INDIA ROEPT RESERVISTEN OP Spanning India- Pakistan blijft Dewi bij de film „HET IS EEN VERADEMING VOOR ME" mm Brezjnev praat in s over Parij veiliger Europa Peking voorziet V.S.-soldaten in Vietnam van „beste opium" Onbekende gedood GTraodiclFOT) 0P Kritiek dollar maatregelen Vijfling in Israël Kardinaal tot trekkers Pax Christi-voettocht „JEUGDIG" SNELHEIDS MONSTER Molotov-cocktails bij Italiaans consulaat Proletarisch Links55 mag in PSP blijven stad streek IN SYNODE Kissinger blijft langer in Peking dan verwacht V oor 't eerst als partij chef in het westen Specialisten uiten kritiek op Ziekenhuisraad Brandt Overleg met leraren over lesuren uitgesteld Opleiding in Breda volledig erkend Nog te weinig bezigheids therapeuten TSJOE EN LAI ONTHULDE TEGEN NASSER Ongewenst VOEDSELBANK SLAAT AAN Nixort vraagt L.S. om Tito waardig te ontvangen Maandag 25 oktober 1971 5 (Van onze redactie buitenland) NIEUW DELHI/RAWALPINDI De gespannen situatie tussen India en Pakistan duurt onverminderd voort. Uit sommige berichten zou men zelfs kunnen afleiden, dat de toestand ernstiger wordt. E>- wordt melding gemaakt van diverse grensincidenten, waarbij tiental len doden zijn gevallen; Pakistan zou overwegen haar diplomaten uit India te evacueren en India heeft reservisten opgeroepen. Dreiging van een treffen tussen India en Pakistan heeft de Indiase premier Indira Gandhi er echter niet v"' -'-eerfiouden haar voorgenomen Vr Amerika en West-Europa door te laten gaan. Gisteren -rde zij in Brussel. Indiase regering heeft somimige belastingen verhoogd, om met de meeropbrengst de miljoenen vluchte lingen beter te kunnen helpen. Tot de 'maatregelen behoren o.rn. toesla gen op spoor-, lucht- en posttarieven. Naar schatting zullen de maatregelen 350 miljoen gulden opbrengen. In India verblijven nuim negen miljoen Oost-Paikdstani. In antwoord op een aanbod van secretaris-generaal Thant vain de Ver enigde Naties heeft de regering van Pakistan zich bereid verklaard zijn goede diensten aan te bieden, zo wordt in Rawalpindi vernomen. Wat de incidenten betreft, daarover gaan de beschuldigen over en weer. Langs de grens in Punjeb hebben zelfs taniks aan de strijd deelgenomen. Van beide zijden wordt bovendien gezegd, dat vliegtuigen beschietingen uitvloei-en. In de Indiase staten, die grenzen aan Oost-Pakistan, worden loopgra ven en schuilkelders gegraven en zijn verduisteringsmaatregelen beproefd. VATICAANSTAD (KNP) De grote debattenreeksen in de synode zijn zaterdag afgesloten. De ruim 200 deelnemers hebben bijna allen twee maal het woord gevoerd. Vanaf van ochtend trekken de bisschoppen zich terug in hun 12 taalgroepen om daar tot de praktische conclusies te ko men inzake het thema der rechtvaar digheid in de wereld. Zaterdag pleitte de voorzitter van de pauselijke commissie Justitia et Pax. kardinaal Roy, voor praktische samenwerking van de r.k. kerk met de Wereldraad van Kerken en ande re godsdiensten in de strijd tegen liet onrecht in de wereld. Voor wat het werk in de kerk zelf betreft eiste hij grotere aandacht voor het probleem der onrechtvaardigheid in de vor ming van de jeugd en de Driester opleiding. De president van de Latijns-Ame rikaanse bisschoppenconferentie, mgr. Brandao Vilela, protesteerde tegen de maatregelen van de Ver. Staten ter bescherming van de dollar. Het gaat de V.S. alleen maar om zich/et' te beschermen, aldus deze bisschop. Algemeen was verwacht, dat de patriarch van Lissabon, kardinaal Antonio Ribeiro, zou reageren op de uitlatingen der Afrikaanse bisschop pen met name voor wat betreft de Portugese gebieden in dit