SAMENWERKING MET B.M.W.? Speculaties rond Daf VRIJSPRAAK IN HASJIESJ ZAAK Incidenten rond Verenigde Naties I jerelHci VjSHZ ZUID NEDERLANDSE BEURS Westduitse politieman doodgeschoten door anarchisten Deel Tegelense waterbronnen uitgeschakeld na vondst giftige stoffen Nederlandse bisschoppen Dodencijfer in Glasgow: twintig binnenland ommentaap Vondelpark Energieke aanpak Bromfiets Nederland naar Drugconferentie Akkoord in Oslo Ontwerp-conventie tegen zeevervuiling Regering wacht loonoverleg af Lek in opiumwet: TOPPEN cannabisplant in geding J FORD-DEALERS WACHTEN OP LIJSTEN MET CHASSISNUMMERS Politiemannen vermoordden vijf jongelui Hoofdredacteur krant in Montevideo ontvoerd eindhoven philips-jubileumhallen nog 2 dagen TWINTIGSTE u kunt tot zondagavond elf uur terecht Zaterdag 23 oktober 1971 tc. jrt r 20 13 1 W-1 De Amsterdamse politie heeft rap port uitgebracht over het Von delpark-project. De conclusies van het rapport zijn in grote lijnen ne gatief: in het park is door onderwe reldfiguren terreur uitgeoefend. Een paar jonge mensen zijn door over matig druggebruik om het leven ge komen. Er is veel gestolen en ette lijke malen is zedelijk ongepast ge drag geconstateerd. Voorstanders van het Vondeipark- experiment bagatelliseren deze mis dragingen als randverschijnselen. Het experiment als zodanig is ge slaagd, zeggen zij, en moet dus wor den voortgezet. Wij denken daar iets anders over. De feiten tonen keihard aan, dat de grote vrijheid, die de jeugd in het Vondelpark is gelaten, misbruikt is. Niet door de jeugd zonder meer De meeste jongeren zijn naar Am sterdam getrokken voor een gezel lige vakantie in ongedwongen sfeer. Maar er waren ook jongeren bij die hun vrijheid niet aankonden. Hun optreden, gecombineerd met de on gure praktijken van onderwereldfi guren, heeft geleid tot situaties, die niet acceptabel zijn. De ervaringen van deze zomer hebben aangetoond, dat experimen ten als het Vondelpark-project, al leen dan verantwoord zijn als een goede begeleiding mogelijk is, als er voldoende mensen beschikbaar zijn om het kaf van het koren te scheiden. Als overheid en/of parti culier initiatief ter zake geen garan ties kunnen geven, is dit soort expe rimenten niet verantwoord. Binnen korte tijd heeft het kabinet een aantal belangrijke maatre gelen genomen ter bestrijding van de vervuiling. Zo zijn aan de com missarissen van de koningin ver strekkende bevoegdheden gegeven in geval van smog-toestanden en is het lozen van schadelijke stoffen in de Noordzee verboden. Deze energieke aanpak geeft de burger moed. Als het nodig is blijkt er snel gehandeld te kunnen wor den. En dat handelen bewijst, dat de regering niet wenst te berusten in de situatie van vandaag en zich te weer willen stellen tegen wat morgen gebeuren kan. De strijd tegen de vervuiling is geen hopeloze zaak. We hebben het geld en de technische kennis om on ze wereld leefbaar te houden. Het komt alleen maar aan op de wil om te handelen. Onder druk van de pu blieke opinie is de regering nu in actie gekomen. Moge haar ijver aan stekelijk werken op iedereen, die aan de vervuiling bijdraagt en, het is hier al meer gezegd, dat zijn we allemaal. Op het eerste gezicht lijkt het idee om van bromfietsers een extra belasting te gaan heffen, niet onre delijk. Waarom moeten nu we toch aan het bezuinigen zijn de automobilisten zwaarder belast wor den dan de bromfietsers? Er zijn nogal wat argumenten aan te voe ren voor dit idee,, waarmee de KVP oorspronkelijk de lasten voor de automobilisten wilde verlichten, en waarmee nu ook minister Drees peelt, echter zonder de autolasten a willen verlichten. Maar er zit ook veel onredelijks n. Op de eerste plaats zouden we .villen stellen dat de twee miljoen