KLOVENIERSDOELEN UIT 7.000.000 LUCIFERTIES Onvrede over mosseldebat We moeten weer rennen voor ons leven Veilig spelen Rode streep rc iïuySant KAMERLID DUSARDUIJN HEEFT BEGRIP VOOR VAAG ANTWOORD VAN MINISTER LARDINOIS Ongeruste GS hebben gesprek met VLAG OP HUISHOUDSCHOOL dr. W. Drees PROTEST BIJ CEREMONIE I VAN ONZE KINDEREN stad -hH Onbestendig hoogwater VERWATEREN PROEVEN LIGGING Scheepvaart kanaalzone sterk teruggelopen waterstanden Peter Stuyvesant, jongste der wereldmerken Nieuwin Europa... de koelere smaak van Peter Stuyvesant MenthoF. Koop vandaag nog Peter Stuyvesant Menthol, zoveel zachter,zoveel frisser èn ...u geniet zoveel meer! K Vrijdag 22 oktober 1971 (Van een onzer verslaggevers) WEERT/MIDDELBURG Een 45- jarige, invalide inwoner van Weert, de heer P. J. Houben, heeft 6500 uur en zeven miljoen koploze lucifers be steed aan het nabouwen van een der mooiste monumenten van Middel burg: de Kloveniersdoelen. De heer Houben vervaardigde met behulp van lucifershoutjes als bouwmateriaal een maquette van dit gebouw op schaal van 1 op 75. Nadat de heer Houben anderhalf jaar geleden foto's en werktekeningen van het onlangs ge restaureerde Kloveniersdoelen van gemeentewerken in Middelburg had ontvangen, kon hij gisteren melden: „Het project is klaar! Het staat, met verlichting en al, te pronken in d» huiskamer". „Ik zou het leuk vinden", zegt de heer Houben, „als de Kloveniersdoe len in miniatuur door de ge meente Middelburg zou worden aan gekocht". Daar is een kleine kans op. B. en w. van Middelburg denken se rieus over de aankoop van de monu mentale maquette, die ongeveer een meter breed, vijftig centimeter diep en de toren niet meegerekend 65 tot 70 centimeter hoog is. De heer Houben houdt zich al sinds 1964 met het bouwen van maquettes uit lucifershoutjes bezig. „Ik heb als invalide een hele tijd niets kunnen doen", zegt hij, „Ik wou iets om han den hebben, en zo ben ik begonnen met het nabouwen van beroemde bouwwerken. De lucifers, waarvan ik er intussen al tientallen miljoenen heb verwerkt, krijg ik van een fa briek. Voor ik ze in een maquette verwerk behandel ik ze met een brander, waardoor ik allerlei variaties van zwart tot helder wit in dit bouw materiaal kan bereiken. Ik kwam op het idee de Kloveniersdoelen na te bouwen, doordat de vroegere minister van CRM, mej. M. Kiompé, mij op de aanwezigheid van dat gebouw at tent maakte. De minister zag name lijk een van mijn bouwwerken op een provinciale manifestatie", vertelt de heer Houben. De Klovenniersdoelen vormen zijn zoveelste meesterstuk in miniatuur. Hij heeft, zo vertelt hij, het Muider- slot nagebouwd, het kasteel Draken- stijn (waarmee hij bij Willem Duijs op de t.v. verschenen is), het kasteel Sterksel in Deurne, het kasteel te Weert, het slot Loevesteyn, het nieu we Schiphol, compleet met de uit breidingsmogelijkheden, en het do mein Bokrijk in Hasselt (B.). „Historische bouwwerken zijn het fijnst om na te bouwen", zegt de 45- jarige die sinds 1941 invalide is. „De mensen hebben er geen idee van hoe veel je met lucifers kunt doen. Ik kan er langzamerhand alles mee ma ken: beeldjes, ornamenten, en zelfs cirkelbogen (ADVERTENTIE) Een Philips batterij is niet alléén voor Philips apparaten. N Andere mogen er ook beter van worden... 