BESLISSING PZEM-AFFAIRE KAN VANDAAG VALLEN WIT-GELE KRUIS HEEFT NOG STEEDS GELDZORGEN PROMOTIE NAAR EERSTE AFDELING Harmonie Hulst won eigen concours Jeugd en Muziek te Hulst opende seizoen Rijwieltourciub Zeiljacht op Kanaal door Walcheren uitgebrand MET WEINIG PUBLIEK Jaarvergadering in Terneuzen stad streek Bestuur KVP- Zeeland bezorgd over vaste oeververbinding u, Minder warm I hoogw.ilep VERGADERING VAN RECREATIESCHAP BRAAKMAN Koiiinginnepage op televisie OVERVAL OP BENZINESTATION IN TILBURG Maandag 25 oktober 1971 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vandaag zal wellicht het laatste bedrijf in de roemruchte PZEM-affaire, die juist deze week een jaar oud is, worden opgevoerd. Daarin zal het gaan om de overwinning of de nederlaag van de hoofdpersoon op het poli tieke PZEM-toneel, gedeputeerde A. Kaland. Alom heerst de verwachting dat in de staten van Zeeland, dip van daag weer bijeenkomen, discus sies op gang zullen worden ge bracht, die zich zullen toespitsen op de voorzitter van het dogeWks bestuur van de PZEM, dezelfde heer A. Kaland. Blijft zo'n debat uit, dan moet gevreesd worden voor ongecontroleerde acties onder het PZEM-personeel. Door de aan houdende onzekerheid en span ning, en het ontbreken van zowel bestuurlijke als directionele lei ding in het bedrijf, dreigen bij het PZEM-personeel de stoppen te gaan springen. Politiek Zeeland houdt voor van daag rekening met vier mogelijk heden: Gedeputeerde Kaland zal het woord vragen voor een persoonlij ke verklaring, en maakt daarin aan de staten bekend, dat hij zijn voorzitterschap van het PZEM-be- stuur van zijn functie van GS-lid loskoppelt en dat hij terugtreedt als voorzitter van het dagelijks bestuur van de PZEM. In dat ge val zou hij zijn huid als G.S.-er wellicht kunnen redden. Vanuit de AR-fractie of vanuit de VVD wordt gezien de situa tie waarin zowel de PZEM als de bestuurslichamen van het energie bedrijf zich bevinden een be roep op de heer Kaland gedaan zijn functie in het DB ter beschik king te stellen, en de volkomen vastgelopen PZEM-machine daar mee weer op gang te helpen. Het uiterste middel dat de fracties be zitten is in dit geval een motie. Vanuit de oppositie worden door vragen de discussies over de PZEM-kwestie opnieuw geopend. De oppositie zal geen hernieuwde motie-Prins indienen. Zowel de statenfractie als de gedeputeerden van de PvdA, houden consequent vast aan de motie-Prins, die op 18 juni werd verworpen en die het aftreden van het gehele PZEM- bestuur eiste. Een beslissing blijft uit. In dat geval moet er voor ernstige moei lijkheden binnen de PZEM en op bestuursniveau in geheel Zeeland worden gevreesd. Insiders zijn er van overtuigd dat dan toch zij het op iets langere termijn een oplossing zal worden geforceerd. Vorige week, in dit weekend, en zelfs nog vanmorgen is er druk beraadslaagd in het Zeeuwse poli tieke wereldje. Er zijn sinds de dramatische statenvergadering op 18 juni bij stukjes en beetjes steeds meer kleine en grotere fei ten bekend geworden, die de cri sissituatie alleen maar hebben ver diept en verergerd, en bovendien het PZEM-drama in een nieuw licht hebben geplaatst. Vrij algemeen heerst het gevoe len dat de PZEM-zaak als afge daan zou kunnen worden be schouwd, als gedeputeerde Kaland bereid is het verlossende woord te spreken. Hij is tot dusver daartoe niet bereid geweest, noch in het dagelijks bestuur, noch in de aan deelhoudersvergadering noch in de statenvergadering, noch in de raad van bestuur. De vakbeweging speelt in de laatste bedrijven van het PZEM- drama een voorname rol. Z-i wei gert, onder welke titel ook, met gedeputeerde Kaland aan één on derhandelingstafel te gaan zitten. Zij weigert echter ook om te onderhandelen met een dagelijks PZEM-bestuur, waarin geen PvdA- gedeputeerden zitting zouden heb ben. r Het is niet onmogelijk dat indien de staten vandaag geen uitweg uit de impasse vinden, de gespannen sfeer bij de PZEM zal blijven voortduren. „De sfeer op het be drijf is al sinds tien jaar volkomen bedorven", zo deelde zaterdag een personeelslid van de PZEM mee op een fractievergadering van D '66 in Vlissingen. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Tijdens de in Kloosterzande gehouden bestuurs vergadering van de kring Zeeland van de KVP is een motie aangeno men, die bestemd is voor de leden van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. In de motie spreekt het bestuur van de kring Zeeland zijn grote teleurstelling en bezorgdheid uit over datgene, dat de minister van Verkeer en Waterstaat op 16 oktober tegenover het actiecomité Westerschelde-veren over de' vaste oeververbinding in de Westerschelde heeft gezegd. Het kringbestuur verzoekt de KVP-fractie alles te doen wat moge lijk is om de minister van Verkeer en Waterstaat op bovenvermelde uitlating te doen terugkomen en ter dege werk te maken van de reali sering van de bestaande plannen in een niet al te verre toekomst. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: droog, vrij zonnig en minder warm met kans op nachtvorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: voor dins dag: aantal uren zon: 2 tot 8: mm. temp. 0 tot 6 graden onder normaal: max. temp. omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal 90 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp. 0 tot, 6 graden onder normaal; max. temp. om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal; 90 procent. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Op de algeme ne ledenvergadering van de rijwiel tourclub Noord-Brabant werd het be stuur van de vereniging uitgebreid tot zeven personen. De nieuwe be stuurleden zijn: P. Kuyptermans uit Roosendaal, G. Schuurbiers uit Ber gen op Zoom, Ad van de Linden en A. van Zinnen beiden uit Breda. De voorzitter A. de Bra werd voor een termijn van twee jaar herkozen. Uit het verslag van de penning meester, de heer M. Wirix, bleek dat de vereniging een gpnstig jaar ach ter de rug heeft. De heer J. Nuyten gaf als competitieleider zijn relaas over het afgesloten verenigingsjaar. Hij maakte bekend dat J. de Peyper uit Roosendaal kampioen van het jaar was geworden. De winnaar had in totaal 268 punten vergaard. Ge durende het seizoen reed hij in 54 tochten mee, dat was bij elkaar bijna achtduizend kilometer. Door de an dere veertig renners die aan de com petitie deelnamen werd in totaal een dikke 75.000 kilometer afgelegd. Het bestuur stelde een verhoging van de contributie voor. Zij moti veerde haar voorstel met het feit dat de afgelopen jaren in vergelijking met andere verenigingen door de le den vrij weinig contributie werd be taald. Het voorstel werd aangeno men. Alvorens men tot de bestuurs verkiezing kwam werd er eerst ge praat over het komende wintersei zoen. Onderwerp was o.a. de feest avond waarop de kampioenen gehul digd zullen worden en ook de win- tertochten werden besproken. Uitslagen: 1. J. de Peyper 268 pun ten, 2. A. van de Linden uit Breda 215, 3. M. Wirix uit Zundert 205, 4. A. van Zinnen uit Breda 205. Th. Mathijssen uit Roosendaal 199, 6. J. Hurkx uit Ulvenhout 169, 7. L. van Mook uit Oosterhout 168, 8. C. Colie uit Rijen 153, 9. A. Walravens uit Roosendaal 148, 10. J. Moonen uit Etten-Leur 116. i.i.'V H Morgen, dinsdag 26 oktober Bergen op Zoom 7.36 en 20.01 Hansweert 6.45 en 19.19 Terneuzen 6.14 en 18.52 Vlissingen 5.48 en 18.24 Wemeldinge 7.26 .en 19.51. (Van een onzer verslaggevers) HULST Voor de „Koninklijke stedelijke harmonie Hulst" heeft het bondsconcours van afgelopen weekend een succesvol verloop ge had: het organiserende korps eindigde als eerste in de tweede afde ling en promoveert daarmee naar afdeling één. Het optreden van deze harmonie was een van de vele hoogtepunten, die dit muzikale festijn heeft gekend. De uitslagen luiden: als volgt: Fanfare „Kunst na arbeid" uit Schijf: verplicht wenk 145 puin- ten en keuzewenk 143,5 pnt, totaal 288,5 punt, eerste prijs pluis promo tie naar een hogere afdeling. Fanfa re St.-Anthoniu<s uit Lepelstraat 144,5 pnt voor verplicht werk en 141 voor keuzewenk, totaal 285,5 pnt., eerste prijs Harmonie St.-Ceci- lia uit Nispen reap. 138, 145,5 (totaal 283,5), eerste prijs. Jeugdharmonie Aurora uit Dongen, 161, 156,5 (totaal 318,5), eerste prijs plus promotie. Harmonie Hulst, 145,5 148,5 (totaal 294), eerste prijs met promotie. Al deze korpsen speelden in de eerste afdeling. In de tweede afdeling kwamen uit: Harmonie St.