Politie huldigt twee jubi- issen VIJAND VAN HET VOLK LOODSEN BOOS OP MINISTER DREES emu? jongf Drie weken voor bedreiging met geweer Reizend Zeeuws Volkstoneel overweegt opheffing Terneuzen krijgt specialiteiteneethuis ommer Vaststelling van plan Axelse kreek Verdachte van diefstal gearresteerd Clinge Hulst IJzendijke Zaamslag Bromfietser gewond LUISTER *4 J Meel dan Sö jaar eert In Sas van Gent BOUWVERENIGINGEN KRIJGEN DOUCEURTJE VAN TWINTIG MILLE Brug Sluiskil gestremd Sas van Gent verhuurt grond aan Fatex voor parkeerterrein Hogere vergoeding voor brandmeesters in Sas van Gent Eerste paal voor be j aardentehur In Zuidlandtheater Nieuwe bomen aan Europalaan in Sas van Gent -fac/te/zp&tg ütaA j i Vrijdag 22 oktober 1971 5 streék 1 «t «I—nn— ^verslaggevers) 1" verband met hun 25-jarig dienstjubileum zijn de brigadier A. de Zeeuw, en hoofdagent A. Janse in het Terneuzense politie bureau gehuldigd. Onder de aanwezi gen bevonden zich ook oud-burge meester Tellegen en zijn echtgenote alsmede een groot aantal korpsieden met hun dames. De heer De Zeeuw kwam begin 1954 bij de Terneuzense politie, In 1956 werd hij bevorderd tot hoofd agent en op 1 januari 1968 tot briga dier. De heer Janse kwam in 1960 naar Terneuzen. Op 1 oktober 1963 werd hij bevorderd tot hoofdagent. Burgemeester Aschoff zei, dat beide politiemannen kunnen terugzien op een uitstekende staat van dienst. Hij sprak de hoop uit dat zij iets van hun rijpe ervaring zouden overbrengen op hun jongere collega's. De burgemees ter overhandigde de jubilarissen de gebruikelijke gratificatie. Hoofdinspecteur-korpschef E. Hu- bregtsen stelde de kwaliteiten van de heer De Zeeuw en Janse in het licht en bood hun namens de bindings commissie geschenken aan. Mevrouw. De Zeeuw en mevrouw Janse kregen bloemen. Daarna hebben nog het woord gevoerd de heren H. Baart na mens de politiesportvereniging, A. D. Oudesluis namens de politiebonden en W. van der Weide namens de groep waarvan de jubilarissen deel uitmaken. De brigadier zei in zijn dankwoord, die hij mede uit naam van hoofdagent Janse uitsprak, het te betreuren dat veel van het respect voor de over heid en het gezag in deze veranderen de maatschappij verloren is geraakt. Ook neemt de criminaliteit steeds meer toe, Weshalve hij de toekomst minder rooskleurig inzag. De heer De Zeeuw dankte voorts korpschef Hubregtsen voor diens prettige en openhartige leiding. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Terneuzense gemeentepolitie heeft F. J. Ph. R. uit IJzendijke aangehouden op ver denking van gepleegde diefstallen van elektronische materialen, die hij de laatste twee jaar heeft gepleegd. Van zijn werkgever, de N.V. A. de Hoop te Terneuzen, en van diverse andere werkgevers' ontvreemde hij voor een bedrag van ongeveer vijf duizend gulden. Vrijdag wordt hij aan de officier van justitie te Mid delburg voorgeleid. Het onderzoek wordt voortgezet. Vlaamse Gaai Op zondag 24 ok tober zal de vogelvereniging De Vlaamse Gaai in café het Voske bij Huub Leys een bijeenkomst houden voor leden. In verband met de ten toonstelling in november zal er een bijzondere regeling worden getroffen voor het inzenden van tropische vo gels. Bovendien zal het de laatste ge legenheid zijn de inschrijfformulie ren in te leveren. N.C.B. De kring Hulst van de N.C.B. houdt maandag om 19.30 uur een algemene vergadering in de Ko ning van Engeland te Hulst. Op de agenda staan o.a. het verslag van en de benoeming van d'e kascommissie, de goedkeuring van het nieuw kring reglement en de verkiezing van een kringvoorzitter en ondervoorzitter. Discobal In verband met het grote succes dat het eerste bal in het Jointhouse werd, is besloten vanavond (vrijdag) weer een disco bal te houden. Ook nu weer is de entreeprijs 50 cent. VerkeersquizHet bestuur van Veilig