OM Revanche op Spanje in pover duel PAKISTAN WINT FINALE EERSTE WERELDBEKER James Frij enige Nederlander in CISM-boksfinales Invoering hoofdklasse amateurs nog onzeker Drie Duitse spelers levenslang geschorst Oranje „slechts" zesde BESTUUR ARMINIA GEEFT TOE Zoetemelk tweede in TWEE RECORDS VOOR HANSJE BUNSCHOTEN Balk toch geen prof Mogelijk eigen KNVB- orgaan sport VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 25 OKTOBER 1971 13 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Nadat Ton Vis ser en Harry Mekkes zaterdagavond voortijdig hun gevechten in de kwartfinales van de militaire-CISM- bokskampioenschappen hadden moe ten beëindigen, zorgde James Frij er gistermiddag voor dat Nederland vanavond in de finale een vertegen woordiger heeft. Frij versloeg in de halve finales met miniem verschil r/j Egyptenaar Soliman. In de eind strijd van het lichtweltergewicht ont moet Frij de gevaarlijke Ghanees Eawson, die de Tuneziër Boundka terugwees. James Frij heeft bijzonder veel moeite gehad met.Soliman. De Am sterdammer, dié 'het voorgaahde ge vecht van Soliman bewust niet had gezien „ik wilde die partij liever niet bekijken" had van Rinus Krij ger voldoende instructies gekregen om zeer voorzichtig van start te gaan. „Ik had van Krijger gehoord", vertelde Frij later, „dat die Soliman een vechter is. Als je er dan vanaf de eerste gong fel tegenaan gaat en mee gaat vechten, loop je de kans dat je al in de eerste ronde tegen de grond gaat. En dat moest tot elke prijs worden voorkomen". De Egyptenaar kon door de af wachtende houding van Frij een licht overwicht opbouwen, mgar werd zodanig op afstand gehouden dat hij weinig treffers kon plaatsen. In de laatste ronde besefte Frij de noodzaak om punten te scoren. Hij nam iets meer risico en drong de Egyptenaar in de verdediging. Met goed geplaatste hoeken verzamelde de Amsterdammer de nodige punten. Tegen het eind moest Frij nog een enorme linkse zwaaistoot nemen, die EINDHOVEN (ANP) Naarden- zwemster Hansje Bunschoten heeft gisteren bij wedstrijden in het ir. Ot- tenbad te Eindhoven (25 meterbaan) twee nationale records verbeterd. Ze legde de 200 meter vrije slag af in 2 min. 9.0 sec. Bij de winterkam pioenschappen van het voorjaar in Den Haag won ze deze afstand in 2 minuten 10.8 sec. Daarna was Anke .Rijnders op de 50 meterbaan sneller: 2.10.7 op 1 mei in Den Bosch en 2 min. 10.6 sec. bij de nationale kampioen schappen in Den Haag. Nu haalde Hansje Bunschoten het record van de 25 meterbanen terug met een ver schil van niet minder dan 1.6 sec. Verder vestigde de Naardenzwemster met 2.31.9 een nieuw adspirantenre- cord op de 200 meter wisselslag. Eep week geleden kwam ze bij wedstrii- den in Mechelen tot 2 min. 32.2 sec. (ADVERTENTIE) hem terwijl de gong ging tegen dg touwen deed belanden. Maar on danks deze indrukwekkende sl'otstoot van de Egyptenaar kende de jury de puntenoverwinning toe aan Frij, die dolgelukkig door de ring danste. Soliman begreep niets van de uit spraak en bleef verbijsterd in de ring staan, verdwaasd om zich heen kijkend. In een normale partij zou een „onbeslist" de beste uitspraak zijn geweest, maar de toernooivorm bepaalt nu eenmaal dat er een win naar moet zijn. Soliman kon zijn verlies maar moeilijk verkroppen en weigerde door Frij naar zijn hoek be geleid te worden. De Amsterdammer verklaarde la ter in zijnkleedkamer*: '"„Ik heb fhè