Zeeland vreest geen overlast van chemische bedrijven Reimerswaalvisie van Drees beroert Zeeland niet Melkboer in de bloemetjes STEUN VOOR BOUW IN CLINGE Grenspaal op lijst monumenten BOER UIT GR AA UW CLAIMT SCHADE AAN WEI BIJ GEMEENTE Leidingstraatplan van landbouw krijgt bijval REIMERSWAAL ZOEKT FINANCIERDERS VOOR BOUWPLAN VAN 400 FORENZENWONINGEN HI-FI STEREO stad streek MR. J. VAN AARTSEN MAG STINKBEDRIJVEN SLUITEN BIJ ERNSTIGE KLACHTEN, MAAR: Droog en warm INFORMATIE hoogwater PQLITIE Middelburgse vlinderkenner in radioprogramma „Weer of geen weer" Commissie heeft kritiek op beleid be j aardenhuizen Grotere omzet en meer winst dan vorig jaar voor Dow Chemical Brandkastkraak in Reimerswaal lijkt op kraak in IJsselstein Schade Grondprijs Gouden bruiloft in Koewacht In Rilland Zaterdag 23 oktober 1971 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Zeeuwse be- stuurskringen is de uitlating van de minister van Verkeer en Waterstaat, dat hij zich niet gebonden acht aan toezeggingen van zijn ambtsvoorgan ger inzake Reimerswaal, rustig ont vangen. „Als Zeeland geen andere zeehavenplannen dan Reimerswaal bezat, dan zou het anders liggen", aldus een woordvoerder van het ETI voor Zeeland. „In Zeeland geldt nu eenmaal, dat in eerste instantie het Sloeplan moet worden afgerond. In de fasering van verdere plannen komt dan eerst nog Zeeuwsch-Vlaanderen aan de orde", aldus het ETI. Een woordvoerder van het provinciaal bestuur herin nert er aan, dat Zeeland deelneemt aan besprekingen over het Reimers- waalplan in een interprovinciale werkgroep. De Zeeuwse vertegen woordiger in deze werkgroep, gede puteerde mr. F. J. G. Schingemann, kan echter ten aanzien van het Rei- merswaalproject geen enkele concre te stap doen, zonder daartoe ge machtigd te zijn door de staten van Zeeland. 9f de minister bedoeld heeft dat Reimerswaal naar een zeer verre toekomst moet worden verwezen, is overigens nog in het geheel niet duidelijk. Men zal dat pas met stel ligheid kunnen zeggen, als het be loofde zeehavenplan van de huidige regering verschijnt en dat zal in 1972-1973 zijn. Indien de minister nu reeds van mening is, dat Rei merswaal meer in de optiek van het jaar 2000 dan die van het jaar 1980 thuishoort, dan weerspreekt hij daarmee een sstandpunt. dat in het rapport van de rijksplanologische commissie over de ontwikkeling van Zuid-West-Nederland wordt ingeno men. Volgens dit rapport, dat in ver band met de zeehavenprojecten in Irt Deltagebied vooral de vingers op de pols van de werkgelegenheid legt, dient het Reimerswaalplan ver vroegd (dat wil zeggen: voor 19801 te worden gerealiseerd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Sinds enkele dagen hebben de commissarissen der koningin de bevoegdheid gekregen om een bedrijf dat op ontoelaatba re wijze de lucht vervuilt, acuut te doen sluiten. Ofschoon Zeeland een aantal chemische bedrijven bezit, die tot de vervuilende indus trieën moeten worden gerekend, wordt in Middelburg niet verwacht dat deze ondernemingen vroeg of laat door sluiting zullen worden getroffen. Mr. J. VAN AARTSEN halt toeroepen aan vuiligheid .(ADVERTENTIE) Hoofdstraat 1S St. Jansteen - Hulst tel. 01140-2431 Vooruitzichten voor zondag en maandag opge steld door het KNMI op vrij dag om. 18.00 uur. Op de meeste plaatsen droog ■n temperaturen boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.:- 2 tot 6 graden bo ven normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog jtmaal: 60 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 ot 4; min. temp.: 1 tot 6 graden bo en normaal; max. temp.: 1 tot 5 gra- en boven normaal; kans op een roge periode van minstens 12 uur: 5 procent; kans op een geheel droog maal: 70 procent. i waterstanden ".onstanz 275 - 1, Rheinfelden 179 Straatsburg 144 - 6, Plittersdorf 11 - 10, Maxau 339 - 1, Plochingen 24 - 7, Mannheim 145 - 5, Stein- ach 112 plus 1, Mainz 172 - 3, lingen 84 - 4, Kaub 92 - 5, Trier 32 plus 5, Koblenz 98 - 10, Keulen 4 - 5, Ruhrort 206 - 2, Lobith 822 - Pann. Kop 799 - 5, Nijmegen 623 mv. IJsselkop 774 - 5, Deventer 182 plus Monsin 5452 plus 2, Borg- aren 3800 