continent. De Portugese patriarch beperkte zich echter tot een ongevaarlijk vraag stuk, namelijk het lot der Portugese gastarbeiders in Europa. In tegenstelling daarmee was de kritische interventie van de wijbis schop van Madrid, mgr. Ramon Echarren Ysturiz, die toegaf dat de kerk in veel landen meer aan de kant van de rijken en machtigen staat dan aan de kant van de onbedeelden. Bisschop Raymond Lamont, voor zitter van de Rhodesische bisschop penconferentie, veroordeelde duide lijk de rassendiscriminatie in zijn land. PEKING (RTR) De Amerikaan se presidentiële adviseur Henry Kis singer, die in Peking het bezoek van president Nixon voorbereidt, zal waarschijnlijk langer blijven dan werd verwacht. Aangenomen werd dat hij zaterdagavond of zondagmor gen uit Peking zou vertrekken, maar niets wijst er op dat het vertrek van de delegatie wordt voorbereid. Buitenlandse correspondenten heb ben de Amerikaanse delegatie in middels uit het oog verloren. Voor zover bekend heeft Kissinger tot dus ver 10 uren van geheime besprekin gen gevoerd met premier Tsjoe en Lai. De presidentiële Boeing 707, waarmee de delegatie reist, voerde gistermorgen een aantal opstijg- en landingsoefeningen uit, maar gister middag stond het toestel weer nor maal geparkeerd op het vliegveld van Peking. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Een 23-jarige kleuterleidster heeft in Jeruzalem het leven geschonken aan drie meis jes en twee jongens en daarmee Israël zijn eerste vijfling bezorgd. Gisteren werd meegedeeld, dat zowel de moeder als de kinderen het uit stekend maken- (Van onze redactie buitenland) HONG KONG De weduwe van oud-president Soekarno van Indonesië, mevr. Ratna Sari De wi, heeft een contract getekend met een filmmaatschappij in Hong Kong voor het maken van tenminste een film. Bijzonderhe den over het contract zijn niet bekend gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De 15e Bossche Pax Christie-voettocht is gistermor gen in de Brabanthallen besloten met de traditionele uitbundige en massale eucharistieviering, waaraan alle (bijna 4000) trekkers hebben meegedaan. Voor de trekkers was het een afsluiting van de gesprek ken, die in de drie voorgaande da gen al lopende in de omgeving van Den Bosch zijn gevoerd. Drie dagen lang hebben de jongens en meisjes uit de eindexamenklassen van de middelbare scholen uit heel Neder land zich verdiept in het zeer aan geslagen thema: „Je mag best ge zien worden". Kardinaal Alfrink was voor deze slotviering speciaal overgekomen uit Rome, waar hij de bisschoppensynode bijwoont. In de aanblik van die duizenden enthou siast zingende en klappende jonge ren zei de kardinaal, kennelijk den kend aan de vermoeiende en uit puttende synodedagen in Rome: „lk ben blij hier te zijn. Het is een ver ademing voor me, zou ik willen zeggen". H(j hield de jongens en meisjes voor, om altijd te beginnen met in de ander het goede te ontdekken. Eerst dan zullen de mensen elkaar ooit vinden. Het is het grondbegin sel van de wereldvrede, aldus de kardinaal. Hij maakte gebruik van het gespreksthema, toen hij de trekkers als gedachte mee naar huis gaf: „Je mag best gezien worden. Maar deze gedachte is maar half. Ook de ander mag best gezien wor den". Bij de eucharistieviering werd de kardinaal geassisteerd door de di recteur van de Pax Chrlsti-voet- tochten, pater P. Verkoelen, en door de heer L. Banning. De omlijsting werd voor het belangrijkste deel door de trekkers zelf verzorgd met muziek en ook dansen. Het geheel werd bijgewoond door o.a. de com missaris van de koningin, dr. C. Kortmann en door de bisschop van Den Bosch, mgr. Bluyssen. Deze laatste had de trekkers zaterdag avond in de St.