heid van de raad zei ja tegen het racé van de werkgroep. Rijksweg 27 zal het (.unieke) flora en fa-unage- bied nu niet in tweeén delen. De weg zal de zoom van het bos volgen. Wachten is nog op het fiat van minister Drees van Verkeer en Wa terstaat Hans Sleurink: „In het begin van onze actie kwam lk een enorm fata- (ADVERTENTIE) lisme tegen. De mensen zeiden: waarom al die moeite. De overheid beslist en er verandert toch neets. We hebben niet geluisterd en zijn half maart met twaalf mensen aan het werk gegaan. Met vijf van die twaalf vormden we de kerngroep. Dag-in-dag-uit zijn we aan het werk geweest. Verschillenden van ons heeft het een jaar van hun studie gekost. Er kwamen onder andere drie rapporten uit. Er was een groots opgezette handtekeningenac tie (38.000), waar weer eens vijftien mensen zich mee bezig hielden. Er kwamen affiches (van Peter Vos) en raambiljetten. In het Landhuis Amelisweerd werd een expositie ge houden die later heel Utrecht door trok. De grondslag van ons streven was een bos, uniek voor West-EuTo- pa, te behouden- Dit vooral in ver band iket het feit dat 54 procent van onze inheemse plantensoorten (er zijn 1300 planitensorten in Neder land) bedreigd wordt." De werkgroep bestond uit drie bio logen, een fysisch geograaf, een stu dent wiskunde, twee studenten psy chologie, student weg- en water- Het embleem van de Apollo 11. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van de Apollo-actiestaat.Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratis Apollo-stickers bij Shell. WWD97I bouw, een student medicijnen en free-fance filmer die de publici teit verzorgde. De groep van twaalf hield dertig bijeenkomsten. De uit deze groep voortkomende „vijf" be legde een honderd samenkomsten en was eigenlijk dagelijks met de af faire bezig. De kosten van de totale actie liggen op 8000 gulden, waar van 6000,- uit particuliere stortin gen en de rest uit de verkoop va» de rapporten. Uit reacties uit het hele land (WaigenSmgJen, Alkmaar, Amsterdam) is gebleken dait men meit verwonde ring opziet maar het resultaat dat deze werkgroep heeft geboekt. Er is zelf reeds een uitnodiging uit België om deel te nemen aan ©en symposi um. Waarvan dit succes, terwijl de meeste actiecomSté's na een vlotte enthousiaste start in de mist ver dwijnen Sleurink: „Bij die werkgroepverga deringen is steeds een motivatie- onderzoek ingebouwd geweest. Er waren biologen onder ons die het hele gebied los van die Rijksweg Overigens reedis in kaart hadden gebracht. Anderen bleven actief uit liefde voor de natuur. We hebben onze zwakke momenten gehad en wel eens gedacht enmee op te houden. Maar door al die publiciteit in het begin vonden we verantwoordelijk te zijn tegenover al die mensen die onze actie toejuichten. Nu het ook nog goed afgelopen is wordt het voor een volgende actie gemakkelij ker mensen warm te krijgen. Ten grondslag aan ons noest doorgaan lag het filosofietje dat de mens op een bepaald moment onmachtig is iets te doen. Wij vonden dat we ons daar boven moesten verheffen. Er zijn ook allerlei dingen die ons mee hebben gezeten. In ons midden was een student water- en wegenbouw. Die heeft begin dit jaar al een planologische studie van deze weg gemaakt- Daarna heeft hij met ande ren een werkgroep gevormd. De re sultaten daarvan zijn bij een Utrechts gemeenteraadslid terecht gekomen, waarop zeven raadsleden een protestbrief schreven naar het ministerie van Verkeer en Water staat. Daarop is onze werkgroep sa mengesmolten- met enkele (op dat gebied deskundige) raadsleden." Het succes van de werkgroep Ame lisweerd steunde op vier belangrijke pijlers: Terreinverkenning. Hoe is de be sluitvorming van deze weg tot stand gekomen. De deskundigheid van de rappor ten. Het sneller werken dan d'e over heid. De (overzichtelijke) publiciteit