1 - i (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De minister van Verkeer en Waterstaat, dr. W. Drees jr., zal op donderdag 28 oktober het college van GS van Zeeland ontvan gen. De Zeeuwse delegatie wordt ge leid door de commissaris van de ko ningin, mr. J. van Aartsen. In een gesprek met de minister, dat om 10.00 uur 's morgens begint, hoopt het dagelijks bestuur van de provincie duidelijkheid te krijgen omtrent de vooruitzichten van de vaste-oeververbinding over de Wes- terschelde, de veertarieven, de kwes tie van het Baalhoekkanaal en de weldra beginnende lozing van onge zuiverd rioolwater uit Brabant via de „smeerpijp" bij Waarde. Over verschillende onderwerpen die in Zeeland stérk leven, heeft mi nister Drees in zijn nog korte ambts periode uitspraken gedaan, die tot on gerustheid aanleiding hebben gege ven. Na afloop van het onderhoud, dat op het departement van Verkeer en Waterstaat zal plaatsvinden, zullen de minister en de commissaris van de koningin in Zeeland persvertegen- woodigers te woord staan. (Van een onzer verslaggever) YERSEKE De plechtige eerstc- paal-hei ceremonie van een nieuw complex woningen in Yerseke werd gistermiddag „opgesierd" door een „demonstratie" van de actiegroep Oosterschelde Open. Toen het gezel schap genodigden onder leiding van burgemeester mr. C. Fiji Hogeweg aan de Marijkelaan arriveerde, hing daar de middelste van drie feeste lijk opgestelde vlaggen halfstok. Het was de vlag van Reimerswaal, tussen die van Nederland en van Zeeland, waarin bovendien een knoop was gelegd en waarop enkele van de bekende Oosterschelde-stic- kers waren geplakt. Nadat de stic kers waren verwijderd en de vlag weer normaal hing, gebeurde er ver der niets. Niemand van de actie groep was aanwezig, om de reden van het protest op die plaats aan te duiden. Al 's morgens waren de plakkers gesignaleerd. De vlag was toen door bouwvakkers in orde ge bracht. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Onbestendig en vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon 0 tot 4; min. temp. 2 tot 7 graden boven normaal; max. temp. 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 50 pro cent; kans op een geheel droog et maal 20 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal; max. temp.: 0 tot 4 gra den boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur 70 procent; kans op een geheel droog et maal 40 procent. Morgen, zaterdag 23 oktober Bergen op Zoom 5.48 en 17.56 Hansweert 4.52 en 17.09 Terneuzen 4.15 en 16.34 Vlissingen 3.46 en 16.03 Wemeldinge 5.38 en 17.46. ÖfS.ij#,. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij de bouw van de nieuwe huishoudschool van de ZLM in Terneuzen is het hoogste punt bereikt. Ter viering van dit feit vond op het dak van het nieuwe scho lencomplex een kleine plechtigheid plaats. Mejuffrouw Van der Leeden over- consulente van het huishoudonder- wijs van de ZLM en mejuffrouw D. de Buck, directrice van de huishoud school „De Leeuwtjes", hesen de ZLM-vlag in top. De nieuwe school zal naar verwacht bij het begin van de nieuwe cursus, in september 1972, in gebruik worden genomen. Mejuffrouw Van der Leeden overd- handigde de uitvoerder, de heer R. Simons, envelopjes met „kapgeld" te verdelen onder de bouwvakkers. De heer P.C. Dekker, architect van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft n.v., sprak zijn waardering uit over de vlotte gang van zaken bij Mejuffrouw A. van der Leeden consulente van liet huishoudonderwijs van de ZLM rechtsen mejuffrouw D. de Buck, directrice van de huis houdschool „de Leeuwtjes", hijsen de ZLM-vlag op het dak