oromfietsberijders globaal genomen de categorie van de lager en laagst betaalden, waaronder ook veel jon- jeren, omvat. Ten tweede worden Je bromfietsers ook al getroffen 'oor hogere verzekeringspremies en 'uurdere benzine, al betekent dat atste voor een brommer niet veel. n op de derde plaats is het lo- lisch geredeneerd even „redelijk" im dan ook maar de fietsers belas- ng te gaan opleggen (en het oude .ietsplaatje weer in te voeren). Kortom, er is een grens aan het :waarder belasten.van bepaalde ca lorieën Weggebruikers. Een extra- ■elasting voor bromfjetsers lijkt ons an de andere kant van die grens a liggen. En als het dan toch moet zal men omwille van de rechtvaardigheid in ader geval een onderscheid moeten naken tussen de werknemer die zijn orommer broodnodig heeft voor de gang van en naar zijn werk, en bij voorbeeld de „brom-nozem", die bo vendien lawaai en gevaar veroor zaakt. Hoe een dergelijk onder scheid te maken is, is ons echter een raadsel. Daarom: vergeet het liever. (Van een onzer verslaggevers) SITTARD Geruchten dat DAF wil samenwerken met andere Euro pese autofabrikanten, werden gisteren door liet Eindhovense concern niet ontkend en ook niet bevestigd. Men onthield zich van ieder commentaar. Bekend is echter wel, dat DAF inderdaad al langere tijd samenwerking nastreeft en dat die samenwerking reeds gedeeltelijk gestalte heeft gekregen door het gebruik van Rpnault-motoren. (Van onze redactie buitenland) TEGELEN In verband met de vondst van giftige afvalstoffen op de voormalige gemeentelijke vuilstort plaats van het Limburgse Tegelen bij Venlo wordt in deze plaats alleen nog maar drinkwater gewonnen uit de onderste lagen van de waterbronnen, op ongeveer 60 meter. De ondiepere putten zijn voor de drinkwatervoor ziening uitgeschakeld. Deze maatregel is bovendien geno men, nu men bij de eerste proefbo ringen op ongeveer 20 meter in de bodem cyanidehoudende afvalstoffen heeft gevonden. Ofschoon het water wingebied van Tegelen op ongeveer 1500 meter afstand van de oude vuil stortplaats ligt, meende het gemeen tebestuur dat deze voorzorg genomen moest worden. In het kader van een grootscheeps onderzoek worden momenteel proef boringen in Tegelen verricht, zowel in de omgeving van de oude stort plaats rond het waterwingebied. Hoewel hèt volgens de gemeente t vaststaat, dat sedert 1968 geen nieu we stortingen van giftig afval hebben plaatsgevonden, zijn de normale con troles op het drinkwater belangrijk uitgebreid. Tot dusver is daarbij geen enkele onregelmatigheid geconsta teerd. Overigens werd de stortplaats twee jaar geleden definitief gesloten en is als bouwland in gebruik. Het cyanide is een giftige stof, die vooral vrijkomt bij het staalhardings- proces. Vermoed wordt, dat het af val door een staalbedrijf is gestort, Ook op het punt van herkomst wordt het onderzoek voortgezet, zij het dat dit nog steeds in het beginstadium verkeert. (Vervolg van pagina 1) Hun beleid aldus de Nederlandse bisschoppen zou in samenwerking met de bisschoppenconferenties moe ten worden bepaald en moeten resul teren in een verantwoorde gemeen schappelijke strategie der kerk t.a.v. de urgente problemen in de wereld. Op basis hiervan heeft de Neder landse bisschoppenconferentie kri tiek op de Romeinse plannen voor de pauselijke raad „Qor Unum". Deze laten namelijk blaken dat de mon diale ontwikkelingsstrategie exclusief voorbehouden zal zijn aan het hoog ste gezag in de kerk. Ook al is in spraak der bisschoppen per continent en van internationale katholieke or ganisaties verzekerd, toch blijft de vraag gewettigd, of deze pauselijke raad „Cor Unum" een juiste afspie geling zal zijn van het volk Gods in zijn vele geledingen. De Nederlandse bisschoppen vin den daarom nodig dat