ong., Belfeld 1091 plus 2, irave beneden de sluis 500 onv. Tijdens de periode In het najaar, waarbij dichte mist en windstilte meestal samenwerken om de lucht verontreiniging te doen cumuleren, bleef de uitstoot van de bedrijven in de kanaalzone Zeeuwsch-VIaanderen en het Sloegebied, volgens de meet rapporten van het instituut voor de gezondheidstechniek van TNO, ver beneden de gevaarlijk geachte waar de. Naarmate meer bedrijven dn Zee land aan het produceren slaan, wordt het echter aldus een woordvoerder van het provinciaal bestuur steeds meer noodzakelijk Om snel over gegevens uit het meet net, dat in het Sloegebied en in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone is uitgezet, te beschikken. Daaraan wordt thans gewerkt. In de loop van hét volgend jaar zal een deel van het meetnet praktisch geautomati seerd zijn, waardoor men in staat zal zijn in zeer korte tijd de uutige- 'middelden aangaande de mate van luchtvervuiling te berekenen en op grond daarvan eventuele maatrege len te beramen. In geval van ernstige klachten, die de commissaris der koningin in Zee land wellicht zouden kunnen nopen om een bepaald bedrijf te sluiten, zal de commissaris in het algemeen eerst informaties inwinnnen bij de inspectie voor de hygiëne van het milieu in Middelburg en bij de tech nische werkgroep van de provinciale raad voor de luchtverontreiniging, zo vernemen wij. Aan de hand van de meetrappor ten kunnen deze instanties een ver antwoord advies geven. „In de prak tijk zal het eüht wel eens heel moeilijk kunnen zijn om, bij een optredende smogtoestand, de werke lijke of de hoofdschuldige aan te wijzen", aldus een woordvoerder van de provincie. Zeeland ontbeert nog een centrale meld- en regelka- mer, zoals de Rijnmond die bezit, waar de bevolking klachten over stankhinder kan deponeren. Wel heeft men in Zeeland "centrale alarmnummers, respectievelijk voor Zeeuiwsch-Vlaanderen en Middep- Zeeland, die kunnen worden opge beld in geval van overlast door bijvoorbeeld stank. In de afgelo- Morgen, zondag 24 oktober 3ergen op Zoom 6.20 en 18.32 Hansweert 5.25 en 17.44 "erneuzen 4.52 en 17.12 Vlissingen 4.23 en 16.42 Vemeldinge 6.10 en 18.22. (Van een onz^r verslaggevers) CLINGE B. en w. van Hulst zullen de gemeenteraad voorstellen de regionale Zeeusch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging de geldelijke steun te geven, die men nodig heeft voor de bouw en exploitatie van 26 woningwetwoningen in Clinge. De woningbouwvereniging heeft de voorma.llige gemeente Clinge om drie geldleningen gevraagd. Men wil ruim 95.000 gul'dien voor het verwer ven van het benodigde terrein, bijna 700.0C0 gulden voor het bouwen van de woningen en ruim 68.000 gulden voor de installatie van de centrale verwarming, alsmede een jaarlijkse bijdrage in de exploitatiekosten van ruim 33.000 gulden. Een verzoek om deze financiële medewerking is indertijd gedaan aan het voormalige gemeentebestuur van Clinge, dat als gevolg van de gemeentelijke herindeling het ver zoek niet meer heeft kunnen inwil ligen. Om alsnog te kunnen voldoen aan het verzoek van de regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwver eniging stellen b.en w. nu voor te besluiten tot het aanvragen en aan vaarden van drie geldleningen, ter grootte van degevraagde bedragen. Het voorstel komt aan de orde in de raadsvergadering van volgende week vrijdag. pen smogperiode werden op deze centrale nummers geen klachten ontvangen. Achter de alarmnummers gaan po litieposten schuil. Deze zijn echter zelf niet geëquipeerd om in geval van een ontoelaatbare overlast door stank snel alarm te slaan en in te grijpen. Zij zullen zich in de meeste gevallen wenden tot de besturen van de gemeenten, waaruit de klachten afkomstig zijn en waar de ernstigste milieuvervuilers zich be vinden. De gemeentebesturen op hun beurt kunnen de provinciale instanties inschakelen. Voor Zeeland dient zich ook het probleem van de grensoverschrij dende luchtverontreiniging aan. Be drijven op Belgisch grondgebied kunnen de lucht in Zeeuwsch- VIaanderen bederven. De commissa ris der koningin in Zeeland heeft echter geen machtsmiddelen