niet geforceerd. Ik\kon niet, zoals in mijn eerste partij, risico nemen. Daarvoor was die Soliman te gevaar lijk. Maar ik kan nu in ieder geval aan de finale beginnen. Andere bok sers staan elkaar al in de beginron- de af te matten, waardoor zij in de halve finale al uitgeput zijn. Dat wilde ik liever niet". Een zeer tevreden Rinus Krijger voegde eraan toe: „James heeft zes weken in trainingskamp gezeten. Daar heb ik hem van 's morgens tot 's avonds kunnen volgen. Daar heb ik ook ontdekt dat hij gemakkelijk in het lichtweltergewicht kon uit komen in plaats van in het welterge- wicht, waarin hij meestal bokst. Het is natuurlijk wel te begrijpen dat hij iri zijn boksschool niet zoveel aan dacht krijgt als in zo'n trainings kamp bij ons. Daar krijgt hij als hij een keer komt een klopje op zijn schouder, maar van een goede bege leiding kan geen sprake zijn, omdat er meer boksers zijn, die de aandacht vragen". Tegenstander Lawson vond in de Tunesiër Boundka een bekwaam bok ser, die als antwoord op de „dodelij ke" hoeken van de Ghanees de ring koos. Hij ontliep door zijn grotere beweeglijkheid een mogelijke knock out, maar niet de nederlaag. Met nog 30 seconden in de derde ronde werd de Tunesiër na twee openbare waar schuwingen gediskwalificeerd door de Italiaanse scheidsrechter Zalla. Harrie Mekkes bewaart als her innering aan zijn gevecht tegen de Ghanees Wellington een gebroken kaak. De Nederlander gaf de hard stotende Bhanees weliswaar uit stekend partji, maar vlak voor het einde van de eerste ronde maakte een rechtse hoek van Wellington een eind aan zijn illusies. Met een van pijn vertrokken gezicht bleef Mekkes in zijn hoek staan. Voor Ton Visser kwam het einde eveneens zeer snel. De Nederlandse weiter werd al in de eerste ronde door de Amerikaan Carlisle twee keer neergehaald en was na die twee de keer zo aangeslagen dat hij door de rin'g wankelde. Hoewel hij het einde van de eerste ronde nog wel haalde, besloot Visser het gevecht niet meer te hervatten. Nederlandse Hockeybond het tweede toernooi om de wereldbeker wordt gehouden. De Pakistani, ten gevolge van de nederlaag van Ne derland tegen Japan toch doorgedrongen tot de laatste vier, waarop zy na de nederlaag tegen Spanje op de voor hen zwarte maandag eigenlijk alle hoop al hadden laten varen, namen zondag in een overi gens zeer slechte finale revanche op de Spanjaarden Een doelipunit van Abhtarul Islam uiit een strafcorner in die 26e minuut van de eersite helft was beslissend in deze door achtduizend intens mee levende Spanjaiardlen bijgewoonde wedstrijd in het zonnige stadion van de Real Polo Club de Barcelona. De aanvechtbare beslissingen van de veelvuldig het spel onderbrekende fluitisten Pensosie (Italië) en Schit- tecatte (België) werkten bovendien zo stenend, dat ©en voor hockey pro pagandistisch schouwspel, zoals bij voorbeeld de wedstrijden Pakistan India en ook PakistanNederland wanen, schier onmogelijk werd ge maakt. De technisch bekwamere Pa kistaanse hockeyers slaagdlen erin de Spaanse taktiek die door het ope reren op één lijn mooi spel praktisch onmogelijk maakt maar zijn effec tiviteit wel heeft betwez.en te bre ken. Wel ontketenden de Spanjaar den in die tweede helft een hevig offensief, imiaar zij werdien bekwaam opgevangen door Pakistan, de Olym pische kampioen 1968, die bier heeft getoond nog steeds 's werelds beste hockeyploeg te