Jonge bouwvakkers doen ervaring op in Vogelwaarde BINNENDIJKS TRACé STUIT OP VERZET VAN LANDBOUW ORGANISATIES Hoekman leider Dominee Pennings noemt motieven tegen herdenking van bevrijding Mode voor en door bejaarden Ds. W. Musch vertrekt uit Breskens ZILVEREN KLOMP VOOR TWEEDE MAAL IN CLINGE J. L. M. Muris OP LEERLING-BOUWPLAATS Commissie ruimtelijke ordening ingesteld Ai In Axel f BEKENDMAKING geen spreekuur LUXOR THEATER Love Story Love Story Ledel Theater OPENBARE VERGADERING Gemeente Oostburg BEKENDMAKING Dinsdag 19 oktober 1971 (Van een onzer verslaggevers VOGELWAARDE Veertien oud-leerlingen van lagere technische scholen uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen krijgen op dit moment een praktijkopleiding op een leerlingbouwplaats in Vogelwaarde. Dat ge beurt onder auspiciën van de Stichting Vakopleiding. De veertien jonge bouwvakkers werken aan een project van vijftien bejaardenwoningen. Zeven van ben nemen het metselwerk voor hun re kening, de overigen zijn timmerlie den. De leeftijd van de jongelui in de groep varieert van 15 tot 18 jaar. Allen hebben ze een ding gemeen: geen van hen had praktijkervaring toen ze een aantal weken geleden in Vogelwaarde begonnen met de bouw van de bejaardenhuizen. De leer ling-bouwplaats is kort na de schoolvakanties geopend. Het is de allereerste in Zeeuwsch-Vlaanderen en deze vorm van praktische oplei ding is wat dit gebied betreft moge lijk dank zij een initiatief van het aannemingsbedrijf gebroeders Lam bert. Het geheel staat onder supervi sie van consulent J. A. de Kam uit Vlissingen. Een aantal maanden geleden be steedden we aan dit initiatief even eens aandacht. Toen stond het nog in de kinderschoenen en waren ook de ervaringen nog te gering om daar conclusies aan te verbinden. Inmid dels zijn de vijftien bejaardenwo ningen letterlijk en figuurlijk van de grond gekomen en beginnen zich ook de resultaten van deze unieke praktijkopleiding langzaam af te te kenen. Consulent De Kam vat die erva ringen kort samen: „Het gaat gewel dig". Hij voegt daaraan toe: „Het blijkt bijzonder goed te voldoen". Het unieke in deze vorm van „voortgezet technisch dnderwijs" is, dat de veertien jongeren in team verband voorlopig nog met elkaar blijven werken. Meestal komen leer lingen, die de lts verlaten, met hun schoolkennis terecht in de „grote" bouw, waar ze als het ware verdrin ken in de sleur van het dagelijkse (bedrijfs)leven. Door de leerling bouwplaatsen als tussenfase in te lassen krijgen ze gelegenheid lang zaam te acclimatiseren en is ook een geregelde controle op hun verrich tingen nog mogelijk. Voor het praktijkonderricht van de groep van veertien zijn twee zogenaamde leermeesters aangewe zen. Het zijn, ieder op hun eigen terrein, vaklieden. De leermeesters zijn op de bouwplaats in Vogelwaar de voor het metselen A. J. den Hamer en voor timmeren G. Steven- dael. Projectleider is A. de Schep per. Daarnaast werkt samen met de groep ook een mts-praktikant uit Hulst. Dat is de heer J. Piessens, die eveneens vertelt dat de samen werking met de groep van veertien hem goed bevalt. „Och", zsgt de heer Den Hamer, gevraagd naar diens ervaringen, „het is natuurlijk niet altijd gemak kelijk. Je moet die knapen wel eens achter hun vodden zitten, maar ver der heerst er een leuk werksfeertje. Je kunt wel zeggen dat dit initiatief in zijn opzet is geslaagd". De jonge aspirant-bouwvakkers zelf maken er ook geen geheim van: het bevalt hun bijzonder goed in Vogelwaarde. Het is als het ware een vriendenclub, die prettig