-Jan al toegespro ken. Daar waren, zoals elk jaar, de trekkers t» mn nf-v<- -n voor een gezamenlijke zangdienst. UTRECHT (ANP) Er schort op het ogenblik het een en ander aan de verhouding tussen de Landelijke Spe cialisten Vereniging en de Nationale Ziekenhuisraad. De voorzitter van de vereniging, dr. R. M. Versteegh, zei zaterdag op de ledenvergadering van de LSV in Utrecht, dat het overleg de laatste tijd wordt doorkruist door rondzend brieven van de sectie ziekenhuizen van de NZR aan ziekenhuisbesturen en -directies over onderwerpen, die het functioneren van de specialisten ,in de ziekenhuizen direct raken. Die brieven zijn zonder voorkennis van de LSV verstuurd. Volgens dr. Versteegh is daardoor op veel plaat sen een duidelijke onrust ontstaan, die de zo subtiele verhouding tussen besturen en directies enerzijds en ae medische staven anderzijds bepaald geen goed heeft gedaan. In een warenhuis in Hamburg te dit fraai stukje speelgoed te koop. Misschien een ideetje voor Sinter klaas Dan zal de goedheilig man wel diep in zijn beurs moeten tasten. Maar voor zo'n tweeduizend gulden heeft hij dan ook iets om een kindje blij mee te maken. Een „speelgoed auto", uitgerust met een 7,5 pk mo tor. Zonder trappen een snelheid van 50 kilometer. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Het streven van Mos kou naar een Europese veiligheids conferentie zal vermoedelijk hoofd onderwerp zijn van de besprekingen die de Franse president Pompidou en de Russische partijleider Brezjnev deze week in de Franse hoofdstad zullen houden. Leonid Brezjnev, die vandaag in Parijs aankomt en daarmee aan zijn eerste bezoek aan het westen begint, sinds hij in 1964 het leiderschap van de partij op zich nam, is naar waar nemers menen, hoopvol gestemd eni ge knopen te kunnen ontwarren in de Europese politieke situatie van dit moment. Zijn reis vormt een logisch on derdeel van de opgevoerde interna tionale politieke activiteit zowel in het Kremlin als in het Witte Huis, in clusief president Nixons voorgeno men bezoek aan Peking en Moskou. Het belangrijkste doel van een Euro pese veiligheidsconferentie is het voorkomen van toekomstige oorlogen in Europa. Een en ander zou neer komen op het normaliseren van de politieke situatie zoals die is ont staan na de Tweede Wereldoorlog en het regelen van de spanningen tussen Oost en West op het conti nent. Via verschillende commentaren in de pers over het bezoek van Brezj nev aan Parijs, heeft Moskou al dui delijk gemaakt te hopen op nieuwe initiatieven die de voorbereidingen voor de veiligheidsconferentie moe ten bespoedigen. Het plan heeft nieuw bloed gekregen toen de weste lijke geallieerden en de Sovjet-Unie in september een overeenkomst be reikten over de status van Berlijn. Frankrijk staat positief tegenover het Russische voorstel en een van de verwachtingen in Parijs is dat Brezjnev president Pompidou zal vragen het plan aan te bevelen bij de landen van de Europese gemeen schap en bij Groot-Brittannië. In dit verband is ook interessant dat bondskanselier Willy Brandt pre sident Pompidou in een brief drin gend om een bijeenkomst heeft ge vraagd. Dat is zaterdag in regerings kringen te Parijs vernomen. Het ge sprek zou moeten worden gehouden, voordat de twee staatslieden elkaar begin volgend jaar in het raam van het regelmatige Frans-Westduitse overleg ontmoeten. Behalve over kwesties op mone tair gebied zou Brandt willen spre ken over de Europese veiligheidscon ferentie. Ook zou Brandt kennelijk graag persoonlijk