Verkeer Nederland, afdeling Zaamslag, organiseert op maandag 25 oktober en 1 november in het voormalige gemeentehuis een ver keersquiz. Aanvang half acht. Door middel van dia's wprdt nagegaan hoe het met de verkeerskennis van de kandidaten is gesteld. Hoofdinspecteur-korpschef E. Hu A. Janse toe. Zittend burgemees hoofd (Van onze correspondent) MIDDELBURG De officier van justitie te Middelburg eiste donder dagmorgen tegen P. G. G. V. uit Hontenisse een maand onvoorwaar delijke gevangenisstraf. Op 9 okto ber zou deze verdachte ingereden zijn op rentmeester baron K. J. C. d'E uit Hontenisse. Na achtervol ging zou de man zijn achtervolgers ook nog met een geweer bedreigd hebben. De hele zaak leek aanvankelijk nogal onschuldig. V. Stond met zijn auto geparkeerd ergens in de Kruis polder. De rentmeester, die in gezel schap verkeerde van zijn jachtopzie ner, wilde eeiy kijkje nemen in de auto van V., die bekend stond als jachtliefhebber. V. had niets gescho ten, maar hij vreesde wel moeilijk heden te zullen krijgen in verbant met het florbertgeweer, dat hij op zijn achterbank had liggen. Daarom schakelde hij in zijn achteruit om even later met grote vaart, naar het aanvankelijk leek, recht op de rent meester af te rijden. Door een sprong opzij wist de rentmeester zich in veiligheid te brengen, waar na een wilde achtervolging volgde. De verdediger, mr. P. C. Adriaan- se, had het idee dat zijn cliënt zijn hoofd een beetje was kwijtgeraakt in de dwangpositie, maar dat hij de rentmeester'opzettelijk naar het le ven had gestaan, daarvan zou geen sprake zijn geweest, zo meende de verdediger. Zo zag de politierechter het eigenlijk ook wel. Het inrijden op C. achtte hij niet bewezen, maar daar bleef dan toch de beschuldiging met bedreiging van het geweer. Daarvoor legde mr. Van Empel drie weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf op, terwijl het geweer ver beurd verklaard werd. De jongeman K. D. B. uit Terneu zen, die er op 12 augustus de oor zaak van was dat het bedrijf van zijn werkgever Stoffeijn voor een derde deel uitbrandde, moest daar voor donderdagmorgen terecht staan. B. was bezig een auto te spuiten. Er zat een vuiltje in de verf en de jongeman wilde dat met een nylon kous verwijderen. Deze plakte ech ter vast en met een ruk probeerde hij het zaakje los te trekken. Daar door kwam de kous in een jerrycan met benzine terecht. Via een vlam metje stond de helê zaak in lichter laaie. Dat de affaire niet op een ramp was uitgelopen mocht nog een wonder genoemd worden. In het pand bevonden zich namelijk nog 220 uiterst brandbare gasflessen, die niet tot ontploffing kwamen. De officier eiste tegen de jongen, die de schrik nog duidelijk te pak ken had, f 100 boete. Ook de politie rechter meende dat de jongen dooi de schrik en de misère voldoende gestraft was en hij bleef bij f 100 boete. (Van onze correspondent) SLUISKIL Donderdagnamiddag is de bestuurder van een bromfiets, J. P. C., in zijn woonplaats Sluiskil op het kruispunt aan de Bosjesweg in botsing gekomen met een auto, bestuurd door R. A. L. B. uit Steke- ne (B.). De bromfietser verleende geen voorrang. Hij moest met vrij ernstige veijwondingen in het Elisa- bethziekenhuis te Sluiskil worden opgenomen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) staan RI-HA ORGELS in de showroom Luister bij Sommer ook naar de plezierige betalingsservice, de huurmogelijkheid met recht van koop en nog zoveel meer. Sommer heeft ook eigen orgel muziekscholen met weer zo'n prettig aangepast huursysteem KOM mKUK-LUISTER EN VRAAG klinkende klank in vakmanschap en absolute garantie voor service en kwaliteit. Dordrecht: Grote Markt 1 Tel. 01850-31241 (vrijdagavond tot 9 uur geopend) Gorinchem: Langcndijk 54 Tel. 01830-24023 (Donderdagavond tot 9 uur