-Cecilia uit Bavel: 139, 137 (totaal 276), eerste prijs. Harmonie Concordia uit Breda 148, 141,5 (totaal 289,5), eerste prijs. Harmonie Terihèijden: 133,5, 133,5 (totaal 267), eerste prijs. Afdeling uitmuntendheid: Fanfare St, Caecilia uit Hoeven, 149, 145 (294 totaal), eerste prijs. Fanfare weldoen door Vermaak uit Clinge 145,5, 145,5 (291 totaal), eerste prijs. Harmonie Amicitia uit Steenbergen: 144, 146,5 (tot. 290,5), eerste prijs. Ere-afdeling: Harmonie Concordia uit Bergen op Zoom, 140,5, 148 (288,5 In verband met technische sto ringen is vandaag de krant bij een aantal abonnees later be zorgd dan gebruikelijk. Hiervoor onze verontschuldigingen. DE DIRECTIE (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op vrijdag 5 no vember a.s. vergadert het algemeen bestuur van het recreatieschap Braakman in het gemeentehuis te Terneuzen. Aanvang om vijf uur. (Van onze correspondent) ARNEMUIDEN In het Kanaal door Walcheren ter hoogte van de Arne is zaterdagmiddag het zeven meter lange houten zeezeiljacht Eag le, eigendom van de heer Dees uit Terneuzen, geheel uitgebrand. De heer Dees kon zich redden door overboord te springen. Hij was alleen aan boord en bracht zijn jacht van Wolphaartsdijk naar de winterbergplaats in Terneu- ze. De buitenboordmotor was enke le keren afgeslagen en toen de heer Dees de motor aan boord had ge haald om deze na te kijken, ont stond een explosie, met kort daarop brand. Een jerrycan met benzine ontplofte eveneens en droeg ertoe bij dat heit schip in een minimum van tijd als een brandende fakkel zonk. Toen de brandweer arriveerde bleek er niets meer te blussen te zijn. Het schip was verzekerd. tot.), eerste prijs. Afdeling superieur: Koninklijke Harmonie St. Cecilia uit Kloosterzan de, 166, 159 (325 tot.), eerste prijs met lof van de jury en tevens de hoogste waardering van dit concours. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De konin- ginnepage, een helgele vlinder met zwarte strepen, is deze zo mer weer voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog in Neder land gesignaleerd. De eerste vlinder werd op 6 augustus in Middelburg waargenomen door de tienjarige Martha Wedts de Swart, een dochter van de be kende Zeeuwse ornitholoog. Bert Garthoff besteedde in een uitzending van „Weer of geen weer" de nodige aandacht aan deze zeldzame vlinder. Uit het heie land kwamen meldingen binnen van mensen die óf de vlinder zelf. of de rups waarmee de vlinder zich pleegt te voeden, hadden ge zien. In totaal kwamen er 108 waarnemingen uit heel Neder land binmen, waarvan de vijf tigste zondagmiddag uit Zee land. Een ploeg van AVRO's Teïe- vizier heeft zondagmiddag op namen in Middelburg gemaakt bij de heer Wedts de Swart. zodat de koninginnepage maan dagavond tussen 21.10 en 21.45 uur in levende lijve op het scherm te zien zal ziin. (Van onze correspondent) TILBURG Twee mannen van ongeveer 25 jaar hebben zaterdag ochtend om vijf uur een overval gepleegd op het benzinestation op dn hoek Baroniebaan - Bredaseweg, vlakbij de dierentuin, in Tilburg. On der bedreiging met een mes en een dubbelloops jachtgeweer dwongen de mannen de pompbediende het geld kistje af te geven. Daarin zat on geveer 2000 gulden. Het tweetal ver dween per auto, nadat zich nog een derde man bii hen had gevoegd. De auto werd later teruggevonden op de rijksweg tussen Tilburg en Breda, op enkele kilometers van de plaats van de overval. De auto bleek in Nijmegen gestolen te zijn. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de daders De mime-groep wist het publiek een uur lang te boeien. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Paganini Syndroom met onder meer de technische theaterwerkgroep Perspekt uit Haarlem, heeft zaterdagavond in Hulst niet meer dan naar schatting hooguit tweehonderd jongeren kunnen boeien. Zo gering was de belangstelling voor de seizoen openingsavond van de Hulster afdeling van Jeugd en Muziek. Het creatieve en muzikale gebeu ren in sporthal „Den Duliaert" had ongetwijfeld een grotere belangstel ling verdiend. Het „Paganini Syn droom" een mengeling van toneel, mime, techniek en pop) is nog niet zo lang geleden in première gegaan. Sindsdien komen er overal in Ne derland waar het programma is geweest, positieve beoordelingen en gunstige recensies. Overal ook is de show door het publiek met laaiend enthousiasme ontvangen. Alleen Hulst kon niet meer dan een paar honderd bezoekers