van de nieu we huishoudschool in Terneuzen. de bouw die tot over de helft is ge vorderd. De nieuwe huishoudschool zal on geveer 350 leerlingen kunnen herber gen. (Van onze Haagse redacteu-, DEN HAAG De Tweede-Kamerleden, die deze week bij de behan deling van de landbouwbegroting hebben gepleit voor een mosselver- waterplaats achter de Oosterscheldedam, zijn niet voldaan over de wijze waarop min. ir. P. Lardinois deze zaak in feite op de lange baan heeft geschoven. De bewindsman zei gisteren in de Kamer nog niet te kunnen vooruitlopen op de vraag of een dergelijk verwaterbassin er inderdaad moet komen. De kwestie zal daarom zo goed als zeker opnieuw aan de orde komen in januari, als de vaste commissie voor landbouw en visserij een openbare vergadering houdt om met de heer Lardinois van gedachten te wisselen over visserijproblemen. Deze zijn nu, bij de begrotingsbehandeling, ook maar nauwelijks bediscussieerd. In een gesprek met onze Haagse redacteur zei het Zeeuwse Tweede- Kamerlid drs. W. R. V. Dusarduijn (KVP) gisteren na afloop van het debat, dat hij voor de vage reactie van de minister wel enig begrip kon opbrengen, omdat deze het door de burgemeester van Reimerswaal ge lanceerde plan wellicht nog onvol doende kent. „Maar ik breng de zaak in ieder geval wel in de com missievergadering weer aan de or de", aldus de heer Dusarduijn. „Wellicht kan de bewindsman er dan ook meer over zeggen". Het plan van Reimerswaals burgemeester mr. Pijl Hogeweg werd woensdag on der de aandacht van min. Lardinois gebracht door ir. H. van Rossom (SGP), die mede het woord voerde namens de kamerleden Dusarduijn, ir. D. S. Tuynman (VVD), Tj. Wal burg (ARP) en J. J. Koningh (DS '70). Een verwaterplaats achter de toekomstige Oosterscheldedam voor de Zeeuwse mosseltelers van belang, nu de mosselpercelen in de Oosterschelde verloren gaan na de afsluiting in 1978. De mosseltelers raken dan aangewezen op de Wad denzee. In verband met de afzet van hun produkt naar België en Frank rijk (de belangrijkste consumptie- landen) is een verwater- en opslag mogelijkheid zo dicht mogelijk bij die consumptiegebieden voor hen van enorme betekenis. Minister Lardinois hield gisteren echter de boot nog af door te ant woorden, dat hij nu nog niet kan zeggen of er tussen het produktiege- bied en de consumptielanden een verwaterplaats moet komen. Hij wees op de verwaterproeven die ge nomen worden bij Texel (mossel proefstation 't Horntje). Deze proe ven hebben aangetoond dat kunst matig verwateren van de mosselen technisch mogelijk is, maar bedrijfs economisch bezien ligt het nog wat moeilijk, aldus de bewindsman. Hij zei het verdere onderzoek te zullen animeren. Bij interruptie vroeg de heer Du sarduijn vervolgens of na 1978 de afstand tussen teelt- en afzetgebie den niet te groot wordt. Dat zou vol gens minister Lardinois nog moeten blijken. Misschien zijn er wel meer verwaterplaatsen nodig, meende hij. In de memorie van toelichting op de landbouwbrgroting noemt de be windsman de ligging van de verwa terplaats ten opzichte van de afzet gebieden overigens wel degelijk een factor die meespeelt bij de plaats keuze. „Voor de situering van een definitieve verwaterplaats", aldus de tekst van dit stuk, „en de meest economische exploitatie daarvan, spelen naast biologische, natuurkun dige en technische factoren ook de ligging ten opzichte van het produk- tiecentrum, het wegennet en de af zetmarkten een rol". Mede vanuit deze visie van de minister hadden de kamerleden ge pleit voor een verwaterplaats in de Oosterschelde. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In vergelijking met vorig jaar is de scheepvaart in de kanaalzone van Zeeuwsch-VIaan- deren sterk teruggelopen. Dat blijkt uit het overzicht van de rijkshaven meester in Terneuzen over de perio de januari tot en met september van dit jaar. Het aantal geloste en geladen zeeschepen in de kanaalzone liep te rug van 1214 in 1970 tot 1063 in 1971. Het aantal tonnen dat geladen en gelost werd, daalde van 2.804.126 tot 2.783.847. Het aantal geloste zees schepen steeg iets, nl. van 578 in 1970 tot 585. Daarentegen daalde het aantal geladen zeeschepen aanzien lijk meer nl. van 636 tot 478. Wat de binnenvaart betreft, daal de het aantal geloste en geladen schepen van 7955 tot 7541 en het aantal geloste en geladen tonnen van 4.853.905 in 1970 tot 4.481.517 in de eerste negen maanden van 1971. Wat de scheepvaart op het kanaal Gent - Terneuzen zelf aangaat is het aantal zeeschepen dat in de sluizen werd geschut toegenomen van 7224 in 1970 tot 7379 tot dusver in 1971. De totale tonnage van deze zeesche pen steeg van 14.433.974 in 1970 tot 17.965.782. Vorig jaar werden tot en met september 32.178 binnenvaart schepen met totaal 29.316.843 ton in de Terneuzense sluizen geschut. In dezelfde periode van 1971 waren dat 54.017 schepen met 30.826.614 ton. Er was een tijd, niet zo bar lang geleden, dat de mens moest rennen voor zijn leven. Hij rende voor de wilde dieren, het brandend bos, de lawine, de koude en de warmte. Nu moet hij weer rennen voor zijn gezondheid, zijn buikje, zijn hart En zijn leven. Want de welvaart die ons de auto, de brommer, de kleuren-tv de caravan en de tweede vakantie heeft gegeven, eist met de andere hand haar tol. Citaat uit het verslag 1970 van een schoollartsendienst: „Het toenemende aantal hart- en vaatziekten, ook bij jongeren baart zorgen. De moderne tijd met zijn bewegingsarmoede, zijn spanningen en met zijn vaak overtollig of verkeerd samengesteld voedselpakket, doet de gezondheid van de mens geen goed". Het hoofd van de schoolartsendienst„De jeugd van nu heeft niet de gelegenheid tot spelen op straat. Het verkeer laat hoepelen, vliegende hollander, voetballen enzovoort niet meer toe. Kinderen die in flats wonen, krijgen niet de kans om te spelen. Het speelkwartier op school stelt niets voor". Dokter J. L. de Jongste (hoofd afdeling sportgeneeskunde Ned. Sport Fed.) „Vroeger nam je er niet eens notitie van, als een jongeman klaagde over zijn hart. Nu laat je dat wel uit je hoofd. Er zijn 32-jarigen met een hartinfarct. Het aantal sterfgevallen van 30/40 jarigen aan hart- en vaatziekten is met 300 procent toegenomen. We staan niet meer voor de rode streep. We zijn er al overheen". Sombere geluiden dus. De filosofie achter deze naargeestige voorspelling is een verwijt aan de welvaart. Vroeger ging men lopend of op de fiets naar school en werk. Tweemaal een half uur fietsen per dag was niets bijzonders. Nu gaan we met de brommer en de auto. Zelfs voor een pakje sigaretten uit de winkel op de hoek pakt men de wagen. Resultaatbewegingstekort. Vroeger en dit vroeger is hooguit vijftien jaar geleden kon de jeugd min of meer veilig op straat spelen. Het merendeel woonde in een „echt huis" en had daarom vlot toegang tot het speelgebied de straat. Nu raast het verkeer in niets ontziende voorrang door