Voor 1980 streekziekenhuis op Walcheren W oningbouwbeleid op Noord-Beveland wordt 100% beter MIDDENSTAND WIL GELD VOOR BEVRIEZING VAN EXPANSIE L FIFAX VOORZITTER VAN STICHTINGSBESTUUR: VOORBEREIDEND WER K OMVANGRIJK gordijnstoffen ff RAAT Middelburgers mogen contra-prestatie-kunst zien AFVOER VERSTOPT? de drogist heeft 't! stad streék Historisch DIRECTEUR BOUWNIJVERHEID: Inschrijvingen in handelsregister Rechtspositie WONINGINRICHTING Extra muur voorkomt geluidshinder Nutsspaarbank in Vlissingen open Boschkapelle Breskens IJzendijke Hulst Zaamslag Dinsdag 19 oktober 1971 5 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Voor 1980 zal er ergens op Walcheren een groot streekziekenhuis met 500 bedden, bouwkosten ongeveer 100 miljoen gulden, staan. Dit nieuwe ziekenhuis wordt de opvolger van de drie thans bestaande ziekenhuizen op Walcheren, namelijk „Bethesda" (protestants-Christelijk) en St.-Joseph (r.-k.) te Vlissingen en het Gasthuis (algemeen) te Middelburg. Gistermiddag is in hotel Brittannia te Vlissingen ten overstaan van notaris P. W. Meyling uit Middelburg, de stichtingsacte van een „Stichting Streek ziekenhuis Walcheren" met zetel Middelburg gepasseerd. Het is een nieuwe mijlpaal in een samenweiikinigshistorie, die na on- waarschijnlijik veel moeilijkheden, in december 1969 vorm kreeg doordat de besturen jan de drie Walcherse zieikenhuizen"~eJikaar bij protocol be loofden, bij al hun activiteiten te streiven naar wat hen verbond, en niet naar wat hen scheidde. De ge beurtenis van gisteren bewijst, dat het de besturen ernst is geweest. Speciaal op het punt waarop de sa menwerking in het verleden strui kelde de aanpak van de geeste lijke verzorging van de patiënten in een nieuw samenwerkingsziekenlhuis heeft men sinds het begin van de samenwerking vruchtbaar werk kun nen doen. Een overkoepelend orgaan heeft tot dusver de activiteiten van de drie ziekenhuizen, waarvan de twee in Vlissingen inmiddels tot een fusie zijn gekomen, gecoördineerd. De gis teren ten doop gehouden Stichting Streekziekenhuis Walcheren, gaat het doen met een bestuur, onder voorzit terschap van tor. P. van Empel uit Middelburg. In het stichtingsbestuur zjjn de besturen van de samenwer kende ziekenhuizen naar evenredig heid vertegenwoordigd. (Van een onzer verslaggevers) WISSENKERKE Noord-Beveland krijgt de komende jaren een 100 pro cent beter woningbouwbeleid dan in het recente verleden. Deze verrassende toezegging deed de HID voor de volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland, ir. L. D. Huisman gisteravond in de hoorzitting van de werkgroep Problematiek Noord-Beveland in een confrontatie met een tot de nok toe met Noord-Bevelanders gevuld dorpshuis te Wissenkerke. Herfstvakantie: deze twee jon gens weten met hun hond de tijd best te besteden. Als het aan hen lag, zou de tussentijdse vakantieperiode heel wat langer duren. Anders dan afgelopen jaren zullen meer woningen worden toegewezen. Aan de minister is nu voorgesteld om niet 20 procent meer woningen, maar 100 procent meer te bouwen dan in het meest recente verleden. „Dan is Noord-Beveland er nog niet, maar is tenminste dat probleem op gelost". De bouw zal worden gecom bineerd met de woningbouw op het platteland van Walcheren. Hiermee verkrijgt men voldoende woningen in, eten constantte bcxuiwstroom. Het zullen, aldus de heer Huisman, zeer goede woningen worden tegen een lage huur. Van 1972 tot 1974 zal elk