Theetuin experiment wordt geprolongeerd DENEMARKEN ANDERS DAN NEDERLAND Kopenhagen „de glimlach I van Europa" binnenland buitenland 4 Schilderachtig Avontuur Nederlands Pastoraal werk (Van onze correspondent) KOPENHAGEN „Wonderful, wonderful Copenhagen" is de titel van een liedje, dat de schoonheid van de 1,4 miljoen inwoners tellende Deense, hoofdstad bezingt. Nochtans zullen velen er wellicht wat minder van onder de indruk komen dan b.v. van de kleinere vaderlandse hoofdstad Amsterdam die toch wel een wat drukker en cosmopolitischer aanblik levert. Alleen hééft Amsterdam geen wereldvermaard pretcentrum als het park Tivoli. Toch zal een ieder in Kopenhagen wat van z'n gading vinden, zij het naar ons gevoel op een wat „provinciaal" niveau, maar daarom bepaald niet minder aantrekkelijk. Hoe het ook zij, het KoPenhaagse DSB - hoofdstation. De hoofdstedelij ke vliegvelden Kastrup en Skovlunde en de vele mogelijkheden om per boot aan, respectievelijk weer weg te ko men, worden steeds frequenter benut ook door Nederlanders die zelf wei eens willen gaan zien of Denemarken inderdaad „net zo is als Nederland". Het antwoord op deze vraag luidt „neen", maar er zijn wel veel punten van overeenokmst. Groot is in Denemarken bet ver- r?hil tussen stad en platteland, De tweede istad b.v. - Aanhus - telt slecihts 189.000 inwomens, Odense Zö'n 133.000 en Aalibong 100.000. Om nog even bij Koperiha-g en te blijven, „Tivoli" is istedhtts 4% maanid per jaar geopend, maar er komen dan ook 35.000 bezoekers per dag om ziöh te vergapen aan, te verlustigen in of te ergeren aan een -grote veel heid van vermaak, overwegend „industrieel, masaaÜ" maar wel keu rig va allure. Men kan er treintje rijden, in een draaimolen zitten of met de Mitsohba-an naar beneden gaan. Men kan er schieten, trekken, stoten en duiwen, maar evenzeer op een hoger cultureel niveau genieten va-n muziek, -ballet, pantomime, toneel opera en operette, promenade- en andere orkesten. Dansen kan mien er evenzeer naar hartelust -en eten haar indrukwekkende kopergroene, spiraalvormige toren. Overigens on derkent men er ook heel wat van de D-uitse en Engelse bouwstijlen, zij het niet allemaal even fraai. Het ruime Raadhuisplein met zijn .gezellige zitjes en vele terrassen is aantrekkelijk genoeg. Gezellig win kelen is het in de langste winkel straat van Europa Stroge-t dlie uitslui tend voor voetgangers -gereserveerd is. De oude binnenstad is schilder achtig en dat geldt evenzeer voor de havenwijk Nyh-avn a-an het ha-ven front Langelinien. Als opmerkelijk trof amis de voorliefde van de Denen om in flats en -andere ho-ge huizen bouwen. Het „landelijke" toch -grond genoeg is o.m een-gezins huizen te bauwen. Het landelijke ka-rakiter v-a-n deze grote stad wordt anderzijds geaccentueerd door de nabijheid vam het schiereiland Ama-ger, dicht bij het vliegveld Ka strup, waar nog tal van koeien gra zen; koeien die a-an de 184 Neder land-se boeren herinneren die er zich in 1521 vestigden om de Deense la-n-d- en tuinbouw nieuw -leven in te blazen, zonder ziah te realiseren dat het land later een stevige concurrent van hun vaderland zou worden. Per boot de Langelinierondvaart per bus, en wandelend kan men in Kopenhagen heel wat indruken op- eveneens, Tivoli is een groot bedrijf met 2.250 werknemers, het heeft 18 ei-gen orkesten, waarvan de jongens- band in uniformen van de Konink lijke Garde en het symfonie-orkest wel het populairst zijn. In twintig restaurants komen lekkerbekken a-an hun trekken. Een in Algiers geboren Deense journalist Geoaige Corstensen ver wezenlijkte het romantische