geopend) (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De woning bouwverenigingen „Vooruit" en „Sas van Gent" wacht een terugbetaling van ruim veertigduizend gulden van de gemeente Sas van Gent. Destijds kochten de bouwverenigin gen in het plan Sint Albert gemeente grond voor de bouw van 120 woning wetwoningen. In de grondprijs van twintig gulden per vierkante meter was twee gulden voor reserve begre pen. Het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening ging echter met de berekening van die twee gulden voor reserve niet ak koord en bepaalde dat de gemeente f 40.658 voor 20.329 vierkante meter grond aan de bouwverenigingen te veel in rekening heeft gebracht. B. en w. stellen de gemeenteraad voor dit bedrag, na toestemming van GS, te verrekenen met een vordering van de gemeente op de bouwverenigingen voor andere verkochte bouwgrond. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dinsdag 26 okto ber zal de brug over het kanaal Gent - Terneuzeh bij Sluiskil in verband met onderhoudswerkzaam heden gestremd zijn tussen negen en twaalf uur 's morgens. Dit zal door borden op de toevoerwegen worden aangegeven. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT B. en w. van Sas van Gent stellen de raad, die 28 oktober vergadert, voor aan de N.V. Fatex een stuk grond aan de Canada laan ter grootte van 3030 vierkante meter voor twintig jaar te verhuren tegen f 1,50 per vierkante meter ten behoeve van de aanleg van een par keerterrein. De gemeenteraad besloot eerder de bestemming van openbaar groen aan de Canadalaan tijdelijk te wijzigen op verzoek van Fatex. In het Fatex- complex zal een vestiging van het supermarktbedrijf Hermans worden ondergebracht. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In de ont- werp-vérordening over aan de vrij willige brandweer van Sas van Gent uit te keren vergoedingen is de vergoeding voor brandmeesters ge bracht op f 400,-. Deze vergoeding bedroeg tot dusver f 192,-. Deze staat volgens b. en w. niet in ver houding tot de plaats die brand meesters in het korps bekleden. B. en w. stellen de gemeenteraad voor de voorgestelde vergoedingen te aanvaarden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Het bestuur van het Rei zend Zeeuws Volkstoneel zal de leden naar verwachting binnenkort voor stellen om tot liquidatie van deze to neelvereniging over te gaan. Aange nomen wordt, dat het geen zin meer heeft om nog te trachten de vereni ging nieuw leven in te blazen. Het Reizend Zeeuws Volkstoneel (RZVT) heeft het afgelopen jaar een aantal teleurstellingen moeten ver werken, die de sfeer niet gunstig hebben beïnvloed. Enkele keren heeft men op de valreep een ingestudeerd toneelstuk als gevolg van onvoorzie ne omstandigheden van het program ma moeten afvoeren. Daarbij deed zich bovendien nog het probleem voor, dat zich te weinig-jongeren als speler aanmeldden. De aanwas van vrouwelijke spelers is achtergebleven, waardoor men nu met een overschot aan mannelijke spelers zit. Daardoor wordt de keuzemogelijkheid bij goede toneelstukken weer beperkt. Het gezelschap zit daarbij nog zon der regisseur en het geld ontbreekt om een yervanger aan te trekken. Kortom: het vermaarde RZVT zit goed in het slop en secretaris A. Roc- tus gelooft niet, dat het daar nog zal uitkomen. Dat is de reden dat er bin nen het bestuur stemmen zijn opge gaan om de ontbinding te besluiten. Als een meerderheid het daarover eens kan worden zal zo spoedig mo gelijk een vergadering bijeengeroe pen worden, waarin de leden wordt voorgesteld om te stoppen. Er bestaat een kleine kans dat be sloten wordt om toch maar door te gaan, hoewel de secretaris daartoe op dit moment de mogelijkheden niet ziet zitten. De toneelvereniging heeft er de afgelopen maanden alles aan gedaan verandering te brengen in de moeilijke situatie. Zo hield