jaar weer voor 3 jaar een nieuw programma worden opgesteld. Voor lopig zal dit, aldus ir. Huisman, be tekenen: 100 woningwetwoningen, 50 premiewoningen en ca. 150 particulie re woningen naargelang vraag en aanbod. „Behoedzaamheid en zorgvuldig heid zijn noodzakelijk ook al zou u de problemen allemaal nog sneller willen zien opgelost. U moet niet denken dat u met het bouwen van een paar woninkjes hier en daar ge red bent. Dat lost niets op van de vergrijzing", aldus de voorzitter van de met topfiguren bezette werkgroep, de Zeeuwse planologie-gedeputeerde mr. J. P. Boersma. „Hier zijn wel problemen, maar geen problemen van bederf. Het is nog e|en ongerept gebied waarmee nog van alles gedaan kan worden. De recreatie zal hier vast een enorme vlucht nemen. Dit is nu al te zien aan het Veerse Meer, maar zal ook aan de kant van het Zeeuwse Meer te zijner tijd te zien zijn. De problema tiek is hier scherper dan in de rest van de plattelandsgemeenten in Ne derland. Er is een bijzonder sterke veroudering van de bevolking enl leegloop van het platteland. Van middag is de commissie door Noord- Beveland geredten. Ze kwamen onder de indruk van de mogelijkheden. Er zal in de nabije toekomst een groei mogelijk zijn naar die mogelijkhe den". „Er is een sterke betrokkenheid van de bevolking bij de problemen. Bij de provincie leeft nu de gedachte om niet alleen de groeigebieden maar ook de achtergebleven gebieden in de provincie te stimuleren", aldus drs. A. C. van Hees, werkgroeplid en medewerker van de provinciale pla nologische dienst. Hij vertelde dat de werkgelegenheid in de landbouw op Noord-Beveland van 1800 in 1947 was gedaald tot minder dan 500 nu. De exacte cijfers van de laatste tien jaar zijn niet bekend. Daarom zal binnen kort door de stichting Zeeland een bevolkingsonderzoek worden inge steld. De bevolking is in de periode 1950-1970 met 16 procent afgenomen. Hiervan is 18 procent 65-plussers. Dat is veel meer dan in welk gebied in Nederland ook. „Wat moeten we doen?", vroeg drs. Van Hees zich af. Hij gaf twee mogelijkheden: vergro ting van het inwonertal en een func tieverdeling tussen de kernen. Een zelfstandig dorp met een goed voor- zieningenpeil moet 1700 a 2000 in woners hebben. Dit is een landelijke norm. Het zou iets minder kunnen gezien de middenstand en de recrea tie. De PPD acht voor het jaar 1990 slechts een drietal zelfstandige dor pen gewenst: Kortgene, Colijnsplaat en Kamperland. „Misschien zou het zinvol zijn een kern aan te wijzen waarin de voorzieningen worden ge concentreerd, gezien de anders op tredende discussie en concurrentie tussen de dorpen"t TERNEUZEN Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneu- zen zijn ingeschreven: Algemeen administratie- en bedrijfs economisch adviesbureau, Oude Pol derstraat 19, Hulst. Eig. J. J. A. Rom- som. Kleinhandel in schoenen, R. E. M. Zaman, Steensedijk 10, Hulst. Pensionbedrijf, 7, Zuidzande. J. P. Dees, Akkerput Morres meubelbedrijf n.v., Industrie weg 2 en Vismarkt 10, Hulst. Morres woninginrichting n.v. te Hulst en Huishoudcentrum n.v. te Hulst. Administratiekantoor R. Jacobs, Burg. H. S. Gratamastraat 7, Oostburg. Sportcentrale, Hontenisse, Vogel waarde, Bossestraat 138, corr-adres: Hulst, Postbus 68. Eig. J. L. A. Pla- quet. De algemeen secretaris van de nieuwe stichting, de heer H. van der Werf, tot voor kort economisch direc teur van Bethesda te Vlissingen heeft als amateuiihistoricus ontdekt, dat