met elkaar optrekt. Voorlopig zal het team nog blijven zoals het nu is. Als de bej aarden woningen klaar zijn zal waarschijnlijk een ander bouwwerk als leerling-bouwplaats worden aan gewezen, waaraan dan weer met vereende krachten gewerkt kan worden. Het is prettig Werken op de leerling-bouwplaats in Vogelwaarde. (Van een onzer verslaggevers) HULST/GRAAUW/AXEL De voorzitters van de drie landbouw orga nisaties in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben gisteren laten doorschemeren zich met hand en tand te zullen verzetten tegen een keuze voor het biiinendl|ksc Baalhoektracé. Dit hebben de voorzitters dinsdag meegedeeld naar aanleiding van de uitlatingen van minister Drees. Zoals we gisteren schreven heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat een persoonlijke voorkeur voor het bin- nendijkse tracé. De gezamenlijke Zeeuwsch-Vlaamse landbouw wii een buitendijks tracé, omdat men het grote verlies aan landbouwgrond bij het binnendijkse tracé onacceptabel acht. Voor een deel van de boeren in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen komt daar nog een ander groot gevaar bij. Een Nederlandse voorkeur voor een bin nendijks tracé betekent een gróte vertraging in de uitvoering van de ruilverkaveling Kieldrecht, waarvan een deel al geruime tijd stil ligt in verband met de mogelijke binnen dijkse keuze. Als deze definitief wordt, zal de ruilverkaveling geheel herzien moeten worden. Men vreest de grote kostenstijging, die daarvan het gevolg zal zijn. De afgelopen maanden is er reeds geprotesteerd tegen de tijdelijke opschorting van de aanbesteding voor een deel der werken. De mogelijkheid bestaat dat als ge volg van de uitlatingen van minister Drees de komende weken en maan den de grondprijs voor het gebied, dat in het binnendijkse tracé valt, aanmerkelijk zal dalen. Er wordt ook rekening gehouden met grondspecu- laties. De voorzitters J. Scheele en P. van Hoeve van respectievelijk de ZLM en CBTB hebben desgevraagd meegedeeld niet zo bevreesd te zijn voor plotseling optredende specula ties. De heer F. de Waal van de NCB zegt evenwel degelijk met deze mo gelijkheid rekening te houden. De NCB-voorzitter heeft aangekon digd de afdelingen van deze bond in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zo spoe dig mogelijk bij elkaar te zullen roe den om de situatie te bespreken. De heer De Waal: „Nu blijkt maar eens mooi, wat voor een poppenkast heel die inspraakprocedure is geweest. Het is niet verstandig van Drees om zijn persoonlijke voorkeur bekend te maken zonder het advies van de raad van de waterstaat af te wachten. Hieruit blijkt toch maar weer, dat het allang een uitgemaakte zaak is. Er is gewoon niet meer aan te tornen" De reacties bij CBTB en ZLM va riëren van teleurstelling tot veront waardiging. De heren Scheele en Van Hoeve hebben laten weten nog even een afwachtende houding aan te zul len nemen alvorens slappen onderno men worden. (Van onze snor'mede werker j TERNEUZEN De lieer P. Hoekman maakt de beste kans om dit jaar clubkampioen te worden van de Motor- en Autoclub „De Bevelanden". Van de in totaal zes ritten die meetellen voor de titel strijd zijn er nu vier verreden en Hoekman leidt momenteel met het maximum aantal punten (150). Op de tweede plaats in het klassement staat de heer C. Kriekaard met 135 punten en op Je derde plaats de heer J. Vermare met 134. punten. (Van onze correspondent) BRESKENS Ds. W. Musch van de Gerformeerde kerk te Breskens heeft ontvangen beroep naar Zwager veen aangenomen. Op 