door het Franse staats hoofd worden ingelicht over het re sultaat van de besprekingen met Brezjnev. luchthaven Orly met een speciaal door de regering gehuurd toestel van Air France naar Ajaccio gevlogen. Het zijn o.m. Tsjechen, Hongaren en Russen, die in Parijs wonen. De maatregel die bij bezoeken van belangrijke buitenlandse gasten niet ongebruikelijk is, maakt deel uit van een uitgebreid program ter bescher ming van de Kremlinleider. AMSTERDAM (ANP) Een tolk verbonden aan het Italiaans consu laat in Amsterdam heeft zaterdag morgen tegen half tien bij toeval 2| molotov-cocktails ontdekt, die door nog onbekenden verdekt op de stoep van het consulaat zijn neergezet. DEN HAAG (ANP) Het overleg, dat woensdag in Lochem zou worden gehouden over de voorgenomen ver mindering van de lesuren b(j het voortgezet onderwijs, is uitgesteld. Minister mr. C. van Veen van On derwijs en Wetenschappen heeft dit na een twee uur durend spoedbe raad met de lerarenorganisatie mee gedeeld. De leraren bleven van oordeel, dat de voorgenomen bezuinigingsmaatre gel onverantwoord is. Minister Van Veen was een andere mening toege daan. Hij zegde toe er nog eens over te denken, alvorens een beslissing te nemen. Als hij een beslissing heeft genomen, zal hij die de lerarenorga nisatie schriftelijk meedelen. De organisaties zullen zich op hun beurt met hun achterban over de maatregel beraden. Eerst daarna zijn de organisaties bereid, weer deel te nemen aan het onderwijskundig overleg over de wijze van de uitvoe ring van de'maatregelen van de mi nister. AMSTERDAM (ANP) Er zijn besprekingen gaande met het Mini sterie van Onderwijs en Wetenschap pen om te onderzoeken op welke wijze de opleiding van bezigheids therapeuten een groter aantal gedi plomeerden kan afleveren. Dit zei jhr. G. Kraijenhoff, voor zitter van het Nederlandse Rode Kruis, zaterdag tijdens de viering in Amsterdam van het 25-jarig bestaan van de welfare-bezigheidstherapie van deze organisatie. „De opleidingen in Breda en Epe zijn inmiddels door de minister vol ledig erkend en ingepast in het mid delbaar pedagogisch onderwijs. Maar de vraag van de zijde van inrichtin gen naar bezigheidstherapeuten neemt nog steeds toe en aan die vraag kan wel voor een groot deel maar niet geheel worden voldaan", aldus jhr. Kraijenhoff. Morgen begint het officiële staatsiebezoek van koningin Juliana aan West- Duitsland. In Hoechst staat voor die gelegenheid nu al een Turks orkestje van porselijnen muzikantjes opgesteld voor ons vorstenpaar. Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft zaterdag 58 men sen iaten weten, dat zij niet in Pa rijs mogen zijn tijdens het bezoek van de Russische partijleider. 49 van de betrokkenen werden van de LONDEN (AP) De Chinese premier Tsjoe en Lai heeft naar gisteren wordt gemeld, verklaard dat China hoogwaardige opium naar Vietnam heeft overgebracht met de bedoeling de Amerikaanse soldaten daar door middel van drugs te demoraliseren. Tsjoe zou dit hebben toegegeven bij gesprekken met wijlen de Egyp tische president Nasser in Alexan- drië in juni 1965. Tsjoe zou ook tegenover Nasser hebben verklaard, dat hij wilde dat de Verenigde Staten meer en meer jongemannen naar Vietnam zouden sturen als „verzekeringspolis" te gen een atoomaanval op China door de Amerikaanse militaristen. Dit is gemeld in een politieke biografie van Nasser van de hand van een van zijn naaste medewer kers: Mohammed Heikal. Bij het bespreken van de „de- moralisering" van Amerikaanse soldaten zou Tsjoe Nasser hebben verteld: „Sommigen proberen het met opium en wij helpen hen. Wij brengen de