de 18e oktober- een historische datum voor de ziekenverpleging op Wal cheren is. Precies 700 jaar geleden namelijk vermaakte een zuster van Graaf Willem II iheit voor die belang rijke legatum aan ziekenhuizen in Domburg en Vlissingen. Tot de eerste taken van het nieuw gevormde stich tingsbestuur behoort het in het le ven roepen van een werkgroep, die zich met het concrete bouwplan gaat bezighouden. Bij de voorbereidingen worden de artsen en specialisten, planologen en dergelijken betrokken. Er komt enorm veel prognostische arbeid aan de bouw van het ziekenhuis te pas, aldus voorzitter Van Empel. De werkgroep ter voorbereiding van de bouw -krijgt een ruime opdracht. Zij gaat ook een studie maken van het dienstenpakket dat het ziekenhuis moet aanbienden. verder rijpt betreft de geestelijke ver zorging in de -gefuseerde Vlissin-gse ziekenhuizen. Er is een commissie in gesteld, die reeds een aantal sugges ties betreffende de geestelijke ver zorging heeft gedaan. „Wat in 1969 op dit -gebied nog als moeilijk werd ondervonden levert nu geen proble men meer op", aldus de voorzitter van het bestuur. Volgens de geneesheer-directeur van Bethesda St.-Joseph, dokter H. Schurink, is het oordeel van de pa tiënten over de 'manier waarop er thans geestelijke verzorging wordt geboden niet ongunstig. De wijze waarop in het nieuwe streekzieken huis geestelijke verzorging wordt op gezet, maakt een belangrijk punt van overleg bij de voorbereiding uit. „Het staat nu al vast, dat het nieuiwe ziekenhuis een kertkzaal zal krijgen", zei voorzitter Van Empel. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Winkeliers die nadeel ondervinden door de „bevriezing" van de winkelstand aan de Axelsestraat, omdat ze daar niet meer mogen uitbreiden, dienen hiervoor schadeloos gesteld te worden. Ook zullen deze winkeliers prioriteit moeten hebben bij de vestiging in andere wijkwinkei- Een moeilijkheid op de weg naar samenwerking is het feit, dat er dé afgelopen jaren op het terrein van het Vlissin-gse ziekenhuis Bethesda voor 30 miljoen gulden aan uitbrei dingen is gerealiseerd. De kosten van deze uitbreidingen zullen niet voor 1980, als Bethesda evenals de an dere Walcherse ziekenhuizen leeg komt te staan, zijn afgeschreven. De bedoeling is, dat het nieuwe zieken huis de tegen 1980 nog resterende schuld overneemt. De amortisatie van de schuld vindt plaats via de verpleegprijzen. Een ander belangrijk aspect be treft de rechtspositie van het perso neel. Momenteel worden de arbeids contracten, voor zover het Vlissin gen treft, nag aangegaan met Be thesda, respectievelijk St. Joseph. Er wondt echter gewerkt aan een nieuw rechtspositiebesluit voor de beide Vüssingse ziekenhuizen te za- men. Dit besluit zal zo -nauwkeurig mo gelijk moeten aansluiten op dat van het Middelburgse gasthuis. Voor waarde is, zo zette mr. Van Empel uiteen, dat in geen geval op eens verkregen rechten wordt gekort, Zo wordt er naar gestreefd om het per soneel van de Vüssingse ziekenhui zen en straks van het streekzieken huis, in het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds onder te brengen een verworvenheid van het personeel van het Middelburgse ziekenhuis. Een proces, dat ook voortdurend (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Sinds kort is een methode ontwikkeld die per. fecte geluidsisolatie in nieuwbouw woningen tegen zeer lage extra- kosten mogelijk maakt. Dit systeem gaat uit van het