19 december zal hij afscheid ne men van zijn gemeente, die hij sinds 19 januari 1966, heeft gediend Op 2 januari zal hij in Zwagerveen ziin intrede doen. GOES Grand, 20 uur: De mantel HULST Boekhandel Van Geyt, Steenstraat 20, expositie „Realisten" (t.m. 24 okt.). Werkdagen van 9-12 en 13-18 uur. KAPELLEBRUG C. de Koning, 14 uur: Kermis- schieting. MIDDELBURG City, 20 uur: Tora! Tora! Tora! 14 Schouwburg, 20 uur: „Porgy and Bess", negeropera van George Gershwin. MOERBEKE-WAES Expositie „Moerbeke-Waes anno 1571" (t.m. 24 okt.). Geopend van 10-12.30 en 14.30-19 uur. OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur: M.A.S.H. 18 j. ROTTERDAM De Doelen, (grote zaal), 14.15 uur: „Baron Swiebertje". De Doelen, (kleine zaal), 20.15 uur: Hongaars Strijkkwartet. Hofplein Theater, 20.15 uur: „Twee op de wip", blijs- Spel met Willeke Alberti en Jeroen Krabbé. Schouwburg, 20.15 uur: „Drikoningenavond" door de Haagse Comedie. Museum Boymans-V. Beuningen, schilderijen, objecten, rayografieën, I foto's en tekeningen van Man Ray (t.m. 5 nov.). SAS VAN GENT Galerie Uilenspiegel, expositie schilderijen éfi gouaches van Dirk Jan Ribbeling. Iedere dag van 14-18 uur, vrijd. van 14-21 uur (t.m. 30 okt.). TERNEUZEN Luxor, 20 uur: The Love Story 14 LISSINGEN Alhambra, 20 uur: Sunflower 14 ANTWERPEN Antwerps^ Sportpaleis, 20 uur: Wiener IJsrevue. Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: „Het testament van de hond" door de Toneelgroep Theater uit Arn hem. Kon. Museum voor Schone Kun sten, expositie Magisch Realisme in Nederland (Raoul Hynckes, Pyke Koch, Carle Willink), t.m. 13 nov. di. t.m. zond. van 10-16 uur, ma. gesloten. GENT Kon. Opera, 20 uur: Exploration du monde. Museum voor Schone Kunsten, ex positie Edgar Tijtgat 1879-1957 (t.m. 31 oktober). Dagelijks van 10-12.30 en 14-18 uur. (Van een onzer verslaggevers). AXEL „Voor de Polen, die Axel bevrijd hebben en hier later zijn gebleven, is het een beetje pijn lijk. Dat is jammer. Het was ook niet bedoeld om die jongens een schop te geven". Dit zegt dominee P. Pennings van de hervormde ge meente in Axel over de brief, die hij aan b. en w. heeft gericht met het verzoek de jaarlijkse dodenher denking af te schaffen. Dominee Pennings heeft daarvoor Irie duidelijke motieven. Op de eer ste plaats vindt hij een dodenherden king een te serieuze zaak om er een show van te maken. Verder is hij "an mening, dat aan de in de Twee- - Wereldoorlog gesneuvelde gealli- len de beste eer bewezen wordt r ernaar te streven een volgende oorlog te voorkomen. Daarnaast vindt hij de wijze, waarop de Polen in Axel elk jaar zonder onderscheid worden verheerlijkt onjuist, omdat aldus dominee Pennings, Polen even racistisch en nationalistisch zijn in gesteld als de nazi's. Het anti-semitisme in Polen heeft hij kort na de oorlog zelf ervaren: „Als je daar komt, dan merk je gewoon dat het erger is dan je ooit. voor mogelijk hebt gehouden" Dn dominee wil niet alle Polen over een kam scheren. Hij vindt enif n reserve mat het oog op gebeurtenis sen in het verleden wel gepast. Om al deze redenen heeft de heer Pennngs op het. gemeentebestuur van Axel een oproep gedaan om te stoppen met de iaarlijkse hevru- dingsherde.ih :ng. Overigens krijgt de dommee nul op rekest, b. en w. vinden het niet de moeite om met hem over dit on derwerp in discussie te treden. De brief zal bij ae raadsstukken komen te liggen als ingekomen mededeling. Daarmee kan dan wat het Axeise college betreft, de. kous af zijn. Do 'minee Pennings zelf is evenmin van plan