)ezeim Celibaatsformule Alfrink verworpen De tanden van uwkind en kaas uit 't vuistje Uitstoting van T ai wan niet te aanvaarden Meer dan 5000 werklozen >n bouw te eerwachten ONDERZOEK NAAR GESMOKKELDE IRA-WAPENS IN SYNODECOMMISSIE Piraat „King David" voor f 20.700 geveild VLAMMENWERPERTEGEN BETOGER binnenland buitenland ■■■■■Mi IR. PRINS: Gesprek Geen geld voor beter pensioen wij kverpleegsters Expeditie Onderzoek J I? We kunnen het niet vaak genoeg zeggen. Uw kind kan alleen sterke tanden krijgen met genoeg 'kalkverbindingen' in z'n eten. Want daar worden z'n tandjes van gemaakt. Kaas uit 't vuistje zit er boordevol mee. Zo'n gouden reepje is het soort snoep dat een gebit goed doet. Geef 't uw kind geregeld. Jonge kaas voor jonge kinderen is een hulpje voor 't hele leven. Bestand Philips- personeel niet 4250 verminderd WERELDTITEL VOOR „PIRATES"; GROOT TUMULT IN PITTSBURGH AMERIKA IN VN-ASSEMBLEE: Verklaring Ontwerpen Europese Commissie treedt af op 1 januari 1973 Spionage-zaak België neemt voorlopig geen maatregelen Ti bóft als u van vis houdt. NOORDSEE Oorzaak schietpartij wellicht geldkwestie Dinsdag 19 oktober 1971 ii (Van onze parlemtaire redactie) DEN HAAG. Volgens ir. D. Prins van de raad van bestuur Bouwbedrijf is een raming van 5000 toekomstige werklozen in de gehele bouwnijverheid nogi veel te laag, gelet op het huidige terug dringen van allerlei bouwactivi teiten. Vooral de minder geschoolden in de bouwnijverheid zullen het volgend jaar moeilijk krijgen om (weer) aan de slag te raken. Jongeren voelen zich steeds minder tot de bouw aange trokken. Ir. Prins zei op een persbijeenkomst dat de bouw in de teruglopende con junctuur een moeilijke periode door maakt, die zijn weerslag vindt in het investeringspeil van de bouwbedrij ven. Niet alleen de overheid draait de bouwkraan gedeeltelijk dicht, ook andere opdrachtgevers doen dat. In de huidige situatie acht ir. Prins, het praten over een investeringsheffing uit den boze: „Er zijn al zoveel rem mingen." Ir. Prins zei dat over de gehele gang van zaken volgende week harde noten gekraakt zullen worden bij de behandeling van de begrotingen van Verkeer en Waterstaat en van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening door de Tweede Kamer. De bouwnijverheid is in hoge mate afhankelijk van het beleid dat door de ministers Udink (Bouw) en Drees (Verkeer) gevoerd wordt. In dit ver band merkte ir. Prins op: „Onze be denkingen jegens minister Udink zijn ot weinig gereduceerd, de beden kingen jegens Drees daarentegen erg vergroot." De raad van bestuur Bouwbedrijf had gistermiddag een tweede ont moeting inet minister Udink, na een eerste bespreking in september, waar alle bouwsectoren bij betrokken wa ren. Er zuilen nog meer besprekingen volgen. „Ik heb de indruk dat minis ter Udink open staat voor onze in breng," aldus ir. Prins. Hij zei dat er in de bouw van scholen, winkel centrums, kantoren etc. gelijke tred moet worden gehouden met de wo ningbouw. Ir. Prins zei dat er nu wel „goed koper" gebouwd wordt. De produkti- viteit stijgt immers en veel toeleve ringsbedrijven verdringen elkaar om hun materialen kwijt te raken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wijkverpleegsters ■lebben voorlopig geen vooruitzich ten op verbetering van hun pensi oen. Minister Stuyt (Volksgezond heid) liet gistermiddag tijdens een gesprek met de federatie van vere nigingen, die de verpleging en ande re onderdelen van de gezondheids zorg bevorderen, laten weten dat de overheid geen geldmiddelen hier voor heeft. Bij monde van voorzitster mevrouw Dijk verklaarde de federatie na af loop dat de wijkverpleging voor de ernstigste crisis staat in haar be staan. Het is zelfs mogelijk dat de kruisver enigingen dtie voor 75 pet. afhanke lijk zijn van overheidssteun het bijltje erbij neer zullen gooien, federatie is het niet eens met het standpunt van minister Stuyt, dat de tekorten in de pensioenvoorzienin gen maar opgeheven moeten worden door verhoging van de contributies aan de kruisverenigingen. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL In kringen van de Britse inlichtingendienst vreest men, dat de ontdekking van de partij smokkeiwapens op Schiphol waarvan wij gisteren uitvoerig mel ding hebben gemaakt geen op zichzelf staand geval is. Men be schikt over aanwijzingen, dat de fourageurs van het Ierse republi keinse leger nog twee ladingen wa pens voor hun strijders hebben ge kocht bij wapenhandelaren in Ziirich en München. Overigens zou niemand in Engeland of Noord-Ier- land verbaasd zijn, ais door het onderzoek een zijdelingse band blijkt tussen de communisten van Oost-Europa en rechts-georiënteerde Amerikanen met ais gemeenschappe lijke vijanden de Britten en Noord- Ierland. Er zijn volgens onofficië le zegslieden bewijzen te over, dat de IRA-agenten hun financiën in de Verenigde Staten krijgen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken wil een volledig ver slag over het onderzoek in de smok- kelaffaire. De Britse inlichtingen dienst en Scotland Yard ziin inge schakeld. In dat verband is de rol van Dijk's Internationaal Expeditiebe drijf zeer interessant. Weerstand biedend aan dagenlange druk wei gerde dit bedrijf tenslotte vierkant zich in te laten met de klandestiene zending. Directeur H Dijk van deze expe ditie-onderneming: „Wij werden een week geleden telefonisch benaderd door een keurig Nederlands spre kende dame, die zich mejuffrouw Van Leeuwen noemde. Zij vroeg ons of wij bereid waren een zending' instrumenten, die spoedig uit Tsje- choslowakije zou arriveren, op te slaan in onze douaneloods op Schip hol. Wij wilden dat in principe wel. Uit Londen ontvingen wij vorige week dinsdag een telegram, waarin dit telefoongesprek werd bevestigd, ondertekend door de firma Wenda- mont. Tevens werd de komst van een zekere Doogan aangekondigd. Woensdag' ontvingen wij uit Londen een bevestiging per brief van Wen- damont, waarin de goederen werden gespecificeerd. Het waren geweren, lichte machine-geweren en anti- tankgranaten. Ik dacht toen nog niet aan Ierland, maar aan het Midden- Oosten of Afrika. Diezelfde dag beide opnieuw me juffrouw Van Leeuwen op. Zij wil de met Doogan langs komen om verdere instructies te geven. Maar ik hield de boot af. Onze agent in Londen had ik een onderzoek laten instellen naar de firma Wendamont, maar de telefoon werd niet beant woord en het aangegeven adres bleek gefingeerd te zijn. Ik voel er niks meer voor, heb ik mejuffrouw Van Leeuwen laten weten Ik hield het been stijf en ging er niet op in. Ook niet op telefonische aanbiedingen, die in de loop van de week daarna nog volgden". De Amerikaanse wapenhandelaar E. Koenig, die als enige passagier .met de zending meevloog, en de Belgische gezagvoerder van het toestel, J. van Homwegen, bevinden zich nog in arrest. Bewijzen voor hun schuld heeft de Nederlandse justitie nog niet gevonden. Naarstig wordt gespeurd naar David O'Connell, de leider van het IRA, die naar vermoed wornt zioh ergens in België bevindt en vandaar wellicht met een kleine boot naar Ierland zal terugkeren. De in beslag genomen wapens zijn overgebracht naar Krommenie en zullen worden vernietigd. Sir Alec Douglas-Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft giste ren in het Lagerhuis de dank van zijn regering uitgesproken jegens de Nederlandse autoriteiten, „die door hun snelle optreden hebben voorko men, dat de wapens in handen van het Ierse republikeinse leger zijn gevallen". (Van onze correspondent) ROME Kardinaal Alfrink heeft in de Duitstalige synodecommissie gistermorgen geen succes gehad met zijn (door de trappist mgr. John Gran van Oslo op tafel gelegde) formulering: „Gezien de grote affi niteit tussen priesterschap en celi baat wenst de synode dat in de Latijnse kerk de regel wordt ge handhaafd krachtens welke de priesterwijding slechts wordt toege diend aan hen, die het vaste besluit hebben genomen in celibaat te le ven." Welbewust werd hierin het woord „wet" vermeden, eensdeels, omdat het psychologisch ongewenst werd geacht anderdeels omdat het als een overwaardering van de vrije eelibaatskeuze zou kunnen worden opgevat. Vóór de tekst van de Nederlandse primaat stemden zes synodevaders, tegen acht. Met het omgekeerde resultaat gaf de commissie haar zegen aan de formulering van mgr. Johann Dc- genhardt, hulpbisschop van Pader- born, welke luidt: „De synode be vestigt de mening dat de celibaats- wet wegens zijn affiniteit tussen het priesterschap en celibaat van kracht moet blijven". De commissie heeft er over ge klaagd dat zij van de synodeleiding te weinig tijd toegemeten heeft ge kregen om de reeks van vragen thema's en stellingen die rapporteur kardinaal Tarancon haar -had opge geven, door te praten, wilde zij haar werk niet afraffelen. Zo is zij niet meer aan een stemming over het probleem van de wijding van ge trouwde mannen toegekomen. In baar rapport worden dan óok de verschillende standpunten van haar iedien sec naast elkaar gezet. De Duitstalige commissie steunt in haar rapport krachtig kardinaal Döpfners voorstel van de plenaire vergadering dat de synode zich in oen geheime stemming zal uitspre ken over de vragen of de celibaats verplichting gehandhaafd moot wor- den en of de mogelijkheid tot wij ding van getrouwde mannen moet worden geopend. De formulering van mgr. Weber, bisschop van Graz en SockSu dat de priesterraad een aandeel moet heb ben in de beslissingen aangaande het bestuur van het diocees, won de gunst vari slechts drie vaders: van hemzelf, van mgr. Gran en van kar dinaal Alfrink, De commissie werd het tenslotte eens over de uitspraak: „De priesterraad is een orgaan van modeverantwoordelijk heid en niet alleen een raadgevend instituut. De bisschop, die als hoog ste autoriteit zijn vrijheid van be slissing moet behouden, zal naar mogelijkheid handelen in de geest van „de meerderheid binnen de priesterraad." (ADVERTENTIE) EINDHOVEN. Het personeels bestand in ons land van de N.V. Phi lips bedroeg eind augustus j.l. 94.950 tegen 99.200 in januari j.l. Ondanks het feit, dat in augustus meer werk nemers de onderneming hebben ver laten dan in enige voorafgaande maand van dit jaar, nam het totale personeelsbestand in augustus toch met vijftig toe, o.a. een gevolg van het feit, dat 490 vaklieden in opleiding en een aantal afgestudeerden van scholen in dienst zijn genomen. Hevig geschrokken betast een jonge buurtbewoner van de Amster damse Nieuwmarkt zijn geschroeide haren na een schermutseling met een wegwerker. Deze gebruikte zijn vlammenwerpertoen omwonenden probeerden een zelf aangelegd pad de buurt is voor kinderen zeer on veilig probeerden te behoeden voor overschilderen. (Van onze redactie buitenland) PITTSBURGH De gehele politiemacht van Pittsburgh (in de Amerikaanse staat Pennsyl vania) is in het geweer gekomen om de tienduizenden dol gewor den