ver vangen van de gebruikelijke één steens tussenmuur door twee dun nere kalkzamdsteenmuren, elk van een dikte van 15 centimeter, die enkele centimeters van elkaar wor den geplaatst. Proeven hebben uit gewezen dat de stabiliteit van deze muren zodanig is, dat deze construc tie zelfs nog gebruikt kan worden bij de bouw in vier of vijf woon lagen. Om kostenstijging van een derge üjke bouwwijze tot een minimum te beperken, is een mechanische ver werkingsmethode voor binnenmuren ontwikkeld, waardoor drie man in één dag twee muren kunnen metse len, terwijl voorheen twee man één muur in één dag metselden. Volgens ir. C. van Unen, directeur van Gemeentewerken van Middel burg, zou deze methode van geluids isolatie, die na intensieve metingen door TNO Delft els goed werd om schreven, voor vijf- a zeshonderd gulden meerkosten op de bouwsom kimmen wbrdien gerealiseerd. centra in Temeuzen. Dat zei de voorzitter van het Han delscentrum Temeuzen, de heer J.C.J. den Toonder, op de in hotel Rotterdam gehouden algemene le denvergadering van het HCT. De heer Den Toonder meende dat tegen de in diverse bestemmingsplannen geprojeteerde bewinkeling wat hun grootte betreft geen bezwaren zijn in te brengen. Wel dient het HCT via die adviescommissie voor het midden- en kleinbedrijf inspraak te hebben in het branchepatroon van deze nieuwe winkelcentra. Het HCT heeft van zijn enquête onder de win keliers betreffende de winkelslui- tingsverordening weinig respons ge kregen. Van de 200 uitgedeelde for mulieren wmdien er slechts 28 terug ontvangen. Het merendeel van de middenstanders blijkt het meest voorstander te zijn van een halve- dagsluilting en bij voorkgur op maan dagmorgen. Tot -dusver'zijn er meer winkeliers tegen een winkelopening op zondagmiddag dan er voor. Dze enquête is echter nog niet af gesloten. Tot dusver zijn 72 formu lieren over de zondagopening bin. nen gekomen. Voorzitter Den Toonder deelde voorts nog mee dat de ontvangst en intocht van Simt-Nicolaas dit maal grootser zal worden dan in voorgaande jaren. Onder meer zul len de zwiarte pieten meer te doen krijigen dan alleen het strooien van pepernoten en ander lekkers. Ook zal aan de route van de St.-Nicolaas optocht meer aandacht worden besteed. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De opening van het bijkantoor van de Zeeuwse Nuts spaarbank in de Bonedijkstraat-hoek Hogeweg te Vlissingen betekent het ingebruiknemen van het vijfde kan toor in de gemeente Vlissingen en het 16de kantoor van de stichting in heel Midden- en Zuid-Zeeland. Bij deze vestiging zal het niet blij ven, want in Vlissingen is reeds een aanvang gemaakt met de bouw van een bijkantoor op de hoek van de Singel-Bosjeslaan, terwijl in Goes- Zuid binnenkort de eerste paal wordt geslagen voor een bijkantoor. Vele relaties van de bank, onder wie het college van b. en w„ kwa men de directie en de heer J. van den Broeke, beheerder van het nieu we bijkantoor, met de ingebruikne ming gelukwensen. Schieting In café Stallaert zijn twee schietingen gehouden. Het wa ren tevens de laatste buitenschietin- gen van dit seizoen. Uitslag eerste schieting met 30 schutters: hoogvogel en eerste zijvogel: P. Claessens, Lams- waarde.tweede zijvogel: P. van Dijk, Hengstdijk; grootste aantal klei ne vogels met 4 stuks: A. Wentzler te Boschkapelle. Uitslag tweede schie ting met 28 schutters: hoogvogel: S. Boogaert, Lamswaarde; eerste zijvo gel: E. de Kort, Hengstdijk; tweede zijvogel: C. de Kouwer, Hulst; groot ste aantal kleine vogels met 5 stuks: R. Mangnus te Hulst. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) MIDDELBURG Alle inwoners van Middelburg' kunnen van 1 tot en met 11 december gratis de tentoon stelling in de vleeshal bezoeken van kunstwerken die de gemeente Mid delburg heeft aangekocht in het ka der van de contra-prestatieregeling. Het zo omstreden kunstwerk „De twee kachelpijpen" zullen de inwo ners van Middelburg daar echter niet kunnen bewonderen. Wethouder van cultuur, J. van Bennekom, kon de gemeenteraads leden tijdens de vergadering van de raad maandagmiddag vertellen dat het departement van CRM, die uit eindelijk altijd de eerste keus heeft van de in dit kader aangekochte kunstwerken, de kachelpijpen heeft meegenomen naar Den Haag. Welke motieven het ministerie ertoe geleid hebben juist deze keuze te maken, kon de wethouder niet zeggen. In april van dit jaar bracht de heer H. Harre wijn van de CHU nogal wat deining teweeg door tijdens de raads vergadering de prijs bekend te ma ken van een der kunstwerken die door de gemeente voor 3.450,was aangekocht. Hij omschreef het kunst werk destijds als twee witgeschilder de kartonnen kachelpijpen. De me ningen waren tijdens die raadsver gadering ernstig verdeeld. Daarvan was maandagmiddag echter niets meer te merken. In volle harmonie werd besloten 1.500,— beschikbaar te steüen voor de inrichting van een tentoonsteüing van die kunstwerken die de gemeente in het kader van de regeling complementaire arbeids voorziening beeldende kunstenaars in de loop van de jaren had aange schaft. De betreffende kunstenaars mogen ook nog andere kunstwerken expose ren dan die welke in het bezit zijn van de gemeente. Het is echter niet de bedoeling dat ook andere kunste naars hier aan bod zullen komen. Daarvoor is de jaarlijkse tentoonstel ling van de Zeeuwse kunstkring meer geschikt. De tentoongestelde werken zullen ook te koop zijn, tenzij de kunstenaar ze zelf terug wil kopen, liet de heer Van Bennekom weten. De raad sprak zich ook eensgezind uit voor de bouw van een dorpshuis in Nieuw- en St.-Joosland. Alle frac tieleiders spraken lovende woorden overh et feit dat de plannen binnen zo korte tijd gerealiseerd konden worden. De stichting maatschappelijk opbouworgaan Middelburg zal de plannen uitvoeren. Zij zal dan ook om financieel-technische redenen een lening ten behoeve van de bouw van dit dorpshuis annex gymnastiekzaal aangaan. Er zal waarschijnlijk wel een aparte beheerscommissie worden ingesteld om dit project te beheren. Vismijn Aan de vismijn van Breskens is aangevoerd: 25.320 kg export garnalen 1,152;47; 3.368 kg pellerij garnalen 1,232,25; 12 kg bot 0,30; 750 kg schar 0,941,65; 6.727 kg schol 0,89—1,71; 3.170 kg tong 4,91 —7,80; 10.487 kg kabeljauw 0,40— 2,72; 336 kg wijting 0,27—1,17; 780 kg tarbot 3,12—8,29; 186 kg griet 1,85— 3,39; 94 kg rog 1,54—2,—; 469 kg poon 0,70—1,35; 25 kg tongschar 2,53— 3,24; 17 kg kommeraal 0,751,01; 124 kg haai 0,60—1,—; 333 kg makreel 0,711,20; 26 kg paüng 6,097,81; 57 kg baars herder 1,903,10; 10 kg brasum makreel 1,51; 20 kg inktvis 0,60; 24 kg onverkochte gul. Uitvoering Door het Tiener- en Kinderkoor uit Breskens wordt vrij dag 22 oktober een Uitvoering gege ven in hét Casino. Deze uitvoering begint om 7 uur. Schietingen Bij gelegenheid van de najaarskermis zijn in IJzendijke gedurende twee dagen schietingen gehouden op de