Tivoli- d enkbeeld in 1843 reeds en het pret park verschaft hele families op za terdag, zondag en woensdag vooral veel genoegen met grote vuurwer ken tot slot. Van 1 mei tot de tweede zondag in september kan men er terecht. De vakantiefolders beweren dat Kopenhagen „de glimlach van Eu ropa" is. De stad telt 1,4 miljoen in-womens ien telt in Europa dus zeker mee. Ze werd in 11-67 door biS-scho-p Absalom, definitief ge sticht. Die bouwde er toen nl. zijn burcht H-aivn aan de Sont om de toen nog maar prille koopmanshaven tegen zeerovers te beschermen. Op de ruïne van die burclht is het latere paleis ChristianSborg -gebouwd d-at nu de zetel is v-an het parlement -en de regeri-ng. Opmerkelijk is heft d-at het vooral ook Nederlandse bouwmees ters waren die er mede het aanzien aan gaven. De Nederlandse ran-a-is- sance-bouwstijl is nog het best tot z'n recht gekomen in de Beurs met doen en zich bes-t vermaken. Spreek er Enigels en in elke zaak zal men er u voorkomend en vlotbedienen, probeert men het met Duits dan ontmoet men een zekerte reserve. I-n de hotels en restaurants beleeft de Nederlander werkelijk een soort gastronomisch -avontuur. Elk uur v-an de dag kan men er in de winkels terecht voor heft wereld-beroemde smörrebröd; „Open sandwich of beboterd brood" noemt men d-at bij wij-ze van understatement, m-aar wie zich eenmaal -aan de daarbij -gereser- Kopenhagen is een mooie oude stad waar de historie nog leeft in tal van fraaie gebouwen en monumenten. veerde specialiteiten als garnalen, leverpastei, paling, kaviaar ,en a-an de talloze kaassoorten bezondigd heeft, weet van wan-ten. Brood en- groentedeücatessen wonden e-r in rij ke variaties g-eserverd, natuurboter is een d'er onafscheidelijke ingrediën ten die pure gezondheid wellicht meer suggereren dan werkelijk be vorderen. Bier hoort er bij of een onversneden aikvaivit. Het smakelij ke Deense bruin- of wittebrood wordt in dunne plakken gesneden, het beleg of wat men er bij wil gebruiken, wordit a-a-n ieders fantasie overgelaten. En daarbij kan men zich letterlijk van a-llès veroorloven als het maar smakelijk harmonieert. Bord leeg, weg is 'ft alweer en het oulinai-re feest begint, met schoon bestek, van voren af aan. H-arn, eie ren en paling met groene tuinkrui den, -gebraden kip, rosbief, leverpas tei, varkensvlees met peper en zout, smaakt allemaal voortreffelijk en is niet eens zo duur. De hotels zijn er prijziger, m-aar dan ook „uit d<e kunst". Hotel „Copenhagen" 20 verdiepingen hoog, o'nw-at 900 bedden, verdeeld over 476 kamers (tweepersoons-kamer met ontbijt 140,eenpersoons idem 80,Daarin zijn vijf restau rants meft pla-ats voor 700 gasten ondergebracht, drie bars, een foyer met wandelgang van 85 meter, als mede een grote congres- en diner zaad. Er zijn er echter ook van 16,- reisp. 28,per eenu t-we-epersoons- kamer, zonder ontbijt. Wie luxueus wil uitgaan, vrage een taxichauffeur - en die weet van wanten- naar het Fal-acehotel „Swinging Palace". Tivoli telt „m-a-ar" 20 restaur-ans en dat zijn voor de lekkerbekken evenzovele lustoorden. Denemarken wij -stelden het reeds is anders dan Nederland. Toch hebben onze voorvaderen er hun sporen nagelaten. Op het schier eiland Arniager d-e groentetuin van Kopenhagen wordt nog altijd h-e-t Sinterklaasfeest gevierd. De kin deren hoepelen er, springen touwtje en kennen d-e priikto-1. Vissersboten en straten dragan soms verbasterde Ne derlandse n-amen, de was hangt er ook o-p straat te drogen net a-ls in onze IJsseimeenstaadjes. Bij Dragös iS zelfs een Nederlands museum, ter wijl tulpen en hyacinten de tuinen