Vogelvangers slaan leden „Natuurbehoud" België uit ONBEKENDE MAN MET VIJF KOGELS DOODGESCHOTEN CITIZEN Snuffel- stuur in auto KAT ALS WAAKHOND Fidel Castro ernstig ziek? Britse soldaten schieten twee - volgens getuigen onbewapende - vrouwen dood „NIET VERKLEED" GEWONDEN Dreigende taal van Oeganda Bij jachthaven te Kessel (L.) Spaans protest in ondergoed Xieneke" Komplot tegen Kosygin verijdeld HAL in conflict met nieuwe Indonesische bemanning cruise-schip Vrouw van 25 uit Rilland Bath verongelukt Zeeuwse D'66 wil statendiner afschaffen HUI S VESTIN GS- NOOD: W oningwetbouw stagneert Japanse precisietechniek Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstiraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. VRUE ZEEUW MAANDAG 25 OKTOBER 1971 25e Jaargang No. 6683 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vun. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem BLOEDIG WEEK EINDE IN ULSTER (Van onze redactie buitenland) BELFAST Noord-Ierland heeft een bloedig weekeinde achter de rug, waarin vijf burgers door Britse militairen werden doodgeschoten. In Belfast werden zaterdagochtend twee vrouwen (30 en 19 jaar oud) gedood toen de auto waarin zjj van een feestje naar huis terugkeerden, doorreed ondanks stoptekens van Britse militairen, die de wagen vervolgens onder vuur namen. Het leger zegt dat vanuit de auto schoten waren gelost. In de grensstad Newry schoten Britse scherpschutters 24 uur later vanaf een dak drie mannen dood, die bij een bank iemand trachtten te beroven, toen deze een tas met geld in de nachtkluis vtilde zetten. De scherpschutters zeiden dat ze dachten dat er een bankoverval gaande was. Het schijnt vast te staan dat de gedode mannen ongewapend waren. Na het drama in Newry braken hevige onlusten uit. Een woedende menigte stak winkels en auto's in brand, en werd door het leger met traangas en rubberkogeis verjaagd. Er werd nog steeds gevochten, toen het parlementslid Bcrnadette Devlin er arriveerde en op een chaotische bijeenkomst verklaarde: „Deze Britse militairen zijn moordenaars. Ze heb ben alleen het recht rovers of wie dan ook neer te schieten onder de staat van beleg". En de leider van de Noordierse sociaal-democraten, Gerry Fitt, zei in Belfast dat in geen van beide gevallen wat het leger oök mocht zeggen enige aanwijzing bestond dat de slachtoffers zich met ondermijnende activiteit bezighielden of gewapend waren. Gerry Fitt, republikeins labour af gevaardigde in zowel het Britse als het Noordierse pariemenit, beweerde dat de vrouwen niet als mannen ver kleed wanen geweest en ook niet op de soldaten hadden geschoten. Fitt zei dat die beide doodgeschoten vrouwen zusters waren die hij per soonlijk had gekiend. De oudste was een getrouwde vrouw die vier kinde ren had. „Vooral de oudere zuster kende ik heel goed. Zij was een toe gewijd moeder en echtgenote.Haar man verzekert mij ervan dat zij geen mannenkleren hebben gedragen hoe wel zij wel epn lange broek droegen". „Ooggetuigen van het incident heb ben beweert dat er vanuit de auto niet op de troepen is geschoten", al dus Fitt, die een officieel onderzoek heeft geëist. Ook in andere Noordierse steden is het gisteren tot ernstige ongeregeld heden gekomen. Drie soldaten van 'n Britse patrouille in Belfast werden gewond. Op de patrouille die een bus escorteerde in de rooms-katholieke wijk Falls Road werden verschillende schoten afgevuurd. In Grosvenor Road, die de wijk Falls scheidt van de protestantse wijk Sandy Row, zijn gisteravond twee soldaten door scho ten gewond. Eén van hen kreeg een schot in de nek. Voor zijn leven wordt Igevreesd. In Belfast kwamen grote menigten de straat op, nadat de twee vrouwen waren doodgeschoten. In de twee jaren dat de onlustien in Noord-Ierland nu duren, zijn in to taal 132 personen gedood, van wie meer dan 70 sinds de regering van Ulster op 9 augustus j.l. de maatregel invoerde dat personen die verdacht worden van contacten met de IRA zonder vorm van proces kunnen wor den geïnterneerd. KAMPALA (Reuter) Oeganda heeft de ontruiming van leger- en guerrillabases in het uiterste noorden van Tanzania geëist, en verklaard dat alle troepen In dit aan Oeganda gren zende gebied achter de rivier de Ka- gera moeten worden teruggetrokken Als dat niet onmiddellijk gebeurt zullen ze „volledig worden vernie tigd", zo zei gisteravond een Oegan- dese militaire woordvoerder. Mevrouw Dorothy Maguize met het 3-jarig zoontje van haar zus me vrouw Moira Mehan (foto onder). Beide vrouwen werden zaterdag doodgeschoten. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Met geweer schoten en diverse rake klappen zijn leden van de Vereniging Voor Na tuurbehoud gisteren weggejaagd bij acties tegen de vogelvangsten in België. De „prik-acties", zoals se cretaris John Verpaalen van de VVN ze noemt, werden gehouden in het Belgische grensgebied van Huijber- gen tot Wuustwezel. Diverse VVN-ers liepen builen en schram men op bij confrontaties met vogel vangers. Opzet van de bliksemacties was lokvogels vrij te laten en reeds gevangen vogels onder de netten uit te halen. Nog niet gevangen vogels werden verjaagd door het afsteken van vuurwerk. De VVN-ers hebben in de loop van de dag vijftien vogeltjes kun nen bevrijden. Een veel groter aan tal echter, aldus de heer Verpaalen, kon worden weggejaagd. In totaal zijn tweehonderd stuks vuurwerk af gestoken. Bij de acties die gevoerd werden vanuit een Volkswagenbus, zorgden de elf WN-leden ervoor dicht in de buurt van de Nederland se grens te blijven om zich snel te kunnen terugtrekken. Schermutselingen met de rijks wacht hebben zich niet voorgedaan. In tegenstelling tot verleden jaar, toen acties van vredelievender aard werden gevoerd, Het de Belgische politie zich nu niet zien. Volgens de WN waren de vogel vangers goed georganiseerd. Telkens bleek dat zij elkaar gewaarschuwd hadden. Zo kon het voorkomen dat de WN.patrouille ten zuiden van Schijf tegenover tien woedende vo gelvangers kwam te staan. Met ha- gelschofen uit een buks. die schuin over de Nederlanders heengingen, stelden de vogelvangers zich teweer. Eerder in de buurt van Huijbergen werd een VVN-er zo hard met een riek geslagen dat het werktuig in Een van de boze Belgische vogelvangers in volle ac tie. Even nadat onze fotograaf Ben Steffen hadgenomen, kreeg hij met deze plank enkele rake k lappen te incasseren. drie stukken brak. Bij een gevecht met de Belg, werd diens bril gebro ken. Commentaar van John Verpaalen: „We zijn ervan uitgegaan dat niets vernield mocht worden. Van tevoren was afgesproken dat er een goede discipline moest zijn. Wij zijn dan ook niet begonnen met vechten". Behalve de schermutselingen zijn er ook discussies met de vogelvan gers en scheldkanonnades geweest. John Verpaalen: „De acties zelf zijn misschien op zich niet doeltreffend. We willen alleen iets doen tegen het principe van de vogelvangst. Alleen door acties kunnen we druk uitoefe nen op de Belgische regering". TOKIO (AP) De Honda Motor Co. heeft een auto ontwik keld, die automatisch stopt als een dronken persoon achter het stuur heeft plaatsgenomen. Een apparaat, dat midden op het stuurwiel wordt gemonteerd, is gevoelig voor de menselijke adem. Indien deze adem naar al cohol ruikt wordt onmiddellijk een elektronisch signaal afgege ven om de motor te laten stop pen. Honda hoopt in de toekomst al zijn wagens met dit apparaat uit te rusten. ROME (DPA) Een Siamese kat heeft verhinderd, dat uit de villa van de Milanese industrieel Francesco Carmine in Cortina d'Ampezzo schil derijen en porselein met een geza menlijke waarde van verscheidene miljoenen guldens werden gestolen. Het waakzame dier wekte door ge- miauw en gekrab de heer des huizes, die de twee inbrekers met schoten uit een jachtgeweer op de vlucht joeg. De indringers hadden de kunst voorwerpen al in zakken gedaan. ROERMOND (ANP) Gister avond had de rijkspoHtie nog g' enkel aanknopingspunt gevonden bij haar onderzoek naar het misdrijf dat het leven heeft gekost aan een tot nu toe nog niet geïdentificeerde man van plm. 25 jaar. Zijn lijk werd zaterdag morgen, getroffen door vijf revolver kogels, gevonden bij een grindgat, thans in gebruik als jachthaven, on der de gemeente Kessel in Limburg. Een architect uit Helden-Panningen heeft zaterdagmorgen het lijk gevon den. Twee kogels werden van voren afgevuurd, die- terecht zijn gekomen in de borst en tussen de vingers