er waarborgen komen teneinde weer vertrouwen te wekken. Zij achten het met name na delig, dat „Cor Unum" verbonden is met het pauselijke staatssecretariaat, omdat dan politieke motieven het spreken en handelen vanuit de evan gelische vrijheid kunnen belemmeren. De bisschoppen sluiten zich ook op de andere terreinen aan bij de kritiek, die al eerder, uitgesproken is vanuit CÏdse, het samenwerkingsverband der landelijke vastenacties. De bisschoppen hebben ook be zwaar tegen de sterke banden tussen, het staatssecretariaat en de pauselijke commissie Justitia et Pax, welke al eerder aanleiding hebben gegeven tot conflicten, Zij zijn van mening, dat de pauselijke commissie Justitia et Pax een onafhankelijke positie moet hebben tegenover het staatssecretari aat en vrij de gelovige gemeenschap moet kunnen activeren en vrij kri tiek kunnen geven, waar de kerk zelf te kort schiet. Want zo zeggen de bisschoppen elders in hun document „feitelijk remmen de- grote religies door haar ideologieën, haar taboes en politieke implicaties. Als geïnstitutionaliseerd geloof is de kerk onderhevig aan de negatieve factoren, die instituten als instituten nu eenmaal aankleven. Hier behoeft de r.-k. kerk kritiek." De geruchten willen, dat de BMW fabrieken in Duitsland waren aange zocht als partner bij de fabricage van personen-auto's, terwijl men voor de vrachtauto's in zee wilde gaan met de Franse fabriek Saviem (een doch teronderneming van Renault), en de Duitse fabriek MAN. Beide laatsten werken al nauw samen. De nieuwe samenwerking zou al leen betrekking hebben op de dea lers-organisatie en de techniek. Een fusie is echter niet te verwachten. Verder wil DAF in Born (waar thans personenauto's en zware vrachtwa gens gefabriceerd worden) door de samenwerking ook lichtere vracht wagens gaan maken. Woordvoerders van de Saviem- en Renault-fabrieken hebben de geruch ten gisteren tegengesproken. Er be staat wel een samenwerking, maar een overeenkomst ligt niet in het verschiet. Van de zijde van de MAN- fabriek weigerde men gisteren even eens commentaar te geven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft het Franse kabinet ge schreven dat een Nederlandse dele gatie zal deelnemen aan een door president Pompidou voorgesteld Europees overleg over de handel in en het gebruik van verdovende mid delen. (Van onze redactie buitenland) OSLO Vertegenwoordigers van twaalf Europese landen zijn het vrij dag aan het slot van een vierdaagse conferentie in Oslo eens geworden over een ontwerp-conventie die het storten van giftige afvalstoffen in het noordoostelijk deel van de Atlan tische Oceaan, met inbegrip van de Noordzee, verbiedt. Het ontwerp wordt nu ter nadere bestudering aan alle betrokken rege ringen voorgelegd. Men hoopt dat het nog voor het eind van dit jaar door de twaalf landen wordt onder tekend. Dat zijn: Noorwegen, Dene marken, Zweden, IJsland, Finland, België, Nederland, Groot-iB-rattanië, Frankrijk, West-Duitlsand, Spanje en Portugal. De „conventie van Oslo over zee vervuiling" wordt van kracht als zij door de parlementen van zeven lan den is geratificeerd. Noorse kringen verwachten dat dit in de eerste maanden van 1972 zal gebeuren, vóór de grote milieuconferentie van de Verenigde Naties, die volgend jaar juni in Stockholm wordt gehouden. (Van onze redactie buitenland) HAMBURG Bij de achtervol ging van drie mensen, die vermoe delijk tot de anarchistische Baader- Meinhof-groep behoren, is vrijdag een 33-jarige politieman in Hamburg doodgeschoten. Zijn collega is door een schot in de voet getroffen. Het drietal sloeg op de vlucht, maar een van hen. de 23-jarige studente Ma- grit Schiller, is aangehouden tijdens de grootscheepse klopjacht die de politie onmiddellijk na de