opbrengen. De belangstelling was dan mis schien teleurstellend, het optreden van de theaterwerkgroep en de pop groep „Solution" zeer zeker niet. De (Van onze correspondent) TERNEUZEN De financiële problemen rond het Zeeuwse Wit- Gele Kruis zijn nog lang niet van de baan. Ook de beide andere kruisver enigingen, het Groene Kruis en het Oranje-Groene Kruis hebben geld zorgen. Enkele van de moeilijkhe den zijn de salarissen van de wijk verpleegsters en de contributies. Voorzitter F. Hagenaar kon op de jaarvergadering vab de provinciale bond van het Wit-Gele Kruis hier door niet al te optimistisch zijn. Hij Stelde in zijn openingswoord dat bij de laatste rijksbegroting dui delijk valt op te maken dat een extrasubsidie geen haalbare kaart is. Hij pleitte voor een geleidelijke verhoging van de contributies en subsidies, die een gelijke tred moe ten houden met de loonsverhogin gen. Hij wees er verder op dat de gemeentelijke subsidies grote ver schillen (van 20 tot 100 procent) vertonen. Hoewel er reeds een kruisraad bestaat, waarin de drie Zeeuwse kruisverenigingen samenwerken (over 1970 gaven zij een gezamenlijk jaarverslag uit) vond de heer Hage naar, dat die samenwerking veel intensiever zou kunnen zijn en hij spoorde ook de afdelingen aan, daar aan hun aandacht te wijden. Drs. J. v. Hameren, consulent voor de gezondheidsvoorlichting en op voeding bij de nationale federatie van het Wit-Gele Kruis sprak over de gezondheidsvoorlichting en op voeding. Hij betrok de vertegen woordigers der diverse afdelingen bij zijn inleiding zodat een discussie ontstond. Vooral de (verkeerde) voeding van de welvaartsmens („wij graven met onze vork ons eigen graf") waren onderwerp van de dis cussie. Bij de behandeling van de jaar verslagen, die niet allemaal zonder meer werden aangenomen (dit was het geval met het financiële jaarver slag), vterd meegedeeld dat de kraamzorg met een enorm tekort heeft te kampen. Een rigoreuze maatregel was dat het aantal kraam verzorgsters was teruggebracht van 36 naar 24. De vergadering schrok van het bedrag van fl. 12.000,- dat moet worden betaald voor de ac countantsrapporten. Het bestuur be loofde dat hieraan iets gedaan zal worden. Ook het voorstel tot verho ging van de afdracht per lid van drie tot vier gulden werd niet voet stoots aangenomen. Men wil er naar streven om de contributies van de verschillende kruisverenigingen ge lijk te trekken. reacties van de jongeren, die wel waren ktfrnen opdagen, waren trou wens over het algemeen vrij posi tief. Het Paganini Syndroom, zoals dat in Hulst werd uitgevoerd, kende climaxen en anticlimaxen. Een van de hoogtepunten was ongetwijfeld het mimespel dat een uur duurde, maar vrijwel niemand verveelde. Vooral dit laatste duidt op het ta lent mij de technische theaterwerk- groep, want het is bepaald geen een voudige zaak om een groep mensen een uur te amuseren zonder dat er een woord gezegd wordt. Na de pauze trad de popgroep op. Tegen de achtergrond van magische lichteffecten. Voor de mensen acher de scher men van Jeugd en Muziek moet deze eerste kennismaking beslist een teleurstelling zijn geweest. Er is de afigelopen weken hard gewerkt aan de samenstelling van een gevar rieerd winterprogramma, waarmee men op een breed publiek mikt. Het moet erg frustrerend zijn om te ervaren, dat de allereerste avond slechts interesse heeft van zo'n be trekkelijk kleine groep mensen. De openingsavond van vorig jaar met Brainbox had de belangstelling van 500 jongeren en het programma van het vorig seizoen werd besloten -iet een concert van Ekseption, waarnaar ongeveer 800 tot 900 jon gelui kwamen. Daartegen steekt de belangstelling voor dit jongste evenement wel erg schril af. De vraag waaraan het ligt, zal wel onbeantwoord blijven. Bij „Jeugd en Muziek" moet dé oplossing daarvoor zeker niet gezocht worden. Mis schien dat sporthaldirecteur A. Bies- broeck de oplossing heeft. Hij zei er het volgende over: „Je weet niet meer wat je tegenwoordig nog moet doen om de jeugd te interesse ren. Het lijkt wel of ze hun smaak laten bepalen door de naam van de optredende groep". Solution heeft in dit kader blijkbaar de pech gehad voor Zeeuwsch-Vlaanderen eed on bekende groep te zijn evenals „Perspekt".

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3