en het dag en nacht telefonisch bereik baar zijn. (Van onze correspondent) LONDEN Als er een dorp in Nederland is met een hoofd straat die een lengte heeft van 35 meter of minder wil de re dactie van het Guiness boek van records graag worden inge licht. De kortste straat in Enge land is 36 meter lang en is te vinden in Ashley Heath in het graafschap Hampshire (gewoon lijk als Hants aangeduid) ten zuidwesten van Londen. Eige naar Frank Agass van de win kel en het hulppostkantoor in Ashley Heath heeft de overtui ging dat geen enkele plaats ter wereld een kleinere hoofdstraat heeft. Over een jaar wordt dit record aanvaard, tenzij de heer Agass ongelijk heeft. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG In de tweede grote landelijke actie van dit jaar heeft de Zuidafrikaanse politie dit weekeinde gelijktijdig invallen gedaan in huizen van meer dan honderd personen in zeven steden. Er zou slechts één arrestatie zijn verricht. De invallen werden uitgevoerd door teams van drie man van de vei ligheidspolitie die gewapend waren met volmachten gebaseerd op de wet tot het uitroeien van terrorisme en het onderdrukken van communisti sche activiteiten. Ze vonden alle plaats tussen 04.00 en 05.00 uur in de ochtend en waren gericht tegen wo ningen van studenten en kerkelijke leiders, hoogleraren, journalisten en andere vooraanstaande personen in Johannesburg en Kaapstad en v(jf andere steden in het gebied van de oostkust: Durban, Pieter-Maritzburg, Port Elizabeth, Grahamstown en East-London. In Durban werd de 24-jarige stu dent David Davis gearresteerd; te vens werden enkele documenten uit zijn huis meegenomen. De reden voor de arrestatie werd niet bekendge maakt en niemand kreeg toestem ming Davis te bezoeken. Generaal Joubert, hoofd van de Zuidafrikaan se politie, zei de opdracht tot de in vallen te hebben gegeven op grond van bepaalde informatie. Een groot aantal mensen was volgens hem on dervraagd en het onderzoek werd nog voortgezet. Op 25 februari van dit jaar onder nam de Zuidafrikaanse politie een zelfde uitgebreide actie tegen half- religieuze, religieuze en studenten verenigingen in het kader van het onderzoek in het proces tegen Gon- ville french-Beytagh, de anglicaan se deken van Johannesburg. Een groot aantal documenten en finan ciële gegevens werd toen in beslag genomen in Johannesburg, Durban, Kaapstad en Port Elizabeth. De uit spraak in het proces tegen de deken wordt 1 november verwacht. Bij de personen die dit keer het doelwit van de politie zijn geweest, bevinden zich de anglicaanse deken van Port Elizabeth, Philip Russell, de hoogleraren aan de universiteiten van Kaapstad en Grahamstown, de uitgever van het avondblad van Port Elizabeth, John Sutherland, pater Cosmas Desmond, een rooms-katho- liek priester die al maandenlang huis arrest heeft en mevrouw Winna Mandele, de vrouw van de vroegere nationalistische leider Nelson Man- dele. Volgens de berichten was de politie bij de jongste invallen voornamelijk bezig met het onderzoeken van boe ken. De internationaal bekende to- (Van onze correspondent). CASTEREN Kruidendokter Willem van den Moosdijk Is kapot Woensdag heeft de Bossche recht bank zijn faillissement bekrachtigd. Zijn kapitale villa in het Oostbra bantse Casteren, zijn auto's, zijn luxueuze inrichting, alles is in be slag genomen. De aanhoudende aan vallen van teleurgestelde klanten uit heel Europa, ontevreden over de door Van Moosdijk geleverde „ge neeskrachtige krulden" hebben hem het onderspit doen delven. Drie keer eerder al hadden ex- klanten zijn faillissement aange vraagd. Maar steeds wist Van den Moosdijk de geëiste schadevergoe dingen uit eigen zak te betalen, zodat hij zijn praktijken kon voort zetten. Deze keer was het bedrag echter zo groot, dat uit de opbrengst van zijn