en finan cierde men een spelerscursus, waar wel een aantal jongeren aan mee deed, maar die uiteindelijk toch niet het gewenste resultaat' bleek te heb ben. Vorig jaar werd in Hulst nog deelgenomen aan het landjuweel. Ook dat werd geen onverdeeld. suc ces. De belangstelling, was matig. j Het RZVT is in 1953 opgerjqht en heeft zich sinds die. fijd een- gpedé reputatie weten op te bouwen;. De problemen zijn vorig jaar begonnen. „In de huidige samenstelling zie ik geen mogelijkheden om op verant woorde wijze verder te werken. Voor iedereen is het een hobby en die moet je toch in een geschikte omgeving bp verantwoorde wijze kunnen uitoefe nen," aldus secretaris A. Roctus, die vpor zichzelf .heeft besloten zich uit het bestuur terug te trekken, ook als besloten wordt om door te gaan. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Vrijdag 29 okto ber om twee uur 's middags zal de eerste paal worden geheid voor een nieuw bejaardentehuis aan de Mo lenstraat te Zaamslag. Dit zal ge schieden door de voorzitter van de stichting bejaardenzorg te Zaamslag, de heer J. de Pree (oud-burgemees ter van de voormalige gemeente Zaamslag). Mart. Gevers, Onno Molenkamp en André van den Heuvel in „Een vijand van het volk". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vanavond (vrijdag ajeelt het zuidelijk toneel Globe in Këf TerneuzfefrSè Zuiaialidtheater het stuk „Een vijand Van het volk"' van H-enrik Ibsen in ,de actüële'bewerkmg van Arthur 'Miller. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Als gevolg van een opmerking van het raadslid De Groff (Pvd A) in een van de raads vergaderingen hebben b. en w. van Sas van Gent een onderzoek laten in stellen naar de oorzaak van de ziekte en het afsterven van bomen in het bestemmingsplan Sint Albert. Er is een plan uitgewerkt en een kostenbegroting opgesteld voor de- herbeplanting van iepen langs de Europalaan. Er zullen 212 iepen no dig zijn. De kosten per boom bedra gen f 24,10. Met inbegrip van bijko mende kosten is een totaalbedrag van f 5824,50 nodig. B. en w. stellen de raad voor deze som te voteren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Terneuzen ont wikkelt zich steeds meer als een be langrijk uitgaanscentr. in Zeeuwsch- Viaanderen. Ondermeer blijkt dit uit de opening van verscheidene nieuwe horecabedrijven gedurende de laatste maanden. Binnenkort komt daar een voor Zeeland uniek specialiteiten- restaurant bij. Aan de Nieuwstraat, waar tot voor kort de Nederlandse Middenstands- bank was gevestigd, wordt met man en macht gewerkt aan een ingrijpen de verbouwing die op 1 december voltooid moet zijn. Op die dag hopen de heren Alido Giongi en Elias Fran- cesehi hun „Ratatouille" voor het pu bliek open te stellen. Met deze Franse naam willen de compagnons de grote verscheidenheid van hun culinaire prestaties tot uit drukking brengen. Ratatouille wil na melijk zo iets zeggen als „van alles wat". Het nieuwe etablissement gaat zijn gasten niet minder dan vijf ver schillende soorten gerechten voor schotelen: Griekse. Spaanse, Franse Italiaanse en Nederlandse schotels. „Wij zijn er op berekend snel een schotel te kumnën serveren voor gas ten die aan tijd gebonden zijn. Aan de andere kant kunnen we ook een compleet diner, dat meer geduld vraagt, klaar maken", zegt de heer Franceschi, die tot dusver pachter is van de snackbar „Panaché" in Terneu zen. De heer Giorgi stond een tiental jaren aan het hoofd van een restau rant in Parijs. Op de bovenverdieping van het pand zullen mettertijd ruimten voor vergaderingen, bruiloften e.d. worden ingericht. In het komende voorjaar zal aan het „Ratouille"-restauran.t een discotheek worden verbonden... (Van onze correspondent) VLISSINGEN De Nederlandse loodsen hebben felle kritiek op het besluit van de minister van verkeer en waterstaat