om het kwaad in die gevallen bij de wortel aan te pakken. Zeeland kan op 'mo menten dat Belgische verontreini gingsbronnen schade of gevaar voor Zeeuwse belangen kunnen opleve ren, niet veel meer doen dan de rijksinstanties inlichten en deze ver zoeken in Brussel aan de bel te trekken. SAS VAN GENT Als de ge meenteraad van Sas van Gent met het voorstel van burgemeester en wethouders instemmen, zal de oude grenspaal nabij het parkeerterrelin op de voormalige mosselhaven van Philippine worden opgenomen in de lijst van beschermde monumenten. Het betreft een arduinen paal die vroeger de grens aangaf tussen het Oostenrijkse gebied en staats-Vlaan- deren. Op de ene kant is het Oos tenrijkse wapen gebeiteld en op de andere kant de staatse leeuw. Zeeuwsch-VIaanderen telt nog en kele van deze oude grenspalen. VLISSINGEN In het zondag- -ochtend-radioprogramma „Weer of geen weer" zal Bert Garthoff a.s. zondag of volgende week zondag aandacht schenken aan het onder zoek naar het voorkomen van de vlindersoort koninginne-page in Ne derland, dat de heer J. C. Wedts de Swart uit Middelburg heeft inge steld. De vlinder is de mooiste en groot ste dagvlinder, die onmiskenbaar haar naam zegt al genoeg de koningin onder de Nederlandse vlin ders is. Merkwaardig is, zo bleek uit het onderzoek, dat deze zeer zeldzame vlinder na een afwezigheid van een kwart 'eeuw plotseling' j.l. zomer en herfst weer iri ons land in behoorlij ke aantallen werd waargenomen. De heer Wedts de Swart ontving name lijk meldingen uit Zuid-Holland. Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. Bert Garthoff v.ond de verrassen de resultaten die uit het onderzoek van Wedts de Swart naar voren kwamen zo belangwekkend, dat hij er in zijn radiorubriek uitvoerig aandacht aan wil schenken. (Van e?n onzer verslaggevers) MIDDELBURG Aan het rijksbeleid ten aanzien van de bouw van bejaar dentehuizen is tweeslachtigheid niet vreemd. Enerzijds probeert de over heid, door toepassing van de wet op de bejaardenoorden, te verhinderen dat er inrichtingen voor bejaarden bKjven bestaan die niet aan behoor lijke eisen voldoen, maar anderzijds wordt geen extra bouwvolume be schikbaar gesteld voor de bouw van tehuizen die de afgekeurde inrich tingen zouden kunnen vervangen. Aldus het verslag van de commissie voor de bejaardenoorden in Zeeland. De commissie spreekt de hoop uit dat men bij het rijk zal inzien dat het on- juis om de contintentering van be jaardenhuisbedden mee te laten tel len voor de huizen die ongeschikte of afgekeurde inrichtingen moeten ver vangen. Over de wijze waarop in het algemeen de verzorging van bejaarde mensen in Zealand in bejaardentehui zen plaatsvindt, is de commissie-be jaardenoorden zeer goed te spreken. Er waren eind juni van dit jaar zestig aangemelde en onder provinci aal toezicht staande tehuizen in de provincie. Daarvan werken er 27 op protestants-christelijke en veertien op rooms katholieke grondslag. Het aan tal particuliere tehuizen bedraagt drie. Het aantal in bejaardentehuizen beschikbare bedden bedraagt 3772. (Van een onzer verslaggevers) HULST Melkboer P. de Ca- luwe uit de Bierkaaistraat in Hulst heeft zich donderdag be slist lichtelijk „opgelaten" ge voeld. Toen hij 's morgens zijn melkroute wilde beginnen bleek zijn auto feestelijk opgesmukt i.e zijn. Hemzelf was wel duidelijk waarom. Zijn klanten niet en eigenlijk had hij het voor hen ook liever verborgen gehouden. Met een opgesmukte auto is het moeilijk om de vragende blikken van nieuwsgierige toe schouwers te ontwijken en van daar dat het er toch schuchter- tjes uitkwam: de Hulster melk boer bereikte gisteren de vijftig jarige leeftijd, maar hij wilde voor zijn klanten niet weten, dat hij Abraham had gezién. Atten te buurtbewoners hadden dat door en smukten daarom de melkwagen feestelijk op. De verraste melkboer vond dat wel aardig maar voelde er niets voor zijn gehele melkroute het mikpunt te zijn van vrolijke plaaggeesten en daarom verwij derde hij alle versierselen op een kleurig strikje op de auto-anten- na na. En ook dat kleine stukje feestvertoon viel gisteren de klanten van de melkman op. Voor alle mensen, die desalniet temin op hun vraag naar het „waarom" geen antwoord hebben gekregen, is dit bericht de op lossing. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dow Chemical Company heeft zowel in het derde kwartaal van 1971 als gedurende de periode van 1 januari tot 30 septem ber van dit jaar een hogere omzet en winst geboekt. Als voornaamste reden voor de verbeterde bedrijfsre sultaten worden genoemd de ople ving van de economie in de Vere nigde Staten en de bevredigende bedrijfsactiviteiten van Dow in het buitenland. De nettowinst van Dow Chemical in h'et derde kwartaal 1971 bedroeg 43,2 miljoen dollar (1970: 33,6 mil joen) of 0,95 dollar per aandeel (1970: 0,75 dollar). De omzet over dezelfde periode bedroe^522,7 miljoen dollar (1970: 480,4 miljoen). Tussen 1 januari en 30 september 1971 werd door Dow 1535,7 miljoen dollar omgezet tegen 1430,4 miljoen dollar in dezelfde periode van 1970. De nettowinst steeg van 103,1 mil joen dollar in 1970 tot 118,4 miljoen in 1971. Het aantal uitstaande gewo ne aandelen Dow Chemical bedroeg 45,4 miljoen dollar. (Van onze correspondent). KRUININGEN Naar de adju dant der rijkspolitie, groep ReimerS' waal, de heer Veldmeyer, ons mee deelde, wordt nauw verband gezien tussen de brandkastdiefstal in het gemeentehuis van Reimerswaal te Kruiningen, en een brandkastdief stal te IJsselstein. Eveneens kon hij ons meedelen dat er nabij het gemeentehuis twee autostoelen met stoffen bekleding zijn gevonden die naar deskundigen hem hebben meegedeeld afkomstig zijn van een Citroen. Naar wij'reeds berichtten had de- heer de Keyzer uit Kruiningen nabij het gemeentehuis van Reimerswaal in de bewuste nacht een witte Ci troen rond twee uur van het Oude Plein zien afrijden. Adjudant Veld meyer deelde ons echter mee dat omtrent het feit dat deze Citroën iets te maken heeft met de brand kastdiefstal nog niets met zekerheid te zeggen is. Dat het vermoeden bestaat dat de brandkastdiefstal gepleegd moet zijn door inwoners van de gemeente Rei merswaal verwees de adjudant zon der meer naar het land der fabel tjes. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het college van l>. en w. van Hulst wil de marktta- rieven voor deze gemeente met vijftig procent verhogen. Ver wacht wordt dat de opbrengst daardoor zal stijgen met 19.£00 gulden. Bjj het opstellen van de tarieven is men er vanuit gegaan, dat inge volge artikel 279 van de gemeente wet bij de heffing een matige winst gemaakt mag worden. Volgens juris prudentie wordt 15 procent nog.als een matige winst beschouwd. Vol gens de toelichting bij het voorstel tot vaststelling van de verordening marktgelden 1971 is de tariefs-ver- hoging noodzakelijk door de geste gen kosten. De kosten voor aankoop van mate rieel en onderhoud, schoonhouden en loon worden voor volgend jaar ge raamd op 17.509 gulden. „Aangezien het naar onze mening wenselijk is, dat de kosten in dit geval geheel gedragen worden door hen, die deze veroorzaken, is het noodzakelijk de marktgelden te verhogen", aldus de toelichting bij het voorstel. Dit voorstel komt aan de orde op de raadsvergadering van vrijdag, evenald een schadeclaim van de heer R. Bogaert uit Graauw. Deze heeft bij de gemeente een verzoek om schadevergoeding ingediend we gens door de jeugd van het woon wagenkamp aangerichte schade aan zijn weiland bij de Liniedijk. Vol gens een toelichting bij deze stuk ken is het woonwagenkamp aan de Liniedijk aanwezig in strijd met het bestemmingsplan. De gemeente is aansprakelijk voor de schade, die direct daaruit voort vloeit. Voorgesteld wordt de heer Van de Bogaert over de jaren 1968 tot en met 1970 een schadevergoe ding van 1400 gulden te betalen. De gemeenteraad zal zich in dezelfde raadsvergadering moeten buigen over de herziening van een aantal exploitatieplannen. (Van onze correspondent) KOEWACHT Alouis de Bouvre en Magdeleine Kegels uit Koewacht liopen vrijdag 29 oktober de dag te herdenken, waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. 's Middags om drie uur wordt door pastoor E. Modde een mis uit dankbaarheid opgedragen, waarna een feest begint in café De Anjer. Gelegenheid tot feliciteren is er op deze dag van 16.30 tot 17.30 uur. 