van de rechterhand. Door deze laatste ko gel werd een trouw- of verlovings ring ingedeukt. Van de drie andere kogels drongen er twee de rug bin nen, waarvan er een het hart raakte. De vijfde kogel kwam in het achter hoofd terecht. Dit schot was dodelijk. De politie heeft vier hulzen gevon den, kennelijk ter plaatse uitgewor pen. Alle kogels waren van het kali ber 7.65 mm, maar een onderzoek in het gerechtelijk laboratorium in Den Haag moet nog uitwijzen of alle ko gels uit hetzelfde wapen afkomstig zijn. Een van de doodgeschoten vrouwen op de achterbank van de auto. (Van onze redactie buitenland) BARCELONA De politie in Bar celona heeft zaterdagavond slag gele verd met naar schatting zesduizend demonstrerende arbeiders, die met molotovcoctails gooiden en een pa trouille-auto van de politie in brand staken. Er z;jn geen ernstige gewonden ge meld. Tenminste 20 mensen werden gearresteerd. De arbeiders van een cementfa briek in Sevilla zijn in ondergoed op het werk verschenen om aan hun eis voor kosteloze werkkleding kracht bij te zetten. Negentien arbeiders van de Seat- fabriek in Barcelona, die vorige week maandag zijn gearresteerd, zul len voor een militaire rechtbank moe ten verschijnen. Bij de Seat-fabriek en in de kolen mijnen van Asturië, waar sinds 5 ok tober eveneens gestaakt wordt, is tot dusver nog geen teken van ontspan ning waar te nemen. In de Asturische mijnindustrie staken thans 10.000 ar beiders. De gang van de kogels was van be neden naar boven en de politie heeft de indruk dat van zeer dichtbij is gevuurd. De onbekende man moet in de vroege ochtenduren van zaterdag, waarschijnlijk tussen zes uur en half acht. om het leven zijn gebracht. Overste Hulsman, de commandant van het district Roermond van de rijkspolitie, vertelde, dat hij de indruk gekregen heeft, met een liquidatie of executie te doen te hebben. Het le venloze lichaam was van een atle tisch gebouwde man, met donker blond haar. De beide armen waren getatoueerd. Op de linkerarm stonden in lintvorm de meisjesnaam 'Lieneke' en bloemfiguren. Op de rechterarm een tijgerkop en andere figuren. (Vervolg op pagina 5) TORONTO (Reuter) In de Ca nadese stad Toronto zijn bij huiszoe kingen twee personen gearresteerd en vuurwapens in beslag genomen, nadat de politie de inlichting had ontvangen dat er pogingen zouden worden gedaan om de Russische pre mier Kosygin bij diens bezoek van 24 uur aian de stad te vermoorden. Kosygin is daar gisteravond gearri veerd. De politie heeft extra veiligheids maatregelen genomen voor Kosygins bezoek aan Toronto, waar veel vluch telingen uit Oost-Europa wonen. Het bezoek van de 67-jarige Rus sische premier aan Canada is met veel incidenten gepaard gegaan. Al op de eerste dag, op 18 oktober in Ottawa, werd hij aangevallen en bijna tegen de grond gedrukt door een 27-jarige Hongaarse vluchteling. Er zijn ook veel -anti-Russische de monstraties van joden geweest,die eisten dat de Sovjet-Unie de emigrai- tie naar Israël versoepelt. DE AMERIKAANSE politie heeft bij een overval op de Nederlandse ba- nanenboot Coral Acropora 300 kilo marihuana in beslag genomen. Zeven bemanningsleden zijn gearresteerd. ROTTERDAM (ANP) Een con flict tussen 350 Indon^s'sche beman ningsleden van het SS Rotterdam en de directie van Holland Amerika Lijn Cruises N.V., heeft ertoe geleid dat een cruise van 't vlaggesclup van de maatschappij vanuit New York naar San Juan, de Berm" laas en St. Tho mas is afgelast. De Indonesiërs wei gerden dienst. Het vesrschil van mening tusse" de pas enkele weken in dienst zijnde In donesiërs en de H.A.L. gaat over de interpretatie van sommige punten van het arbeidscontract, onder ande re over de werktijdenregeling. Zoals bekend heeft de H.A.L. deze „goed kope" Indonesiërs in dienst genomen nadat honderden Nederlandse be manningsleden waren ontslagen, om dat hun lonen te hoog waren volgens de H.A.L. De Indonesiërs kwamen met hun grieven kort voordat de Rotterdam vrijdag New York binnenliep na een zesdaagse cruise." De directie zag toen geen kans meer om in de luttele uren voor het vertrek van het schip de problemen uit de weg te ruimen Voor de tocht hadden meer dan 800 passagiers geboekt. Volgens de