liggende wip. De uitslag van zaterdag (met 28 deelnemers): hoogvogel: M. Boerman, Hofzicht, IJzendijke; le zijvogel: L. Groosman, Hofzicht, IJzendijke; 2e zijvogel: A. Ivens, Sluiskil; le extra prijs: A. Baere, Hofzicht, IJzendijke; 2e extra prijs; C. Neyssen, Hofzicht, IJzendijke; 3e extra prijs: J. Claay- sen, Willem Beukelszoon, Biervliet. Het grootste aantal vogels werd ge schoten door J. Seegers, Hofzicht, IJzendijke. Zondag waren er .59 deelnemers. De uitslag is als volgt: le hoogvogel: E. Mimmiegers, De Zwaan, Wondel- gem; 2e hoogvogel: G. de Pauw, Wil lem Beukelsz., Biervliet; le zijvogel: A. Ploegaert, Philippine; 2e zijvogel; M. Boerman, Hofzicht, IJzendijke; 3e zijvogel: A. Hoste, Dorpszicht, St.- Margriete; le extra prijs: A. Martens, Hofzicht, IJzendijke; 2e extra prijs: A. de Pauw, Willem Beukelsz., Bier vliet; 3e extra prijs: M. Seegers, Hof zicht, IJzendijke, die tevens de jong ste deelnemer was (8 jaar). Het grootste aantal vogels werd geschoten door A. Ploegaert uit Phi- Uppine. Topbiljart Topbiljartclub 't Cen trum heeft het heel wat beter gedaan dan vorige week, toen het van STC verloor. Het wist namelijk Excelsior A uit St.-Niklaas de eerste nederlaag van het seizoen toe te brengen. KOT won met 146 van de Ruige Toepers. De wedstrijd ONASTC werd uitgesteld en is verschoven naar a.s. zaterdag, 't Anker won, zo als verwacht, in St.-Niklaas van Ex celsior B. Biljarten De biljartclub HBC uit Hulst heeft in het clublokaal bij P. de Bruyn een wedstrijd gespeeld tegen het Belgische Burcht. HBC won deze ontmoeting met 295198. Er werd gespeeld op twintig beurten bandstoten. Topbiljart Topbiljartclub de „Terholse Toepers" heeft in zijn club lokaal een wedstrijd gespeeld tegen de Lustige Toepers. De Lustige Toe pers wonnen deze wedstrijd met 16—10. Kaarten De kaartclub St.-Ceci- lia te Hulst hield een competitie- kaarting in clublokaal café Ron de Vilder. Er namen 26 kaarters deel. De uitslag: 1. K. Kayser 6—0; 2. J. Schauwaert 4—2; 3. Th. de Rijck 43; 4. W. Boussen 45; 5. A. Mari- man 46. PTT-feest De PTT-personeels- vereniging ,,'t Land van Hulst" houdt zaterdag een feestavond voor de le den in hotel Van Oosterom te Hulst. Voor de muzikale opluistering zorgt het orkest Jan van Waterschoot. Schieting In café W. Blommaert te Hulst werd een prijsschieting op de liggende wip gehouden, waaraan 56 schutters deelnamen. Er werd .ge schoten op twee wippen. De uitslag luidt als volgt: Wip 1: de hoogvogel werd geschoten door C. Mahu te Hulst; de eerste zijvogel door V. de Vos te Hulst; de tweede zijvogel was voor P. Pauwels te Kloosterzande. De meeste kleine vogels, 5 stuks werden geschoten door A. de Njjs en' J. Eysacfcers, beiden uit Hulst. Wip 2: de hoogvogel was voor R. Boon te De Klinge (België); de eer ste zjjvogel voor P. de Koster te Graauwse Paal; de tweed* zijvogel was voor A. Verhoeven te Klooster zande. De meeste kleine vogels, 5 stuks, werden geschoten door S Blommaert te Hulst. Er werd nog een verloting gehou den met als hoofdprijs een kalkoen, die werd gewonnen door A. Schau waert te Hulst. De volgende schie ting wordt zaterdag gehouden om 3 uur. Aanrijding Maandagmorgen ont stond te Zaamslag, op het kruispunt Veerstraat—Noordstraat een aanrij ding tussen twee personenauto's. B. W. uit Sluiskil kreeg geen voorrang van de uit St.-Jansteen afkomstige W. van B. Beide auto's liepen zware schade op.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2