hebben, ook al heeft in BiLrc^lona., de trppp Tyel even ge- eo V De laatste van 'dé zes wedstrijden, die onze landgenoten in een tijdsbe stek van acht dagen speelden, met als inzet de-vijfde en zesde plaats, ging in de verlenging tegen West-Duits- land met 01 verloren. Ofschoon de Nederlanders zich in de eerste helft bevrijd schenen te hebben van het angstcomplex, dat zij altijd voor de Duitsers met zich meedroegen, werd het toch weer een nederlaag, evenals het vorige jaar in de finale om de Europese beker te Brussel (23), dit voorjaar in Berlijn (eveneens 23) en in het internationale toernooi te Miinchen (12). Nederland eindigde daardoor op de zesde plaats, hetgeen toch wel emigzinis teleurstellend is, wanneer mien meit één been in de halve finales heeft gestaan en dan gewipt wordt door Japan. De balans vermeldt twee overwinningen (tegen Australië en Frankrijk), twee gelijke spellen (teigien de beide finalisten, Pakistan en Spanje) en twee neder lagen (tegen Japan cn tenslotte West- Duitsland), waarmee Nederland met eèn gemiddelde van één punt uit bot toernooi is gekomen. Een alleszins acceptabel resultaat, dat een uitzending naar de Olympi sche Spelen in 1972 te München on getwijfeld rechtvaardigt. Al zal er nog veel aan de ploeg moeten wor den „gespijkerd", wil deze volgend jaar met kans op een medaille in het Olympische strijdperk kunnen aantreden. Daarover zijn echter ook de verantwoordelijke leiders, coach Ab van Grimbergen en chef d'équi- pe Hans Sohibger, het wel eens. Do chef de mission vain de Olympische ploeg voor Miinohen, Bram Leeuwen hoek, die het gehele toernooi in Bar celona bijwoonde, onderkende de fei ten evlenimin, maar zonder zich aan uitspraken te binden achtte ook hij de prestaties van Nederland in dit sterk bezette en bijster zware toernooi toch zeker acceptabel. Onze landgenoot Joop Zoetemelk in actie tijdens de Grote Prix des Nations, waarin hij achter de Spanjaard Louis Ocana als tweede zou eindigen. PARIJS (ANP) De Spaanse- wielrenner Luis Ocana is gistermid dag winnaar geworden van de Grand Prix des Nations, de klassieke tijd rit (sinds 1932) over het traject van de laatste etappe van de Ronde van Frankrijk. Ocana legde de 76 kilometer van Chevreuse naar de wielerbaan van Vincennes af in een uur 40 minuten en 45.2 seconden. Hij was bijna drie minuten sneller dan de Nederlander Joop Zoetemelk, die als tweede finishte. De Deen Leif Mortensen werd derde. Bij de amateurs, die hetzelfde tra ject reden als de profs, won de Zwitser Gerard Bischoff, die een uur 46 minuten en 48.4 seconden liet noteren. Uitslag profs: 1 Ocana (Spa) de 76 km in 1.40.45,2; 2 Zoetemelk (Ned) 1.43.46,5; 3 Mortensen (Den) 1.43.48; 4 Hezard (Fra) 1.44.08,9; 5 Fingeon (Fra) 1.44.09,8; 6 Poulidor (Fra) 1.44.56,5. Uitslag amateurs: 1 Bischoff (Zwi) de 76 km in 1.46.48,4; 2 Zakreita (Fra) 1.47.09; 3 Fin (Fra) 1.47.47; 4 Lund (Den) 1.48.16,8; 5 Lefebvre (Fra) 1.48.40; 6 Aiguesparses (Fra) 1.49.15,9. De heer Van Marie: KNVB-orgaan met een oplage van 200.000 exemplaren. ZEIST (ANP) Het sectiebestuur van het zondagamateurvoetbal heeft zich zaterdagmiddag in het Sportcentrum te Zeist tijdens de algemene ver gadering van die sectie uitgesproken voor de instelling van een commissie, die het amateur-statuut nader zal bestuderen,. Binnen de twee uur was deze algemene vergadering, waarop de agenda's voor de algemene vergadering