H.A.L. heeft men alles in het werk gesteld om de passagiers over te boeken op cruiseschepen van concurrerende maatschappijen. In de gevallèn dat dit niet lukte, heeft de H.A.L. het volledige passagebedrag terugbe taald. LONDEN (AFP - RTR) Fidel Castro is ernstig ziek. Dit berichtte gisteren het Londense blad „Sunday Telegraph". De leider van de Cu baanse revolutie zou lijden aan en aandoening van de rechter luchtpijp tak. In een ziekenhuis in Havanna zou 'hij een radiotherapeutische behande ling ondergaan. Castro zou deze kwaal hebben opgelopen toen hij in de jaren vijftig de Cubaanse guer rilla's leidde. Volgens de „Sunday Telegraph' mag de Cubaanse pers niet over de ziekte van Castro schrijven. In Havanna wordt weinig geloof gehecht aan deze berichten Castro ligt wel in het ziekenhuis. Morgen komt Kosygin, de Russische premier, na^r Cuba. (Van onze correspondent) 'S-IIEERENHOEK Gisteravond is bij een ernstig ongeval in 's-IIee- renhoek de 25-jarige mevrouw Laura Wagenaar uit Riliand-Bath om het leven gekomen. De overige inzittenden van de per sonenauto waarin zij zat, de echtge noot van het slachtoffer, J. A. en P. W. met zijn echtgenote, eveneens uit Rilland-Bath, werden ernstig ge wond. De beide inzittenden van de andere personenauto, mevrouw T.V. uit 's-Heerenhoek en haar moeder, mevrouw J. V., werden ook met ern stige verwondingen naar het Berge ziehtziekenhuis in Goes overge bracht. Zaterdag heeft zich bij het Belgi sche plaatsje Haacht een verkeerson geval voorgedaan, waarbij vier men sen, allen mannen en Belgen, het le ven hebben verloren. Een door een Belg bestuurde vrachtauto botste er frontaal op een busje. De vierjarige Erik Schimmel uit Soest is zaterdagmiddag in het zie kenhuis overleden. Kort daarvoor was hij door een auto aangereden, toen hij plotseling de weg op liep. Een automobilist heeft zaterdag avond met hoge snulheid in Ermelo een fietsend meisje geschept: Het slachtoffer, 16 jaar oud, was op slag dood. De bestuurder is na het on geval doorgereden. De politie heeft later de auto leeg in de bossen terug gevonden. Gisternacht is in Budel een perso nenauto in dichte mist tegen een kraanwagen gereden die een auto uit een sloot trok. Hierbij kwam een 17-jarig meisje om het leven. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In een van de ko mende statenvergaderingen zal de fractie van D'66 een voorstel doen om het jaarlijkse diner van de staten van Zeeland, een ceremonie waar mee de begrotingszitting in december pleegt te worden besloten, af te schaf fen. De gelden die op deze wijze wor den bespaard, wil D'66 geschonken zien aan de slachtoffers van de hon gersnood in Oost-Pakistan. In de vergadering van de provin ciale werkgroep van D'66, die zater dag in Vlissingen werd gehouden, werd langdurig overwogen of men met dit soort initiatieven niet de in druk wekt, politiek munt te willen slaan uit de misère van medeménsen. Men kwam met elkaar overeen deze kwestie als initiatief van de staten van Zeeland te doen presenteren. DEN HAAG (ANP) Het Lande lijk Werkverband Huisvestingsnood heeft in een brief aan minister Udink ernstige bezorgdheid uitgesproken over een achterstand van 7200 wo ningen ip het woningwetbouwpro gramma voor 1971. Er zijn in de eerste negen maanden van dit jaar 29.326 vergunningen tot bouw van woningwetwoningen uit gegeven. Normaal zou zijn 36.525, wat drievierde is van het totale program ma van 48.700 toestemmingen, vindt het werkverband. Het herinnert de minister ook aan een mededeling van zijn voorganger, die in 1970 de Tweede Kamer heeft toegezegd dat het ministerie voortaan zou trachten in de eerste tien maan den van het jaar alle goedkeuringen voor woningwetwoningen af te ge ven. Het LUCHTVERKEER in Noorwe gen verloopt weer normaal, nadat de verkeersleiders zaterdagavond beslo ten hadden weer aan het werk te gaan. ALY SABRY, de ex-vice-president van Egypte, die al terechtstaat voor hoogverraad, zal zich nu moeten ver antwoorden voor politieke corruptie en machtsmisbruik. (ADVERTENTIE) Heren Electronic Juweliersgarantie vanaf 199,- Verkrijgbaar bij de erkende horlogier. Importeur: J. Hart N.V. Amsterdam.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1