sieren. Van de 100.000 schiereiland- bewoners is rond een kwart van Nederlandse afstamming. De fami lienaam Willumsen en de Bruin is er „inheems", even-ais voorn-amen als Cril-les (Krelis), Wil-luim, Dirk, Eis-bra-ndt, Si-brand1, Trein, Neel, Gerrit -en Teunis. Laat de vrou wen er nu aan borduren of kantklos sen doen, terwijl de mannen het folkloristische paalklimmen en mastschieten beoefenen! Nederland se invloeden zijn nog merkbaar in de kerkdiensten van de Amage-rboe- ren des fconin-gs. En om de Nederlandse illusie nog „echter" te maken, op het Raadhuis plein trekt een fo-rse luchtreclame van de levensverzekeringsmaatschap pij „Utrecht" de aandacht. Overigens, waft is er „Nederl-and- ser" in Denemarken d-an al dat wa ter, al die vissersplaatsen, de fietsen, de vele hengelaars, het licht golven de 1-and met zijn kore-veld-en, de grazige weiden en de vele nogal smalle t-weeba-answ-egen Denemar ken is anders dan Nederland, maar heeft toch wel wat v-an weg. hebben de mankracht, wij kunnen initiatieven stimuleren en op gang gekomen bewegingen intensiveren. Er kunnen bij mensen dingen ont staan, zonder dat je er over praat. Ik heb de indruk dat dat hier ook veelal het geval is". Pater Heester beek herinnert zich dat in de afgelo pen maanden verschillende mensen, oud en jong, een kleine expressie hebben gegeven van datgene wat er in hen omging toen zij de theetuin- kerk inkwamen en er soms uren bleven. „Voor buitenstaanders is het wel licht vreemd dat een kerk, die za terdags en zondags voor de eredienst wordt gebruikt, op weekdagen een ontmoetingsplaats is voor mensen. Ook in onze eigen parochie zijn er- die er moeite mee hebben gehad. Dat is iets dat moet groeien". Pater Heesterbeek herinnert aan de restauratie van de Mozes- en Aaronkerk, die in 1841 werd ge bouwd. Toen de kerk in 1969 weer beschikbaar kwam hebben we een brochure opgesteld voor de parochia nen onder de titel: „Restauratie of vernieuwing". Acht avonden lang is er toen breedvoerig gesproken over de functie van de parochie en van de kerk en ook de kwestie van de thee tuin is aan de orde gekomen. Natuur lijk waren er bezwaren, maar er wa ren ook enthousiaste mensen. Nu het allemaal zover is, staat bijna ieder een er achter". De kerkbanken, die op zondag keurig achter elkaar het middenge deelte van het kerkgebouw vullen, werden in de week opzij geschoven, om plaats te maken voor lage kis ten, waarover oude tapijten werden uitgespreid. Je kon er zitten of lig gen. Naast een pilaar stond een oude naaimachine, beschikbaar voor die gene die iets aan zijn kleren wilde herstellen. In een andere hoek lag een grote bas, waar soms iemand op speelde. In het rond waren de bid- stoelen naast elkaar gezet. Jonge mensen zaten er zwaar met elkaar te bomen. Er waren ouderen clie alleen maar keken. De jongeren voelden er zich thuis, de oudei'en kwamen op visite. Het was er vrij druk, maar toch ook rustig. Wat er gebeurde 'was helemaal op hei kerk gebouw afgestemd. De sfeer was bijna meditatief. In de kerk werd niet gerookt. Niet omdat men tegen roken is, niet omdat men verdovende middelen bewust buiten wilde sluiten, maar gewoon omdat er vanwege de hou ten vloer op voorschrift van de brandweer niet feerookt mocht wor den. „Achteraf", zo zegt een van de leidsters, „zijn we er wel blij rnee, al was het alleen maar om prakti sche redenen". Al vindt ze ook dat wel of niet roken helemaal niets met de sfeer van de kerk te maken heeft. Het is ongetwijfeld wei de sfeer 0 Thee was er alle dagen volop. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Niet alleen het hippe jonge volk is de afgelo pen zomer neergestreken in de Mozes en Aaronkerk aan het Wa- terlooplein, waar tussen elf uur 's morgens en zes uur 's avonds de waterketel onophoudelijk op de kookplaat stond om er steeds weer verse thee van te zetten. In drie smaken, al dan niet met riet suiker. Nu is de theetuin dichtge gaan. Een van de vele ouderen die nog net voor de sluiting ook wel eens wilde zien wat er in die ka tholieke kerk aan het Waterloo- plein eigenlijk gaande was, was een vrouwtje van 93, die zich met een zeker gemak tussen het jonge de koppen zonder oor en zichtbaar genoot, omdat dat allemaal nu kon. „Het kon niet alleen, twee maan den lang, maar het ging allemaal geweldig goed. Iedereen was en thousiast. Niet alleen de groep die zich voor de dagelijkse organisatie had opgeworpen, maar ook de dui zenden toevallige en vaste bezoekers van de „theetuin". Het ziet er dan ook naar uit dat we het experiment volgend jaar zullen herhalen", zegt de Franciscaanse pater G. Heester beek. Hij was evenals zijn collega - H. Lagerberg bijna dagelijks in de kerk te vinden, om er te praten en om er te luisteren. De twee paters, gehuisvest in het Mozeshuis, direct naast de kerk, ma ken deel uit van de City-kerk van Amsterdam. Gespitst als zij zijn op de speciale binnenstadproblematie.r, hebben zij zich te zamen met het pastorale team voor het begin van de zomer beziggehouden met we zenlijk met Amsterdam verbonden gegevenheden. Een van die dingen is onder meer de trek van jeugdige toeristen naar de magische stad. Men was op de hoogte van de acti viteiten van andere groeperingen, die zich voornamelijk hebben opge worpen te zorgen voor ontspanning in de avonduren. Overdag is men gedwongen rond te hangen in het Vondelpark, op de trappen van het nationaal monument. De overtuiging dat er voorname lijk onder de jongeren een behoefte aanwezig was om ook overdag eens rustig te zitten, al dan niet ergens over te praten, met vrienden of onbekenden een partij te schaken, werd bij de paters steeds sterker en kwam ook in gesprekken met jonge ren steeds scherper naar voren. „Het is natuurlijk geen uitgespro ken pastoraal werk dat wij hier deen, Wij hebben een gebouw, we geweest, die elke dag weer zo'n duizend belangstellenden naar de kerk heeft gedreven. Al beseft men bovendien dat een dosis nieuwgie- righeid voor velen ook wel de doorslag tot een bezoek zal hebben gegeven. De werkers aan het project heb ben de indruk dat de bedoeling in grote lijnen is verwezenlijkt. Vol gend jaar wil men er absoluut mee doorgaan, wellicht langer dan twee maanden, maar liever nog zou men zien dat er ook in de komende maanden nog iets zou kunnen ge beuren, ook al blijven dan alleen de echte Amsterdammers over. „Het eerste wat er nu moet ge beuren is praten", zo vindt pater Heesterbeek. „P,raten met het team, met de leiders en leidsters". De pa ters zijn zich bewust dat deze nieu we situatie nog moet groeien. Hoe wel zij dagelijks aanwezig waren en beschikbaar, hebben zij zich nooit opgedrongen. Men is zich ook be wust dat dit seizoen alle mogelijk heden nog niet zijn benut. Doordat men zitting heeft in de gemeentelij ke werkgroep voor het toerisme, te zamen met Kosmos, VVV e.d. hoopt men 'in het nieuwe seizoen, zonodig en zo mogelijk nog beter te fungeren als een middelpunt, waar jong en oud het lawaai en de drukte van de stad kunnen ontvluchten en er bovendien nieuwe inspiratie op kunnen doen om er weer naar terug te keren. ,,Die functie is de kerk op het lijf schrijven". Geen bezwaar tegen een dutje.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 6