om geen vaarverbod in te stellen op de Westerschelde voor schepen die gevaarlijke stoffen bij slechte weersomstandigheden vervoeren. Het is jammer, aldus een artikel in het blad van de Vereni ging Nederlandse Loodsen van deze maand dat eerst een volgende scheepsramp ervoor zal zorgen dat een voorgestelde regeling mogelijk dan pas ingang zal vinden. In antwoord op vragen uit Tweede Kamer heeft de minister laten Weten dat het afkondigen van een vaarverbod voor schepen die gevaarlijke stoffen vervoeren nu nog niet mogelijk is omdat de bestaande reglementen de beheerder van het vaarwater hiertoe geen bevoegdheid geeft. Herziening van de bestaande scheepvaartreglementen om deze be voegdheid alsnog te scheppen wordt nog niet overwogen omdat er onvol doende ruimte voor ankerplaatsen is. Bovendien zou een concentratie van schepen met gevaarlijke ladin gen vooral bij uitvaren de gevaren- kans juist vergroten. Al in oktober 1970 drong de VML in een artikel „Menselijke proefko nijnen" aan op het instellen van een vaarverbod op de Westerschelde voor schepen die gevaarlijke stoffen vervoeren als het zicht was terugge lopen tot bijvoorbeeld 3000 meter. Dadrvoor zouden het zuid-oostelijk deel van de rede van Vlissingen het vaarwater te Everingen, het Middel gat, de Schaar van Waarden en de Schaar van Noord in aanmerking komen. Deze plaatsen zouden bij verslechterende weersomstandighe- - den tijdig door de betreffende sche pen bereikt kunnen worden. De minister zegt echter in zijn antwoord dat er niet voldoende an kerplaatsen zouden zijn in de Wes terschelde. Volgens de Nederlandse Loodsen zouden schepen met ge vaarlijke lading tijdens verwacht slecht weer ook niet hun veilige ligplaats aan de haven of Wester schelde mogen verlaten. De Neder landse loods vraagt zich af of angst van de minister (omdat hierover overleg met Antwerpen noodzake lijk zal zijn) herziening van de scheepvaartreglementen in de weg staat. De Nederlandse loods verwacht voorts niet veel heil van het inrich ten van onbemande radarposten op de oostelijke oever van de Wester schelde door België. De praktijk heeft uitgewezen dat binnenloodsen van schepen met behulp van aanwe zige walradarstations op Belgisch grondgebied, bijvoorbeeld a'an de Zandvlietsluis, slechts sporadisch voorkomen. Miller zag er duidelijk parallellen in met het corrupte politieke leven van het moderne Amerika. Het gaat om de eeuwige strijd van de enkeling tegen de autoriteiten. De man die overtuigd is van zijn waarheid," die oprecht in opstand komt, maar die niets kan uitrichten tegen een be wind dat niets van de waarheid wil weten. Hij wordt als een illegaal tjtt een vijand van het volk verklaard door mensen die zelf de vijand van het volk zijn, maar dat volk zo in hun macht hebben dat het volk niets durft te zeggen. Ibsen schreef het stuk in 1882. Men kan niet beweren dat deze bittere komedie in deze tijd aan actualiteit heeft ingeboet. (ADVERTENTIE) vraag kleuTenbrochure dealerlijst aan bij Riha Harderwijk (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op de gemeenteraads vergadering van woensdag 27 okto ber in Axel zullen onder meer voor stellen aan de orde komen tot de vaststelling van de bestemmings plannen „Axelse kreek" en „oost". Bovendien zal het bestemmings plan „bebouwde kom oost" aan de orde komen. Hierover zeggen b. en w. in de pré-adviezen, dat het plan. voorziet in het scheppen van meer parkeeraccommodatie, nodig omdat de omgeving van het stadhuis steeds meer betrokken raakt bij de ont wikkeling van het koopcentrum rond de Noordstraat. In deze gemeenteraadsvergadering komt ook een voorstel aan de orde om definitief te besluiten de com missievergaderingen openbaar te la ten. Daarmee wordt de proefperiode afgesloten.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2