de straten, worden stoepen kleiner gemaakt vanwege parkeerhavens en andere verkeerseisen, en woont een groot deel van de jeugd in flats die vooral voor de kleinsten geen verbinding geven met de buiten wereld. Hart- en vaatziekten zijn typisch verschijnselen van de civilisa tie. Steeds meer mensen krijgen op jongere leeftijd, dus vroegtijdig, verkalking. Vroeger waren de aderen elastischer, nu zijn ze star. Dit heeft drie oorzakenhet veranderde ovedingspatroon, het overmatig gebruik van genotsmiddelen en de bewegingsarmoede. En de school is daar schuldig aan. Nog z(jn er scholen zonder gymnastieklokaal. Een beetje balletje trappen is niet voldoende. Vraag hoe moeten we dan onze conditie weer op redelijk peil brengen? Dokter De Jongste „De beste remedie is een sport die wat van het hart vergt. Dat wil zeggen minstens drie minuten achte elkaar wat doen. Dus geen 100 meter hard, want dan loop je onder schuld, zonder zuurstof dus. En vandaar dat je na afloop zo moet hijgen. Je moet het regelmatig opbouwen en niet plots op oudere leeftijd gaan tennissen. Ga drie keer in de week een flink stuk fietsen of ga baantjes zwemmen. Vraag Zijn we over de rode streep Doteter De Jongste„Dat kun je niet zeggen. Sommige groepen zijn er overheen, sommigen niet. Dat hangt vaak af van het sociale milieu. De mensen die eruit kunnen met de vakantie, of die bij verdere studie, na de lagere school, gymnastiek krijgen zijn toch wel voor op anderen. De gemiddelde niet-actieve Nederlander is echter dik over de rode streep heen. Dit geldt trouwens voor de hele westerse wereld. Ik blijf volhouden strijd tegen lucht- en milieuverontreiniging is mooi, maar laten we niet denken dal we er dan zijn. Ik zou zeggen Mensen, geef je kind in godsnaam meer beweging, anders bezuur je het later". Op het ogenblik is in Heerlen een experiment aan de gang op een paar lagere scholen, met mededewerking van de inspectie, waarbij het kind minder leert en meer lichamelijke oefeningen krijgt. Uit dit experiment wli men te weten komen of de prestaties gelijk blijven, minder of beter worden. Het gaat hier om lagere scholen. Ook bij het kind loopt de belangstelling voor sport terug. Het kan het minder goed omdat het minder beweging heeft gehad, en daarom heeft het er ook minder zin in. Een vocoeuze cirkel dus. Bij veertien- jarigen is nu 14 procent op een sportclub, en dit -getal loopt ontzagelijk snel terug. Vroeger kon het kind ongelimiteerd spelen. Nu niet meer. De sportverenigingen zouden dit moeten opvangen, maar dat gebeurt te weinig. Het verouderingsproces begint nu ook op jeugdiger leeftijd er is al aderverkalking geconstateerd bij twintigjarigen, bij recruten in Korea. Gezonde kerels, maar ze waren aan het verouderen. Konstanz 276 - 1, Rheinfelden 182 plus 1, Straatsburg 150 - 8, Plitters- dorf 291 - 2, Maxau 340 - 6, Plo- chingen 131 - 2, Mannheim 150 - 12, Steinbach 111 - 6, Mainz 175 plus 2. Bingen 88 - 1, Kaub 97 plus 2, Trier 227 - 2, Koblenz 108 plus 2, Keulen 49 - 11, Ruhrort 208 - 8, Lobith 828 plus 8, Pannerdense Kop 804 plus 10, Nijmegen 623 plus 9, IJsselkop 779 plus 8, Eefde IJssel 290 plus 10, Deventer 175 plus 7, Monsin 5450 - 2, Borgharen 3800 onv., Belfeld 1089 plus 4, Grave beneden de sluis 500 onv. (ADVERTENTIE) Gisteren zag ik iemand handelen in tweedehands Philips batterijen. Kan je nagaan hoe goed ze zijn... (ADVERTENTIE) STUYVESANT

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3