schietpartij inzette. Het meisje had een legitimatie bewijs op de naam Gerlach, maar ze is geïdentificeerd als Margrit Schil ler, die volgens de politie zonder enige twijfel deel uitmaakt van de Baader-Meinhof-groep. Ze werd ge zocht sinds 26 september, toen twee agenten van de verkeerspolitie op de autoweg Karlsruhe-Basel bij de con trole van een auto door een van de inzittenden werden neergeschoten. De politie vond daar toen de papie ren van Margrit Schiller. EEN ECHTPAAR uit Neede is giste ren dodelijk verongelukt op de rijks weg langs het Noordhollands kanaal. Hun auto kwam frontaal in botsing met een vrachtwagen. EEN 64-jarige Amsterdammer is overleden nadat hij eerder van de waranda in zijn woning was geval len. (Van onze redactie buitenland) GLASGOW Onder de puinho pen van de winkels in de drukke wijk Clarkston te Glasgow die, zoals gemeld, als gevolg van een zware ontploffing werd verwoest zijn gisteren nog zes lijken te voor schijn gehaald. Daarmee is het totale aantal doden gestegen tot twintig. Er zijn geen vermisten meer. Ongeveer honderd personen werden gewond, een aantal hunner ernstig. Een van de doden is de 35-jarige mevrouw Etty Pattulo, afkomstig uit Enschede en gehuwd met de politie rechter in Glasgow. De explosie blijkt veroorzaakt te zijn door een gaslek, dat al twee da gen tevoren door de gemeente was gesignaleerd. Een ploeg van het Schotse gasbedrijf was op zoek naar het lek, tot een daverende ontplof fing het winkelcentrum en aangren zende gebouwen in een grote puin hoop herschiep. Zeventien winkels werden totaal verwoest en een dak- garage met twintig auto's stortte om laag. Gisteren liepen de redders enorm risico. Een geweldig stuk cement kon elk ogenblik neerstorten, terwijl men daar beneden bezig was met het zoe ken naar slachtoffers. Men had een kabel om het cement willen slaan om dit tegen te houden als het ging schuiven, maar dit lukte niet, ook al omdat het werk bemoeilijkt werd door storm en zware regen. Bijgaande foto geeft een indruk van de geweldige ravage. DEN HAAG (ANP) De regering- Biesheuvel wacht met betrekking tot de loonsituatie het overleg af dat vol gende week door de z.g. zeven voor zitters van de organisaties van werk gevers en werknemers wordt ge voerd. „Wij zijn bereid tot een gesprek, maar er is geen reden om zelf het initiatief te nemen, terwijl het over leg druk gaande is", zo sprak minis ter-president Biesheuvel gisteravond. (ADVERTENTIE) Het embleem van de Apollo 11. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van de Apollo-actie staat.Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratisApollo-stickers Isheu bij Shell, r WWD 971 (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De Rotter damse rechtbank heeft de vier hoofdverdachten, die betrokken waren in de tot nu toe grootste hasjiesjzaak in ons land, vrijge sproken. Zij zijn onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Vdlgens de Nederlandse opiumwet moet ha sjiesj bereid zfjil uit dó 'gedroogdc toppen van de bloeiende of vrucht dragende cannabisplant. Tijdens de behandeling van de zaak ver klaarde dr. A. Witte, adjunct-di recteur van het gerechtelijk labo ratorium in Den Haag die als De uitspraak kwam onverwacht en een week eerder dan aangekondigd. Mr, A. Jolles, president van de recht bank, zei tegen de officier van justi tie: „Ik mag aannemen, dat u onmid dellijk contact opneemt met de pro cureur-generaal. Ik verwacht, dat de opiumwet binnen een maand gewij zigd is". En tegen de verdachten: „U hebt geboft. Als u morgen weer has jiesj gaat verhandelen, wordt u op nieuw gearresteerd". Mfi A.y^tessc(n,;VdéA3ffï<het'> had" de vólgende'straffén'gëëist: 3Vz jaar te gen de 29-jarige importeur G. H. en tegen de 23-jarige