supporters van de honkbal club Pittsburgh Pirates te kal meren. De Pirates veroverden de (officieuze) wereldtitel door in de laatste wedstrijd van de „World Series" de Baltimore Orioles met 21 te verslaan. Voor de supporters; was deze overwinning het sein om mas saal de straat op te gaan en op zeer luidruchtige wijze feest te vieren. Liberty Avenue, de hoofdstraat van Pittsburgh, leek meer op een slagveld. Verschei dene auto's waren omgekeerd, tientallen etalageruiten inge gooid en het plaveisel was on zichtbaar door een dikke laag confetti. Hier en daa)j laaide een vreugdevuur op. Bij de politic werd twaalf maal een aangifte van verkrachting gedaan. Een journalist verklaar de dat hij getuige was geweest zonder hulp te kunnen bie den van een dergelijke ge welddaad. Zes jongens trokken een jonge vrouw uit haar auto en verkrachtten haar midden op straat. Volgens een opgave van de ziekenhuizen in Pittsburgh moes ten meer dan honderd mensen worden geholpen wegens (over het algemeen niet ernstige) ver wondingen. De politie, die de wanordelijkheden bestreed met als voornaamste wapen de wa terstraal uit een brandweerslang, deelde mee dat zij „verplicht was geweest" een paar honderd arrestaties te verrichten. NEW YORK Amerika beschouwt uitstoting van Taiwan (Formo sa) uit de Verenigde Naties als een onaanvaardbare prjjs voor de toe treding van de Chinese Volksrepubliek. Dit verklaarde gisteren de Amerikaanse gedelegeerde George Bush in een toespraak voor de algemene vergadering op de openingsdag van het met spanning af gewachte debat over de vertegenwoordiging van China in de volke renorganisatie. Bush wees erop dat de eventuele uitstoting van Taiwan op dit moment de centrale kwestie vormt. „Van hei de kanten is men het erover eens dat de Chinese volksrepubliek moet wor- dlen toegelaten, en dat zij als perma nent lid in de Veiligheidsraad moet worden opgenomen. Eén fundamen teel punt verdeelt ons en dat is of Taiwan gehandhaafd of uitgestoten zal worden." Het debat was geopend door de Al banese minister van buitenlandse za ken, Nesti Nase (vaak een spreekbuis van China in de VN), die toelating van Peking met gelijktijdige uitsto ting van Taiwan verlangde. Elke an dere oplossing zou volgens hem on rechtvaardig zijn, een schending van het VN-handvest betekenen en on aanvaardbaar zijn voor volk en re gering van de Chines volksrepubliek. Het secrtariaat van de VN publi ceerde bij het begin van het debat op verzoek van Albanië een mededeling avn Peking dat het pas aam het werk van de volkerenorganisatie zal deel nemen na de verwijdering van Tai wan. Deze mededeling was ver-vat in een verklaring van het Chines mi nisterie van buitenlandse zaken van 20 augustus j.l., waarin de formule van „twee China's" met klem werd verworpen. In de VN-assemblee liggen ont werpresoluties op tafel van twee door Albanië en Amerika aangevoer de groepen landen. Beile voorzien in opneming van de Chinese Volksrepu bliek in de VN en de Veiligheidsraad. De Albanese resolutie, die vorig jaar voor het eerst een enkelvoudige meerderheid bhaalde, behelst boven dien uitstoting van Taiwan, terwijl in de Amerikaanse resolutie wordt gesteld dat daarover met een meer derheid van tweederden moet worden beslist omdat het „een belangrijke kwestie" betreft. Verwacht wordt dat niet eerder dan over twee weken gestemd zal worden over beide resoluties. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. De Europese Commissie in Brussel, het uitvoerend orgaan van de Europese gemeen schappen, zal op 1 januari 1973 af treden. Op die datum treden nl. het Verenigd Koninkrijk, Ierland, Noor wegen en Denemarken tot de EEG toe. Het besluit tot aftreden is ge nomen in Luxemburg, waar de EEG- ministers van buitenlandse zaken vergaderen. (Van onze correspondent) BRUSSEL België denkt voorlo pig niet aan een spectaculaire maar felle uitwijzing van Sovjet-diploma ten, die door een overloper van spi onage werden beschuldigd. De over loper, de handelsattaché Anatoli Tsjebotarev, heeft politiek asiel aan gevraagd in de Verenigidc Staten. Het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel bevestigde dat de overgelopen Rus het bestaan van een spionagenet van veertig' Russi sche diplomaten, handelsafgevaar digden en journalisten, had onthuld. De zaak zal waarschijnlijk langs di plomatieke weg - en in alle stilte - worden afgehandeld, zodat het best mogelijk is dat men nooit het pre cieze aantal te weten zal komen. Sinds in België de hoofdkwartie ren van de NAVO en van Shape gevestigd zijn, is het aantal Russi sche ambtenaren in de Belgische hoofdstad sterk toegenomen: op dit ogenblik zijn het er veel meer dan honderd. I DE INDONESISCHE generaal-ma- joor Hartono Wirjodiprodjo is maan dag tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van vervalsing van militaire documenten voor de aankoop van buitenlandse wapens. VOLGENS economische planolo gen zal het aantal inwoners van Israël tegen 1980 4,5 miljoien bedra gen; 2 miljoen meer dan thans. Constaterend dat de weersomstan digheden donkere dagen als Sinter klaas en Kerstmis ineens een stuk dichterbij hebben gebracht, stel ik voor net te doen of ons aller neus bloedt en uit te zien naar zachter en zonniger tijden. Daarbij hoop ik voor u, als u koster bent, dat u een protestantse en geen katholieke kos ter bent. Laat mij deze, welhaast ketters aandoende, uitlating verkla ren. Uit de nieuwe richtlijnen voor kosterssalarissen blijkt namelijk dat een katholieke koster gemiddeld 42 uur per week werkt en zijn protes tantse collega drie uur langer. Daar staat evenwel tegenover dat deze laatste liefst 2000 gulden meer ver dient dan zijn katholieke collega. Zelfs in Heerdienst blijken niet alle knechten gelijk. De Zeeuwen waren bij Drees en ze hebben duchtig van zich laten horen. Voorlopig zal het echter nog wel bij een oeverloze discussie blij ven. Drees: Die vaste oeververbinding raakt kant noch wal. Voorlopig, dan. In Australië beweren enige jonge lieden hijgend, dat zij het wereldre cord trampolinespringen hebben gevestigd. Ze schijnen nu al drie weken lang op en neer te springen, En ze blijven doorgaan. Niet te ge loven. Een vaste oeververbinding tussen wal en schip. Er zijn lieden die weg zijn van een land als Zweden. Het land heeft ook wel aardige kanten heb ik me laten vertellen, maar het moet er wel een gortdroge boel zijn, afgaan de op het volgende relaas uit de stad Tranas. Daar is de 0-jarige Josef Nielsson veroordeeld tot 40 gulden boete omdat hij in het open baar om de politie gelachen had. Dat ging zo. Nielsson zat op een bankje in een park, toen daar een politie-auto pas seerde. Hij glimlachte de politie mannen in de auto vriendelijk toe. Kennelijk argwanend geworden keerden de agenten hun wagen en passeerden opnieuw het bankje. De man lachte ditmaal merkbaar lui der, om niet te zeggen hardop. Ver dacht hardop, moeten de agenten gedacht hebben, want andermaal keerden zij hun mobiel en versche nen voor de derde keer bij het bankje. Nielsson kon zich nu niet langer inhouden en schaterde het uit. De auto stopte nu en Nielsson kwam in het boekje. Voor de rechter verklaarde de 60- jarige dat hij zonder enige bijbedoe ling en slechts uit pure levensvreug de had zitten lachen