beste soorten naar Viet nam, speciaal voor de Amerikaanse soldaten daar". ROME (AP) Het bestuur van het wereldvoedsel-programma, WFP, heeft in beginsel zijn goedkeuring gehecht aan het Nederlands voorstel tot oprichting van een internationale voedselbank, die snelle hulpverlening in door rampen getroffen gebieden moet mogelijk maken. In het Nederlandse voorstel wor den, zoals gemeld de 24 lidstaten van het WFP verzocht voorraden van granen, zekere eiwt-rijke voedings middelen en babyvoedsel op te slaan. Deze moeten onmiddellijk verscheept kunnen worden naar rampgebieden. De rijkspolitie heeft deze foto van het onbekende slachtoffer vrijgege ven in de hoop achter zijn identiteit te komen. (Vervolg van pagina 1) Aanvankelijk was zaterdag mee gedeeld dot de man alleen een mo derne trouw- of verlovingsring droeg, alsmede een medaillon, maar gister avond zei de politie dat hij bij de trouwring aan dezelfde vinger ook een zwarte igouden zegelring droeg. Daarnaast had hij twee zegelringen in zijn broekzak, beide van goud, waarop in de ene vaag een monogram stond met de initialen F. J. of F. G. De andere zegelring vertoont het beeld van een gehelmd ridderhoofd of een mythologische figuur met een eivormig voorwerp. Niets wijst erop dat tevoren een worstelpartij heeft plaatsgehad. De politie acht de mogelijkheid niet uit gesloten dart de man reeds dood op de bewuste plaats neergelegd is, waaigia nog meerdere keren oï> hem gevuurd is. De man had onder zijn kienen een zwembroek aan en droetg moderne zwarte laarzen met ritssluiting en hogere hak. Het slachtoffer had geen papieren bij zich, alleen wat Neder lands klein geld tot enkele guldens. Omwonenden hebben omstreeks ze ven uur wèl schoten gehoord, doch daaraan geen waarde gehecht, omdat in die buurt veel gejaagd wordt. Er ia een team van 15 rechercheurs met het onderzoek bezig. 11 (Van onze parlementaire redactie) GRONINGEN De leden van de aktiegroep „proletarisch links" zijn niet geschorst door de Pacifistisch Socialistische Partij (PSP) waarbin nen zij als pressiegroep optraden. Hoewel hun optreden tijdens het partijcongres van het afgelopen weekeinde vele malen werd gelaakt, werd hun niet eens verzocht, vrijwil lig de partij te verlaten. Hun topfiigunen maakten echte- geen sohyn van kans als bestuur*- kandidaten. Voorzitter Burggraaf werd met overweldiglende meerder heid gekozen. Meer dan over welk ander onder werp ook heeft het PSP-comgres zich bezig gehouden met het optreden van de aiktiegroep, die het democratisch organisatiemodel van de partij zou verstoren en die zou handelen ln strijd met beginselen en uitgangspun ten van de PSP. BELGRADO - WASHINGTON (DPA - RTR) Het Zuidslavische staatshoofd Tito zal donderdag voor een officieel bezoek naar de Verenig de Staten vertrekken. Hij blijft tot 2 november in Amerika, waar hij onder meer besprekingen met presi dent Nixon zal voeren. Daarna ver trekt hij voor vijf dagen naar Cana da. Op de terugreis zal hij nog een kort bezoek aan Londen brengen. Het komende bezoek van Tito is voor Nixon aanleiding geweest een zeer ongebruikelijke stap te doen. Hij riep de Amerikanen op de Zuid slavische president „waardig en be leefd" te ontvangen. De Amerikaanse president zal waar- waarschijnlijk hebben gedacht aan de ongeregeldheden, die zich voorde den bij het laatste bezoek van Tito aan Amerika in 1963. Mogelijk heb ben ook de demonstraties in Canada tegen de Russische premier Kosygin bijgedragen tot het verzoek van Nixon. (ADVERTENTIE) goede (maandag)morgen! HELVETIA ONGEVALLEN

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5