caféhouder W. S.; 2% jaar tegen de 31-jarige koopman A. V. en 1% jaar tegen de vertegen woordiger J. van S. Het ging, zoals eerder door ons gemeld, om een im- port van 260 kilo hasjiesj uit Liba- getuige-deskundige werd gehoord nQn en verhandelen van 330 kilo dat uit laboratoriumonderzoe- hasjiesj met een handelswaarde van kingen nimmer met zekerheid kan blijken of hasjiesj inderdaad op deze wijze is bereid. Volgens dr. Witte wordt hasjiesj zelfs va ker gemaakt uit andere delen van de cannabisplant. Dat oordeel van dr. Witte nam de rechtbank over. Een succes voor de verde digers, onder wie mr. J. de Wit. (Van een onzer verslaggevers) GOES/BREDA Na het be kend worden van een defect aan de stuurkolom van bepaalde ty pen Ford-auto's, hebben de dea lers gisteren de nodige telefoon tjes gehad van klanten, die hun auto gecontroleerd wilden heb ben. Afspraken kunnen pas vol gende week worden gemaakt. De dealers zullen hun klanten zelf bellen. Op het ogenblik wach ten de dealers nog op de lijsten met chassisnummers, die door de fabriek worden toegezonden. De fabriek heeft de dealers al laten weten dat zij de volgende week pas de speciale bouten in huis krijgen, die bij gebleken metaalmoeheid aan de stuurko lom moeten worden aange bracht. De controle op en het verhel pen van het defect zullen slechts zes tot tien minuten in beslag nemen, zo werd van de kant van de Ford-Dealers meege deeld. NEW YORK (RTR) De New- yorkse politie heeft de bewaking van Russische, Syrische en andere „poli tiek gevoelige" V.N.-missies ver scherpt na een etmaal vol inciden ten. Ook de veiligheidsdienst van de V.N. zelf heeft extramaatregelgn ge nomen. Het begon woensdagavond met de beschieting van het kantoor van de Russische V.N.-missie, waarbij ove rigens niemand geraakt werd. Don derdag werden een jongen en een meisje aangehouden wegens het be smeuren van datzelfde kantoor met verf en het inslaan van een glazen deur met een hamer. Voorts werden twee mannen, volgens eigen zeggen weest te zijn, een verklaring over leden van de militante „Joodse De fensieliga", gearresteerd, nadat ze ge probeerd hadden de Russische vlag bij het V.N.-gebouw omlaag te halen. Daarna kwam het in de Algemene Vergadering tot een felle woorden wisseling tussen de vertegenwoordi gers van de Sovjet-Unie en Israël, waarhij in de verwarring een onbe kende man (later geïdentificeerd als een zekere Daniël McColgan, een pu bliciteitsagent) bij het spreekgestoel te wist te komen. Hij viel op doordat hij op het podium een sigaret stond te roken. Veiligheidsmensen zetten hem de zaal uit. Hij zei van plan ge- de „kwestie-China" af te leggen. De afgevaardigden van Cuba, Syrië en Bulgarije vroegen secretaris-generaal Oe Thant opgewonden, hoe een bui tenstaander tot het podium had kun nen doordringen. De Syrische gedelegeerde Tomen deelde de Algemene Vergadering mee, dat zijn missie zesmaal bedreigd was met bomaanslagen. Hij en de Rus Malik stelden de „Joodse Defen sieliga" voor een en ander verant woordelijk. De liga zelf deelde in een verklaring mee: geen enkele Russische diplomaat is veilig in de gangen van het V.N.-gebouw". bijna een half miljoen gulden. De officier van justitie gaat in ho ger beroep. Naar aanleiding van deze gebeur tenis hebben de procureurs-gene raal bij de gerechtshoven besloten, het vervolgingsbeleid in toekomstige hasjiesjzaken mede te gaan baseren op een beschikking van de minister van Volksgezondheid, waarbij het zo genaamde the, het voornaamste be standdeel van hasjiesj, wordt aange wezen als verboden verdovend mid del. Die beschikking is op 15 augus tus 1971 in werking getreden. De procureurs-generaal delen mee, dat het opsporings- en vervolgingsbeleid in beginsel overigens ongewijzigd blijft. (Van