zijn een-mans-Drotest verder uti te dragen. „Och", zegt hij, „het zit met al langer hoog. Ik hoorae dat die herdenking weer geweest was en toen schoot net in mijn keel. Ik dacht bij mezelf: bet moet er toch eens van komen. Daarom heb ik die brief gesch-even. Van de bevrji- dingsherdenkin? zelf neem ik nau welijks enige motie". Dominee 'ingi maakt er geen geheim van dat de Axeïse bevrij- dingsherdenking hem gestolen kan worden. „Ik vices dat er eik laar zoveel schoolkinderen naar toe wor den gehaald, omdat ze anders te weinig menses hebben", vertelt hij. Wethouder D I. Oggc! van Axel heeft de heer Pennings zijn antwoord predikant a. va. - oorcieelcl. Ook daar heeft de nee: Pennings zijn antword op. „Dat is niet te verwonderen", zegt hij lach: tl. „die heeft zich zo in de historie vastgebeten. Boven dien is hij von: citter van de vereni ging Axel Polen. Het kenmerk van veel vere.'nginge.a is dat ze met moeite zijn op te richten, maar een groter keumork is, dat het vaak nog veel meer moeite kost om ze te ontbinden". De dominee heeft aan dodenher denkingen in de huidige vorm in het algemeen :en hekel. Hij vindt ze negatief, vaak alleen bedoeld cm nationalistische gevoelens bij de men sen op te weaken: daarom is hij er niet op gesie'c, (Van een onzer verslaggevers) AXEL Wethouder D. J. Oggel heeft donderdagavond in Axel een commissie voor de ruimtelijke orde ning geïnstalleerd. Behalve met de planologie van de gemeente zullen de commissieleden zich in de toe komst verder nog gaan bezighouden met het verkeer en de beheersing van het milieu. Het besluit tot de instelling van deze commissie is op 31 augustus genomen. Gisteravond zaten de le den voor het eerst rond de tafel in de raadszaal van het stadhuis bij elkaar. Ter inleiding vertelde de heer Oggel het een en ander over de bedoeling van deze nieuwe commis sie, die met de verschillende taken de handen de komende maanden wel vol zal hebben. „De gemeentelijke taak met be trekking tot het planologische ge beuren is de laatste jaren aanzien lijk toegenomen", aldus de heer Og gel, die daaraan toevoegde, dat de problematiek van het verkeer en het milieu met dat planologische gebeu ren nauw zijn verbonden. Hij sprak de verwachting uit, dat het belang van deze taken in de toekomst nog wel zal toenemen, mede met het oog op eventueel nog te verwachten streekplannen. „Het werk van de commissie kan daarom voor de toe komst voor Axel van zeer gewichti ge betekenis zijn", zo merkte de heer Oggel in zijn installatiereden op. Lid van de commissie zijn de raadsleden P. Dekker, R. Janssens, A. H. van der Lee en M. L. M. IJsebaert. De eerste vergadering le verde niet de minste problemen op, getuige ook het feit, dat deze binnen een half uurtje was afgelopen. Twee ontwerp-bestemmingsplannen kre gen gunstig advies. Namelijk het ontwerp-bestemmingsplan „Oost", waartegen zes bezwaarschriften zijn ingediend, waarvan er twee werden afgewezen en het ontwerpplan „Be bouwde kom oost", waartegen een bezwaarschrift is ingediend. De heer IJsebaert van de commissie kon zich met dit laatste plan niet vereni gen. Tijdens de rondvraag drong de heer Janssens er op aan om in de toekomst bij de verdeling van wo ningen in de gemeente Axel ook wat meer rekening te houden met Koewacht en Zuiddorpe. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Directeur C. van Binsbergen van het dienstencentrum voor bejaarden De Schakel in Ter- neuzen heeft met zijn initiatief een modeshow te organiseren voor en door bejaarden midden in de roos geschoten. Geen plaatsje was onbe zet bij de show waaraan het mode huis Bliek en de schoenen- en tas- senzaak Kemper uit Terneuzen medewerking verleenden. De huidige kleding voor oudere dames is vlot van lijn en heel wat fleuriger van kleur geworden. Zwart, donker grijs en bruin hebben plaats moeten maken voor tinten als aubergine, oud roze, oranje en voor al het warme „brick", dat het met zijn roestbruine kleur bijzonder goed doet. Ook de kleur heide staat erg flatteus bij het grijze kapsel. Het stoffenmateriaal is overwe gend Jersey, tweed en laken. De blouses, pull-overs en truien kunnen gemakkelijk zelf gewassen worden. Ook zijn de mantels (veel raglanmou- wen) rokken en japonnen er op berekend dat zij de draagster geen moeilijkheden bij het aan- en uit kleden opleveren. Zo zagen wij veel geheel of half doorgeknoopte jurkei overgooiers en niet te vergeten goe: gesneden broekpakken. Verder ziji de deux-pièces in de mode. De ja ponnen hebben vaak een opfleuren' accent in de vorm van ingezett stukjes stof in een afstekend kleur. De ruim vijftig modellen werde door de amateur-mannequins kundi en zonder een zweem van planken koorts getoond. Mevrouw M. vai Battum-Bliek zorgde voor de nodigs tekst en uitleg en de muzikale om lijsting was bij de heer Van Bin: bergen in goede handen. Als zeei gewaardeerde toegift showden be woners van het bejaardencentrum Vremdike uit Hoek de steeds zeld zamer wordende Axelse kleder dracht. (Van onze correspondent) CLINGE De gebroeders Van den Branden uit de Kerk straat in Clinge hebben voor de tweede achtereenvolgende maal beslag weten te leggen op de wisselbeker voor klompenma kers. Het is een teken voor kwaliteit, dat ieder jaar op de klompenbeurs van St. Oedenro- de wordt toegekend. Vorig jaar vielen de gebroe ders Van den Branden eveneens In de hoogste prijs. Ze behoren trouwens al negen jaar lang steeds bij de best-geklasseerde klompenmakers van de beurs ln Sint Oedenrode. Tot vorig jaar hadden ze zich evenwel nog niet eerder over de wissel beker kunnen ontfermen. Als ze de wisselbeker volgend jaar weer krijgen toegekend mogen te hem in hun bezit houden. Op 14 oktober 1971 ging tot onze diepe droef heid geheel onverwacht van ons heen, onze dierbare echtgenoot, vader en schoonvader JOHN HERDER Breda: Oss: J. C. Herder-de Goey J. C. M. Pollé-Herder F. J. A. Pollé Breda, 18 oktober 1971 Nassausingel 24. De crematie heeft in het crematorium Okken- burgh te 's-Gravenhage in alle stilte plaats gevonden. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ge sterkt door het H. Sacrament van de zieken, onze inniggeliefde vader, behuwdvader, groot- en overgrootvader, oom en neef, de heer PETRUS DE BAKKER weduwnaar van mevrouw Jul ma Maria Talboom geboren te Westdorpe 7 juni 1880 en overleden in het Elisabethziekenhuis te Sluiskil 17 okto ber 1971. Westdorpe: U. de Bakker-Soethaert Westdorpe: FI. de Bakker-van Hecke kinderen en kleinkinderen Westdorpe: R. de Bakker-Kindt kinderen en kleinkinderen De familie de Bakker De familie Talboom. Westdorpe, 17 oktober 1971. Huize ,,'t Verlaet". De gezongen uitvaartdienst, gevolgd door de teraardebestelling, waartoe u beleefd wordt uit genodigd, zal plaatsvinden in de parochiekerk te Westdorpe op woensdag 20 oktober a.s. om 10 uur. Samenkomst: Huize ,,'t Verlaet" om 9.30 uur. Rozenkransgebed maandag- en dinsdagavond om 6.30 uur in ,,'t Verlaet". Zij, die door vergetelheid geen rouwbrief ont vingen, gelieven deze aankondiging als zodanig te willen beschouwen. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling, bloemen en cadeaus, die wij mochten ontvangen van onze familie, vrienden en bekenden bij ons 25-JARIG HUWELIJKSFEEST betuigen wij onze hartelijke dank. Th. van Roeyen-Lippens en kinderen. Nieuw-Namen, Hulsteloostraat 127 GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND maken bekend, dat, ter voldoening aan het be paalde in artikel 10, tweede lid, der wegen- wet, van 21 oktober tot en met 19 november 1971 op de provinciale griffie van Zeeland en ter gemeentesecretarie van Borsele, voor be langhebbenden ter kennismaking is neder- gelegd een ontwerp-voorstel aan de staten tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van een ongeveer 200 m lang gedeele van de Lange Noordweg no 31 van de wegenlegger der voormalige gemeente Borssele (thans gemeente Borsele). Belanghebbenden worden in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren daartegen schrifte lijk bij de staten in te dienen tot en met 19 november 1971. Middelburg, 5 oktober 1971 Gedeputeerde staten voornoemd, J. van Aarden, voorzitter D. van der Wel, griffier Heden is na een lang durig, geduldig gedra gen lijden van onze zij de weggenomen, onze geliefde zuster, be huwdzuster, tante en oud-tante GEERTRUIDA FLORUSSEN in de ouderdom van ruim 83 jaar. Namens de-familie. L. Florussen Zaamslag, 17 okt. 1971 Huize „Rustoord", Molenstraat 1 De begrafenis zal D.V. plaatshebben op woens dag 20 oktober a.s. om 14.30 uur op de alge mene begraafplaats te Zaamslag, na vooraf gaande rouwdienst in huize „Rustoord", Mo lenstraat 1. zenuwarts op woensdag 20 oktober Alleenstaande vrouw zoekt kennismaking met nette heer of weduwnaar in de leeftijd van 55 - 60 jaar om samen de eenzaamheid op te lossen. Brieven onder no. 62232 bur. van dit blad. ATTENTIE - ATTENTIE TERNEUZEN (tel. 01150-2041) Dinsdag 19 en woensdag 20 oktober om 8 uur en bo vendien wegens enorm suc ces prolongeren wij v.a. vrijdag 22 t.m. dinsdag 26 oktober om 8 uur (zon dagmiddag 2.30 uur) de buitengewoon grootse film N.B.: vanaf donderdag 21 oktober wordt eveneens vertoond in OOSTBURG DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling, die wij mochten ondervinden van onze familie, vrienden, kennissen en van de buurt, bij ons 40-JARIG HUWELIJKSEEST betuigen wij onze hartelijke dank. G. Raes M. Raes-Fierens Zandstraat 159. De voorzitter van de Kringraad van de Vleeskeuringsdienst Zeeuwsch-Vlaanderen, brengt ter algemene kennis dat een van de Kringraad gehouden zal worden op 22 oktober te 14.30 uur, in het stadhuis te Terneuzen. De burgemeester van Oostburg brengt ter open bare kennis, dat het kollege van burgemeester en wethouders voornemens is de heer H. Visser, Districtshoofd bij de Rijksgebouwendienst, Abdij plein 7 te Middelburg voor een termijn van vijf jaren vrijstelling te verlenen van de voorschrif ten van het bestemmingsplan buitengebied (ge meente Oostburg 1957) ten behoeve van de bouw van een 4-klassige houten noodschool op perceel, kadestraal bekend gemeente Oostburg, sectie E no. 647. De desbetreffende bouw- en situatietekening liggen vanaf 20 oktober 1971 gedurende veertien dagen ter gemeentesekretarie (Schouwburgstraat 2, bureau Ruimtelijke Ordening) voor een ieder ter inzage. Rechthebbenden op aangrenzende en nabij gele gen gronden kunnen gedurende genoemde ter mijn bij burgemeester en wethouders schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vrijstelling in dienen. Oostburg, 14 oktober 1971. De burgemeester voornoemd, A. SCHIPPER.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 4