endat hij er zoveel lol in had gehad, dat hij zelfs met alle plezier daarvoor veertig gulden boete betaalde. Er zijn mensen die lachen om niets en mensen die boos worden om niets. Die laatste zijn er helaas meen ik te hebben opgemerkt meer. Teveel, als u het mij vraagt. Voor het overige zie ik vele don kere wolken zich boven onze warri ge hoofden samenpakken. Stelt u te weer en haalt uw regenschild van stal. Vfe houden het niet droof! Wij - groeten u. mijn collega's en ik MERIJN (ADVERTENTIE) citroensap toe. Giet het geheel over" de visfilets. Paneren en gesmolten botersaus erbij.Langzaam gratineren in warme oven. Dan nog peterselie erover Om te ViS houdt fit GEGRATINEERDE VISSCHOTEL Leg 800 gr visfiletsin royaal beboterde vuurvaste schotel. Vermeng tomaten puree uit blikje met dl witte wijn en dl water. Fruit gehakte ui en 100 gr ge- sneden champignons in boter of mar garine. Giet er de aangemengde toma tenpuree bij. Laat het zachtjes door koken. Voeg naar smaak zout, peper en Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. smullen. 20 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Het radiozend- schip ..King David", dat in novem ber van hel vorig jaar op de kust bij Noordwijk vastliep, is gistermid dag op een veiling in Amsterdam verkocht voor 20.700 gulden aan de rederij Joh. Bocle nv in Krimpen aan de Lek. Vanaf het zendschip werden de uitzendingen verzorgd voor de ether-piraat „Radio Capi tal". Op verzoek van schuldeiser Wijs muller en in opdracht van notaris P. M. van der Laan werd het schip onder supervisie van scheepsmake laar L. P. Hofman uit de hoofdstad in veiling gebracht: bij opbod en afslag. De inzet was 10.000 gulden en het opbod staakte reeds bij 20.000 gulden. Op een inslag van 30.000 gulden zakte de afslag tot 20.700 gulden. De „King David" liep bij de stranding aanzienlijke schade op, die op een werf in Amsterdam is her steld. Het schip kan nog tot 11 november in de Amsterdamse haven blijven liggen. J. Boele vertelde geen bijzondere doeleinden op het oog te hebben met het schip. In ieder geval, zei hij, is de zenderap- paratuur te koop. Tot het toebehoren van het voor malige radioschip behoorden onder meer een complete 10 kw-zender, antennes, pick-ups en een uitzend- kamer in de ruimen. Ir. P. S. Heerema te Wassenaar, een van de geldschieters van Radio Nordsee, heeft beslag laten leggen op de Mebo 1, het bevoorradings schip van het zendschip Mebo 2. De Mebo I ligt in de haven van Sche- vcningen. Eveneens is conservatoir beslag geledg op gelden die Radio Ve- rronica van plan was te betalen aan Radio Nordsee. Deze betaling maakte deel uit van de schadevergoeding die Veronico moet betalen na de bom aanslag op het concurrerende zend schip Mebo 2. De heer Heerema zei, dat hij nog een vordering van enkele honderd duizenden guldens op de eigenaar van Radio Nordsee - de Zwitsers Melsner en Boijer - heeft. De uitzendingen van Radio Nord see vonden gisteren normaal door gang. AMSTERDAM (ANP). De schietpartij tussen twee Surinamers in de nacht van zaterdag op zondag, op de Nieuwendijk in Amsterdam waarbij zoals gemeld de 29- jarige Rupert Rigters werd doodge- schden, schijnt een geldkwestie als oorzaak te hebben gehad. De schut ter, die zich zondagavond meldde bij de politie, heeft inmiddels wel bekend de fatale schoten afgevuurd te neb ben, maar laat het motief de geld kwestie, niet geheel duidelijk blijken. Het slachtoffer zou hem geld schuldig zijn. Het wapen waarmee geschoten is, zegt hij op de Nieuwendijk te heb ben weggegooid. Het is nog steeds niet gevonden.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7