onze redactie buitenland) SANTO DOMINGO Het hoofd van politie van de Dominicaanse Re publiek, generaal Neit Nivas Seijas, heeft verklaard dat zes politieman nen verantwoordelijk zijn voor het ontvoeren en vermoorden van vijf jongemannen, twee weken geleden. Aanvankelijk werd een rechtse ter reurgroep hiervan verdacht. De jongemannen, tussen de 16 en 21 jaar, waren bij het verlaten van een culturele club ontvoerd. Hun lij ken werden later op verschillende plaatsen in de omtrek van Santo Do mingo gevonden. De politie zei dat sommige lijken sporen van marteling vertoonden en dat de terreurgroep „La Banda" de schuldige was. 13 Goede morgen en prettig weekein de, dames en heren (zo beleefd ben ik nog nooit geweest, geloof ik, maar u kunt in deze kolom alles verwachten, nietwaar?). Uit erva ring weet ik dat velen uwer zeer geïnteresseerd zijn in heel oude mensen, b.v. 100jarigen, en vooral in de vraag hoe zij dan wel zo oud zijn geworden. In Californië heeft nu een arts een man ontdekt, die hij gewoon een supermannoemt. De man, Jack Johnson geheten, is nog maar 73 jaar, maar wat hij verzet! Ongelofe lijk! Hij eet minstens twaalf keer per dag en loopt per week gemid deld 250 km. (dus per dag ruim 35 km) HARD! Zijn snelheid is bovendien, aldus de arts, meer dan 12 km per uur. Dit wereldwonder van fysieke kracht vertelde zelf dat hij 20 jaar geleden is opgehouden met roken. Jazeker, vrienden en vriendinnen, er is niet aan te ontkomen. Maar troost U: hij drinkt tot op de dag van vandaag regelmatig een borreltje. Hij eet wel 12 keer daags, maar nooit grote hoeveelheden: „Ik neem een handvol paardebloemengroen ten, citroenblad, rozijnen of'dadels", aldus het loop-fenomeen. Een ipan die aardig deze richting uitgaat (al neemt hij meer sherry's dan paardebloemen tot zich) is mi nister Geertsema van binnenlandse zaken. Molly schijnt volgens Haagse kringen enorm hard en onvermoei baar te kunnen werken, net als trouwens zijn baas Barend. Maar niet daarom voer ik hem hier ten tonele. Het is zijn idee, dat burge meesters niet langer dan twaalf jaar het hoogste ambt in een gemeente moeten bekleden. Doordravertie, hoor! Jazeker, doordravertje Van de week. U moet namelijk weten dat Geertsema precies twaalf jaar bur gemeester van Wassenaar was toen toen nog formateur Barend hem dit jaar tot hogere taken riep. •k Molly zal denken: Ik niet, dan Jullie ook niet. Straks krijgen we nog een protestdemonstratie van burgemeesters op het Binnenhof. Belgisch mopje (een uit de serie, maar goed): Weet je hoe ze in Nederland koperdraad maken? Dan tytpn. ?s- twee 'Ollanders om een cent vechten. Laten we er een gezellig week eindje van maken, maar pas op voor de beeldbuisbinding. Wel eens eerder gemeld is het feit dat des tijds in Engeland de Forsyte Sage zo populair was dat de zondagavond diensten in de kerken ervoor wer den verzet. Maar dat is nog niets. Een man, zo staat in Het Beste, was zo verslingerd aan die tv-serie, dat hij, toen bij een overstroming het water beneden in zijn huis al twee meter hoog stond, niet van het toe stel vandaan wilde waarop nét een aflevering bezig was. Hij liet de reddingshelikopter onverrichterzake vertrekken. Wat zou u doen als Peyton Place net aayistond, mevrouw. Of u, me neer, als Feijenoord net aan een cup-wedstrijd op de buis bezig is? Er was er eens een mannetje dat naar huis wilde. Dat was ik. Dag! MERIJN. MONTEVIDEO (Reuter) Ver zetslieden in Uruguay hebben vrij dag de hoofdredacteur/uitgever van het grootste blad in de Uruguayaanse hoofdstad. El Dia, ontvoerd, aldus is door de politie bekendgemaakt. De hoofdredacteur, José Pereira Gonzalez, werd ontvoerd toen hij op weg was haar zijn krant. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9