bezittingen nog geen tiende zou kunnen worden betaald. Van den Moosdijk zelf is geknakt: „Het was voor mij een erezaak om zo lang mogelijk kruiden te blijven verkopen. Ze wisten telkens een proces te voorkomen door steeds weer mijn faillissement aan te vra gen. Maar ik ga door. Hoe weet ik nog niet precies. Het is met mij net als met de pastoor die doorwerkt, als de kerk achter hem afbrandt". Van den Moosdijk begon in Ne derland met de verkoop van zijn dure kruiden, die' slechts een fractie waard bleken van het bedrag waar voor hij ze aan goedgelovige mensen verkocht. Toen hem dat door de negatieve publiciteit en een proces onmogelijk werd gemaakt, richtte hij zijn activiteiten op België en weer later op Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. Het ziet er echter nu naar uit dat het gedaan is met de kruidenverkoperij neelschrijver Athol Fugard zei dat de politie twee uur lang zijn boeken en persoonlijke correspondentie be keek en Chinese gedichten, tijdschrif ten en een essay meenam. Bisschop Russell was naar zijn zeg gen erg verrast door de inval in zijn woning. „Afgezien van het feit dat ik een absoluut tegenstander ben van apartheid, heb ik niets onwettigs ge daan". De hulpbisschop van de pro vincie Natal, Kenneth Hallowes, was tijdens de „speurtocht" afwezig. Hij zei erg boos te zijn dat men zonder hem zijn studeerkamer overhoop had gehaald. „Wat mij nog meer ergert, is het vroege uur waarop zij geko men zijn, alsof we een stel gewone misdadigers zijn". Verscheidene per sonen waren ervan overtuigd dat de politie op zoek was naar illegale po litieke literatuur. DJAKARTA (Antara) De Indo nesische regering heeft nog niet de finitief beslist of een deel van de tabak die tot nu toe in Bremen (WestDuitsland) werd geveild, voortaan in Nederland zal worden verkocht. Dit deelt het Indonesische blad „Sinar Harapan" mee, dat kringen van het ministerie van handel in Djakarta aanhaalt. Volgens het blad wox-dt een moge lijke verplaatsing van een deel van de tabateveilingen in verband ge bracht met een recente uitlating van de minister van handel prof. Soemi- tro, dat het gehele systeem van de goederenhandel, ook die in tabak, in de nabije toekomst zal worden her zien. (ADVERTENTIE) CANNES (RTR/DPA) Met een groot volksfeest, waarbij verscheide ne beroemdheden aanwezig waren, heeft de bevolking van het potten bakkersstadje Vallauris aan de Fran se rivièra Fabli Picasso geëerd, die gisteren 90 jaar werd. Maar de mees ter zelf liet zich niet vermurwen en bleef in zijn kasteeltje in het nabu rige Mougins. Meer dan 10.000 mensen waren op de been in Vallauris, dat door Picas so beroemd is geworden. De straten waren versierd met Franse en Spaans-republikeinse vlaggen en er werd een grote openluchtvoorstelling gegeven waaraan deelnamen sterren van het Bolsjoiballet, flamenco-dan sers uit Spanje, de Griekse zanger en componist Mikis Theodorakis en de Franse schrijver Luis Aragon. Het po- litburolid Roland Leroy van de Fran se communistische partij, waarvan Picasso sinds 1944 lid is, verklaarde dat 20 jaar geleden was gezegd dat Picasso de jeugdigste kunstenaar ter wereld was. Dat geldt nu nog steeds, aldus Leroy. Duizenden mensen bezochten in Parijs het Louvre, waar een speciale Picasso-tentoonstelling is ingericht. President Pompidou bestempelde bij de opening van de expositie Picasso als „een soort eeuwig-werkende vul kaan". De Sowjet-Unie heeft 25 schilderijen van de meester uit het Hermitage-musem in Leningrad be schikbaar gesteld voor een tentoon stelling in het Parijse museum van moderne kunst. Picasso, eens bestem peld als een miljonair met een kas teel en een lidmaatschapskaart van de communistische partij, is populair bjj de Russen. JM, IV 100% puur tabak

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11