amateurvoetbal en van de daarop volgende bondsvergadering werden besproken, reeds ten einde. Het voorstel de klassen in het district Zuid H uit te breiden tot veertien clubs werd aangehouden. Men wil eerst de resultaten van een gehouden enquête utiwerken, waarin onder meer gevraagd werd aan de clubs zich uit te spreken over het al dan niet invoeren van een hoofdklasse hoven de eerste klasse van het zondag amateurvoetbal. De suggestie van het district West I de mogelijkheid te scheppen bij overtreding van de amateurbepalin- gen de betrokken club eventueel terug te plaatsen naar de naast- lagere klasse werd eveneens zonder veel discussies met algemene stem men aanvaard. Voorzitter Van Marl© vroeg de afgevaardigden hun mening uit te spreken over het plan een eigen KNVB-orgaan uit te geven met een oplaag van zo mogelijk rond de 100.000 exemplaren voor een betere communicatie tussen bestuur en le den. Dit ter eventuele vervanging van Neerlands Voetbal, dat een op lage van 12.000 heeft en waarin de officiële mededelingen van de KNVB zijn opgenomen. Vrij algemeen was men van mening, dat ten aanzien van deze materie thans nog te weinig gegevens beschikbaar zijn. FRANKFORT (ANP) De Sport- rechtbank van de Duitse voetbal bond heeft zaterdag in Frankfort de spelers Jürgen Neumann (Arminia Bielefeld), Bernd Patzke en Tasso Wild (beiden Hertha BSC), levens- langg eschorst. Voorts werd Neu mann een geldboete opgelegd van 15.000 mark. Dit geld zal door de voetbalbond ter beschikking worden gesteld van een charitatieve instel ling. Het proces begon zaterdag met een spectaculair optreden van Hans Dieter Hüffmann, de advocaat van Jürgen Neumann. Deze probeerde te verhinderen dat de 39-jarige koop man Rupert Schreiner als getuige zou worden gehoord. Hüffmann zou bij een eerdere gelegenheid de be langen van Schreiner hebben behar tigd en protesteerde tegen diens op treden in de getuigenbank, omdat „er dan wellicht een groot verschil zal ontstaan tussen wat hij zegt en hetgeen ik van hem wee.t". Toen de rechter dit protest ongegrond achtte, legde Hüffmann de verdediging neer en verliet de zaal in gezelschap van zijn cliënt. De vroegere voorzitter van Kic kers Offenbach, Horst Gregorio Ca- nellas, die weer getuigde, verklaar de: „Hüffmann wist alles van de zaak af. Hij moest wel weglopen". Canellas zelf had tevoren energiek ontkend de getuigen Inge Petschulat en Wilfried Schmettmann te hebben omgekocht. In zijn met spanning tegemoet ge ziene getuigenverklaring belastte Ru pert Schreiner de intussen naar Bie lefeld teruggekeerde Neumann zwaar. Hij bevestigde dat eind mei in zijn huis één van de vele bespre kingen had plaatsgevonden, waarbij de „marsroute" voor de manipulaties van de wedstrijden VFB Stuttgart - Arminia Bielefeld, Eintracht Braunschweig - Rotweiss Oberhau- sen en Hertha BSC - Arminia Biele feld werd vastgelegd. Dit alles ten gunste van heit met degradatie be dreigde Arminia. Neumann, die vo rige week zijn aandeel in de omko pingsaffaire van de spelers van VFB Stuttgart toegaf, zou bij deze gele- genheid hebben gediend als „wissel loper". In een vanuit Berlijn ge voerd telefoongesprek zou Neumann getuige Schreiner ervan op de hoog te hebben gebracht, dat hij met de Hertha BSC-spelers Wild, Patzke en Gergely „rond" zou zijn gekomen. In een later telefoongesprek zou hij honderdduizend mark hebben ge vraagd omdat het hele