's Avonds zal de fanfare E.M.M. het gouden paar een muzikale hulde brengen. fn het kader van de periodieke herziening van exploitatieplannen is door het centraal bouw- en woning toezicht en gemeentewerken in oost- Zeeuwsch-Vlaanderen een nieuwe exploitatieopzet voor het plan west- Sint-Jansteen opgesteld. De grond prijzen hiervoor moeten verhoogd worden. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de renteverliezen van de laatste jaren door de voormalgie gemeente Sint Jansteen niet ten las te van het exploitatieplan zijn ge bracht. Ook de grondprijs voor het industrieterrein Clinge zal worden verhoogd. Verder moet de explojta- tie-opzet van het plan noord-west Clinge worden herzien. .(Van een onzer verslaggevers) RILLAND De gemeente Rei merswaal zoekt onder de Nederlapd- se beleggingsmaatschappijen kandi daten voor een nieuw woningbouw plan voor forenzen in Rilland. Het plan bevat ruimte voor 400 wonin gen en zal „Molenwijk 2" gaan he ten. Dr gemeente biedt daartoe grond aan tegen een bedrag van, naar voorlopige verwachting, circa f 33 per vierkante meter. Het plan is nog in alle opzichten „kneedbaar": de woningen zijn nog niet ingedeeld,en de klant kan zijn wensen nog ken baar maken. Molenwijk 2 ligt Vlak bij de nieuwe rijksweg. Men irnkt daarom geheel op forenzen. Het ge meentebestuur van Reimerswaal verwacht dat volgend jaar de eerkte aanzet tot het grote bouwproject lean worden gemaakt. (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG Het idee van het Landbouwschap om de buisleidin- genstraat Pernis-België-Zeeland op West-Brabants gebied niet in twee vertakkingen op te splitsen, heeft weerklank gevonden in de Tweede Kamer. De speciale commissie, die het door de regering ingediende wetsontwerp voorbereidt voor open bare behandeling, heeft in haar voorlopige verslag een alternatief tracé voorgesteld dat nagenoeg over eenstemt met de voorstellen van het Landbouwschap. Het alternatief houdt in, dat de buisleidingenstraat zich bij Noord- hoek niet splitst in een westelijke tak naar Zeeland en een oostelijke aftakking naar de Belgische grens, maar dat over Brabants gebied al leen deze oostelijke tak wordt aan gelegd. Pas bij de Belgische 'grens staat de kamercommissie een aftak king naar het westen (naar Zeeland dus) voor. Dat deel van de buislei dingenstraat moet dan langs de landsgrens lopen. De kamercommissie is, evenals de georganiseerde landbouw van me ning, dat het door haar voorgestelde tracé een aantal voordelen heeft bo ven de door de regering ontworpen tracering. Het belangrijkste pluspunt is naar het oordeel van de commis sie, dat het Westbrabantse land op een minder schadelijke manier doorsneden wordt. De commissie pleit temeer voor het schrappen van de thans geprojecteerde westelijke aftakking, (>mdat deze goeddeels pa rallel loopt met het oostelijk tracé, dat de commissie met enkele be trekkelijk kleine afwijkingen wil handhaven. De regering heeft voor twee ver takkingen gekozen, omdat dan de natuurgebieden ten zuidoosten van Bergen op Zoom minder aangetast zouden worden. Dat is een aanvecht baar argument, meent de commissie, die er verder nog op wijst, dat „haar" tracé tot gevolg heeft dat erin West-Brabant vijftien kilometer minder buisleidingenstraat komt te- liggen, waar slechts een verlenging van de oostelijke tak, langs de Bel gische grens van zes kilometer tegen over staat. Een aantal leden van de commis sie wil zo blijkt, meer informatie van de regering over het toekomstig gebruik van de straat. Volgens de regering zouden er al vrij spoedig vijftien buisleidingen in de straat komen te liggen. Het landbouwschap heeft daarover zijn twijfel uitge sproken en de commissie wil daar om weten of de regering bekend kan maken welke buisleidingen dat dan zullen zijn. Voorts wordt, gedetailleerd, ge vraagd naar het aantal leidingen dat dit en volgend jaar zal komen te liggen in de trajecten Pernis-Moer dijk, Moerdijk-Noordhoek-Zeeland en Moerdijk-Oudenbosch-België, K

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3