elftal van Hertha BSC inclusief de reservespe lers, hun deel wilden hebben. Neu mann zelf kon niet worden gehoord, omdat hij zoijder advocaat achter eenvolgens legden dr. Lamker en Hüffmann de verdediging neer geen verklaringen wenste af te leg gen. In de motivering van het vonnis zei de voorzitter van de Sportrecht- bank, dat is komen vast te staan dat door bemiddeling van Neumann en met hulp van Patzke en Wild een bedrag van 250.000 mark naar Ber lijn is gebracht. De zitting duurde nog geen half uur. Zoals al eerder was aangekondigd zal het amateurvoetbal op de ko mende bondsvergadering voorstellen de vergoeding, die aan een ama teurclub moet worden betaald als daarvan een speler door een betaalde vereniging wordt overgenomen var, max. 3000 op max. 10.000 gulden te brengen. Uiteraard waren de af gevaardigden voor dit voorstel, dat echter* weinig kans maakt omdat op de bondsvergadering de profclubs er hun sanctie niet aan zullen geven, wat verwerping tot gevolg heeft. Goedkeuring werd gegeven aan het voorstel het batig saildo ad f 418.254 te voegen bij de algemene reserve van de KNVB: Ook de ver hoging van de contributie aan de KNVB van 3 tot 4,5 gulden per aan gesloten lid ondervond niet veel weerstand. (ADVERTENTIE) BIELEFELD (ANP) Het be stuur van de in opspraak gebrachte Duitse bundesliga-vereniging Armi nia Bielefeld heeft de manipulaties aan het eind van het vorig seizoen toegegeven. Niet alleen de 10 zege op Stut- gart en de zege met dezelfde cijfers in Berlijn, maar ook de 10 over winning op Schalke op 17 april blij ken „gekocht" te zijn. Bovendien betaalde de vereniging premies aan Eintracht Braunsweich voor de thui- wedstrijd tegen Rot Weiss Oberhau- sen. Het bestuur van Armania beschul digt op zijn beurt de voorzitter van Rot Weiss Oberhausen Peter Maas- sen. Deze zou voor de wedstrijd Bielefeld - Oberhausen in alle ernst een gelijkspel hebben voorgesteld. Voorts wil Bielefeld belastend ma teriaal verzamelen over de wedstrijd Bayern München - FC Köln, die met 70 door Bayern werd gewonnen en waarbij de inmiddels geschorste Manglitz het doel van Keulen ver dedigde. ROTTERDAM Klaas Balk uit Halfweg is terugge komen op zijn besluit over te gaan naar de rijen der beroepsrenners. Op het laatste moment liet hij Char les Ruys, leider van de nieuwe prof- ploeg Wybert, weten af te zien van het hem aangeboden contract. Balk blijft nu als amateur deel uitmaken van de Kettingploeg. Ruys gister middag: (,1k ben er van overtuigd, dat er van de kant van Ketting geld achter zit. Anders kan ik dit besluit van Klaas niet verklaren". Ant woord van Balk hierover: „Ik krijg bij Ketting niet meer dan door de KNWU is toegestaan. De reden waarom ik er alsnog van heb afge zien om prof te worden is gelegen in het feit dat ik bij nader inzien toch niets voel voor het nemen van al die risico's die je als beroepsren ner loopt". Aanvoerder Rashid van de Pakistaanse hockey--ploegdie in de finale om de wereldbeker Spanje met 1-0 versloeg, ontvangt de wereld-cup uit handen van de Spaanse ministers Laureano Lipez Rodo en Jose Lopez de Letona. (Van een speciale verslaggever) BARCELONA Pakistan krijgt de kostbare, in goud, zilver en ivoor uitgevoerde trofee, die het zelf schonk voor het eerste wereldtoernooi, terug in eigen land, waar hij zal bljjven tot 1973, wanneer in Amstel veen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13